Politiewet komt ter discussie Laatste porselein nieuws! Europese Unie en Turkije treden op tegen asielzoekers Om ook burgemeesters op het matje te kunnen roepen Uzel in Canada 'ramp zonder weerga' Arsenaal Des Bouvrie in Schiedam Rechter moet Rozenburg van Stadsregio afhelpen Politie treedt hard op tegen jongeren Sorgdrager verbaasd over lage straffen Dïgitaai Bas, een kanjer van een beer uit Gapeüe, gaat de Hele wereld over öp Koers Havenschilder Paul Kerrebijn altijd op de kades te vinden Cultuur Stad als speelbal van ideologen, dromers en realisten Onderzoek naar prostaatkanker ...vrouwen bij Abonneeservice Opinie 6 Regio 9,10,11 Sport 12,13 Op Koers 15,17 Barometer 20 RTV'21 Digitaal 22 Cultuur 23 e.v. 'I I Jaargang? I Vrijdag 9 januari 1998 Rotterdams Dagb Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, 010-4004400 Zie ook weerbericht op pagrn 20 Den Haag Minister Sorgdrager van Justitie wil dat ook een korpsbeheerder/burgemeester op het matje geroepen kan wor den bij problemen binnen een politieregio. Zy zegt dit ineen re actie op de perikelen in Groningen. Zelfheeft de minister de mogeljjkheidom een hoofdofficier van justitie ter verantwoor ding te roepenMaar een korpsbeheerder blijft binnen de huidi ge politiewet te veel buiten schot, meent zij. Sorgdrager: „De mogelijkheid moet worden geschapen om iedereen ter verant woording te roepen en als dat nodig is aan te pakken." „Wat je nu ziet," vervolgt zij, „is moet gebeuren' en zij sluit daarbij dat als er mets aan de hand is de samenwerking in de driehoek (korpsbeheerder, -chef en hoofd officier, red.) voortreffelijk ver loopt. Maar zodra er een kink in de kabel komt gaat het mis." De verantwoordelijkheden van het driemanschap moeten scherper worden geformuleerd, vindt zij. Hoewel zij niet wil ingaan op de vraag of de aansturing, zoals de WD wil, meer centraal moet wor den geregeld, acht zij een wijzi ging van de Politiewet wel nood zakelijk 'om het democratisch gat te dichten'. Ministr Sordrager vindt het 'treurig' dat de Groningse korps chef Veenstra uit eigener bewe ging is opgestapt „Als meest on dergeschikte in de lokale drie hoek was hij de makkelijkste prooi." De minister wijst overigens de be schuldiging van Veenstra, dat het voor hem zo schadelijke rapport van het Amsterdamse bureau Bakkenist bewust is gelekt, van de hand. „Ik betreur het buitenge woon dat er delen van het rapport zijn gelekt." Zij heeft inmiddels de rijksre cherche opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar de lek kage. Sorgdrager zegt nog weinig tijd gehad te hebben het rapport te bestuderen en wil dan ook nog geen conclusies trekken. Wat voor haar wel duidelijk is dat er 'iets Cromstrijen De GGD Zuid hollandse Eilanden gaat in de gemeente Cromstrijen, in de Hoeksche Waard, een uniek onderzoek doen naar prostaat kanker bij... vrouwen. Althans, dat kan worden opgemaakt uit de uitnodiging die de GGD verstuurde aan alle mannen en vrouwen tussen de 55 en 74 jaar in de gemeente. De GGD kreeg de adresgegevens van de gemeente Cromstrijen en daarbij was geen onderscheid gemaakt naar geslacht. Alle vrouwen krijgen binnen kort een excuusbrief en de mannen een nieuw verzoek tot medewerking. Informatie over bezorging van de krant: g van Duur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur maandag t/m vrijdag v 18.00 tot 19.00 uur Telefoon: 010-4004444 niets uit. Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken heeft nog steeds niet gereageerd op de gebeurte nissen in het noorden. Hij komt morgen terug van vakantie. Heksenjacht Het Openbaar Ministerie in Gro ningen en vooral hoofdofficier R. Daverschot raakt steeds meer ge ïsoleerd in de ruzie tussen politie en justitie. Het Regionaal College van de Groninger burgemeesters heeit nauwelijks nog vertrouwen in de top van justitie. Ook de poli tie eist het vertrek van Daver schot en diens plaatsvervanger M. van Capelle. Wel haalde de onder nemingsraad van de regiopolitie Groningen gisteren eventjes het mes van tafel. De OR wil, deels tegen de zin van de achterban, eerst in gesprek met burgemeester en korpsbe heerder H. Ouwerkerk en hoofd officier Daverschot voordat het definitieve oordeel wordt geveld. De Nederlandse Politiebond be nadrukte gisteren nogmaals dat Ouwerkerk de hoofdschuldige is in het drama. Veenstra lichtte zijn ontslag giste ren toe tijdens een persconferen tie. Hij voelde zich 'genaaid' door het uitlekken, zei hij. „Het heeft mij met de rug tegen de muur ~*- zet. Kritiek is prima, maar ik kan er niet tegen als er oneerlijkheid in bet spel is. Het Openbaar Mi nisterie in Groningen mag daar ook wel eens scherp naar kijken, want dit kan echt niet Kiezer De kiezer vindt overigens crimi naliteitsbestrijding het belangs- rijkste onderwerp bij de komende verkiezingen, blijkt uit een onder zoek van de dienst Kijk- en Luis teronderzoek in opdracht van het Radio 1-JoumaaL Zie ook commentaar op pagina 3 Een dikke laag ijzel, zoals hier fn de hoofd stad Ottawa, en winterse stormen teiste ren Oost-Canada. De koude Is sinds maan dag verantwoordelijk voor de dood van ze ven mensen. Drie miljoen mensen, voorna melijk in de provincie Québec, zitten al vier dagen zonder stroom door zware stormen met bevriezende neerslag. Een dikke laag IJzel heeft elektriciteitskabels doen afbre ken en een regen van afgebroken boom takken veroorzaakt in Québec, Oost-Onta- rio en Ottawa. In andere provincies is het gisteren ook flink gaan IJzelen en de scho len zijn er net als fn Québec gesloten. Het noodweer duurt volgens meteorologen ze ker tot en met het weekeinde. Premier Bouchard van Québec, die zelf een deel van zijn familie moest evacueren, noemde de Ijzelplaag een ramp 2onder weerga. Foto JlmYoungflWuters Schiedam - Jan des Bouvne breidt zijn activiteiten uit naar Schie dam. De bekende ontwerper zegt van het Schiedams gemeentebe stuur de toezegging binnen te hebben dat zijn aankoop van twee monumentale panden in de bin nenstad doorgaat Het gaat om de voormalige openbare bibliotheek en gebouw De Korenbeurs, bei den aan de Lange Haven. Met de aankoop zijn miljoenen guldens gemoeid. Positief De gemeente doet overigens nog geen uitspraken over de komst van Des Bouvrie naar Schiedam. „We zijn wel positief, maar de za ken zijn nog niet helemaal rond," aldus de woordvoerder. De Korenbeurs en de vroegere bi bliotheek moeten samen uitgroei en tot een veelzijdig interieurcen- tnim volgens het concept van Het Arsenaal in Naarden, waarmee Des Bouvrie naam en faam kreeg. RozenburgDe gemeente Rozen burg stapt naar de rechtbank in Den Haag om bezwaar te maken tegen het besluit van Gedeputeer de Staten dat de gemeente ver plicht te blijven deelnemen aan de regionale samenwerking in de Stadsregio Rotterdam. De ge meenteraad van Rozenburg is in meerderheid tegen die verplichte samenwerking. Dertien van de veertien aanwezige raadsleden waren gisteravond van mening dat het besluit van GS onwettig is. Acht raadsleden waren daar al Heeft u nog volle spaarkaarten met Promozegels of Mespuntjes, dan kunt u deze tot uiterlijk 1 maart as. Inleveren en alsnog het Arzberg porselein of de Zwilling messen bemachtigen! Mocht u dar nog volle kaarten met Promozegels over hebben, gooi ze dan zeker niet weg Ze behouden namelijk hun waarde We zullen u tijdig vertellen wat we voor u In petto hebbeni langer van overtuigd, maar met juridische bijstand van de univer siteit van Nijmegen is de afgelo pen weken pas duidelijk gewor den waar de schoen precies wringt. Gedeputeerde Staten heb ben hun bestuurlijke aanwijzing ten onrechte gebaseerd op een be paald artikel uit de Wet Gemeen schappelijke Regelingen, conclu deert Rozenburg. Meerwaarde Als de rechter de gemeente in het gelijk stelt, houdt dat in dat Ro zenburg met meer deelneemt aan het officiële samenwerkingsver band van achttien, gemeenten in de Rijnmond. Dat is zonde, vindt een minderheid in de gemeente raad; als er gepraat wordt, moetje erbij zijn. Maar volgens burge meester M. J. de Sutter van Ro zenburg is het nog maar de vraag of die samenwerking nog wel zo veel meerwaarde heeft. Los van de Stadsregio ontstaan steeds meer samenwerkingsverbanden tussen twee of meer gemeenten. Schiedam en Vlaardingen zijn bij voorbeeld al druk aan het praten over bestuurlijke samenwerking. Brandweer „Onze gezamenlijke brandweer, waaraan alleen Rozenburg en Rotterdam meedoen, is daar ook een goed voorbeeld van." De bur gemeester ziet een ontwikkeling waarbij gemeenten op elk terrein die samenwerking zoeken die hen op dat punt het meeste voordeel biedt. Daar is de Stadsregio dan niet per se voor nodig. „In welk samenwerkingsverband ook: het wordt steeds meershoppen." lAftfNDRKKT Woonboulevard Reijerwaard ret 010-4316981 vrijdag koopavond SHJKfHKSI H de Grootwega, onderaan SpijkinlmrtKug; Tel 0181 - 6.3377 donderdag koopavond VUMDiMGEN Woonboulevard Vlaardingen rel 010 - 4600714 vrijdag koopavond Ome winkelt zijn tp acmdag gesiottn Rome Politiechefs uit zeven EU-lidstaten en Turkije hebben gisteren in Rome afgesproken hun grenzen beter te controle ren in de strijd tegen illegale im migranten. Ze zullen ook criminele bendes aanpakken die zich schuldig maken aan mensensmokkel van bijvoorbeeld Koerden. Turkije verklaarde zich bereid gevluch te Koerden terug te nemen als zy binnen 48 uur worden terug gestuurd. Zij hoeven dan geen represailles te vrezen. De deelnemers -uit Duitsland, - Nederland, België, Frankrijk, Oostenrijk, Italië, Griekenland en Turkije - werden het eens over gezamenlijke actieplan nen. De EU-landen maken zich grote zorgen in verband met de honderden Koerdische vluchte- lingen die rond de jaarwisseling met boten uit Turkije de Itali- aanse kusten bereikten. Daar- maast komen er dagelijks tien- tallen asielzoekers clandestien met kleine vaartuigen het land binnen. Zie ook pagina? Rotterdam De Rotterdamse po litie heeft gisteren in winkelcen trum Zuidplein met harde hand, dertig man sterk, opgetreden te gen een groep jongeren. Daarbij werden ook honden ingezet. Juist deze week zei korpschef Lutken m zijn nieuwjaarstoe spraak zich zorgen te maken over geweld onder jongeren en laten weten dat daar harder tegen op zou moeten worden getreden Rond kwart voor vier sommeer den agenten zo'n dertig jongeren zich uit het winkelcentrum te ver wijderen omdat zij de openbare orde zouden verstoren. De groep werd naar de metrohal gediri geerd, waar onderlinge vechtpar tijtjes ontstonden. Toen de agen ten ingrepen keerde een aantal jongeren zich tegen hen. Opgeroepen versterking greep hard in. Bij de schermutselingen raakte een politieman gewond aan het hoofd, Hij moest voor be handeling naar het Zuiderzieken huis. Over letsel by de betrokken jongeren is niets bekendgemaakt. De politie heeft inmiddels twee jongeren (16 en 17) aangehouden. Hen wordt openlijk geweld en verzet met letsel tegen de politie ten laste gelegd. Er worden meer arrestaties aangekondigd. Jongeren maken de laatste maan den ui toenemende mate amok in en rond het winkelcentrum Zuid plein. Begin deze week gooiden ze een ruit in van een kledingzaak. Bij paifumene Douglas is dat ai dne keer gebeurd: om te stelen. De winkeliers durven niet veel te zeggen over de overlast. Vooral oudere mensen zijn bang voor de jongeren, die meestal in de loop van de middag binnen druppelen in groepjes van vijf tot vijftien man, weten middenstan ders. De jongelui maken eerst on derling ruzie en keren zich geza menlijk tegen de politie als die komt. Ze keren meestal snel terug nadat ze zijn weggestuurd. Voor het Zuidplein geldt een aange scherpte politieverordening die samenscholingen verbiedt. 710981"15863 j Den Haag - Minister Sorgdrager van Justitie is verbaasd over de la ge straffen die de drie verdachten in de zaak-Tjoelker hebben gekre gen. Zij wil van het Openbaar Mi nisterie in Leeuwarden ophelde ring over de juridische argumen ten om het drietal alleen openlijke geweldpleging ten laste te leggen. Zij zei gistermiddag desgevraagd geen oordeel te willen vellen over de handelwijze van justitie in Leeuwarden. „Maar ik wil weten hoe het Openbaar Ministerie met deze zaak is omgegaan," aldus Sorgdrager. Het Openbaar Minis terie wilde het drietal afhankelijk openlijke geweldpleging 'de dood tot gevolg hebbende' ten laste leg gen, maar meende dat dit niet te bewijzen zou zyn geweest. Critici hebben echter de afgelopen da gen verklaard dat er ook andere mogelijkheden in het strafrecht waren om de drie zwaarder te straffen. De ministerraad zal vandaag een notitie van mevrouw Sorgdrager behandelen, waarin zij maatrege len aankondigt tegen zinloos ge weld. Deze notitie is persoonlyk door haar geschreven. De roep om hogere straffen in de zaak-Tjoelker is groot. Het is ech ter de vraag of de behandeling in hoger beroep daartoe zal leiden. Het is onwaarschijnlijk dat het openbaar ministerie in hoger be roep de aanklacht tegen de ver dachten zal verzwaren. „De ver wacht niet dat het zal gebeuren en ik vind het ook niet nodig," stelt persofficier van justitie Severein, Hoofdofficier Brouwer is heel per tinent over de aanklacht het mis drijf openlijke geweldpleging is in de zaak-Tjoelker het maximaal, haalbare. Doodslag (maximum straf vijftien jaar) is niet te bewij zen, omdat er geen opzet was by de dood van Meindert Tjoelker. Openlijk geweld de dood tot gé- volg hebbende (maximumstraf twaalf jaar) is afgevallen, omdat niet duidelijk is wie Tjoelker het fatale letsel heeft toegebracht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1