10 Rotterdam m 'Compensatie voor stakingsschade' VVD doet niet mee aan kwartetten om wethouderszetels Reparatie wegdek Erasmusbrug begonnen Betrekkelijk rustige jaarwisseling: 'alom vernielingen' Advocaat: 'Is Cock S. (van de Beverzaak) verdachte?' Ombudsman vindt dat burgers recht hebben op goedmakertje 'Met sluiting borsionderzoekcentnim gaat waardevol onderzoek verloren' Wereld Natuur voor plan Rijn- Fonds oogst lof en Maasdelta PvdA bezorgd om loon banenpoolers Plannen om allochtone ouders bij school te betrekken RW -RV RZ Rotterdam* Dagbtod Vrijdag 9 januari 1998 Door Kor Kegel Rotterdam Nieuw Rotterdams Peil, het plan voor een veel na tuurlijker ontwikkeling van de monding van de Rijn en de Maas, heeft bij de milieubeweging posi tieve reacties opgeroepen. Maar de initiatiefnemer, het Wereld Na tuur Fonds in Zeist, wil nu vooral de politieke discussie losmaken over het perspectief voor een groene rivierdelta. Daarom neemt het WNF op dins dag 13 januari een aantal kop stukken, de Rotterdamse haven wethouder Van den Muijsenberg voorop, mee het gebied in. De ex cursie voert van het Eiland van Brienenoord via de Harmgvliet- sluizen naar de Kwade Hoek op Goeree. Politid en journalisten kunnen dan „met eigen ogen zien en met eigen oren horen hoe het woon-en werkklimaat van twee miljoen mensen in de Rotterdamse regio aan kwaliteit kan winnen," aldus WNF-woordvoerster M.-C. Reus ken. Volgens het Wereld Natuur Fonds levert het plan grote voor delen op voor economie, veilig heid en natuur in een 'groene Rijnmond'. Stichting Het Zuid- bollands Landschap, Rijkswater staat, de deelgemeente Ussel- monde, de verenigingNatuurrao- numenten en het waterschap Goeree-Overflakkee zullen aan wezigzijn om ter plekke hun reac tie te geven op het plan Nieuw Rotterdams Peil. Het plan werd in december offici eel overhandigd aan Tweede-Ka merlid PJ. Biesheuvel (CDA), voorzitter van de vaste kamer commissievan Verkeer en Water- staat Volgens WNF-voorlichter M. van Triest waren er naast de enthousiaste reacties vooral ook veel vragen over het plan. Daarom wordt de busexcursie van volgen de week dinsdag gezien als een echte start van de discussie over de rol van de natuur in de wijde omgeving van het Rotterdamse havengebied. „Van idee naar wer kelijkheid," met die boodschap hoopt Gerard Litjens, mede-au teur van Nieuw Rotterdams Peil, veel steun voor het plan te mobili seren. Nieuw Rotterdams Peil bestrijkt de Rotterdamse regio, inclusief de Hoeksche Waard en Goeree- Overflakkee. Het speelt in op be staande plannen, zoals het groen- akkoord-Brouwer van de gelijk namige provinciebestuurder van Zuid-Holland, en het geeft in de tail weer wat de natuurlijke moge lijkheden zijn met open, nog on benutte gebieden. Zo wordt de Oranjebuitenpolder beschreven als een 'begraasd boslandschap' in aansluiting op het Staelduinse Bos, terwijl het eiland Tiengeme- ten als een 'voedselrijk estuari um' met uitgestrekte broedbos- sen voor reigers en aalscholvers wordt aangeprezen. De grienden langs de Oude Maas, de Acker- dijkse Plassen en de bergboezems rond Oude Leede, de duinen van Voome, de Hellegatsplaten aan de oevers van het Krammer-Vol kerak, het is een greep uit de ge bieden waar het Wereld Natuur Fonds ongekende mogelijkheden ziet om de leefbaarheid van de Rijnmond op een ook nog econo misch verantwoorde manier te verbeteren. Rotterdam De WD vindt het moment 'veel te vroeg' om een voorkeur voor wethouderszetels bekend te maken. Kandidaten van PvdA en CDA mo'geri'dan reeds hun interesse hebben laten blijken voor bepaalde portefeuil les, de WD doet daar niet aan mee, zei afdelingsvoorzitter A. van Leeuwen tijdens de nieuw jaarsreceptie van haar partij in Rotterdam. „Laten eerst de kie zers zich maar eens uitspreken," aldus Anneke van Leeuwen. Het Rotterdams Dagblad meldde maandag dat het vierjaarlijkse 'kwartetten' alweer begonnen is. CDA-lysttrekker J. van der Tak, thans wethouder voor financiën, milieu, buitenruimte, verkeer en vervoer, wil straks de portefeuille overnemen van PvdA'er H. J. Si mons, althans een deel daarvan; werkgelegenheid en sociale za ken. Van der Tak staat een 'slim- •me mix' voor van wethoudersta- ken om het voor de burger zowel als de politiek zelf duidelijker te maken wie wat doet De nummer twee van de PvdA, E. L. Kuijper, heeft belangstelling voor een deel van de portefeuille van Van der Tak. „De leefbaarheid staat hierin centraal" volgens Kuijper. PvdA- lijsttrekker Simons wordt veron dersteld de havenwethouder te worden. De WD vindt het 'uiterst voorba rig' om bijna twee maanden vóór de raadsverkiezingen al met zul ke speculaties te komen. Voorzit ter Van Leeuwen vindt dat de stembusuitslag bepalend is voor de college-onderhandelingen. Op 4 maart worden de politieke machtsverhoudingen in de nieu we gemeenteraad bepaald en dan pas is volgens haar het moment aangebroken om tot een program akkoord te komen, waarna de 'poppetjes' worden ingevuld - in de allerlaatste fase dus. Bij de PvdA en het CDA vindt men het echter niet bezwaarlijk als prominente raadskandidaten nu reeds een voorkeur voor een bepaald takenpakket uitspreken. In deze partijen wordt veronder steld dat de VVD er zelf nog niet goed uit is wie straks namens de ze party 'wethouderabel* zijn. Bp de PvdA zijn het in elk geval Si mons, Knijper en Kombrink- By het CDA is Van der Tak de 'eerste wethouder*. Bp de WD heeft men echter de gewoonte om eerst te zien welke portefeuilles deze par tij toevallen, om daarna pas dege nen aan te wyzen die hier de meeste voeling mee hebben. Daarom zou de keus kunnen val len op N. X G. Janssens en X C. van Duin, maar ook op S. E. Kort- huis of alsnog de huidige haven wethouder, X H. A. van den Muij senberg. Lijsttrekker W.H. van der Stek staat niet te popelen om wethouder te worden, Hij ambi eert een krachtige, gezichtsbepa lende rol als fractieleider. Rotterdam De PvdA in Rotter dam maakt zich zorgen om de fi nanciële positie van de banenpoo lers. De partij zal in de raadsver gadering van komende donder dag burgemeester en wethouders verzoeken het streven naar een eigen CAO voor de banenpoolers te steunen. De onderhandelingen tussen de vakbonden en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over zo'n CAO zijn vastgelopen. Bijko mend probleem is dat een aantal van de ruim drieduizend Rotter damse banenpoolers de wettelijke termijn heeft doorlopen. Dat bete kent dat zij vanaf 1 januari meer belasting moeten betalen. De PvdA vreest dan ook dat zij netto minder overhouden van het toch al karige loon. Zolang er geen CAO voor banenpoolers is, wil de PvdA in Rotterdam dat de ge meente financieel bijspringt om hun loon te verhogen. Rotterdam Wat is 'een betrek kelijk rustige jaarwisseling3? Deelraadsvoorzitter H. Elemans van Hoogvliet, .gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak: „Tijdens hetfolderen voor mijn partij deze. week zag ik dat de meeste abri's compleet in de puin poeier lagen. Een man zat in de desolaatheid van de van alle kanten tochtige abri met zijn voeten in de glas splinters te wachten op zijn bus. De telefooncellen die ik tegen kwam, zagen er hetzelfde uit als de abri's: compleet vernield. Het folderer. van sommige galerij flats ging sneller dan normaaL Ik hoefde niet om te lopen naar de toegangsdeur, maar kon via de kortste weg binnenkomen. De ruiten van de entrees zaten er niet meer in. Het metrostation Hoogvliet leek wel beschoten door een anti-tankkanon." Ele mans: „Waaraan wordt dat afge meten; een betrekkelijk rustige jaarwisseling?" De deelraadsvoorzitter is bang dat er een vorm van berusting is^ ontstaan als het om dit soort van dalisme gaat. „Zo in de geest van: dit hoort nu eenmaal bij onze sa menleving. Zoiets gebeurt nu eenmaal tijdens de jaarwisseling. En je kunt natuurlijk niet bij ie dere papiercontainer, abri, tele fooncel, schoolgebouw, clubhuis en metrostation een agent zetten. Maar wat dan wel?" Hoogvliet loopt voorop met preventiepro jecten, voerde Elemans aan. „Maar dezeprojecten zijn bij lan ge na niet genoeg. Er moet ook een duidelijk antwoord zijninde richting van de mensen die de boel doelbewust lopen te verzie ken. Het kan niet anders dan dat jongeren steeds meer de indruk krijgen dat zo zachtjes aan alles ongestraft kan. De pakkans is heel klein en als je gepakt wordt, is de bewijskans heel kleinen als bet dan bewezen wordt, rijn we een jaartje verder voor er een straf komt" Volgens Elemans kan de politie de problemen niet alleen aan. „In eerste instantie zijn ouders verantwoordelijk voor de opvoeding van hun kin deren. Wélk voorbeeld geven zy zelf?" De deelraadsvoorzitter vindt dat de komende tijd „zeer duidelijk moet worden opgetre den tegen de toenemende -straat- schennerijen". Elemans tekende op 5 december nog een overeen komst,met onder meer politie. Openbaar Ministerie, RET en het bureau Halt om het metrostation Hoogvliet veiliger te maken. Door Peter Louwerse Rotterdam De gemeentelijk ombudsman van Rotterdam vindt dat burgers recht hebben op een goedmakertje als ze hebben betaald voor diensten waarvan ze als gevolg van sta kingen geen gebruik van kunnen maken. Mr. M. van Kinde ren noemt het „onbehoorlijk" dat de gemeente geld in reke ning brengt voor een dienst die niet kon worden geleverd. Van Kinderen kwam tot dit oor- hij. Desgevraagd licht mr. Van deel nadat een houder van een RET-jaarabonnement erover klaagde dat hij tijdens een sta king geen gebruik kon maken van zyn vooruitbetaalde jaarkaart. De RET weigerde de klant compensatie te geven. Be middeling van de ombudsman hielp niet In zijn j aarverslag over 1996 komt de ombudsman nog eens terug op deze zaak. „Ik ben van mening dat de dienstverle- ningsverhouding met de burger hiermee wordt miskend," vindt Kinderen dit standpunt toe: „Ik heb het hier nadrukkelijk niet over schadevergoeding. Je biedt compensatie omdat mensen heb ben betaald voor een dienst die ze niet hebben gekregen. Die com pensatie kan in de vorm van een bloemetje zijn. Of bijvoorbeeld een stropdas of strippenkaart Laat weten dat je de burger seri eus neemt. Dat geldt zeker voor een monopolist" De ombudsman heeft het onder werp aangekaart bij het college van b en w. Dat heeft, mede onder druk van de gemeenteraad, in middels acht gemeentelijke dien sten gevraagd of zij een zogehe ten burgerhandvest willen vast stellen. „Dat is een document waarin de dienst zelf normen stelt voor de kwaliteit van de dienst verlening," verklaart C, Jochem- sen, beleidsadviseur van de direc tie algemeen bestuurlijke zaken van de gemeente Rotterdam. „In dien de dienst die normen niet haalt, volgt genoegdoening. Het college spreekt niet over compen satie, want dat heeft een nogal ju ridisch/financiële klank. Daarom spreken we van een genoegdoe ning. Het college wil niet dat er geld wordt uitgekeerd." Ombudsman Van Kinderen: „Het college is als de dood dat er juridi sche claims komen," Hij sugge reert om de compensatie op te ne- men in het programma-akkoord van het nieuwe college van b en w. Het Parkeerbedrijf Rotterdam is niet enthousiast over het voorstel van de ombudsman. Een houder van een parkeervergunning in het centrum van de stad had zich tot Van Kinderen gewend met de klacht dat er tijdens de staking van parkeerwachten niet meer werd gecontroleerd. Hy kon daar om zijn auto niet kwijt in de zone waarvoor hij een vergunning had. ,3Ü dit soort uitzonderlijke geval len kan geen sprake zijn van fi nanciële schadevergoeding" meent hoofd communicatie P, van Oosterhout van het parkeer bedrijf. „In principe kunnen men sen van hun abonnement gewoon gebruik maken. Het is zeer ex treem dat iemand in zijn eigen sector geen plek kan vinden. Bij calamiteiten heb je ook minder parkeerplaatsen. Men schikt zich in zijn situatie. Het geschetste ge- val is dus niet realistisch. De com pensatie van onze kant zal be staan uit welgemeende excuses en eventueel het inzetten van bui tenstaanders voor de controle." De RET compenseert gedupeerde reizigers inmiddels wel. Dat is het bedrijf verplicht op grond van de nieuwe voorwaarden van de bran che-organisatie Koninklijk Ne derlands Vervoer, verklaart een woordvoerder van de RET. De RET kan bij stakingen twee din gen doen: de reissom terugstorten of de geldigheidsduur van het abonnement verlengen. „We zijn er sinds de laatste staking in 1993 dus wel op vooruitgegaan," meent de woordvoerder. De NS kent ook een compensatie regeling. Abonnementhouders krijgen naar verhouding van de periode dat er is gestaakt een deel van het geld terug," vertelt een woordvoerder. ,-!/■ fl*. <y»r«l ,'t I' De slijtlaag van de Erasmusbrug wordt gerepareerd. Foto Niels van derHoevw/Hotteftiams Dagöiad Rotterdam—Werknemers van de firma Bolidt zijn vanmorgen be gonnen met het repareren van de slijtlaag op de Erasmubrug. De re paraties aan het wegdek duren,' als het niet gaat regenen, twee da gen. Vandaag wordt het rechter deel van de rijbaan in zuidelijke richting onder handen genomen, morgen volgt het linker gedeelte. Zondag is de rijbaan waarschijn lijk weer over de volle breedte be rijdbaar. Tot zo lang kan het ver keer slechts één weghelft in zui delijke richting gebruiken. .Vorig weekend werd geconsta teerd dat de slijtlaag over een lengte van enkele tientallen me ters hid losgelaten. Inspecties el ders op de brug hebben uitgewe zen dat dit probleem zich maar op één plaats voordoet Volgens een ingenieur van de dienst Gemeen tewerken blijft de schade beperkt tot één 'dagnaad'. Dat is de lengte van het weggedeelte dat tijdens de bouw van de brug in één dag werd aangelegd. „Op dat ene stuk is er iets fout ge gaan. Wat precies, dat weten we nog niet" De firma Bolidt onder zoekt dat momenteel. Eerder werd het vermoeden uitgespro ken dat^p deze plaats het hech tingsproces fussen de slijtlaag en de onderliggende kunststoflaag niet naaf 'behoren is verlopen. Maar wat de oorzaak ook is, de kosten van de operatie komen voor rekening van Bolidt. „Het is een garantiekwestie," zegt Ge meentewerken, De reparatie van het wegdek werd wegens de regen deze week enke le keren uitgesteld. Dankzij de gunstige weersverwachtingen kon het werk vanmorgen einde lijk beginnen. Gemeentewerken waarschuwt dat het wegdek niet meteen na het aanbrengen van de nieuwe slijtlaag weer berijdbaar is: het materiaal heeft enkele uren nodig om uit te harden. Gemeentewerken hoopt dat het verkeer op de brug rekening houdt met de veiligheid van de werkmensen en zijn vaart zal ma tigen. „We zetten uiteraard piofi- nen neer, maar die worden regel matig omgekegeld. Vooral door vrachtauto's. Die denken blijk baar: je mag vijftig in de stad, dus karren maar i— Docenten van de vm- bo (voormalig vbo en mavo) Nieuw Rotterdam, met vestigin gen in Spangen en het Oude Wes ten, hebben een reeks plannen op papier gezet om allochtone ouders bij de school te betrekken. Daar aan gingen een studiereis naar Turkije en een studiedag, waarop de impressies van de reis zyn be sproken, vooraf. De ouders wor den binnenkort geïnformeerd. Zij krijgen dan ook de gelegenheid hun mening over de plannen van de school te geven. Als het aan de docenten ligt, wordt er snel een lokaal vrijge maakt waar ouders kunnen bin nenlopen om elkaar en de docen ten te ontmoeten. Ook willen de leraren de allochtone ouders in staat stellen lessen van hun kin deren bij te wonen. „Zo kunnen ze zien waar hun zonen en doch ters de hele dag zitten," zegt coör dinator bovenbouw Dicky Wij- land. Verder zyn er plannen een vast spreekuur voor ouders in te stel len, eventueel met een van de drie tolk/docenten die de school in huis heeft. „Veel ouders hebben vragen over beroepskeuze en ver volgopleidingen voor hun kinde ren," vertelt Dicky Wijland. „Een vast spreekuur maakt het, den ken wijeen stuk makkelijker^ö^^* die vragen naar de school men." Het lijkt de leraren een goed fctefrj het jaarlijkse huisbezoek, zekefm"* de brugklassen, weer in ere te her stellen. Ook willen ze contact ma- ken met migrantenorganisaties, een cursus Nederlands voor ou ders organiseren in school en ou ders vragen deel te nemen aan ac tiviteiten op school, zoals mee gaan op excursies en assisteren bij lessen. Aanleiding voor de serie verande ringen is het geringe contact dat het docentenkorps heeft met de ouders van allochtone leerlingen, die zo'n negentig procent van de schoolbevolking uitmaken. Al lochtone ouders verschijnen zel den op ouderavonden en vinden het dikwijls niet goed dat hun kin deren, vooral dochters, meedoen, aan buitenschoolse activiteiten. Veel leraren hebben bovendien het idee dat allochtone ouders geen reëel beeld hebben van het 1 onderwijs dat hun kinderen kry gen. Ze menen dat hun dochter advocaat of arts kan worden, maar daarvoor is het niveau van een vmbo-opleiding niet toereikend. Om ideeën op te doen, togen een half jaar gelden 32 docenten van Nieuw Rotterdam naar Turkije. Zij trokken van Ankara naar Ür- güp om via Konya en Bursa in Is- tanboel te eindigen. De leraren bezochten zowel basisscholen als universiteiten, zowel in steden als op het platteland. „We hebben de Turkse docenten ons probleem voorgelegd. Ze hebben ons gead viseerd de Turkse ouders nadruk-n kelijk op hun nalatig gedrag"t'é"" wijzen. Ze móeten gewoon-be* langstelling tonen voor de school De Turkse docenten hebben drop"»" gewezen dat de school er ooRI^ voor de ouders." ren krijgen dat hy vreemdging. Ook werd S. aangeboden bewijs materiaal tegen hem te laten ver dwijnen in ruil voor een fors geld bedrag. Het onderzoek naar de bende van S. kwam in 1995 door het uitlekken van de opsporings methoden op een laag pitje te staan. Maar officieel is nooit be kend geworden of S. inderdaad de hoofdverdachte was in de Bever zaak. Van der Spoel: „Ergens in de rapportage door de commissie v'an Traa wordt iemand beschre ven die precies voldoet aan de kenmerken van mijn diënt De tweede pyler van mijn veronder stelling dat het om hem gaat, is de corrupte agent Die had informa tie over mijn cliënt." Door Paul Smits Rotterdam —Voor zover bekend is het niet eerder gebeurd: een advo caat die de de Registratiekamer in Den Haag inschakelt om te weten of zyn diént hoofdverdachte is in een grote drugszaak. Tot nu toe hebben de rechtbank en het Openbaar Ministerie in Rotter dam geweigerd mededelingen te doen over de status van vermeend drugskoning Cock S f53) De Registratiekamer houdt rich bezig met de bescherming van de privacy. Volgens mr. Tj. van der Spoel die optreedt als advocaaat van Cock S„ heeft deze instantie daarom ook bemoeienis met de registratie van verdachten bij het Openbaar Ministerie. Met de ge dachte dat elke verdachte een parketnummer heeft en het recht heeft om dat te weten Van der Spoel: „Ik kwam op het idee toen ik eens een keertje de jaarverslagen van de Registratie kamer las. Het parketnummer valt onder de privacy-wetgeving. De hoofdofficier moet daarom mededelingen doen over degene die is geregistreerd." Het belang om te weten of S. wordt verdacht is volgens Van der Spoel vanzelfsprekend. S. ver keert in onzekerheid over zijn po sitie en zijn raadsman krygt geen processtukken waarin staat waar van hij wordt verdacht Alle pogingen van Van der Spoel om wat meer te weten komen, zijn mislukt. De rechter en het Open baar Ministerie willen geen mede delingen doen. Zo heeft hoofdoffi cier mr. L. A XM. de Wit in het belang van de staatsveiligheid en de opsporing en vervolging van strafoare feiten geen informatie willen verstrekken over een opna me van persoonsgegevens over S. Op basis daarvan kan de conclu sie worden getrokken dat S. wel degelijk nog verdachte is. Maar daar heeft Van der Spoel wemig aan: omdat er formeel gesproken geen gerechtelijk vooronderzoek tegen zyn cliënt loopt, krijgt hy geen verdere informatie los. De drugszaak waarbij Cock S- zou rijn betrokken is een interessan te. Het gaat om de zogeheten 'Be ver-zaak' waarbij mogelijk ge- bruikis gemaakt van ongeoorloof de opsporingsmethoden. Dit kwam aan het licht tijdens de ver horen door de commissie Van Traa. Een infiltrant was in de or ganisatie van S. binnengedron gen, Met medeweten van de poli tie is 20.000 kilo softdrugs op de markt gebracht. Tevens is S. destijds benaderd door de corrupte rechercheur Ri chard L. Deze politieman wordt ervan verdacht diverse crimine len geheime informatie te hebben aangeboden tegen betaling. De in middels ontslagen L. zou S. heb ben gechanteerd. Als S. niet zou betalen, dan zou zijn vrouw te ho- Rotterdam Het Integraal Kan kercentrum Rotterdam en het Landelijk Contactorgaan Begelei ding Borstkankerpatiënten (LCBB) zijn diep teleurgesteld over de op handen zijnde sluiting van het Borstonderzoekcentrum (BOO. Het ministerie van Volks gezondheid heeft het centrum, waar ruim tienduizend vrouwen beneden de vijftig en boven de ze ventig jaar zich jaarlijks laten screenen op borstkanker, geen vergunning verleend. Het ministerie heeft zich onder meer gebaseerd op een negatief advies van de Gezondheidsraad. „We kennen in Nederland een wet op het bevolkingsonderzoek," licht een woordvoerder van de Ge zondheidsraad toe. ,3epaalde ty pen onderzoek zijn vergunning- plichtig. Dat rijn bevolkingson derzoeken naar kanker en onbe handelbare ziekten. Dat is omdat niet elk bevolkingsonderzoek doet wat het belooft te doen." Met andere woorden: de wet bestaat om te voorkomen dat mensen worden blij gemaakt met een do de mus. Onderzoek heeft aange toond dat bevolkingsonderzoek bij vrouwen jonger dan vyftig de helft van het aantal kankers er uit pikt Bij vrouwen tussen de vyftig en zeventig is dat tweederde. „Je kunt de kanker er wel uit pikken, het is helemaal niet gezegd dat de vrouw daarmee geholpen is," legt de woordvoerder van de Gezond heidsraad uit. Als bij vrouwen beneden de vijftig jaar niets *.vordt gevonden, wil dat bovendien helemaal niet zeggen 'dat ze geen kanker hebben. De weefselstructuur is op die leeftijd nog heel dicht. Het kan daarom gebeuren dat op de mammografie niets wordt gevonden terwijl er wel degelijk iets zit. Andersom kan het zijn dat vlekken als ver dacht worden beschouwd, terwijl er niets aan de hand is. Hetgeen weer allemaal onnodige ongerust heid met zich meebrengt. Juist daarnaar doet het BOC on derzoek, betoogt J. X Paulides, di recteur van het Integraal Kanker centrum Rotterdam- „We kijken hoe we de onderzoeksmethoden kunnen verbeteren. Bijvoorbeeld eens per jaar te screenen, in plaats van een keer in de twee jaar. Ook bekijken we of de onder zoeksmethoden bijvoorbeeld moeten worden gecombineerd met andere middelen, bijvoor beeld MRI. Wij lichten de vrou wen ook altijd goed voor, Ze we ten dat we geen garanties kunnen geven als op de foto's niets wordt gevonden." Een spaak in het wiel van het on derzoek naar het nut van een be volkingsonderzoek naar borst kanker bij vrouwen onder de vijf tig jaar, zegt ook voorzitter E.H.L Taselaar-Benes van het LCBB. „In de Verenigde Staten start het bevolkingsonderzoek naar borstkanker al op het veer tigste levensjaar, wanneer de vrouwen in de kracht van hun le ven rijn. We zijn daar niet per de finitie voor. Maar we willen wel meer duidelijkheid. Het Borston derzoekcentrum heeft al een hoop gegevens verzameld. Met de slui- - ting gaat er een heleboel verlo ren," verzucht Taselaar-Benes. De Gezondheidsraad gelooft niet dat het BOC waardevol weten schappelijk onderzoek verrichtte. „Als ze het als zodanig hadden aangeboden, hadden we mogelijk een heel ander advies gegeven. Maar er wordt ons inziens geen deugdelijk onderzoek verricht in het BOC. Deugdelijk wetenscham pelijk onderzoek vindt plaatsjpgï v4 een controlegroep en er doen ten minste 130.000 vrouwen aan mfeèl Dat zou in Nederland tien jaar tijd in beslag nemen." Vrouwen Gezondheidscentrum Sara heeft er geen uitgesproken mening over omdat het een con troversieel onderwerp betreft. Ook de gevoelens van directeur Th. van Schaick rijn er gemengd over. „Ik vind wel dat als er behoefte bestaat aan zo'n screening, het moet kunnen. Elk leven dat er mee wordt gered, is er een. Aan de andere kant zijn we als gezond heidscentrum heel erg tegen de medicalisering van het vrouwen lichaam. Al voordatje het hebt, zit je in het circuit," betoogt Van Schaick. „Wij stimuleren het zelf onderzoek. Maar dat moetje wel regelmatig doen om veranderin gen te constateren. Als je echt twijfelt, kun je ook via de huisarts worden doorverwezen naar het ziekenhuis voor verder onder zoek."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4