BVSO stelt orde op zaken mmmaitm m m r 'Wonmgdoorstroming' wacht met plan op nieuw college Bezwaren WOZ gegrond verklaard Bü «N O KOI k! N D Rotterdams Dagblad tl j Wijt Jenevermuseum krijgt nieuwe directeur Na 30 jaar maken drie vrienden weer plannen voor een eigen huis Oud-Steendijkpolderbewoners hekelen schade-afwikkeling 'Vlaardingen is een dorp' Abonneeservice Nieuw bestuur bewonersvereniging moet eenheid terugbrengen Meisje (11) aangerand Man mishandeld Kleding gestolen Brommer terug Alternatief vervoer is er, maar waar blijven de gehandicapten en ouderen? Rotterdams Dagblad V LU Waterweg Dinsdag 13 januari 1998 Door Ben van Haren Vlaardingen - Tachtig kandidaten hebben zich gemeld bij de Stich ting Woningdoorstromi ng voor deelname aan een bouwproject voor luxe appartementen in eigen beheer. Zij reageerden op de op roep, die de initiatiefnemers Jan Barendregt, Bram en Marius van Dorp vorig jaar deden. De drie gepensioneerde Vlaardin- gers wilden peilen of dertig jaar nadat zij op deze wijze twee buurt jes met in totaal tachtig eenge zinshuizen van de grond tilden in Holy-Zuid zoiets weer mogelijk was met bij hun huidige leeftijd passende appartementen. Onwe- de met het aanbod van projectont wikkelaars, vragen van leeftijdge noten en de uitdaging om zo'n kunstje nog eens te flikken, heb ben de drie vrienden tot deze stap gebracht. Ze zijn over de reacties uitermate tevreden. „Het voldeed aan de stille verwachtingen, die we hadden. Er zijn duidelijk meer leeftijdgenoten, die hun inmid dels afbetaalde eengezinswoning willen inruilen voor een Luxe ap partement met parkeergarage. Overigens hebben ook enkele jon gere gegadigden zich gemeld. Er komen trouwens nog steeds aan meldingen binnen," aldus Baren dregt. Alle kandidaten zijn geregi streerd en hebben on langs bericht ont vangen dat met /Spy*?S?® onder meer de gemeente iffS&KSSlffït overleg gestart sU is. Voor een ïSSSus3s bouwproject is Ipïgl nu eenmaal bouwgrond no- dig. Gekeken moet wor den welke mogelijkheden in de stad aanwezig zijn. Het gaat om het vinden van Ipcaties en de om vang van de appartementenge bouwen. In hun brief 'Wij hebber, Irenni>- ervaring cp o.izc liaüdcn vrij' Uit het Rotterdams Dagblad van 20 september 1397. melden de initiatiefnemers dat dit overleg wel enkele weken in beslag zal nemen. Inmiddels, zo vertelt Barendregt, zijn er gesprekken gevoerd met de wethouders Van der Windt (stadsontwikkeling) en Roijers (grondzaken). „Van de laatste hebben we te ho ren gekregen, dat de zittende gemeenteraad niet meer aan een beslissing over een dergelijke zaak zal toe komen. De verschillende partijen zullen volgens hem na de verkie zingen in het nieuwe collegepro gramma standpunten moeten in nemen over de gewenste ruimte lijke ontwikkeling." Het project kan volgens Barendregt met recht onder het thema doorstro ming worden geplaatst. Veruit het merendeel van de tachtig aange melde kandidaten zijn zogenoem de 'empty-nesters'. Ouderen die zonder kinderen wonen in een eengezinshuis, in eigendom of huur. en die het trappen lopen en/ of de tuinverzorging zat zijn. „Wij wachten dus met verder overleg en plannenmakerij tot we duidelijkheid hebben over welke mogelijkheden het nieuwe ge meentebestuur ons wil bieden," zegt Barendregt. Maassluis - Enkele voormalige be woners van de Maassluise Albert Schweitzerdreef zijn verbolgen over de afhandeling van schade claims. Dai hebben ze gister avond duidelijk gemaakt aan bur gemeester J. Sterkenburg-Ver- sluis. Ze verweten haar afspraken over de nasleep van de giftojjkaf- faire in de Steendijkpolder niet te zijn nagekomen. Eén van de bezwaren is dat bij het berekenen van een eventueel uit te keren bedrag de appartemen ten aan de Waterweg te laag zijn getaxeerd. Omdat een groot aan tal voormalige bewoners hun wo ning heeft verkocht voor een be drag dat boven die - volgens de bezwaarmakers- te lage waarde lag, missen ze de schadevergoe ding waar ze recht op denken te hebben. „De cijfers zijn niet toegespitst op de Maassluise situatie, hebben geen betrekking op appartemen- Vlaardingen —'„Vlaardingen is ..een dorp met de aspiraties vaneen stad."-; Dat schnjft GroenLinks in het verkiezingsprogramma-Voor een ander Vlaardingen'. Met die aspiraties is volgens de op positiepartij, die in dc volgen de periode graag wil meerege- ren in Vlaardingen, 'niets mis', alleen zijn de gTenzen van die stad wel bereikt. Daar om moet er veel aandacht wor den besteed aan de inrichting van Vlaardingen. En daarbij gelden niet alleen de belan gen van grondeigenaren, on dernemers en andere belang hebbenden, vindt Groen links, maar van alle Vlaardin- gers. In de ogen van de partij bete kent dit kleinschalige, histori sche bebouwing, speelpleinen en in elk geval geen prestigi euze projecten. „Vlaardingen moet af van het idee dat het een regiofunctie heeft waarop hst beleid moet worden afge stemd. Schiedam, Maassluis en Delft claimen die 'functie ook. GroenLinks is van me- ning dat juist het naast elkaar voortbestaan van kleine'win kelcentra verspreid over de stad verreweg de voorkeur verdient." De prioriteiten van Groen Links liggen in de stad - naast aandacht voor cultuur, welzijn, armoede en minder heden- dan ook bij het op knappen van de Hoogstraat, Hoiy-Zuid en de wijk achter de Van Hogendorplaan. Waar bij de sloop van goedkope wo ningen uit den boze is. „Een stad is leefbaar als kinderen er kunnen spelen, als gehan dicapten er zich goed kunnen verplaatsen, als inwoners zich er veilig voelen maar ook als migranten er hun draai kun nen vinden Zie ook pagina 13: 'Het is heel prettig: winkelen in een centrum waar je niet van de sokken wordt gereden* Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur- zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur ten op een aantrekkelijke loca tie," vond G. C. de Waal. In de commissievergadering alge mene- en bestuurszaken weer sprak de burgemeester gister avond de bezwaren. Volgens haar worden de schadeclaims nog steeds op de afgesproken manier afgehandeld. „Dat de resultaten aftrijken van de eerdere verwach tingen, dat kan. Maar je moet niet uitgaan van die resultaten." De commissieleden konden zich in het algemeen vinden in de woorden van Sterkenburg. J. F. Scheerstra (WD): „Hier moeten we vrij kort over zijn. Het sehademodei is vastgesteld en het college doet de onderhandelin gen. Bij afwijkingen moeten de mensen dat op papier zetten en daarmee naar het college gaan." Het feit dat van de 54 indieners van een schadeclaim er al 22 met schade-afwikkeling hebben inge stemd, ervoeren de klagers gister avond niet als hun ongelijk. W. H. D. Bastei: „Dat van die 22 is wel zo, maar dat zijn voor hetzelf de geld mensen die het gewoon spuugzat zijn." Schiedam De Bewonersvereniging Sehiedam-Oost (BVSO) heeft gisteravond een nieuw bestuur gekozen dat orde op za ken moet stellen. Alle zeven wijkbewoners die zich als kandi daat beschikbaar hadden gesteld, kregen van de 32 aanwezige leden van de vereniging voldoende stemmen voor een zetel. Het zevental moet na een jaar van interne conflicten en wei nig slagvaardigheid weer de daadkracht in de BVSO terug brengen. Nadat de voorzitter van het oude bestuur, A. de Wolf, door een con flict met medebestuurslid me vrouw M. Monté in oktober 1997 was opgestapt, besloten de overi ge vijf bestuursleden zich niet meer beschikbaar te stellen voor een plaats in het nieuwe bestuur. Zij zullen 7.ich nog uitsluitend in werkgroepen van de BVSO bewe gen. De aanwezige leden morden gis teren bij de vergadering van de bewonersvereniging: die zou te weinig invloed hebben op het be leid dat de Schiedamse gemeente voert in Oost. Voorbeelden daar van zijn het nieuwbouwproject Ampèrestraat en omstreken en de renovatie van de Franklinstraat en omgeving, waarbij de BVSO simpei door de gemeente kon worden gepasseerd. Aftredend bestuurslid H. Bal steekt wat dat betreft de hand in eigen boezem. „We hebben niet naar behoren gefunctioneerd," zegt hij over het voormalige be stuur. „We zijn niet als een een heid naar buiten getreden." Hem stoorde vooral het eigengereide optreden van Monté, die naar zijn smaak teveel beslissingen op ei gen houtje nam. „Zo wilde ze de laatste vergadering weer hekjes bestellen," illustreert Bal. „Maar dat is gelukkig niet doorgegaan." Boeman Ook onder de BVSO-leden gonst de naam van Monté als boeman voor de problemen van het afgelo pen jaar. „Ik had verwacht dat ze wel weer via een achterdeurtje in het nieuwe bestuur zou komen," was het vermoeden van het net gekozen nieuwe bestuurslid D. van den Berg. „Dat viel dus weer mee aan deze vergadering. Monté had er in oktober uit gemoeten, niet De WolfZe was eigengereid achter de rug van anderen om." Het kersverse bestuurslid Jan Klijn heeft eveneens geen goed woord over voor Monté. Hij vindt haar persoonlijk verantwoorde lijk voor het falen van het bestuur in het afgelopen jaar. ,,'t Is een Telefoon: 010-4004444 De takken van de wilgen aan de Viaardingse Kolyweg hebben drie jaar lang ongestoord kunnen groeien. Hoogtijd dus voor een snoeibeurt. Want als het snoeien te lang wordt uitgesteld, worden de takken te groot en te zwaar. Dit kan er uiteindelijk toe leiden dat de stam inscheurt en de boom afsterft. Bovendien krijgt men zonder een forse snoeibeurt nooit die karakteristieke 'bol met groene stekels'. De helft van het aantal wilgen aan de Holyweg is nu onder handen genomen. De andere helft wordt op een later tijdstip gesnoeid. Dit om de lokale flora en fauna niet te veel te verstoren. De takken worden versnipperd. Foto Roei cijkstra Schiedam De bewoners van de laagbouwflats aar. de Cornelia van Zantenpleir en hel Henriëtte Bosmansplein In Schiedam zijn mei succes in beroep gegaan le gen de wet Waardering Onroeren de Zaken {WOZ). Byna twintig procent van de bezwaren, eerder dit jaar collectief ingediend door de huurdersbelangenvereniging HBV Groenoord-Midden uit, is daarmee gegrond verklaard. De huurdersbelangenvereniging is daarmee redelijk tevreden. „Het is, denken wij, het maximaal haal bare zegt A. GrcenendaaL Volgens de belangenvereniging was de waarde van vooral de laag bouwflats onevenredig hoog in vergelijking met andere wonin gen. Het verschil liep op tot zo'n 25.000 gulden. A. Groenendaai: „De taxatie voor de laagbouwflats waarin geen lift zit en geen dub bel glas, ligt veel hoger dan die voor de hoogbouwflat die wel over die voorzieningen beschikt. Bo vendien ligt de peildatum op 1994 en destijds lagen die laagbouwwo- ningen er heel slecht bij." Toch bleken juist de laagbouwwo- ningen het hoogst gewaardeerd te worden. Volgens de hertaxatie waren bijvoorbeeld de woningen op de begane grond 105.009 gul den waard. Die waarde is nu te ruggebracht tot 79.000 gulden. In middels hebben ongeveer 170 be woners een brief ontvangen van het bureau belastingen van de ge meente Schiedam. De overige be woners kunnen binnenkort een brief met de uitslag tegemoet zien. De hertaxatie van de laag- bouwwoningen in Groenoord- Midden Is volgens W. Aarts, chef bureau belastingen a.i„ een mis ser. „We hebben getracht om die misser ook zo snel mogelijk te herstellen." Adviezen Na de hertaxatie hebben ruim 2800 Schiedammers bezwaar aan getekend tegen de beschikking. De waarde van de woningen in Schiedam bleek met gemiddeld 57 procent te zijn gestegen. Vol gens Aarts zal dit gemiddelde on danks de grote hoeveelheid be zwaren niet erg veel verschillen. „Een groot deel van de waarde zal vermoedelijk nagenoeg gelijk blijven," verwacht Aarts. De bezwaren bezorgen het bureau belastingen een grote hoeveel heid werk. Om de bezwaren goed af te handelen, zijn mensen van buitenaf ingehuurd die onder meer juridische adviezen geven. „Het onderzoek moet grondigge- beuren en neemt daardoor be hoorlijk wat tijd in beslag. De her taxatie gaat eerst terug naar de taxateur, daarna wordt nog een bezoek gebracht aan de woning. Pas dan volgt de beslissing," ver telt Aarts. Hoeveel tijd het bureau nog nodig heeft om alle bezwaren af te han delen, daar doet Aarts geen uit spraken over. „We proberen het allemaal snel te regelen." De be woners van Woudhoek en Groenoord hebben als eerste be richt gekregen. Daarna volgen Spaland en de rest van Schiedam. vrouw die over lijken gaat," stelt hij. Maar G. Leenderts, die met Monté in het bestuur zat, vindt dat veel leden overdrijven. „Het is echt niet zo dat Monté alles in haar eentje deed. Mensen die dat zeggen hebben informatie uit de tweede hand en die is vaak ge kleurd." Hij erkent dat de samenwerking in het oude bestuur niet voorbeel dig is geweest. „Maar dat ging niet zozeer om tegenstellingen tussen personen maar om ver schillen van mening over het be leid." Die verschillen zouden vooral gaan over de groep bewo ners die de BVSO moet vertegen woordigen. Een deel van het be stuur vond dat het accent op de bewoners met de laagste inko mens zou moeten liggen en een deel wilde de belangen van alle bewoners van Oost behartigen. Binnen het nieuwe zevenkoppige bestuur moeten de functies van voorzitter, penningmeester en se cretaris nog worden verdeeld. Maar het is voor hen vooral zaak ,om de eejiheid.in.de gelederen te- "Vug te krijgen/Dan kanNreer, zo als nieuw bestuurslid Van den Berghet verwoordt,'onze stem bij de gemeente worden gehoord.' Schiedam Een 11-jarig meisje uit Schiedam is zondagmiddag rond één uur aangerand door een onbekende man. Dat gebeurde op de Schiedamsewegter hoogte van de parkeerplaats van de sporthal daar. De politie heeft dit vanmor gen bekend gemaakt. Het slacht offer wachtte op.één van haar ou ders om te worden opgehaald toen de man haar benaderde. De jeugd- en zedenpolitie is op zoek naar getuigen van het incident. De politie in Schiedam is bereik baar onder telefoonnummer 010- 2744440. VlaardingenEen 2Ö-jarige Schie dammer is gistermiddag op de Van der Palmstraat in de Babbers- polder in Vlaardingen door drie mannen mishandeld. Dat gebeur de nadat het slachtoffer een op merking maakte over een auto die met hoge snelheid door de woon wijk reed. Dat werd door een om stander gehoord, die samen met twee inzittenden van de auto de Schiedammer te lijf ging. Het slachtoffer liep oogletsel op. VlaardingenBij een kledingzaak aan het Veerplein in Vlaardingen zijn vannacht zo'n 45 truien en vesten gestolen. Dat gebeurde na dat de daders een ruit hadden in gegooid. Van hen ontbreekt elk spoor. SchiedamDankzij een opletten de inwoner van Schiedam is giste ren een gestolen bromfiets terug gevonden. De vrouw zag dat twee onbekende jongemannen een brommer in de bosjes aan de Bur gemeester van Haarenlaan zet ten. Ze vertrouwde het niet en belde de politie. Uit onderzoek bleek dat de tweewieler vrijdag was gestolen. De daders waren in middels gevlogen. Bij het projectteam Beneluxlijn was men slechts één klefndin- getje vergeten: de Schiedamse gehandicapten- en ouderen- organisaties te informeren dat er alternatief vervoer is gere geld. Foto Roel Dijkstra Schiedam De problemen bij het vervoer van gehandicapten en ouderen bij het NS-station Schiedam/Rotterdam-West zijn opgelost. De minder mobiele medemens kan door de aanleg van de Beneluxlijn geen ge bruik meer maken van het sta tion. Maar er is geen reden voor boosheid, zegt men bij hetpro- jectbu Voor al ternatief vervoer is namelijk al gezorgd. Eén telefoontje naar het Centraal Meldpunt Gehan dicapten en een uurtje later staat de taxi voor, de deur. De passagier wordt netjes naar Rotterdam CS gebracht, op het perron geholpen en - als de chauffeur een goede bui heeft - zelfs uitgezwaaid. Er is maar één klein minpuntje aan de alternatieve vervoersvoor ziening: niemand heeft er een paar weken geleden bij de start aan gedacht de. Schiedamse ge- handicapten en ouderen op de hoogte te stellen. Resultaat: een taxidienst zonder klanten, en ouderen en gehandicapten' die acties voorbereiden.. Eind vorig jaar ontstondgrote commotie onder gehandicapten en ouderen door het nieuws dat de Nederlandse Spoorwegen het station Schiedam/Rotter dam-West ontoegankelijk maakten voor de minder vaiiae mens. Voor de aanleg van de metro wordt het NS-station ste vig onder handen genomen en daardoor zijn de liften niet be schikbaar. Pech voor gehandi capten en ouderen aangezien een lift of roltrap voor hen een voorwaarde is óm op het perron te kumien komen. De treinreis zal dus vanaf een ander punt moeten beginnen. Rotterdam CS, zo lieten de NS weten. Er moet even wat meer voor wor den geregeld maar dan sta je als gehandicapte en/of bejaarde wel op hét treinknooppunt van de regio. Bij de belangenorganisaties voor gehandicapten en ouderen in Schiedam, toevallig ook de gemeente waar heUnformatie- ^centrum Bcneluxüinstaat, is 'men whtéT'gèHe&l onwetend over. het alternatieve en snelle vervoer naar. hartje Rotterdam. Vertegenwoordigers hebben zich inmiddels in allerlei noodoverleggen gestort om een 'oplossing te zoeken voor'het vervoersprobleem. De NS, dé RET, de Schiedamse politiek, alles en iedereen wordt bena derd. Er wordt zelfs gesproken over acties. Bij het Informatiecentrum Be neluxlijn krijgen ze er een on- gemakkelijk gevcei van. „Het is allemaal opgelost Er is prima vervangend vervoer geregeld," reageert een woordvoerder in eerste instantie opgewekt als het woord 'gehandicapten' valt. Dat de doelgroep hier niet van op de hoogte is, is nieuw voor de woordvoerder. „Maar we heb ben contact gehad met de Ver eniging Gehandicapten Rotter dam. Dus daar weten ze er van af," klinkt het ietsje minder zelfverzekerd. Maar de gehandicapten en ou deren in Schiedam dan? De stad waama het NS-station voor de helft is vernoemd..„Eh, ja, het is hier erg druk geweest, met de feestdagen enzo. Daar zijn we nog niet aan tcegeko- men," zegt de woordvoerder. „Maar deze week krijgen ze een brief waarin het goede nieuws te lezen valt." Schiedam Het Nederlands Ge distilleerd Museum De Gekroon de Brandersketel in Schiedam heeft per 1 februari weer een di recteur in de persoon van Marian ne de Bruyn. Zij is sinds mei vorig jaar na het plotselinge vertrek van directeur Jos Gunneweg als ad in terim directeur werkzaam bjj het museum. De Bruyn, die op dit mo ment werkzaam is als adviseur voor organisaties in de museum wereld, wordt ook directeur van het molenmuseum De Nieuwe Palmboom in Schiedam. De reden van het vertrek van voormalig directeur Gunneweg in februari 1996 is nooit aan het licht gekomen. De Bruyn meldde toen tertijd dat Gunneweg vanwege de 'werkdruk' ziek thuis zat en dat er van ontslag geen sprakewas. De oud-directeur zelf wilde niet kwyt waarom hij bij het mdseum was opgestapt. Er gingen geruchten dat het al enige tijd rommelde binnen het Schiedamse jenever museum. Na de opening in juni 1996 zou het aantal bezoekers zijn tegengevallen, met als gevolg spanningen en kleine ruzies bin nen de gelederen van het muse um. De nieuwe directeur zal minstens drie dagen per week in het jene vermuseum in Schiedam aanwe zig zijn. De Bruyn deed werkerva ring op in verschillende musea, waaronder Museum Sehevenin- gen, het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen en het Maritiem Mu seum Prins Hendrik in Rotter dam. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1