Politiek achter plannen voor een gezamenlijke campagne Rotterdams Dagblad Slaan van agent met zweep is 'menselijke reactie' Archeologische vondsten uit koeienmest tentoongesteld Voormalig werkneemster klaagt GGD aan Gemeentebelangen blaast zelf voorgestelde lijstverbinding met Platform Schiedam af Hennepkwekerij ontmanteld Opgepakt met gestolen Visacard Diefstal auto' voorkomen Brandje kelderbox Notre Dame wordt gesplitst Alleen hoge kosten kunnen campagne voor meer stemmers nog tegenhouden Bedrijf neemt maatregelen na dreiging met dwangsom NicuWe Passage 70 winkels onder één daki*Grote parkeergarage Kom winkelen in deNieuwePaksage^ieiMÊÊm Waterweg Woensdag 14 januari 1998 Vlaardingen Na klachten over- stankoveriast nam de politie gis termiddag een kijkje in een wo ning aan de Petuniastraat in Vlaardingen. De slaapkamer bleek omgebouwd tot hennep kwekerij met in totaal zo'n hon derd planten. De plantjes en appa ratuur zoals lampen zijn in be slaggenomen. De vijf Vlaardin- gers m de leeftijd van 20 tot 31 jaar die in het pand aan het werk waren, krijgen een proees-ver- Vlaardingen Drie mannen die gisteravond bij een benzinepomp aan de Anna van Saksenweg in Vlaardingen wilden betalen met een gestolen Visacard, zijn na kor te tijd aangehouden. De politie vond de auto van het trio onbe mand aan de Louise de Coligny- laan. Twee verdachten liepen in de directe omgeving van het pompstation rond en konden vrij snel worden ingerekend. De derde verdachte was op de vlucht geslagen en kon pas na een uitgebreid buurtonderzoek op de Holysingel worden aangehouden. De mannen van 20 en 25 jaar ko men uit Hellevoetsluis, Den Haag en Rotterdam. De drie waren in het bezit van een. betaalkaart van een Canadees. Deze had de kaart enkele maanden geleden als ge stolen dan wel vermist opgegeven. Scr»dam— Twee Schiedammers van IV.en 20 jaar*sn een 2Ö-jarige man -.onder vast woonadres zijn vanochtend vroeg, rond half twee opgepakt op verdenking van in braak en een poging tot diefstal van een auto op het Hof van Spa- land. Politiemensen zagen het trio koitnadatize een tip hadden gekregen, op de Smetanalaan lo pen. De jongste verdachte nam meteen de benen, maar werd net als zijn twee maatjes aangehou den. De mannen zijn voor verhoor ingesloten. s De brandweer moest gisteren rond 12.00 uur een kel- derboxbrandje blussen aan de Oleanderstraat. Er was enige rookontwikkeling in het gebouw. De politie vermoedt dat de box eerst is opengebroken. Meerdere deuren in de kelder waren gefor ceerd, De woondienst heeft alles weer afgedicht Maassluis Het Maassluise café Notie Dame aan heb Mackayplein wordt gesplitst in een cafégedeelte en een aparte ruimte waar softdrugs te koop zijn. Met dit gevolg van het regio nale coffevüopbeleid heeft de raadscommissie algemene en bestuurszaken ingestemd. De inspraakperiode waarvoor in een vorige vergadering was gepleit, leverde g;een reacties op die de fractievoorzitters van de Maassluise politieke partijen anders deed beslui ten. Wel sprak de bewoners commissie Keucheniusstraat schriftelijk haar zorg uit over 'de nabije aanwezigheid van instellingen waar veel jeugd komt'. Geen scholen maar wel een fitness-, bowling- en snookercentrum én disco theek Commedia. Voor softdrugs, die nu nog aan de softdrugsbar in het 'alco- holgedeelte' van het etablisse ment kunnen worden verkre gen, moeten de klanten in het vervolg naar dat gedeelte van het cafécomplex dat nu nog als garage dienst doet. In deze ruimte mogen geen alcohol houdende dranken worden geschonken en genuttigd. Alleen H. van Hoeven van RPF/SGP/GPV was tegen de plannen. De christelijk com binatie is tegenstander van het Nederlandse leid. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Elf politieke partijen dit in Vlaardingen mee doen aan de gemeenteraadsverkiezingen hebben zich ge schaard achter de plannen van burgemeester Stam om de op komst te bevorderen. Het enige wat de campagne 'Stemmen doe je voor jezelf nog kan tegenhouden zr n te hoge kosten. „Het draait puur om het geld," lichtte burgemeester Stam gister middag toe. Momenteel wordt in het stadhuis een begroting opge steld en een verdeling van de kos ten gemaakt, Maandagavond ko men de campagneleiders weer aan tafel bij de burgemeester en valt een definitief besluit. De begroting die wordt opgesteld is op basis van een enigszins uit gekleed plan dat door Stam op ta fel was gelegd. Werd in eerste in stantie nog gedacht aan drie ma nifestaties op verschillende plek ken (Veerplein, De Loper en Eras- musplem in de Westwijk), dat is teruggebracht tot één bijeen komst op het Veerplein. Die moet plaatsvinden op 28 februari, de laatste zaterdag voor de verkie zingen op 4 maart. Op die dag is dan de gebruikelijke verkiezingsmarkt waar alle party en zich in een kraam presenteren met folders en kandidaten. Op een podium worden de lijsttrek kers geïnterviewd door een be kend journalist. Hoewel er nog geen naam is genoemd, moet daarbij worden gedacht aan tele visiepersoonlijkheden in de rij van Koos Postema en Catherine Keyl. Die interviewer zal de lijst trekkers in gesprekken van niet langer dan tien minuten aan de tand voelen over het programma van hun partij. Daarnaast is er nog muziek of een ander evene ment. Folder „Maar," benadrukt Stam, „daar moeten we ons niet te veel bij voorstellen." Het is vooral be doeld om de aandacht van het winkelend publiek te trekken. Dat ze even een kwartiertje neer strijken, luisteren en vervolgens in de oren knopen dat ze over een paar dagen moeten gaan stem men. Inmiddels hebben ze dan ook al een folder in de bus gekregen waarin de programma's van alle partijen puntsgewijs zijn samen gevat. Omdat, is de inschatting van Stam, er maar heel weinig mensen zijn die alle programma's helemaal zullen lezen. Daarom le veren alle partijen maximaal zo'n tien punten uit het programma aan die door de gemeente bij el kaar worden geschoven en vervol gens huis-aan-huis verspreid. Naast de folders die de partijen zelf verspreiden, geeft dat een be knopte vergelijking. De folder wordt ook vertaald m het Turks en Arabisch om gericht naar de achtduizend allochtonen in Vlaar dingen te stuien. Daarom is uit drukkelijk gevraagd door alle par tyen. De jongeren die op 4 maart 1998 voor de eerste keer naar de stem bus mogen krijgen een persoonlij ke brief van Stam in de bus. De burgemeester zal hen daarin aan spreken op hun 'democratische plicht' om te stemmen. Compromis Volgens Stam is het nieuwe plan een compromis tussen de elf par tijen die meedoen aan de gemeen teraadsverkiezingen in Vlaardin gen. De twaalfde die zich afgelo pen vrijdag heeft ingeschreven, het extreemrechtse CP'86r was niet van de party. Deze party heeft weliswaar de borgsom over gemaakt en doet dus naar ver wachting mee aan de gemeente raadsverkiezingen, maar officieel zijn bij de gemeente nog geen na men van vertegenwoordigers be kend. Stam zegt dat er met de an dere partijen nog met over is ge sproken en dat maandag wordt af gekaart of en hoe CP'86 in de cam pagne moet v 4rden betrokken. De kosten kunnen dus alleen nog roet in het eten gooien. Stam schat dat de hele campagne (on der meer nog advertenties, Tele tekstpagina's en televisieopna men) tussen de dertig- en vijftig duizend gulden gaat kosten. In elk geval heeft de SGP/RPF/GPV- fractie de bitse reactie ('wy willen die Amerikaanse toestanden niet') ingetrokken en heeft lijst trekker M.W. Lensvelt van die partij zelfs zitting genomen tn het kleine comité dat de voorstellen verder uitwerkt.Als er één party afhaakt gaat het door. Maar als het er een paar worden, dan denk ik niet dat het doorgaat," aldus de burgemeester gistermiddag. Door Marc Floor Rotterda m/Vla ardingen Wanneer je op het erf van de Vlaardinger boer J. O. moet zijn kun je hem be ter van te voren even toestemming vragen. Daar kwamen tivee politieagenten op 7 oktober vorig jaar op hardhandige wijze achter. Het duo was welis waar met de permissie van O.'s vrouw met iemand van de dierenbescherming naar een ziek paard van O. gaan kijken, maar daar had de melkveehouder geen boodschap aan. Met een zweep ranselde hij de agenten van zyn erf af. Er moest uiteindelijk forse versterking aan te pas komen om de 34-jarige O. in de boeien te slaan. „Ze hoorden daar niet te zijn," verklaarde boer O. gisteren doodgemoedereerd aan de politierechter, waar hij zich moest verantwoorden voor bedreiging en zware mishandeling van de twee agenten, .,Als je op mijn erf komt, moetje je aanmelden." Op de vraag van rechter mr. H. Harmsen of er dan een zweep aan te pas moet komen, zei O.: „Dat is een menselijke reactie. Als je iemand flink op de tenen staat, kan hy gekke dingen doen." Volgens de verklaringen van de twee politieman nen was O. plots, dreigend zwaaiend met zijn zweep, te voorschijn gekomen toen zy zyn zieke paard inspecteerden. Al snel had één van de twee klappen m het gezicht te pakken. O. bezwoer giste ren slechts één keer met de zu"r te hebben gesla gen. Toen de rechter hem confronteerde met foto's die bloedende striemen ter hoogte van beide oren van het slachtoffer lieten zien, meesmuilde de ver dachte: „Zo'n ding maakt zwaaiende bewegingen, hè." De agenten hadden vervolgens geprobeerd boer O. te kalmeren, maar die greep naar andere middel „n toen hij de vermeende indringers niet snel genoeg van zijn terrein zag afgaan. Eerst pakte hij een stoeptegel en daarna een eind hout. Daarmee sloeg hij enkele malen hard op een hek, „Denkt u dat dat dreigend is geweest voor de agenten," wilde rechter Harmsen weten. „Dat zou je kunnen zeggen," vond O. „Maar het was wel mijn hek waar ik op sloeg." Slager O. zei eon bijzondere band te hebben met het zieke paard dat de agenten aan het inspecteren waren. Het was de laatste van de paardenfokkerij die zijn ouders jarenlang hadden gehad en by vond het moeilijk om er afscheid van te moeten nemen. Dat zyn vrouw toestemming had gegeven aan de drie om naar het betreffende paard te kijken had nog niet betekend dat ze er ook aan mochten zitten, „Het gaat om dat ene woord: kijken," zei O. stellig. „Dat is wat anders dan betasten en knijpen." Be langstellend vroeg de rechter naar de huidige con ditie van het ros. „Oh, die is allang weg," wist O. „Naar de slager." Officier van justitie mr.E. Baars kon weinig begrip opbrengen voor het gevoelsleven van O. „Door die zweepslagen had het slachtoffer makkelijk een oor of oog kunnen verliezen," stelde zij. J)endien was ze er niet zo zeker van dat in de toe xomst onge wenste bezoekers een even 'warm onthaal' van boer O, kunnen ontlopen. „Want wat is het nou voor hou ding om in zo'n situatie met oen zweep te gaan zwaaien?" Baars eiste twee maanden gevangenisstraf, waar van één voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. In plaats van een maand achter de tralies mocht dat op verzoek van O. ook in een werkstraf worden omgezet. De rechter achtte de bedreiging en zware mishandeling bewezen- - die by wet zwaarder wordt aangerekend wanneer het om ge- uniformeerde opsporingsambtenaren gaat in plaats van gewone burgers - en honoreerde de eis van de officier. O. koos niet voor de maand detentie maar voor de werkstraf van zestig uur. - Vlaardingen Ongeveer 1300 jaar geleden stond op de plek van de Dijksteeg in Vlaardingen een middeleeuwse nederzetting, ont staan op de oeverwal van het stroompje de Vlaarding. Om het hoofd te kunnen bieden aan de toenemende wateroverlast hoog den dingers hwilwoonpr- ven op chome'gWtidr maar ook met k< enmest. Dat gebeur de overigens m wel meer delen van Nederland. Het huisvuil gooiden deze mid deleeuwse Vlaardingers gewoon op het erf. Tot groot genoegen van de archeologen van nu. Door de uitstekende conserverende wer king van de koeienmest zijn bo ven verwachting veel gebruiks voorwerpen uit die tijd bewaard gebleven. Vorig jaar stuitte het Vlaardings Archeologisch Kan toor (VLAK) op funderingen van lfide-eeuwse huizen en houten palen en vlechtwerk van waar schijnlijk een huis uit de 13de eeuw. Een selectie van deze vond sten is naast tal van gebruiksvoor werpen, die uit het gedumpte huisvuil naar boven kwamen, op dit moment in Museum Hoogstad in Vlaardingen te zien. Het onder zoek op het braakliggende terrein tussen de Maassluissedijk en het Westnieuwland, dat de areheolo- 9' ?o dicht mogelijk langs de 1 s - jteeg hebben uitgevoerd, neeft een half jaar geduurd. Van de 16de-eeuwse huizen, die al op de oudste kaart van Vlaardingen staan afgebeeld, bleken tijdens het onderzoek de funderingen, de waterputten en zelfs de vloeren nog intact. Onder de huizen stuit ten de onderzoekers op een dik pakket van zeden, mest en huis vuil van maar liefst vier meter dik. In de middeleeuwse vuilnis belt bleken zich duizenden scher ven en botten te bevinden, afkom stig van kannen, kruiken, pan nen, ander serviesgoed en kook- Vlaardingse historie in de nieuwe vitrines van museum Hoogstad. Foto RoeiDijkstr, gerei. Onder de botten, de restan ten van middeleeuwse maaltij den, vonden archeologen een compleet koeienskelet. De onder zoekers vermoeden dat het hier, gezien de ingeslagen schedel, gaat om een opzettelijke doding van het dier, dat waarschijnlijk ziek was en om verdere besmet ting te voorkomen werd afge maakt en begraven. Naast houten kommetjes en meer dan honderd schoenen stond de goede conserverende werking van koeienmest borg voor het be houd van twee kalkskeletten van zeesterren. Een unicum in de ar cheologie. De onderzoekers leg den na deze vangst meteen de link met zeevisserij. Want naast de middeleeuwse zeesterren trof fen z'j esn boetnaald, enkele net- verzwarmgen en een drijver van kurk aan. Ook de vele visgraten brachten de archeologen tot de conclusie dat vissenj in de Late Middeleeuwen al een belangrijke eoromisehe activiteit was. Omdat het dit jaar 750jaar is gele den dat Vlaardingen stadsrechten kreeg, wil het archeologisch on derzoek bewoners een kijkje ge ven in het leven van deze vroeg- stedeiijke bewoners uit de 13de eeuw. Zelfs de koeienmest ont breekt niet. De tentoonstelling in Museum Hoog stad, die in samenwerking met de Stichting Archeologie en Bouwhisto- rie tot stand is gekomen, is elke za terdag en zondag te zien van 14.00 tot 17.00 uur. Vlaardingen Op 13 oktober 1997 wordt Carla Witte, op dat moment tien jaar werkzaam by de GGD Nieuwe Waterweg Noord, door haar werkgever ontslagen wegens werkweigermg, Het verhaal dat daaraan vooraf gaat is volgens de voormalig werkneemster van de GGD een opeenstapeling van con flicten en intimidatie. Te beginnen met Carla's. terug keer op de werkvloer, na twee jaar van ziekte, die plotseling wordt af gebroken door haar manager. En daaropvolgend een, wat zij zelf noemt, heuse 'psychoterreur' van leidinggevenden om haar weg te krijgen. „Ik moest eruit, dat is duidelijk," ze^t de Vlaardingse drie maanden na haar ontslag. GGD-directeur E.S.A. van der Meer, die door Witte als de grote boosdoener wordt gezien, verwijst via zijn voorlichter voor een reac tie naar de voorzitter van het da gelijks bestuur van de GGD voor Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis. Dat is A. F. de Leede, tevens wethouder voor GroenLinks in Schiedam. Hy betreurt het dat Carla Witte met haar verhaal naar buiten is getreden. „Wy zijn en blij vei van mening dat deze per soneelskwestie zich met leent voor een discussie in de media," zegt hij in een reactie. „Het is jam mer dat mevrouw Witte deze weg kiest De verleiding is groot om inhoudelijk te reageren op derge lijke aantygmgen, want de me ning van de GGD en hti bestuur is op punten anders. Maar op die manier dreigt de kwestie een wel- les-nietes spelletje te worden." Volgens De Leede is het met de bedoeling de 2aak op de spits te drijven. „Het is evident dat er een verschil van mening is, waar an deren uiteindelijk een oordeel over zuilen vellen. De bezwaar procedure loopt, een bezwaar- en Schiedam De lijstverbinding tussen Gemeentebelangen en Platform Schiedam, een initiatief van eerstgenoemde, is afgebla zen. Gemeentebelangen had de politieke samenwerking voorge- eld om meer kans te maken bij de verdeling van de restzetels. De partij ziet nu echter af van de sa menwerking met Platform Schie dam omdat dat sinds kort M. Mon- té op de kandidatenlijst heeft staan. Monté was tot begin de cember lid van Gemeentebelan gen maar stapte daar op na een conflict over de stemming van de concept-kandidatenlijst voor de verkiezingen. Gemeentebelangen ziet af van de samenwerking omdat ze bang is dat Monté toch de party weer bin nenkomt, nu alleen via de achter deur. De verhoudingen tussen de twee zijn na het conflict over de concept-kandidatenlijst zo ver slechterd dat Gemeentebelangen er absoluut geen brood in ziet om na de verkiezingen te moeten sa menwerken met Monté. Voorzitter Theo Schoenmakers zei gisteravond tydens de algeme ne ledenvergadering van Plat form Schiedam dat hy het be treurde dat Gemeen «belangen de samenwerking heeft afgebla zen. „Ik kan niet ontkennen dat het conflict tussen Monté en Ge meentebelangen een reden is ge weest voor de partij om de samen werking met ons af te blazen Het is jammer dat het zo is gelopen. Met een lijstverbinding hadden we meer kansen gehad by de ze telverdeling." Het verleden leek Monte ook gis teravond tijdens het samenstellen van de kandidatenlijst van Plat form Schiedam parten te spelen. Theo Schoenmakers: 'Het Is jammer dat het zo is gelopen.* Archieffoto Rotterdams Dagbiart/Jaap Ro- In eerste instantie had het be stuur voorgesteld om haar op een vierde plaats te zetten. Tydens de vergadering kwam het voorste! om Monté hoger op de lijs' te zet ten. Ze zou dan van plek moeten wisselen met nummer drie op de lijst, Nic van Meters. „Er staan bij na alleen maar mannen op de hjst. Zes mannen en slechts éen vrouw. Ik denk dat het beter is om Marina hoger op de lijst te zetten zodat die ene vrouw tenminste wat meer kans heeft. Ze is boven dien een gedreven tante met ken nis van zaken," zet M. Klijsse-Da- men. De meerderheid van de alge mene ledenvergadering koos er gisteravond echter voor om de door het bestuur voorgestelde plaatsen te handhaven. Hierdoor bleef Van Seters dus op de derde plaats Toen de vierde plaats van Monté ter sprake kwam in de vergade ring bleken haar tegenstanders nog lang niet klaar te zyn. John Crama, die kort daarvoor op de tweede plek was verkozen, wilde een stemming over de plaats die het bestuur voor Monté in gedach ten had. Hij zag liever Henk van Vessem op nummer vier, zo liet hy onomwonden weten. „Ik vind het verleden van mevrouw Monté te belastend om haar op de vierde plek te" handhaven," zo onder bouwde Crama zijn verzoek. „Ik merk dat ze ook bier weer dezelf de tactiek hanteert als destijds bij Gemeentebelangen. Daar bracht ze pal voor de vergadering zes nieuwe leden aan die haar gooi naar een hogere p'ek op de kandi datenlijst prompt steunden. Ik ben bang w pen hoop narig heid. Ik c unelijk dat me vrouw M crsooitfyk in de raad probeert te komen en niet voor Platform Schiedam." Het verzoek van Crama resulteer de in een stemming die tot twee keer toe moest worden herhaald omdat het de eerste keer gelijk op ging en er de tweede keer geen meerderheid was voor één van twee kandidaten. Een derde stem ming leverde uiteindelyk een overwinning op voor Van Vessem. Monté zei na afloop dat ze had op gekeken van de aanval tegen haar kandidatuur. „Ik snap niet dat mensen tegen me zyn. D66 en Gemeentebelangen worden erby gehaald, maar ook de Bewoners- vereniging Schiedam Oost. Dat heeft echter niets te maken met myn kandidatuur voor Platform Schiedam. Uit wat tijdens deze le denvergadering is gebeurd, blykt maar weer dat politiële een man- nenbOiWerk is. Als vrouw moet je extra hard knokken om. een plek je te ve-overen." beroepscommissie van de ge meente Vlaardingen geeft advies aan het dagelijks bestuur van de GGD. Blijft het conflict bestaan dan is het" denkbaar dat het ver schil van meping,aam.de.-rechter wordt voorgelegdrdiemteindelyk zal beslissen wiegelijkheeft." De voorzitter van het dagelijks be stuur acht het in ni emands belang de discussie in de media te voe ren. „Zo wordt het voor anderen alleen maar moeilijker om een ob jectief oordeel te vormen. Ook mevrouw Witte wordt daar niet beter van. Ik hoop dat zy verder afziet van dergelijke initiatie ven." Zie ook pagina 15; 'Ik moest er uit, dat is duidelijk' Den HaagMaardlngen Het olie- afvulbedrijf Staas Carfluids BV aan de Koningin Wilheminaha- ven in Vlaardingen gaat onder druk van de gemeente milieu maatregelen nemen. Een laatste poging om daar onderuit te ko men ging deze week de mist in. Staatsraad J. Bakker van de Raad van State in Den Haag wees een verzoek van het bedrijf af. Het zes werknemers tellende be drijf dat motorolie en koelvloei stof afvult, spande bij de Raad van State een spoedprocedure aan om te voorkomen dat er dwangsom men worden opgelegd. De ge meente had daarmee gedreigd. Het ging om dwangsommen tot een maximum van 40.000 gulden per dag. Terecht dus, vond de Raad van State. De dwangsommen zijn een gevolg van de weigering van Staas een aantal veiligheidsmaatregelen te nemen. Zo wil het bedry f geen zo genoemde overvulbeveiliging op de tanks aanbrengen. In geval van een ongeluk voorkomt die voorziening dat de bodem veront reinigd raakt. Staas vindt het zin loos om de dure milieumaatrege len te nemen omdat het bedrijf binnenkort wil verhuizen. Maar nu de dwangsommen definitief als een zwaard van Damocles bo ven het bedrijf hangen worden de milieumaatregelen zo snel moge lijk genomen, zegde een woord voerder toe. Het gaat om een in vestering van zo'n 45.000 gulden. Gemeentewoordvoerder Van Me- eler zei dat Vlaardingen bereid te mee te werken aan een ver- nuizmg van Staas, zolang het be drijf bereid is zich binnen de ge meente te vestigen. Maar over een nieuwe plek is volgens het bedrijf nog geen duidelijkheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1