10 m* 7 Capelle in Griekenland: 'We hebben een missie' Aad Andriessen en de brandende ambitie Rijkaard als assistent is slimme zet Hiddink ij IS' 'Maar ik blijf altijd dat jochie uit de arbeiderswijk Spangen' Ex-Feyenoorder Knopper: nieuw contract bij Ajax TOP meldt zich af bij Excelsior SRA/Torarica uitgesloten Fransen weg bij Poortegaal Salamanca wil Taument overnemen van Benfica Cruijff en Van Himst bepalen EK-voorronde Barry Hulshoff troeft Arie Haan af in beker Successchip Flyer onder de hamer Vierde klasse D en 3G halen in André Eerland verdedigt titel Groenoord heeft nog goede hoop Rotterdams Dagblad Woensdag 14 januari 1998 Amsterdam Richard Knopper heeft bij Ajax een contract voor vijfenhalfjaar getekend. De 20-ja- rige middenvelder annex aanval ler debuteerde dit seizoen in het eerste elftal van Ajax tijdens de uitwedstrijd bij Sparta, op 9 no vember. Knopper kwam in het seizoen 1994-'95 naar de Amster damse c!ub. Daarvoor speelde hij zes jaar lang in de jeugdopleiding vanFeyenoord. Rotterdam Excelsior zoekt een oefentegenstander voor zaterdag, •nu TOP Oss zich officieel heeft af gemeld. Beide clubs zouden ei kaar ontmoeten m het Noord-Bra bantse plaatsje Zeeland. Vanwege deze afspraak had Excelsior al een aanbod afgeslagen van FC Utrecht om op het veld van Baren- drecht te sparren. De Rotterdammers zijn derhalve weinig ingenomen met de late af melding van TOP Oss, dat uitge rekend deze week Miroslav Ste- fanovic op proef heeft. De aanval ler was in ongenade gevallen bij Excelsior. TOP kan Stefanovic overnemen, waarmee ook meteen de door de Kralingers aangespan nen arbitragezaak van de baan is. Anders is deze volgende maand. Rotterdam Het bestuur van het district West IV van de KNVB heeft alle elftallen van de voetbal vereniging SRA/Torarica defini tief uit de competitie genomen. De club had een te grote financië le schuld De uitslagen van alle reeds gespeelde wedstrijden ko men te vervallen. In de competitie van beide eerste elftallen (zaterdag en zondag) gaat de strijd nog om twee in plaats van drie periodetitels. Rotterdam—ttjiPSV Poortugaai! en; trainer Richard Fransen gaan aan het eind van het seizoen uit el kaar; Fransen zet ook een punt achter zijn trainerscarrière. Nieuw-Lekkerland trok Cees Spaan als opvolger van de na dit seizoen vertrekkende trainer Henk Schouten aan. De oud-spe ler van onder meer DS'79 heeft momenteel geen club. Hij teken- -de een contract voor twee jaar. Bij Drechtstreek gaat Hans van .der Steltnog een seizoen door. WRW uit Brielle heeft in Joop ,Mom (nu nog VDL) een opvolger voor oefenmeester Arie Horstlnk gevonden. Door Gijsbert Spierenburg Zeist—Voor Guus Hiddmk moet alles wijken in het belang van een succesvol wereldkampioenschap. Aan de kwantiteit van Oranje zal het komende zomer in Frankrijk in elk geval niet liggen.. De techni sche staf van de nationale équipe is groter dan die ooit is geweest. De aanstelling onlangs van twee mspanningsfysiologen (Luc van Agt en Jos Geysel) en een video- analist (Roberto Tolentino) was voor Hiddmk kennelijk nog met genoeg. Gisteren volgde de be noeming van nog een extra assis tent, Frank Rijkaard. Hy is de derde, De bondscoach beschikte al over Johan Neeskens en oud- Feyenoorder Ronald Koeman. Tijdens de oefenstage in Florida, eind februari, zal Rijkaard z'n de buut maken. Het wordt voor hem een hernieuwde kennismaking met de nationale ploeg, waarvan De Inzet van Frank Rijkaard als één van Hiddinks assistenten moet verbroedering binnen Oranje bevorderen. FotoCeesKui- per/Rotterdams Dagblad hij na het WK van '94 m Amerika afscheid had genomen. In totaal kwam hij 72 keer voor Oranje uit, vijf maal minder dan collega Koe man. Neeskens telt 49 interlands. Aan routine is m het begelei dingsteam van Hiddmk derhalve geen gebrek Rijkaard volgt dit seizoen bij de KNVB de versnelde trainerscur sus voor topspelers, Neeskens en Koeman ook trouwens. De 35-jan- ge Amsterdammer stopte in mei 1995 bij Ajaxals voetballer. Twee seizoenen Jang heeft by zich vol ledig uit de voetballerij getrok ken. Hij deed iets m trendy onder broeken, maar een doorslaand succes schijnt die onderneming niet te zijn geworden. Het is Hiddink duidelijk ernst met de voorbereiding van de ploeg die al spottend 'wereldkam pioen ruzie maken' is genoemd. Het zal de bondscoach niet gebeu ren dat Oranje, zoals op het EK '96 in Engeland, opnieuw aan onder ling gekrakeel ten onder gaat. De benoeming van Rijkaard kan daarvan met geheel los worden gezien. Conflict Een vermeend zwart-wit conflict scheurde het Nederlands elftal in de eindronde van het Europees kampioenschap in Engeland uit een. Vooral Edgar Davids maakte zich toen onmogelijk. Hij beledig de de bondscoach, m het open baar nog wel, en werd naar huis gestuurd. Hy heeft daarna geen stap meer voor Oranje gezet. Sindsdien is de spanning in de groep voelbaar, de goede voorne mens ten spijt. Bij Ajax rebelleer de Bogarde, een vriend van Da vids, en op de dag van de laatste WK-mterland, op 11 oktober in Amsterdam tegen Turkije, gooi den twee andere geestverwanten Seedorf en KLuivertweer olie op het vuur met een misselijkma kend interview m het Surinaams/ Nederlandse tijdschrift Obses sion. Van de inhoud zouden bei den zich later overigens distantie- ren. Het kon met verhinderen dat de wond weer was opengespron gen. De inzet van Rijkaard is een ver standige maatregel die de ver broedering stellig zal bevorderen. Hy kar. de bondscoach mogelijk van een hoop kopzorgen verlos sen en een boel heibel besparen. In brede kring geniet Rijkaard groot aanzien, met in de laatste plaats by Davids, de dissident die op de drempel van een herverkie zing in Oranje lijkt te staan. Davids' maatje Seedorf juichte de keuze voor Rijkaard in een eerder stadium al toe, vanwege diens persoonlijkheid, levensinstelling en uitstraling. „En met omdat hy gekleurd is. Net als Hiddink heeft Rijkaard een Nederlandse moe der en heeft hij nooit in Suriname gewoond Door Hans Kerbert Orestias De sfeer is goed, dóér- aan het niet liggen. Een ontspan nen training, een tussenstop op het strand bij Athene, een spelle tje Monopoly op een terrasje, jas sen uit en zonnebrillen op. De vol leyballers van Alcom/Capelle zijn in Griekenland, waar de tempera tuur de waarde heeft van een aan gename Hollandse lentedag. De volleybaliers van de eredivi- sionist hebben een reis van zes tien uur achter de rug. „We heb ben een missie," zegt "trainer Pie- ter Jan Leeuwerink. Die missie is het leggen van een solide basis voor het thuisduel in de achtste fi nales van de Europa Cup 3, vol gende week woensdag in Capelle. Tegenstander vanavond is AVC Orestias, de Griekse nummer vier van het vorig seizoen. Geen ploeg ■om.zonder handschoenen aan te pakken. Een équipe die zich staande kan houden in een com petitie met erkende Europese grootheden als Olympiakos Pirae us en Panathinaikos, kan wel iets natuurlijk. Vandaar dat de Capel- se spieren op het Atheense strand, tegenover het vliegveld, gisteren werden losgegooid. Leeuwerink liet de leiding van de training voor deze keer over aan aanvoerder Arnold van Ree. De 31-jarige spelverdeler kent het klappen van de zweep, „Als ik het goed heb, wordt dit mijn 32e Euro pa Cup-wedstrijd," zegt hij. Behalve dat AVC Orestias be- Gaston Taument: weérkÖffers pa kken? Archieffoto John de Pater Salamanca De Spaanse club Sa lamanca wil Gaston Taument overnemen var^Benfica, De oud* Feyenóordër, die pas afgelopen -zomer naar de Portugese topdub vertrok, zóu 'dan onderdeel wor den van een ruil. Benfica heeft Salamanca's Portu gees Pauleta hoog op de verlang lijst. De club is bereid zo'n zestien miljoen gulden voor hem neer te leggen. Salamanca zou naast die miljoenen ook graag Taument in de transactie opnemen. Salamanca versterkte zich giste ren al met de Roemeense interna tional Gabi Popescu van Universi- tatea Craiova. Met die overgang is een bedrag van 2,2 miljoen gulden gemoeid. De transferperiode in Spanje sluit morgenavond. Arnold van Ree. met Al- com/Capeile op Europa Cup-reis in Griekenland. Voorhetpu- b lek hier Is het feest. De mensen le ven enorm mee.dankun je van alles verwach ten. Archlefo to Peter Molken schikt over drie Bulgaarse en drie Griekse internationals, is over de opponent van vanavond niets be kend. Ja, de ploeg schijnt drie keer op rij te hebben verloren, maar dan houdt de informatie toch echt op. Toch heeft Van Ree wel een idee van wat hem en zijn ploeggenoten in Orestias staat te wachten. „Voor het publiek hier is het feest," zegt hij. „De mensen leven enorm mee in landen als Grieken land, dan kun je van alles ver wachten." Soms is dat leuk, soms minder zoals een paar jaar gele den, toen de Capellenaren in Roe menië werden bekogeld met munten. „Maar daar moet je niet van uit gaan," zegt Van Ree. „Net zo min als je erop moet rekenen datje de scheidsrechters tegen hebt." Want ook dat is in Zuid Europa meer regel dan uitzondering. Ca- pelles aanvoerder weet het, maar maalt er niet om. „Want als je je door dat soort zaken van de wys laat brengen, kun je nooit goed spelen. Weet je wét leuk is? In zo'n omgeving spelen en dan win nen,.." Van Ree is om die reden naar Griekenland afgereist „Als je dat niet doet, kun je net zo goed thuis blijven," zegt hy. „Je kunt wei zeggen datje tevreden bent met een 3-2 nederlaag, maar dat lijkt me geen zinvollegedachte. Het is van belang om een zo goed moge lijke uitgangspositie voor de re turn te bereiken. En daarbij telt elk punt, want één puntje kan uit eindelijk het verschil zyn tüssen uitschakeling en de kwartfinale." Gent Johan Cruyff en Paul van Himst verrichten zondag in Gent de loting voor de kwalificatieronde van het EK voetbal 2000. De gastlanden Nederland en Belgie zijn automatisch geplaatst voorde eindron de. De kwalificaties worden gespeeld in negen groe pen, met in totaal 49 landen. De kwalificatie voor het EK, dat zich voor een deel in de Rotterdamse Kuip zal afspelen, gaat volgens het zelfde systeem als in de voorronde van het WK it Frankrijk. De groepswinnaars en de beste nummer twee van de negen poules plaatsen zich rechtstreeks. De overige landen die als tweede eindigen, spelen een barrage voor vier toegangsbewijzen. De verschillende bekers met deelnemers zijn samen gesteld op basis van de uitslagen in de kwalificatie duels voor het komende WK en het EK in 1996. Titel verdediger Duitsland is rechtstreeks als reekshoofd geplaatst. De ploeg van Berti Vogts is samen met Spanje, Engeland en Italië ondergebracht in een groep met vijf landen. Roemenie, Rusland, Joegosla vië, Schotlhnd en Noorwegen voeren een groep aan met zes teams. Vier bekers bevatten negen ploegen. In de vijfde gaan dertien landen, waaronder de zwakkere landen Malta, Liechtenstein, San Marino en Andorra. Uit de ze vaas wordt geloot om de groepen rnet vijf en. zes teams samen te stellen. De kwalificatiewedstrijden zijn tussen september 1998 en november 1999. BrusselDe strijd tussen twee Nederlandse trainers in de achtste finale van de Belgische beker is geëin digd in het voordeel van Barry Hulshoff. Zijn ploeg Sint Truiden won met 2-1 van het Anderlecht van zyn oud-ploeggenoot Arie Haan. Bij rust leidde Sint Truiden met 1-0 door een.doel- punt van Rudonja. De aanvaller groeide uit tot held van zyn ploeg. Vlak na de gelijkmaker van Ander lecht in de tweede helft, zette Rudonja Sint Truiden opnieuw op voorsprong. Een feller spelend Ander lecht probeerde nog wel een. opening te foceren, maar de achterhoede van Sint Truiden hield stand. Oud-Feyenoordcoach Haan kan zich nu met Ander lecht volledig gaan richten op de competitie, die op 16 januari wordt hervat. De club sloot de eerste helft van het seizoen af op dé zesde plaats met twintig punten achterstand op koploper Club Brugge. Rotterdam Het beroemde race-zeiljacht Flyer is te koop. Het schip van aluminium waarmee Cornells '€000/ van Rietschoten in 1981/82 de befaamde Whitbread Round the World Race won, wordt dins dag 27 januari in het Friese Hindetoopen geveild, na dat door een werfbaas uit New York beslag is gelegd. Ket Amsterdamse veilingbedrijf Troostwijk schat de opbrengst tussen de 1 en 2,5 miljoen gulden, v„De23 meter lange Flyer is in 1981, gebouwd bij Royal ^Buisman Shipyard Jollenhove. Na.de overwin ning van Van Rietscho'tens team, werd het Spartaans uitgevoerde wedstrydschip omgebouwd tot luxueus zeiljacht. Rotterdammer Van Rietschoten voer er nog enige jaren mee, voor hy het verkocht aan de Ne derlandse autohandelaar Meindert Pon, Die ver kocht de Flyer op zyn beurt aan een Amerikaan, na een aanvaring in het Panamakanaal. De Flyer werd by die gelegenheid gekraakt tussen twee andere schepen. De Amerikaanse eigenaar liet de averij ver helpen door de New Yorkse werfbaas Robert E. De- recktor. Die leverde het schip in perfecte staat af, maar kreeg daarvoor nooit een cent betaald De Flyer wordt nu verkocht ten gunste van Dereck- tor, die beslag liet leggen. Als er geld over is, dan gaat dat via Den Haag naar Justitie in de Verenigde Sta ten. Daar hebben de drugsbestrijders van de DEA nog een appel te schillen met de eigenaar. - Het inhaalprogram ma van de KNVB voor komend weekeinde is in het Waterwegge bied beperkt. Alleen in de vierde klasse D (zondagvoetbal) en in 3D (zaterdag) wordt gespeeld. PPSC speelt zaterdag thuis tegen CVC Reeuwijk (14,30) en WK, de nummer twee in 3D, gaat naar Linschoten (14.30). De vierde klas se D herbergt zondag een aantal leuke potjes: DRGS-Hermes DVS (14.30), Excelsior'20-RAVA(14.00}, SVDPW-RKWIK (14.00) en VFC- VDL (14.00). Schiedam - Het zondag te houden clubkampioenschap van tafelten nisvereniging NOAD, is voor de landelijk spelende eerste en twee de teams een warming-up voor de een week later startende competi tie. André Eerland verdedigt de vorig jaar veroverde clubtitel. Het naar de derde divisie gepro moveerde team met Ronald van Kampen, Peter Heijstek en Cev- det Imer is voor de op 24 januari beginnende competitie tot eerste team gebombardeerd. André Eer- land, Kees de Koning en John Buyk vormen m de vierde divisie het reserve team. Schiedam Het eerste schaak team van Groenoord heeft nog hoop op een goede afloop van de competitie. De Schiedammers pakten in de vijfde ronde tegen Temeuzen eindelijk weer eens eenzege (4,5-3,5). Groenoord bezet in de derde klas se nu de zesde plaats. Door Alien Stuyt Rotterdam In café Statendam lijkt de tydte hebben stilgestaan. Aan de zuidkant van Spangen herbergt het etablissement dat specifieke gevoel van Hollands welvaren. Het interieur heeft het burgerlijke van de jaren dertig, met nog een zweem van art deco die uitnodigt tot aangenaam ver pozen. Stamgasten groeten elkaar amicaal, op een wijze die de inti miteit veraadt van oude vriend schappen. Achter een dampende kom toma tensoep lijkt het gezicht van voet baltrainer Aad Andriessen hier nog meer thuis te horen dan dat van de kastelein. „Hier kan ik me echt op mijn gemak voelen," er kent de man die volgend seizoen bij hoofdklasser Capelle aan de slag gaat. „Dat gevoel van Span genaren onder elkaar. Ik blijf im mers altijd dat gewone jochie uit die arbeiderswijk, zo voel ik het ook." Praten over Spangen is praten over het leven van Andriessen (37). Hij groeide op in de tegen woordig zo verpauperde volks wijk. Leerde er de eerste lessen van het leven en nam van binnen nooit helemaal afscheid. Vandaar de logische keuze voor de buurt kroeg, waar het leven zo heerlyk stil kan staan. Voetballen gebeur de natuurlijk bij Sparta, waar de verdediger negen jaar lang onder contract stond, tót een kniebles sure een onverbiddelijk einde maakte aan zijn bestaan als prof- voetballei. „Dat was in september 1988, FC VW uit. Na de wedstrijd werd myn knie zo dik als een bal lon. Dokter van Eijk wist het di rect: myn carrière was over." Aad Andriessen: „Zwaluwen is een geweldige club, maar zit nu aan zijn plafond in de eerste klasse. Er Jopen fantastische mensen, de spelersgroep is heerlijk om mee te werken." Foto Peter Mofken&oere Bij de Kasteelclub maakte Aad Andriessen mooie jaren mee. Per soonlijk hoogtepunt was het Eu ropa Cup-treffen met HSV Ham burg in 1984. „Bas van Noortwijk stond toen fantastisch te keepen en wij stonden achterin onder enorme druk, stonden alleen maar alles weg te peren. HSV had een elftal dat in de jaren daarvoor alles gewonnen had wat te winnen viel en dus was het al fantastisch dat we zo lang stand hielden. Thuis hadden we gewonnen en uit kwam er ook na verlenging geen uitsluitsel. Ook na de eerste serie penalty's stonden we nog ge lijk. Nu had ik al eerder tegen trai ner Barry Hughes gezegd dat ik zeker geen strafschop zou nemen, maar Louis van Gaal wees mij aan nadat hij de vijfde stip had geno men. Schoot ik de beslissende er in waardoor we Hamburguitscha kelden, geweldig natuurlijk." Andriessen maakte zijn rentree als trainer bij de Spana-jeugd en werd er later hoofdtrainer van de amateurtak. Sparta degradeerde naar de vierde klasse, de kelder van het KNVB-voetbal. Andries sen was er kapot van, maar zwoor heilig het verloren gegane terrein goed te maken. Wat ook geschied de. „Ik wil namelijk zo hoog mo gelijk komen. Dat wilde ik als spe ler en nu ook als trainer." Het is de honger naar succes, voortko mend uit de knellende drang om hogerop te komen die Aad An driessen er toe bracht zijn verblijf bij Zwaluwen Vlaardi ngen tot één jaar te beperken en te kiezen voor Capelle. „Mij is verteld dat daar mogelijkheden zijn om hoog te spelen. Er wordt van alles aan ge daan om volgend jaar een sterk elftal bij elkaar te krygen." Capelle past in het lange termijn plan volgens welke Andnessen geleidelijk aan hogerop wil ko men. „Ho, ho, niet zo vlug," remt hij snel af „Dat is net alsof ik alles al heb uitgestippeld, zo is het ze ker niet. Ik heb wel de wens om zo hoog mogelijk te komen als trai ner, maar daar is toch niets mis mee! Die ambitie lijkt me ge zond." In de gelederen van Excelsior Maassluis en Nleuwenhoc-m dachten sommigen daar anders over. Bij die clubs waren de resul taten niet slecht, maar toch werd Andriessen te kritisch, te resul taatgericht bevonden. „Flauwe kul vond ik dat, als je in de top van het amateurvoetbal speeltmoet je toch juist resultaten willen halen en spelers verbeteren." En daar komt nu dus ook slechts een schamele jaargang bij Zwalu wen bij. „Dat hoor ik nu overal, dat ik alleen maar voor een jaartje kom en daarna weer weg ben. Die mensen kennen het verhaal ech ter met. Bij de Sparta-amafeurs heb ik drie jaar gezeten, by Excel sior en Nieuwenhoom moest ik weg en dit is de eerste keer dat ik zelf die beslissing neem om weg te gaan. Zwaluwen is een geweldi ge club, maar zit nu aan zijn pla fond in de eerste klasse. Er lopen fantastische mensen, de spelers groep is heerlyk om mee te wer ken. Capelle is een stap hoger, dat is de motivatie voor mijn ver trek." Het was de spelersgroep van Ca pelle die Andriessen naar voren schoof als kandidaat, vooral om dat een trainer werd gezocht die vooral ook mens was. „Heel mooi dat die gasten my hebben ge noemd, maar ik kom niet om kla- verjaswedstryden te organiseren. Ik wil presteren met die club. Tij dens wedstrijden en trainingen is myn wil wet. Daaromheen wil ik wel in de groep staan. Bij Zwalu wen verlaat ik regelmatig als één van de laatsten de kantine, dat is ook heel belangryk. Gezelligheid buiten het veld vertaalt zich daar binnen," Kort en bondig De tafeltenniskampioenschappen van de afdeling Holland West zijn gewonnen door Arjan Karbaat Karbaat versloeg in de halve finale Danny Maas en was in de finale te sterk voor Nermin Smajic Maas én Smajic wonnen wel het dubbelspel Nog even en de eerste paal van de nieuwbouw gaat by honk- en softbalvereniging Holy de grond ir, Jolanda ran Os, Monique Zagwyn, Renate van Keimpema en Marja Krabbendam, het succesvolle viertal achter de jeugd afdeling van DRGS, zijn benoemd tot fid van ver dienste Ook de DRGS'ers Geert Idema, Hermand Voorwald en Nico Mout mogen zich zo noemenZa terdag vindt in de Margriethal het Schiedams zaal- voetbalkampioenschap ter gelegenheid van het 25- jaxig jubHeum van ZV Groenoord plaats SYVSMC oefent zondag 18 januari weer op Harga tegen De Zwervers, de ploeg van trainer Henk Saiari Toch niet om gelijk contractbesprekingen te voeren? Trouwens, is Danny Molendijk niks? Hoekse Boys-trainer Louis Knipscheer heeft in de klaverjas- competitie van zijn dub de koppositie veroverd De oefenmeester is er nog altijd niet achter wie laatst schade heeft toegebracht aan zijn auto Het vermoe den bestaat dat er op een of andere manier een 'key' tegenaan is gekomen Het beleidsplan 1997-2002' dat het bestuur van Excelsior M vorig jaar heeft ge schreven, ligt ter inzage De hoofdklasser is aan het aftellen geslagen richting 1 juni Dan bestaat de club tachtig jaar KVViaardlngen-korfbalsterHedi Mookhoek is moeder geworden van een zoon: Rody HVO'er Gerard van de Toorn is sinds kort de trotse eigenaar van de zilveren KNVB-speld Hij kreeg die beloning voor de kwart eeuw die hij by zijn duppie bardienst doet4 Voormalig RKWIK-leider Rob Hos is nog wel actief in de voetballerij De Martin Brozï- us ('ren je rot') van Vlaardingen floot zondag het vriendschappelijke duel tussen Fortuna en HWB (1- 2) De arbiter liet zich die middag vergezellen van zijn nieuwe vriendin uit Moldavië „Ik heb haar twee weken op zicht," verklaarde Hos Overigens, het contract van Fortima-trainer Gilbert de Wildt loopt nog gewoon een jaar door Huidig Sparta-trai- ner Jan van der Laan is een van de vier kandidaten om Ger Mulder op te volgen bij RKWIK Hij is niet de enige die beeft gesolliciteerd Ook Henry Rutten (assistent-trainer Spartaan'2ö) is in beeld DeUrsus- spders Guy Fiegel en Raymond V/cbcrhebben sinds kort een nieuwe bijnaam: 'Hasji en Weed' De ballen gehakt bij MW27 zijn van ongekende kwaliteit Ze overtreffen die van SVDPW ruimschoots Ursus-lei- der Henme Gokke deelt die mening Hij nam er tij dens zyn scoutingswerk in Maasland zaterdag zelfs twee in de rust Geen wonder dat hij alsmaarzwaar- der wordt K&B is altyd gewichtig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5