3°*' Banenpoolers willen 'een beetje' meer geld Korpschef is kop van jut zonder formele status Rechter moet bepalen of Dordtse verpleeghuispatiënt grof in de mond is of gewoon mondig Bezem door justitie Xv- 'Voor een betere beloning voor onze WIW- collega's werken we graag wat harder' Rotterdams Dagblad Conjmentaar Nieuw van Libertel. Mobiel bellen zonderabonnement. LIBERTEL Djankq TEPoFiiiÊ-Po^fE' ONDER$(KAT|fe PE 6Evo/é,En vAm Z'n Zod«ENAAMj>e CoMiw6 ouT Rotterdams Dagblad jj&f Pt K$êh Ms Donderdag 15 januari 1998 RotterdamArzu Nebiye Engin, 19 jaar, banenpooler en als zodanig administratief medewerk ster in wijkcentrum JDe^Erker in Schiedam, staakt sinds vanmorgen. „Ik wil ook die twintig procenferbij," zegt ze gedecideerd. Twintig procent, het lijkt veel, maar in de praktijk is het maar 'een beetje'. Arzu woont nog bij haar ouders, veel kosten heeft ze dus niet, maar van haar salaris van 925 bruto (bij 32 uur) per maand doet ze ook niet echt veel. Eergisteren heeft ze zich dan ook aangemeld als lid van de AbvaKabo. „Want ik wil die twee stakingsdagen natuur lijk wel doorbetaald hebben Arzu Engln (midden) met twee collega's en een paar kinderen uit het kinderdagverblijf dat In wijk centrum De Erker gevestigd Is. Foto Jaap RMomaHotterdarrre Dagblad Haar collega Riet van der Hoeven, niet werkzaam via de de zoge naamde WIW (de Wet Inschake ling Werkzoekenden, en voor heen gewoon Banenpool) staat volledig achter Arzu en haar vier andere WlW-collega's, als ze van daag en morgen staken. Van der Hoeven moet de vier krachten twee dagen missen, maar dat vind ze niet erg: „Nee hoor, we zijn hier allemaal volledig solidair, Ze wor den toch verschrikkelijk bena deeld nu. Voor een betere belo ning voor onze WlW-collega's wer ken we graag wat harder." Arzu heeft LEAO gehad en dat is volgens haar eigen zeggen niet voldoende voor de baan die ze graag wil. „Ik heb van het arbeids bureau wel wat aanbiedingen ge had, maar dat was niet wat ik zocht. Hier, in het wijkcentrum, zit ik wel op mijn plek. Admini stratief werk vind ik leuk." Arzu Engin weet nog niet wat ze na haar WIW-periode gaat doen. „De dag dat je 23 wordt, word je auto matisch ontslagen. Dan zal ik moeten beslissen of ik toch nog een opleiding ga doen, of dat ik op zoek ga naar een andere baan." Werknemers van de banenpool in Rotterdam en omgeving zijn van morgen in staking gegaan. Ze ei sen een betere CAO. Vanaf acht uur vanmorgen stond de telefoon op het kantoor van AbvaKabo niet stil. Veel WlW'ers wilden weten hoe ze op de Breeweg in Rotter dam-Zuid konden komen. Daar was muziek, werden de massaal opgekomen banenpoolers toege sproken door vakbondsbestuur ders en konden ze zich als staker inschrijven. De WIW is 1 januari ingegaan en vervangt de regelingen voor de Banenpool en de Jeugdwerkga- rantiewet. De wet biedt de moge lijkheid dat werknemers 120 pro cent van het minimumloon ver dienen. AbvaKabo wil direct per 1 januari en voor iedereen het wet telijk maximum ingevoerd zien. De Vereniging Nederlandse Ge meenten wil ook naar die 120 pro cent toe, maar in stapjes van 2,5 procent per jaar. Te beginnen met de mensen die al sinds 1990 in de regeling zitten. „Die 120 procent nu en voor iedereen is volstrekt onbetaalbaar,"' zegt VNG-onder- handelaar T. Bruinsma. „Elke procent stijgmg kost 8 miljoen gulden. Twintig procenterbij kost dus 160 miljoen en dat geld is er eenvoudig niet." Bruinsma is bedroefd dat er door de acties van de vakbonden nu helemaal geen CAO is: „We had den een pracht-CAO opgesteld, na maanden vergaderen. Inclusief pensioenregeling, kinderopvang etcetera. En wij wilden bij een nieuw kabinet ook de nek uitste ken voor meer geld. Maar de ac ties van de bonden om nu voor ie dereen 120 procent af te dwingen brengen de arbeidsplaatsen van WlW'ers in gevaar." Inwilliging van de eisen van de bonden zou er volgens de VNGtoe leiden dat de gemiddelde inleen- vergoeding tenminste verdrie voudigd wordt „Veel potientiële inleners (werkgevers) zullen afha ken. Wellicht worden zelfs be staande contracten beëindigd, Met als gevolg dat veel minder mensen aan een baan geholpen kunnen worden en dus meer mensen afhankelijk blijven van een uitkering. Daarmee zou de WIW aan zijn eigen succes ten on- Intussen heeft de VNG besloten voor iedereen die op 31 december in de Banenpool zat 2 procent er bij te geven. „Daar was wel ruimte voor," zegt Bruinsma. Door Erik van der Veen Den HaagNiet alleen in Gronin- ge'n is het knokken geblazen in het driehoeksoverleg van politie chef, burgemeester eW' hoofdoffi cier. Ook in andere politieregio's dreigt de korpschef te worden weggedrukt door zijn gespreks partners, constateert voorzitter B.A Lutken van de Raad van Hoofdcommissarissen, korpschef van Rotterdam-Rijnmond. Hij voorziet problemen als de korps chef geen gelijkwaardige positie krijgt in de driehoek. Overbodig en gevaarlijk, vindt echter prof. mr, C. Fasseur, mede opsteller van de nieuwe Politie wet. „De lokale democratie komt in de verdrukking als de politie chef te veel macht krijgt." De enige kop die tot dusver na de Groningse Öosterpark-rellen rol de, is die van korpschef J. Veen- stra. Zijn superieuren, burge meester H. Ouwerkerk en hoofd officier R. Daverschot, zitten nog in het zadel, „De gemakkelijkste prooi," noemde minister Sorgdra- ger van Justitie de geslachtoffer de politiechef. Is de korpschef een kop van jut? Faveur giijnrt. Aan de vooravond van het spoeddebat dat de Tweede Kamer vandaag wijdt aan het demasqué van de politie, kijkt hij geanimeerd naar het gekrakeel dat is losgebarsten na de Oosterpark-rellen op de avond voor Oudjaar. In de media buitelen deskundi gen over elkaar heen met opvat tingen over'het'Grohïrigsé echec en over de politie in het algemeen. Politici, (oud-)bestuurders en poli tiemensen, iedereen slingert zijn visie onbekommerd in de publici teit. „Het is opvallend hoe ieder een zich ermee bemoeit als er iets op het terrein van de politie speelt," zegt Fasseur in zijn werk kamer op de Leidse universiteit. „Het is een discussie die draait om macht Minister, Kamerlid, burgemeester, korpschef, procu reur-generaal, hoofdofficier, com missaris van de koningin, ze vin den het allemaal het hoogste goed om meer greep te krijgen op de politie. Ik denk wel eens dat het komt doordat we allemaal, toen we vier jaar waren, agent wilden worden. Wij hebben die kinderlij ke wens onderdrukt, maar deze mensen hebben nog de heimelij ke aanvechting om te denken: „Als (k de politie onder mij had, zou ik dat wel even goed doen." Geschrokken Iemand die zich nadrukkelijk in die strfid mengt, is de voorzitter van de Raad van Hoofdcommissa rissen, korpschef Lutken van de regiopolitie Rotterdam/Ryn- mond. Hij heeft de Politiewet er nog eens op nageslagen. „En ik berl geschrokken. Volgens de nieuwe Politiewet heeft de korps chef föhnen het driehoeksoverleg met de korpsbeheerder en de hoofdofficier, die samen het be voegd gezag vormen, geen enkele formele status. Hooguit staat be schreven dat met hem moet wor den overlegd. Maar formeel is zijn takenpakket afhankelijk van wat hem wordt toebedeeld. Dat moet hij uitknokken met zijn korpsbe heerder, de burgemeester van de centrumgemeente uit de regio," Dat doet volgens Lutken geen recht aan de specifieke kennis en ervaring van de korpschef. Welis waar wordt daar in de praktijk ge bruik van gemaakt, maar het is nergens vastgelegd dat dat moet. Taken en verantwoordelijkheden die volgens de wet onder de korpsbeheerder vallen, worden in de praktijk ingevuld door de korpschef. Hij regelt de bedrijfs voering van zijn korps, geeft zijn organisatie vorm, verdeelt het personeel en stelt de begroting op. In overleg met het bevoegd ge zag en met instemming van het Regionaal College van de burge meesters uit het gebied. Dat wei. „Gelukkig levert dat in 'Neder land gezondverstandland' meest al geen problemen op. Maar dat ligt anders als burgemeester en hoofdofficier .te veel taken naar zich toetrekken." Lutken pleit ■dan"ook voor"eerrwetswyziging dtedekbi^scfrëfm^ e 'driehöêfiF/ gelijk stelt aan zyn gesprekspart ners. Hij constateert dat niet al leen in Groningen grote spannin gen tussen korpschef, korpsbe heerder en hoofdofficier bestaan. Ook in andere politieregio's dreigt het overleg te stagneren door uiteenlopende visies op het beleid en moeizame persoonlijke verhoudingen. Om welke regio's het gaat, vril Lutken niet zeggen. Des ambtenaars In Leiden reageert Fasseur gela ten als hij Lutkens woorden hoort. „Het is typiseh des ambtenaars. Eerst vraagje een zo duidelijk en liefst zo ruim mogelijke omschrij ving van je bevoegdheden en ver volgens ga je de grenzen aftasten. De politie is daarin geen uitzonde ring. Maar een politieman blijft een ambtenaar en heeft dus uit te voeren wat de bestuurders aan be leid formuleren. De korpschef is inderdaad ondergeschikt aan het bevoegd gezag: de burgemeester voor wat betreft de openbare orde en hulpverleningen de hoofdoffi ciervoor justitiële politietaken." „Stel dat de korpschef een gelijk waardige positie had aan die van de burgemeester, had dan voorko- ^mendsAinnen worden.waiia.Gro- ningemis gebeurd? Het lijkt me niet Ik heb juist Begrepen dat de ■•^akenTüiRle hand ^2ëIBp5h doordat de burgemeester te wei nig leiding heeft gegeven en niet omdat de politie te weinig zeggen schap zou hebben. Het probleem ligt volgens mij in een foute ope rationele beslissing om geen men sen de wijk in te sturen. En in de communicatie binnen het korps. Het is toch onbestaanbaar dat korpschef Veenstra niet door zijn mensen op de hoogte wordt ge steld als zich zoiets ernstigs voor doet?" Fasseur blijft vierkant achter 'zijn' Politiewet staan, „Ook nu heeft de korpschef allerlei be voegdheden die hem voldoende power geven. Bij elke discussie over uitbreiding daarvan verval je in problemen van politieke en operationele verantwoordelijk heid waar je nooit uitkomt. Je krijgt een onleesbare en onwerk bare wet Een korpschef met ope rationele eindverantwoordelijk heid, zoals Lutken wil, betekent het eind van de lokale democratie. De burgemeester en gemeente raad staan dan buitenspel Je zou dan moeten denken aan het Duit se model van de Polizeiprasident die direct onder de minister valt. Dat kan alleen in landen waar een dusdanig nadruk op orde en ge zag ligt dat men bereid ïs de de mocratische inspraak en controle {Üarvoormïèpëfkéh;"' Landelijk Ook andere kritische geluiden die dezer dagen klinken, vinden wei nig weerklank bij Fasseur. De commissaris van de koningin als korpsbeheerder (een suggestie van de Groningse oud-commissa ris Vonhofï), loskoppelen van de functies van korpsbeheerder en burgemeester van de grootste ge meente in de regio (D66-Kamerlid De Graaf), een concentratie van het politiebeleid door bundeling van de ministeries van Binnen landse Zaken en Justitie: het voegt volgens de hoogleraar niets toe, maar neemt alleen democrati sche controlemogelijkheden weg. Wel ziet Fasseur de huidige re giokorpsen op termijn opgaan in een landelijke organisatie met re gionale afdelingen. „In een Euro pa zonder grenzen is geen plaats meer voor 25 zelfstandige korp sen. De tijd schreeuwt om eer. lan delijke organisatie. De huidige wet draagt die mogelijkheid ook al in zich. De politie zal geleidelijk van kleur verschieten, van regio naal naar nationaal." Door Caspar Pisters Dordrecht - „Waarom mag ik niet op de foto?" vraagt directeur C. J. Nierstrasz van het Dordtse ver pleeghuis De Sterrenlanden. Waarom alleen een foto van Van der Laars? Voor het evenwicht van het verhaal lijkt het hem be ter als hij er ook op staat. „Dat is toch ook een vorm van weder hoor?" Bovendien heeft hij regel matig gezellig staan babbelen met Van der Laars. „Een prima bewo ner," noemt hij hem. Evengoed ziet hij hem het liefst vertrekken. Het is het woord van Evert van der Laars tegen dat van de direc tie van het verpleeghuis. De 51-ja- rige Dordtenaar Van der Laars zit sinds 1993 in veipleeghuis De Sterrenlanden tussen overwe gend bejaarden en dementerende ouderen. De directie wil van hem af. Van der Laars zou zich onbe schoft gedragen tegenover het personeel en voortdurend seksue le toespelingen maken. Maar Van der Laars laat zich niet zonder slag of stoot wegsturen en heeft een kort geding aangespannen. Van der Laars zit op z'n vaste stekkie in de hal van het tehuis, tegenover het winkeltje. Met een clubje medebewoners met wie hij goed kan opschieten drinkt hij een bakje koffie. Koffie, want een borrel schenkt het buffet niet meer voor Van der Laars. .Alco hol en meneer Van der Laars gaat niet altijd goed," meent Nierstrasz. „Van mij krijgt hij het niet meer." Hij verschilt met Van der Laars van mening over normen en waar den: „Ik begrijp dat iemand die in een veipleeghuis terechtkomt, een moeilijke periode doormaakt. We begrijpen dat zo iemand onder druk staat en af en toe huilbuien of uitbarstingen heeft. Wij zijn ge traind om daarmee om tegaan, we tolereren al méér dan voor de meeste n gebruikelijk is. Maar me neer Van der Laars legt de meet lat hoger dan wij vinden dat die moet liggen." Van der Laars vertoont volgens de directeur dronkenschap, zou bij zonder agressief zijn en 'zeer sek sueel getinte opmerkingen ma ken'. Van personeelsleden zou hij verwachten dat zij hem seksueel aan zijn gerief helpen. Praten en samen oplossingen zoeken mocht niet baten. „Geloof me, we heb ben ontzettend veel geprobeerd, meer dan voor enig andere pati ent. Op een gegeven moment houdt het op." Het veipleeghuis heeft onder meer aangeboden de bewoner in contact te brengen met een 'professionele aanbied- ster van seksuele diensten', maar dat vindt hij een belediging. Eind '96 was voor de directie de maat vol. De Sterrenlanden zegde de officiële behandelovereen- komst op. Nierstrasz: „In dit ver pleeghuis zitten nog 150 andere patiënten die ook zorg nodig heb ben. Als op een gegeven moment een patiënt zoveel energie opslokt dat anderen tekort komen, moet je maatregelen nemen. Mijn per soneel moet il: ccn veilige werk plek garanderen. Een aantal ver plegers ervoer het gedrag van Van der Laars als zeer intimiderend," Verpleeghuis Crabbehof, ook in Dordrecht, was bereid Van der Laars 'een nieuwe kans te bie den', zoals Nierstrasz het noemt. Nierstrasz: „Van der Laars heeft 24-uurs zorg nodig. Je kunt hem niet zomaar in het park zetten met een boterham. Uit een soort ethische plicht zoek je dus een passend alternatief." Maar Van der Laars voelt weinig voor die geste en verzet zich tegen de overplaatsing. Hij is zich van geen kwaad bewust en vindt dat de rechter maar moet bepalen waar de meetlat ligt. Dus was er deze week in De Sterrenlanden een kort geding. „Er zijn best wel eens wat conflic ten geweest," geeft Van der Laars toe. „Dat ging over een verpleeg ster die de mensen hier slecht be handelde. Ze schoffeerde ze nog als ze in een terminaal stadium waren. Dan zeg ik daar wat van. Ik kan er niet tegen als mensen on heus worden bejegend. Maar zij legt de schuld bij mij en dat komt Dat hij regelmatig dronken of agressief zou zyn, ontkent hij per tinent. „Veel mensen hier zijn al lesbehalve mondig. Tegenspraak zijn ze hier niet gewend. Ik heb m'n verstand nog, dat vinden ze De tegenstrevers In het con flict: bewoner Van der Laars In zijn rolstoel en directeur Nierstrasz. FotoEtlenneBusink niet altijd even prettig." Nierstrasz is zich ervan bewust dat overplaatsing een zwaar mid del is: „Je haalt iemand uit z'n so ciale omgeving. Maar we hebben hier regels waarvan we vinden dat ze correct zijn Het handhaven van de goede sfeer is een van de plichten die we onze bewoners op leggen. Op een gegeven moment houdt het gewoon op. Overigens zit meneer Van der Laars in de cli ëntenraad die de regels mede heeft opgesteld." By verpleegr.uis Crabbehof is Van der Laars van harte welkom zegt medisch directeur R. P. D. Kievit: Als er al problemen zijn, dan spe len die tussen De Sterrenlanden en Van der Laars. Ik ken de om standigheden daarvan onvol doende om hem op voorhand te weigeren. Iedereen die zich aan meldt bij ons, komt gewoon voor plaatsing in aanmerking. Daarbij kijken we niet eerst naar het ver leden van een patiënt." Van der Laars: „Ik ben daar op ge sprek «teweest. 'En te zuk hier niet vloeken,' zei die meneer Kievit tot vier keer toe. Ik wil liever niet naar Crabbehof. Ik zit hier nu zes jaar. Ik heb hier mijn contacten opgebouwd, heb het naar m'n zin. Met 99 procent van de mensen kan ik gewoon goed overweg." Het vertrouwen van het publiek in het justitiële apparaat heeft opnieuw een forse deuk opgelopen. Oorzaak is de bekendmaking dat de procureur-genereal in het noor den, de hoogste autoriteit in de regio op justitiegebied, een betaald adviseurschap bekleedt bij het adviesbureau Bakkenist. Het is het zelfde bureau dat een vernietigend rapport uitbncht over de politie in Groningen naar aanleiding van de ten onrechte van incest be schuldigde potitie-inspeeteur Laneée. De rapportage van Bakke nist, die mild uitpakte voor justitie in Groningen, leidde mede tot het opstappen van de Groninger korpschef Veenstra. De Tweede Kamer is terecht verbijsterd over de nevenfunctie van procureur-generaal Steenhuis en heeft minister Sorgdrager van Justitie op het matje geroepen. Sorgdrager zelf is kennelijk ook flink geschrokken, getuige het feit dat ze gisteren onmiddellijk oud-Kamervoorzitter Dolman heeft gevraagd de zaak in het noor den tot op de bodem uit te zoeken. Gegeven de omstandigheden was dat een juiste reactie van de minister. In de Tweede Kamer heeft ze echter nog heel wat uit te leggen. Ze zal bijvoorbeeld een antwoord moeten geven op de vraag hoe het toch mogelijk was dat een organisatiebureau de onderzoeksop dracht in de kwestie-Lancée kreeg, terwyl haar eigen procureur-ge neraal in het noorden er een bijbaan heeft. Ook al heeft mr. Steen huis zich niet met het onderzoek zelf bemoeid, dan nog is het zeer onverstandig uitgerekend een bureau te kiezen dat in elk geval voor de buitenwacht een niet geheel onafhankelijke positie in neemt. Sorgdrager zal de Tweede Kamer ook moeten antwoorden op de vraag of procureurs-generaal in deze tijd niets beters te doen hebben dan betaalde bijbaantjes te vervullen in het bedrijfsleven. Hoogstwaarschijnlijk was Sorgdrager niet persoonlijk op de hoogte van de nevenactiviteit van mr. Steenhuis. Het lijkt er echter ver dacht veel op dat zij zo ongeveer de enige bij justitie was die van niets wist. Gisteren werd bekendgemaakt dat de bijbaan niet be wust geheim is gehouden, maar gewoon staat geregistreerd bij het Leeuwarder gerechtshof. Ook het college van procureurs-generaal, geleid door Docters van Leeuwen, zou op de hoogte 2ijn geweest. En ongetwijfeld ook nog diverse lagere ambtenaren op het departe ment van Justitie. Het moet voor Sordrager uitermate pijnlijk zijn te ervaren dat niemand haar heeft gewaarschuwd. Zoals niemand van de Groninger politie de baas, korpschef Veenstra, uit bed belde toen er in de wijk Oosterpark rellen uitbraken. Een belangrijk deel van de problemen is stellig te wijten aan zeer gebrekkige communicatie. Maar waar het gaat om de ministeriële onwetendheid is Sorgdrager al met al politiek verantwoordelijk en zij zal tegenover de Kamer rekening en verantwoording moeten af leggen. De Tweede Kamer zal vaststellen dat het niet de eerste keer is dat de minister zich niet goed door haar ambtenaren heeft laten informeren. Die constatering rechtvaardigt de conclusie dat de be zem niet alleen door het politie- en justitieapparaat in Groningen moet wordemgehaald, waarbij nadnikkelyk^öoFmwt wordeft geke ken naar het functioneren van de burgemeester en de hoofdofficier ivan justitie. Het heeft er alle schyn Man dat debezemkast ook moet worden geopend voor het reinigen van de ambtelijke organisatie in Den Haag. f Nieuw bij. Kijkshop, Nederlandse Expert Groep, RAF, Correct Telecom. Combi Foto. Electronic Partner, de Block, Modem Electronics. Bel voor meer informatie gratis Libertel 08IK) 05 60. ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen EHCAT vw u WA5 CAT ALTmP VERTe1.de ovtR Gop E« 1°

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1