9 Leegstand centrum schrikbarend hoog Scholieren kiezen schilderij voor de klas Wie niet vraagt wordt overgeslagen Rotterdams Dagblad L_ -J Percentage in Schiedams winkelhart twee keer zo hoog als landelijk gemiddelde Buurtbewoners tegen uitbreiding Zonneweeide Digitaal fotoarchief geopend STOP MET GESIEUB. WIJ BEZORGEN AAN DE DEUK! Katteagrit HomeService Tel.011 l-642585 Eaird 2ft tg.tiiagfc«)j Braad in woning Hennepkwekerij gevonden Jonge winkeldieven Waterweg Vrijdag 16 januari 1998 Door Edwin Comelisse Schiedam De leegstand in het Schiedamse centrum neemt schrikbarende vormen aan. De winkelstraten in dit gebied kampen op het moment met zo'n veertien procent leegstand. Landelijk ligt dit op zes a zeven procent. Het hoge percentage in de Schiedamse binnenstad wordt volgens winkeliers en verhuurders voornamelijk veroorzaakt door het te grote aan bod aan winkelruimte, de hoge huurprijzen, de concurrentie van winkelcomplexen in de omgeving en de bouwwerkzaam heden in het centrum. Bij een wandeling langs 'de grote omloop' (Hoogstraat, Lange Kerk straat, Broersvest), zijn op het mo ment tientallen leegstaande win kels te ontdekken. Ook De Nieu we Passage kampt met het pro bleem. Bij sommige winkels valt de leegstand niet direct op omdat de etalages nog steeds zjjft inge richt. Bij andere is het overduide lijk. In de Hoogstraat neemt bij voorbeeld het aantal posters met 'te huur' fors toe naarmate men dichter bij de Grote Markt komt De leegtand in het stadscentrum is geen typisch Schiedams pro bleem. Het is een ontwikkeling die landelijk opgang doet en waar Schiedam Van een groep jonge ren kreeg de Schiedamse politie rond middernacht te horen dat ze even daarvoor in een tod door een rookwolk in de Storkstraat waren gereden. Na onderzoek ter plekke bleek een leegstaande woning in brand te staan. De brandweer heeft vervolgens het vuur ge doofd. De brand was vermoedelijk aangestoken. 1 vooral de historische winkelstra ten last van hebben. Door de bouw van winkelcomplexen aan de rand van de stad, zoals bijvoor beeld het enorme Alexandrium- complex in Rotterdam Alexander en Hoogstad in Vlaardingen, ont staat er concurrentie waar de his torische winkelstraten maar met moeite tegen op kunnen boksen. Het gevolg is dat de consument het centrum links laat liggen waardoor koopkracht wegvloeit naar andere centra. Maar ook de grote bouwwoede is debet aan de situatie in het cen trum. „Er is nu een overvloed aan winkeloppervlakte ontstaan," zegt voorzitter J. van Buuren van winkeliersvereniging Hoogstraat. „Klandizie trekt weg naar de cen tra aan de buitenrand van de stad waardoor het steeds moeilijker wordt om het hoofd boven water te houden. Je merkt aan de pro blemen die eigenaren hebben om hun ruimte te verhuren dat er te veel winkelruimte is. Je ziet het ook elders in Nederland. Ga maar eens in Dordrecht wandelen. Ook daar is het een en al 'firnjate koop en te huur1. Een ander element dat de leeg stand in de hand werki zijn de ho ge huurprijzen die worden ge vraagd, Voor winkelruimte op de zogenoemde toplocaties in de Schiedamse binnenstad moet al snel duizend gulden huur worden neergeteld. „De hoge huurpijzen zorgen er voor dat het uiterst moeilijk is om nieuwe onderne mers warm te maken voor vesti ging in het historisch winkelge bied," zegt J. van der Meulen, hoofd onderzoek en statistiek van de gemeente Schiedam. „Door nieuwbouw zoals De Nieuwe Pas sage en het ABC-complex, ont staat een grote mobiliteit. Een aantal winkeliers dat al in het cen trum was gevestigd, heeft voor een plek in die nieuwe winkel- complexen gekozen. Wat we nu merken, is dat het heel moeilijk is om nieuwe ondernemers te vin den voor de winkelpanden die worden achtergelaten." Hoewel de leegstand een landelij ke tendens is, heeft het Schie dams centrum er beduidend meer last van. Volgens ondernemers en gemeente komt dit ook door de bouwactiviteiten. Zand, stellin gen en heipalen zorgen er voor dat het op het moment bepaald niet gezellig 'Afinkelen is in het centrum. Maar de bouwactivitei ten zijn volgens de betrokkenen ook de oplossing voor het pro bleem van de Schiedamse leeg stand. Als alle bouwactiviteiten zijn afgerond moet een stadscen trum ontstaan met allerlei voor zieningen en diensten elkaar ver sterken. Morgen in deze krant: Hoog- straab-wqrkLaafl de grote om- .slag. Scholieren van het Stedelijk Gymnasium Schiedam spitten in de voorraden van de Artotheeknaar een geschikt work voorin deklas. Foto Ro* Dijkstra Schiedam Grote, kleurige werken met een duidelijke voorstelling. Daar gaat de voor keur van de meeste scholieren naar uit. Het fijn geschilderde, realistische werk van de Schiedamse kunstenaar Dick van Belle valt in de smaak. Een schilderij van zijn hand wil len veel jongeren wel aan de muur in het les lokaal. Maar smaken verschillen. De leerlin gen uit de eerste klas van het Stedelijk Gym nasium Schiedam kozen gistermiddag in de artotheek in Schiedam voor een doek van de Rotterdamse kunstenares Astrid Tanis. Een groot werk van een bos met daarin de maca bere tekst 'Place for a crime' verwerkt De artotheek aan het' Bachplein heeft in het kader van het project Leentjebuur in twee we ken tijd veertien schilderijen uitgeleend aan zo'n ,375 scholieren uit de hoogste groepen van het basisonderwijs en de eerste klassen van het gymnasium. Leentjebuur is een wis selwerking tussen de kunstuitleen en de scholen om kunst dichterbij de jeugd te bren gen. Het principe is eenvoudig. De kinderen kie zen een kunstwerk uit voor in de klas en ma ken daarna zelf een werkstuk dat wordt ten toongesteld in de artotheek. Beeldend kun- stenaar Marjon Hoogendijk begeleidtze daar bij. De werken van de scholieren worden niet uitgeleend, maar van 6 tot en met 20 februari in de artotheek tentoongesteld. Ook maken de kinderen thuis een foto van een favoriet kunstwerk en schrijven er in een paar zinnen bij waarom dit werk is gekozen. Hiervan komt ook een presentatie in de kunstuitleen. - Coördinator Julia Snikken van de Sqhie4ara> se artotheek noemt het project een groot suc ces. „De scholieren zijn vreselijk enthousiast en beleven veel plezier aan het uitstapje naar onze uitleen. Het is de eerste keer dat we op zo'n grote schaal een dergeLijk project uitvoe ren. We gaan hier zeker volgend jaar mee door." De artotheek heeft onlangs een etalage met kunstwerken ingericht aan liet Broersveld om meer bekendheid te krijgen. Uit een en quête van D66 bleek onlangs dat het ..zeer droevig is gesteld met de naamsbekendheid van de kunstuitleen onder de;bewoners.in Schiedam. Snikkers: .„"We willen dolgraag verhuizen naar een stek in het centnun.:We merken nu al een grotere toeloop van belang stellenden dankzij clie etalage in het windel- Vlaardingen In twee slaapka mers van een woning aan de Rot terdamse Nieuwe Boezemstraat trof de politie gisteravond een hennepkwekerij aan. 250 Planten stonden in bloei. De 36-jarige huurder van de woning werd kor te tijd later in'de Pootstrast aan gehouden. Hij verklaarde ook in Vlaardingen een kwekerij te be zitten. Daar trof de politie nog eens 250 in bloei staande hennep planten aan in een pakhuis aan de Fultonstraat. Alle hennepplanten en de groeïapparatuur zijn in be slag genomen. De verdachte, een inwoner van Botterdam,.bekende ook een vuurwapen in bezit te hebben. Dat werd eveneens in be slag genomen. Schiedam „Het dienst- en vrij willig personeel wordt bij deze uitgenodigd op de kazerne voor koffie en gebak." Niet een be paald gebruikelijke melding die gisterochtend door de Schiedam se brandweeralarmcentrale schal de. Maar omdat het de allerlaatste keer betrof dat de centrale opera tioneel was, mocht het eens niet over brand gaan. Met de invite rende woorden sloot de dienst doende brandweerman een tijd perk af in he* Nederlandse brand weerwezen. De lokale alarmcentrale van de Schiedamse brandweer was nog de enige in heel Nederland, AUe andere brandweerkorpsen waren al eerder aangesloten op regiona le centrales. Voor de hele Rijn mond is er nu één alarmcentrale, gesitueerd in het centrum van Rotterdam, die van de nieuwste technische snufjes is voorzien. Het gebouw en de computersyste men zijn op bijna alle scenario's voorbereid, tot de gijzeling van het bedienend personeel aan toe. Toch hing er gisteren een wee moedige sfeer in de Schiedamse brandweerkazerne. Liefdevol keek het lokale korps naar de bij na aandoenlijk ouderwetse instal latie waarop vanaf de jaren '70 De Schiedamse brandweercommandant A. van Leeuwen maaktvoor de laatste keer gebruik van de lokale alarmcentrale. Sinds gisteren gaat ook de Schiedamse brandweer, als laatste korps in Ne derland, communiceren vla een regionale centrale. Foto Roei Dijkstra brandmeldingen binnenkwamen en werden verwerkt Het formica bureaublad van de installatie, de ouderwetse telefoonhoorns en de wijzerplaten staan in schril contrast met de moderne, met computerbeeldsehermen ge lardeerde centrales van de regio nale post „Je raakt een beetje geëmotio neerd bij zo'n laatste 'alarm'," vindt de Schiedamse brandweer commandant A van Leeuwen. „We hebben toch vanaf 1942 een eigen centrale gehad. Maar het was nu eenmaal een extra schakel tussen het korps en de regionale centrale." Niet alleen wordt de communica tie efficiënter met het verdwijnen van de eigen alarmcentrale, ook krijgt het Schiedamse korps er een man bij op de wagens. Dien sten achter de centrale hoeven immers niet meer te worden ge draaid. „Er komt dus meer rood op straat," vat Van Leeuwen het populair samen. Inwoners van Schiedam zullen overigens weinig merken van het wegvallen van de Schiedamse centrale. Hun 1-1-2 telefoontje over een brandmelding zal nu niet meer met de Schiedamse ka zerne worden doorverbonden, maar met de regionale alarmcen trale. Volgens de brandweer heeft dit geen enkel gevolg voor de snelheid en de kwaliteit van het optreden van het Schiedamse korps, Maassluis - Bewoners van de. G- A Brederolaan in Maassluis zijn te gen uitbreiding van verzorgings tehuis Zonneweeide. Dat heeft H. de Kreek namens 56 huiseigena ren laten weten aan de gemeente raadsleden van de commissie stads- en milieubeheer. Hij sprak daar zijn verwondering uit over de door burgemeester en wethou ders goedgekeurde plannen. Door de uitbreiding zuilen er meer bezoekers komen, waardoor mensen die in de G.A Bredero laan wonen nog moeilijker hun auto kunnen parkeren, vreest de bewonersvertegenwoordiger. „Heel leuk zo'n bejaardentehuis, maar er is nu al een parkeerpro bleem. Met name op zaterdag en zondag." Op zondag wordt dit pro bleem nog eens verergerd, be toogde De Kreek, door bezoekers van de nabij gelegen Maranatha- kerk. Ook het verdwijnen van de 'uit kijk' werd gisteren aangehaald. De tehuis-uitbreiding zorgt er im mers voor dat zo ongeveer het he le Vondelpark verdwijnt. Het col lege van b en w heeft -hoewel men het verdwijnen van het park zegt te betreuren - z(jn keuze uit de plannen laten bepalen door de uitbreiding van de keuken van Zonneweeide. Andere uitbrei dingsmogelijkheden kwamen niet in aanmerking omdat de keu ken dan in z'n geheel zou moeten verdwijnen. Onvrede Commissieleden spraken tegen over verantwoordelijk wethouder L. G. van Duijn-Camfferman hun onvrede uit over het feit dat ze nog niet waren ingelicht over de plannen. P. E. H. Rromdijk (PvdA): „De uitbreidingen zijn in een ver gevorderd stadium maar het is nog nooit in een commissie aan de orde geweest. Kom einde lijk eens met een vergadering waar dit op een gedegen manier bediscussieerd kan worden." Ook De Kreek had als omwonen de en daardoor direct betrokkene eerder een bericht van de ge meente verwacht. „Zeer kwalijk dat we niet zijn geïnformeerd, dat we niet met een bewonersbrief zijn benaderd." Vlaardingen Drie Haagse jonge ren van 14, 16 en 17 jaar hebben gisteren bij de Vlaardingse politie een winkeldiefstal bekend. Ze hadden een paar schoenen uit een sportzaak aan de Korte Hoog straat gestolen en hadden een aantal goederen in een warenhuis klaargezet om te ontvreemden. Het trio was eerder die dag aange houden op het Liesveld na een tip van een medewerker van de sportzaak- De gestolen schoenen werden teruggevonden in de Ha venstraat. Op het bureau werd bij één van de verdachten een label- verwijderaar in beslag genomen... Na verhoor werden de verdachten vrijgelaten. Schiedam De fotocollectie van het gemeentearchief Schiedam kan vanaf vandaag via de compu ter'worden geraadpleegd. Het ar- chief'heeft rond de 40.000 foto's viUï'én ovértlé'ïtacfSchledam in beheer. Door het nieuwe fotosys teem kunnen foto's worden ge raadpleegd zonder dat ze bescha digd worden. Twee jaar geleden ging het ge meentearchief op zoek naar een systeem waarmee de fotocollectie gebruiksvriendelijk en zonder sljjtagegevaar aan het publiek kon worden gepresenteerd. Sa men met het Nederlands Histo risch Data Archief, een onderdeel van hét Nederlands Instituut voor Informatiediensten, kwam het.ar- chief uit op het het fotosysteem Skopeo. Daarmee kunnen foto's op een computerbeeldscherm worden opgeroepen. Ter gelegenheid van de inge bruikstelling van het nieuwe beeldarchiefsysteem wordt van daag in het nieuwe stadserfcom- plex van de gemeente Schiedam een symposium gehouden onder de titel 'Beheer(s) de beelden'. Daarin komt onder meer het be houd, het beheer en het openbaar maken van historische foto's aan bod, waarover onder leiding van Piet van Wijk, de plaatsvervan gend directeur van het Neder lands Audiovisueel Archief, ook een panneldiscussie wordt gehou den. Door Jan Rozendaal Vlaardingen—Een oudere schizo frene man van 63 jaar, met een in wonende alcoholische zoon van 45. De woning is zwaar vervuild, de elektra en het gas zijn al jaren afgesloten en het toilet is door de grote hoop uitwerpselen niet meer te gebruiken. Vader en zoon doen hun behoefte in de tuin. Ze stoken het huis warm met een ka chel zonder goede afvoer. Overal in de woning zit roetaanslag. Ge lucht wordt er nooit want de ra men zijn dichtgeplakt met kran ten. Zo begint een verslag van het pro ject Complexe Hulpverlening, een initiatief van de Stichting Wo ningbedrijf Vlaardingen, de GGD Nieuwe, Waterweg Noord en de Pameijer Stichting dat in 1992 startte. Het was een experiment omdat men er in Vlaardingen ach ter was gekomen dat steeds meer mensen waren die de hulpverle ning niet wisten te vinden. Of voor wie de problemen zo inge wikkeld waren, dat één instantie er geen raad mee wist. En er dus vaak maar helemaal niks gebeur de, want dat moest 'die ander' maar oplossen. De vader en zijn drinkende zoon bijvoorbeeld, hadden al tien jaar geen contact meer met de hulp verlening gehad. En als de Stich ting Woningbedrijf Vlaardingen in 1992 niet van plan was geweest om de woning van het tweetal te slopen, hadden ze er wellicht nog steeds zo bijgezeten. Ze betaalden keurig de huur en klaagden nooit Pas toen iemand van de woning corporatie langs ging met de boodschap dat het huis moest worden gesloopt voor nieuwbouw, trof men de onbeschrijfelijke ben de aan Alleen om alle vuil van va der af te wassen, had de later inge schakelde psychiatrisch verpleeg kundige van de Pameijer Stich ting zes weken nodig. Laag voor laag moest worden losgeweekt. In totaal hadden de diverse hulpver leningsinstanties drie jaar nodig om voor de twee 'een redelijk ge normaliseerde' situatie te cree- Honderd In Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn ongeveer honderd van dit soort probleemgevallen. Mensen die om wat voor reden ook buiten de reguliere hulpverle ning vallen. En die groep, voor spelden A Theissen, directeur van de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen, en de Vlaardingse wethouder voor gezondheidszorg A Kool gisteren, wordt steeds gro ter. Omdat de maatschappij nu eenmaal almaar sneller en veelei sender wordt, zal de uitval, zoals dat in jargon heet, ook toenemen. Theissen en Kool waren twee van de inleiders op een conferentie die gistermiddag werd gehouden over de 'vangnetfunctie' in de drie Waterweggemeenten. Waarom dat vangnet nodig is, werd mis schien nog wel het duidelijkst on der woorden gebracht door Theis sen. Omdat, betoogde ze, de in stellingen er nog te vaak vanuit gaan dat de klant mondig is en weet wat ie wil. En dat is dus niet zo. De één weet helemaal niet wat hij wil, terwijl de ander dat wel weet maar niet weet waar hij moet zijn. Complexer Daarom, en omdat die groep in omvang toeneemt en de proble men complexer worden -'soms zijn wel tien instellingen nodig om één probleem op te iossen' - moet er een duidelijker beleid zijn voor de mensen die tussen de wal en het schip vallen. Daarvoor werd een concept-convenant be sproken waarin tal van betrokken instellingen een rol krijgen. Van woningcorporaties tot Riagg en van politie tot verslavingshulp. De centrale rol daarin is wegge legd voor de GGD Nieuwe Water weg Noord. Doel van de conferentie gisteren was om goodwill te kweken bij de hulpverleners voor dat conve nant, Dat ze over de grenzen van hun eigen werk en werkgever heen kijken. De wijkagent die niet alleen een vereenzaamde en vervuilde buurvrouw met twintig katten aanspreekt over de over last waarvoor ze zorgt, maar ande ren inschakelt om te zien hoe zij weer een normaal bestaan kan op bouwen. Ais hulpverleners beter samen werken met collega's van andere instellingen kunnen de proble men van die mensen eerder wor den gesignaleerd en hoeft de situ atie niet zo vaak uit de hand te lo pen, had C. Xooman gezegd. Zij heeft onderzoek gedaan naar de beste manier om de vangnetfunc tie in deze regio de organiseren. Bijzonder hoogleraar en voorma lige directeur van de GG&GD in Amsterdam H. Rengeiink waar schuwde wel dat samenwerking niet automatisch de oplossing is. „Je moet als hulpverlening blij ven zoeken naar deze mensen, Ze zijn al zo vaak teleurgesteld in de maatschappij, die zijn uitge vraagd. En wie niet vraagt, wordt overgeslagen," stelde Rengeiink vast. Tegenover de hulpverleners verfoeide hij net als anderen de door de financiers - met name de (rijks)overheid- steeds strengere regelgeving. Minder geld voor minder activiteiten en meer voor waarden aan cliënten, waardoor het voor de instellingen steeds lastiger is om buiten die strakke paden te treden. En juist daar le ven de mensen met de ingewik keldste problemen. Cabaretière Jenny Arean is zaterdagochtend te gast in Kris Kros. Tussen 8 en 10 uur praat zij net Chris Vemer onder meer over het nieuwe theaterprogramma dat zij samen met Lucretia v.d. Vloot op de planken brengt. i H rd. in Kv> ara, ars). Her- 14.00 3 Ex-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1