13 F Anand kiest voor het 'echte leven' 1 r ei -1 'Ik eis 300.000 dollar netto van die Israëliërs' Indiër voelt zich weer happy, want hij is in Wijk aan Zee PM m •%n II S Jimmink vijfde in vijftiende rit Bridgers sterk &H5 Friso Nijboer blijft op de been tegen Karpov Eindelijk overwinning hockeyers in Australië Marion Krijgsman naar finale EK kunstrijden Maier wint opnieuw Anouk de Quartel kampioene reuzenslalom Rotterdams Dagblad i Zaterdag 17 januari I Boutilimlt Gerard Jimmink is als vijfde geëindigd in de vijftien de etappe van de monsterrally Pa- rys - Dakar De motorcoureur uit Kolhom had gisteren tien minu ten achterstand op de Britse win naar John Deacon. In het alge meen klassement, aangevoerd door de Fransman Stephane Pe- terhansel. bleef Jimmink vijfde. Den Haag Het Groningse paar Jan WesterhofTPiet Jansen is het twaalfde prestigieuze Cap Gemini bndgetoemooi in hotel Des Indes in Den Haag goed begonnen. Na vier zittingen bezet het duo de vijfde plaats in het klassement met louter topeombinaties. De eerste plaats was met 255 pun ten in handen van de Noren Hei ness en Helgemo. Daarna kwa men Buratti en Lanzarotti uit Ita lië (243), Mahmood uit Pakistan (in alle edities aanwezig met ver schillende partners) met de Brit Forrester (232) en de Fransen Chemla/Perron (227). Uitslagen Autosport Rally Parijs - Dakar. Vijftiende etappe. Mar- BoutilimH, 490 km. Auto's: 1 Fontenay (Fra) Mitsubishi 4 33 39,2 Shtnozuka (Jap) Mitsubishi 2 16. 3 Sch lesser Fra) Buggy 7 H,4 Alliot(Fra) Nissan 24 29.5 KJeinschmidt (Dui) Buggy 30 33,10 Ten Harkei Mitsubishi 1.06 52. Al gemeen klassementl Fontenay (Fra) 61 45 32,2 Shmonika 200 19,3. Saby(Fra) Mitsubishi 2 09 27,4 Masuoka (Jap) Mitóu- bishi 6 05 39,5 Schlesser8 19 28 Motoren: 1 Deacon (GBr) KTM 4 1522,2 Peterhansel (Fra) Yamaha 14 57,3 Meont (ha) KTM 1649, 4. Haydon (Aus) KTM 1659,5 Jimmmk(Ned)KTM]817 Algemeen klassement. 1 Peterhansel 59 19 34,2 Meant 34 24,3 Haydon 124 03 4 Cax (ZAf) KTM 2.2113, 5. Jimmink 3 2700 Badmintou Cal das da Halnha (Per). Internationaal toernooi Eerste ronde: Bnujsten* iNed) Uopez (Spa) 15-9 15-2 Tweede ronde: Femandes (Spa) - Bruijstens 15-65-1515-7 Vrouwen, dubbel tweede ronde: Van Hoo- rea'Conijn (Ned) - FartaOCaratsjkova (Por/ Rus) 15-2 15-1 Kwartfinale Van Hoeren/ Conijn - Vogelsang/Grether (Dut) Bridge Cap Gemini toernooi, paren. Stand na vier uitingen; 1. Helness/Helge- nui (Noo! 255 punten, 2.T3un»tfi/Ii»nzaretti (Ita) 243, 3 Mahmood/ForreslKiPjAASBt*)1" 232,4. Chemla/PflTTvn (Fra) 227,6^,* Westerhof (Ned) 219. Hockey Melbourne. Testaerie i wedstrijd. Australlè-Nederiar 11-2(1-1). 2. Veen 0-127, Brennan 1-1,82. De Nooijer 1- 2. Scheidsrechters: Scheliekena (NedyUid- wigtAus). Toeschouwers; 3500. Nederland: Looije; Van 't Hek, Jozet, Del- mee, Van Pelt; Veen, Brinkman, Van Hees- wUfc Van Meer, De Nooijer, Van Wijk, "Wie gende wissel* Geeris. Lomaw, Nieuwe- Weme, Van der Weide Schaatsen MUaan. EK kunst rij dec, Vrouwen, stand na korte kur i. Szewczen- ko (Dui) 0,5 punl Z Bonaly (Fra) 1, 3. A Sloetskaia (Rus) 13,4. Czako (Hon) 2,5.' Boetirskaia(Rus}2j>, 0. Uvrentsjoek(Qek) 3,21. Krijgsman. Usdansea, eindstand: 1. Gntsjoek/Platov (Rus) 2,6,2 Knlova,'Ovsianmkov(Ru3}3,4, 3 Anissma/Peizerat (Fra) 6,4 Lobatsjeva/ Averboekh(Rus)fi,5. Fusar-PoU/Margagiio (Ita) 10,6. Drobiazko/Vanagas (lat) 12,4, Schaken Rijk aan Zee. HoogovenstoemooL Grootmeestergroep, eerste ronde: Kram* nik (Rus) - Piket (Ned) 1-0, Nijboer (Ned) - Karpov (Rus) 1/2-1/2, Adams (Eng) - Van der Sterren (Ncd) 1-0, Timman (Ned) - Anand (India) 1/2-1/2, Van Wely (Ned) - Salov (Rus) 1/2-1/2, Gelfand (WRu) - J. Polgar (Hon) i-0, Sjirov(Spa) Topalov (Bu)) |/2-f Skiën Wengen. Wereldbeker, afdaling, mannen. 1, Maier (Oos) 1.44,89, 2 Burtin (Fra) 1.45,57, 3. Schifferer (Oos) 1.45,61, 4. Knauss (Oos) 1.46,02, 5. Eberharter (Oos) 1.46,16. S, Franz (Oos) 1.46,17, 7. Kemen (Zwi) 1,46.20,8. Aamodt (Noo) 1.46,24,9 Pe- rathoner (Ita) en Cattaneo (Ita) 1.46,35. Stand WB afdaling na vijr races: i Schif ferer 362,2. Maier 359,3. Eberharter 217,4. Franz 212,5. Kjua (Noo) 197. Stand WB algemeen: 1. Maier 1219, 2. Eberharter 693, 3. Schifferer 652, 4. Von Giünigen (Zwi) 536,5. Aamodt 442 Flachau. Interna t ionale reurenslalom, te vens NK. 1. Mitterwaliner (Oos) 1.54,91, 2 Pansien (VSt) 156,88, 3. Muikern (Vst) 1.57,48, IB De Quartel (Ned/tevens nationaal kampi oen) 2.01,08; 48. Haks 2.11,07, 53, Ottes 2-21,15. Tennis Sydney. Vrouwen, 680.000 gulden Halve finales: Sanchez Vicario(Spa/5) - Se rena Williams (VSt) 6-2 6-1, Venus Williams (VSt) - Ai Sugiyama (Jap) 6-17-6. Mannen, halve finale; Kucera (Slv) - Teb- butt (Aus) 4-6 7-6 64), Henman (GBr) - Raf ter (Aus) 7-6 7-5. Melbourne. Australian Open. kwalifica tie. Twee de ronde: Van Scheppingen (Ned) Sirianni (Aus) 4-6 6-3 8-6, Diaz(Spa) - Bei- graver 6-4 6-4, Eagle (Aus) - Wibier 7*5 6*3. Vrouwen, eerste ronde: Bobkova (Ty) - Noorlander(Ned)6-4 6-4. Auckland, Mannen, 630.000 gulden. Halve finales: Rios (Chl/1) - Bvron Black (Zim)6-16-3 Voetbal Eindhoven. Vriendschappelijk. PSV - TOP Oss 3-2 (MX Stefanovsc 04, Ni- lisl-l.Comehsse l-2,Möiler2-2,Möller3-2. Frankrijk: Beker, zestiende finale: Caen- Toulousel-0 Turkije: Seker-Bes:ktas2-0 Uhockey Eredivisie. Nijmegen-Heurenvtsin 54, DenHaag-Tilburgl-8. Zaalvoetbal Eredivisie: De Hommel-KW/Eindhoven 7- S, ZVS/Hlem- Sch/Veghel 3-3, Hilvaren- beek-BSV 8-0, ZVH/Hilv.-JSB 4-2, SP/ VeldL-BMTTburg 7-8, SCL Leek-SS/Volen- dam 3-2, Kras Boys-HV/SCN 34, Door Hans Reismann Wijk aan Zee Viswanathan Anand kon een geeuw enkele malen niet onderdrukken toen hij gisteren in het begin van de middag de remise in zijn mini-partij met Jan Timman ana lyseerde. Treffender kon het fysieke welzijn van de Indiër op de eerste dag van het 60e Hoogovens Schaaktoernooi mis schien niet worden geïllustreerd, hoewel het voor schakers ongewone en ongewenste aanvangstijdstip (11.00 uur!) als een 'verzachtende' omstandigheid moet worden beschouwd. Veel toppers zijn in de ochtend uren doorgaans amper aan spreekbaar, laat staan dat ze op die momenten energiek van leer trekken op het schaakbord. Jan Timman kan daarover meepra ten. Hij deed dat gisteren m Wijk aan Zee ook, met gevoel voor un derstatement. „Rond elf uur in de ochtend krijg ik bepaald niet al tijd de beste ingevingen." Het nietszeggende partijtje van 19 zetten in amper anderhalf uur onderstreepte dat ook Anand niet lekker 'in z'n vel' zat. De 28-jarige grootmeester uit Madras, die te genwoordig met echtgenote in een klein dorpje nabij Madrid woonachtig is, beaamde dat vol mondig. „Het was allemaal niet bijster ambitieus en opwindend. Het was eigenlijk een vervelende partij. Timman stond wat beter, maar het voordeel had weinig te betekenen. Op zo'n moment moet je realistisch zijn." Viswanathan Anand, Wishy' voor zijn vrienden, ondervindt dat de inspanningen van de laatste tijd hun tol beginnen te eisen. „Ik heb in 30 dagen 31 partijen gespeeld. Dat is natuurlijk te veel van het goede. Het gaat, hoe je het ook wendt of keert, ten koste van je creativiteit." Kij kwam daar in Groningen al achter in de finale van het WK- toemooi, dat dc uitdager van FI- DE-wereldkampioen Artatoii Kar pov moest opleveren. Anand bleef Michael Adams de baas, „maar we hebben beiden fouten gemaakt, zeg maar blunders, die we nor maal niet maken, En ook tegen Karpov was ik niet in beste "doen. In menig partij heb ik zetten ge daan waajvgpjk later dacht; hoe is het in hemelsnaam mogelijk." Schande Er is schande van gesproken dat Anand onmiddellijk na 'Gronin gen' in Lausanne aan moest tre den tegen Karpov, die zich in alle rust, in Spanje, op de tweekamp had kunnen voorbereiden. Na tuurlijk deelt Anand die kritiek, hoewel hij zich in de regel diplo matiek uitlaat. In Wijk aan Zee maakt hij daarop geen uitzonde ring. „Dat het niet fair was, hoef ik niet te zeggen. Dat heeft iedereen kunnen constateren. Het is on voorstelbaar dat een zichzelf res pecterende bond (de FIDE) en voorzitter (Iljoemzjinov) dergelij ke regels opstellen. Maar je staat er machteloos tegen." Hoewel, een klacht, een protest, een boycot zelfs zouden toch het overwegen waard zijn geweest? Zo ideeën in die richting bij de sympathieke, goedlachse Indiër zijn opgekomen, hij heeft ze naar ampel beraad verworpen. Het waarom is simpel verklaard. „Ik heb voor het geld gekozen," zegt hij zonder omhaal. „Dan moetje wel eens concessies doen. Ik ben niet zo principieel als Kramnik. Die weigerde te spelen omdat hij het met de opzet niet eens was. Daar is misschien wat voor te zeg gen, maar ik heb er toch een ande re mening over. Principes zijn leuk, maar aan de andere kant is er ook het echte leven, de realiteit. Die heb ik voor ogen gehouden. Al het andere heb ik op de koop toe genomen." Of hij door de vermoeidheid kopje onder is gegaan in de tiebreaks? Anand heeft daar vanzelfspre kend zyn gedachten over, die niet moeilijk te raden zijn. Maar hij houdt zich op de vlakte. „Het is zo moeilijk te bewijzen. Feit is wel dat ik niet in de gelegenheid ben geweest me specifiek op de partij en tegen Karpov voor te bereiden. En dat was een duidelijke handi cap." De Indiër, dïe iii Lausanne door het publiek op handen werd ge dragen en daar 'een heel goed ge voel' aan over heeft gehouden, weigert Karpov als de 'echte' we reldkampioen te zien. „Dat is Kas parov. Hij js de sterkste, daarover hoeft geen misverstand te be staan. Het zou prachtig zyn als er een WK-toemooi wordt gehouden waaraan iedereen deelneemt, dus ook Kasparov en Kramnik. Maar of het ooit zo ver komt, weet ik -h Viswanathan Anand: „De sfeer In Wijk aan Zee Iszo gemoedelijk. Daar ben ik gevoelig voor." FotoFabrtceCoffrini/EPA niet. Eerlijk gezegd betwijfel ik het" Sfeer 'Anand is er ook de man niet naar. 'om zich met dat soort zaken bezig L te'- houden, .Hijschaakt graag, hecht aan sfeer en vertoeft het liefst temidden van vrienden. In feite kunnen de glamour en hec- tiek die een match om de wereld titel per traditie omgeven hem ge stolen worden. Het is dan ook geen toeval dat het natuurtalent uit India graag naar Wijk aan Zee komt De gemoedelijke sfeer van de 'Hoogovens' vindt hij een ver ademing. Hij vertoeft er duizend maal liever dan in het gezelschap van FIDE-bestuurders en hun veelal bedenkelijk praktijken. „In Nederland, evenals in Spanje, worden prachtige toernooien ge organiseerd. Daar voel ik me het 'meest op mijn gemak. Dat is een andere schaakwereld, een wereld waarin ik me thuis voel." Hij zegt, ten overvloede, geen ty pe te zijn dat de barricaden be klimt. Van het conflict tussen FI DE en Kasparov wenst hij zich verre te houden. „Ik moet niets hebben van die rubbish, politiek in het schaken Iaat ik graag aan anderen over. Geef mij maar een traditioneel toernooi als de Hoog ovens. Ik ben hier nu voor de vijf de keer, de kandidatenmatches inbegrepen, en ik geniet. Ik zie graag bekenden terug, de ver trouwde gezichten van collega's, toeschouwers, journalisten, orga nisatoren. En de sfeer is zo ge moedelijk. Daar ben ik gevoelig voor." De kou, die in de regel in januari in het Hollandsede kop opsteekt, neem Vishy Anand ('Nee, ik lust geen erwtensoep') op de koop toe. Hij is anders gewend, in India en ook in Spanje. „Maar ik heb hier in '89 ook een prachtige winter meegemaakt. Ik heb toen erg ge noten. Alleen twee jaar geleden was het erg koud. Ik droeg toen drie T-shirts onder mijn trui, maar nog liep ik te rillen." Vuurwerk? Of er komende dagen veel vuur werk van Anand te verwachten is, is de vraag. Na de strijd tegen Kar pov in Lausanne verbleef de In diër een kleine week bij een vriend in Hamburg en in die da gen heeft hij nauwelijks een schaakbord gezien. Van een speci ale voorbereiding op het toernooi in Wijk aan Zee is dan ook niets terecht gekomen. Hij houdt het op een 'beetje voorbereiding'. Of hij uitgerust is? „Min of meer," is het antwoord. Of de vermoeid heid van fysieke of mentale aard was? „Dat kun je nooit zeggen. Je kunt je lichamelijk goed voelen en eenmaal achter het bord toch in de fout gaan. Andersom kan ook. Je bent vermoeid maar tus sen je oren blijkt het goed te zit ten en je speelt een goede partij. Als schaker weet je wat dat betreft nooit waar je aan toe bent." Viswanathan Anand heeft zich dit jaar in Wijk aan Zee geen doel ge steld. „Plannen is moeilijk, zeker met deze sterke bezetting," zegt de nummer drie van de wereld. „Ik hoop wel een goed toernooi te spelen. En eerlijk gezegd heb ik daar wel vertrouwen in." Het 'voorbeeld' Nigel Short is voor hem in het verleden 'leer- 'zaam' geweest „Nlgel viel na zijn enorme nederlaag tegen Kaspa rov in een gat, waaruit hij pas ja- >;~ren later omhoog is gekrabbeld. Na het verlies van mijn match te gen Kasparov in New York, waar mee ik kon leven, heb ik me voor gehouden dat ik zo'n terugval koste wat kost diende te vermij den. Hoe? Door het plezier in het spel te behouden. Dat is me ge lukt. En dat zal me nu ook lukken, daar ben ik van overtuigd." Door Marcel van der Kraan Schiedam In Brabant keken de schaarse supporters op het trai ningscomplex van Helmond Sport de afgelopen dagen met verbazing naar de nieuwe man in de selectie van de eerste divisie club. Met Beny van Aerle hadden ze een paar seizoenen ook een ex- intemational in hun midden ge had. Maar Van Aerle had zijn wieg zo ongeveer in de Dorpsstraat van Helmond staan, dus dat die bij hun clubje kwam afbouwen was niet zo vreemd. Met 'The Wolf man' stapte er deze week een even verrassende als spraakma kende Schiedammer binnen. De ex-Feyenoorder maakt op 5 fe bruari in het shirt van Helmond Sport zijn come-back in het Ne derlandse voetbal als hij voor de beker uit tegen NAC speelt. John de Wolf (35) heeft een aardige loopbaan achter de rug. Z'n laat ste werkgever, Het Israëlische Hapoel Ashkelon zorgde echter voor een smetje op zijn carrière. Omdat hij niet via een achter deurtje in Tel Aviv het betaalde voetbal wilde verlaten èn omdat hij als pure liefhebber het voetbal nog steeds niet kan loslaten, voel de de verdediger zich niet te groot om aan zijn zevende profclub te beginnen. Waarom in hemelsnaam Helmond Sport? De Wolf: „Omdat die dub me deze week een prima aanbieding deed en omdat clubs als Volendara den ken dat ze een type als ik niet no dig hebben. Jammer, hoor. Want als ik bij zo'n eredivisieclub was binnengekomen denk ik dat ik in het tweede deel van de competitie nog een flink steentje had kun nen bijdragen aan hun gevecht te gen degradatie. Ik heb na terug keer uit Israël een aantal weken bij NEC getraind. Vond ik tof van Calderwood. Daarna ben ik hier in de buurt, by de amateurs van Leo- nidas, twee keer per week gaan trainen. Dat was voor die club misschien best leuk, maar ik wal de nog veel te graag in het betaal de voetbal rondlopen. Heel de week lekker ballen, een beetje hu mor in de kleedkamer en op zater dag gooi je echt alles eruit. Een mooier bestaan is er volgens mij nog steeds niet." Wil je oofc nog wat bereiken met die club? De Wolf: „Voorlopig heb ik voor vier maanden getekend. Daarna kijken we hoe het bevallen is. Ik wil niet opscheppen over Hel mond Sport, maar overal in de eerste divisie wordt er bezuinigd en hier draait het ais een trein. Er zitten veel spelers met eredivisie- ervaring. De club heeft net twee nieuwe tribunes neergezet, er zijn sponsorboxen, men is een kracht honk en een luxe accommodatie aan het bouwen voor de spelers en de begeleiding is fantastisch. Ik heb een speciale looptrainer toe gewezen gekregen. Morgen (za terdag) moet ik in m'n eentje met hem gaan lopen. Via een speciaal schema moet ik in drie weken wedstrijdötzijn," Maar de problemen in Israel zijn De Wolf: „Na 22 januari krijg ik de uitspraak te horen in de rechts zaak die ik had aangespannen te gen de club. Dat ik nu weer kan voetballen, komt omdat ik niet meer verhoord hoef te worden. Ik heb maandenlang op een tijdbom geleefd, samen met mijn hele ge zin. Ik ben in m'n eentje nog drie keer teruggeweest naar Israël en ben daar dagenlang vier uur per dag verhoord. Ik heb me twee keer moeten onderwerpen aan de leugendetector. Ik heb bij de poli tie aangifte gedaan van valsheid in geschrifte, want Hapoei Ashke lon had gewoon mijn contract en mijn handtekening vervalst! Ik heb een Engels contract onderte kend, dat door mijn advocaat in Nederland tot in de details was ge toetst, Bij die rechtszaak kwamen zij opeens met een Hebreeuws contract op de proppen, waaron der mijn handtekening stond. Die hadden ze van een bonnetje afge haald of gekopieerd." Niemand begreep afgelopen zomer wat je in een stad als Tel Auto ging doen. De Wolf: „Nou, ik wel. Die club was in Nederland en wilde mij heel graag hebben. Ik kon alles krijgen. Een salaris van een kwart miljoen netto ('da's zes a zeven ton bruto in Nederland, hè), een auto, een huis, er werden scholen voor de kinderen geregeld. Echt alles werd me zwart op wit toege zegd. Nogmaals, m'n advocaat kreeg alles doorgefaxt in Neder land. Toen ben ik pas vertrokken. Als je op je 34e nog zo'n slag kan slaan, ben je gek als je het niet doet. Maar na anderhalve wed strijd zei die trainer dat-ie me niet nodig had. Had hij dat na twaalf wedstrijden gezegd, dan had ik er begrip voor gehad. Maar ik was net anderhalve week in training. Ik trainde me helemaal kapot In de eerste tien dagen raakte ik 12 kilo kwijt. Ik liep als een blind paard bij een temperatuur van 37 graden rondjes om het trainings veld. Ik was nog niet eens 100 pro cent fit, toen ze me al weer lieten vertrekken. Die club heeft mij en mijn gezin gekleineerd. Er viel niet met die mensen te leven." Ontploft die tijdbom nog of komt het allemaal goed? De Wolf: „Ik heb natuurlijk een vreselijke periode achter de rug, want tot op de dag van vandaag hebben ze me geen cent salaris meer uitbetaald. In die rechtszaak heb ik 300.000 dollar netto van de dub geëist. Ik zal misschien niet alles krijgen, maar ik heb er veel vertrouwen in dat ik in het gelijk wordt gesteld. Mijn advocaat daar heeft die mensen van Hapoel Ash kelon tijdens de rechtszaak hele maal plat gekregen. Dan zeg ik straks lekker: 'Shalom...' Johri de Wolf: „Die club heeft mij en mijn gezin gekleineerd. Er viel niet met die men sen te Ie ven. Archieffo to Cees Kuiper/ Rotterdams Dag Wijk aart ZeeFriso Nijboer was de enige Nederlan der die prat kon gaan op zyn start in het 60e Hoog ovens Schaaktoernooi. De 32-jarige grootmeester, vo rig jaar samen met Paul van der Sterren winnaar van de B-groep in Wijk aan Zee, slaagde erin wereldkam pioen Anatoli Karpov op remise te houden. Met wit bereikte Nijboer in een lange variant van het Spaans geen voordeel en toen Karpov na dameruil een pion veroverde, werd voor het schaakleven van de in Amsterdam woonachtige Nijmegenaar ge vreesd. Nijboer verdedigde zich echter goed en Kar pov begon lang na te denken. Waarschijnlijk speelde hij het enkele keren niet op zyn sterkst en Nijboer ontsnapte met een blauwoog. „Ik hield mijn adem op een gegeven moment toch in," gaf Nijboer na afloop toe. In de analyse vonden de spelers overigens geen geforceerde winst voor zwart. Vladimir Kramnik is één van de favorieten voor de eindzege. De Rus staat op de ratinglijst van januari tweede achter Kasparov. Tegen Jeroen Piket volgde Kramnik lange tijd de vijfde matchparty Karpov- Anand. Piket kwam wat gedrongen te staan en hoop te de partij te redden met een dame-offer. Volgens Kramnik zou Piket bij goed spel goede kansen op een vesting gehad hebben, maar enkele onnauwkeurig heden leidden de ondergang van de Leiderdorper in. Loek van Wely was hartgrondig ontevreden na ruim zes uur spelen tegen Salov. „Een baggerpartij," was zijn commentaar. Op de 39e zet had liij een opgeleg de winst gemist, die door alle anderen werd gezien. Salov had weinig tijd, maar Van Wely had nog zeven minuten voor zyn laatste twee zetten. Toch vond hij de eenvoudige paardzet niet In het vervolg moest hij zelfs nog hard werken om de remise veilig te stellen. Het deed Van Wely naderhand zichtbaar pijn dat alle omstanders het beter gezien hadden. Paul van der Sterren was de hele partij dicht bü een remise tegen Michael Adams, maar in hevige tijd nood van de grootmeester uit Amstelveen bereikte de gehaaide Engelsman alsnog beslissend voordeel in een toreneindspel. Melbourne De Nederlandse hockeyers hebben in Melbourne in de vierde wedstrijd van de testserie van zes duels tegen Australië hun eerste overwin ning geboekt. In het State Hockey Stadium werden de Aussies met 2-t verslagen. Het was pas de tweede maal dat Oranje in de zestien duels dat het in Australië speelde won van het gast land. Teun de Nooijer, die zijn honderdste interland afwerkte, was met een late treffer de matchwinner. In het zwakke duel begon de Olympisch kampioen, met reservedoelman Bart Looije en rechtsachter Ro gier van 't Hek in de basis, ijzersterk. Binnen twee minuten had aanvoerder Stephan Veen al de ope-, ningstreffer achter de Australische doelman Dreher gefrommeld. In de 27e minuut trok Michael Breiman de stand uit een strafbal gelijk, nadat Erik Jazet op de doellijn sticks had gemaakt. In het tweede bedrijf had Nederland een lichtveld- voordeel. Toch had hebtwee reflexen van Looije en een bevlieging van De Nooijer nodig om de zwaarbe- -'Vdchtémzege binrfèrf te'haled? Be'NoflljG"? hchoof in de 63e minuut een vrije slag van voorstopper Jeroen Delmee binnen. Mooier kon hij zyn 'century" bekronen, vond ook bondscoach Roelant Oltmans, „De meeste aanvallers zijn pas na hun honderdste interland volwassen ge-> worden. Teun drukt al twintig wedstrijden zyn stem pel op de wedstrijd. Sinds de Spelen loopt hij één op één. Dan ben je gewoon een wereïdspits." Milaan - Marion Krijgsman heeft zich bij de Europese kampioenschappen kunstrijden in Milaan gekwalifi-, ceerd voor de finale. In de korte kür kwam ze tot 10,5 punten, in een veld van dertig deelneemsters goed voor de 2 le plaats. De eerste 24 plaatsten zich voor de? eindstrijd. De Duitse Tanja Szewczenko gaat na de' korte kür aan de leiding voor de Fran^aise Surya Bonaly en de Russische Irina Sloetskaja. Patsja Gritsjoek en Evgeni Platov hebben bij de Eu ropese kampioenschappen kunstrijden in Milaan op nieuw de titel bij het ijsdansen geprolongeerd. Voor de derde keer op rij verzekerde het Russische twee-" tal zich van het goud. Met de zege vergrootte het duo de favoriete rol voor de Olympische Winterspelen in Nagano waar de twee eveneens de titel verdedigen. Gritsjoek en Platov passeerden hun landgenoten An- jelika Krilova en Oleg Ovsiannikov, die na het eerste onderdeel de stand aanvoerden. Krilova en Ovsianni kov veroverden het zilver. Het Franse paar Manna Anissina en Gwendal Peizerat eindigde als derde. Wengen - Hermann Maier heeft opnieuw een wereld bekerwedstrijd skiën gewonnen. De Oostenrijker zee gevierde gisteren in Wengen op de afdaling. Maier bleef met 1.44,89 de Fransman Nicolas Burtin en Oostenrijker Andreas Schifferer voor. Maier behaalde zijn vijfde opeenvolgende wereldbe kerzege en zijn achtste in deze Olympische winter. De race op de Lauberhom werd wegens de slechte omstandigheden 1QOO meter ingekort en twee keer onderbroken. Na de onderbreking profiteerden voor al de Oostenrijkers van de betere omstandigheden. In de eindstand bezetten ze in de top-zes vijf plaatsen met Hermann Maier voorop. Hij bezorgde het Oos tenrijkse team de vijftiende overwinning in twintig wedstrijden en de eerste in Wengen sinds 1985. Ondanks zijn zegereeks lykt Mier nog altijd niet overtuigd van zijn eigen kunnen. „Ik had nooit ver-' wacht dat ik zou winnen. Pas tijdens de race ging ik er in geloven." Door zijn overwinningen komt Maier s teeds dichter bij de eindzege in de algemene wereld beker. In 1970 won Oostenrijker Karl Schranz deze prijs voor het laatst. Flachau Anouk de Quartel is in Flachau nationaal kampioene reuzenslalom geworden. De 17-jarige ski ster uit Dordrecht ondervond geen concurrentie. An- gelique Moser viel in de eerste manche uit. Nanda Haks en Gieske Ottes finishten op grote afstand. In de gelijktijdig gehouden internationale wedstrijd eindigde De Quartel als achttiende. De Dordtse doet later deze maand nog mee aan de wereldtitelstrijd voor junioren in Polen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1