m 'Firn 35 Die ketting ligt zo toetelig op m 'n bors tpartij De belaagd D: D' s K» Di kri H VitïrjfY' Bij Elf burgemeesters over hun omstreden visitekaartje A hl Rotterdams Dagblad t- Zaterdag 17 januari 1998 i 1 De ambtsketting ligt opnieuw in de vuurlinie. De Hellevoetse burgemeester M. ven Rassen heeft, samen met haar eeSega uit Zutphen, een werkgroep opgericht om dé keten opgepaste wtyxe de 21ste aeuwblnnen te loodsen. Van hen moet de ambtsketting voortaan minder zwaar, makkelijker hanteerbaar en vooral geschikt voor de vrouwenborst. Veel burgemeesters blijken een haat-liefde met hun ambtsketen te hebben. De een vindt het een hondenpenning, bij de ander moet ftlj 'moei' en 'breed* mooie traditie of relikwie van een regentesk verleden? H. H. Jonker Folo Ad Molendijk B.Kolbach (links) met zlln bode S. van SteenseS FotoJaapRozema/ Rotterdams Door Joop Spanjersberg Burgemeester H. H. Jonker (Hecdrik-Ido- Ambacht): ambtsket- ting die ik op "de foto draag, is inderdaad nogal op zichtig. Maar ik heb ook een kleinere, hoor. Die is ook van zilver maar een stuk lichter; net-aan een kilo en daarom makkelijker mee te nemen. Als ik naar een opening moet of een andere ge legenheid en de ket ting is vereist, dan pak ik 't liefste die kleine. Die past makkelijk in m'n broekzak. Is reu- zehandig bij het fiet sen. Met die grote ke ten ga je echt niet zo maar op stap. Die weegt zeker een paar kilo; ik draag hem al leen by heel bijzonde re gebeurtenissen zo als Koninginnedag, de nieuwjaarsreceptie of de in stallatie van een nieuwe gemeenteraad. Lelijk zou ik die grote keten zeker niet willen noe men. En carnavalesk ook niet, nee. Ik vind dat er over die 'grote' echt is nagedacht. Zo'n beetje alle am bachten die in deze gemeente worden beoefend, ko men erin terug. Vandaar ook dat 'ie zo zwaar is. En er zit natuurlijk een nostalgisch tintje aan zo'n keten, In vroeger tijden konden de mensen bij een brand dan zien dat je opperbevelhebber van de brandweer was. Die functie heb ik nog steeds, ja. Maar ik ga zel den naar een brand kijken. Zeker 's nachts niet. Bij klein alarm snurk ik eerlijk gezegd gewoon door. Bo vendien, als er echt iets te blussen valt, loop je toch alleenmaanm-de^veg"" Burgemeester M. Th. Van de Wouw (Baren- dreebt): Mijn ambtske ten wordt over het alge meen heel mooi ge vonden. En degenen die dat vinden, kan ik bepaald geen ongelijk geven. Ik vind hem zelf ook heel mooi en ik draag hem met ple zier. Hij is trouwens niet gemaakt door een locaal iemand maar door een industrieel ontwerper uit mijn vo rige gemeente Voor hout, bij Leiden. Die man, ene F. Guamie- ro, maakt in zijn ate lier schitterende mini- aturen-in-goud voor Fokker en Martinair en had nog nooit een burgempe stersketen gedaan. Hij heeft alles in overleg met mij ge daan. Nee, goedkoop was het niet. Het kostte 15 tot 20.000 gulden. Maar daar krijg je dan wel iets be schaafd-modem voor, zonder al te veel fratsen. Ik ben er heel senang mee. Het aardige is dat mijn keten ook prima op een vrou wenborst past. Dat is allemaal bewezen, hoor. Ik heb een vrouwelijke loco gehad die de ambtsketen soms ook moest dragen. Ze was nogal klein van postuur. Dan zetten we er in de hals een extra stukje ketting by en stond hij by haar ook wat plesanter. Op de foto maak ik rtet die ambtsketting misschien een wat martiale indruk maar dat valt allemaal mee. Be heb geen enkele band met het militaire; ik ben m'n loop baan begonnen als loketbediende bij de PTT." Burgemeester B. Kol- bach (Korendijk): k at vind ik nou ■toch zo'n ge- "zeur, een spe ciale commissie ambtsketens voor vrouwelijke burge meesters. Laat de bur gemeester van Helle- voetsluis nou gewoon naar een zilversmid gaan. Die maakt k la minute, voor 10.000 gulden, een prachtex emplaar. Als ze dat wil, heb ik zelfs een leuk adresje voor haar paraat - zilversmid Kloosterman in Lopik, die man kan het prima en weet heus wel hoe een vrouwenlichaam in elkaar zit. En wat de kosten betreft: een goeie gemeenteraad zit daar niet mee in z'n maag - voor de groen voorziening worden per slot ook duizenden guldens uitgegeven. Nee, niet alle burgemeesters zijn dol op de ambtsket ting. Die zien het als folkore, maar ik vind het aardig. m -1—Zi Ik hou gewoon van show. Je kan toch niet in je dage lijkse Idoffie naar een bijzondere gelegenheid. Er moet decorum zyn. Ik vind het bijvoorbeeld ook aar dig om in smoking naar een kerstdiner te gaan. Het dragen van een ambtsketen is overigens een kwestie van gewicht verdelen. Voor en achter moet 'ie ge woon even zwaar zijn. Denkt u maar aan melkrijders van vroeger, die konden ook prima met gewicht om gaan. Die slingerden aan een pink twee volle 40 liter- melkbussen zomaar op de auto. Dat was vakman schap, en het stelde verder geen klap voor. Zo werkt het nou ook met de ambtsketen." Burgemeester E. Tuijnman (Papen- drecht): Als ik de Sint ontvang, gaat het gewoon goed. Maar dat is bui ten, met een jas aan, in de open lucht. Maar binnen, in mijn eigen kleding, is een ander verhaal. Dan ligt die ambtsketting vaak een beetje voddig, toe- telig op mijn borstpar- tij. Dunne stof of een kraagloos bloesje is helemaal een ramp. Dat gaat absoluut niet samen met een ambts ketting. Extra handi cap zijn de schakels - die zijn erg stug en blijven snel achter iets haken. Nee, ik heb echt geen heke! aan die ketting. Maar hij verfraait niet, naar mijn gevoel. Ik E. Tuijnman loop er constant mee te hannessen. Als het moment Foto jaap Rozema.' voorbij is, bijvoorbeeld bij Sinterklaas, het uitreiken Rotterdams van een koninklijke onderscheiding of een 60-jarig huwelijk, gaat hij meteen in m'n tas. Laat ik het zo zeggen: ik zou er niet rouwig om zyn als ik eens een andere ambtsketen om zou kunnen doen. Mannelijke collega's roepen soms: o, daar heb je die vrouwen weer. Maar voor hen telt het probleem nou eenmaal minder. De ambtsketen van Peper, van Rot terdam, heeft bijvoorbeeld een heel brede band. Die blijft veel beter hangen, zeker als hij een jasje met brede revers draagt. Er wordt inderdaad dikwijls om de ambtsketen gegrinnikt en veel burgemeesters worstelen ermee, maar ik zou hem toch niet kwijt wil len. Het biedt een stukje sty l en traditie. En daar heb ben we in dit land toch ai zo weinig van. Een ambts kostuum-met-steek, zoals burgemeesters vroeger wel droegen? Nee, alsjeblieft niet, dat is zo'n beetje het andere uiterste." Burgemeester M, J. D. Jansen (Krim pen aan den IJssel): Ik draag de ambts keten zo min mo gelijk. Die ketting stoort me niet maar het ding schept een af stand en bovendien hangt hij maar tussen m'n boodschappen als ik me voorover buig, haha. Ik doe hem ei genlijk alleen om als dat bij de ontvangen de partij zeer gewenst' is. Kinderen en jonge ren, die vinden het vaak prachtig om te zien. Voor mezelf is het een relikwie uit een regentesk verle den maar, het klopt, hij heeft nog steeds een ceremoniële func tie. De Krimpense ketting is zeker geen goed koop geval. Absoluut MJ. D. Jan- niet. Hij is best mooi en zwaar verzekerd, voor 16.000 sen gulden. Wezijn er zelfs heel zuinig op. Als ik hem heb Foto Nieis van der gedragenmoet ik hem meteen weer inleveren bij de Hoeven/Rotter- bode of bij m'n voorlichter. Dan gaat ie gelijk de kluis dams Dagblad in, hier op het gemeentehuis. Maar ik geef het graag toe: hoe eerder hij af kan, hoe beter. Ik ken burgemeesters die zo'n keten aan de achter zijde met spelden moeten vastmaken op hun jasje. Vreselijk is dat. Bij mijn ketting hoeft dat gelukkig niet. Ik heb aan de achterkant een beugel laten ma ken zodat hij niet meer mobiel is. Nu kan ik hem in één keer nonchalant omgooien en dan zit hij meteen pontificaal op de borst. Zo gaat dat." Burgemeester J. Sterkenburg-Versluis (Maassluis): Er wordt vaak een beetje giechelig over zo'n vrouwelijk ambtsketen gedaan. Prima hoor, maar zelf heb ik vooral aarzelingen. De ambts keten is geen sieraad, vind ik. Lelijk of niet, de keten hoort bij de gemeente, berust op een traditie en valt steeds om andere schouders. Ik besef natuurlijk dat hij draagbaar moet zijn, maar tegelijkertijd kan je de traditie niet zomaar overboord zetten. Daarom pas ik m'n kleding voor officiële gelegenheden altijd aan, draag ik de ambtsketting nooit op een kraagloos bloesje of zoiets. Dat voelt ook niet zo lekker. En ver der, zoals u misschien al heeft begrepen, kom ik ook 'n beetje uit de strenge burgemeesterssehool. Ik heb hier in Maassluis twee verschillende ambtske tens. De ene is heel eenvoudig en heb ik bijna nooit J. Sterken Foto Roel Dijkstra om. De andere is een geschenk van de indu striële kring Maas sluis, is een beetje aan de zware kant maar wel heel mooi. Ik draag hem graag. Hij is samengesteld uit al lemaal kleine monu mentjes uit Maassluis, met de penning van de stad eronder. Ik weet dat ik mensen een ple zier doe als ik hem draag. Om hem wat minder zwaar en roya ler op de borst te laten vallen, heb ik als tacti sche oplossing een tussenkettinkje be dacht, in de nekpartij. Hangt een deel van het gewicht nu aan de achterkant, en schiet hij niet in één keer helemaal naarvoren. Begrijpt u het een beetje?" Burgemeester J. B. Waaijer (Ridderkerk): Tp aat ik voorop stellen dat ik die ketting nooit als 1 een sloddervos draag. Daar hou ik gewoon niet I ^van. Je komt in het fotoboek van mensen te recht en dan moet het er allemaal goed uitzien. J. D. Waaijer De ketting moet breed vallen, en een goeie lengte Foto jaap Rozema/ hebben met de de penning onderaan, net boven de Rotterdams navel, zeg maar. Ik kleed me er ook op. Ik heb in Dagblad dienstplicht-termen een eerste grijs, een tweede grijs en een derde grijs. En altijd de haren gekamd en de nagels geknipt. Inderdaad, sommige collega's be schouwen het optreden met de ambtsketting als een verplicht nummertje. Zeggen: schattig hoor, maar ik heb het wel gezien. Maar ik zie het even anders; voor mij heeft het nog wel iets exclusiefs. Omdat ik vrij lang ben, zo'n 1,93 meter, heb ik de ketting zelfs laten verlengen, er een paar schakels laten bijzetten. Al-met-al vind ik de huidige ketting een stuk mooier dan de vorige. Dat was net een hondenpenning, een aantal ringetjes in elkaar en zo. Meer niet. Hy ligt nog ergens in een vitrine en was aangeboden door Cornells Verolme, een grote scheepsbouwer die hier altijd heeft gewoond. Dat was een echte potentaat, ja. Maar dat waren de burgemeesters in die tijd ook, hoor. Verolme heeft hier nog heel veel gedaan voor de werkgelegenheid." Burgemeester R. Scheeres (Schiedam): Ik mag wel zeggen dat ik heel weinig met de ambtsket ting wordt gesigna leerd, Ik heb er vier en zo'n ding heeft na tuurlijk een symboli sche functie maar ik zal er geen traan om laten als hij wordt af geschaft. Ministers hebben toch ook geen penning om hun nek. dus waarom burge meesters wel? MÏjn onhandigheid met de keten ligt vermoede lijk in het feit dat ik niet gewend ben om iets om m'n nek te dra gen. Bij raadsvergade ringen is het wel voor gekomen dat die ket ting ineens in m'n kof fie hing. Dat gebeurt dan meestal als je op staat Ander nadeel is, vind ik, het transport. Bij mij zit die ketting in een grote koffer, een geval van 60 by 30 centimeter, en dat maakt het allemaal extra last De leukste van de vier ketens is die van Kethel en Spaland, waarvan ik ook burgemeester ben. Het is een bijzonder aardig ding met de bijbehorende wa pens erop, een ketel en een spa. Ik ben er, als u dat in teresseert. bij toeval aangekomenEen tijdje geleden zag ik hem liggen in Maastricht, in het Bonnefanten- museum. Mijn blik viel ineens erop; bleek 'ie door ons eigen Stedelijk Museum te zijn uitgeleend. Nu is hij terug en draag ik hem in Kethel, bij de aubade op Koninginnedag. Maar er zitten wel haken en ogen aan, hoor. Ik heb bij het museum moeten tekenen dat ik als een goed huisvader voor die penning zal zorgen. Eén ketting draag ik eigenlijk nooitthe is uit de tijd dat Schiedam ook het burgermeesterschap R. Scheeres Foto Roel Dijkstra JLxik; D. Corporaal Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad voerde over Oud- en Nieuw-Mathenesse. Het is iets heel ouwerwets, uit de vorige eeuw." Burgemeester D. Cor poraal (Zwijndreeht): 'jk, met die woorden ben ik het nou niet eens. Ik vind zo'n ambtsketen helemaal geen potsierlijk ding. Integendeel zou ik zeggen. Een burge meester hoeft voor mij echt geen steek op zijn hoofd te zetten of een gesteven rok aan te trekken maar zo'n ket ting heeft wel wat. Het is een mooi symbool van het ambt. Draagt bij aan een stukje ge zag en autoriteit En dat moeten we vooral zo houden; om die re den heb ik ook geen enkele behoefte aan een moderne versie, van de keten. We moe ten geen traditie over boord zetten waar we later spijt van hebben. Dat heeft u goed, ja. Ik hecht nogal aan decorum. Hoe warm of heet het ook is, ik trek in de raadszaal nooit mijn jasje uit. Mijn opvatting is dat een leidsman als zodanig herkenbaar moet blijven. Ik moet wel toege ven dat sommige collega's opgezadeld zijn met bij zonder lelijke ambtsketens. Nou en of. Van die grote, pompeuze dingen. Ik zou zo gauw geen naam weten. Maar er zitten zeker trieste gevallen bij. Laatst heb ben we bier nog een grap met de ambtsketen uitge haald, die tamelijk uit de hand liep. Het ging om een actie voor .kinderen; mijn ambtsketen was zoge- ''-t Baamd^gestolen waardootik* Sinterkiaasi niet kon wontvangen. De Junderejimoestén helpen zoeken. Er is toen abusievelijk een serieus bericht uitgegaan dat die keten inderdaad gestolen was. Dat was me een heisa; er zijn zelfs mensen kwaad om geworden." Burgemeester A. Pe per (Rotterdam): ambtsketen lis zeker geen onderwerp waaraan je loodzware beschouwingen moet ophangen. Wel is het zo dat de meeste bur gers, zeker bij wat zij zien als belangrijke dan wel officiële gele genheden, het zéér op prijs stellen als je als burgemeester herken baar bent door het dra gen van de ambtske ten. Het onderstreept het gewicht van de ge beurtenis. En de op vattingen en gevoe lens van de burgers dienen vanzelfspre kend met respect tege moet te worden getre den. Daaraan ontleent de keten ook haar be tekenis. A. Peper Wat ik zelf van die ketting vind? Fraai van eenvoud Foto ingrid van zou ik zeggen. Het is één van de oudste ketens van Be®k Nederland. Wie de maker is weet ik echt niet Hij is vervaardigd door een mij onbekende meester." Burgemeester A. La- tenstein van Voorst- Wol dringh (Albrands- waard): Rietje van Ros sen van Helle- voetsluis heeft natuurlijk gelijk: de ketting is gemaakt voor de mannelijke garderobe. Zelf heb ik er ook wel eens ruzie mee, maar ik ben toch aan de ambtsketen ge hecht geraakt Ik vind hem sierlijk en beslist niet te zwaar. Hij staat het leukst als ik een jasje met een stevige kraag draag, maar ik pas mijn Ueding na tuurlijk niet altijd aan aan die ketting. Ik moet er eigenlijk nog iets op bedenken dat 'ie netjes blijft zitten als ik een blouse aan heb. Het zou heel goed helpen, denk ik, als ik eens een tegengewicht aan de achterkant laat aan brengen. Maar ach, ik neem die ruzie in de tussentijd voor lief. Ik draag het sieraad overigens niet zó vaak, alleen bij passende gelegenheden. Zoals in decem ber, toen ik de firma De Boer het predikaat 'Konink lijk' mocht overhandigen. Bij zo'n feestelijke gebeur tenis hoort de ambtsketen. Wat mij betreft hoeft die keten dus echt niet te verdwijnen." Bijdrage: Carel van der Velden A. van Laten steinvan Voorst-Wol dringh Foto Cor vos

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 7