11F Zwembond staat voor maken van keuzes Jaarlijks Vijftig miljoen meer voor dë sport 'Gelukkig werd ik veel gewisseld' Eddy Planckaert: 'Ik heb mezelf besmeurd, niet de wielersport' Voorzitter Beijer: 'Waarom investeren in tak die in Sydney niet hoog eindigt?' Periodetitel lonkt voor Deltasport Rotterdams Dagblad Dinsdag 20 januari 1998 Istanbul/ Antwerpen „Waar is al die heisa in hemelsnaam goed voor? Ik hèb de wielersport niet besmeurd, hooguit mezelf." Eddy Planckaert bekende zondag in het programma 'Camps' op de Vlaamse televisie (VRT) destijds onder meer EPQ te hebben ge bruikt, en verbaast zich nu over de gevolgen van die ontboeze ming. De Oost-Vlaming, op zakenreis in Turkije, vertelde op de televisie vrijuit over het collectieve ge bruik van stimulerende substan ties als amfetamines en EPO in het peloton. „Ik ken die producten, heb ze ook gepakt. Amfetamine maakt een enorm verschil. Iedereen heeft dat wel eens gebruikt. Je bent 30 S 40 procent beter. Je voelt je goed, je kan alles aan. Maar dat spul is levensgevaarlijk. Net 2oals EPO trouwens. Vijftien procent voor sprong heb je op je collega die het niet neemt, een fantastisch pro duct. Omdat zelfs de kleinste ren ner dat nu weet, dreigt een evolu tie naar 'zwaardere' middelen te ontstaan. De stroper blijft immers altijd slimmer dan de boswach ter/' Vierentwintig uur na de feiten klinkt Eddy Planckaert al heel wat1 minder zelfverzekerd. De werkelijke draagwijdte van zijn beschuldigingen lijkt pas nu door te sijpelen bij de voormalige win naar van onder meer de Ronde van Vlaanderen, Parijs-Roubaix en de groene trui in de Tour de France. Insinuaties naar de rest van het peloton zijn prompt inge slikt, het berouw na de zonde haalt blijkbaar de bovenhand. „Of andere renners het spul ge bruikten? Als ik het al zou weten, dan vertelde ik het je nog niet. Ik haal geen ex-collega's door het slijk. Als ze me nu een nestbevui ler willen noemen, dan doen ze maar. Maar ik kan en wil alleen maar voor mezelf spreken. Ik was wellicht één van de zuiverste ren ners die ooit fietsten. Nu krijg ik het etiket van EPO-gebruikex op geplakt. Daar kan ik mee leven. De tol die ik betaal voor mijn eer lijkheid." **SJ" „Maar ik ben verdomme toch geen verkrachter of moordenaar? Daar lijkt hét sfüaófi Op? Akkoord, ik heb ooit een EPO-kuur ge volgd; drie pikuren, gekocht van een Fransman, tijdens een criteri um. Op mijn eentje, uit nieuws gierigheid. Om de kleinkinderen te kunnen vertellen dat opa dat ook heeft meegemaakt Nu krijg ik de hele mensheid over me heen. Overdreven. Dat ik nu voor goed verbrand zou zijn, daar maal ik niet om. Ik smeek niet om in de wielerwereld te blijven. Mijn prio riteiten liggen elders." De voorzitter van de Belgische Wielerbond, Laurent De Backer, reageert verstoord op de onthul- Eddy Planckaert, op wegnaar zijn overwinning in Parijs-Roubaix 1990. „Blij dat ik toen derde werd," zegt Edwig van Hooydonck nU. AïchieffatotCorVos lingen van Eddy Planckaert. „Me neer Planckaert achtte het nodig om in de belangstelling te komen. Ik heb vooral vragen bij zijn mo tief. Eddy had geloofwaardiger geweest als hij zijn mening op het moment zélf dat hij EPO gebruik te had gegeven. Zijn bewering dat iedereen pakt is gevaarlijk. Daar kan hij last mee krijgen. Nu is de ze zaak goed voor de zoveelste deuk in het imago van de wieler sport. Daar heb ik grote moeite mee." Ook broer Walter is ontgoocheld over de grote openhartigheid van de jongste telg uit de familie. „Volgens mij deed hij het alleen om weer in de belangstelling te staan. Voor de rest wil ik er niet veel commentaar op geven. Hij kan vertellen wat hij wil. We leven tenslotte in eer, *iij land, maar mij zal je zoiets nooit horen zeg gen. Maar ja, ik ben ouder en heb misschien meer,'verstand. Alleen zit ik nu met de gevolgen. Twee dagen zit ik al bij de telefoon om vragen te beantwoorden. Of hij in zijn Panasonic-periode EPO-ge- bruikte? Neen, dat kan niet, toen was ik ploegleider en zou ik het geweten hebben." Vingertje „De uitspraken van Eddy Planck aert stemmen me een beetje triest Ik vind het erg dat hij zoiets op televisie bekent De wieler sport zal weer met het vingertje worden nagewezen. Maar ik ben ook blij dat ik in Parijs-Roubaix '90 derde en niet tweede na Eddy eindigde. Dan zou ik nu met een behoorlijke kater hebben geze ten," vertelt Edwig Van Hooydonck. De inmiddels gestopte oud-prof haalde zich in het voorjaar van 1994 de banbliksems van het pelo ton op de hals toen hij na afloop van de Brabantse Pyl de andere toppers ondubbelzinnig van het gebruik van EPO beschuldigde. Van Hooydonck vilde nadien het onderwerp niet meer aanraken, maar krijgt nu gelijk. „Ik heb altijd geweten dat ik ge lijk had. Nadat ik gestopt was, hebben verschillende insiders me verzekerd dat EPO al eind van de jaren tachtig in het peloton werd gebruikt. In de ploeg van Jan Raas kon dat niet, omdat we daar toen de medische begeleiding niet voor hadden.", Afgehaakt „Vorig'jaar'werd mijn mening door al die verhalen over EPO be vestigd, Nu heeft Eddy me zwart op wit in het gelijk gesteld. Ja, het EPO-gebruik was één van de re denen waarom ik zo vroeg als prof heb afgehaakt. Ik wilde daar niet aan meedoen. Er zijn belangrijker dingen in het leven dan ten koste van alles de wielertop proberen te halen." „Spijt over myn uitlatingen heb ik nooit gehad. Alleen ben ik er ook niet beter van geworden, dus had ik misschien toch maar mijn mond moeten houden. Maar ach, het doet er allemaal niet meer toe." Door Hans Vos Perth Plichtplegingen in driedelig kostuum, aanmoe digingen in het felle Oranje. Hans Beijer, al zeven jaar roerganger van de Neder landse zwembond, wist op de WK in Perth van laveren. De juiste toon, op de juiste plek. Vergadertaai en supporters- kreten, Beijer hield de kaken niet op elkaar. Zonder na drukkelijk op de voorgrond te treden. Beijer is het ge zicht van het vernieuwende bondsapparaat. Beijer is verheugd over de serie knappe prestaties van de Neder landse zwemmers in Perth. De gouden glans straalt ook een beet je op hem af. Marcel Wouda, Pie- ter van den Hoogenband, Kirsten Vlieghuis, Edith van Dijk, de wa- terpolospeelsters en een jonge rakker als Joris Keizer - de KNZB had op de WK een flink stel blik vangers in de gelederen. Wat een verschil met 1994 in Ro me, waar Beyer tijdens die WK leiding gaf aan een onopvallende Nederlandse delegatie. Daar was voor de eerste maal in de WK-ge- schiedenis van de bond geen plaats voor estafetteploegen, en drie finaleplaatsen slechts, een Nederlands 'record'. Om te hui len. Perth was in een totaal ander op zicht een historisch evenement voor de KNZB. Wouda, Van den Hoogenband en de estafette zwemmers drongen voor het eerst op de voorgrond in het mondiale mannenzwemmen. Terwijl Vlieg huis haar Olympische vorm bena derde. De waterpolosters hadden hun vroegere leidende rol in de wereld natuurlijk (weer) moeten opeisen, maar die Itaiiaansen, hè... Zorgenkindjes (synchroonzwem- es beladen zwemploegl e m een mei meaa larcel Wouda, de grote Suyk/ANP sters) en thuisblijvers (schoon- springers en waterpoloërs) had Beij°r ook te vertegenwoordigen. Want het was - uiteraard- niet over de hele linie van de breed georiën teerde bondsorganisatie 'hosan na'. „Er zullen per tak keuzes ge maakt moeten worden," zegt Beij er. „Wat gaat de KNZB met de di verse sectoren doen in de aanloop naar de Olympische Spelen? Waarom investeren in een tak die bij de Spelen toch niet hoog zal eindigen? De zwembond is met zijn vier Olympische takken na tuurlijk een gecompliceerde orga nisatie. Alle vier de disciplines ho ren thuis in ons topsportbeleid, dat zeker." Beijer had vanzelfsprekend graag plaatsgenoot Arie van de Bunt, de internationaal gerespecteerde keeper van het Nederlands zeven tal in actie gezien tijdens het man- nenwaterpolotoernooi. „Hem in het bijzonder had ik plaatsing voor de WK natuurlijk gegund. Van de Bunt is één van de beste keepers ter wereld. Maar laat ik me geen zand in de ogen la ten strooien. Ik heb de idee dat de beleidsplannen die de waterpolo- sector onder leiding van Ivo Trumbic indertijd heeft inge diend, veel te ambitieus waren. Er is een te grote druk op personen gelegd. Het doel dat werd nage streefd, was luchtfietserij Verspilling Nergens ter wereld wordt op de vierkante kilometer zoveel ener gie in het waterpolo gestopt als in Nederland. Maar nergens vindt kennelijk ook zoveel verspilling van talent plaats. Professionalise ring is bittere noodzaak. Kees van Hardeveld, de scheidende bonds coach van de vrouwenploeg, gaat daar in een nieuwe functie vanaf 1 februari, aandacht voor vragen. Intern, en hij gaat de boer op. Beijer: „De vele zwemmedailles die in Perth zijn behaald, voor het eerst door de mannen, moeten de waterpolosector aan het denken zetten." Het PSV-instituut, de verzamel plaats voor het huidige nationale zwemtalent, wordt alom gepre zen. Profiterend van de aantrek kingskracht van Wouda, Van den Hoogenband en Vlieghuis is in Eindhoven in relatief korte tijd baanbrekend werk verricht. Op het gebied van sponsoring en full time coaching. Toch steekt Beijer zijn vinger waarschuwend omhoog. „Wat ge beurt er bij PSV als straks een paar namen en sponsors wegval len? Wat is er in Amsterdam nog over van vroegere initiatieven? In Rotterdam, Den Haag, Utrecht? Daar is niets meer. Daarom vind ik het zo fantastisch dat op deze WK zomaar twee jongens uit Overijssel, Joris Keizer en Johan Kenkhuis, doorbreken. Dat zijn de ontwikkelingswerkers voor het oosten." Dat het talent Keizer op het WK- platform in Perth tot bloei kwam, dankt het Nederlandse zwemmen aan het verbeterde technisch ka der, beklemtoont Beijer. Bondscoördinator Ad Roskam, bondscoach René Dekker en jeugdcoach André Cats hebben een slapende, kostschoolachtige tak tot leven gewekt. Beijer is vol lof over de vernieu wingsdrang na de voor Nederland desastreus verlopen WK van '94. „De grote man op de achtergrond is Roskam. Hij heeft het hele sys teem bedacht van werken met ta lenten, met topzwemmers. De zwemsport heeft in Nederland veel meer body gekregen." NOS? Beschamend Beijer vindt het van de gekke dat de NOS in Perth schitterde door afwezigheid. Weg exposure van al het moois op de WK. „Een hegl slordige zaak. Ik vind het bescha mend dat de NOS hier niet bj was. Atletiek kan de moeder van de sport zijn, zwemmen is dan de vader. Zeker in Nederland met tfè mooie vooruitzichten voor Syd ney 2000." „Ik vind het voor de man van de Belgische televisie hartstikke leuk dat hij namens de NOS Mar cel Wouda mag interviewen. Maar voor de NOS vind ik dat een bla mage. Ze moeten zich bij de NOS eens achter de oren krabben. Mar cel Wouda, sportman van het jaar, een nationale sportheld. Die hoort te worden gevolgd. Of werd er soms ten tijde van ons WK in Ne derland volop op natuurijs ge schaatst?" CR C7 - Cr" Jon ^on rr,m.fsi7 Den HaagVoor staatssecretaris Erica Terpstra was het een 'histo rische gebeurtenis'. De fractielei ders van de grootste partijen in de Kamer, Wallage (PvdA), Bolke- stein (WD), De Hoop Seheffer (CDA), De Graaf (D66) en Rosen- möller (GL), die met z'n vijven praten over het grote belang van de sport. Nu eens geen debat over de hoogte van het financieringste kort of het terugdringen van de werkloosheid maar over het maatschappelijk belang van de sport. En de vraag hoe de rijks overheid die rol beter kan onder steunen. In het statige theater Diligefitia beleden de vyf hun warme sympathie voor de sport. En, na 40 minuten verbaal sporten, onder leiding van Paul Wïtteman, bleek er aan de finish zowaar een goed resultaat te lig gen. De oogst: onder het volgende ka binet wordt er jaarlijks 50 miljoen gulden extra voor de sport uitge trokken. Er komt, naar een idee van Wallage, een 'contract voor de sport'. Rijksoverheid, provincies en gemeenten gaan met sportbon den en andere betrokkenen het beleid uitzetten. Er komt ook een serie rondetafelgesprekken. In het regeerakkoord wordt sport niet meer als apart onderdeel op genomen, In plaats daarvan wordt sport de kapstok voor heel veel ac tiviteiten, die afzonderlijke minis teries samen gaan ondernemen, In het onderwijs komt de gediplo meerde gymleraar terug. Het schoolzwemmen wordt in ere her steld. Vrijwilligers die in de sport werken, zullen minder hard door de belastingdienst worden aange pakt als zij voor al hun geploeter een zakcentje krijgen. De belas tingvrije vergoeding per week gaat daartoe omhoog. Verder krij gen gemeenten de mogelijkheid de betrokkene via de bijstand iets toe te stoppen. Tenslotte zal de onroerendzaakbelastmgde vroe gere onroerend goed belasting, voor sportverenigingen omlaag gaan. „Ik ben hartstikke trots. Dit is een nieuwe impuls voor de sport. Een gebeurtenis die als doorbraak in de sportannalen wordt bijgeschreven," jubelde Terpstra na afloop. Vergeten wa ren de urenlange jammerklach ten van lokale bestuurders over geldgebrek, de grondpolitiek waardoor groene velden moeten wijken voor huizen en bedrijven, het gebrek aan erkenning voor de 'breedtesport'. Wouter' Huibregt- sen, topman van NOC'NSF, wist zich op slag niets meer te herinne ren van zijn noodkreet dat de Olympische Spelen in Sydney een ramp worden als er geen 30 miljoen extra op tafel komt. Noch van zijn stelling dat de gemeen ten het budget voor de sport met vyftien procent moeten opschroe ven. En Terpstra? Die had er nog steeds geen woorden voor. „Het is al zo'n prachtig sportjaar. De we reldbeker voor biljarter Jaspers. Rinfje Ritsma Europees kampi oen, Barney natuurlijk én onze zwemploeg. En dan dit..." Vlaardingen Het moet erg raar lopen wü het zaterdag geen feest in de Broekpolder zijn. Het Vlaar- dingse Deltasport speelt dan thuis (14.30 uur tegen Monster en heeft aan een gelijkspel al vol doende om de tweede periodetitel in huis te halen. Eerder dit seizoen won de forma tie van trainer Ton Pattinama de uitwedstrijd tegen Monster met 3- 0. Deltasport gaat met 32 punten uit 14 wedstrijden aan de leiding in de tweede klasse C en heeft op de ranglijst van de tweede periode twee punten voorsprong op num mer twee Monster. Ook het Schiedamse HBSS kan komend weekeinde een toegangs bewijs voor de nacompetitie in handen krijgen. Als de ploeg van trainer Piet Jonas het thuisduel tegen Siveo'60 in winst omzet, kan er op Harga een feestje wor den gebouwd. ONDERWATERHOCKEY. De on derwaterhockeyers van hetVlaar- dingse VRB zijn in De Kulk door Argonauta flink afgedroogd. De ploeg uit Breda haalde een 14-2 overwinning van de bodem. VRB opende wel de score, maar bleef daarna lange tijd 'droog staan'. Sportagenda Tips voor deze rubriek kunt n doorgeven aan de sportredactie van deze bran t, post bus 373,3100 AJ Schiedam.De sportredac tie is telefonisch bereikbaar onder 010- 2732700 Of010-4004210. DINSDAG 20 JANUARI BADMINTON: 20.00 Open dag badminton vereniging Holy'77 {sporthal Westwyk). KORFBAL. Halve finale Rotterdams Dag blad Trofee: 2015 KV Vlaardingen-KOAG (Sporthal Hoogvliet). VOETBAL Oefenduels: 19.30 DHC-Excel- sior Maassluis, 20.00 Quick Boys-SWSMC. DoorSander Sonnemans Schiedam Recepties, officiële openingen, onthullingen. Als bur gemeester van Schiedam loopt Reinier Scheeres (53) er heel wat af. Dat brengt zyn werk nu een maal met zich mee en dus was hij zaterdag, op zijn vrije avond, ook in de sporthal Margriet om het be stuur van zaalvoetbalvereniging Groenoord te feliciteren met het 25-jarig jubileum. Maar daar bleef het niet bij. Later verscheen hij in een heel ander outfit als dat we van hem zijn gewend: geen kos tuum met bijbehorend ambtske ten, maar in een geel-zwart voet baltenue. Scheeres maakte deel uit van het gemeente-team dat tij dens het Schiedams zaalvoetbal kampioenschap een jubileum wedstrijd speelde tegen een gele- genheidsploegje van ZV Groenoord. Het sportieve duel eindigde in een gelijkspel. Bij het twintigjarig bestaan van Groenoord verrichtte u nog de af trap voor het Controlec-toemooi en nu mag u zelfs een wedstrijdje voetballen. Bent u in die vijf jaar zo gegroeid als voetballer? „Nee, integendeel. Ik heb wel va ker met een gemeente-team ge voetbald, maar inmiddels is de conditie niet meer wat het is ge weest Ik vond het wel fteel leuk om mee te doen. Ik heb overigens voor dit toernooi ook de aftrap verricht." Doet u veel aan sport? „Ik heb gevoetbald en zeilen, dat heb ik ook gedaan. Windsurfen doe ik af en toe en ik tennis nog regelmatig. V vergeet nog een sport: cricket „Cricket speel ik alleen by specia le gelegenheden. Ik vind het leuk NAKAARTEN MET.... is een serie verhalen over sporters in het Wa terweggebied. Zij die zich opval lend manifesteren, in positieve of negatieve zin, spelen zich in de kijker voor deze rubriek. Deze week valt REINIER SCHEERES de eer ten deel De Schiedamse burgemeester kwam zaterdag in de Margriethal als zaalvoetbal- Ier in actie. om te doen, maar ik blink er niet in uit. Cricket is ook een leuke sport om naar te kijken. Het heeft even geduurd voordat ik de spel regels helemaal in beeld had. Als je die kent, begrijp je het spel be ter. Wanneer we in Engeland op vakantie zijn, proberen we altijd wel even naar een wedstrijd te gaan kijken." Wat is uw eerstvolgende sportieve actitviteit? „Eh, een potje tennissen mis schien. Of misschien wel een cric ketwedstrijdje straks als het sei zoen er weer aankomt." Hoe is de juötleurauiedstrijd tegen Groenoord bevallen „Het is prima gegaan; we hebben 3-3 gespeeld vooral dankzij Hans van de Linde. Hij heeft tweemaal gescoord. Gelukkig werd ik veel gewisseld." Was dat op eigen verzoek? „Nee hoor. We gingen op de bank steeds het rijtje af. First in, first out." Hoe is het eigenlijk met uw condi tie? U rookt en u drinkt, is het niet? „Ach, ik rook af en toe nog wel een sigaartje of een pijp, maar veel minder dan vroeger en eigenlijk alleen nog maar thuis. In zo'n wedstrijdje merk je daar niets van. Je merkt eerder dat je een jaartje ouder wordt. In de zomer wandelen we vaak in de bergen. Daar krijg je ook conditie van." Heeft uw vrouw nog gezegd voor zichtig te zijn in de wedstrijd uit angst dat u wel eens een blessure zou kunnen oplopen? „Nee, ze zei alleen 'moet ik mee'? Dat hoefde niet en was maar goed ook, want als je dan een blunder maakt, moet je het thuis de hele week horen, Wat is uw mening over dit toer nooi? Is het een goed initiatief? „Uitstekend. Ik vond het ook heel opvallend toen ik de zaal binnen kwam dat het zo druk was. Er is dus belangstelling voor. Het geeft maar weer eens aan dat Schiedam ook een sport-stad is." Met een sportieve burgemeester.... „Jij zegt het." Ondanks een 3-0 achterstand sleepte het gemeente-team een gelijkspel uit het vuur te gen de 'ouwetje5' van Groenoord. Logisch dus dat burgemeester Scheeres en sportwethouder Luub Haf kamp voldaan terugkeken op het duel. Foto Peter Moikenboer Kort en bondig De spelregelwedstrijd voor Schiedamse junioren is gewonnen door WK Tweede werd Excelsior'20 eh derde HBSS De beste individuele deelnemer w3§„ Nadia Moussaid van Hermes DVS Joop Schop? technisch directeur van Excelsior M, was niet tevre den over de uitzending van "Voetbal in het land' op RTL 5 omdat zijn optreden met een Tunesische buik danseres was geschrapt HSC-trainer Arwin Ver- burgh is met gordelroos uit Oostenrijk teruggeko men Volgens Verburgh kan zijn lichaam niet tegen de rust die het op vakantie krijgt, waardoor virussen de kans krijgen de kop op te steken Voor wat be treft de spelersgroep van Zwaluwen hoeven er geen trainers bij die club te solliciteren Ze zien de terug keer van Danny Molendijk als de enige juiste oplos sing voor de opvolging van Aad Andriessen De jury bij de jaarlijkse play back-show van VDL had dit keer een bijzondere samenstelling Daarin hadden hui dig trainer Joop Mom en zijn opvolger Rob Schalke zitting DSR-directeui Jan van Vugt en burgemees. ter Reinier Scheeres werden er zaterdag van betidit met zwarte zolen in de Margriethal te voetballen Onderzoek wee* uit dat het blauwe zolen betrof Nu John Bos weer terug is bij SVVSMC, heeft doel man Ronald Depee zijn spullen ingeleverd Ge hoord op Harga: „Hij heeft er zeker de pee in" Jim my van Oudheusden zegt het bij WK zó naar zijn te hebben dat hij zijn contract met twee jaar heeft ver lengd K&B feliciteert Piet Wijnties, voorzitter vari klaveijasvereniging Ons Genoegen, met zijn 35-jarig huwelijk Op Radio Schiedam was zondag duidelijk te horen dat door de burgers twee gulden meer voor de lokale zender moet worden betaald Maar liefst driemaal werden in het sportprogramma de uitsla gen en afgelastingen herhaald Dat is nog eens waar voor je geld 4 Volgens Jan de Bruin was er onlangs een stuk krijtlijn gestolen gestolen van PPSC's hoofdveld Later bleek dat er gewoon een stukje niet was gekalktDe nieuwe doelnetten van PPSC vertonen nu al gaten Vandalen zetten de schaar daar klaarblijkelijk in Die Bouaouzan van PPSC is een rare 4 Waar een ander het shirt uittrekt bij het vieren van een doelpunt, doet hij dat als 'ie wordt ge wisseld 4 SVDPW-doelman Hennie van Buuren keepte zondag zonder bril „Met of zonder," rea geerde Hans Roozen, de 'fusievriend' van Joop Beu kers, „dat maakt bij hem toch niet uit" Üe ballen gehakt van SVDPW zijn beter dan die van PPSC 4 „Fabriekshallen,kwalificeerde gehakt-specialist Hennie Gokke de warme hap bij 'PP'4 En hij kan het weten RKWIK-supporter Peet Vermeulen keerde na het duel tegen 'DPW zonder paraplu huiswaarts 4 Het ding waaide kapot en prompt werd het droog 4 K&B voelt echter altijd nattigheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5