9 Ook Maassluizers moeten betalen voor Waterweg FM De Vrijheid kan weer een tijdje vooruit r KIEM n Rotterdams Dagblad Omroepbijdrage met twee gulden omhoog L Auto dode mangezocht Royement dreigt voor 'dementerende' penningmeester van AO V/Unie 55+ Buit inbraak in kelderbox WD stemt in met dicht blijven Knottenbeltsingel 'Voorzitter uit frustraties via deelraadsstukken' Gerechtshof draait vrijspraak in liefdes drama terug Clówa; .ËfcuKË Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 22 januari 1998 DenHaag/Viaardingen—De27-jari- ge E. H. uit Vlaardingen is giste ren wegens poging tot zware mis handeling door het Haagse ge rechtshof veroordeeld tot een werkstraf van 140 uur en een voorwaardelijke celstraf van drie maanden. Er was 240 uur dienst verlening plus een halfjaar voor waardelijke celstraf wegens po ging tot doodslag tegen hem ge- eist. Het Openbaar Ministerie was tegen H. in hoger beroep gegaan nadat hij vorig jaar door de Haag se rechtbank was vrijgesproken. De man uit Vlaardingen had eer der bekend dat hij met een mes een Delftenaar gestoken had tij dens een ruzie op 11 februari 1996. Die dag was H. naar de Delftenaar toegegaan voor 'een goed ge sprek'. De beide mannen hielden er namelijk dezelfde vriendin op na. H., die in die tijd dakloos was, had toen hij bij de Delftenaar naar binnen liep zoals altijd een mesje in zijn handschoen verborgen: om zich in geval van nood tijdens zijn leven op straat te kunnen verdedi gen. Het 'goede gesprek' tussen de twee mannen ontaardde direct in een ruzie waarbij H. in een wurg greep kwam te liggen en vervol gens de Delftenaar in diens arm stak. Ook zou de Delftenaar een wondje aan het oor hebben opge lopen. De verdachte beweerde twee weken geleden tijdens zit ting dat hij uit zelfverdediging had gestoken. Als hij dat niet had gedaan, zou hij zijn gewurgd. Dat de Delftenaar ook geen liever- tje was, bleek de avond na de ru zie. H. werd het slachtoffer van een wraakactie die hij bijna met de dood moest bekopen. Die zwa re verwondingen waren mede de reden dat hij vorig jaar door de rechtbank was vrijgesproken. Toch oordeelde procureur-gene raal mr. R. Duindam tijdens de zitting dat de Vlaardinger veroor deeld moest worden wegens po ging tot doodslag en anders in elk geval wegens poging tot zware mishandeling. De advocaat van de verdachte - H. is ondertussen hersteld van de wraakactie en heeft weer een dak boven zijn hoofd- vroeg het hof om de wij spraak van de recht bank te handhaven. SchiedamDe Schiedamse re cherche is qp zoek naaf de auto van de dode Rotterdammer die gisteren uit het water aan de Korte Haven werd gevist. Het betreft een grijze Mazda 929 met het kenteken XJ-89-BB, waarin de sinds 20 december 1997 vermiste man voor het laatst is gezien. De inmiddels verrichtte sectie op de man heeft geen duidelijkheid over de doodsoorzaak opgeleverd. Er zal nu toxologiscb onder zoek worden verricht. Maassluis In navolging van Vlaardingen en Schiedam wordt ook in Maassluis een lokale omroepbijdrage ingevoerd. Dat adviseert het college van burgemeester en wethouders al thans aan de gemeenteraad. De reguliere omroepbijdrage zal daardoor met twee gulden worden verhoogd. Huishoudens die geen tv maar wel radio hebben, gaan 60 cent meer betalen. De radiobelasting is nodig om het in financiële nood verkerende Waterweg FM, het radiostation voor Vlaardingen enMaassluis, in leven te houden. B en w komen tot dit advies na het luisteronder zoek dat men in december liet uit voeren. Daaruit bleek dat de om roep vrij onbekend is en weinig luisteraars trekt. Van de 432 on dervraagden zeggen er 28 'spon taan' dat ze wel eens luisteren. Nog eens 22 personen zeiden naar Waterweg FM te luisteren nadat de interviewer wat verder had doorgevraagd. De gemeente wil de lokale om roepbijdrage toch invoeren omdat uit het onderzoek ook bleek dat 'veel mensen' (205) wel bereid zijn het bedrag te betalen; 197 zijn dat niet, 30 weten het niet. Het b en w- advies noemt deze uitkomst op vallend. „Kennelijk is men soli dair met degenen die al wel luiste ren en met degenen die behoefte hebben aan een lokale radio-om roep." Bekendheid De gemeente verwacht dat de naar de omroep toestromende in komsten stimulerend zullen wer ken. De vrijwilligers van Water weg FM moeten, vinden b en w, alles in het werk stellen om de be kendheid en het aantal luiste raars te vergroten. Over twee jaar zal worden bekeken of dat ook daadwerkelijk iets heeft opgele verd, waarna de lokale omroepbij drage opnieuw ter discussie moet komen. Op 3 maart neemt de ge meenteraad een beslissing over het collegevoorstel. Een voor Wa terweg FM positief besluit levert de omroep dit jaar 17.000 gulden op. In 1999 en 2ÖGQ worden de door de Dienst Omroepbijdragen te innen gelden jaarlijks op 26.000 gulden geschat. De Vlaardingers - de gemeenteraad heeft daar ai ingestemd met de bijdrage- brengen jaarlijks 60.000 gulden in het laatje. De rest van de inkom sten (op een begroting van 120.000 gulden) haalt Waterweg FM bin nen door adverteerders, dona teurs en andere instellingen en bedrijven die van de radiofre quentie gebruik maken. Door Marc Floor Schiedam/Viaardingen j)e voor_ malige penningmeester van de Schiedam-Vlaardingse afdeling AOV/Unie 55+ J. Metaal dreigt landelijk te worden geroyeerd we gens vermeende dementie. Me taal, die aanvankelijk op de twee de plaats voor het verbond zou uitkomen bij de Schiedamse ge meenteraadsverkiezingen op 4 maart van dit jaar, berokkent naar de smaak van het afdelingsbe stuur de partij te veel schade met zijn recalcitrante gedrag. „De brief om het royement voor hem aan te vragen ligt al klaar," zegt voorzitter W. van Klink, die te vens de lijst in Vlaardingen aan voert. Metaal nam per 31 december 1997 zijn ontslag als penningmeester. Als motivatie daarvoor meldt hij tijdens de uitoefening van zijn functie geen inzage te hebben ge kregen in de financiële admini stratie van de AOV/Unie 55+ afde- Schiedam De Schiedamse mo len de Vrijheid aan de Noordvest kan weer een tijdje vooruit. Het rotte houtwerk is vervangen en het kruiwerk van de uit ruim twee eeuwen oude molen draait weer als een tierelier. Na de restauratie is de moien zelfs nog een beetje historischer dan voorheen. Bij de opknapbeurt zijn namelijk onder delen aangebracht die er oor spronkelijk opzaten maar die er in de loop der eeuwen zijn afge haald. De restauratie van de molen heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad. Voor de klus is namelijk de kap van de molen getakeld, op de straat geheel uit elkaar gehaald, gerepareerd en weer naar boven gehesen. Bij de reparatie zijn de verrotte houten balken, planken en latten in de kapconstructie ver vangen. Maar ,dë grootste aan dacht is uitgegaan naar het krui werk. Dit is de ring van lagers die het mogelijk maakt dat de kap ge draaid kan worden. Deze ring was door het vele gebruik flink gesle ten en draaide niet meer goed rond. Verrassing Volgens de voorzitter van de stichting Schiedamse Molens, burgemeester Scheeres, was het snelle slijten van het kruiwerk enigszins een verrassing voor de stichting. „Sinds 1974 draait en maalt de Vrijheid weer volop," zo vertelde Scheeres gisteren bij de officiële ingebruikstelling van de molen. „En dan komt helaas ook de slijtage weer om de hoek kij ken. Het ging zelfs zo snel dat ver vanging eerder aan de orde was dan we hadden verwacht. Daar door werd de stichting een beetje verrast en was er geen geld." Hulp kwam vervolgens uit de hoek van het VSB Fonds, dat 275.000 gulden beschikbaar stelde voor de restauratie van de molen kap en het binnenwerk. En dat is volgens de voorzitter maar goed ook want anders had het maal- ling. „Ik had in titel weliswaar het beheer van de kas, maar in het half jaar dat ik penningmeester ben geweest heb ik die niet een maal mogen inzien," betoogt de 70-jarige Metaal. „Ais ik er naar vroeg kreeg ik steeds ontwijken de antwoorden van het bestuur." Van Klink noemt die bewering 'een pertinente leugen'. „Toen wij dat verhaal van Metaal hoorden hebben we alle financiële stukken meegenomen naar de vergade ring van 16 december," verklaart de voorzitter. „Maar hij vertikte het om ze in te kijken." Ervaring Metaal werd in mei 1997 tot pen ningmeester benoemd vanwege zijn gxote ervaring in het bankwe zen. Hij heeft onder meer zitting gehad in verschillende onderne mingsraden van grote Nederland se banken. Op de verkiezingslijst voor de gemeente Schiedam kreeg hij een tweede plaats, ach ter lijsttrekker mevrouw C. Raaphorst. Inmiddels is Metaal van de lijst verwijderd. „En hij hoeft er niet meer op te rekenen er ooit weer op te komen," aldus voorzitter Van Klink. Volgens Raaphorst en Van Klink heeft Metaal last van dementie en was hij daardoor niet langer meer te handhaven in het bestuur van het AOV/Unie 55+. „Wij hebben het idee dat meneer Metaal de weg volledig kwijt is," verduide lijkt Raaphorst. „Hij begon rare dingen te doen en leek af en toe flink in de war." Ook Van Klink is er helder in: „Sorry dat ik het zo hard zeg, maar hij is een beetje aan het dementeren." Snel Op de vraag waarom Metaal dan toch tot penningmeester werd be noemd en op de lijst kwam te staan, repliceert het duo dat de geestelijke terugval pas het afge lopen jaar werd gesignaleerd. „Zoiets kan heel snel gaan," weet Van .Kmk;:„yande-een op de an- '-dereUdag. .Ik heb het bij mijn schoonmoeder ook gezien." Maar Metaal zelf ziet het allemaal :mls ohderdeel^g een lastercaro- pagne tëgen.zyn persoon. „Ze zijn gewoon een hetze tegen mij be gonnen omdat ik iedere keer over die financiën zat te zeuren."'Ook zoon M- Metaal bezweert dat zijn vader nog helemaal bij de tijd is. „Hij is prima in orde," constateert die. „Je zou hem zelfs die zeventig Ondertooziend oog van burgemeester Scheeres werd devanggelicht.molentaal voor'de remerafhalen', door VSB Fonds-vertegen woordigers Bokx en Smetsers. Foto Roel Dijkstra werk in de molen stilgelegd moe ten worden. Het kruiwerk was dusdanig versleten dat draaien en malen na een tijdje niet meer ver antwoord was geweest Scheeres was dan ook vol lof over het gulle gift. „Het is fijn dat er een sponsor is die als mecenas optreedt op het moment dat de gemeente met de handen in het haar zit," zei hy. De restauratie is in twee stappen uitgevoerd. In 1995 zijn de maal- stoei en de kuipen van de maal stenen onder handen genomen. Dit was noodzakelijk omdat de ei sen op het gebied van de hygiëne de laatste jaren fors zijn opge schroefd. De tweede fase betrof het kapge- deelte. Bij deze restauratie is zo veel mogelijk geprobeerd het ou de materiaal dat nog bruikbaar was te behouden. Sommige bal ken hadden in één moeite door vervangen kunnen worden; de kap werd immers helemaal uit el kaar gehaald. Maar de stichting heeft bewust gekozen om dit niet te doen. Zo wil ze het oorspronke lijke historische karakter van de molen zoveel mogelijk bewaren. Soms ontkwam men echter niet aan vervanging. De houtworm en houtrot was al te ver gevorderd. Daarom zit er nu dan ook op som mige plekken in de kaprand nieu we stukken eikenhout. Nu rest slechts nog één klus: de schilderkwast moet over het nieu we hout worden gehaald. Maar eer dit werk uitgevoerd kan worden, zal het eerst beter weer moeten worden. Het is nu nog te koud en te nat. De politie neemt de van diefstal afkomstige buit in beslag die gisteren werd aangetroffen jn een keldertooxaan de Vlaarding- se Van Hogendorplaan. Die werd geïnspecteerd nadat de poli tie argwaan had gekregen door nachtelijke verhuisactiviteiten rond de box. Binnen werden goederen gevonden die onlangs uit een Blokker-vestiging aan dezelfde laan waren gestolen. In de aan de box grenzende woning werd nog meer van diefstal afkomstige goed ontdekt. Omstreeks half acht gisteravond kon de politie vijf mannen in de leeftijd van 27 tot 37 aanhou den op verdenking van de inbraken waarmee de spullen waren verkregen. De verdachten, afkomstig uit Vlaardingen en Schie dam, Zijn ingesloten. Foio Roel Dijkstra Vlaardingen De WD in Vlaar dingen stemt 'na ampele overwe gingen' in met het besluit van burgemeester en wethouders om de Anthony Knottenbelfsingel dicht te houden voor het autover keer. Fractievoorzitter A. de Lan ge zegt zich te kunnen vinden in de afwegingen die zijn gemaakt om de busbaan in Vlaardinger- Ambacht te handhaven. „Belangrijk voor ons is geweest dat de verkeersveiligheid niet in het geding zou komen. Daarbij komen de zeer hoge kosten die er mee zijn gemoeid (enkele miljoe nen, red,). Het is de vraag of je dat nu, in de tijd dat de gemeente in een moeilijke financiële positie verkeert, moet doen. Dat zijn onze argumenten geweest," aldus De Lange, die niet vindt dat het twee de onderzoek voor niets is ge weest. „Nee, wij wilden alles op een rijtje hebben. Het tweede on derzoek geeft nog eens duidelijk antwoord op alle consequenties van de openstelling op basis waar van nu een zorgvuldige afweging kon worden gemaakt," Burgemeester en wethouders hebben verder besloten om voor de Dillenburgsingel de uitslag van de enquête te volgen: 59 pro cent van de omwonenden was voor het openstellen. Wel wordt het voorbehoud gemaakt dat het niet duurder mag worden dan 1,4 miljoen gulden en de verkeersvei ligheid mag er niet onder lijden, Kan niet aan die voorwaarden vol daan, dan blijft de Dillenburgsin gel gesloten. Wethouder T.W. van der Steen (verkeer) 'moet nog zien' dat de klus kan worden uitgevoerd bin nen het beschikbare budget. „Als dat niet lukt, dan moet de volgen de gemeenteraad beslissen of er extra geld voor moet komen. Als je het mij vraagt, vind ik dat ze dat dan ergens vandaan moeten ha len. Daarmee doe je recht aan het democratische besluit van de en quête," aldus de wethouder. Al met al wordt van de zeven af sluitingen die de coalitie onder druk van de liberalen op de rol zet om open te stellen, alleen de Pa- rij slaan/Korhoenlaan open ge maakt, mits er geeh procudurele problemen opdoemen. Radio Rijnmond, dat is actuele en spraakmakende radio, dat is kritisch en toch héél gezellig. Radio Rijnmond ontvangt u op de vertrouwde frequentie 93.4 FM. Alle dagen van de week, 24 uur per dag! U luistert toch ook? jaar nooit geven als je hem ziet. Het AOV. speelt gewoon een vies spelletje met hem. Er zal wel ietsr met de financiën aan de hand zijn"- geweest dat absoluut niet naar; buiten mag komen." **:- Dat laatste ontkent voorzitter Vair Klink in alle hevigheid. „Wij zijn'" juist één van de weinige AOV-af-t: delingen in Nederland die op een winst kunnen bogen." Eén van de oorzaken van het wel-; les/nietes-spel tussen Metaal en het AOV-bestuur zou liggen in de. vestigingsplaats van de eerstee- Hij woont in Den Bommel en waCT voor een eventuele plaats in het - Schiedamse gemeentebestuur verplicht, om naar Schiedam te verhuizen. Maar Metaal had daar weinig trek in, meent Van Klink. „Hij was helemaai niet van plan om te verhuizen, ook al zei hij van wel. Hij heeft gewoon te veel her inneringen aan dat huis in Den' Bommel om er weg te kunnen gaan." - Gepiept Volgens zoon M. Metaal klopt daar niets van. Zijn vader was so1; wieso al van plan om te verhuizen om dichter bij zijn twee zoons'te;? kunnen wonen. „Het is logisch'- dat dat niet in een dag is gepiept/' vindt hij. „Hij wii natuurlijk-een; zo goed mogelijke prijs voor rijn oude huis. Bovendien moet je op, zijn leeftijd een beetje rustig aan doen met verhuizen." Het bizarre aan de kwestie is dat de huidige opponenten J. Metaal en C. Raaphorst tot aan het schis ma zeer goed waren bevriend. Me taal kwam bijna dagelijks bij het gezin Raaphorst over de vloer, „'t Was net mijn stiefdochter, eerlijk waar," illustreert Metaal de hech te verhouding. „Ik heb nog op de honden gepast en haar kleren van mijn overleden vrouw gegeven. Ik was ome Jan voor haar." Ju. kan bevallen - - weinig- van de houding die Metaal nu heeft ten. opzft^t»>van*h2»w^kcib^rijp-'' van-fiet-béiaehelyk Jopen maken van eehhóögzwangere vibuw zo als ik. Hij trad wel op als down', voor kinderen, en daar was hy heel goed in. Maar nu weten wë' niet meer wanneer hij de clown speelt en wanneer niet." Door Leen van Ooijen Hoek van Holland „Dit is pure indoctrinatie via de officiële stukken van de deelgemeente- raad. Het is het product van een zieke geest. Dit kan echt niet; meer."' v Voor voorzitter P, van der Wel van de CDA-fractie in Hoek van Holland is de maat meer dan vol na het ontvangen van de laatste envellop met deelraadsstukken. „Je zou tenminste mogen ver wachten dat er deelraadsstuk ken in zouden zitten. Maar de; voorzitter is nu bezig om zijn frustraties ook al kenbaar te ma ken via de stukken." Van der Wel trof, net als de ande re deelraadsleden, tussen zyri stukken een vel papier aan met daarop de tekst: 'Drukfout, toen God het niet meer wist, schiep Hij de journalist'. Een mateloos geërgerde Van de Wel: „Ik weet dat Vreugdenhil overhoop ligt met de pers, maar ik wil niet dat hij via de deeliaadsstukken de naam van God misbruikt om zijn eigen frustraties bot te vie- ren. Deze man is duidelijk niet meer in staat om als leider van onze raad op te treden." Maar er is meer. Bij de stukken zat ook een kopie van het ge meenteblad 1997 met betrek king tot de uitkerings- en pensi oenverordening van de wethou- ders. Daarin staat vermeld dat een wethouder die de leeftijd van 50 jaar heeft bereikt en voor afgaand aan zijn aftreden min stens twaalf jaar als wethouder in functie is geweest, recht heeft op een uitkering tot aan zijn of haar 65ste jaar. Afgezien van het feit dat dit stuk op geen enkel agendapunt betrekking heeft, vind ik het bij zonder ongepast dat de betref fende tekst in het stuk meCde" hand groen' geaccentueerd-ris; Vreugdenhil wil het CDAer këfl- nelijk voor waarschuwen 'daB PvdA-portefeuiilehöudster Toos- Brabander na nog een periode van vier jaar. recht heeft op deze uitkering. Nou, wat ons betreft is dat geen probleem, wanneer iemand zich twaalf jaar voor Hoek van Holland heeft inge zet" Geschokt Van der Wel heeft schriftelijke vragen gesteld aan het deel- raadsbestuur. Hij wil weten wie de opdracht heeft gegeven voor de verzending van dit pakket en - welke disciplinaire'maatregelen er eventueel zullen volgen, wan neer duidelijk is dat dit geen normale gang van zaken is. Hij constateert dat met name CDA-raadsleden geschoktzijn door de' manier waarop zij zjjrii benaderd. „Ik ben bang dat .dé* kiezer zich op deze manier nog verder van de politiek zal gaan1'" afwenden," zegt de CDA-fractie1 leider. „Maar ik hoop vurig dat de Hoekse bevolking zal door zien dat de gevestigde politieke', partijen van een ander kaliber zijn. Ik kan me ook niet voorstel len dat wie dan ook rich achter deze actie van een zieke geest zal stellen." De deelraadsbestuurders Bra- bander en Dukers zeggen niets 1 te weten van de toevoeging aan de deelraadsstukken. Vreug denhil zelf weigert commentaar. /Er rijn door het CDA schriftelij ke vragen gesteld en die zal ik ook schriftelijk beantwoorden zoals het behoort," is het enige wat de deelraadsvooratfër kwijt wil.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1