Rotterdams Dagblad li, B 'Nagenoeg iedereen heeft voor de zomer antwoord' Wegwerken bezwaarschriften bij belastingen kost 2,5 miljoen 'Alleen de PvdA bracht het wel leuk' Stroom valt uit: aggregaat gestolen Stenen Stadserf veilig achter de hekken Jeugd moet van CDA niet naar kerk Wijk- en buurtbeheer, wat is dat eigenlijk? Schiedammer had 'slechts' strafblad van tien kantjes Grootscheepse verkeerscontrole Bromfietsdiefje bekent Rijden onder invloed Liefhebbers in de rij voor woningbouw rond Buizengat GidIscli Viei'dij Wijze t Glas 8.95 Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 23 januari 1998 Schiedam Medewerkers van een bouwbedrijf die gistermid dag op een bouwterrein aan de Parkweg aan het werk waren, keken raar op toen de stroom plotseling uitviel. Ze waren net in een bouwput bezig met een decoupeerzaag, toen die door stroomgebrek stilviel. Een maal uit de put kwamen de werknemers erachter dat niet een technisch mankement de oorzaak was: het aggregaat bleek onder hun neus te zijn gestolen. Door Jan Rozendaal Vlaardingen— Het wegwerken van de bezwaarschriften bij de sector belastingen van de gemeente Vlaardingen gaat 2,5 mil joen gulden kosten. Dat blijkt uit een brief die wethouder H. C. J. Roijers aan de gemeenteraad heeft gestuurd. Naar aanleiding van de wettelijk verplichte taxatie van alle wonin gen en andeie panden in Vlaar dingen op basis waarvan onder meer de onroerende-zaakbelas- ting wordt berekend, zijn op het stadhuis 4600 bezwaarschriften binnengekomen. Daarnaast heb ben de drie Vlaardingse woning corporaties met een totaal van achttienduizend woningen in hun bezit, een bezwaarschrift inge diend. In samenwerking met een inge huurd bedrijf heeft de gemeente een plan van aanpak opgesteld. Haast is om twee redenen gebo den. Ten eerste moeten de be zwaarschriften binnen een jaar zyn verwerkt, omdat de inwoners 'Nagenoeg iedereen' die een bezwaarschrift heeft inge diend heeft voor de zomer ant woord, zegt wethouder H. J. C. Roijers. Archieffoto Rotterdams Dagblad anders in beroep kunnen bij de belastingrechter. Dit zou de ge meente (en overigens ook de be zwaarmaker} op hoge kosten ja gen. Roijers zegt nu dat 'nage noeg iedereen' voor de zomer ant woord heeft. Verder is er haast geboden omdat volgend jaar opnieuw alle panden moeten worden getaxeerd m het kader van de Wet Onroerende Za ken. Dat gebeurt elke vier jaar, maar vorig jaar zijn de panden ge taxeerd op de waarde van 1 janua ri 1995, Hoewel Roijers verwacht dat de gemeente inmiddels goed is ingespeeld op die klus en er naar verwachting ook niet zo veel bezwaren zullen komen, is het volgens hem belangrijk om dan de vonge procedure helemaal te hebben afgerond. En de organisa tie in te richten op de nieuwe taxa tie. Anders stapel je probleem op probleem. Door de zaken nu goed aan te pakken, tref je meteen voorbereidingen voor volgend jaar," aldus de wethouder. De 2,5 miljoen gulden die het de gemeente kost, wordt betaald uit het overschot op de begroting van vorig jaar en een meevaller die het rijk overmaakt. Die kosten worden vooral veroorzaakt door het verwerken van de bezwaar schriften, die stuk voor stuk door een ambtenaar of een ingehuurde kracht moeten worden behan deld. Ondanks de duizenden be zwaarschriften houdt Roijers nog steeds overeind dat de taxaties in tegenstelling tot een aantal in Schiedam en Rotterdam, in Vlaar dingen goed zijn uitgevoerd. „Maar," benadrukt hij, „zelfs al zou een fors aantal woningen ver keerd zijn getaxeerd, dan nog kost dit de gemeente niet al te veel san inkomsten. Voor elke vijfduizend gulden waarde van het pand incasseert de gemeente twintig gulden. Maar de taxaties m Vlaardingen zijn eerlijk uitge voerd. Ook de controlerende Waarderingskamer had daarop geen kritiek." „Stemmen op 4 maart Ja, ik denk het wel. Het is toch belangrijk. Als je niet gaat, laat je iets liggen, vind ik." Aan het woord is Said Elhamouchi, één van de zo'n vijftig moslimjon geren die gisteravond wijkge- bouw De Flat in de burgemees- terswyk in Maassluis bezocht. Met de andere, vooral Marok kaanse jongens en mannen doet hij dat gedurende de vasten maand ramadan enkele malen per week. Om elkaar te ontmoe ten, voor een potje tafelvoetbal, maar ook om zich te laten infor meren door onder meer de GGD en de politie. De bijeenkomsten zijn een initia tief van de jongeren zelf. Gister avond ontving de groep vijf lokale politici. L de Zeeuw (WD), P.E.H. Kromdijk (PvdA), J.F. Koen (CDA), F. L.M. Wensveen (D66) en J. van der Kolk (RPF/ SGP/GPV) vertelden waar hun party voor staat. „Vanmiddag heb ik op school ook al de partyen ge had. Ik doe MEAO openbaar be stuur," vertelt Said Elhamouchi na afloop van de politieke avond. „Het is wel duidelijk waar de par tijen voor staan. Voor het socialis me, het liberalisme of ze doen het vanuit de bijbel. Ik heb wel een idee op wie ik ga stemmen, PvdA of D66. Maar ik moet de verkie zingsprogramma's er nog even op nalezen." Op geloofsgenoot Y. Vural (deze Turkse moslim staat zesde op de CDA-bjst) stemmen doet hij niet. „Ik heb wel gehoord dat hij bij het CDA staat, maar ik ga niet speci aal op hem stemmen omdat hij een moslim is." Elhamouchi vindt dat de Maas- sluise politiek te weinig voor jon geren doet. „De Toevlught is er wel, maar dat is voor een bepaalde doelgroep. Hier in de Westwijk hebben mensen regelmatig over last van jongeren. De politie krijgt klachten die ze aan de gemeente doorgeven. Maar die doen daar niks mee. Er zijn wel hangplek ken maar dat is met genoeg. Bij voorbeeld dit gebouw, De Flat, daar zouden ze ieder weekend te- 'recht moeten kunnen." Said Bouaiss, één van de initia tiefnemers van de avonden, vindt dat de politieke partijen 'typisch Marokkaans-Maassluise zaken' niet aan de orde hebben gesteld. „We hebben een eigen plek nodig waar we zelf iets kunnen organi seren. Activiteiten zoals dit en ac tiviteiten die onze cultuur bevor deren." 'Heel duidelijke' verschillen heeft Bouaiss vanavond vooral gehoord tussen de WD en de andere par tijen. Enkele antwoorden van het liberale raadslid De Zeeuw - hij verving lijsttrekker J. F. Scheerstra - werden in de discus sie gevolgd door het nodige ge mor. Zoals de kanttekening 'je krijgt dan een probleem als je moet gaan integreren' die hij plaatste bij de vraag over het be vorderen van de eigen identiteit van allochtone groepen. Bouaiss: „De WD valt gewoon af. Ik ben meer geïnteresseerd in een partij die de godsdienst stimu leert, die de normen en waarden aanmoedigt." Ook Karim Elhadioui is niet zo ge charmeerd van de liberale partij. „Afle partijen hebben iets te bie den voor allochtonen. Op de VVD na. De vragen werden door die partij op een manier beantwoord zo van 'je moet het zelf doen'. Er werd niets over armen, over min der bedeelden gezegd," Wel zegt Elhadicui de discussie avond slechts een momentopna me te vinden. „Er is niet zoveel specifieks over Maassluis gezegd om te kunnen zeggen die partij ga ik stemmen. De enige party waar van ik wat wil zeggen is de PvdA. Die bracht het wel leuk." Als de vorst niet doorzet zijn ze eind volgende weekte be wonderen op het Stad serf. De gra nieten klin kers die de gemeente uit Bretagne heeft ge haald, wor den dan ge legd op het plein dat straks het stralend middelpunt van het Schiedams centrum moet worden. De flets roze/grijze stenen zijn overigens niet van de minste kwaliteit. Door de kleur en hardheid vinden ze gretig af trek in heel Europa. Aange zien graniet de hardste na tuursteensoort is, zullen de klinkers een zeer lange tijd meegaan. Maar kwaliteit heeft een prijs en voor de Stadserfkfinkers ligt die op 900.000 gulden, dat is tien gulden per steen. Het is dus niet verwonderlijk dat de Dienst Gemeentewerken ze veilig heeft opgeslagen: ach ter een dubbel hekwerk. Foto Roel Dijkstra Door Jan Rozendaal VlaardingenHet verkiezingssei zoen is begonnen. Nog zes weken te gaan voor de gemeenteraads verkiezingen en dus kom je over al politici tegen. Bij de vrouwen bond, in de buurthuizen en op school. Gisteren zat op het toneel van de aula van het christelijk economisch college Beneden Maas in Vlaardingen een aantal plaatselijke politieke kopstuk ken. PvdA, CDA en D66 hadden hun lijsttrekker naar de school in de Westwijk gestuurd en de WD had raadslid en nummer vier op de lyst J. Bamauw afgevaardigd. De school had er voor gekozen om vertegenwoordigers van de vier grote landelijke partijen uit te no digen. „Maar," hield een docent de ongeveer tweehonderd aanwe zige leerlingen voor, Jullie mo gen natuurlijk ook op een andere partij stemmen," Dat was ook de boodschap van de mensen achter de microfoon. „Ik vind het natuurlijk heel leuk als jullie op de PvdA stemmen, maar belangnjktr is dat jullie in elk ge val je stem uit gaan brengen op een democratische partij. En dus niet op CP'86, want dat is een pro duct van haat. En haat is een slechte raadgever," aldus PvdA- lijsttrekkerAAttema. Eerder had een leerling de vraag aan de politici voorgelegd wat ze er van zouden vinden als CP'86 mee doet aan de gemeenteraads verkiezingen in Vlaardingen. C. Oosterom (CDA) zou het 'vrese lijk' vinden als extreem-rechts meedoet. Wethouder T.W. van der Steen, die namens zijn D66 deelnam aan het forum, had enke le uren eerder van de burgemees ter begrepen dat de kans 'heel groot? is dat CP'86 meedoet. Woensdagmiddag hebben verte genwoordigers van de partij op de Markt jongeren geronseld. Tegen betaling heeft een aantal in het stadhuis de steunbetuiging gete kend zodat de partij hoogst waar schijnlijk aan de twintig benodig de handtekeningen is gekomen. Aan het einde van de middag wordt dat definitief duidelijk. Ruimhartiger De leerlingen van Beneden Maas hadden zich verdiept in de pro gramma's van de partijen, al lie ten ze zich m hun vragen nog wei eens leiden door de landelijke po litiek. Het vluchtelingenbeleid was zo'n voorbeeld. Van der Steen legde uit dat gemeenten hier toch vooral doen wat de rijksoverheid hen opdraagt. Attema wilde daar nog wel aan toevoegen dat Vluch telingenwerk Vlaardingen wat haar betreft de komende jaren wel wat ruimhartiger bedeeld jnag worden. Dat er verschillen zijn tussen de partijen bleek uit de antwoorden op de vraag wat voor drugsbeleid de vier partyen voorstaan. PvdA en D66 waren heel duidelijk: lega liseren die sottdrugs en als de drie coffeeshops in Vlaardingen geen overlast bezorgen, kunnen die openblijven. Dat stond lijnrecht tegenovei de opstelling van het CDA „Sluiten die coffeeshops," vond Oosterom. Daar maakte hij niet veel vrienden mee in de aula van de school. Ook niet nadat hij had uitgelegd dat dat niet van de een op de andere dag kan en dat de GGD de blowers goed moet be geleiden. Lof was er voor de plannen van D66 om onderzoeken onderjonge- ren te houden over 'wat ze willen en waar'. Als voorbeeld gaf wet houder Van der Steen de overeen stemming die er *s gekomen over een voorstel van jeugd in Holy om naast de begraafplaats een trap veldje te creeren. Wat minder viel de suggestie van de WD voor meer politie „Jemig, nog meer politie," zuchtte een meisje met hanekam en drie rin gen door haar wenkbrauw. Tenslotte wilde een leerling van CDA-lijsttrekker Oosterom weten waar hij het christelijke in het programma kon lezen. Hij had het na bestudering niet kunnen vin den. Oosterom: „We proberen dat uit te dragen in alle beslissingen die we nemen. De Bijbel geeft geen antwoord op de vraag wat voor parkeerbeleid je moet voe ren, maar de Bijbel is wel onze lei draad. Bijvoorbeeld doordatwe de zorg voor anderen voorop stellen. Wij zijn tegen de koopzondag. Niet omdat je dan naar de kerk moetje kunt ook sporten, fietsen, wandelen of naar het strand." Schiedam Wat is Wijk- en Buurtbeheer? Een bewoner van Schiedam-Noord hoefde niet lang na te denken. „Dat is oeverloos geouwehoer over verkeerspaal- tjes en andere ongeschikte pun ten." Een andere bezoeker van het politieke café van de wyk- en bewonersvereniging Woudhoek had een ander idee. „Dat gaat over de picknicktafel bij my in de straat. Dat ding staat verkeerd. Er hangen veel jongeren rond en dat geeft overlast. Wij zyn al jaren be zig om hem weg te krijgen Zoveel mensen, zoveel definities, maar de vertegenwoordigers van negen politieke partijen waren het gisteravond snel over één ding eens. Schiedammers moeten de komende jaren meer te zeggen krijgen over de inrichting van de eigen straat en wyk. Ook zou er meer geld moeten komen om wensen te realiseren. Maar over de vraag hoe je dat het best kunt doen, liepen de meningen flink uiteen tijdens bet by vlagen le vendige debat. Zo'n vijftig Schie dammers woonden gisteren deze eerste schermutselingen van de verkiezingscampagne bij Verwacht D66 veel van het benoe men van zogenoemde wykmana- gers, de SP heeft radicalere plan nen. SP'er Edith Kuitert, wellicht niet geheel toevallig uiterst links gepositioneerd achter de politieke tafel, pleitte voor gekozen wijkra den. De bewoners zouden zelf dit nieuwe bestuursorgaan moeten kiezen. De wijkraad zou verre gaande bevoegdheden moeten krijgen bij inrichting en veilig heid op straat en op het vlak van groenonderhoud. Te klein Wethouder Reynhout (D66) schudde geërgerd het hoofd bij het idee van de SP, een nieuwe concurrent voor zijn partij die het op dit moment in de peilingen slecht doet. „Dat lijkt op het in stellen van deelgemeenten in Schiedam. Daar voel ik helemaal niets voor. De schaal van Schie dam is véél te klein voor zo'n sys teem. Met 75.000 inwoners is Schiedam even groot als de ge middelde deelgemeente in Rot terdam. Meer bewonersinvloed is goed, maar we moeten niet door schieten." Tussen de vertegenwoordigers van de andere partijen trok Reijn- hout onwillekeurig de meeste aandacht Niet vreemd, want als eerstverantwoordelijk wethouder heeft hij de afgelopen acht jaar vormgegeven aan het fenomeen wyk- en buurtbeheer. In veel Schiedamse buurtjes is het initia tief van de grond gekomen. Bewo ners en vertegenwoordigers van het ONS, de politie, de gemeente en de woningcorporaties praten in comités over de inrichting van de buurt. Uiteenlopende zaken, als zwerf vuil, straatinrichting en hmder van rondhangende jongeren kun nen aan bod komen. Ook is er geld om verbeteringen door te voeren. In de praktijk wordt het vaak gebruikt ter opfleuring. Een bloemenveldje of wipkippen voor de kleintjes, het kan allemaal uit de potjes voor het wijk- en buurt beheer worden betaald. Verschillende bewoners bliezen gisteravond stoom af. „Wij beden ken plannen, maar dan blijkt dat onze gesprekspartners van de in stellingen niks bij hun bazen ge daan krijgen. We stuiten op een enorme bureaucratie," Het benoemen van wykmanagers zou volgens Reynhout de zaken kunnen verbeteren. „Wij moeten onze ambtenaren vergaande be voegdheden geven om op wijkni veau zaken te doen," zei de wet houder, die echter direct erkende dat er geen wonderen verwacht kunnen worden. „De invloed van de politiek is beperkt Wij hebben geen zeggenschap over de corpo raties en het ONS en die partijen heb je vaak wel nodig. Hetzelfde geldt voor de politie. Helaas heb ben wy daar nauwelijks nog in vloed op. Ik hoor de burgemeester regelmatig verzuchten dat de po litie totaal niet luistert naar onze wensen." Door Marc Floor Rotterdam/Schiedam Hoe om hoog moetje financieel zitten wil je dreigend met een mes een pak bevroren schnitzels uit de Albert Heyn meenemen zonder te beta len Rechtbankpresidente S. J. A. Rullman vraagt het zich ook af. „Wilde u die verkopen?", richt ze zich tot de van dit feit verdachte Schiedammer AH. „Ja," ant woordt deze. „Maar een mes had ik niet. Mijn handen waren leeg, dat weet ik zeker." De bedreiging met een mes was de ernstigste van het drietal delic ten waarvoor de 31-jarige AH, zich gisteren by de rechtszitting in de Rotterdamse meervoudige strafkamer moest verantwoorden. Daaraan toegevoegd waren nog drie kleinere feiten. Maar bij alles ging het om diefstal - twee keer met bedreiging - van kleine din gen. De acht pakken koffie bij een Vlaardingse supermarkt vormden nog de grootste slag die H. had ge slagen. Maar H. was dan ook een verslaaf de die op alle mogelyke manieren aan geld moest komen. Op zijn 16e begon hij met drugs, op z'n 18e kon hij geen dag meer zonder. Rechter Rullman rekent de ver dachte voor wat dat moet hebben gekost. „Zeven keer anderhalf gram heroïne raison van 125 gul den en een half gram cocaïne van rond de 50 gulden. Dan komt je toch op zo'n 1000 gulden per week. Om dat by elkaar te schra pen moet je heel wat stelen. Dat lijkt me een rotleven." De verdachte kan met anders dan het beamen. „Dat is het," zegt hy bedeesd. „Je kan alleen maar aan de heroïne denken Toch valt het allemaal nog mee met deze heroineversiaafde, weet de doorgewinterde officier van Justitie mevrouw M. Oudendijk, „Hy heeft weliswaar een strafblad vanaf 1981maar dat komt niet bo ven de tien bladzijden uit" En dat vindt Oudendijk opmerkelijk wei nig. „U wilt hem toch geen com pliment maken?", reageert de rechtbankpresidente op ironische toon. Maar ook zij weet dat voor iemand met een dergelijke lange verslaving een strafblad van rond de vijftig pagina's niet uitzonder lijk is. Zoals praktisch alle drugsver slaafden voor de rechtbank getui gen, wil ook H. van zijn verslaving af komen. „Ik ben nu 31 en ik vind het nu zat geweest," meldt hij. De officier van jusititie wil hem die kans wel geven en vraagt de rechtbank meteen een dag vrij voor de verdachte van zijn voorlo pige hechtenis om een intake-ge sprek met de afkick-kliniek te kunnen voeren. Daarbij eist ze een gevangenisstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voorwaar delijk, met een proeftijd van twee Raadsman R. A D. Blaauw van de verdachte wil de bedreiging met het mes uit de tenlastelegging verwijderd zien. Zijn cliënt mag dan een vertroebelde blik hebben op bepaalde zaken uit het verle den, dat hij geen mes van 15 centi meter tevoorschijn had gehaald tijdens de diefstal van het diep vriesvlees wist 'ie nog heel zeker. „Bovendien beweert één getuige dat mes in de rechterhand te heb ben gezien en een ander m de lin kerband van H,," betoogt de advo caat te ondersteuning van die ver- Op 5 februari zal de rechtbank uit spraak doen in deze zaak. Vlaardingen Verschillende ver keerscontroles in Vlaardingen hebben gisteren boetes voor een breed scala aan verkeersovertre dingen opgeleverd. Op de krui sing Van Hogendorplaan/mr L. A Kesperweg kregen twaalf fietsers een bon voor het rijden zonder licht en een automobilist eentje voor njden door rood. Op de Holy- singel werden nog eens twaalf au tomobilisten bekeurd voor het ne-, geren van rood licht, Daarnaast werden op de Westlandseweg twaalf boetes uitgedeeld aan be stuurders die zonder gordel re den. Een bromfietscontrple op het Geuzenplem leverder tot slot vijf bromfietsen op die geen goede uitlaat hadden en twee waarvan de remmen iets mankeerde. Schiedam Een 15-j«ng Schie- dammertje die eerder al een bromfietsdiefstal toegaf, heeft gisteren tijdens het politieverhoor ook bekend een 13-jarig plaatsge- nootje van zyn zogeheten laser pen - een aanwijspen met een la serstraal - te hebben beroofd. Hij deed dat samen met een vriendje en met gebruik van enig geweld.* Afgelopen dinsdag was de jongen aangehouden toen hy de brom fiets waarop hij reed in de bosjes gooide toen een politieauto in het zicht kwam. De politie sluit niet uit dat in verband mek de brom fietsdiefstal meerdere aanhoudin gen zullen volgen. Vlaardingen Twee automobilis ten zijn de afgelopen nacht be trapt op het ryden onder invloed. Op de Hoogstraat blies een 25-ja- rige Vlaardinger bijna 0,75 pro mille en op de Rijksweg A2Q blies een 32-jange inwoner van Hoek van Holland 0,70 promille. Beiden kregen een proces-verbaal aan de broek. Een 82-jarige Rotterdam mer waarbij de blaastest op de G, Stephensonweg—mislukte, werd mwgenornen" vooP'een ^bloed proef. 7 Door Ben van Haren Vlaardingen—Bij elkaar ongeveer 50 miljoen gulden zal de uitvoe ring van het Buizengatplan gaan kosten, dat gisteren naar de ge meenteraad is gezonden. Meer dan de helft gaat op aan sanering van de verontreinigde grond, die aan beide zijden van de uitloper van de Oude Haven aangetroffen is. Het stedenbouwkundige plan, dat is ontworpen door het bureau Palmboom en Van den Bout en dat de instemming heeft gekre gen van het Platform waarin om wonenden en andere belangheb benden zitting hebben, leent zich voor een gefaseerde uitvoering. Dat is nodig om binnen vijf jaar de sanering, de verplaatsing van be drijven en de botiw van 550 wo ningen voor elkaar te krijgen. Dit aantal is bijna de ondergrens ora m aanmerking te komen voor VI- NEX-subsidie. Een snelk bouw van een voetgan gers/fietsbrug ter hoogte van. het sluizencomplex aan de Kortedyk maakt deel uit van het plan, waar mee in 1999 wordt begonnen. Minimaal 5 procent sociale wo ningbouw, 35% middeldure (tot 250.000 gulden) en 60% dure wo ningbouw geeft het voorlopige programma aan. De exacte invul ling volgt als architecten de vier deelplannen gaan invullen. Tientallen kandidaten hebben zich gemeld voor ontwikkeling van het gebied. „Ze staan in de rij. Twee A4'jes vol hebben we geno teerd," zeggen de wethouders H. Roijers en K. van der Windt Met de plaatsely ke corporaties is vorig jaar de afspraak gemaakt, dat zij als eerste de kans krijgen. „Zij krijgen de voorkeur, maar wel te gen markt-eonforme prijzen," In de planfinanciering heeft de gemeente ook de kosten voor ve% nieuwing van de havenkades, de verplaatsing van tennisbanen en bedrijven meegerekend. Zie ook pagina 13: 'Buizengat is vliegwiel voor veel andere verbe; teringen'. x Avondwinkel DEEERSTE AVOND Wl N K E L MET DAGPRIJZEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1