12 Wilde taxistaking breidt zich uit 'Geen heter drukmiddel dan stilleggen Beneluxlijn' Fatale val met overlevingsboot Glimmerveen Vervolgd 'Je moet niet gek opkijken als we de Maastunnel gaan blokkeren' Invloed vliegtuigherrie op woongenot is klein 'Uren vergeefs tobben om ARD te zoeken' frg£ Bewoners: Politie doet niets Klachten over fakkels hij Shell Rotterdams Dagblad Vrijdag 23 januari 1998 Otterdam—Het Openbaar Minis terie in Rotterdam gaat voorzitter J. Glimmerveen van de extreem "rechtse Nederlandse Volks Unie (NVU) vervolgen voor uitspraken die hij in 1996 heeft gedaan tij dens twee bijeenkomsten van neonazi's. Glimmerveen wordt onder meer ten laste gelegd dat hij heeft opge roepen tot haat, discriminatie en gewelddadigheden tegen buiten landers. Ook wordt hem verweten dat hij het GroenLinks-kamerhd Singh Varma heeft beledigd en hoofdredacteur J- Schmkelshoek van de iïaagsche Courant heeft -bedreigd met de dood. De 69-jarige Glimmerveen was op -^november aanwezig op een ver gadering van CP'86 in Rotterdam- •Zuid. Een week later was de Ha- Uenaar present op een bijeen komst van Nederlandse, Vlaamse en Duitse neonazi's in een Schie dams café. lodens beide bijeen komsten, die door journalisten werden bijgewoond, trok Glim merveen fel van leer tegen bui tenlanders. Met name het Groenlinks-Ka merlid Singh Varma moest het ontgelden. Glimmerveen kondig de aan dat zij, indien extreem rechts aan de macht zou komen, met meteen kon vertrekken, maar eerst zou moeten afslanken in een werkkamp. Hoofdredac teur Schmkelshoek zou worden opgehangen omdat hy in zijn krant Justitie had opgeroepen op te treden tegen Glimmerveen. Na de bijeenkomst in Rotterdam- Zuid mishandelden enkele neo nazi's een asielzoeker. De NVU- leider moet op 25 maart verschij nen voor de meervoudige kamer van de rechtbank in Rotterdam. Rotterdam Bewoners van de in aanbouw zijnde wijk Waterside in I Jsselmonde zeggen dat de politie niet thuis geeft bij klachten over vernielingen in de wijk. De bewo ners deden gisteravond hun be klag tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ontwik keling. Jongeren uit omliggende buurten zouden ruiten hebben ingegooid en leidingen uit nieuwe huizen gestolen. Deelraadsvoorzitter Rysdijk stelde dat zolang.Water- side nog in aanbouw is, het gebied beschouwd wordt als particulier terrein, dat onder de verantwoor delijkheid valt van het bouwbe drijf en niet van de gemeente. Voor de veiligheid in de wijk is een particulier beveiligingsbe drijf verantwoordelijk. Ken woordvoerder van de politie zegt dat de klachten uiterst seri eus worden genomen. Op de Laan slootseweg kwam het tot heftige dis sen taxi chauffeurs en de politie. Er was daar een handige agent die kentekens ging noteren Dat beeft vee kwaad bloed gezet Foto sC or vos/ Fred Ernst Rotterdam - De wilde staking van Rotterdamse taxichauffeurs, die vanochtend om acht uur begon met een blokkade van het Centraal Station en Rotterdam Airport, heeft zich uitgebreid over de hele stad. De chauffeurs begonnen hun ac tie -uit ongenoegen over het poli- tie-optreden aan de Laanslootse- weg bij Spangen in de middag uren en het wegblijven daar van minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat). Zij liet het afweten bij het slaan van de eerste paal voor de tweede Beneiuxtunnel wegens een spoeddebat in de Tweede Kamer. De bedoeling is dat de staking tot vy f uur vandaag duurt. Vanochtend op het Centraal Sta tion bleef het inderdaad stil. Drie taxi's stonden er, waarvan de eer ste dwars over het fietspad de doorgang voor de andere twee be lemmerde. De politie kwam een kijkje nemen en vroeg zich af waarom toch een chauffeur met draaiende motor er stond. „Ik rij niet. Het is de bedoeling ook een beetje op te letten, of iedereen zich aan de afspraak houdt," ant woordde de broodrijder. Net uit het station gekomen Chi nezen kregen vanochtend inder daad geen taxi. Ze stonden wat beteuterd te kijken. Ook een ou dere man kon tot zijn teleurstel ling geen gebruik maken van een taxi. Over nieuwe acties wilde de weigerende chauffeur zich niet uitlaten. „Voorlopig tot vijf uur blijft het rustig. Maar je weet niet wat er nog kan gebeuren." Voorzitter N. Reith van de groot ste taxicentrale in Rotterdam, RTC, bevestigde vanochtend dat in principe tot vanmiddag bijna niet zou worden gereden. Een uit zondering wordt gemaakt voor het vervoer van schoolkinderen, spoedritten, ziekenhuisvervoer en nog voor de staking bestelde ritten. in de loop van gisteravond togen meer dan honderd taxi's naar Den Haag, waar ze met collega's uit de Hofstad en uit Amsterdam de ac ties voortzetten. Ze zetten met in totaal zo'n 350 auto's het verkeer vast bjj het gebouw van de Twee de Kamer, het Centraal Station en het Malieveld, 's Nachts om half twee keerden de Rotterdamse chauffeurs terug naar de Maas stad, waar ze zich verzamelden bij het CS. Volgens actievoerder en RTC- chauffeur J.1 de Bruijne was de taxistaking in Rotterdam alge meen, op ziekenhuisvervoer en andere spoedritten na. „Ook St. Job en de vrije rijders deden mee. Op geen enkele taxistandplaats zijn ritten aangenomen. De hele stad ligt plat," meldde de chauf- feur vannacht op het CS, het ze nuwcentrum van de acties. Toch waren er wel chauffeurs die wil den rijden. Stakende taxirijders beletten hen echter passagiers op te pikken. Dat leidde op enkele plaatsen tot verhitte discussies. Dreigend; „De acties worden tot de verkiezingen steeds scherper. Je moet niet gek opkijken als we de Van Brienenoordbrug en de Maastunnel gaan blokkeren. Die deregulering van het taxivervoer moet van tafel. In elk Europees land is het een mislukking geble ken. We willen vóór de verMezin- gen duidelijkheid, want hebben de indruk dat Jorritsma en Wijers die deregulering eroverheen wil len liften. Dat staan we niet toe." De grote groep taxichauffeurs die zich gisteravond over rijksweg 13 naar Den Haag begaf, hinderde door langzaam te rijden het overi ge verkeer. In Den Haag scheur den ze echter door rood licht om de politie te omzeilen. Daarna re den ze langs het gebouw van de Tweede Kamer en zetten ze met ongeveer vijftig auto's omstreeks tien uur het verkeer nabij het Centraal Station vast. Na twintig minuten braken ze hun blokkade op en trokken ze met hun auto's naar het taxibe drijf Citytax, „Die hebben een pretvergunning en doen verder nooit ergens aan mee," gaf een van de actievoerende taxichauf feurs als verklaring voor de actie tegen de collega's. Vannacht zijn de banden van de auto van C. Gloudie, lid van de raad van commissarissen van de Rotterdamse Taxi Centrale, lek- geprikt, Hy vermoedt dat protes terende taxi-chauffeurs hiermee te maken hebben. „Ze zijn boos op me," zegt hij, „omdat ik me wat betreft die acties neutraal opstel Ik ga toch geen rijksweg blokke ren? Ik weet zeker dat zij het zijn geweest Want als het een banden prikker was geweest, dan had hij andere auto's in de straat ook wel Hij stelt vast dat hij, en ook ande re leden van de raad, al meerma len zijn bedreigd. Dit wordt beves tigd door voorzitter Reith. „We moeten dit snel oplossen. Het on derzoek naar het lekprïkken van de banden is in handen van de po litie," luidt zijn mening, Gloudie looft overigens tweeduizend gul den uit voor degene die de dader aanwijst, „Bovendien kan ik op basis van mijn functie bij de RTC maatregelen tegen de betrokkene nemen." Gisteren werd in de aula van de christelijke scholengemeen schap Henegouwen in Rotter dam gevierd dat de 1,5 miljard gulden kosten Beneluxlijn wordt aangelegd- Met een feestelijke ceremonie werd de start van dit project, inclusief de tweede Be neiuxtunnel, bekrachtigd- Auto riteiten als RET-directeur R. Clayden en Stadsregio-bestuur der J. Wïenen liepen er dan ook glunderend bij. Het afgelopen najaar hadden ze minder reden om content te zijn. Door een me ningsverschil tussen het minis terie en de Stadsregio over het tempo van financiering (het 'kas ritme') dreigde toen nog een te kort van zeventigmiljoen gulden op de aanleg. Reden voor wet houder Van der Tak om de bouw stil te leggen. Inmiddels lijkt het pais en vree rond de Beneluxlijn. Maar nog lang niet alle proble men zijn opgelost. Door Peter Louwerse Rotterdam Zeventig miljoen gulden. Dat had de Stadsregio (lees; de burgers van Rijnmond) moeten toeleggen op Beneluxlijn als wethouder Van der Tak vorig najaar niet had besloten tot een ongebruikelijke stap. De porte feuillehouder verkeer en vervoer van de Stadsregio legde de aanbe steding van twee tracés van de metrolijn tussen Marconiplein en Hoogvliet stil toen het ministerie van Verkeer en Waterstaat niet met het benodigde geld over de brug kwam. Het werkte. Binnen een maand waren de partijen het op grote lijnen eens. Hoe verlie pen die onderhandelingen achter de schermen? Directeur ir. J. W. l>. H. Croonen van het openbaar vervoerbedrijf RET was vanaf het begin betrok ken by het getouwtrek om geld. l j-tólr?'1j*-***'■ In Hoogvliet Is al begonnen met de bouw van de Beneluxlijn. Foto Niels van der Hoeven/Rotter dams Dagblad"' „Je moet het op zo'n moment hard spelen," vertelt hij. „Als we hier mee akkoord waren gegaan, weet ik niet welk middel we in een later stadium nog hadden kunnen be denken om het ministerie te over tuigen." Er was, zegt Croonen, op dat mo ment geen beter drukmiddel denkbaar dan het stilleggen van de werkzaamheden. „Het idee om het zo te doen had vele vaders. We hebben de beslissing op een avond genomen, terwijl de vol gende dag in Schiedam de feeste lijke start zou zijn." De boodschap kwam over in Den Haag. ..Bn het ministerie vonden ze eigenlijk ook wel datje het met kan maken om 20iets te beginnen en het met af te maken," verklaart Croonen. „Dat komt m Mexico voor, maar met hier." Toen het eenmaal geregeld was met het ministerie, hebben we ge- eist dat de afspraken /wart op wit zouden komen. Daar keek men by het ministerie wel raar van op, maar je móet dat wel doen als het om zulke bedragen gaat Alleen- de minister zat in Japan. Pas toen ze terug was. konden we het for mele Ja krijgen" Druk uitoefenen en lobbyen is een vak. Een onmisbare vaardig heid voor politici die iets voor el kaar willen krygen. „Met de reali sering van de Vinex-lokaties gaat het ook zo," weet Croonen. „Ge meenten kunnen de bouw van woonwijken uitstellen zolang het rijk niet zorgt voor goed openbaar vervoer. Amsterdam doet dat bij bet project IJ-oevers. Kombrink en Van der Tak zitten binnenkort bij het ministerie om over Nesse- lande te praten, waarbij ook de mogelijkheid wordt besproken dat er niet wordt gebouwd als er geen openbaar vervoer komt." In zo'n geval staat een gemeente rk. Het rijk wil immers graag j t die huizen er komen. „Maar de aanleg van een metro naar etn bestaande wijk in Schiedam of Vlaardingen heb je dat druk middel niet," licht Croonen toe. Overigens is de financiering van de Beneluxlijn nog niet helemaal rond. Over de kosten van de aan leg van wegen, kabels en leidin gen wordt nog druk onderhan deld. De Stadsregio vindt dat de gemeenten en de nutsbedrijven dat zelf moeten betalen, maar die partijen houden hun poot nog stijf. Niet verwonderlijk, want al leen al voor de gemeente Schie dam gaat het om twintig miljoen gulden voor de aanleg van wegen. De Stadsregio heeft ENECO en het Waterleidingbedrijf Euro poort zelfs gedreigd met juridi sche stappen als ze weigeren de kosten te betalen. „Een enorm spanningsveld," meent Croonen. „ENECO ziet de bui al hangen. Ze zijn bang dat ze, als ze voorde Be neluxlijn betalen, straks ook moe ten meebetalen aan de Betuwe lijn, En met het waterbedrijf ligt de zaak helemaal ingewikkeld, want daar is wethouder Van der Tak commissaris. Dan krijg je wethouder Van der Tak tegen commissaris Van der Tak." Topambtenaar W. de Boer van het ministerie van Verkeer en Water staat, die gisteren in Rotterdam minister Jorritsma verving, maakte tijdens de onderhandelin gen over de zeventig miljoen deel uit van de tegenpartij van de Stadsregio. Hij zegt over de analy se van Croonen: „De problemen waren oplosbaar in een lopend project. Het bezwaar dat een pro ject niet voltooid zou worden was niet de enige overweging, maar wel een belangrijke." Rotterdam De problemen die bewoners ondervinden van ge luidsoverlast door de luchtvaart geldt voornamelijk grote vliegtui gen. De invloed van geluidsover last door kleine vliegtuigen be hoort tot de laagste van veel hin- derbronnen. Onder meer stank door wegverkeer, geluid van bu ren en mdustrïestank bederven het woongenot veel erger. Dat blijkt uit een studie naar de luchtvaarthinder van Rotterdam Airport. Daarbij is onderzocht of bewoners van gebieden, waarin veel wordt geklaagd over geluids overlast door vliegtuigen, ook werkelijk hinder ervaren. Van afte bewoners in de onderzochte ge bieden aan de noordzijde van Rot terdam hoort 84 procent grote vliegtuigen. Dertig procent er vaart dit als hinderlijk, maar voor zeventien procent van de bewo ners heeft dit invloed op het "woongenot. Kleine vliegtuigen worden door 58 procent van de be woners gehoord. Then procent van hen ervaart dat als hinderlijk, maar voor slechts vier procent is die overlast 20 hinderlijk dat spra ke is van een verminderd woonge not. De vermindering van het woonge not als gevolg van vliegtuigherrie is overigens met erg groot Bewo ners die zeggen last te hebben van grote vliegtuigen geven voor hun woonomgeving een rapportcijfer dat slechts drietiende punt lager ligt dan het rapportcijfer dat wordt toegekend door mensen die geen last zeggen te hebben van vliegtuiglawaai. Ook hier is de im pact van geluid van auto's en bu ren en door stank van wegverkeer groter dan de impact van grote vliegtuigen. Dat leidt tot rapport cijfers voor de woonomgeving die tot byna een vol punt lager uitko men. Opmerkeiyk is nog dat le den van actiegroepen geen lager rapportcijfer geven dan niet-le- den. Uit het onderzoek blijkt tevens dat van alle mensen die vliegtuig lawaai als hinderlijk ervaren 82 procent het afgelopen jaar niet heeft geklaagd terwijl toch bijna iedereen (92 procent) weet dat dat kan by de DCMR Milieudienst Rijnmond. Vier procent van alle klagers klaagt vaker dan tien keer. Een kwart van deze 'fre quente' klagers is lid van een ac tiegroep. Veel van de 'zware' kla gers woont in Sehtebroek, Hifte- gersberg-Zuid en Bergschen- hoek. Rotterdam Het is een impone rend gezicht: het werkeiland dat, zoals vaker, bij Verolme Botlek in de Tweede Werkhaven (haven 4550) vlak by Rozenburg ligt afge meerd. Sai Pem 7000 heet het in drukwekkende gevaarte met twee hijskranen, waarbij het cijfer duidt op de takelkracht in tonnen. Het werkeiland wordt gebruikt bij projecten voor olie- en gaswin ning in de Noordzee. Op grote hoogte ligt het platform, zo'n veertig meter. Het is onge veer de helft van de afstand waar het gisteren fout ging. Drie Itali aanse werknemers van het werk eiland vielen uit een zogeheten lijfboot, even nadat ze vanaf plat- formhoogte in een takel bestaan de uit twee kabels waren neerge laten voor een oefening op het wa ter. De bewuste boot is na het ongeluk apart gelegd. Het is een oranje po lyester vaartuig, in de vorm van een kokosnoot met een lengte van tussen de tien en vijftien meter. Opvarenden kunnen helemaal van de elementen afgesloten bin nen zitten. „Ja, het is een gesloten reddingsboot," zegt J. Hameet- man van de Rivierpolitie. „Hij is helemaal waterdicht, bedoeld om er in te kunnen overleven." Hoe de drie opvarenden van het eiland naar beneden hebben kun nen vallen en of op dat moment de boot afgesloten was, weet Ha- meetman niet. Wel zitten er gaten in de sloep, die er sterk op duiden dat de boot tegen tegen het plat form aan geknald moet zijn tij dens de val. Dat de gaten zijn ont staan door de smak die de boot op het water maakte, moet ook niet worden uitgesloten. Het ongeluk gebeurde 's middags voor drieén. In eerste instantie is door werknemers van het eiland zelf geprobeerd hulp te verschaf fen. Hun drie collega's waren m het water geraakt. Eentje, een 39- jarige Italiaan, kon niet meer wor den gereanimeerd. Zijn landge noten moesten met verwondin gen naar ziekenhuizen worden gebracht. Dat waren een ernstig gewonde 5t-jarige man die in het Dijkzigtziekenhuis is opgenomen en een 34-jarige man die met lich ter letsel naar het Ruwaard van Puttenziekenhuis in Spijkenisse is gegaan. De zwaargewonde ver keert inmiddels buiten levensge vaar. De brandweer heeft nog moeite gedaan te zoeken naar een vierde slachtoffer. Officier A van der Vaart van de gezamenlijke brand weer: „Duikers hebben lange tyd gezocht omdat er sprake was van nog een slachtoffer. Maar dat bleek uiteindelijk niet zo te zijn." De scheepvaartinspectie zal een onderzoek instellen naar de toe dracht van het fatale incident. Waarbij zal worden onderzocht hoe de boot uit de takels kon gera ken en of bij het neerlaten van de reddingsboot juist is gehandeld. Vragen die dan centraal zullen staan: mochten de Italianen in de boot blijven zitten tijdens het neerlaten en was de boot afgeslo ten? Rotterdam Sommige mensen, erkent de woordvoerder van ENE CO, zullen moeite hebben met het vinden van de Duitse zender ARD die nu van plaats is veranderd. Maar met de gebruiksaanwijzing erbij moet het lukken," vindt de zegsman. „Waar vroeger TVB zat, zit nu ARD. Als TVE niet stond in gesteld, hebben de mensen inder daad een probleem. Wy raden hen Rotterdam - Bij de DCMR Milieu dienst Rijnmond en de politie zijn in de nacht van donderdag op vrij dag bijna veertig klachten bin nengekomen over licht- en ge luidsoverlast van Shell Pemis. Bij Shell moest een aantal fabrieken worden stilgelegd omdat door een storing in het ketelhuis de stoom toevoer staakte. Daardoor moesten de fabrieken flink affakkelen. Normaal ge beurt dat „schoon" met stoom, maar dat was nu onmogelijk. De vlammen waren metershoog en omdat het een heldere nacht was viel dat erg op, alus een woord voerder van de DCMR. Volgens hem had het ook wel een angstig effect. Daarnaast moest er een reactor vat worden afgekoeld en dat ver oorzaakte een donderend geluid dat tot in de wijde omgeving te ho ren was. De meldkamer van de DCMR kreeg 31 klachten en by de politie kv> '-n er zeven binnen. dan aan om bij de buren hulp te vragen. Een 14-jarige scholier doet het by wijze van spreken m een handomdraai." De bejaarde Rotterdamse ARD- lefhebber reageert spinnijdig op uitleg van ENECO. „Boerenbe- uiog," is zijn mening. „Ik heb uren zitten tobben, het lukt mij echt niet. Ik weet dat ook familie leden hebben zitten klojo'en. En dan komt ENECO met het bela chelijke verhaal dat de buurman het wei even kan doen. Ik ben zelf in de zestig, mijn buren in deze flat zijn aftemaal ouderen. Die kunnen dat niet." Bij het Goethe Instituut, dat de Duitse taal en cultuur in Neder land propageert, zijn ze 'hartstik ke blij' met het besluit van het col lege van b en w om de Duitse zen der ARD een plek op het Rotter damse kabelnet te blijven geven. „We hebben alleen al tientallen schriftelijke reacties gehad," zegt programmamaakster Gisa van der Heijden. „Ook mondeling is er natuurlijk veel geklaagd over het besluit om ARD van de kabel te halen. Afgelopen zaterdag had den we een bijeenkomst. Het was toen hét gespreksonderwerp." Aan het eind van dit jaar zullen dit soort gevechten om een plaats je op de kabel vermoedelijk verle den tijd zyn. Dan kan de ENECO pluspakketten aanbieden, zodat de abonnees zelf kunnen bepalen welke zenders ze willen zien. „Naar verwachting is ons ons net daarvoor aan het eind van dit jaar geschikt," aldus een woordvoer der van ENECO.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2