uiten 7 VS willen vredesproces faseren X 'Che Guevara en Jezus zijn mijn voorbeelden' Nieuwe tegenslag voor Noord-Ierse onderhandelingen 'Servische Adolf reed met 20 kilo dynamiet in z'n kofferbak ■ffW sjfmffm 'fflffF" "m*T Pronk pleit voor Afrikaanse vredesmacht in Rwanda Clinton stelt nieuwe top voor tussen Arafat en Nethanyahu 'Unabomber' ontsnapt aan doodstraf Celstraf voor Umberto Bossi Muiterij in haven Congo Campagne voor tijgers Front: bijslag voor 'Franse' kinderen mm immmmm* Getuige XI: Dutroux was maar 'n soldaat in seksnetwerk Rechtszaak Botha maand verdaagd Rotterdams r?Wri'J Vrijdag 23 januari 1SS8 Hilversum Een Afrikaanse vre desmacht is de laatste kans om een einde te maken aan de nieu we golf van volkerenmoord in Rwanda. In het land is de laatste maanden sprake van een „on houdbare situatie." Minister Pronk (Ontwikkelings samenwerking) vergeleek de toe stand in Rwanda vanmorgen met die in 1993 vlak voor de eerste ge- nocidegolf. Toen vonden een mil joen mensen de dood in de strijd tussen Hutu's en Tutsi's. De inter nationale gemeenschap heeft toen niet ingegrepen. Thans dreigt eenzelfde volkerenmoord in het land. „In 1997 was er sprake van een internationale vredes macht voor Rwanda, maar de mili tairen vonden het plan niet uit voerbaar. Nu vallen er wekelijks weer honderden doden," zei Pronk. De bewindsman acht het uitgeslo ten dat de westerse gemeenschap aan een vredesmacht meedoet. Een Afrikaanse vredesmacht is daarom volgens hem de laatste kans iets aan de volkerenmoord te doen. Washington De Amerikaanse president Clinton wil een gefa seerde terugtrekking van het Israëlische leger uit de bezette Westelijke Jordaanoever. In ruil moeten de Palestijnen gelei delijk hun maatregelen tegen terrorisme opvoeren. Sacramento Theodore Kac zynski heeft bekend dat hij als 'Unabomber' verscheidene bom aanslagen in de VS heeft ge pleegd. In ruil voor zijn bekente nis gaat het Openbaar Ministerie akkoord meteen straf van levens lang zonder de mogelijkheid van beroep. Hierdoor ontsnapt hy aan de doodstraf. Kaczynski gooide het ai voor de hervatting van het proces in de Califomische stad Sacramento met de rechter op een akkoordje, een zogeheten 'plea bargain'. Tijdens het proces be vestigde hy het akkoord en be kende schuld. Daaimee is een onverwacht snel einde gekomen aan de rechtszaak tegen de 55-jarige Kaczynski. Kazcynski, een voormalige hoog leraar wiskunde, verzond gedu rende een pariode van zeventien jaar een reeks bombrieven. Dit kostte aan drie mensen het leven, 23 mensen raakten gewond. Rome De leider van de separa tistische partij Lega Nörd, Umber to Bossi, is gisteren door een rech ter in de Noord-Italiaanse stad Bergamo veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een boete van 200.000 gulden. Bewezen werd ge acht dat Bossi tijden enkele open bare bijeenkomsten zijn aanhan gers had aangezet tot het plegen van 'criminele acties' tegen leden van de 'post-fascistische' partij Nationale Alliantie. Bossi noemde gisteravond de uitspraak 'de vrucht van een politie/proces te gen een echte vrijheidsstrijder'. De Lega-leider verklaarde in ho ger beroep te zullen gaan en ver mijdt daarmee, voorlopig, de di recte consequenties van de straf. Kinshasa In de Congolese ha venstad Matadi is een muiterij uitgebroken onder militairen. Aangenomen wordt dat zeker twee soldaten om het leven zijn gekomen. De muiters raakten slaags met gezagsgetrouwe solda ten. Meer dan 200 soldaten die gistermorgen waren aangevoerd vanuit de hoofdstad Kinshasa le ken de opstand te bedwingen, maar in de middag laaide de strijd weer op. De muiters zijn kwaad over het uitblij- ®n van hun soldij. GlandMet het Chinese Jaar van de Tijger in het verschiet is het Wereldnatuurfonds (WWF) giste ren een campagne begonnen om de tijger voor uitsterven te behoe den. Volgens een rapport van de in Zwitserland gevestigde natuur beschermingsorganisatie in het aantal tijgers in-de wereld de afge lopen honderd jaar met 95 procent gedaald. Drie soorten - de Baline se, Kaspische en Javaanse tijger - zyn al uitgestorven en de Zuid- Chinese soort gaat met nog slechts 20 of 30 exemplaren een zelfde lot tegemoet Alles bij elkaar zyn er op de we reld nog tussen de 5.000 en 7.009 tygers over en de meeste daarvan leven in beschermde gebieden. De helft, ongeveer 3.000 tijgers, leeft in India. Dat is de uitkomst van twee ge sprekken die Clinton gisteren met de Palestijnse president Ara fat voerde. De VS willen Arafat en Netanyahu, die dinsdag in Was hington was, een of twee weken de tijd geven om over de voorstel len na te denken alvorens hun be middeling te hervatten. Washing ton hoopt met het 'faseren' van de Israëlische terugtrekking en de Palestijnse veiligheidsmaatrege len het vertrouwen tussen de twee partijen te herstellen. Ook stelde Clinton voor dat Arafat en Ne tanyahu met elkaar gaan praten, zonder daarby een datum te noe men. Clinton eist van Israel een geloofwaardige en significante te rugtrekking uit zeker 10 procent van de bezette gebieden. „Die te rugtrekking moet in de twee cij fers lopen," zei hij volgens de Pa lestynse onderhandelaar Saeb Erekat. De Palestynen eisen een Israëlische terugtrekking van 30 procent. „Ik kan U niet geven wat U wenst, maar ik ben het niet eens met wat Netanyahu U aan biedt," liet Clinton hen weten. Netanyahu wilde zich in Washing ton niet vastleggen op een percen tage. Zijn uiterst rechtse coalitie partners in Jeruzalem dreigen hem te laten vallen als hij zelfs maar met de kleinste terugtrek king instemt. Het grootste strui kelblok is niet het percentage maar het gebrek aan vertrouwen tussen Israël en de Palestynen, al dus een zegsman die bij de be sprekingen is betrokken. Met na me Netanyahu toonde zich onver murwbaar in Washington. Arafat gaf Clinton een brief met de lyst van anti-Israëlische passa ges in het Palestijnse Nationale Handvest die door het parlement in Gaza zyn geschrapt. Een woordvoerder van Netanyahu ver wierp dit gebaar als een doorzich tige manoeuvre. Vrtrolles Het gemeentebestuur van het Zuid-Franse stadje Viti ol ies, dat wordt beheerst door het extreem-rechtse Front National, heeft een subsidie aangekondigd voor pasgeborenen die Franse of Europese ouders hebben. De mensenrechtenorganisatie MRAP zei dat ze een aanklacht zou indienen om de eenmalige subsidie van 5000 franc (1650 gul den) tegen te houden. „Een patriottische zet," noemde Bruno Megret, de tweede man van de partij, de subsidie. „De Fransen hebben het recht voor rang te krijgen," aldus Megret, wiens echtgenote burgemeester is vanVitrolles. Door Katrien Gottlieb Santa Clara In de vensterbank van Olgita en Vladimir staat een koperen plaatje met de spreuk Tk wil zyn zoals Che'. Daarnaast een crucifix. Hoe kan dat nou? „Che èn Jezus Christus zijn mijn voor beelden,"zegt Olgita. Ze stifthaar lippen en duwt hun kinderen het huis uit „Kom, we zyn laai." In Santa Clara, de eerste stad waarin paus Johannes Paulus II een mis zal geven, een kleine 300 kilometer van Havana, blijft bijna niemand thuis. Een paar maan den geleden werd de stad al bedol ven onder nationale en internatio nale aandacht toen de overblijfse len van de mythische held Che Guevara hier begraven waren. Santa Clara groeide, en groeit nu nog meer. Vooral oudere mensen staan nieuwsgierig tegen de hek ken aangedrukt waar straks het pauselijke voertuig langs zal ko men. Geen geschreeuw, gebood Fidel Castro in zijn zes uur duren de rede afgelopen zondag. Klap pen, dat mocht. „En als we Papa (Spaans voor paus en vader red.) Fidel roepen," grapt een jon gen met een speciaal voor de gele genheid gedrukt petje op,„Hij is gewoon jaloers;" Het moment waarop iedereen zo lang wachtte, ging snel voorbij. De paus, hoog gezeten in zijn ko gelvrije kooi, zwaadde en was weer verdwenen. Voor de mis die hij een half uur later begon, was min der aandacht, leek het Het ging meer om zijn aanwezigheid. Dat hij Cuba heeft uitgekozen om het evangelie te prediken, verzoening te brei ,en, erkenning voor het katholieke geloof en meer vrij heid voor de kerk. Gedoopt Een vrouw houdt ha-r tranen niet in bedwang. „Zo vaak heb ik hier voor gebeden." Ze vertelt haar le ven lang naar de kerk te zyn ge gaan, Revolutionair en katholiek te zijn. „Eerst komt God en dan Fidel." Haar kinderen zijn alle maal gedoopt. „Hoe is het moge lijk," zegt ze, „dat we nu openlijk, zonder met de rug te worden aan gekeken, psalmen kunnen zin gen. Hier in Santa Clara, waar ik geboren ben." Iemand anders die het gesprek volgde, fluistert: „Revolutionair en christen, dat kan helemaal niet. De katholieke kerk heeft zich altijd reactionairtegen de Re volutie opgesteld." Zichtbaar ver baasd is hij hoe de vtouw durft te zeggen 'Eerst God en dan Tidel.' De paus spreekt over het belang van harmonie in het Cubaanse ge zin. Cuba heeft een hoog percen tage scheidingen per jaar. De paus noemt de economische om- Cubaanse kinderen wachten, staande voor een afbeelding van Che Guevara, op de aankomst van de paus op het grote Plein van de Revolutie in Hav?-*<j. Foto Hector Mata/EPA standigheden waarin Cubaanse kinderen opgroeien 'ongezond'. Vroeger, voor en vlak na de Revo lutie, stierf een groot aantal onge boren kinderen aan pogingen tot vroegtijdige afbreking van een zwangerschap. Het is moeilijk een huwelijk in stand te houden, Vaak beslist de man toch de gevaarlijke oversteek naar Miami te maken. Of hij ziet een jonger meisje, dat genoegen neemt met wat hij heeft te bieden. Nog meer dan de val van de Sov jet-Unie en het Amerikaanse han delsembargo, heeft het toelaten van Amerikaanse dollars sinds 1993 het land ingrijpender veran derd dan de socialistische revolu tie. Alleen via dollars loopt de weg naar olie, shampoo, zeep en vlees. Producten die al jaren zijn ge schrapt uit het basispakket waar-, op eike Cubaan tegen kostprijs rechtheeft Vergeleken met een paar jaar ge leden is er meer voedsel op de pe so-markten. Helemaal nu de paus in het land is. Er is meer olie, over het algemeen altijd schaars, er kan vlees en groenten worden ge kocht, Maar de voordelen van de beginnende vrijemarkt economie bereiken op een of andere manier nooit de sloppenwijken. De toerist die zich zorgvuldig aan de zeezij de houdt of de apartheidszone van het oude gedeelte, Habana Vieja, niet uitloopt, vertelt thuis dat het lang zo gek nog niet is op Cuba. Je kan een nieuwe Fiat kopen en er is een Citroen-garage. De hotels zien er weer uit zoals vroeger. Maar vijf minuten buiten zijn blikveld slaat de volksdemoerati- sche verwaarlozing hard toe. Elke met-militante Cubaan met een beetje ondememersdrang be denkt wel iets om zijn salaris met dollars aan te vullen. Heeft ie mand geen deviezen, zoals dat hier heet, dan zoekt hij niet hard genoeg. Op het platteland is het anders, daar is het makkelijker om aan elementaire levensbehoeften te komen. In de stad desintegreert het socialistisch systeem lang zaam. Wie wint? Sinds kort kent Havana een 'shopping-centre', 'chopi' ge noemd. Via de Cubaanse Ameri kanen komt meer dan 7 miljoen dollar het land binnen. Alles is er te krijgen voor wie 'verde' (groen) heeft, vry naar de groene kleur van de Amerikaanse dollar. Lang heeft, de overheid het laten be-„ gaan, maar nu de arme provincie vrijwel leegstroomt om zich in de stad te vestigen, wordt er weer een nieuwe anti-immigratiewet voorbedacht. Faxen, strijkijzers, video's - of kleurentelevisies mogen niet meer worden meegenomen uit het buitenland. Vanwege het te kort aan stroom, zo 1 "eet het offici eel. Meer voor de hand ligt de angst van Castro ej zijn regering voor ongelijkheid o -_er de bevol king. In die zin vinden de presi dent van Cuba en de paus elkaar tijdens hun eerste officiële ont moeting. Beiden zi 1 tegen stander van het A ;se ka pitalisme. In het p o de Re volutie kostte het tk kerkelijke hiërarchie meer tijd om Fidel te begroeten dan hun eigen geeste lijk leider. „Wat is-ie dun," zei Ol gita toen ze hem zag op de televi sie. „Z'n hele kostuum is leeg." Net zoals zij zijn veel Cubanen bang voor de „totale chaos" als Fi del sterft. Broer Raul, genoemd als opvol ger, „is heel anders." Hy is niet geliefd. Een alternatief weet nie mand nog te verzinnen. Dissiden ten willen vrije verkiezingen. Maar welke politicus is onafhan kelijk en voorbereid om zich kan didaat te stellen? Door Hans Geleijnse LondenHet Noord-Ierse vredes proces kreeg gisteren een nieuwe tegenslag te verwerken. De Noord-Ierse politie zegt over be wijzen te beschikken dat de Ul ster Freedom Fighters verant woordelijk is voor een drietal moorden uit de recente sene see- tarische aanslagen. De UFF is de verboden militaire vleugel van de Ulster Democratische Partij, een van de kleine protestante partijen die aan de onderhandelingen deelneemt. Andere deelnemers aan het vredesoverleg hebben premier Blair gisteren dan ook opgeroepen de UDP verder uit te sluiten. Voorwaarde voor meedoen aan de onderhandelingen is het afwyzen van geweld. De protestante para militairen hebben tot nog toe vol gehouden dat zy het door henzelf in 1994 afgekondigde bestand niet schenden. Maar Ronnie Fla nagan, hoofdcommissaris van de Noord-Ierse politie, zei gisteren dat er overtuigende, forensische bewijzen zijn tegen het UFF. De UDP wilde gisteren geen com mentaar geven op de beschuldi gingen van Flanagan. Een van de bestuursleden, David Adams, zei gisteravond desgevraagd dat uit sluiting van zyn partij het einde van het vredesproces kan beteke nen. Er zyn by de onderhandelin gen al drie keer eerder beschuldi gingen tegen politieke'partijen, onder meer Sinn Fein, ingebracht vanwege politieke moorden zon der dat dit tot maatregelen leidde. De UDP gokt erop dat de Britse en Ierse regeringen niet het risico willen nemen dat een van de gro tere terroristische organisaties zich voegt by de andere gewapen de afwijzers van de vredesonder handelingen, de Loyalist Volun teer Force en de IRA-sphnter IN- LA Dat zou ongetwijfeld tot nog meer sectarische wraakmoorden en het risico vergroten dat de IRA de wapens weer opneemt. Over eventuele stappen tegen de UDP zal volgende week maandag worden beslist als het vredesover leg zich verplaatst van Belfast naar Londen. Intussen gaat het geweld in Noord-Ierland door. Gisteravond werd een kathobeke man onder vuur genomen bij een ijssalon in Belfast. Hij raakte zwaar gewond door treffers in het hoofd en de maag. Het was nog onduidelijk of het opnieuw om een wraakactie ging. De aanslag vond plaats in Noord-Belfast, m een gemengd protestant-katholie ke wijk. Brussel Mare Dutroux was slechts een soldaat in het seksnet werk waarin meisjes werden mis bruikt en vermoord. Hij werd zelf gebruikt en groeide uit tot dader. Maar hij had niet zo'n belangrijke functie. Dutroux trad op als waakhond die moest voorkomen dat de meisjes zouden ontsnappen, gillen of in een hoekje gaan slapen. Dat vertelde gisteravond getuige XIdie op de Vlaamse televisie uit de anonimiteit trad en zonder masker en stemvervormer haar r gruwelij ke eryaringëri 'haar voren bracht...' „Om te voorkomen dat dit soort netwerken doorgaan en meer slachtoffers maken, mijn kindjes of die van andere slachtoffers ko men halen, of gewoon oppikken van de straat," legde ze uit. Ze hoopt ook dat andere slachtoffers zullen gaan praten. De kroongetuige, in de nevendos siers rond Dutroux door justitie aangeduid als XI, blijkt de inmid dels 28-jarige moeder Regine L. uit De Pinte by uent. Als heel jong meisje maakte ze naar eigen zeggen deel uit van een seksnetwerk, dat werkte met kinderen en hen ook vermoordde als ze niet meer bruikbaar waren. Volgens haar zijn Dutroux en zijn medeverdachte MichelNihoul be trokken geweest by zo'n moord, waarvan ze ook zelf getuige is ge weest. Het ging om de toen 16-ja- rige Christine Van Hees, die in 1984 werd omgebracht in een ou de champignonkwekerij in Brus sel. Ze moest sterven, omdat ze niet tegen het misbruik kon, al dus Regine. De zaak is nooit opge lost. Dutroux was een kleine pion in het netwerk, maar Nihoul be schrijft ze als een van de grotere jongens. Hij controleerde de har de kern, waar de rituele moorden Door Harald Doornbos Sarajevo Goran Jelisic, bijge naamd de Servische Adolf, die gisterochtend door NAVO-troe- pen in Bosnië werd gearresteerd op verdenking van het plegen van oorlogsmisdaden, was 1oslopend wild die wist dat er op hem ge jaagd werd Toen ik hem ruim an derhalve maand geleden sprak in zijn woonplaats Bijeljina, in Noord-Bosnië, reden we rond in zijn rode Mercedes en hy zei te gen me dat de NAVO met moest proberen hem te arresteren, want er zat 20 kilo dynamiet in z'n kof ferbak. „Als ze me willen pak ken," zo vertelde hij, „dan gaat ie dereen eraan, inclusief ik zelf," Het interview vond plaats in een van de vele bordelen die Bijeljina rijk is. Dat is namelijk een betere omgeving voor een gesprek, meende hij, dan ui het hoofd kwartier van de Servische Demo cratische Partij (SDS), waar hy die avond met z'n vrienden aan de bar zat Afgezien van de smokkel in gestolen auto's, knapte Jelisic de afgelopen tijd wat vuil werk op voor de SDS-partij van Karadzic. Zo wordt hij verdacht van de aan slag op een kantoor van een Servi sche oppositiepartij in Bijeljina in november van het vorig jaar. En de Servische Adolf zou als lid van een SDS-knokploeg regelmatig politieke tegenstanders in elkaar hebben geslagen. Dat Jelisic op de verdachtenlijst stond van het Haagse oorlogstribunaal en aan geklaagd was wegens genocide, maakte de SDS natuurlijk niet uit, Hun onofficiële leider, Rado van Karadzic, wordt zelf gezocht wegens volkerenmoord. Soort zoekt soort. Diep in de nacht, tegen een uur of twee, klonk er rustige muziek In bordeel Venecia. In het vage schijnsel van blauwe, witte en ro de lampen, kon je zien dat de meeste hoeren al in slaap waren gevallen en gekleed in miniscule slipjes uitgevloerd lagen op de banken en de stoelen die er ston den. Alleen Oxana, een kaal ge schoren meisje van 19 jaar oud dat afkomstig was uit de Oekraïne, stond by een twee meter hoge paal te dansen. Holle ogen Jelisic ging helemaal achterin zit ten. Trainingspak en sportschoe nen aam Een bijna kaal geschoren hoofd met daaronder van die hol le, nietszeggende ogen, zoals waarschijnlijk zijn slachtoffers hadden gekeken vlak voordat hy ze een kogel door het hoofd joeg. In het vooijaar van 1992 had hij als bewaker van het Servische Lu- ka-concentratiekamp in de nabij gelegen Stan-Brcko een oude moslimman, Novalya, met een stalen pijp, een stuk hout en een schep doodgeslagen. En hij schoot een kogel door het hoofd van Naza Bukvic, een mos limvrouw, omdat de Servische Adolf haar broer ervan verdacht lid te zyn van het moslimverzet. Daarna schoot hij ook de vader van Bukvic dood. En hij ver moordde twee broers uit 2vomik, ook middels een kogel in het hoofd. Tijdens een andere actie leidde hij de lokale leider van de moslimpartij SDA naar buiten het kamp en zei tegen hem dat hij nog een blik op Brcko kon werpen. Daarna schoot hij tevens deze man door het hoofd. Volgens zeer betrouwbare Servi sche bronnen, zou de Servische Adolf niet alleen als kampbewa ker hebben gemarteld er» ge moord, maar met zijn toenmalige vrouw de beruchte Monika op mostinyaeht zyn gegaan. In de straten van Brcko verzamelden ze moslimmannen, zetten hen tegen een muur, aeden hun broeken naar beneden, waarna Monika in het openbaar een striptease op voerde. Als een moslim dan op keek werd hij door Goran doodge schoten, al was het uiteindelijk niet belangrijk of je keek of met, of je huilde of schreeuwde, want hij vermoordde toch al z'n slacht offers Toen velen in 1992 in Bos nië de grenzen van het fatsoen schoffeerden, gingen Goran en Monika nog een stap verder. Ongekend sadistisch Hun wrede, sadistische optreden is zelfs voor Bosnië ongekend. In 1995 scheidden Goran en Monika. Zij leeft nu ergens in Brcko en staat met op de lijst van Den Haag. Hy is inmiddels opnieuw getrouwd, heeft een zoontje van twee jaar oud die hij, naar eigen zeggen, „rauw vlees voedt, zodat het net zo'n vent wordt als ik." Jelisic wordt door Den Haag aan geklaagd wegens genocide en 20 door hem gepleegde moorden. Maar iedereen ook sommige Serviërs in Byeljina geeft tee dat een aantal van 400 moorden meer realistisch is. Zo zei zelfs de gevreesde Bijeljma-miiitiéleider Mauser, die door velen wordt be schouwd als een seriemoorde naar, tegen me: „Kijk uit met de Servische Adolf. Dat is een zéér gevaarlijke psychopaat." Zittend in het bordeel gingen rijn ogen steeds schichtig heen en weer, alsof de duivel hem op de hielen zat. Hij toonde geen inte resse voor de meisjes in de ruimte en dronk geen alcohol. Intussen was Oxana naar onze tafel gelo pen. Ze ging naast me zitten en keek Jelisic indringend aan. Zon der dat ze wist wie het was, riep ze: „God, wat ben jij lelyk!" Ik sis te dat ze weg moest gaan, maar dat deed ze niet. Toen verwenste Jelisic haar, maar bleek uiterlijk kalm, wazig voor zich uitkijkend omdat een hoer hem zojuist de waarheid had verteld. Jelisic zei later dat hy eigenlijk helemaal geen dader was, maar juist een slachtoffer. Waamm hy op die lijst van Den Haag stond, wist-ie niet, beweerde hij. Voor 5000 Duitse marken wide hij wel alles vertellen over wat hij tijdens de oorlog had uitgevreten, maar toen ik hem voorwierp dat hij daar wel naar kon fluiten, begon hij te klagen over het onrecht dat hem werd aangedaan vanwege die Haagse lyst. „"Wij Serviërs hebben nooit ge moord met een mes, zoals de mos lims h.ebben gedaan," zei hy, „God heeft het pistool uitgevon den om te doden." Ook was hij van mening dat het tribunaal in Den Haag slechts een instituut is van de moslims waar „alleen maar Servische christenen wor den vervolgd." Natuurlijk was hij bang om gear resteerd te worden, zo gaf hij toe. Nou ja, bang, dat was natuurlijk het verkeerde woord want een Servische Adolf is een stoere vent. Toch keek hij aanzienlijk minder stoer voor zich uitbijna als een geslagen hondtoen we het over Den Haag hadden en hij vroeg of hij daar alleen in een cel zou ko men te zitten of met anderen. Mocht z'n vrouw hem daar bezoe ken? Mocht hij daar ook met haar neuken? En na die botte vragen, sloeg zyn stemming plotseling weer i nri en pakte hy zyn pistool uit en begon ermee te spelen ns richtte hij het wa pen op anderen, dat vond hy een leuke grap, en soms zetie hij het tegen z'n eigen hoofd aan en zei dan; „De etaste kogels zyn voor SFOR, de laatste is voor my." Jelisic is gisterochtend zonder problemen door Amerikaanse SFOR-troepen ingerekend. Hij heeft geen zelfmoord kunnen of willen plegen. 'GetuigoXIWortelde gieter- avond uitvoerig voorde, Belgi sche televisie over haar erva ringen met pedofiele netwer ken, Foto Paul van Weel werden uitgevoerd. Hy moest zor gen dat deze groep mensen bij el kaar bleef en leden terug over de streep trekken als ze eruit wilden stappen. De vrouw kwam eerder deze maand met haar verhaal naar bui ten in het dagblad De Morgen. Ze vreesde dat net onderzoek in de nevendossiers zou doodbloeden sinds justitie in september andere mensen had aangesteld, Maar de onderzoeksrechter die na de ont hullingen van XI de zaak-Van Hees heeft overgenomö '- van een collega die besmet was omdat hij ooit de vriendin van Nihoul verde digde, heeft de getuige 'gisteren nog ondervraagd. George De rechtszaak tegen de voormalige Zuid-Afrikaanse pre sident P. W. Botha wegens diens weigering om voor de Waarheids commissie te verschijnen, is van morgen verdaagd tot 23 februari. Op die datum moet Botha laten weten of hij zich wel of niet schul dig acht aan de hem tenlasrege- legde feiten. Het eigenlijke proces begint op 14 april. Rechter Victor Lugaju had al voor het begin van de zitting laten weten dat hy meer voorbereidingstijd nodig had. Het Zuid-Afrikaanse stadje Geor ge had vanmorgen bij het begin van het proces tegen Botha het aanzien van een vesting. Er waren meer dan 209 politiemensen op de been en op de belangrijkste in- en uitvalswegen waren wegversper ringen geplaatst om te voorko men dat de twee toegestane beto gingen - een van voorstanders en een van tegenstanders van Botha - uit de hand zouden lopen. Voorzitter Desmond Tutu v<u. de Waarheids- en Verzoeningscom missie klaagde Boiha op 19 de cember aan omdat hij by herha ling had geweigerd voor de com missie te getuigen over de strijd van zyn regering tegen anu-apart- heidsactivisten. Botha betitelde de hoorzittingen ais „een circus De ex-president is van mening dat hij zich voor niets hoeft te veront schuldigen en dat hij rich alleen zal verantwoorden voor God,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6