12 'Incest is het grote cliché van deze tijd' Dans met een duif wordt solo voor duif Deftones bijna even vriendelijk als heftig Ebony Band verklankt revolutie zeer treffend Country over grenzen Extra activiteiten in Mauritshuis voor jarige koningin Bauhaus Dessau eert Mart Stam Britse schilder Pasmore overleden Rotterdams Dagblad Maandag 26 januan 1998 Wanneer een Canadese school bus in een ravijn stort en tal van inzittenden verongelukken, pro beert een advocaat de getroffen ouders te verleiden tot het voe ren van een gezamenlijk proces tegen de - volgens hem - nalatige autoriteiten. De ouders raken verdeeld, totdat een van de jeug dige overlevenden met eeu op merkelijke stap het proces op zijn kop zet Dat is in het kort de inhoud van The Sweet Hereaf ter, het drama over schuld, boete en verdriet waarmee de Canade- séregisseur Atom Egoyan vorig jaar de juryprijs op het festival van Cannes veroverde: „Het be grip 'verlossing' is cruciaal voor me. het idee dat er een handeling bestaat die een personage kracht en verlichting kan ge ven." Door Rob de Kam RotterdamThe Sweet Hereafter is een knap geconstrueerd drama dat door de tijd heen en weer springt zonder dat je daar als kij ker ook maar een moment moeite mee hebt. Het is een film die dui delijke verwantschap vertoont met de door vervreemding en dis communicatie beheerste eerdere films van Egoyan (Family Vie wing, Speaking Parts), maar die tegelijkertijd vrijer, losser en minder bedacht overkomt. De"Britse acteur Ian Holm speelt deiadvocaat die komt roeren in de pijn van het door een busongeluk getroffen Canadese dorpje. Maar hij doet dat niet, zoals je zou ver wachten, voor het geldelijk gewin. Hij heeft een eigen agenda, gedic teerd door het tragische lot van zyn dochter, die weliswaar niet dood is, maar door haar drugsver slaving feitelijk voor hem verlo ren is. De komst van de advocaat ver deelt het dorp: sommige ouders zien in hem een engel der wrake, anderen een mogelijkheid om op zijn minst wat geld uit de tragedie te slepen. Zonder het zelf door te hebben rakelt de advocaat ook al lerlei 1 verborgen intieme relaties op die door-de busramp juist ab rupt Tiéëindigd walm Zoals die tussen een weduwnaar en een ge- trouwdè vroUWjbn'die ttésëri een vader en zijn dochter. Dat meisje, Nicole, heeft de ramp overleefd - zij het als invalidfi-A-en.fhrceert uiteindelijk de beslissende zet in het even jngënieuze dra ma. Via eeiHeraónhèn getuigen verklaring1 slaagt zy erin de advo caat de voet dwars te zetten en te gelijk haar eigen zelfrespect terug te winnen. Een half woord bljjkt genoeg om Acteurs Ian Holm en Sarah Polley zijn vader en dochter maar ook eikaars minnaars in de FilmfestivalfUm The Sweet Thereafter'. Foto GPO de zorgvuldig formulerende Egoyan van wal te doen steken: „Wat me bij The Sweet Hereafter inspireerde, was niet zozeer het verhaal over het ongeluk van die kinderen. Dat vormt slechts het decor. Waar het mij om gaat is de opmerkelijke rol die verhalen in de film spelen. De manier waarop mensen een behoefte aan verha len creëren, hoe ze verhalen nodig hebben om hun plaats in de we reld te bepalen. De advocaat pro beert een verhaal aan de dorpsge meenschap op te dringen. Hij zegt'Dit en dit is er kan'onthullêSj"; het gevoel dat lufönf- met een essentiële waarheid zijn eigen leven, nainelyK'het www lies van zijn dochter." v Nicole, de overlevendé" va^dé. busramp, worstelt in de'wboraen* van Egoyan met een ander 'ver haal': „Een verhaal dat ze zich heeft laten opdringen door haar vader." Dit 'verhaal', een incestu euze relatie, wordt door de vader afgebroken na het ongeluk waar bij Nicole in een rolstoel belandt. Egoyan: „De vader ontkent het verhaal zelfs en dat maakt Nicole woedend. Nie dè aan hun verhaal kan maken. Het meest ontroerende moment van de film is voor mlfdë'scëne-' waarin Nicole gevraagd wordt te. getuigen om de aanklacht van de advocaat met betrekking tot het ongeval rond te maken. Plotseling dringt dan het besef tot haar door dat ze het verhaal naar zich toe kan trekken. Ze beseft opeens dat zoiets je macht geeft. Het begrip Verlossing' is cruciaal voor me, het idee dat er een handeling be staat die een personage kracht en verlichting kan geven. Voor Nico le is dit zo'n handeling." Instemming „Incest is voor mij overigens het grote cliché van deze tijd. Het lijkt wel alsof het in elke nieuwe film en roman als het zwarte schaap wordt opgevoerd. En dan ook al tijd op dezelfde manier vanuit het perspectief van het slachtoffer en na afloop van de gebeurtenis, op het moment dat iemand het verleden onder ogen heeft gezien en boos is. En dat draagt niet bij [3<?vét*h§e het kon gebeu- jjWn plaatsvin- dtm-TnndatHiet-steehtpffer, het voor te opvoeder zoiets' doet Er moet bij het slachtoffer één of andere vorm van instemming zijn, gecreëerd door geweld of door psychologi sche druk, of, zoals in dit geval, door romantische gevoelens." „Wat me boeit is dat mensen na het zien van de film aan mij vra gen of ik suggereer dat incest met wederzijdse instemming plaats vindt. Ja, natuurlijk is dat zo, 'any incest is consentiaT, Tot het mo ment dat het kind de waarheid vertelt of iemand het ontdekt. Hoe die instemming tot stand komt, dat is waar het om draait Wat ik wilde, was incest tonen vanuit de optiek van het jonge meisje op het moment dat zij het meemaakt. Daarom is het heel tweeslachtig. "There is a creepy romance about it' Eerst denk je dat die man haar vriendje is. Als ze even later samen in een schuur Uggen, weet je nog steeds niet ze ker wat je ziet. Je voelt eerder een sfeer dan dat je' details ziet Enje weet niet hoe hun verhouding precies in elkaar steekt mijn eigen ervaring met een der- gelijke zaak is dat precies waü$ het om draait." „Bij het creëren van een filmtaal wil ik raken aan de ervaring van mensen. Niet aan de gebeurtenis sen zelf, maar aan hoe mensen die hebben ervaren. Zoals by het on geluk met de bus, die naar bene den stort en door het ijs zakt. We zien niet de gebeurtenis op zich, maar we zien hoe écn van de ou ders er getuige van is." Gezin Het incestverhaal in The Sweet Hereafter is maar één voorbeeld van de belangstelling die Egoyan in al zijn films aan de dag legt voor verstoorde gezins- en fami lieverhoudingen. „Het gezin is voor my een groep mensen waar mee je een relatie hebt die zowel persoonlijk is, als ook traditioneel bepaald. Mij fascineert de span ning tussen die twee. Er zijn ge zinnen die in puur tradittonele vorm bestaan en er zyn gezinnen die erin lijken te zijn geslaagd om de archetypes af te breken en met elkaar als individuen om te gaan. Beide vormen zyn heel zeldzaam, de meeste mensen zitten er er gens tussenin. De manier waarop mensen die twee in balans probe ren te houdendat fascineert me. „Binnen elk gezin bestaat een verzameling herinneringen, ver halen en mythologieën. In myn vroege films was ik geobsedeerd door de vraag hoe moderne tech nologieën als video die herinne ring creëren en vastleggen. Het ging my om het hele proces van archivering, de behoefte om on2e eigen geschiedenissen te bevesti gen door het ereeren van bewijs materiaal. En verder is het gezin natuurlijk ook interessant als de kleinste maatschappelijke een heid: elk onderzoek naar het func tioneren van het gezin is tegelijk een onderzoek naar het functio neren van de samenleving." Hoe die samenleving omgaat met verdriet en verlies, was een van de dingen die Egoyan wilde onder zoeken in The Sweet Hereafter. „Verlies roept allerlei emoties op: mensen voelen zich geschokt, ge deprimeerd, ze voelen ongeloof. Maar de emotie die uiteindelijk verandering in gang zet is natuur lijk boosheid. Boosheid is een sti mulerende manier om met ver driet om te gaan. Nicole voelt ver driet over de oneerlijkheid en de zwakte van haar vader. Misschien wel het meest schokkend is dat ze verdriet heeft over het verlies van de relatie met haar vader. Omdat ik niet geloof dat ze rich .al op een punt bevindt dat ze beseft dat die incestueuze relatie 'sthadelijk was. Dat zal pas later komen. Ais het ongeluk'niét was" gebeurd, dan had de relatie met haar vader gewoon voortgeduurd. Dat is ver ontrustend, maar wel een reali teit." The Sweet Hereafter draait op het Filmfestival Rotterdam op donderdag 29 jan. in Luxor, za terdag 31 jan. in Pathé 1 en zater dag 7 febr. in PatfaéS Door Martin Bijkerk Steunend op de ellebogen en on derarmen ligt 'n man op zijn rug en met het hoofd in de nek kijkt hri ons ondersteboven aan. Met zijn hoofd tracht hij zich te oriën- te#?n, maar hij moet iedere keer het- gezicht uit een kramp los schudden met woest briesende wangen, Iedere poging tot bewe ging levert ook al onmachtige tre- moren, en het duurt dus wel even voor we de danser rechtop staand kunnen herkennen. Het is Emïlio Greco, de Italiaanse danser/cho reograaf, die voornamelijk be kendheid geniet als danser bij Jan Fabre. Hij is gehuld in een flin terdun doorzichtig wetlook minij- urkje dat aan zijn lijf kleeft als een ruimzittend condoom. Om hem heen reiken de rood fluwelen gordijnenen bijna tot in de toneel- nok. wat bepaald dimensie geeft aan de titel van zijn danssolo, ROS- SO-i Rosso is het tweede deel van zijn danssolo's-trilogie Fra cervello en raovimento, ofwel tussen herse nen en beweging. Een trilogie die het motto 'Martini time!' mee- Den Haag Het Mauritshuis in Den Haag viert de zestigste ver jaardag van koningin Beatrix met 'extra activiteiten. In het kader van de tentoonstelling Vorstelijk Verzameld houdt het museum op 31 januari in de Gouden Zaal gra tis lezingen over Fredenk Hen drik en Amalia van Solms. Verder krijgt iedere zestigste bezoeker op die dag gratis een waardevolle catalogus van de expositie, 's Middags wordt muziek ge maakt zoals die ooit klonk aan het hof van stadhouder Hendrik, die 350jaar geleden overleed Dit jaar is het 350 jaar geleden dat de Vre de van Munster werd getekend. kreeg omdat Rosso werd vooraf gegaan door Bianco en zal worden opgevolgd door Extra Dry, Luchti ge titels voor danskunstig zware kost, want in deze trilogie behan delt en onderzoekt Greco de span ningen die er, als het om bewegen gaat, zijn tussen lichaam en geest. Na het maadelijk wit van Bianco is het in Rosso de beurt aan de in stincten. En dan met name de be wegingsinstincten die ver voorbij de normale motoriek gaan. De ledematen fladderen, zwaaien en schudden in het rond. Ver terd en nieuwsgierig slaat dc a ser zjjn handen gade die boven zijn hoofd een merkwaardige con versatie uit lijken te voeren, als een poppenspeler die zo opgaat in zyn spel dat hij niet merkt dat hij zijn handpoppen is vergeten aan te doen. In de loop van Rosso lykt het onderzoek zich te splitsen in thema's als schokken, vloeien, zoeken naar evenwicht, of weidse gebaren. Maar de danser lijkt ner gens te komen tot een bewegins- stijl waarin instinct, geest en li chaam integreren tot een consis tent geheel. De danstheatrale ont wikkeling stokt, en dat doet de aandacht van de toeschouwer ver slappen. Maar dankzij een schitterend uit gedacht lichtplan zyn er mooie beelden te bewonderen. Door bij voorbeeld groen licht op rood flu weel te zetten verandert de stof in brons met groen uitgeslagen vlek ken in de vleug. Halverwege Ros so krijgt de toeschouwer een klei ne witte duif in een hoek van het toneel in de smiezen die zich won derbaarlijk gedeisd houdt. Zo'n beest op het toneel eist niettemin aiie aanaachi voor zien op en ook Greco ontkomt niet aan die thea- terwet Dieren spelen geen bijrol len, maar stelen per definitie de show. Rosso -fra cervello en movimen- to, deel 2, door en met Emüio Greco. Gezien in Lantaren/Ven ster, 21 januari. Daar nog tot en met 24 januari, tevens 21 februa ri (Dansplatform). Aanvoerder Chino Moreno zingt gewoon door terwijl z'n Nighttown-aanhang hem op handen draagt Foto Rob Verhorat Door Louis Du Moulin Rotterdam Over Madonna's muzikale intuïtie hoeft echt nie mand zich zorgen te maken. La Ciccone mag dan zelf al geruime tijd niet meer prominent op de in ternationale hitparades zijn voor gekomen, haar zorgvuldig gese lecteerde protégés scoren intus sen dat het een lieve lust is. Na Alanis Morissette en The Prodigy (weliswaar alleen m Amerika op haar label Maverick) heeft The Maienai Giri vrij plotseling in Deftones een nieuwe commercië le klapper in handen. De eerste twee cluboptredens van de avon tuurlijke metalformatie uit Sacra mento dit weekeinde in ons land zijn dan ook ongetwijfeld de laat ste geweest: voor een volgend concertbezoek zal al gauw Ahoy' worden geboekt dan wel een voor name plek op de Pinkpop-affiche worden ingeruimd. Zowel vrijdagavond in Paradiso (afgeladen) als zaterdagavond in Nighttown (bijna uitverkocht) ging het er bij Deftones hoogst- heftig aan toe. Deels omdat een handvol televisiecamera's ston den te MiuUeli (voul met iiatne VPRO's 'Lola da Musica" van vrij dag 6 februari). Maar toch vooral omdat de Californïsche herrie- band duidelijk bevangen is door de sensatie van de eerste succes- roes, die is veroorzaakt door het afgelopen najaar verschenen tweede album 'Around The Fur'. Vandaar bijvoorbeeld de nieuws gierigheid en overvriendeiijkheid van met name zanger Chino Mo reno richting pubhek, dat door hem (althans in Rotterdam) by het stagediven nogal eens tot meer overleg moest worden ge maand. Wat overigens weer con trasteerde met zijn eigen gewaag de cüLdptidcs als up Landen ge dragen brulboei door de zaal, waarbij hij een van z'n gesponsor de schoenen tijdelijk kwijtraakte. Franjeloze, hartverscheurende gi taarrock gekoppeld aan kwetsba re, zij het lang niet altijd begrijpe lijke teksten, daarmee spreekt Deftones zeker in eigen land de generatie aan die de hele grunge- golf (net) heeft gemist. Zo ver waarloosbaar als de inbreng van dj Frank Delgado (inmiddels en tot nader order tot vijfde bandlid opgewaardeerd) op hef podium is, zo belangrijk is de rol van front man Moreno, die met zijn intense zang alle stoere snarertacrobatiek van Stef Carpenter (gitaar) en Chi Cheng (bas) desgewenst volledig naar de achtergrond drukt. Zyn geweldige stemmingswisselingen het ene moment een en al woe de, dan opeens weer dromerig zijn veelal interessanter dan de instrumentale omlijsting cLe ge regeld associaties oproept met Faith No More, Sepultura en zelfs Led Zeppelin. Deftones in Nighttown. Met Chi no Moreno (zang), Stef Carpen ter (gitaar), Chi Cheng (bas), Abe Cunningham (bas) en dj Frank Delgado. Voorprogramma: Will Haven. Bijgewoond: zaterdag avond Door Willem Jan Keizer Rotterdam Hoboïsten gelden bin nen een orkest als de bezige baas jes, als goede organisatoren. Zo is voormaïig hoboïst van het Rotter dams Philharmonisch Orkest Bart Schncemann nu artistiek lei der by het Nederlands Blazers Ensemble en stuwt diens collega bij het Koninklijk Concertgebouw Orkest, Werner Herbers, zijn Ebo ny Band vooruit. Dit ensemble speelde gisteravond in de serie 'Kamermuziek van de 20e eeuw' in de Jumaanse zaal van de Doe len en was dus eindelijk eens in Rotterdam te beluisteren. Vanaf de eerste noot maakten zy dusde- iyk welk een gemis dit is geweest. Werncr Herbers - hy dirigeert, hij speelt mei mee heeft vee! arche ologisch onderzoek verricht naar muziek uit de eerste decennia van deze eeuw; hoe meer 'Entartet'. hoe beter het hem bevalt. Zo stel de hy programma's samen rond revolutionaire strijdliederen uit de Spaanse en Mexicaanse bur geroorlogen (muziek van onder meer Silverstre Revueltas op tek sten van Lorca), de dwarsliggers van het Bauhaus en met muziek van componisten die volgens het Na2i-bewmd in Duitsland "Entar- tete Musik' schreven en derhalve moesten vluchten óf m de concen- tratiekampen omkwamen. Gisteravond viel de Ebony Band te beluisteren in muziek van Kurt Weill, Hanns Eisler en tijd- en geestgenoten. Het feit dat Eisler honderd jaar geleden werd gebo ren was vorige week op tv al aan leiding om Gisela May van haar unieke specialisme te laten getui gen - zij geldt tot op de dag van vandaag ais de grootste vertolker van het vocale werk van beide componisten. Deze muziek is po pulair als nooit tevoren, ondanks de soms pijnlijke tekstuele mis kleunen in socialistische richting. De Ebony Band bracht een com pleet tijdsdocument Geopend werd met een granieten uitvoe ring van Eisleris 'Die letzte Nacht'. In een paar luttele minu ten raasden revolutie, Glenn Mil ler, Tin Pan Alley en een dolge draaide caroussel voorbij. De 'Twee Jazzolettes' van de Hon gaar Mótyés Seiber gierden er in zelfde vaart achteraan. Zelden zal een Hongaar zich hebben laten beïnvloeden door muziek van bui ten zijn eigen cultuur, doch Sei ber maakte het wel erg bont Hij goochelde in zijn 'Jazzolettes* met dodecafonie, jazz en diverse Zuid- amerikaanse dansvormen. Rodolfo (Rudolph) Holzmann was een tot Peruviaan genaturaliseer- de Duitser. Ook hy vond jazz inte ressant en ook hij kon ophoepelen uit nazi-Duitsland. Diens 'Suite a tre temas* uit 1933 is een ware ont dekking. Ook hier vliegen in lut tele minuten vele muzikale idee- en langs: een samengebald brok energie wordt abrupt gevolgd door een deel met lyrische trom- petlynen ondersteund door een doorlopend piano-ritme, om sub tiel - prrp! - te eindigen. Een tus sengevoegde hommage aan I'üsler ontpopte zich als een ware tear jerker in goede zin en werd prompt gevoiga door twee Vniei- haltungmusiken' uit de eerste or kestsuite van Eisler zelf. Vooral het tweede kraait oproer, en ge heel in de geest van de de infor mele stemming slingerde pianist Gerard Bouwhuis de gebruikte pagina's van zijn partij het podi um op - geen tijd om om te slaan. Van hetzelfde torenhoge niveau was de suite uit de 'Dreigrosche- noper' - introductie overbodig, en het deprimerende 'Vom Tod im Wald', beide van Weill. Al deze muziek ontstond in een tijd waar in Europa op een vulkaan danste. Berlyn gistte en schuimde van het aankomend oproer en de we reld kennelijk de andere kant wenste uit te kijken om maar niet de werkelykheid onder ogen te komen. Zelden heb ik de periode van het interbellum zo treffend verklankt horen worden als gisteravond bij de Ebony Band. Jumaanse zaal De Doelen; Ebo ny Band o,tv. Wemer Herbers m.m.v. Harry van der Kamp-bas. Werken van Weill, Eisler, Seiber en Holzmann. Gehoord: gister avond Dessau—Het Bauhaus in Dessau eert tot 22 maart de Nederlandse architect Mart Stam (1899-1986) met een expositie van maquettes en schetsen. Stam was éen van de gastdocenten aan het Bauhaus, de hogeschool voor architectuur en toegepaste kunsten m Weiman Stam kreeg vooral bekendheid als meubelontwerper met zijn buis- stoei van staal, waarvoor hij het ontwerp maakte en die dankzij Mies van der Rohe in 1926 in pro ductie werd genomen. Zijn stoel was het klassieke model van de 20e eeuw. Op de tentoonstelling in het Bauhaus zijn vooral maquettes van door Stam ontworpen huizen te zien. Stam trad in 1928 aan als gastdocent in Dessau,,oadathy ja renlang het aanbod had afgewe zen de architectuurafdeling te gaan leiden. Hij vond bouwen ei genlijk belangrijker dan Iesge- LondenDe Britse schilder Victo- re Pasmore is op 89-jarige leeftijd overleden op Malta. Volgens zyn agent stierf hij vredig in zyn slaap. Pasmore was een van de be kendste abstracte schilders in Groot-Brittannië. Na de Tweede Wereldoorlog brak hy met de figu ratieve kunst. Zijn schilderwer ken, bestaande uit 2achte, vaak blauwe en groene massa's verbon den met dunne lijntjes en onder broken met kleine kleurige cir kels, doen denken aan werken van Matisse. Pasmore was ook een controver sieel figu;7 wiens werken soms aanleiding waren tot fel oplopen de ruzies. Zijn Appollo Paviljoen, een abstract betonnen werfaleid- de tot een oorlog tussen de Eng lish Heritage, die het in zyrTlyst wilde opnemen als een belangrijk intertiationaa] meesterwerk. cn de lokale bevolking die hetjom schreef als een „slijmerige oude brug" en eiste dat het werd afge broken, «rtlast Robbie Fulks I b u 'South Mouth' I b I Bloodshot Records d u u 40:49 min. Het beste bewy s dat Robbie Fulks een broertje dood heeft aan saaie, tra ditionele countrymuziek komt aan liet eind van zyn tweede album voor bij. Het nummer 'Fuck this town' is bedoeld als afrekening met het zelf ingenomen country-bolwerk Nashville. Maar daarvoor hadden we al op de meest uiteenlopende manieren gemerkt dat Fulks gruwt van de vaak enge begrenzingen van dit genre. Samen met de formidabele barhand The Skeletons en Tom Brumlev fin een grijs verleden steelgitarist bij Buck Owens)verkent Fulks een breed country-terrein. Op 'I told her lies' knipoogt hij nadrukkelijk naar Hank Williams en 'Heart, I wish you were here1 lijkt zo weggelopen uit de lied jesbundel van de Everiy Brothers. Maar 'South mouth' is vooral een al bum vol humoristische tekstinvallen, vrolykhe'd met een verborgen traan en niet al te serieus te nemen boosheid. Zonder al te veel af te wij ken van het country-idioom weet Fulks z'n liedjes toch erg fris neer te zeten. En om z'n veelzijdigheid te onderstrepen wijzen we tenslotte nog op 'Forgotten but not gone' dat in alles Roy Orbison in topvorm ademt. JoopBreedveld

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2