15 d Open Dillenburgsingel 'geschrapt' Rotterdams OagbSati NAM test gasvondst WD staat weer alleen in busbaandiscussie Streng optreden tegen illegaal plakken door partijen Minder milieutoezicht in Schiedam Schiedamse tienermoeders willen hogere uitkering Klem op zolder Gepakt na achtervolging Veilig gevoel Bezwaren tegen partycentrum in Maassluis afgewezen Centrummanagement breidt uit Penthouses bovenop bibliotheek Kom winkelen in de Nieuwè Passage -• Waterweg Woensdag 28 januan 1 Hoek van Hofland De Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) begint hoogstwaar schijnlijk vrijdag met het tes ten van aardgas voor de Hoek se kust De proef moet aanto nen of het gas, dat vorige week is aangetroffen, van voldoende kwaliteit is. De NAM zal het gas aansteken en uit twintig meter lange buizen een paar dagen laten branden. De NAM heeft jaren geleden seismologisch onderzoek uit gevoerd waaruit bleek dat op ongeveer zes kilometer buiten de kust van Hoek van Holland gaswinning mogelijk zou zijn. Twee maanden geleden is op die plek een booreiland neer gezet en een boorput gemaakt De metingen toonden aan dat er inderdaad gas zit in een zandsteenlaag op een diepte van 4100 meter. „Nu gaan we bekijken of het gas goed stroomt," aldus NAM-mede- werker W. van de WieL „Het gas zit in de poriën van de steen en daarom kunnen we nu nog niet zeggen of er vol doende uit te halen is en van welke kwaliteit het gas is." Om dit te bepalen wordt het gas door een of twee pypen ge voerd die horizontaal uit het booreiland steken. Vervolgens steekt de NAM het gas aan. Dit zogeheten affakkelen kan vier dagen duren en zal tussen 07.00 en 19.00 uur plaatsvin- den. Onder speciale omstan digheden zet de NAM het af fakkelen stil. De NAM ver moedt dat de definitieve resul taten pas over enkele maanden bekend zullen rijn. Over een maand verdwijnt het boorei land voor de Hoekse kust Vlaardingen De brandweer is gistermiddag druk in de weer ge weest met een jongen die met zijn vingers beklemd zat op een zolder in Moiukkenstraat De 15-jarige Vlaardinger was juist op zolder toen het luik waardoor hij naar binnen was gekropen op zijn han den dichtviel. Aangezien hij zich zelf niet uit de benarde situatie kon bevrijden werd de brandweer ingeschakeld Deze restte niets anders dan een deel van het pla fond te slopen, Vervolgens werd het slachtoffer door de GGD over gebracht naar het ziekenhuis Dijkzigt. Vlaardlngen Na een achtervol ging met hoge snelheid heeft de politie gisteravond rond half tien op de Stationsstraat een 23-jarige Vlaardinger opgepakt. Surveille rende agenten zagen de man, van wie ze wisten dat hij geen rijbe wijs had, rijden op de Binnensin gel in zijn woonplaats. Pogingen om hem met stopsignalen aan de kant te zetten hadden een nega tief effect: de chauffeur ging er vandoor. De agenten waren hem evenwel te slim af en rekenden de Vlaardinger in. Hoek van Holland „De inwoners van Hoek van Holland hebben een hoog veiligheidsgevoel en dat moet zo blijven. Het is op zichzelf een goed teken dat de belangrijk ste klachten bestaan uit overlast door hondenpoep en het parkeren van auto's." Dat is de opvatting van hoofdin specteur W. Rijntalde van de poli tie in de badplaats. Maar het ge voel van veiligheid dat in Hoek van Holland heerst, mag echter niet betekenen dat er genoegen moet worden genomen met min der politie, is de opvatting die deelraadsvoorzitter L. Vreugden- hil daar direct op liet horen. Inte gendeel, het deelraadsbestuur wil ook de bestaande" overlast met twee procent per jaar terugdrin gen, zodat over vijf jaar een reduc tie van tien procent is bereikt. De opmerkingen werden ge maakt naar aanleiding van het districtsjaarplan van de politie in het Waterweggebied, waaronder ook Vlaardingen en Maassluis val len. Daaruit komt naar voren dat jeugd, geweldsdelicten en wo ninginbraken prioriteit blijven houden in het beleid van het ko mendejaar. Door Ben van Haren Vlaardlngen Opnieuw staat de WD alleen in de Vlaardingse coalitie bij een discussiê over de openstelling van een bus baan. De partners PvdA, CDA en D66 volgden gisteravond het voorstel van oppositiepartij GroenLinks om de discussie over een voor alle verkeer open Dillenburgsingel uit te stellen. Wethouder T.W. van der Steen (D66) werd gedwongen het com promisvoorstel te schrappen van de agenda voor de raadsvergade ring van volgende week. De com missie voor verkeer, vervoer en groen besloot namelijk in grote meerderheid het voorstel van bur gemeester en wethouders niet in behandeling te nemen. Directe aanleiding was de kritiek, die oud-wethouder C. Bot (CDA) namens drie bewonerscommis sies en de woningstichting Sa menwerking spuide over de ver keerssituatie op de Holysingel. Hij deed dit in toelichting op een brief, die de bewoners van Louise de Collignylaan, Stadshouder- siaan en Dillenburgsingel, na een jaar vergeefs soebatten om maat regelen, op 24 december aan het gemeentebestuur hebben ge schreven. Die brief heeft de raads leden nog niet bereikt Hij komt volgens de vaste procedure, zo stelde Van der Steen, pas in de commissievergadering van febru ari in behandeling. „Ik stel voor om dan ook pas het Dillenburgvoorstel in behande ling te nemen," reageerde Groen- Links-fractievoorzitter B. E. van der Velde, die zich van meet af aan tegen het in het collegepro gramma opgenomen onderzoek naar busbaanopenstellingen heeft verzet. Zijn voorstel kreeg direct de voile steun van zijn op positiecollega M. W. Lensvelt (SGP/GPV/RPF). „Ik ben het niet vaak met je eens maar deze keer wel, zij het dat ik een andere reden voor uitstel heb," benadrukte Lensvelt. „Ik verwacht dat binnenkort bekend wordt of de RET weer met bus 56 over de Dillenburgsingel gaat rij den. De beslissing hierover is van belang bij de oordeelvorming over wat daar moet gebeuren." W. C. Baris-Hoogerwerf (CDA) sloot zich hierbij direct aan. K. Blu- menstock (W2000) koos voor het standpunt van Van der Velde en aarzelend volgden daarna ook P. Roovers (PvdA) en Leo den Hoedt (D66) van de coalitiepartijen. Al leen L. van Halteren (WD) en J. Bulva (ex-WD) spraken zich te gen uitstel uit. Hard punt Meer vrij baan voor autombilisten door openstelling van zeven bus banen was bij de vorige verkiezin gen een hard programmapunt van de WD. Tijdens de college vorming werden onder druk van D66 en PvdA hieraan twee voor waarden gekoppeld: het mocht niet te veel geld kosten en per ge val zouden omwonenden worden geraadpleegd. Pas als een duide lijke meerderheid van de geen- quêteerder. zich voor het openen van 'hun' busbaan zou uitspre ken, zouden hiervoor plannen worden uitgewerkt en procedures gestart Tot nog toe hebben de omwonen den van de busbanen Landje van Chardon en Schiedamseweg zich in enquêtes tegen openstelling uitgesproken. Na een, door WD-fractieleider A de Lange hoog opgespeeld, vorig coalitieconflict en een 30.000 gul den kostend extra onderzoek heeft het college juist deze maand B. E. van der Velde (GroenLinks): uitstel debat. ArchieffotoRottendams Dagblad/Jaap Rozema besloten de busbaan Anthony Knottenbeltsingel ongemoeid te laten. Tegelijkertijd stelden b en w voor om 1,4 miljoen gulden beschik baar te stellen voor het openen van de (door routewijziging van lijn 56) ex-busbaan geworden Dil- lenburgsingel. Het motief was dat 59,5 van de bij een enquête in september geraadpleegde omwo nenden zich hiervoor heeft uitge sproken. Gisteravond bleek dat veel andere buurtbewoners er te gen zijn. De busbaan Parijslaan-Korhoen- laan is de enige, waarover de ge meenteraad by meerderheid heeft beslist om hem op te heffen en de weg geschikt te maken voor gebruik door alle verkeer. De plannen hiervoor zijn gemaakt en de noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan is onlangs ter visie gelegd. Hiertegen 2ijn door buurtbewoners bedenkin gen aangevoerd, „Volgens een recente berekening kan de gehele bezwaarprocedure nog 96 maanden in beslag ne men," merkte Van der Velde gis teravond fijntjes op. Hij bestrijdt de aantastingen van het een tien tal jaren geleden moeizaam tot stand gekomen Verkeerscircula tieplan (VCP) hardnekkig. Door Jan Rozendaal Vlaardlngen Burgemeester Stam heeft de politieke partijen in Vlaardingen te verstaan gegeven dat er streng wordt opgetreden te gen partijen die hun verkiezings posters illegaal opplakken. Zodra er op elektriciteitshokjes, wacht huisjes voor de bus of de wanden van tunnels en bruggen redame wordt gemaakt door een politieke partij, krijgt deze een telefoontje vanuit het stadhuis met de op dracht de betreffende poster(s) te verwijderen. J2n als u dat niet wilt doen, dan doen we het zelf en sturen we u daarvan de rekening," aldus de burgemeester. Volgens een woordvoerder van de gemeente moet rekening gehouden worden met 'al gauw enkele tientjes tot zestig gulden per poster'. Met het plaatsen van de verkie zingsborden zwelt de discussie over het plakker van posters stee vast aan tot dorpspolitieke hoog te. Dat is in bijna alle gemeenten zo en Vlaardingen is daar zeker geen uitzondering op. Ondanks alle afspraken en goede bedoelin gen ('vier jaar lang leggen we de nadruk op het schoonmaken van de wijken en vlak voor de verkie zingen maken we er zelf een rom meltje van') is er rond deze tijd al tijd wel wat te bekvechten. Zo vielen de Vlaardingse fractie voorzitters stuk voor stuk over hun collega M. J. Kappers van de SP. Hoe hy het in z'n hoofd haalde om zulke grote posters op te han gen, die eenderde van het hele bord in beslag nemen. Ook in Schiedam vielen fractievoorzit ters daar al over. Kappers vond dat ze niet zo moei lijk moeten doen: „Over die grote Eén van de verkiezingsborden in VIaardingen die voor een groot deel door do SP In beslagis genomen en waar de andere partijen niet blij mee zijn. Foto Rod Dijkstra posters mogen jullie heen plak ken. Geen probleem. Je moet dat maar zien als voorbehangen." Al leen de kleine tomaten, die moe ten zichtbaar blijven, aldus Kap pers. Behalve de 'grote' borden ('het wordt wel dringen met twaalf par tijen op zo'n bord') kunnen de par tijen ook nog gebruik maken van sandwichborden aan de lantaarn palen. Vier jaar geleden waren dat er nog honderd per partij, maar burgemeester en wethouders heb ben gisteren besloten per partij twintig van die borden beschik baar te stellen. Twaalf keer hon derd borden zou wel erg veel van het goede zijn, vinden burge meester en wethouders. Niet ie dereen was het daar mee eens. „Veel te weinig. Dat is een speld in een hooiberg," riep SGP/RPF/ GPV-fractievoorzitter M. W. Lens velt, die er al 35 klaar had staan. „Veel te veel," vond daarentegen B. van der Velde, die wel bereid was om het quotum van Groen links in de aanbieding te gooien. Burgemeester Stam liet daar geen twijfel over bestaan: verhan delen mag niet. Ook voegde hij er nog fijntjes aan toe dat de partijen er wel rekening mee moeten hou den dat ze ruim honderd gulden moeten betalen voor precario rechten. Na wat heen-en-weer-gepraat schikten alle fracties zich tenslot te in de twintig borden, al kreeg W2000-fractievoorzitter J. Rans- huysen nog van de tribune inge fluisterd om wel de hoekpalen te claimen. Den Haag/Maassluis—Het café en partycentrum De Moriaan aan de Haven in Maassluis hoeft geen ex tra maatregelen te nemen om ge luidsoverlast te voorkomen. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State in Den Haag. Zes omwonenden waren daar in be roep gegaan tegen de milieuver gunning die de gemeente Maas sluis heeft verleend aan het party centrum. De omwonenden vrezen voor overlast, veroorzaakt door de muziek en vertrekkende bezoe kers. Volgens de omwonenden is de gemeente bij het vaststellen van de geluidsvoorschriften uit gegaan van het omgevingsgeluid van de Haven, aan de voorzijde van het partycentrum. De omwo nenden wonen allen op de Zand weg, aan de achterkant van De Moriaan, waar het aanzienlijk rus tiger zou zijn. Volgens de Raad van State zijn de voorschriften in de vergunning voldoende om overlast tegen te gaan. Ook de door de omwonen den gevreesde overlast van ver trekkende bezoekers zal volgens het rechtscollege meevallen, om dat de uitrit aan de kant van het Zandpad alleen gebruikt zal wor den voor feesten in de bovenzaal van De Moriaan. Deze feesten mo gen maximaal vijftien keer per jaar worden gehouden. De Raad van State heeft de bezwaren van de omwonenden daarom afgewe- Schiedam Het Centrummana gement Schiedam gaat uitbrei den. In de belangenorganisatie voor de binnenstad hebben nu drie organisaties zitting: de win keliers, de gemeente en het Mid den- en Klein Bedrijf Nederland. Het is de bedoeling dat dit voor jaar ook de musea, horeca en de WV zitting nemen in de belan genorganisatie. Met de uitbreiding volgt het cen trummanagement het advies op uit een onderzoeksrapport uit 1995. Bij de start van de belangen vereniging heeft onderzoeksbu reau BRO geadviseerd zo veel mo gelijk vertegenwoordigers van or ganisaties uit de Schiedamse bin nenstad binnen de gelederen te krijgen. Alleen op deze manier kunnen de belangen van het cen trum op een goede manier worden behartigd. Tegelijkertijd met het toetreden van de nieuwe leden wil het cen trummanagement ook meer acti viteiten opstarten. De meeste hebben betrekking op de winkels. Zo zal 1 februari voor de eerste keer dit jaar de koopzondag wor den gehouden. Het evenement wordt door het centrummanage ment gezien als de officiële start van de Schiedamse koopzonda gen en zal daarom worden aange- ne. Posters en spandoeken by alle invalswegen van de stad zullen de mensen attenderen op het feit dat de winkels voortaan elke eerste zondag van de maand geopend zyn van 12.00 tot 17.00 uur. Een ander plan dat de consument meer naar de binnenstad moet ha len is de introductie van de Loko. Het centrummanagment is op dit moment in onderhandeling over de invoering van het systeem dat staat voor 'lokaal kopen'. Met het Loko-systeem spaart de consu ment punten op een soort credit card. Deze punten kunnen al vrij snel worden ingewisseld voor waardecheques die weer zijn te verzilveren bij de deelnemende ondernemers. Het is de bedoeling dat WV, musea en horeca na de toetreding tot het centrummana gement ook gaan deelnemen aan het Loko-spaarsysteem. Zo zullen er veel bredere bestedingmoge lijkheden onstaan dan alleen de winkels. Klanten kunnen bijvoor beeld sparen voor een toegangs bewijs voor een van de musea of voor een stadwandeling van de VW. Maassluis —Bovenop de drie woonlagen van het naast het Maassluise stadhuis te bouwen bi bliotheekcomplex komen twee penthouses. Beide luxe woningen moeten, motiveert het college van burgemeester en wethouders, door de extra grondopbrengst van 75.000 gulden het bibliotheekpro ject een 'financiële injectie' ge ven. Om negatieve gevolgen voor om wonenden te beperken komen de woningen 'zoveel mogelijk naar achteren' op het bibliotheekge bouw. In de woonwijk vlakbij het stadhuis zouden mensen anders last van inkijk kunnen hebben. Ook op de drie andere woonver- diepingen wordt er, door geen ra men op de zuidzijde te plaatsen, met dit inkijkprobleem rekening gehouden. Enkele raadsleden pleitten er gis teravond in de raadsvergadering, waarin werd ingestemd met de in tentie-overeenkomst die de ge meente met bouwondernemer Dura voor het project aangaat, wel voor dat ook bij deze nieuwste bouwplannen rekening wordt ge houden met eventuele bezwaren van omwonenden. Wethouder L. D. Wesenhagen-Kastelein zeg de toe de bewoners direct te bena deren zodra er meer bekend is over de exacte vorm van het bi bliotheekcomplex. „Dan kunnen we hen hopelijk meekrijgen in ons enthousiasme om een mooie bibliotheek te krijgen. Ik hoop dat die penthouses doorgaan, alleen moet het wel zo zijn dat iedereen daar gelukkig mee is." Miljoen Naast de twee penthouses zijn er bovenop de bibliotheek 24 mai sonnettes en appartementen ge pland. Zonder de woningen, die de gemeente bijna één miljoen gulden aan grondopbrengst ople veren, zou de bouw van een nieu we bibliotheek te kostbaar zijn. Nieuwe huisvesting voor de bi bliotheek is nodig om de collectie boeken en ander materiaal over zichtelijker en efficiënter uit te stallen dan nu'in Koningshof het geval is. De eerste paal van het ge bouw dat gedeeltelijk in de tuin van het stadhuis komt, zal nog voor de zomer de grond ingaan. Eind volgend jaar, verwacht de gemeente, kunnen de bieb en de woningen worden betrokken. Schiedam—Op termijn wil Schie dam, als eerste gemeente in Ne derland, het milieutoezicht bij be drijven fors verminderen. Voor waarde is dan wel dat onderne mingen die van dat streven profi teren een bednjfs intern milieu zorgsysteem (birn) op papier zet ten en deze nauwgezet naleven. Andere gemeenten in de Rijn mond zullen het voorbeeld van Schiedam waarschijnlijk vrij snel volgen. Met een bim kan een firma aanto nen dat het de eigen milieuver vuiling met succes weet te beteu gelen. Als bonus krijgen deelne mers van de overheid een nieuwe milieuvergunning waarin slechts op hoofdlijnen de milieu-doelstel lingen van het concern staan vast gelegd. Dit zou de flexibiliteit van de onderneming moeten vergro ten. Ter illustratie geeft DCMR Mi lieudienst Rijnmond het voor beeld van een bedrijf dat de op slag van gevaarlijke stoffen wil aanpassen. Volgens de huidige re gelingen staat voor de verplichte veranderingsvergunning mini maal zes maanden, bedrijven met een milieuzorgsysteem kunnen in de toekomst echter direct aan de slag 'omdat ze weten waaraan ze zich moeten houden'. De directies van Coca Cola Schie dam, wasserij Neproma Textiel Services, klimaatbeheersingsbe- cLrijf A de Jong en distilleerderij Uto Nederland plaatsten gisteren als eerste hun handtekening on der een intentieverklaring waar mee ze hun streven naar een be dnjfs intern milieuzorgsysteem bekrachtigden. Dat d eden ze samen met de Schie damse burgemeester R. Seheeres en directeur G. J. van Tongeren van de DCMR, die daarmee de medewerking van Schiedam en de milieudienst aan het project verbonden. Tot nu toe werken alleen grote concerns die onder provinciaal toezicht staan zonder direct mi lieutoezicht van de overheid. Dat geldt bijvoorbeeld voor de petro chemische industrie van Exxon (Esso) en Shell in Rotterdam. „Veel bedrijven zeggen dat zij het beste weten hoe hun productie werkt en hoe milieumaatregelen daar het beste in passen," aldus woordvoeder R. Kuijper van de DCMR.Als het gaat om betrouw bare bedrijven zyn wij bereid om hen het vertrouwen te geven. Wy houden dan alleen toezicht op de bereikte resultaten." Collega B. Romijn tekent daarbij aan dat het 'natuurlijk niet' zo zal zijn dat bedrijven met een bim au tomatisch verschoond blijven van controle. „We zullen altijd over de schouder van de deelnemers heen blijven kijken. Maar wie zich keurig aan het milieuzorgsysteem houdt, zal op termijn minder intensief wor den gecontroleerd." A. de Jong vindt het eenvoudig weg noodzakelijk om mee te doen. De directeur denkt dat de markt binnenkort vraagt naar het aan de bim gekoppelde milieucer tificaat ISO 14001. Het moet het bedrijf meerwaarde geven. Voor de deelnemers is meedoen aan het project een prestigezaak. Ze willen echter niet alleen hun klan ten laten zien dat ze weten waar ze mee bezig zijn, ook intern moet het certificaat stimulerend wer ken om zo milieubewust mogelijk te werken. Volgens Romijn zal een bim de participerende bedrijven ook op bedrijfseconomisch gebied geen windeieren leggen. „Om serieus te werken aan een betere mi lieuhandhaving, moet een organi satie het hele bedrijf doorlopen. As dat nauwgezet gebeurt, zie je direct waar op welke wijze veel geld bespaard kan worden. Na tuurlijk kost het opstellen van zo'n bednjfs intern milieuzorg systeem ook geld. De investerin gen zittten met name in het vrij maken van mankracht en het in huren van een extern adviseur. Maar als de kosten en de baten onder elkaar worden gezet, hou je onder de streep een positief saldo Schiedam De bijstandsuitke ring van tienermoeders moet om hoog. Met dat verzoek stappen jonge moeders deze week naar het Schiedamse stadhuis. Initia tiefnemer is de landelijke stich ting Steady, die in haar acties on dersteund wordt door de FNV. Schiedam is één van de vijftig ge meenten die deze week door de georganiseerde tienermoeders wordt benaderd. Eind november vorig jaar kreeg de Vlaardingse wethouder A Kool al een petitie aangeboden. Steady onderneemt de actie naar aanleiding van brie ven die zij van jonge Schiedamse moeders kreeg. Daarin stellen zij dat, sinds de gemeenten de by- stand uitvoeren, tienermoeders er vrijwel altijd op achteruit zijn ge gaan. Volgens tienermoeder Sil- vie Raap (20), initiatiefneemster van de stichting, bedroeg de uit kering voor een 18*jarige zelfstan dig wonende moeder voor de in voering van de nieuwe bijstands wet nog 1790 gulden. Sinds ge meenten zelf het beleid mogen bepalen zyn jonge moeders in de meeste gevallen honderden gul dens per maand slechter af, is haar ervaring. .Niemand heeft stilgestaan bij deze groep, die lan delijk uit minimaal drieduizend jongeren bestaat," concludeert Raap. Steden als Rotterdam en Den Haag hebben na acties van de stichting ?I eerder een toeslag ingevoerd voor moeders beneden de 21 jaar. Gemeenten mogen het basisbedrag van 704 gulden met toeslagen aanvullen, maar vol gens Steady blijft het totaalbe drag altijd onder het 'oude' be drag van 1790 gulden. Nog schrijnender is de situatie voor tienermoeders onder de 18 jaar. Zij krijgen in de meeste ge vallen helemaal geen uitkering, terwijl de Centrale Raad van Be roep in april vorig jaar oordeelde dat een uitkering om in hei le- vensonderhoud van een kind te voorzien noodzakelijk is. Volgens Silvie Raap zijn veel gemeenten hiervan niet op de hoogte. „We staan in ons recht," meent Raap, „Een alleenstaande moeder met een kind kun je niet met 1200 gulden afschepen, dat is mensont erend. Er wordt in ons land veel gesproken over armoede. Nu heb ben gemeenten de kans om voor een betrekkelijk kleine groep de armoede op te heffen door ge woon weer de uitkering van voor heen te verstrekken." As de stichting bot vangt bij de gemeen ten, kaart Steady het probleem van de tienermoeders aan bij de Tweede Kamer. Stichting Steady heeft een tele foonlijn voor tienermoeders ge opend op nummer 0104361061. Daar kunnen jonge moeders on dersteuning krijgen bij de aan vraag van een uitkering. vr.s, -j, ."v- sjf,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1