Optimisme over sportpark Broekpolder xMmm, UT Rotterdams Dagblad TT*"' Verrassend wonen achter historische gevels Bewoners raken parkeerplek kwijt Steun voor idee van woningbouw langs Vlaardingse havenmonden E m Vlaardingen en Shell zetten plannen door ;y i-kWiri' Vlaardingen boos over optreden OM Speurtocht naar extreem rechts Snelheidsduivels Opgesloten in parkeergarage Coffeeshops ontvouwen nieuwe plannen Eis: drie jaar celstraf tegen verdachte moordplan portier Stakingsmars Aquamarijn Onder invloed van wiet Liesveld Vlaardingen alleen bij ons: 7W#ivr Lifc stvï.h Sf»ÓI?TS Rotterdams Dagblad m Waterweg Donderdag 29 januari 1998 Vlaardingen De gemeente Vlaardingen en Shell zijn optimis tisch over de haalbaarheid van een multifunctioneel sport complex in de Broekpolder. De twee partijen hebben samen met onderzoeker R. Steens besloten verder te gaan. Sportwet houder T. W. van der Steen, die afgelopen week met de Shell- directie om de tafel zat, heeft vanmorgen in een toelichting gezegd dat het geld inmiddels geen onoverkomelijk probleem Het nieuwe sportpark in de Broekpolder gaat 30,6 miljoen gulden kosten. Al sluit Steens, die voor de gemeente en Shell het "haalbaarheidsonderzoek heeft uitgevoerd, niet uit dat er 'hier en daar nog wat miljoenen bijko men'. ,JDe ondernemer die het park gaat exploiteren kan extra maatregelen nodig vinden om er een rendabel bedrijf van te ma ken," aldus Steens vanochtend. Maar hij achtte het ook een reële optie dat een bank zelfs zonder de inbreng van gemeente en Shell het hele bedrag zou willen lenen. Behalve dat het sportpark plaats moet bieden voor verenigingen als Fortuna (voetbal en atletiek) en de clubs die nu nog op het Shellsportpark De Vijfsluizen zit ten, heeft de gemeente voor ogen dat het complex commercieel moet zijn. Ruimte voor bedrijven die een sporttoernooi willen af werken en ook plek voor doel groepen als gehandicapten. „Ie dereen vindt dat belangrijk, maar er is bijna nergens plek voor," al dus Steens, die er aan toevoegt dat het niet de bedoeling kan zijn dat Delta Sport de eerste veertig weekeinden van het jaar geen competitie kan spelen omdat de velden dan bezet zouden zijn. „Maar er is genoeg ruimte voor commerciële exploitatie." Ondernemer De betrokken verenigingen, waaronder een groot aantal clubs dat moet verhuizen in verband met woningbouw in de Westwjjk, zijn gisteravond ingelicht. Vol gens de wethouder zijn de vereni gingen enthousiast. De eerstvolgende stap is dat er nu wordt gezocht naar een onderne mer of bureau dat zich helemaal gaat richten cp een verdere uit werking van het huidige plan. Tot en met de details als wie voor hoe veel geld de lichtmasten kan leve ren. Dan moet ook de definitieve financiële opzet duidelijk worden. Dat moment Is aan het einde van dit jaar. Als alles volgens plan ning doorgaat, is het nieuwe sportcomplex in de Broekpolder binnen drie tot vijfjaar helemaal in gebruik. Door Ben van Haren i Niet alleen op lan delijk niveau, maar ook in Vlaar dingen hebben politici kritiek op het Openbaar Ministerie (OM). Verkeerswethouder Van der Steen zegt van het kastje naar de muur gezonden te worden omdat twee officieren van justitie zich achter elkaar verschuilen, De kritiek kwam naar voren toen omwonenden van de belangrijk ste toegangsweg naar de wijken Holy Noord en Zuid de zoveelste keer kwamenjbeklagen over het uitblijven van maatrege len tegen de geluidsoverlast van notoire hardrijders. Van der Steen: „Ai maanden wachten wij op antwoord op een brief waarin wij als gemeentebe stuur een voorstel doen voor het plaatsen van foto/radar-appara- tuur. Dat lijkt ons de beste maat regel voor geluidsreductie langs deze weg. Burgemeester Stam heeft de zaak tweemaal aan de or- !de gesteld in het driehoeksover leg met politie en Openbaar Mi nisterie. We hebben al een kopie van de brief van 7 november nage zonden. Mijn secretaresse heeft vele malen telefonisch gevraagd om een antwoord. En wat blijkt: de in het overleg namens justitie zittende officier mr. G.Th. Sta yindt dat zijn collega- iru, J.M. kopper (verkeerszaken) moet rea geren, terwijl Kopper vindt dat ëtahet moet doen." Een brief op poten over deze kwestie heeft wethouder Van der Steen deze week aan de klagers en de commissie verkeer, vervoer en groen voorgelezen, „Met ver- izending van deze brief wacht ik op verzoek van de burgemeester, die het zelf nogmaals bij justitie jvil aankaarten." 'i VlaardingenExtreem rechts pro beert in Viaaringen een voet tus sen de deur te krijgen. Twintig Vlaardir.gers zetten vorige week hun handtekening onder de kies lijst van Centrumpartij '86 en be krachtigden daarmee het streven van deze radicale groepering om piee te doen aan de gemeente raadsverkiezingen die begin maart worden gehouden, Om een indruk te krijgen van de personen die de lijst ondertekenden - en ivat ze daartoe bewoog, was een flinke zoekactie nodig. Zie ook pagina 13: 'Laat de Cen trumpartij toch zichtbaar opere- Schiedam Tijdens een snel heidscontrole op de Westlandse- weg in Schiedam passeerden gis teravond tussen 19.15 en 20.15 uur in totaal 278 auto's. Hiervan reden 52 bestuurders te hard. De top snelheid bedroeg 79 kilometer in plaats van de toegestane 50 kilo meter. Schiedam—Drie verkoopsters zijn dinsdagavond opgesloten in de parkeeergarage van win kelcentrum de Nieuwe Passa ge in de Schiedamse binnen stad. „We zaten als ratten in de val," zegt de 24-jarige Deb* by. Omdat één van haar lotge noten toevallig een mobiele telefoon bij zich had, kon de politie worden gebeld. Die heeft de meiden na drie kwar tier bevrijd. v Ze waren ietsjedater danmor- maal. Zes mfötiten över'zes stapten de drie v< van kledingzaak" den in de auto tiaar van de garage maar de roldeur zat dicht Mets aan de hand, dachten ze nog, we gaan even terug en vragen de bewaker of hij het rolluik weer everj open doet. „Maar," zegt Debby, „toen we nog geen twee minuten later bij deur kwamen om het win* kèlcentrum in te gaan zat die op slot En of dat nog niet ge noeg was, ging ook het licht nog eens uit We hebben nog staan gillen. En geloof me, met z'n drieën kunnen we aar dig geluid produceren." Maar het mocht niet baten. Het bleef donker en er ging geen deur open. Debby weer: „Gelukkig had m'n collega een mobiele telefoon bij zich. Ondanks dat de Verbinding slecht was, konden we de poli tie bereiken en die heeft ons bevrijd." Maar daarmee is de kous voor Debby en haar collega's niet af. Ze hebben een officiële klacht ingediend by het ma nagement van het winkelcen trum, Debby Cde stoom komt nog steeds uit m'n oren'): „Het is toch belachelijk dat die bewaker zich zo strak aan die tijd van zes uur houdt om maar op tijd thuis achter z'n prakkie te kunnen zitten. Stel je voor dat wij dat zouden doen als er om half zes nog klanten in de winkel zijn: We sluiten af en doen morgenoch tend om negen uur weer open. Plezierige nacht'. Dat kun je toch niet maken. Ja, die par keergarage is ook voor klan ten. Alleen onze auto stond er nog en dat moet die bewaker ook hebben gezien." Zonder mobiele telefoon had het drietal in elk geval tot elf uur 's avonds vast gezeten. „Dan doen ze hun rondje en hadden ze ons denk ik wel ontdekt Ja," zegt Debby, „ie dereen lacht er wel om. Maar je staat daar wel in zo'n koude, donkere garage. Je krijgt dan af en toe toch het gevoel of er een enge vent aan je achter ruit staat te kloppen." Een medewerker van de Nieu we Passie ""ooit Geïrriteerd de hoorn op de haak als om een reactie wordt gevraagd, „We zijn bekend met het ver haal. Belt u later, als mijn col lega er weer is, nog maar eens terug," Schiedam De bewoners van de 's-Gravelandseweg 569 tot en met 643 voelen zich door het gemeen tebestuur van Schiedam lelijk bij de neus genomen. Zij raken hun parkeerplaats aan het s-Grave- land kwijt aan de toekomstige be woners van het wooncomplex Hollandiahof. Projectontwikke laar Mabon kreeg onlangs groen licht om op het Hollandiaterrein 104 appartementen te bouwen. De huidige bewoners worden naar eigen zeggen gedwongen om een parkeerplaats te huren op het openluchtterrein van de DCMR Milieudienst Rijnmond. De DC MR vraagt hier echter een vergoe ding voor van zestig gulden exclu sief BTW per maand. Volgens de bewoners is er voorlopig geen plaats vrij op dit terrein zodat ze straks hun auto waarschijnlijk nergens meer kwijt kunnen. Tot nu toe konden de bewoners hun auto gewoon aan het 's-Gra- veland parkeren. Maar deze plek ken worden verkocht aan de toe komstige eigenaren van de appar tementen, Voor de huidige bewo ners is geen parkeerplaats opge nomen in het nieuwe plan omdat er aan het 's-Graveland en het Hollandiahof geen plaats is. De bewoners voorzien* tot in leng te van dagen grote parkeerproble men in hun omgeving. Vooral om dat de straat nu al een parkeertoe- vlucht is voor werkende en winke lende mensen in de binnenstad. In deze snackbar In de Brede Havenstraat In het centrum van Vlaardingen wil burgemeester Stam een coffeeshop. De twee exploitanten die het verkooppunt van softdrugszouden moetengaan run nen zien er echter van af. Foto Roet Dijkstra Door Jan Rozendaal Vlaardingen—De eigenaren van 't Spiegelbeeld en Zeezicht hebben het plan var. burgemeester Stam om samen in de Brede Haven straat in Vlaardingen een coffee shop te beginnen definitief afge wezen. Boris van Duijn kiest er voor om 't Spiegelbeeld als coffee shop verder te exploiteren. Louis Naarden houdt als voorkeur om broodjeszaak Lazo's aan de Oost- havenkade over te nemen en dan om te bouwen tot coffeeshop. AJs dat niet kan, dan blijft hij soft drugs in Zeezicht verkopen. Om aan de nieuwe richtlijnen van het Openbaar Ministerie te voldoen, doet hij dan zijn bierpomp de deur uit. Beide horeca-exploitanten heb ben dat gisteren in een brief aan burgemeester Stam laten weten. Die kreeg maandagavond in een vergadering van de raadscommis sie voor algemene zaken en veilig heid een meerderheid van de poli tieke partijen achter zich voor het idee om een coffeeshop in snackbar aan de Brede Ha - straat te vestigen. Die zou tüa: worden geëxploiteerd door Van Duijn én Naarden. In de veronderstelling dat de bei de ondernemers achter het voor stel voor de Brede Havenstraat stonden, gaven de fractievoorzit ters hun fiat aan burgemeester Stam om dat idee voor te leggen aan de officier van justitie. Maar wat Van Duijn en Naarden betreft kan Stam zich een ritje naar het parket in Rotterdam besparen. Niet in de laatste plaats omdat het tweetal een zakelijk meningsver schil heeft, „Ik vind Boris een pri ma jongen, maar zakelijk kan ik niet meer met hem door één deur. Daarvoor is er te veel gebeurd," aldus Naarden. Niet rouwig De horeca-ondernemers op en rond de Brede Havenstiaat zijn daar niet rouwig om. Naarden heeft in gesprekken met hen al te horen gekregen dat als de ge meente het plan doorzet, zij daar tegen in het geweer zullen ko men. Volgens Van Duijn is het bo vendien commercieel niet haal baar. „De overname kost 150.000 gulden. Daarnaast moet er een huur van 4500 gulden per maand op tafel komen en dient die snack bar eerst nogeens helemaal ver bouwd te werden. Zo veel pakken stuff en bakken koffie verkoop je van z'n levensdagen niet." Het tweetal weet no wc leen aan tal redenen. De bereikbaarheid bijvoorbeeld, „Hier (Zeezicht aan de Oosthavenkade, red.) kunnen mensen even snel hun auto neer zetten om wat op te halen. Rond de Brede Havenstraat en de West havenplaats kan dat niet. Of geeft het een hoop overlast. En dan zegt de burgemeester over een half jaar: je kunt daar niet blijven zit ten want het geeft te veel over last" Wantrouwen Die laatste opmerking geeft een beetje het wantrouwen aan dat de twee ondernemers hebben jegens Stam. Ze voelen zich door de bur gemeester in de hoek gedrukt en hebben hel idee dat hij er alleen maar op uit is geweest om het aan tal coffeeshops terug te dringen. Van Duijn: „Hij heeft gewoon ge probeerd ons voor z'n karretje te spannen." Naarden: „Ik heb drie mensen in dienst die voor mij de hasj verko pen. Staat allemaal netjes geregi streerd bij de belastingdienst. Verder biedt deze zaak inkomen aan mij en m'n zoon. Dat gaat al bijna vier jaar goed, maar als ik het één of het ander moet opge ven, zal ik toch mensen moeten ontslaan. Is dat dan de bedoeling van dit beleid? Overlast bestrijden? Ik heb vorig jaar twee klachten gehad. Eén keer is er iemand naar dc politic gegaan om te vertellen dat hier hasj wordt verkocht. Nou ja, dat wisten ze daar dus al. Twee keer dus in één jaar. Dat is toch heel weinig voor een horecagelegen heid? En by't Spiegelbeeld is het niet anders." Nog een paar weken sin dan is de 2,5 miljoen gulden kostende restauratie van deze vier pakhuizen voltooid. De pakhuizen aan de Grote Markt en de Nieuwe Sluisstraat zijn grondig opge knapt en zodoende gered van de sloop. Achter de historische gevels van de gebouwen waar als laatste de meubelzaak Hilton was gevestigd, gaan negen appartementen en twee winkels schuil. Bij de bouw is gekozen voor een indeling die met recht kan worden betiteld als verrassend. Iedere standaard manier van Indelen is vermeden en veel oude elementen zoals de dik ke balken en de brede vloerdelen zijn intact gelaten. Historie en bouwkundige creativiteit lopen zo naadloos in elkaar over. Mensen die graag wonen in een historisch pand (anno 1800) in de Schiedamse binnenstad vissen wat dit project betreft ach ter het net: alle appartementen zijn al lang en breed verkocht. Zie ook pagina 13. Foto Roel Dijkstra Rotterdam Schiedammer M.D. hoorde gistermiddag voor de Rot terdamse rechtbank drie jaar cel straf tegen zich eisen. De man wordt verdacht van een moord plan op een portier van het Rotter damse café Het Oude Wiel. Zijn Rotterdamse vriend, die door de advocaat van D. als getuige was opgeroepen, werd tijdens de zit ting in de boeien geslagen en af gevoerd wegens meineed. De zaak tegen de Schiedammer diende op 10 december vorig jaar, maar werd na tegenstrijdige ver klaringen van de maat van D. aan gehouden. D, werd op 17 juni van dit jaar door de politie gesnapt ter wijl zijn vriend twee wapens uit het autoraam smeet. Toevalliger wijs had de Schiedammer die dag een flinke ruzie gehad met de be wuste portier waarbij hij rake klappen had opgelopen. De ver dachte had toen het café verlaten onder bedreigingen als 'ik schiet je dood'. De vriend van D, die zich van de wapens had ontdaan, herriep tij dens de eerste zitting zijn politie- verkiaring. De man die net als D. van Turkse afkomst is, zei zeer slecht Nederlands te spreken. Hij verklaarde niet te begrijpen wat de politie hem vroeg. En zou om een tolk hebben gevraagd maar die niet hebben gekregen. De twee agenten die de man hebben gehoord, hielden gisteren voet bij stuk. Er zou geen sprake zijn ge weest van miscommunicatie tus sen hen en de man. De rechtbank president oordeelde dat er mem eed in het spel was en liet de Rot terdammer afvoeren. De recht bank doet over dertien dagen uit- Vlaardingen Scholieren van de Vlaardingse scholengemeen schap Aquamarijn zijn vanoch tend een wilde staking begonnen om hun docenten een hart onder de riem te steken. De leerkrach ten leggen vanmiddag het werk neer uit onvrede met de werkom standigheden. De leerlingen, af komstig van de dependance aan de Van Hogendorplaan, begonnen rond-negen uur aan een mars langs andere scholen, waarbij ze uiteindelijk ook scholengemeen schap Scholenspieringshoek in Schiedam aandeden. Onderweg sloten medestanders van hun pro test zich bij de stakers aan. Leerkrachten van het Aquama rijn hadden er samen niet agen ten hun handen vol aan de boel in gareel te houden. Schiedam Een 21-jarige Schie dammer bestuurde gisteravond onder invloed van drugs zijn auto. Hij werd op de Algerastraat in Schiedam door de politie gecon troleerd en wilde weer wegrijden. Maar de politie merkte een sterke wietlucht op en spoorde de man aan de auto te laten staan en lo pend zijn weg te vervolgen. De Schiedammer gaf aan dit verzoek gehoor. Door Ben van Haren Vlaardingen Op korte termijn start een serie onderzoeken naar de ontwikkelingsmogelijkheden van het Vlaardingse grondgebied, dat aan de Nieuwe Maas grenst. Het grootste deel kan alleen be nut worden voor bedrijfsvestigin gen, maar in het gebied tussen Kon. Wilhelkminahaven en Del tahotel is woningbouw wenselijk. Deze uitgangspunten kunnen burgemeester en wethouders hanteren voor hun verdere pian- ontwikkeling, zo kregen zij giste ren te horen in een uitgebreide commissievergadering. De afwik keling van het verkeer moet via de Zuidelijke Randweg en de nieuwe aansluitingen op het rijks wegennet bij de Beneluxtunnel gaan plaatsvinden. Een directe aansluiting op de Marathonweg, met een tunnel onder de spoor baan, wordt niet op prijs gesteld. De gehele strook Vlaardïngs grondgebied tussen spoorlijn en rivier is onderwerp van nationale studies op het gebied van ruimte lijke ordening. Liefst in drie pro jecten draait het Gebied mee. De gehele strook is onderdeel van het ROM-project waarin het gaat om verbetering van de kwaliteit van het stedelijk oevergebied van de mainport Rotterdam. Een op waardering van de gebruiksmo gelijkheden is het doel, waarbij economische vooruitgang is ge koppeld aan terugdringing van de milieubelasting en verhoging van de belevingswaarde van het wa ter. Het gebied rond de Vlaardingse Oude Haven is vanaf de lijn Bleekstraat/Dayer tot aan de ri vier is door het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu aangewezen als een van de 25 experimenteer- gebieden in ons land voor het pro ject Stad Milieu. Hierbij gaat het om het opsporen van overbo dige milieuregels in de wetge ving, die bouwontwikkelingen in stedelijke gebieden belemmeren. Gemeenten krijgen rijkssteun voor planonderzoek en meer be leidsvrijheid, Ze zijn in de experi- menteergebieden vrijgesteld van toetsing door provincie- of regio bestuur. Hun S&M-ptannen wor den achteraf beoordeeld door het ministerie. Vlaardingen kan hierdoor wonin gen bouwen langs de oude haven kades en nabij de rivier ondanks het feit, dat over dit deel van de stad de geluidscontour van de Eotlclrindustrie ligt. Volgens de letter van de wet is in zo'n gebied uitsluitend vervangende woning bouw toegestaan. De derde studie, die op Vlaar dïngs grondgebied betrekking heeft, betreft de ontwikkeling van de 'Noordwest Punt' genoemde omgeving van de nieuwe Bene luxtunnel en verbrede aanslui ting van de A4. Deze plek wordt gezien als ideale vestigingsplaats voor logistieke en andere bedrij ven, die ondersteuning geven aan economische ontwikkelingen op de Maasvlaktes. Het gemeentebestuur van Vlaar dingen beseft dat het moet antici peren op al die van hogerhand ge stuurde studies. Ook dat het niet in één klap het gehele gebied be zuiden de spoorlijn opnieuw kan inrichten, Daarom stelt ze voor te beginnen met onderzoek naar de toekomstige verkeersontsluiting van de rivierzone in de richting van de Beneluxtunnel en naar de stedenbouwkundige mogelijkhe den van het gebied rond de ha venkades. Daarbij wordt vooral gekeken naar de woningbouwkansen nabij Kon. Wiihelminahaven, Maasbou levard en NS-station Centraal, Ook staat onderzoek naar eventu ele verplaatsing van bedrijven naar het in westelijke richting uit te breiden industriegebied Ver gulde Hand Iiuug up ue wensen lijst. Binnen een halljaar wil het colle ge een Plan van Aanpak presente ren, waarin samenwerkingsver banden (o.a. met Schiedam en ROM-Rijnmond) en financiële consequenties zijn opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1