9 Politie grijpt in bij leerlingenstaking |pï Rotterdams Dagblad rRITME VAN DE REGEN1 OP DE RADIO? L 0 Politie zoekt 'man met wapen' Tramcontrole: 104 bekeuringen Te hard gereden Verkeerslichten buiten werking Fietspad «afgesloten Parkweg afgesloten Proef met markt Ondernemer dwarsboomt Jan des Bouvrie 'Een stel relschoppers, dit heeft niets met solidariteit te maken' 33333 Gzdemir krijgt najaren tuintje terug 'Nooit opgesloten in parkeergarage' Zes jaar cel geëist tegen verdachte overval De Loper Mammoetkies gevonden UW ROCKFORTSCHOENEN DEALER VAN BUUREN SCHOENEN OOSTVOORNE 0181-482526 Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 30 januari 1998 Vlaardingen De politie in Vlaar- dingen kreeg de afgelopen nacht rond twee uur een melding bin nen dat een man met een voor werp dat op een vuurwapen leek op de Westhavenkade bedreigin gen uitte. Een man zou een pistool richten op voorbijgangers en een man in een telefooncel hebben ge dwongen op te hangen. De politi- tie stelde meteen een onderzoek. Daarbij zijn twee mensen aange sproken die voldeden aan het sig nalement, maar geen van hen had iets bij zich dat op een vuurwapen leek. Schiedam Bij een grote tram controle op de Rotterdamsedijk hebben de Schiedamse politie en de RET 91 zwartrijders op de bon geslingerd. In totaal werden gis teravond tussen 18.00 en 21.00 uur 1214 tramreizigers gecontroleerd. Dertien passagiers konden even min een geldig legitimatiebewijs tonen en kregen daarvoor een be keuring. Acht van hen bleken bo vendien ook nog eens een aantal andere boetes open te hebben staan. Verder werd één man aan- gehouden op verdenking van ille gaal verblijf in Nederland. Maassluis Bij een verkeerscon trole op de Industrieweg in Maas sluis heeft de politie gisteren ze ven automobilisten op de bon ge slingerd. De hoogst gemeten snel heid was 75 kilometer per uur. Maassluis De verkeerslichten- installatie op de kruising van de Laan 1940-1945 met de P.C. Hooftlaan in Maassluis wordt ko mende week gerepareerd. De in stallatie werd vorig jaar november zwaar beschadigd doordat er een vrachtwagen met kraan tegenaan reed. Vanwege de lange levertijd van de installatie werd in de tus sentijd een installatie met zoge noemde 'zweepmasten* op de kruising geplaatst. Deze zweep masten worden nu vervangen dooreen vast verkeerslichtenpor taal. Tijdens de reparatie is de in stallatie op de kruising Laan 1940- 1945/ P.C. Hooftlaan/Mesdaglaan van woensdag 4 februari om 10.00 uur tot vrijdag 6 februari om on geveer 17.00 uur uitgeschakeld. /^Maassluis Het voet- en fietspad langs het Calandterrein in Maas sluis js vanaf donderdag 5 februa- -rï tijdelijk afgesloten. Het pad verbindt de Mesdaglaan met de Frans Halslaan. De afsluiting is nodig vanwege bouwwerkzaam heden op het terrein van de voor malige Caland-lts. Daar komen woningen en winkels. Als de bouw klaar is, wordt een nieuw voet- en fietspad aangelegd. SchiedamIn verband met werk zaamheden aan de metro wordt in Schiedam de Parkweg op woens dag 11 februari voor het autover- keer-.afgesloten. De stremming - duurt tien werkdagen, zodat op 1 dinsdag 24 februari de weg weer open zal zijn. Op de kruising Parkweg/Burge meester Honnerlage Gretelaan wordt het laatste deel van het col- lècteurriool gelegd. Daarvoor is het noodzakelijk om de tijdelijk aangelegde hulpbrug te verwijde- Vlaardingen Het Veerplein wordt maandagochtend inge ruimd voor marktkramen. Tussen tien en twaalf uur wordt een proefopstelling van de woensdag- marki gemaakt voor als die met ingang van 1 april naar het cen trum verhuist Omdat er op woensdag meer kramen staan is het Schoutplein, waar de zater- dagmarkt wel op past, te klein. Schiedam Met een stoutmoedig bod van één miljoen gulden op de oude Korenbeurs en de voormali ge openbare bibliotheek aan de Lange Haven, probeert de Schie damse ondernemer M. Vellinga de expansiedrift van meubelont werper Jan des Bouvrie te stop pen. De Schiedammer, die voor de twee monumentale panden liefst vijf ton meer biedt dan de Gooise designmeester, wil de Koren- beurs en de bibliotheek voor de Schiedamse bevolking 'bewaren'. En dat is precies waar het volgens hem bij de plannen van Des Bou- vries nu net niet om draait. Deze wil er een filiaal openen van zijn prestigiueuze toonzaal het Arse naal in Naarden en richt zich daarmee voornamelijk op de fiap- py few uit de Rijnmond, betoogt Vellinga. De directeur van Be heermaatschappij Vellinga wil Schiedam vrijwaren van puur commerciële activiteiten. „De ge bouwen moeten voor een breed publiek toegankelijk blijven." Vellinga denkt aan een 'culturele oase' met muziekuitvoeringen, to neel, beurzen, tentoonstellingen en congressen. „Ik hoop dat de ge meente zo verstandig is om niet alleen naar de naam van Jan des Bouvrie te kijken. Ik bied meer geld en wil bovendien iets met de panden doen waarvan alle Schie dammers profiteren. Ook meen ik dat de zuigende werking van het Arsenaal ver wordt overschat. De gemeente gaat er vanuit dat men sen die naar Jan des Bouvrie ko men, in Schiedam bij andere win keliers wellicht ook nog geld uit geven. Daar geloof ik niet in." De gemeente Schiedam is eige naar van de gebouwen. Jan des Bouvrie liet eerder weten dat de verkoop vrijwel rond is. Maar vol gens het college van burgemees ter en wethouders lopen de onder handelingen nog. Burgemeester Scheeres zegt vooralsnog vast te houden aan het bod van Des Bou- scholleren uïtv laardm- genenSchie- bij deze school aan de Nieuwe Damiaan vooronder gebroken rui ten. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen/Schiedam Een wilde actie van scholieren, die het midden hield tussen een ver doorgevoerde kolderdag en een half geplande staking, heeft het personeel van vier scho len in Vlaardingen en Schiedam gisterochtend minstens zo veel hoofdbrekens bezorgd als de hoge werkdruk waartegen gistermiddag slechts een klein aantal leraren uit het Water weg-gebied staakten. Door ingrijpen van de schoollei ding en de politie kregen de onge veer vijftig leerlingen van de Christelijke Scholengemeen schap Aquamarijn aan de Van Ho- gendorplaan in Vlaardingen tij dens hun protestmars weinig sympathiserende medescholieren van andere scholen mee. Als ge volg daarvan veranderde de mini maal georganiseerde staking gaandeweg in een ouderwets pot je keet trappen. Het resulteerde onder meer in enkele vernielin gen en een arrestant. „We doen het voor de leraren," roept een groepje solidair in een dappere poging een 'officiële' reden voor de stakingsactie te formuleren. Tenslotte doet geen van de docen ten mee aan de landelijke staking. Een minuut later worden diezelf de leraren gehekeld als discrimi nerende en scheldende boeman nen. Vijf meter verderop zijn ze stelliger: „We mogen de leraren gewoon niet. Zij staken voor hun recht, dus waarom wij niet? Van daag maken wij de dienst uit." De echte aap komt spoedig uit de mouw. „We willen gewoon vrij krijgen!" Dat by het overgrote deel van de scholen in de regio de roosters gewoon worden afge werkt, wil er niet in gaan. Op slot Ruim honderd leerlingen gaven in eerste instantie gehoor aan de stakingsoproep. Maar de poging om medescholieren bij de locatie Groen Van Prinsterer van Aqua marijn aan de Rotterdamseweg in Vlaardingen te mobiliseren, strandt doordat locatiedirecxeur W. Kwakkelstein de buitendeur op slot doet. „Dit heeft niets met solidariteit te maken. Je bent de dupe van een stel relschoppers," stelt Kwakkelstein. Onder bege leiding van de inmiddels gealar meerde Vlaardingse politie trekt de groep weer weg, een vernield hek achterlatend. De aanvanke lijk snelgroeiende, rollende sneeuwbal van stakende scholie ren is in de vurige strijd binnen een uur echter weer gesmolten tot een klein ijsklompje dat hardnek kig ctajidhoüdi. Teryn»! h^t me rendeel terugkeert naar de schoolbanken, verlegt de overblij vende groep van vijftig letterlijk en figuurlijk de grenzen. Te voet wordt de mars voortgezet naar Schiedam.Bij de scholengemeen schap Spieringshoek dringt een deel van de groep de aula binnen. Met hulp van de Schiedamse poli tie worden de jongelui met zachte dwang naar buiten geleid. Toch moet er poltitieversterking ko men als de stakende scholieren hun energie dreigen bot te vieren op een politiewagen, die verder geen"schade oploopt. Een 16-jari- ge stakende scholier die niet snel genoeg naar de 2in van de politie het terrein verlaat, wordt in de boeien geslagen, meegenomen naar het bureau en rond het mid daguur weer vrijgelaten. Volgens medescholieren ging het er daarbij vrij hardhandig aan toe, wat volgens een woordvoerster van de Schiedamse politie 'dan niet zonder reden zal zijn ge beurd'. „Uit het feit dat hij in de boeien is geslagen, blijkt dat hij recalcitrant was. Wij gaan niet on nodig geweld gebruiken." Een on aangenaam verraste reetor H. J. N. Schoenmakers noemt de actie 'een ondoordachte grap' en 'volstrekt wild'. ..Maar wij hebben het incident van meet af aan in de kiem gesmoord. Als je niet ade quaat optreedt, kan het escale ren." „Het is wel grappig," vinden Spieringshoek-scholieren Barba ra (15) en Juul (18). Hoewel 15 van de 85 docenten deelnemen aan de landelijke staking, is het voor hen een gewone schooldag. Toch vin den ze de actie van de Aquama rijn-scholieren nutteloos. „Hier heeft het niet aangeslagen. Een paar leek het wel tof om mee te lo pen, maar we hebben er verder weinig over gehoord in de pauze." Ook een derde vestiging van Aquamarijn aan de Nieuwe Dam iaan in Schiedam ontkomt niet aan de 'stakingsdrift' van de scho lieren. Twee ruiten sneuvelen en de bromscooter van een scholier wordt beschadigd. De troepen worden echter strikt gescheiden gehouden, doordat het hek en de deuren gesloten worden. „Ik blijf liever even hier om de boel in de gaten te houden," zegt directeur A Snoeij als om 13.30 uur de bel gaat en de scholieren de aula binnendruppelen. De ver klaring voor de wilde actie zoekt hij in 'de lol en de heisa'. „Wat denk ik ook meespeelt, is het feit dat er nu Suikerfeesten aan de gang zijn. De Islamitische leerlin gen hebben hiervoor vrij gekre gen en dat wordt dan ook als on eerlijk ervaren," Snoeij vergelijkt de actie met de zogenaamde 'kol- derdagen'. „En voor zo'n actie moetje dan ook een beetje begrip hebben. Ik ben zelf ook jong ge weest en zoiets is toch heerlijk?" Door zelf de wijk in te trekken en groepjes scholieren aan te spre ken heeft een groot gedeelte de actie voortijdig gestaakt. „Door ei gen optreden hebben we de zaak redelijk in de hand gehouden. Er bleef maar een beperkte groep over. Maar ik vind dat een aantal leerlingen onverantwoordelijk ge handeld heeft. Mijn grootste pro bleem is dat ze de buurt overlast hebben bezorgd. Dat is niet cor rect," aldus directeur J. Heeres van de locatie Van Hogendor- plaan. Hiermee is wat hem betreft het laatste woord dan ook nog niet gesproken. Ook al is de rust 's middags we^r volledig terugge keerd. Chris Veraer mag zaterdagochtend alles van Rob de Hijs weten (behalve z'n pincode). Luister tussen 8 en 10 uur naar Kris Kros. RADIO! Maassluis De familie Ozdemir kan komend voorjaar aan de slag met spade, turf en groen. Na dik zes jaar ruzie tussen het gezin en de gemeente Maassluis heeft het gerechtshof in Den Haag be paald dat Maassluis in november 1991 veel te krom door de bocht is gegaan door zo'n tachtig vier kante meter tuin van de familie met geweld te confisceren voor de aanleg van een parkeerter- reintje. Het perceel, ruim twintig meter diep en drie tot vier meter breed, ligt aan de zijkant van het hoekhuis dat de familie Ozdemir in 1976 in de Stationsstraat kocht. De vorige bewoners had den de lap grond al tot zijtuin in gericht en de nieuwkomers gin gen er vanuit dat de tuin na het sluiten van de koopakte de hun ne was, Daar dacht de gemeente heel anders over. Ambtenaren constateerden in 1991 dat het in de buurt van de Stationsstraat maar lastig parkeren was. De ka dastrale kaart werd open gesla gen en opgelucht werd in het stadhuis vastgesteld dat de zij tuin feitelijk niet aan het Maas- sluise gezin toe behoorde maar aan de gemeente. Toen mede werkers van de gemeente daarop de tuin bouwrijp wilde maken, protesteerden de bewoners hef tig en werkten de ambtenaren weg. „Als jullie denken dat die grond van jullie is, dan stap je maar naar de rechter," riepen ze de ambtenaren toe. Ook een tweede poging van Maassluise kantom te beginnen met de aan leg van het parkeerterrein werd door doortastend optreden van de familie verijdeld. De derde maal, in november 1991, pakte de gemeente de zaken daarom heel anders aan, verhaalt mr. J. A M. van de Sande, raadsman van het gezin. „Met groot materieel werd zonder pardon het hekwerk rond de tuin gesloopt. Toen de familie geëmotioneerd protesteerde, stonden binnen een minuut twee motoragenten en een politiewa gen voor de deur. De familie werd dringend geadviseerd om onmiddellijk haar verzet te sta ken omdat de agenten andeTS zouden optreden. Tegen zoveel overmacht kon de familie niet op." Het gerechtshof, dat zich over de zaak boog, meent nu dat de gemeente leïyk in de fout is gegaan door een perceel te vor deren dat door 'verjaring' eigen dom was geworden van Ozdemir. Maassluis had immers nooit be twist dat het stuk grond van het gezin was en had daarom geen recht van spreken. Verder had de politie geen enkele bevoegdheid op dergelijke wijze op te treden, oordeelde de rechter. De ge meente Maassluis laat weten dat de uitspraak nog onderwerp van studie is. „Wehebben kennis ge nomen van het vonnis en binnen nu en een paar weken zal de be trokken ambtenaar advies uit brengen aan het college van bur gemeester en wethouders. Meer kan ik er niet van maken," aldus de woordvoerster. Raadsman Van de Sande vindt in elk geval dat de gemeente flink op haar nummer is gezet. „Hel was een staaltje van puur machtsvertoon. En daarvoor is de gemeente terecht op de win gers getikt," aldus Van der San de. Schiedam Volgens de beheer dervan de Nieuwe Passage zitje nooit opgesloten in de parkeer garage van het Schiedamse win kelcentrum. Hij reageert daar mee op het verhaal van drie ver koopsters van een kledingzaak die dinsdagavond drie kwartier opgesloten zaten. Als de dames zich gewoon aan de regels hadden gehouden, was er niets aan de hand geweest," aldus de beheerder. „Je kunt er altijd uit. Als ze met hun auto tot aan de roldeur waren gereden was die open gegaan. Dat dit niet is gebeurd komt waar schijnlijk omdat ze voor de ver keerde deur (voor het inkomen de verkeer, red.) stonden." Daar naast telt de parkeergarage nog een aantal nooddeuren, die al leen van binnenuit zyn te ope nen. Volgens de beheerder (Toen ik na het telefoontje van de politie daar kwam, werd ik nog uitgescholden ook') is het nog nooit gebeurd dat er men sen in de parkeergarage van de Nieuwe Passage zijn opgesloten. Rotterdam/VIaardingen 'Koel bloedig' en 'met grof geweld'. Met deze bewoordingen omschreef of ficier van justitie mr. E. Baars de gewapende overvallen op onder meer het Vlaardingse postkantoor De Loper en de vestiging van ABN Amro aan de Van Hoogen- dorplaan in juni vorig jaar. Een celstraf van zes jaar vindt zij 'ze ker op zijn plaats'. De verdachte, de 33-jarige E. L. M. J. uit Delf zijl, blijft echter alle betrokken heid ontkennen. „Ik houd me niet met deze activiteiten bezig," sprak hij tijdens de zitting bij de Rotterdamse rechtbank herhaal delijk. J. wordt verdacht van tien overvallen op geldinstellingen, maar wegens onvoldoende bewijs bij de helft daarvan worden hem er vijf ten laste gelegd. Behalve de overvallen op respectievelijk 9 en 17 juni vorig jaar in Vlaardingen, zijn dat in Delft overvallen op een postagentschap (5 mei) en het GrensWisselKantoor (14 mei), en op 3 juli op een postkantoor in Zoetermeer. Bij alle (tien) over vallen is de dader op dezelfde wij ze te werk gegaan. Met een vuur wapen, veelal gericht op het hoofd van een klant, dwong hij de mede werker van de geldinstelling hem contant geld te overhandigen. Vervolgens verdween hij; een en kele keer zagen getuigen hem op de fiets vluchten. Van alle over vallen bestaan videoregistraties, maar omdat de dader telkens een sjaal, een zonnebril en een petje droeg, is hij moeilijk te herken nen. De getuigenverklaringen lo pen uiteen: blond/ zwart haar, krulletjes in de nek/steil haar, normaal postuur/tenger. Bij foto confrontaties werd hy door getui gen in veel gevallen niet herkend. De moeder van J. beweert even wel haar zoon op de video-opna men van alle tien overvallen te herkennen. De uitzending in het programma Opsporing Verzocht leverde bovendien reacties op van medewerkers van het Ibis-hotel in Den Haag, waar J. de dagen van de overvallen stond ingeschre ven, en iemand die enkele jaren geleden met J. in dezelfde gevan genis heeft gezeten. Bij de vesti ging van ABN AMRO in Vlaardin gen zijn vingerafdrukken van J. gevonden op de buitenzijde van de deur. Tot nog toe had J. ver klaard nooit in Vlaardingen te zijn geweest Nu zei hij tegen de rech ter dat het best mogelijk was dat hij ooit, tijdens een avondje stap pen in Rotterdam met vrienden, in Vlaardingen geld heeft gepind. Na één overval is een petje terug-" gevonden, een andere keer een jas. DNA-onderzoek met haren leverde een zeer sterke overeen- komst op, maar onvoldoende om uitsluitsel te geven. Op verzoek van de officier van justitie is daar om bloed afgenomen, waarbij het DNA volledig overeen kwam met de haren in de jas. „De kans dat het van iemand anders is, is één op honderdduizend," aldus Baars. Fout Bij de bloedafname is echter een procedurele fout gemaakt. Hier voor is namelijk toestemming no dig van de verdachte. J. gaf die niet. Hij ging in hoger beroep. Dit is niet echter goed 'doorgeko men' waardoor bij J. onder dwang toch bloed is afgenomen, nog voordat de termijn van het beroep was verstreken Advocaat mr. G. W. Breuker greep dit aan om te pleiten voor onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt. „Het bloed is op onrechtmatige wijze verkregen." Hij voerde aan dat het Openbaar Ministerie (OM) hierdoor niet-ontvankelijk is. Volgens Breuker zijn de overval len bovendien 'niet wettig, zeker niet overtuigend bewezen. Er is geen buit gevonden, geen wapen én er is geen bekennende verkla ring. Er is geen reden meer voor voorlopige hechtenis. Dus ver zoek ik om J. direct vrij te laten." Na een korte schorsing van de zit ting besloot rechter mr. P. W. E. C. Pulles geen gehoor te geven aan het verzoek van de raadsman van J. „De rechtbank vindt nog steeds dat er voldoende aanwijzingen zijn dat u betrokken bent bij de overvallen," De rechtbank doet uitspraak op 11 februari. Hoek van Holland In de zeebo dem voor de kust van Hoek van Holland is een kies van een wol- harige mammoet en de kaak van een edelhert gevonden. De bijzon dere vondst, die gisteren is gepre senteerd, is gedaan tijdens borin gen bij de monding van de Nieu we Waterweg. Op de zeebodem zijn wel eerder botten gevonden - vorig jaar zelfs nog een complete slagtand van een mammoet - maar het is voor het eerst dat dit bij boringen gebeurde. „Vissers halen wekelijks botten op, maar dan weet je niet waar ze vandaan komen. Vaak zijn ze dan ver plaatst door stroming of de netten van vissers," vertelt Cees Laban, die de boringen leidt voor het Ne derlands Instituut voor Toegepas te Geo-wetenscbappen in Haar lem. „Nu lagen de botten nog op hun oorspronkelijke plek in de bodem." De onderkaak van het edelhert is gevonden tussen elf en twaalf meter diep. Het deel van de mammoetkies lag op tien meter diepte onder de zeebodem. De resten lagen op 35 meter beneden NAP. De kaak is 25 centimeter lang. Het stuk kies is twintig bij twintig centimeter. Hoe oud de botten zijn is nog niet precies bekend. „Vermoedelijk zijn 2e tussen de twaalf- en der tienduizendjaar oud. Dit laten we onderzoeken met radioactieve koolstof." Daarmee kan de ouder dom van voorwerpen worden vastgesteld tot zeventigduizend jaar terug. „Zo oud zijn de botten waarschijnlijk niet" Laban noemt de vondst een toevalstref fer, omdat de onderzoekers niet bewust op zoek waren naar bot ten. De boringen werden gehou den om de bodem van de zee in kaart te brengen, „De bodem wordt onderzocht om de overheid te adviseren over de kwaliteit van het zand. Dit is belangrijk omdat je dan kunt bepalen of je zand kunt gebruiken voor funderingen of ophogingen." Momenteel zijn de botten in Haarlem, waar ze door paleonthologen worden on derzocht. Wat er daarna met de botten gebeurt, is nog onbekend. „De botten zijn nog door niemand geclaimd." Het Westlands museum is 2eer geïnteresseerd in de vondsten. Beheerder Ton Immerzeel over weegt een claim in te dienen, zo dat de botten in Honselersdijk te zien zullen zijn. De vondsten zou den direct de oudste materialen van het ^useum worden. „Gewe de museumbe- heerc i vestigt dat de vondst by/onder is. De bot ten komen uit rivierafzettingen van de Rijn en de Maas. Die afzet tingen zijn tijdens de laatste ijs tijd, 110.000 tot tienduizend jaar geleden ontstaan. „Het gebied bij Hoek van Holland is rijk aan bot ten, sinds de vondst van de kaak en de kies zijn we nog meer kie zen tegengekomen," vertelt geo loog Laban. Dit komt omdat er al lerlei dieren leefden langs de stroomgebieden van de rivieren. Niet alleen wolharige mammoe ten en edelherten, ook wolven, gfolienberen, leeuwen, wolharige neushoorns, bizons, reuzenherten en muskusossen. De mammoet was bij zijn leven ongeveer vier meter hoog. Het edelhert was on geveer anderhalve meter hoog

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1