13 Discussie over Dillenburgsingel blijft 'schaamteloze vertoning' t :srai slih m\ Meerkoet gered van ijzige dood Br?» rVANAVOND IN DE"1 VERLENGING? Rotterdams Dagblad Proefdraaien op het Veerplein Kinder verjaardag Eenderde Schiedamse woningen heeft te maken met geluidsoverlast gggHi L I PvdA, CDA en D66 steunen WD, maar geloven niet meer in openen busbaan Stankoverlast verraadt telers Met de auto tegen boom MM? 'Ook artiesten hebben lift nodig' Jongen breekt knieschijf bij val Verdwenen parkeerplaatsen komen niet terug Groenlinks Schiedamn wil verdergaande huisvuilinzameling lil m iai aAi Rotterdams Waterweg Dinsdag 3 februari 1998 m Door Ben van Haren Vlaardingen Een 'schaamteloze vertoning1 noemde gister avond wethouder T. W. van der Steen het besluit in de vorige door hem geleide commissievergadering verkeer, vervoer en groen tot uitstel van de discussie over de Dillenburgbusbaan. Deze betiteling namen B. E. van der Velde (Groenlinks) en K. Blumenstock (W2000) prompt over van de lijsttrekker van D66 bij de komende verkiezingen, maar wel in andere beteke- De twee leden van de oppositie partijen verweten de wethouder en zijn coalitiepartners onder druk van de WD 'schaamteloos' vast te houden aan een onzalig punt uit het collegeprogramma. Zij herinnerden Van der Steen er ook aan, dat hij in de vorige verga dering geen enkele poging deed om de commissie van het besluit tot uitstel af te houden. „U heeft geen enkel recht om ons als com missieleden schaamteloosheid te verwijten nu u door het college bent teruggestuurd," voegde Blu menstock hem toe. Dit steunlid van W200G had aan het begin van de extra commissie vergadering voorgesteld vast te houden aan het vorige week geno men besluit te wachten met de discussie over de eventuele open stelling van de busbaan Dillen- burgsingel. „We hebben afgespro ken de kwestie op een zorgvuldi ge manier te behandelen en zijn op grond van insprekersbrieven en geruchten over buslijn 56 tot uitstel gekomen. Het was een wel overwogen besluit en er hebben zich geen nieuwe feiten sinds vo rige week dinsdag aangediend." Van der Velde, die vorige week het uitstel voorstelde, zei nu: „Be sloten was om eerst de brief over de Holysingel te behandelen, te kijken naar de daarin genoemde voorstellen en wat een en ander kost. Op dat punt is er mets gewij zigd." M.W. Lensvelt (SGP,'RPF/GPV) vervolgens: „Het bevreemdt mij dat de WD, die juist deze extra vergadering wilde, nu niet aanwe zig is. Ik vind echter dat we de in sprekers niet opnieuw onverrich- terzake naar huis kunnen sturen. Zij moeten ie kans krijgen hun woord te doen." Met dat standpunt van de raads- nestor was iedereen het eens. Toen secretaris J. van Krimpen van Bewonerscommissie Com plex 220 Holy-Zuid (huurflats aan Dillenburgsingel en Stadshouder- slaan) enige tijd bezig was met het kritiseren van het concept-ant woord van de gemeente op zijn brief van 25 november stapte toch nog WD-ster L. C. van Halteren- Schilder binnen. Van Krimpen noemde de gehou den enquête, waarin 59,5 van de deelnemers zich voor uitwerking van plannen voor openstelling van de Dillenburgsingel uitspra ken, niet democratisch. „Onze flats dienen als geluidswal voorde achterliggende woningen. De be woners daarvan hebben dus geen last van de herrie van het verkeer en denken uitsluitend aan de 300 meter die ze minder naar huis hoeven te rijden." Hij en de andere insprekers van de Dillenburgsingel wezen voorts op de al 17 jaar geleden gemeten, te hoge, geluidsbelasting van 71 dB, op het buiten beschouwing la ten van de toename van door gaand verkeer van en naar Schie dam, op de geconstateerde afna me van vervuiling aan waslijnen en balconoverkappingen sinds de singel busbaan werd, op de vele fietsers, voetgangers, rolstoelers en uitritten die de weg kruisen. Ook benadrukten zij het gebrek aan geldmiddelen van de ge meente in relatie tot de hoge kos ten, die veiligheids- en milieu maatregelen zullen vergen. Ook de teruggefloten commissie leden W. C, Baris-Hoogerwerf (CDA), P. Roevers (PvdA) en L. den Hoedt (D66) trokken de finan ciële haalbaarheid van een open Dillenburgsingel in twijfel. DatontlokteVan der Velde de ver zuchting: „Waarom doe je het dan? Jullie zeggen tegen het col lege: ga maar door, het lukt je waarschijnlijk toch niet" Van Halteren zes, dat haar WD de Vlaardingen Het raadslid J.A. Bulva, voorheen WD, sinds kort AOV en al jaren fer vent tegenstander van auto- belemmerende voorzieningen zoals busbanen, ontbrak giste ren in de extra commissiever gadering over de Dillenburgs ingel. In zijn afmeldingsfax schreef hij, dat na weloverwo gen beraad de fractie 'Jan Bul- va' (AOV) nog steeds, met de WD, dezelfde mening is toe gedaan. Hij adviseert de com missie volge het college. „De kan mij helaas niet de pret veroorloven aanwezig te zijn. Ik moet namelijk naar een kinderveijaardag en u weet dat wy soms prioriteiten moe ten stellen," besluit hij met de toevoeging dat hij zich niet schuldig voelt aan het niet na komen van coalitieafspraken. enquête wel democratisch vond en met een resultaat van 59,5% ja- stemmers blijft vasthouden aan de afspraak om met de planvor ming door te gaan. De wethouder bevestigde overi gens dat de zaak niet kan zijn af gerond voor de nieuwe gemeente raad is geïnstalleerd. De busba- nendiscussie zal dus ook in de verkiezingen van dit jaar een rol spelen. De woensdagmarkt verhuist op 1 april van het terrein aan de Broekweg naar zowel het Schoutplein als het Veerplein in het centrum Vlaardingen. Om te kijken of de opstelling goed Is, werd gisteren proefgedraaid op heide pleinen. Alle kooplieden kwamen een kijkje nemen, want zij moeten over een paar we ken hun favoriete plek kiezen. Op het Schoutplein wordt nu al de zaterdagmarkt gehouden. Voor het Veerplein was het extra moeilijk een goede marktopstelling te maken omdat het is in gericht als evenemententerrein met bomen en banken. Aan het eind van de middag bleken de ambtenaren van de dienst stadswerk nog wat te moeten puzzelen op de bereikbaarheid Van de kramen. Foto Roel Dijkstra Schiedam Naar schatting een derde van de woningen in Schie dam heeft wettelijk ge2ien te ma ken met geluidsoverlast. Dat wil zeggen dat ze een geluidsbelas ting kennen van 55 decibel of meer. Dit is de kritische grens die wordt gehanteerd in de Wet ge luidshinder. Als het geluid hier boven komt, moeten er in princi pe maatregelen worden genomen, De belangrijkste veroorzakers van de herrie zijn het verkeer en de bedrijven. Overigens ervaren niet alle Schie dammers die met hun woning te maken hebben met een geluids belasting van 55 decibel of meer, dit als overlast of geluidshinder. Vaak is men gewend aan de langs- razende trein of auto of aan de herrie uit een bedrijfshal. Er zijn zelfs verschillende voorbeelden van mensen die protesteerden toen ze hoorden dat er mogelijk een geluidsscherm voor hun deur zou komen. Het hoge geluidsni veau werd door hen niet ervaren als hinderlijk. Het verlies van uit zicht door de komst van een ge luidsscherm echter wel. Toch groeit de groep die de wette lijk te hoge geluidsbelasting als overlast ervaart. Het aantal klach ten over geluidsoverlast is de laat ste jaren fors toegenomen. In 1933 waren er in Schiedam 366 klach ten, in 91 van deze gevallen lag de bron in de gemeente zelf. In de Vlaardingen Het was de stank die ze uiteindelijk de das omdeed. De bloeiende hennepplanten in een bedrijfspand in de Vondel straat in Vlaardingen verspreid den zo'n sterke lucht dat omwo nenden belden met stankklach- ten. Toen de politie gisteravond poolshoogte nam, ontdekte ze een kwekerij met tweehonderd hen nepplanten. Twee Vlaardingers van 30 en 37 jaar zijn aangehou den. Het tweetal verklaarde geen aandeel te hebben in de hennep teelt. De 30-jarige man is gister avond weer vrijgelaten. Hij kreeg een proces-verbaal. De 37-jarige man zit nog vast. Hoek van Holland Een 65-jarige automobiliste uit Hoek van Hol land is gisteren licht gewond ge raakt bij een aanrijding op de D. van der Burgweg. Ze verloor door de- gladheid de macht over het stuur, raakte in een slip en botste tegen een boom. Ze liep een her senschudding en enkele kneuzin gen op. De auto moest worden weggetakeld. drie daaropvolgende jaren steeg het aantal klachten van 625 en 2171 naar 3056. Ook het aantal Schiedamse veroorzakers steeg in die periode: van 118 en 125 naar 144. De meeste overlast werd on dervonden van vliegveld Zestien hoven. De klachten over herrie van vliegverkeer steeg explosief van 217 in 1993 naar 2853 in 1996. Bij de berekeningen var» de ge luidsbelastingen van de Schie damse woningen is onderscheid gemaakt tussen geluid veroor zaakt door het verkeer en door be drijven. Bij het meten en bereke nen van het geluidsniveau van de ze twee zijn ook twee, verschillen de, methodes gebruikt. Methodes die zich niet laten optellen. Daar door is het exacte aantal Schie damse woningen waarvan de ge luidsbelasting boven de 55 deci bel uitkomt, niet te geven. Ook is niet duidelijk hoe groot de groep is die wettelijk gezien geluids overlast heeft van zowel verkeer als bedrijven. Gezien de ligging van de bedrijventerreinen en de drukke verkeerswegen (vaak dicht bq elkaar) moet dit echter wel een forse groep zijn. Bij de herrie veroorzaakt door het verkeer ligt bij ruim tienduizend Schiedamse woningen de geluids belasting op de kritische grens of zelfs hoger. Bij ruim vijfentwin tighonderd woningen van deze groep ligt het niveau tussen de 66 en 70 decibel en bij vijfentwintig woningen zelfs tussen de 70 en 75 decibel. Ruim 7600 Schiedamse woningen ondervinden geluidsoverlast van industrieterreinen, dat wil zeggen 55 decibel of hoger. Hierbij moet worden opgemerkt dat dit niet al leen om Schiedamse terreinen gaat (Zuid, Frankeland Oost/Ha vens Noordwest, 's-Gravelandse- polder) maar ook Rotterdamse (Spaansepolder, Vierhavens/Mer- wehavengebied). - WW Schiedam Niet alle artiesten zijn zo snel ter been dat ze het red den om tijdens een voorstelling in een rap tempo de trappen aan de achterkant van het toneel van het Theater a.d. Schie te nemen. Het nieuwe Schiedamse theater ziet er volgens het raadslid Th. H. B. Schoenmakers (Platform Schie dam) prachtig uit, maar het ont beert een artiestenlift. Hij deed gisteravond in de gemeenteraad een pleidooi om het installeren van de liften te heroverwegen. Zijn pleidooi kwam naar aanlei ding van het antwoord van het college van burgemeester en wet houder op een brief van F. de Zeeuw waarin een verbeterplan staat voor het theater. „Wemogen niet verwachten dat alle artiesten zo snel kunnen zijn dat ze die trappen op- en afgaan. Ik heb be grepen dat bijvoorbeeld Willem Nijholt op het toneel zeer ener giek is, maar als die eraf komt he lemaal leeg is," ze' Schoenma kers. Het aanbrengen van de lift is ook een wens van het college. „Maar er zitten meer haken en ogen aan dan nu genoemd worden om de lift te realiseren," zei wethouder L.A. Hafkamp. „Het moet ook binnen de bebouwing passen en het zal meer kosten dan de door Schoenmakers genoemde 100.000 gulden. En was het ook niet Schoenmakers die nog niet zo lang geleden zei dat er absoluut geen geld meer bij mag bij de tol standkoming van de nieuwbouw op het Stadserf." Schiedam Een 12-jarige jongen is gisteren gewond geraakt. Hij reed op zijn fiets en botste tegen een 13-jarige fietser. Toen hij op de grond viel, brak hij zijn knie schijf. In het Schielandzieken- huis werd hij aan zijn verwonding behandeld. De brandweer Is er voor de grote heldendaden, maar ook voor de kleine. Naast de redding-op-het-nippertje uit het brandende huis is er ook tijd voor het kletoe leed. Zoals gisteren bij de surfplas bij de Zuidbuurtseweg in Vlaardingen. Een meerkoet zat daar vastgevroren in het ijs. En om het allemaal nog wat moeilijker te maken zat het diertje ook nog eens vastgedraaid in een vissnoer. Een ijzige dood leek zijn lot te worden. Maar een 1-1-2 melding zorgde voor een goede afloop. Een brand weerman, gestoken in een duikerpak, verrichtte een kleine hel dendaad. Hij bevrijdde het meerkoetjeen gaf het beestje voor uitzicht op een langer leven. Foto Fred UbochanVRoet Dijkstra Schiedam Veel mogelijkheden ziet hij niet, maar wethouder L. A. Hafkamp (verkeer) is wel bereid opnieuw te kijken naar de parkeermogelijkheden in de Tweede Tuinsingel, de Singel en de Korte Singelstraat in Schie dam. Tot ontzetting van de bewo ners bleken eind december op eens parkeerplaatsen te zijn ver dwenen voor een nieuwbouwpro ject. Als het project gereed is, ko men er wel enkele verloren plaatsen terug, maar minder dan waar de bewoners nu gebruik van kunnen maken. Bij Hafkamp is het bekend dat de bewoners moeite hebben met het verdwijnen van de parkeer plaatsen. Direct nadat de werk zaamheden waren begonnen, schreven ze hem een brief op po ten. ,Jk ben bereid nogmaals te kijken, maar het gebied kennen de lijkt het mij dat er weinig mo gelijkheden zijn," zegt Haf kamp. Daarbij speelt volgens de wet houder mee dat de parkeerdruk op die plek meevalt. „Het was zestig procent en dat zal nu wel oplopen tot zo'n 85 procent, maar daarmee is er nog voldoende mo gelijkheden om te parkeren voor de bewoners. Wellicht dat ze wel af en toe wat verder moeten lo pen, maar het hebben van een parkeervergunning betekent nog niet dat iemand een vaste parkeerplek heeft." De bewoners vinden dat ze veel te laat door de gemeente zijn ingelicht en dat de informatie veel te laat kwam. Als gebruikers van de voormalige parkeerplaatsen vinden ze dat de gemeente rarzorgen voor vol doende parkeergelegenheid voor de mensen fiie nu al een vergun ning hebben en tijdens de bouw vinden ze dat de gemeente in het gebied vrijstelling moet geven van alle parkeergelden en ver- guimingen. Hafkamp laat zijn ambtenaren er naar kijken, maar haj ziet weinig heil in het vermeerderen van het aantal plaatsen. Vanaf vanavond iedere dinsdag, donderdag en vrijdag achtergronden van de sport in De Verlenging <19-20 uur). RADIO Schiedam Groenlinks is tegen de manier waarop de gemeente Schiedam het huisvuil op gaat ha len. Het vuil wordt volgens de nieuwe methode zowel in contai ners als m de oude huisvuilzak- ken opgehaald. Voor Groenlinks is het een halfslachtige methode. „Het is een combinatie tussen an tiek en modern en in sommige huishoudens kan dat heel goed, maar in dit geval is het een deels achterhaald station," zei B. Oo- mens gisteravond tijdens de raadsvergader i ng. De twee raadsleden tan Groen links waren de enigen die tegen het voorstel van hun eigen wet houder A. F. de Leeds stemden. Als de ONS huisvuilzahken blijft ophalen bevordert dat volgens Oomens niet dat mensen het groente-, fruit- en tuinafval apart gaan inzamelen. „Dit nieuwe sys teem is geen echte stap voor waarts. Schiedam blijft hiermee in de achterhoede," zei Oomens. GroenLinks vindt dat de gemeen te veel verder had moeten gaan. Oomens deed gisteravond nog wel enkele suggesties om in het nieuwe systeem gft-inzameling te bevorderen. Zo zouden mensen die daar behoefte aan hebhen een gft-emmertje moeten krijgen en de voorlichting over het inzame len van afval zal veel verder moe ten worden uitgebreid. Met dat laatste was De Leede het eens, maar de kritiek op het voorstel deelde hij niet. „Er is gekeken naar het draagvlak in de raad en nog belangrijker het draagvlak onder de bevolking. Uit alle alter natieven bleek dit de beste te zijn," zei hij. Hij kreeg bijval van de rest van de raad. „De meerkosten voor de Schiedammers zouden veel meer zijn als er niet meer met vuilnis zakken wordt gewerkt. Boven dien gaat het ook om werkgele genheid. Voor het ophalen van de zakken blijven de vuilnismannen nu nodig," zei M. P. van Mansum (CDA). De twee raadsleden van Groen links bleven tegen. Oomens: „Wij vrezen dat over een paar jaar op nieuw het inzamelsysteem in Schiedam moet worden bezien, omdat dit dan ook niet meer blijkt te werken. En dan gaat het op nieuw geld kosten" f 1 „if.n

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1