1ri Rotterdam Spoorverdubbeling en nieuw NS-station Prins Alexander 'Hinder Rotterdam Airport wordt veel groter dan berekend' Bewoners in opstand tegen geweld rond Mathenesserweg Doorzichtige schermen garanderen zon op Kleinpolderplein 'Station met prestige verenigt aangename met praktische' Klachten na brand De Coolsii Buren van Sheli zien zon gloren Rotterdams Dagblad Dinsdag 3 februan 1998 Rotterdam De jongste plannen voor Rotterdam Airport beteke nen dat straks 33 procent meer mensen last hebben van vlieg tuiglawaai dan op dit moment. Ook de veiligheid neemt sterk af, als Rotterdam Airport de zaken- luchthaven wordt die de gemeen te Rotterdam bepleit. Dat heeft de Zuid-Hollandse Milieufederatie berekend. Volgens de officiële cijfers neemt het aantal mensen dat hinder on dervindt van het vliegveld met 'slechts' dertien procent toe als het aantal vluchten wordt uitge breid tot 27.500. De Milieufedera tie komt op een veel groter aantal 'geiuidgehinderden' uit, omdat de Milieu Effect Rapportage van de overheid geen rekening houdt met een groot aantal nieuw te bouwen woningen die binnen de geluidscontouren komen te lig gen. De Milieufederatie pleit ervoor om op de Rotterdamse luchtha ven voortaan alleen nog geluidar me toestellen toe te laten. De ex ploitanten van het vliegveld zien wel iets in dat idee, maar willen de extra 'geluidsruimte' die dat zou opleveren, dan opvullen met meer vluchten. Het aantal vliegbewe gingen zou dan kunnen door groeien tot circa 35.000. De federa tie is daar tegen. De voorgestelde geluidszonering (20Ke-contour) is voor de Mi lieufederatie onaanvaardbaar. Heel Schiedam-Noord, belangrij ke delen van Midden-Delfland en meer dan 2000 meuwe woningen bij Berkel en Rodenrijs zouden dan hinder van het vliegveld gaan ondervinden, heeft de federatie becij ferd. Voor een flat aan het Si- delingeplein in Overschie zou de geluibelasting zelfs oplopen tot 80 d(B)a> Een kleinere, geluidsarme lucht vloot heeft volgens de Milieufede ratie niet alleen het voordeel dat minder mensen hinder van het vliegverkeer op Rotterdam Air- port ondervinden. Een ander ge volg is, dat er door het geredu ceerde vliegverkeer minder scha delijke stoffen m het milieu te recht komen. Kiezen voor een echte zakenluchthaven met een werkelijke geluidarme vloot kan door de baan in te korten, zoals op London City Airport is gebeurd, of door sluitende afspraken te ma ken met de Rijks Luchtvaart Dienst, meent de Milieufedeatie. De opbrengsten die het vliegveld misloopt, kunnen worden gecom penseerd door iedere reiziger een toeslag van vijftig gulden op zijn ticket te laten betalen. Dat zou cir ca vijftien miljoen gulden per jaar opleveren. Een toeslag van een paar tientjes is volgens de Mi lieufederatie verantwoord, gezren het feit dat dereiziger anders hon derd tot tweehonderd gulden kwyt zou zijn aan een taxi naar Schiphol. Lukt het niet om van Rotterdam Airport een zaken- vliegveld te maken volgens dit model, dan moet het vliegveld maar dicht, aldus de federatie. „Hij schijnt hier om de hoek te hebben gestaan," aldus Dooge. Schietpartijen zijn hem niet vreemd. „Geweld is aan de orde van de dag. De situatie inde buurt is al jaren slecht. worden aller lei beloftes gedaan. De politiek zou de buurt aanpakken en zor gen dat er minder overlast kwam, maar er gebeurt niets." De sigarenwinkelier dacht afgelo pen vrijdag eerst aan vuurwerk toen hij minstens vijf harde knal len hoorde. „Ik had snel door dat het een schietpartij was, want bij de tapijtwinkel hiernaast stond een man te roepen: kom dan op! kom dan op! Kort daarop werd hij geraakt. Ik ben toen snel naar bui ten gerend, zag dat er hulp was, en heb 112 gebeld." Door Jeroen Arends en Donald Bax RotterdamHet wachten is, zegt Annie Verdoold met afschuw in haar stem, op het eerste dodelijke slachtoffer. De schietpartij van jongstleden vrijdag, waarbij een nietsvermoedend tienjarig knaapje in het been werd getrof fen. is voor de bewoners van Spangen en Bospolder-Tussendij ken de druppel die de emmer heeft doen overlopen. Vrijdag avond komen zij vanaf 20.00 uur massaal samen op de kop van de Mathenesserbrug - ter hoogte van de gelijknamige brug- om een luid protest te laten horen tegen het almaar toenemende en vrijwel onlosmakelijk aan de drugsover last verbonden geweld. Uitbarstingen van criminaliteit en geweld op de Mathenesserweg brengen veel winkeliers aan de rand van de wanhoop. Afgelopen vrijdag werd bij een schietpartij tussen twee mannen ook een tien jarige jongen in zijn been geraakt door een verdwaalde kogeL Een medewerker van Marwina B.V. zag hoe het jongetje voor zijn raam geraakt werd. „Hij stond met een aantal vriend jes te wachten op een meisje dat iets voor hen aan het zoeken was. Opeens regende het kogels. Een daarvan trof hem. Een andere ko gel ging door een krat heen en een derde sloeg in de muur bij de win kel hiernaast in. De jongen bleef gewoon staan toen de kogel door zijn been schoot. Hij schrok en riep: wat is er met mijn been! Hij zag opeens dat er bloed uitkwam. Ik zag het ook en dart 'schrik je na tuurlijk. Hij had gemakkelijk dood kunnen zyn." Reputatie Het geweld is volgens de winkel- medewerker alleen maar toegeno men. „Er gebeurt hier altijd wel wat. Je wordt zo een portiek inge trokken en beroofd Het is aan de orde van de dag. Voor de reputatie van onze winkel is dat slecht. Mensen durven niet meer naar ons te komen. Zo'n jongen van tien jaar wil misschien wel nooit meer in deze straat komen." „Als dat jongetje dood was ge gaan, had heel Nederland op z'n achterste benen gestaan," meent Annie Verdoold, nog immer bei boegbeeld van het Spangense drugsverzet „Maar daar willen wij niet op wachten. Nu is ge beurd waar wij al jaren voor heb ben gewaarschuwd We hebben onze mond vol over mensenrech ten. Maar ik vraag me steeds va ker af over welke rechten we het in hemelsnaam nog hebben. Over die van de gewone burger of over die van de cniuineel." Op het eerste gezicht is L. Dooge van Sigarenmagazijn Ledo kalm onder de gebeurtenissen. Het slachtoffer, voor wie de kogels be doeld waren, stond in de buurt van zijn winkeL De schutter heeft Veiligheid De veiligheid is volgens Dooge op de Mathenesserweg ver onder de maat. „Vooral als het goed weer is stappen er 's ochtends allerlei mensen uit de tram, van wie je weet dat ze niet uit de buurt ko men. Ze hangen de heie dag rond en veroorzaken problemen. Ik ben ook weieens overvallen." L Gülmüs, eigenaar van Istikbal tapijt, vinyl, meubels en huishou delijke artikelen, is ook geschrok ken. De geraakte man viel op zijn buiten de winkel uitgestalde, spullen neer. Gülmüs was op dat moment in de moskee. Zijn zoon en zijn vrouw waren in de zaak. „Ze hoorden vijf knallen. Toen za gen ze een man die stond te gillen. Ze deden de deur open, want ze dachten dat hij dronken was. Op dat moment werd hij geraakt. Hij viel op een matras. Die zat natuur lijk onder het bloed, We zijn de he le dag bezig geweest de rotzooi op te ruimen." De winkelier gelooft niet meer in de huurt. „Je probeert hier als winkelier iets moois op te bou wen. Op deze manier gaat dat niet De reputatie van de wijk is verziekt. De Wibra is om die reden weggegaan. Vanochtend is in myn winkel ook nog ingebroken" Een andere winkelier, die ano niem wil blijven, vertelt hetzelfde verhaal, „Mijn winkelruiten zijn al negen keer ingegooid. Na de vierde keer kreeg ik een brief van mijn verzekeraar. Ik moest de =chade vuortaan seif maar beta len. Een heleboel respectabele winkels verdwijnen. Er is hier simpelweg teveel criminaliteit." Ook deelrasdsvnorzitter T. Harre man van Del&naven is enorm ge schrokken van de schietpartij. „Het wordt nu echt te gek voor woorden," zegt hij. „Twee eigena ren van een coffeeshop die een ru zie op stnat uitvechten met een vuurwapen Schandalig." En Verdoold: „we willen vnjdag ïaton zien dat het zo niet verder kan. Trambestuurders worden lastig gevallen, hetzeLfde gebeurt met taxichauffeurs. Er zijn al ge zinnen die hun kinderen niet meer op straat laten komen. Dit gaat echt te ver." Door Carina Smans Rotterdam - De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben zo goed ais zeker het groene licht gekregen om de spoorverdubbeling op het traject Rotterdam Prins-Alexander-Nieuwerkerk aan den Ussel aan te leggen en het station Rotterdam- Prins Alexander te vernieuwen. De wens van de deelgemeente Prins Alexander komt dan alsnog uit: de voltooiing van het winkelgebied Alexandrium, de spoorverdubbeling en de bouw van het nieuwe station zullen vrijwel gelijktijdig plaatsvin den. Alleen minister van Verkeer en Waterstaat Jorritsma kan het 375 miljoen gulden kostende project nog dwarsbomen. In maart 2al zij beslissen. De NS presenteren aan staande donderdag hun plannen aan de bewoners, bedrijven, win keliers en volkstuineigenaren op een inloopavond in het deelge meentekantoor. „De verdubbeling is noodzakelijk want het traject Rotterdam- Utrecht zit gewoon vol," zegt M. Kwakemaak, planontwikkelaar van NS Railinfrabeheer. „Het aantal reizigers is de afgelopen ja ren toegenomen en naar verwach ting stijgt dat aantal van 12.000 naar ongeveer 21.000 per dag in het jaar 2010, Ook het goederen vervoer zal toenemen. Bovendien vermindert door deze spoorver dubbeling de overstaptijd op aan sluitingen in Rotterdam en Utrecht." „Het wordt een station met presti ge," vervolgt Kwakemaak trots, „waarin het aangename wordt verenigd met het praktische. Op Rotterdam-Prins Alexander ko men de trein, sneltram (de oost west sneltramverbinding, red.} en bus samen. Ongeveer zestig pro cent van de ongeveer twaalfdui zend treinreizigers stapt over op de sneltram en omgekeerd. Een goede aansluiting van de verschil lende vormen van openbaar ver voer en zo kort mogelijke loopaf standen zijn noodzakelijk." ,De sneltramhalte wordt opgeno men in het station. De trein- en sneltramperrons zijn via (robtrap- pen en liften met elkaar verbon den. De reizigers kunnen zonder problemen van perron naar per ron lopen. Dat was een belangrijk criterium," vertelt Kwakemaak ook. „Bijzonder aan dit ontwerp van dertig miljoen gulden, is dat het bestaande station wordt ver nieuwd. De huidige trappen, lif ten en perrons blijven bestaan of worden uitgebreid. Op het snel- tramnerron richting Marconiplein worden twee keer twee (roltrap pen en liften geplaatst, waardoor de forensen direct kunnen over stappen. Nu moeten zij buitenom een sneltramoverweg overste ken." Het ontwerp wordt gekenmerkt door drie grote geraamwerkte bo gen met zes poten waardoor twee poorten ontstaan die over het in tercitystation heen buigen. Onder de poort aan de zijde van de Prins Alexanderlaan loopt de sneltram- verbinding en de andere poort fungeert als de ingang van het station. Dat geeft het station een uitzonderlijk aangezicht en het is tevens een herkenningspunt. Samensmelten Kwakemaak: „Door een goede sa menwerking met de deelgemeen te en de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting zal het station samensmelten met de bestaande omgeving. Het station en het Prins Alexanderplein aan de noordzijde worden opgehoogd tot het niveau van de sneltramper- rons. In hot station is ruimte voor de NS-loketten, een snack- en snoepwinkeltje en bijvoorbeeld een RET-kantoor." Veiligheid Hoog op de prioriteitenlijst van de Spoorwegen staat de sociale vei ligheid. 'Zien en gezien worden' is het motto. De perrons moeten compact en overdekt zijn en afge schermd tegen weersinvloeden, maar anderzijds wel overzichte lijk en veilig zijn. Omwonenden, bedrijven, winke liers en de volkstuineigenaren in Prins Alexander zullen weinig hinder ondervinden van de acht kilometer lange spoorverdubbe ling. Alleen de ontsluitingsweg van de volkstuinen wordt deels verschoven en twee bomenrijen sneuvelen. Via herbeplanting wordt getracht daarvoor een oplossing te vinden. In april 1999 start de aanleg van de sporen en eind 1999 de bouw van het station, die ongeveer drie ënhalf jaar zal duren. De sporen worden in de zomer van 2005 in gebruik genomen. De snettramhalte wordt op genomen in het station. De trein- en sneltramperrons zijn via (roltrappen on liften met elkaar verbonden. De reizigers kunnen zonder problemen van perron naar perron lopen. Nu moeten zy nog buitenom een snel tramoverweg oversteken. Het ontwerp wordt geken merkt door drie grote ge raamwerkte bogen met zes poten waardoor twee poor ten ontstaan. Foto NMs van der HoevetvRotterdaasma Dagblad Rotterdam De DCMR Milieu dienst Rijnmond beeft sinds vori ge week donderdag 159 klachten over de grote brand aan de Abra ham van Stoikweg gekregen. De meeste mensen klaagden over brandlucht en de geur van ver brand rubber. Ook deden 12 men sen hun beklag over de asdeeltjes die zij op auto's en ramen aantrof fen. Aanvankelijk kwamen de klach ten alleen uit Rotterdam. Doordat de wind van richting veranderde waaide de stank naar Hoogvliet, Spijkenisse, Schiedam en Vlaar- dingen. De klagers over de verbrande houtsnippers waren afkomstig uit de Rotterdamse wijk Spangen, Hoogvliet, Spijkenisse en Pernis. De brandweer is vrijdagnacht en zaterdag overdag nog uitgerukt om smeulende resten van de brand te blussen. Op dit moment zijn de getroffen ondernemingen bezig met het ruimen van puin Door Martijn van der Kooij Rotterdam Architect J. Post toont trots de luchtfoto van de wir war aan wegen die samen het Kleinpolderplein vormen. „Het knooppunt op zich is prachtig, maar het past niet bij het dorpdat eromheen ligt." De architect wil daar graag veran dering in brengen. Woensdag wordt de eerste stap gezet met de bouw van vier kilometer aan ge luidsschermen langs de A13 en A20, De gemeente Rotterdam is het niet in de eerste plaats te doen om de verfraaiing van het plein. De geluidsoverlast bestrijden is be langrijker. Het geluid over schrijdt al sinds jaar en dag de toegestane grenzen. Zeker voor de mensen in Overschie die vlak langs de snelweg wonen is dat ui terst hinderlijk. Maar volgens Post waren het juist de bewoners die de bouw van ge luidsschermen tegenhielden. „Op de Schansweg bijvoorbeeld waren de mensen bang dat de zon het huis niet meer zou binnensehy- nen. Verder vonden ze het maar niets om voortaan tegen een muur aan te kijken." Met het ontwerp van Post zyn de meeste bewoners wèl tevreden. Zijn. schermen zijn voor het groot ste deel van doorzichtig materiaal en gemiddeld zo'n vyf meter hoog. Zo wordt voorkomen dat de omwonenden niet alleen geen ge luid meer horen, maar ook geen Op plekken waar huizen langs de snel worden scher men van vijf meter hoog geplaatst. Door de hel- lingshoekvan tien graden schermen het geluld goed. n iustratleArchttec tenoureau Post Ter verkeer meer zien. Op inspraak avonden vertelden veel mensen dat ze het prettig vonden om het verkeer langs te zien razen. De architect denkt dat zijn ont- Onder het vi aduct komen zowel hori zontale als verticale ge luidsscher men. De hori zontalevleu gels, gevuld met steen wol, moeten geluid absor beren. Illustra tie Archttectenbu- reau Post Ter Avest. werp ook voor automobilisten voordelen heeft. „Vanuit de auto kun je ook nog een beetje naar buiten kijken. Zo waan je jezelf niet in een tunnel, zoals bij nor- Het geluidsscherm van J- Post leunt op twee durcne stangen, zodat het zicht door het scherm zo min mogelijk wordt belemmerd. De betonnen on derkant vormt een geheel met de weg. Illustratie Architectenbureau Post Ter Avest male geluidswallen." Het tunneleffect blijft ook uit doordat de schermen in een kromming naar achteren buigen. Post legt uit dat daar niet alleen esthetische redenen aan ten grondslag liggen. „Minstens even belangrijk is dat de helling van tien graden de geluidsoverlast helpt beperken." Onder het viaduct dat het verkeer naar Den Haag leidt, komt een voor Nederland uniek geluids scherm te staan. Horizontaal wor den tussen de schermen een soort vhegtuigvleugels aangebracht. Volgens Post zuigen deze met steenwol gevulde vleugels al het geluid op dat tegen het scherm ketst. De architect van bureau Post Ter Havest is zichtbaar trots op zijn werk. Misschien wel het mooiste vindt hy de afwerking. „We heb ben er voor gekozen de schermen cp hele sierlijke steunen te laten leunen. Die zijn door een speciale constructie erg dun, zodat ze het zicht door het scherm niet belem meren." Het verkeersgeweld beteugelen is niet goedkoop: in totaal twintig miljoen gulden. Zeventien mil joen komt voor rekening van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM). De rest betaalt Rijkswa terstaat. Eind volgend jaar is het project af. Post vindt dat het niet by de schermen alleen moet blijven. „Ik heb nog het plan in mijn achter hoofd om van het knooppunt iets heel bijzonders te maken. Als je Rotterdam vroeger binnenreed, zag je de fabriekspijpen en de ha venkranen. Een echte werkstad." zegt de architect. „Nu is het de stad van de hoge, glazen gebouwen. Daarom stel ik voor om deze entree tot Rotter dam te Verglazen', Laten we er door het gebruik van allerlei soor ten glas een glazen stulp van ma ken." Het bedrijfsleven in Europoort en de Botlek wacht met brandende nieuwsgierigheid op een verlang lijstje van de omwonenden van de Shell-raffinadenj op Pernis. Aan dat wensenpakket wordt m klein comité nijver gewerkt. Het bedrijf liet vorig jaar weten in aanmer king te willen komen voor een maatschappelijke verbly fsver- gunning, waaronder met zozeer een officiële vergunning moet worden verstaan, als wei een aan tal afspraken tussen de Shell en haar omgeving. Afspraken, die er op gericht zyn dat de omwonen den vertrouwen krijgen in het be drijf en die de Shell moreel ver plichten tot goed buurmanschap. Het is een bijzonder experiment, ■waar andere bedrijven in de Rot terdamse regio een voorbeeld aan zouden willen nemen als het mo del van de sociale verblijfsvergun ning 'werkt'. Onder leiding van de Vlaardingse milieudeskundige Bert Kandel komen tien tot vijf tien bewoners van Hoogvliet, Per nis, Schiedam en Vlaardmgen nu geregeld bijeen om door te nemen wat zy van de Shell eigenlijk ver langen, wil er een goede relatie kunnen ontstaan. Cees-Jan Assel- bergs, directeur van de stichting Europoort/Botlek Belangen, meent dat de afspraken moeten bijdragen tot de economische én milieukwaliteit, dat het daarbij gaat om duurzaamheid en dat het niet bedoeld mag zijn ais 'aflaat', dus niet als afkoopsom of com pensatie van aanhoudende over last. Asselbergs heeft op voorhand gepleit voor openheid en goede informatievoorziening van h et be- drijf aan de omgeving. Verder stelt hij zich terughoudend op: hy vindt dat de omwonenden het voortouw hebben bij het doen van suggesties, want bij die omwo nenden dient tenslotte het ver trouwen te worden gewonnen. Op deVondelingenplaat is een 'stadje' ontstaan ter grootte van Hoogvliet. Vooral de bewoners van de wijken Westpunt, Nieuw- Engcland en Oudeland ervaren veel geluidshinder van de raffina derij. De overlast is hier groter dan in Pemis en dat komt omdat het dorp in een 'put' ligt, anders dan Hoogvliet, dat deels op zand platen is gebouwd. Smds de storm van juni 1997, die honderden bo men het leven kostte, is de herrie alleen maar toegenomen, volgens bewoners in het Shell-bewoners- platform. Dit overleg is een werk groep van het regionale platform Hinder Veiligheid, waarin het bedrijfsleven, inwoners, GGD, ge meenten, de provincie Zuid-Hol land en de DCMR Milieudienst Rijnmond van gedachten wisse len. De overlast in Vlaardingen en Schiedam bestaat vooral uit stank en incidentt neeuw', maar er gens valt ht ce als je na gaat dat er by ht.. .redrijf zo'n 700 milieu-incidenten per jaar zijn. De Shell zegt er veel aan te doen dat aantal terug te dringen. Als extraatje wil het bedrijf de omge ving tot voordeel zijn. De inspan ningen van de Rotterdam Min neapolis Holding, die bedrijven inspireert tot grotere betrokken heid bij de omgeving, werpen zo langzamerhand hun vruchten af. Het is interessant om te zien wel ke suggesties tot dusver gedaan zijn. Hoewel er nog geen afgerond wensenpakket van de bewoners op tafel ligt, zal het geen verwon dering wekken dat de ideeën tot nu toe nauwaansluiten op proces sen die eerder reeds door een werkgroep van Schiedamse en Rotterdamse ondernemers in Minneapolis, Minnesota, werden geregistreerd. Men zou het toejui chen als de Shell meer personeel uit de directe omgeving zou aan trekken en de vorderingen daar mee ook kenbaar maakt door de herkomst van de werknemers pe riodiek in kaartte brengen. Het benutten van Melkertbanen ten behoeve van een groenere, crea tieve inrichting van het bedrijfs terrein is eveneens een voor de hand liggende optie - voorspel baar, maar daarom niet minder belangrijk. Meer in de geest van de sociale vernieuwing van Rotterdam zijn deze suggesties: dat de Shell des kundigheid steekt in maatschap pelijke projecten, bijvoorbeeld door personeel aan te moedigen vrijwilligersfuncties in het vereni gingsleven op zich te nemen; of dat het bedrijf financieel bij draagt aan die sociale activiteiten die het woon- en leefklimaat be vorderen. De bewonersgroep wil dit vooipaar haar ideeën aan de Shell-directie voorleggen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2