'Wakkere burger? Lastige burger ligt er natuurlijk pal naast' Avonden vol met kerkmuziek A Korenbeurs-soap Liesbeth Fluiter gaat voor titel wakkerste burger van Nederland Verkiezingen bij het Vrouwenberaad CDA Leentjebuur in Schiedam en Vlaardingen Opvoeden thema bij GGD Halve finales Popprijs Schiedam Repetities vrouwenkoor Abonnee Service genda Rotterdams Dagblad Dinsdag 3 februarf 2998 V Ik hoop dat George Totb de krant goed gelezen heeft afgelopen week. Dan kunnen we nog een paar leuke afleveringen van de Korenbeurs soap verwachten. George zal vast en zeker niet te beroerd zijn om er een half miljoentje bovenop te doen en Maarten Velimga het nakij ken te geven. Want wat is nou een miljoen voor én de beurs én bet ou de biebgebouw. Zakenman George Toth versus ondernemer Maarten wie? Maarten Vellinga? Who the f... is Maarten Vellinga? hoor ik an deren zich afvragen. Vellinga zou een poUticius kunnen zijn.„Ik bied meer geld dan Jan des Bouvrie en wil bovendien iets met de panden doen waarvan alJe Schiedammers profiteren." Zou de heer Vellinga rommelmarkten bedoelen? Daar loopt het Schiedamse publiek tenminste voor uit, Vellinga zou ook een barmhartige san^ritaan kunnen 2ijn. „Voor mij draait het om twee dingen: dat de nieuwe bestemming van beide pan den een breed draagvlak bij de bevolking heeft en dat ze hun openba re functie behouden." En: „Ook betekent het dat de twee historische panden gevrijwaard blijven van puur commerciële activiteiten." Ik heb 'ra op televisie gezien; Vellinga is geen van beiden. Het lijkt erop alsof hij Jan des Bouvrie de beurs niet gunt; een speeltje waar de design-bobo veel plezier aan kan beleven en waar Schiedam op haar beurt ook weer wijzer van kan worden. Kijk, die Vellinga kan alles wel voor de Schiedammers willen bewaren, maar ik dacht dat het centrum een gedaantewisseling moe{s)t ondergaan om juist aantrek kingskracht op mensen van buiten de stad uit te oefenen. En een toonzaal van de enige, echte Des Bouvrie spreekt, dunkt me, in de VW-foIder meer aan dan een 'oase van cultuur5 van ene Vellinga...» Ziet u het voor u, het doorsnee gezinnetje op een zondagochtend dat graag een middagje naar buiten wil Stad bekijken, beetje shoppen, lekker slenteren met een patatje. Bladerend in de historisch waarde volle steden-folder: Maarten wie? Ken ik niet, laten we vanmiddag dan maar naar de koopzondag in Naarden gaan. Daar zit tenminste een 'filiaal' van Jan des Bouvrie. Vergeet het fototoestel niet. want misschien is hij toevallig zelf wel in de zaak aanwezig. Vellinga gelooft dat waarschijnlijk niet. Zoals hij het ook niet gelooft dat mensen die naar 'onze Jantje' komen in Schiedam bij andere win kels ook nog geld uitgeven. Haar eigenlijk voor een ondernemer. Me neer Vellingaheeft in 'zijn Korenbeurs en bieb' dansavonden, toneel voorstellingen en beurzen voor ogen. Doen! Wedden dat Jan Haagen doorn dan in het geweer komt tegen overlast van schots en scheef parkerende automobilisten, drommen mensen die 's avonds laat nog over zijn stukje Lange Haven voorbijgaan en vanzelfsprekend de ge luidsoverlast De volgende afleveringen van de soap zijn al in de maak. En allemaal kijken hè. SANDERSONNEMANS VI aardingen Het komende jaar staat in het teken van de verkie zingen. De voorbereidingen voor deze verkiezingen zijn al in volle gang en ook het CDA-Vrouwenberaad wijdt haar bijeenkomst aan de gemeenteraadsver kiezingen. Gast is CDA-lijsttrekker Cees Oosterom. Hij zal praten over het CDA en de toekomst van Vlaardmgen De bijeenkomst heeft morgenochtend vanaf 9.30 uur plaats m een zaal van het Kerkcen trum aan de Reigeriaan 47. Zes groepen van basisscholen exposeren van 6 tot en met 20 februari in de Hollandia Galerie met hun zelf gemaakte kunstwerken. De groepen zijn van de Jenaplanschool, de Hoeksteen en De Schakel. De 120 leerlingen hebben hun werken gemaakt naar aanlei ding van het kunstproject Leentjebuur. Als inspira tiebron hebben de leerlingen een kunstwerk uitge zocht in de Kunstuitleen Hollandia en dit werk in hun klaslokaal opgehangen. De kinderen gingen aan de slag onder leiding van de Vlaardingse kunstena res Maijon Hoogendijk. Zij maakten ook nog een fo to van kunst thuis en namen hun ouders een inter view af. Het resultaat is te zien in de Hollandia Gale rie. De expositie wordt vrijdag officieel geopend door burgemeester Stam, die daarbij wordt geassisteerd door het theaterduo Fred en Fred Star. Het kunstpro ject wordt gehouden door de Kunstuitleen Hollandia en de Artotheek Schiedam samen met de educatieve diensten van de twee gemeenten. Ook in Schiedam is een soortgelijke tentoonstelling van kinderen te zien. Deze wordt vrijdag om 16.00 uur geopend door burgemeester Scheeres en eveneens met het duo Fred en Fred Star. Het opvoeden van kinderen is lang niet altijd gemak kelijk. Veel ouders van pubers beleven momenten waarbij hun haren te berge rijzen. Bijvoorbeeld als hun kind weer eens in de contramine is. Daarom be steedt de Gezondheidswijzer van de GGD in de maand februari extra aandacht aan opvoedingspro blemen bij pubers. Bij de GGD Waterweg Noord aan de Van Hogendorplaan 501 is deze maand een specia le themahoek ingericht met folders, brochures en na slagwerken over het onderwerp. Ouders kunnen hier terecht voor meer informatie, Nog acht bands strijden de komende maanden om de Popprijs Schiedam. In de voorronden deden 32 bands mee en de wedstrijd is nu tot de halve finale gevorderd. Het was volgens de jury opmerkelijk dat het gemiddelde niveau van de bands erg hoog was. De eerste halve finale heeft vrijdag plaats en dan spe len de bands Limah, A J. Mharyo, The Hitchhikers en Xinix. De tweede halve finale is op 20 februari en dan spelen Implicit Non, Bizzy, Storm en Have Mer cy, De finale met de drie beste bands uit de halve fi nales heeft plaats op 6 maart. De eerste pnjs bestaat uit een beker, 750 gulden en een optreden op het Schiedamse Plantage festival op donderdag 30 april. De tweede prijs is een bedrag van 500 gulden en een beker en nummer drie krijgt 250 gulden en een be ker. Alle avonden beginnen om 21.00 uur. De Pop prijs wordt gehouden in café Het Podium aan de Lan ge Haven 28 en de toegang tot de avonden is vrij. Redactie Waterweg: Edwin Comelisse, Marc Floor, Ben van Haren, Danielle Hermans, Desireevan derJagt, Judith van Klaveren, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaat Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Het Schiedams Vrouwenkoor repeteert elke maan dagavond om 20.00 uur in de Magnalia Dei Kerk aan de Albardastraat in Schiedam. Meer informatie over het wouwenkoor is te krijgen bij Nel Breugem (010) 4712679. Door Edwin Comelisse Schiedam Verrast, dat was Liesbeth Fluiter op zijn minst toen ze hoorde dat ze was geno mineerd voor de titel 'meest wakkere burger van Nederland'. „Mijn man belde me en las de brief met het nieuws voor. Ook dat ik op 7 februari in Amsterdam moet opdraven. Ik zei nog: joh, weet je zeker dat daar februari steal, staat er niet 1 april? Volgens mij neemt ie mand me in de maling." Maar niets is minder waar. De Schiedamse is één van de tien mensen die op 7 februari kans maakt om verkozen te worden tot de wakkerste burger van ons land. Reden voor de nominatie is haar inzet voor de bewonersver- eniging 'de Plantage'. Een activi teit waar ze haar ziel en zaligheid in heeft gestoken. De verkiezing maakt onderdeel uit van de Driedaagse van de Lo kale Democratie op 5,6 en 7 febru ari. Een evenement met congres sen, muziekfeesten en twee ver kiezingen. Want naast de meest wakkere burger wordt ook de 'beste volksvertegenwoordiger' verkozen. De organisatie van het evenement is in handen van het Instituut voor Pubhek en Politiek en de stichting Agora Europa met de steun van het ministerie van Binnenlandse Zaken en de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. Liesbeth Fluiter voelt zich 'gewel dig vereerd' door de nominatie. Vooral toen haar duidelijk werd dat ze was uitgekozen uit honderd aanmeldingen uit het hele land. „Het is natuurlijk een geweldige eer dat iemand vindt dat jij daar voor in aan merking moet komen," zegt de Schiedam se. „Zoiets ver wacht je ge woon niet Dan ben je toch even sprake loos." Voorbeeld En dat laatste is een hele prestatie, want de secretaris van de Planta ge is niet snel sprakeloos. Daar kan de gemeentelijke organisatie en de politiek in Schiedam over mee praten. Toen de secretaris aan het begin van haar werkzaamheden stond en weer eens contact zocht met het stadhuis riep menig amb tenaar spontaan als haar naam viel:'ik ben er niet'. Inmiddels zyn ze in het Stadskan toor beter gewend aan Fluiter en de bewonersvereniging. Zelfs zo goed dat de gemeente het overleg met de Plantage als voorbeeld ziet Liesbeth Flui ter bij de kin derspeel plaats in de Plantage: een voorziening die tot stand Is gekomen na de nadruk kelijke be moeienis van de bewoners vereniging. Fo- tO Roel Dijkstra ff»: -£• hoe het slechtlopende wykbe- heeroverleg opgepept moet wor den. „In het begin zag de gemeen te ons alleen maar als lastige bur gers," zegt Liesbeth Fluiter. „Maar wij wilden alleen maar een overleg, op de hoogte worden ge bracht van de plannen voor onze buurt. Het liefst vóór ze werden uitgevoerd. Dat vonden ze wel gek op het stadhuis. Hadden ze nog niet meegemaakt. Maar ze zijn inmiddels aardig bijgedraaid. We hebben ze een tijd geleden dan ook een certificaat van goede samenwerking gegeven. Dat heb ben we bewust gedaan. Je moet niet alleen mopperen maar ook belonen als het de goede kant uit gaat." Toch heeft de bewonersvereni ging by het oudste stadspark van ons land haar bestaan te danken aan dat gemopper. De gebeurte nis die leidde tot de oprichting van 'de Plantage' was de kaalslag in het park in 1995. De gemeente wilde een dramagesysteem aan leggen voor de oude bomen in het park. Daarvoor moest veel van het andere groen wijken. Een forse kaalslag was het gevolg. „Dat gebeurde van de ene op de andere dag, zonder waarschu wing," vertelt de Schiedamse ver ontwaardigd. „Er stonden hier prachtige rododendrons maar op eens was het helemaal kaal En dat park zien we als onze gezame- lijke voortuin, dus je kan wel na gaan hoe groot de boosheid was. Toen hebben we gezegd: dit ge beurt geen tweede keer. We merk ten ook dat onze «njk <ren beetje vergeten gebied was. We hoorden niet by zuid en niet bij het cen trum. Toen hebben we gezegd: we beginnen onze eigen belangen vereniging." Die vereniging heeft Inmiddels een ledenbestand en een betrok; kenheid waar een politieke partij jaloers op kan zijn. Driekwart van de buurtbewoners is lid en byna een evengroot deel neemt deel aan de activiteiten van de vereni ging. Aan de gezellige dingen als de paasbrunche, het kerstfeest, de vele kinderactiviteiten, de nieuw jaarsborrel. Maar ook aan be stuurlijke, meer werk omvattende zaken zoals het werk in de ver schillende overleggroepen, nota's doorspitten, de lokale politiek nauwlettend volgen en gesprek ken met gemeente en politie. 'Fel' De vereniging heeft zich na de kaalslag flink bemoeid met de herinrichting van het park. Want ook hiervoor had de gemeente al een plan klaar liggen. Dat kon dus weer van tafel want de bewoners vereniging had ook nog wel een paar wensen. „Wij kijken er tegenaan dus we wilden wel meepraten," zegt Lies beth Fluiter. „Daar stond de ge meente toch van te kijken. Ik zal je zeggen dat die eerste gesprek ken behoorlijk fel zyn geweest. Maar achteraf heeft de gemeente wel toegegeven dat het een goede zaak is geweest dat we er ons zo mee bemoeiden Dat heeft hier en daar toch fouten voorkomen," De lijst van onderwerpen waar 'de Plantage' zich tegenaan heeft be moeid, is inmiddels aanzienlijk lang. Het verkeer, het parkeerbe leid, de inrichting van de speel plaats, het beeldkwaliteitsplan, het buurtbeheer en de sociale vei ligheid zijn er maar een paar. Fluiter zegt voorlopig nog niet klaar te zyn met haar werk. „Men sen vragen weieens aan me: waar haal je de energie vandaan? Maar deze bewonersvereniging zit enorm goed in elkaar. Iedereen is heel erg betrokken en is bereid zich m te zetten. Je wordt onder steund, krijgt bijval Daar haal ik persoonlijk heel veel energie uit En ach, de één heeft een hobby of gaat sporten; ik vind dit werk leuk." 7Y? Wijze, originele, typerende, dwaze en opvallende uitspraken van be kende en onbekende streekgeno ten, de a/gelopen maand gehoord door verslaggevers van het Rotter dams Dagblad. De nieuwjaarsreceptie van de ge meente Schiedam werd ook be zocht door Theo Sabel, de inmid dels gepensioneerde havenmees ter van Schiedam. In de nieuwe foyer van het theater kijkt hy zijn ogen uit. De ruimte is groot en hoog. Tot zover zijn oog rykt, ziet hij hout. „Mooi is het hier hè. Het is alleen jammer dat ik niet van sauna's houd," De kandidaten voor de verkiezin gen van Platform Schiedam stel den zich onlangs voor in een bo venzaal van café Het Weeshuis. Zo ook Marina Monté „Ik ben zo'n vier jaar politiek actief en ik zal niet ontkennen dat ik in een aan tal politieke partijen heb gezeten. Maar dat heeft Aad Wiegman ook Twee dagen later is Monté in het Novotel op een mini-symposium over de vangnetfunctie in de regio Nieuwe Waterweg Noord. Tijdens de discussie wil ze een vraag stel len, maar de dagvoorzitter wil eerst weten wie ze is en van welke organisatie: „Ik ben Manna Mon té en ben van geen enkele organi satie." In het Theater aan de Schie is men op het moment bezig met het herstellen van wat schoonheids foutjes. Zo worden bijvoorbeeld de rode lampjes die de rand van het toneel markeren weggehaald. Directeur Paul van Oort: „Met die rode lampjes konden de mensen wel eens een verkeerd beeld krij gen van het soort voorstellingen dat hier wordt gegeven." Vrouw in lijn 1 geeft vriendin kor te omschrijving van het karakter van haar tante: „Zo, die hep haar op d'r tanden, wat zeg ik, 't groeit door d'r lip heen." De VW Schiedam presenteert twee tijdschriften waarmee de Vlaamse toeristenmarkt bewerkt zal worden. In de begeleidende brief zit echter een forse taalfout. „Tevens doen ik u toekomen de vakantiegids 1998 van het Ge heim van Holland." Maar de VW Schiedam is met voor één gat te vangen, zo blijkt uit de volgende zin: „Deze is ook in andere taalversies verschenen." Uit een persbericht van scholen gemeenschap Beneden Maas: „De WD en Dhr. van Nes (docent maatschappijleer) organiseren sa men met de coalitiepartners (PvdA CDA, D66) op 22 januari een discussieavond voor de scho lengemeenschap Beneden Maas. Op deze middag zal er van iedere politieke partij een afgevaardigde aanwezige zijn." In Theater Luxor in Maassluis presenteerde D66 haar verkie zingsprogramma. Lysttrekker F. M. L. Wensveen benadrukte de verschillen tussen de partijen maar gaf, ter inleiding, aan dat dit in een kleine gemeente niet al te makkelijk is. „Maassluis is toch maar een kabouterstad. Je rijdt er m drie minuten doorheen, als je gas geeft." L. G. van Duijn-Camf- ferman, D66-wethouder van on der meer milieu en verkeer, rea geerde direct op dat laatste.Ja, maar dat mag met!" H.W. Metaal {Burgerbelangen Schiedam) vertelt tot hilariteit van de leden van de commissie Algemene Zaken hoe hij voeling houdt met de burgers van Schie dam. „Toen ik op de Grote Markt liep, werd ik besprongen door een burger." Een commissielid. „Ja, 't is nog steeds te zien." Door Anke van Bree Schiedam „Het is eigenlijk ab surd dat dit nieuw is, het had al lang oud moeten zijn," merkt do minee R. Bosch op over de studie 'Drie avonden vol kerkmuziek!', die deze week in de Lutherse kerk van start gaat. Er bestaat, zo legt Bosch uit, onder koordirigenten, koorzangers en gemeenteleden een steeds dringender behoefte aan achtergrondinformatie over de uit te voeren psalmen. „De cur sus is echter ook 2eer de moeite waard voor mensen die om welke reden dan ook geïnteresseerd zijn in deze oude traditie van kerk zang." De twee organisatoren van Drie avonden vol kerkmuziek, R. Bosch en K. Blijdorp, hebben hun sporen op het gebied van de kerk muziek ruimschoots verdiend. Bosch heeft over de psalmen het boek 'En nooit meer oude psal men zingen' geschreven. Van zijn hand verscheen bovendien zeer recent een artikel onder de kop 'de psalm als gezang m de christe lijke eredienst'. Blijdorp heeft on der meer de studie kerkmuziek voltooid en is werkzaam als kerk musicus, cantor-dirigent en orga nist in vele Schiedamse kerken. Blijdorp: „Veel mensen vragen zich af waarom juist deze oude muziek met oude, minder toegan kelijke teksten worden gezongen en niet liederen in een wat nieu wer jasje. Ook worden we gecon fronteerd met de vraag naar liede ren uit de bundel van Johannes de Heer, hoewel ook daar psalmen m staan." Beide organisatoren willen deze muziek dan ook beslist niet afkra ken, maar proberen er wel krach tige liederen tegenover te stellen. Blijdorp hoopt in drie avonden, bijgestaan door Bosch, het een en ander te verduidelijken door mu ziek vanuit verschillende invals hoeken en achtergronden te be lichten. De deelnemers aan de avonden, waarvan de eerste al ko mende donderdag is, zullen overi gens niet alleen passief luisteren maar ook zelf bekende en onbe kende muziek uitproberen. „Het zyn teksten en muziek die de mensen boeien en misschien ook nieuwsgierig maken naar wat gelovigen uit andere tyden beziel de," legt Blijdorp uit De musicus zai, uit functioneel oogpunt, de zang op orgel begeleiden en wis selt dat af met uitleg en wellicht geluidsfragmenten. Verder wordt de mogelijkheid opengehouden tot het stellen van vragen. De avonden zullen een samen-op- weg-karakter dragen, maar ook leden van de katholieke kerken en anders geïnteresseerden zijn van harte welkom. Bosch: „Wy vinden het overigens wel zinnig te vermelden dat het voor de tweede avond erg prettig is als men redelijk vertrouwd is met het kerkelijk gebeuren. De eerste avond gaat over 'Psal men - een basis, vele vormen' De tweede avond, die op 5 maart wordt gehouden, staat in het te ken van 'Zingen in het kader van de liturgie'. De laatste bijeen komst heeft 2 maart plaats en heeft als titel 'Genre en stijl - valt over smaak te twisten De avonden worden gegeven in de Lutherse kerk aan de Lange Nieuwstraat 219 in Schiedam en de bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 13.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Dinsdag 3 februari SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Dnebandenbtljaft, 12.00- 16 OOu Kerkgebouw De Ark. Informatie avond methode Montigiac, 20.00u. Podium Café. Jamsessie, 21.30u. VLAARDINGEN Dc Soenda. Bingo, 14,OOu. ROTTERDAM Zaal De Unie Internationaal Filmfestival Rot terdam, de Doelen Jurnaanse Zaal 20.15 Strijkkwartetten (i.s.m. Kamermuaekvereeni- ging). Belcanto Stnngs (Duitsland) Jazzcafé Dizzy 22 00 Onon, Rotterdamse Schouw- burgGr.z.20 lSDekusvandeSpinrvenvrouw. Diverse locaties 9 00-02.00 27e Filmfesti val Rotterdam.Erasmus Universiteit, zl LB- 77 14.00-18.00 SG Dossier. Karma reïn carnatie. Met o.a piot. ar S.W. CouwenDeig, prof. mr. dr. P.B. Cliteur, dr. H.S.Verbmgh er- prof dr. H. Kimmerëe, Woensdag 4 februari SCHIEDAM Dc Oost Activiteitenclub, 10 00-12.00u en handwerken wetfa'e, 12.00-14.00u. Dc de 4 Molens. Soos-instuif, 19.Q0-22.00u. VLAARDINGEN Kerkcentrum Hcly. Bijeenkomst CDA vrou- wenheraad. 9 30u Stadsgehoorzaal Jeans 7 met The one and only. 20 OOu. ROTTERDAM de Doelen Gtz. 20.15 Nederlands Blazers En semble Andersom. 712.45 Lunchconcerten. Dodwama 20 30 Mistress. Rotown 22 00 Disciplin a Kitchme Theater t Kapelletje 14.30 Tussen de Muzen. Kunstvoorouderen. Bonheur20 30 Stille Welt Cabaret Restau rant Schfilling's 19 OOZepp. Rotterdamse SchouwburgGr z 20.15 De kusvandeSpm- nenvrouw.TheaterZuldpleln Gr.z. 20.15 Da vid Copperfield Diverse locaties 9 00- 02 00 27e Filmfestival Rotterdam, SKVR, Hennekijnstraat 6 20 00-22 00 Lezingen cyclus'De verbeelding Natuurencultuurdoor Marco Kunst. Zaal de Unie 20 30 Voigspot- Irve ROTTERDAM Van do 29 jan. t/m wo 4 féb. Cinerama 1: Titamc* (12} dag. 14-20. Cln-2: Tomorrowneverdie5'(12}dag 12.30-15.30- 18.30 2130 Cin.3: 'Seven years in Tibet' (12) dag. 13-18-2115.CIM: 'StarshipTroc- pers (16) dag. 15.30-18.15-21.15, dovr.madiook 12.30 Cln.5: One night stand' (12) dag 16 18.45-2130.dovr.ma- di.ook 12 45 imax Theater: 'Amazon* (ai) dag (beh.ma 14-16 'Super Speedway" (al) dag.(beh.ma 15.Thelivingsea (al) dag (beh.ma) 13, Tita nic' (12) dag,(beh ma10-17.15-21.15. ma 12-16 20. lantaren/Venster!: 27e intematmaie Fiim- fesL-ai Rotterdam. Lumlère 1: *Devil'sAdvocate'(16)dag.ll.25- 14.35-17.45-20.55. Lum. 2: Titanic' (12) dag 11.30-15.35-19 45 Lum. 3: When the light comes' (12) dag 15.45-18.30-21.15, do vr ma.di.ook 13 Lum. 4: 'GJJane' (12) dag 16-19-21,do.vrmadi ook 13. Rexane: Ondeugende zomer' (18) do. t/m zo dood. voorst Hot babies' (18) ma. t/m wo. dood. voorst Pathé: 27e Ftlmfestrval Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3