Hid Uitkeringsfraude binnen de perken mi Univé, in de buurt voor alle zekerheid! Rotterdams Dagblad 'Mans' in Amsterdam weer boven water Snellere en strengere controle werpen deels vruchten af in Maassluis Ook bij WD twijfels aan haalbaarheid van open Dillenburgsingel Scholieren zingen loflied op apart inzamelen afval Koelen weer terug op dè Koemarkt Weinig waardering voor 'testament' van college Schiedam krijgt primeur van Fair Play-project E Overvallers opgepakt Kwekerij in de Potgieterstraat Ongeval door een sigaret Achtervolging in Hoogstraat Zalmsnip in Maassluis per woonruimte Dciüi'plukt u de vruchten voti! Tapasbar Perrito Caiiente Spaanse keuken catering terras op het water lange Haven 26,3111 CG Schiedam Telefoon 42638 98 uj Waterweg Donderdag 5 februari 1998 A Maassluis Door een snellere en strengere controle heeft de afdeling sociale zaken en werkge legenheid van Maassluis vorig jaar minder ten onrechte verstrekte uitkeringsgelden terugge vorderd dan het jaar ervoor. Maassluizers die achteraf geen recht op een uitkering bleken te hebben, betaalden in totaal 250.000 gulden terug aan de gemeente. van de wijzigingen van de nieuwe derzoeken op fraude. In 1996 be- Algemene bijstandswet. Het is echter niet zo dat ook het aantal fraudegevallen is gedaald. De sociaal rechercheur van de ge meente Maassluis stuitte in 66 procent van de 132 verrichte on- Snel ingrijpen kon vermijden dat gevallen van uitkeringsfraude uit de hand liepen en over een lange periode werden uitgesmeerd. Een strengere controle bij de aanvraag van een uitkering, de zogenoem de poortwachtersfunctie, is één Door Sander Sonnemans „Ik wist dat het goed zou aflo pen," zegt ze. In de zoektocht naar zijn zoon heeft Arie Rookus niet alleen ge staan. Familie, vrienden en ken nissen hielpen hem in Den Haag en Amsterdam met het versprei den van pamfletten en het aflopen van diverse instellingen, hulpin stanties en plekken waar jonge ren rondhangen. Rookus: „Je moet ontzettend veel zelf onder nemen. Ik ben niet teleurgesteld in de politie, maar wel in het sys teem. Er is op een bepaald mo ment in Den Haag aangifte van vermissing gedaan bij de spoor wegpolitie. Dan verwacht je dat de spoorwegpolitie in Rotterdam en Amsterdam ook wordt ingeseind. Dat is niet gebeurd. We hebben bij de politie in Amsterdam een foto afgegeven van onze zoon. Dan ga je er toch vanuit dat die wordt doorgefaxtïriaar de aiï®^^ bu reau's in'Amsterdam? DafisTtbcIF heel'simpëtt^fou, dat gebèïfrde dus gewoon niet en ja, dan wil je door alle emoties wel eens uitva ren tegén die lui daar." Maassluis Maurits Rookus zat gisteravond thuis weer 'gewoon' op de bank. Alsof er niets was ge beurd. Vertellen waar hij al die da gen had gezworven en geslapen deed hij nog niet.' ltAch," reageer de vader Arie opgelucht, „dat komt nog wel, We zijn al blij dat hij weer terug is. Morgen is zijn zusje jarig, het mooiste cadeau hebben we dus al." Iets na half vier kreeg Els Rookus gistermiddag thuis in Maassluis uit Amsterdam het verlossende telefoontje van haar man: 'Mau rits is terecht'. Eindelijk, precies veertien dagen na zijn verdwij ning, kwam er een eind aan de slopende onzekerheid. Een vriend van Arie, met wie hij stond te posten, bij het centraal station van Amsterdam, zag Maurits (15) het eerst. „We stonden op het plein voor het station en toen zag die vriend hém plotseling op een muurtje zitten. Ja, dan komt het wel even tot een emotionele uit barsting," vertelt de dolgelukkige vader. „Ik heb voortdurend ge loofd en gehoopt dat ie weer bo ven water zou komen, anders ga je natuurlijk ook niet lopen zoe ken.". Het toeval wilde dat moeder Els gisteren de kamer van haar zoon, ook wel 'Maus' genoemd, had op geruimd en zijn bed had ver schoond; alsof ze voelde dat haar zoon weldra weer thuis zou zijn. Maurits pendelde de afgelopen dagen tussen Den Haag en Am sterdam. Geld voor treinkaartjes 'bedelde' hij bij elkaar. Hoe hij zich in leven heeft gehouden, is nog niet bekend. Arie Rookus: „We horen het allemaal nog wel. Maurits'- fysieke gesteldheid is prima. We zijn stikgelukkig dat ie 'weer terug is." Door Ben van Haren Vlaardingen De kans is heel klein, dat de Dillenburgsingel voor alle verkeer wordt vrij gege ven. Zelfs WD-fractiévoorzitter Lex de Lange heeft nu twijfels aan de haalbaarheid van het plan om de ex-busbaan open te stellen birineri de gestelde randvoorwaar den; Hij wil zich in ieder geval niet vastleggen op een openstel ling voordat bekend is of voor een bedrag van 1,4 miljoen gulden verkeersveiligheid en leefbaar heid voor omwonenden zijn te ga randeren. Dit bleek gisteren in de gemeen teraad toen Ben van der Velde van GroenLinks een laatste poging deed om het collegevoorstel over deze kwestie van de agenda afge voerd te krijgen. In een'discussie over de uitslagen van de busbaanenquêtes had Le- nie van Halteren-Schilder over 'het verlies van de WD' gespro ken bij de afwijzing van andere openstellingen door de geraad pleegde omwonenden. Alsof het openen van alle busbanen nog steeds het doel van de WD zou zijn. Toen Van der Velde hieraan herinnerde, bevestigde Van Hal teren de juistheid van zijn waar neming met haar directe reactie: „Is dat nieuws voor u?" Op dat moment betrok het gezicht van De Lange, die aansluitend ook instemmend knikte toen Van der Velde veronderstelde dat de WD-fract ie voorzitter de open stellingen aan voorwaarden ver bond. By dc beoordeling van het college-testament had De Lange immers gezegd: „Uitgangspunt voor de WD-fraetïe is altijd ge weest, dat een onderzoek uitge voerd dient te worden naar het draagvlak voor de verkeersafslui- tingen onder direct belangheb benden. De uitslag daarvan is doorslaggevend voor een besluit over het wel of niet openstellen van de afsluiting. Bij de uiteinde lijke beslissing spelen ook ver keersveiligheid en leefbaarheid een rol." De woordvoerders van de coalitie partners CDA, PvdA en D66 heb ben afgelopen week al laten blij ken niet te geloven in de haal baarheid. Verkeersveiligheid en milieumaatregelen zullen veel te hoge kosten vergen. Zij werden echter door de WD geprest om het collegevoorstel voor planvoor bereiding te steunen. Afspraak is afspraak," redeneert De Lange. Ook gisteravond hield de gehele coalitie zich hieraan. Van der Velde constateerde: „De politiek is er veel aangetegen dat de mensen gaan stemmen. Het wordt de bewoners van Holy-Zuid toch niet gemakkelijk gemaakt, want op een ontoelaatbare manier worden nu bewoners daar behan deld." droeg het. percentage 67,3. Het merendeel van de 130 uitkerings gerechtigden dat werd opgepakt, pleegde samenlevingsfraude. Ze venentwintig mensen kregen een proces verbaal wegens valsheid in geschrifte en bedrog. In een aan tal gevallen ging het om bedragen beneden de 6000 gulden, Deze Maassluizers kregen direct van de afdeling sociale zaken en werkge legenheid een straf of een boete. Bij dertig personen werd de uitke ring meteen stopgezet omdat zij helemaal geen recht op bijstand bleken te hebben. Vanwege het geven van verkeerde informatie bij de aanvraag of een heronder zoek van de uitkering, werd de bijstand bij negen mensen gewij zigd. In het kader van de Wet Boeten, die 1 juli vorig jaar in werking is getreden, zijn inmiddels een paar onderzoeken gestart naar uitke ringsgerechtigden die de sociale dienst niet hebben geïnformeerd of andere verplichtingen niet zijn nagekomen. Gemeenten moeten in die gevallen een straf of een boete opleggen. Voorheen werd dit, vaak na lang wachten, door de rechter afgehandeld. Alle bijstandsgerechtigden zijn op de hoogte gesteld van deze nieuwe regels. Wie vragen heeft kan contact opnemen met het Bu reau Sociale Recherche van de ge meente. Scholieren van openbare basisschool De Singel in Schiedam namen gistermorgen zingend en dansend de leskist van ONS Milieu in ontvangst Foto Roei Dijkstra .'v/ AA i. -fA-rAA h'A;;AA >;,X''JA AAA s''AA'A;/A Schiedam Verkleed als-straat veger, vuilniszak, bananenschil, fles, blikje, batterij en oud papier zongen en dansten basisscholie ren van De Singel in Schiedam woensdagmorgen een loflied op het apart, inzamelen van afval. De school maakte de mini-musi cal speciaal ter introductie van de leskist 'Kringlopen/natuurlijk afval' van ONS Milieu. Deze kist met de daarbij beho rende handleiding 'Afval: breuk in de natuurlijke kringloop?' werd door wethouder A. G. Wieg- - man officieel overhandigd; aan de scholieren en leerlingen van groep 6. Dé Singel was de eerste school in Schiedam die inschreef c^hetpnyect; Het lesmateriaal is in opdracht van ONS Milieu ontwikkeld voor het basisonderwijs in Schiedam. Dit is gèbeurd in samenwerking met de Dienst Educatie ter gele: genheid van 'honderd jaar Stads reiniging in-Schledanil' In de grote houten kist, ontwor pen doord.gfafïsch: vormgever Margriet Afas uit Breda, ritten een handleiding, werkbladen en. croscoop, schepje, pincetten en zoekkaarten bodemtestjés"uit- voeren. Zo ontdekken ze spelen derwijs dat afval niet past binnen de natuurlijke kringloop. Afval vormt een kink in de kabel Apart inzamelen is daarom het credo zodat de natuurlijke kring- lóöp, de eómpostering, niet wordt verstoord. Bij ONS Milieu speelt compost al sinds oudsher- on belangrijke rot Dit. wordt tijdelijk in het Jubileumboek dat als naslagwerk in de kist zit- De klas mag zich een paar weken uidèven met het lesmateriaal éri moeide kist daarna weer inleve- ren bij de Dienst Educatie. Het is de bedoeling dat de twee be schikbare leskisten op zoveel mogelijk Schiedamse scholen circuleren. Inmiddels staan dit jaar vijf scholen op de de hne- lijst. De scholen kunnen jt en met juni deelnemen aan een wedstrijd, waarbij leerlingen werkstukkenmaken vari afval Deze stukken zijn\ -n 19 tot en met 26 september t. rien m Grote of St Janskei aanslui tend op de historische jubileum-' tentoonstelling van Jl^,jaar; - VStadsrèinl^angV Ah-'W"- De blauwe balk was er vanmorgen op de Koe markt in Schiedam snel af. Op de twee overge bleven betonnen staanders werden meteen daarna de koeienkoppen van de Amsterdam se beeldend kunstenaar Arjen Lance! ge plaatst. Met de komst van de sculpturen krijgt de Koe markt weer iets van haar oude betekenis te rug. De kunstenaar nam de identiteit van de Koemarkt als uitgangspunt voor zijn werk. Hij verbaasde zich dat de parkeergarage onder de Koemarkt vol staat met heiüige koeien^ ter- wijl op het plein helemaal niets herinnert aan de naamgeving en de geschiedenis. De twee sculpturen die morgen officieel wor den onthuld zullen de illustere namen Bert en Brigit dragen. Het zijn twee immense bronzen busten van een Friese Holsteiner en een Noord-Afrikaanse koe. De stier heft het hoofd en loeit, en de koe kijkt vanaf de betonnen staander nieuwsgierig naar het snackend pu bliek. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren VlaardingenMet de vraag om re acties op haar 'Bestuurlijke ver antwoording 1994-1998' heeft het college van burgemeester en wet houders van Vlaardingen een Ia- ding kritiek over zich afgeroepen. Alleen D6fi en CDA hadden geen aanmerkingen. Voor de meeste partijen was het een onvolledig of zelfs overbodig stuk. De WD was wel uitermate inge nomen met de verantwoording en ziet het stuk als basis voor een vol gende regeerperiode. Fractievoor zitter De Lange gebruikte het gis teren echter als handvat om colle ge, ambtenary en coalitiepartners de oren te wassen- Van het voornemen om de politie ke en bestuurscultuur in Vlaar dingen te verbeteren is onvol doende terecht gekomen, zei hij. De raad krijgt voorstellen met on duidelijke beslispunten voorge legd, de telefonische bereikbaar heid van de gemeente is onvol doende en binnen de coalitie zit ten politiek kwaadwillenden, die het WD-standpunt over de bus banen niet willen begrijpen. De Schiedam De gemeente Schie dam heeft de landelijke primeur van een pilotproject over Fair Play in de sport. De openingsma nifestatie, die 17.februari wordt gehouden in sporthal Margriet, staat in het teken van sport, tole rantie en fair play. Aan deze mani festatie doen veertien Schiedam se scholen en een aantal (ex)-spor- ters mee. Het project is bedoeld om fair play in de praktijk (in de groep, op het schoolplein en in de gymzaal) te bevorderen. Het bijbehorende projectboek - het werkboek voor leerlingen en docentenhandlei ding - is ontwikkeld door samen werking van de gemeente Schie dam en de stichting Sport, Tole rantie en Fair Play Nederland. Spel bedenken De manifestatie van 17 februari is de eerste kennismaking met het' project voor de leerlingen. In sporthal Margriet krijgen de kin deren spelmateriaal waarmee ze zelf aan de slag moeten caan.Van uit een basisopdraclr moeten de kinderen zelf een bedenken en spelenderwijs de regels aan passen. Bovendien zullen leer krachten en enkele topsporters het spel aan het eind uitvoeren. In het vervolg van het project zul len de leerlingen onder meer sportvideo's bekijken en becom mentariëren, meedoen aan sport dagen waarbij de fair play gedach te centraal staat, voorbeeldlessen in de gymzaal volgen, een op drachtenboek doorwerken en een fairplay-protocol opstellen. Het nieuwe project past uitste kend binnen de doelstelling van de stichting Sport, Tolerantie en Fair Play, De stichting houdt niet van het wapperen met gele kaar ten maar wil juist de goede voor beelden belonen. Voorbeelden hiervan zijn de jaarlijkse uitrei king van de Nationale Nederlan den Fair Play. Awards, sociaal-pre ventieve supportersprojecten en het fonds 'bottum-up-initiatieven. Lange vindt voorts dat er meer ruimte moet komen voor de idee- en van de oppositie. Van die kant kreeg het college he lemaal de wind van voren. De ver antwoording was louter positief geschreven mét weglating van bijvoorbeeld het opstappen van de gemeentesecretaris, het weg zenden van de directeur Stads werk en de uitstroom van goede krachten. Er is 17 miljoen gulden bezuinigd door.de lasten voor de burgers te verhogen en de organi satie is chaotisch na een reorgani satie op een reorganisatie. Attema (PvdA) stelde geen be hoefte te hebben gehad aan. het 'testament'. „De komende ge meenteraad zal straks zijn eigen beleid bepalen." Verdrietig vond ze de constatering, dat er nog steeds achterstanden zijn bij de sociale dienst. „Juist daar is meer bezuinigd dan was opgedragen." Overigens vond de PvdA'ster de deelname aan het college wel de moeite waard. Ze overhandigde het nieuwe verkiezingsprogram ma van de PvdA als het testament van haar fractie. Van de vier wethouders reageerde met name Royers fel. Hij verweet leden van de oppositie onjuisthe den te vertellen. Bij W2O0Ö (van zijn voorganger als wethouder Ranshuijsen) was sprake van een 'onverwerkt verleden' en Lens- velt (SGF/GFV/RPF) kwam met 'selectief geleuter'. „Het college heeft gewoon zijn gemaakte af spraken gevolgd, want afspraken zijn afspraken," aldus Royers. Van der Windt benadrukte dat be zuinigingen in de cultuursector hebben geleid tot nieuwe particu liere initiatieven. Kool wees erop, dat de naar 32 uren teruggebrach te arbeidsweek 5 miljoen gulden besparing oplevert en ontslagen heeft voorkomen. Schiedam Drie jeugdige ver dachten van de overval, 20 decem ber vorig jaar, op een kapsalon aan het Oude Kerkhof zijn aange houden De recherche van het dis trict Schiedam heeft gisteroch tend een zeventienjarige Schie dammer aangehouden. Een veer tienjarige jongen en een dertien-' jarig meisje, eveneens uit Schie dam, waren deze week ai eerder opgepakt. De drie bedreigden tijdens hun overval een medewerkster van de kapsalon en een klant met een vuurwapen. Ze gingen er met een buit vanhonderd gulden vandoor. VlaardingenEen hennepkweke rij in een woning aan de Potgieter straat is gistermorgen door de po litie van het district Waterweg op gerold. Er werden 132 planten, vier assimilatielampen en een be- vloeiingssysteem aangetroffen. Omwonenden hadden geklaagd over een sterk bromgeluid. De po litie constateerde gisterochtend hetzelfde. Het onderzoek richtte zich ai snal op een verduisterd pand. Aan de achterzijde stond een klapraampje open en was een buis zichtbaar, die lucht naar bui ten blies. Hierna heeft de politie een onder zoek in de woning ingesteld. De bewoner was niet aanwezig en zal later worden gehoord- Vlaardingen Een Schiedammer is gisteravond om half acht tegen een lantaarnpaal aan de Vulcaan- weg gereden. De man had tijdens- het autorijden een sigaret op de grond laten, vallen en pakte die weer op. Op dat moment verloor hij de macht over het stuur, raak- .te^an de .weg en kwam .tot stil stand tegen de lichtmast. De auto moest wordenweggesleept. Schiedam In de Hoogstraat beeft gistermiddag tegen winkel- sluitingstijd, rond vyf uur, een achtervolging'plaatsgehad op een winkeldief. De man, afkomstig uit Spijkenisse, wilde er vandoor gaan met twee geluidsspeakers uit een electronicazaak aan de Schiedamse winkelstraat. Een medewerker van de zaak zag dat en zette te voet de achtervolging in, De winkeldief liet op een gegeven moment in de Hoogstraat de spea kers los. De winkelmedewerker staakte daarop de achtervolging en bleef by de gestolen waar staan. Een politieagent in burger, die in de winkelstraat liep, bleef de man uit Spijkenisse volgen. De winkeldief is uiteindelijk aan gehouden toen hij een winkel in vluchtte. Hij werd overgebracht naar het politiebureau en kon na verhoor huiswaarts keren. Maassluis De gemeente Maas sluis gaat de Zalmsnip per woon ruimte uitkeren. Inwoners van Maassluis die per 1 januari 1998 een woonruimte bewoonden ko men hiervoor in aanmerking. De uitkering van 100 gulden wordt in mindering gebracht op het ge combineerde aanslagbiljet ge meentelijke belastingen 1998. Ook huishoudens die met-belas tingplichtig zijn, zuilen de tege moetkoming van 100 gulden krij gen. Niet-belastingplichtig zijn bijvoorbeeld de bewoners van'on- der meer de Schutsluis en Zonne- weelde. De Zalmsnip is bedoeld om lokale lasten te verminderen. <A BERKEL RODENRIJS Univé Midden-Holland b,a., Noordeindseweg 6. tel. (010) 519 19 19 DORDRECHT Univé Dordrecht. Krommedijk 94. tel. (078) 614 74 00 GIESSENBURG Univé Giessenburg, Pcursumseweg 30. tel. (0184) 65 16 88 GROOT-AMMERS O.V.M. Groot-Ammers, Kerkstraat 52, tel. (0184) 66 14 41 HARDINXVELD-GIESSENDAM Univé Hanlinxveld, Peulenstraat 253. tel. (0184) 61 70 88 HELLEVOETSLUIS Univé Hellevoctsluise.0., Waterpoortstraat 22. tel. (0181) 31 18 17 MAASLAND Univé Westland, Diepenburchsiraat 44. tel. (010) 591 73 44 NIEUWERKERK a/d IJSSEL Univé De UsseL Kcrklaan 83. tel (0180) 39 06 00 NIEUW-LEKKEKLAND Unive Nieuw-Lekkerland. Kleyburgplein 1. tel. (0184) 68 52 M SCHIEDAM Uiuvé-Schiedam-Vlaardingen-Overschie, Schiedamseweg4IF, iel. (010)47(120 II Méér weten over Univé? Stap eens binnen bij het kantoor bij in de buurt. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. VERZEKER NOEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1