12 Voorlopig geen nieuwbouw in de Lage Limiet 'Wietkoning' achter tralies Pauluskerk is iaatste halte voor illegalen Sigaretten onderschept Strenge controles rond houseparty Antwerpen Eigenaar coffeeshops meldt zich met tas toiletspullen Langer stadionverbod en boete voor Feyenoord-fan Zomercursus leert met andere culturen omgaan - fff A7 40 Minder nieuwe huizen nodig Fervente lezer Simons Iaat favoriete boeken zien Schoolkinderen koppelen wijken over voetgangersbrug (u A Rotterdams Dagblad Donderdags februari 1998 Rotterdam Wethouder J-C. Kombrink (ruimtelijke ontwikke ling) is boos op de deelgemeente HUlegersberg-Schiebroek over het opschortingsbesluit voor de geplande nieuwbouw in de Lage Limiet. Kombrink wil zo snel mo gelijk overgaan tot de bouw van 350 woningen, nu nagenoeg een akkoord is bereikt over Rotter dam Airport, Uitstel daarvan zou een verlies van tien miljoen gul den betekenen. Het dagelijks be stuur van de deelgemeente wil echter eerst de gevolgen voor de geluidhinder in het gebied onder zoeken. De deelgemeente nam in 1992 het besluit geen medewerking te ver lenen aan de woningbouwontwik- keling in de Lage Limiet, zolang er onzekerheid bestond over de toekomst van Zestienhoven. Kombrink is verontwaardigd om dat dat opschortingsbesluit nog niet is ingetrokken. Volgens hem werpt het voorlopige akkooid een nieuw licht op de geluidhinder. Het dagelijks bestuur wil echter eerst de tijd nemen om te kijken wat precies de veranderingen zyn. .Hombrink moet zich realiseren dat het ons om het welzijn van de bewoners te doen is," zegt dage lijks bestuurder F. Prins van de deelgemeente. „Wij_ staan hier voor de mensen die hier wonen en overlast hebben. Zij hebben zich jarenlang verzet tegen de uitbrei ding van het vliegveld en toch is dat gewoon doorgegaan." Door het uitstel van de nieuwbouw dreigt de gemeente tien miljoen gulden aan inkomsten mis te lo pen. De financiering van diverse voorzieningen zou worden bekos tigd worden uit de grondopbreng- sten van de Lage limiet. Prins wil voorstellen om de Lage limiet tijdelijk te gebruiken als Rotterdam - De douane en Fiscale Opsporingsdienst (FIOD) hebben in de haven van Rotterdam mil joenen sigaretten die naar Portu gal werden gesmokkeld, onder schept. De sigaretten zullen wor den vernietigd. Er zijn geen arres taties verricht. De sigaretten zaten verstopt in een container uit Cyprus die vol gens de papieren dozen katoenen garens bevatte. De doane en FIOD kwamen de container op het spoor als gevolg van samenwerking tussen Euro pese antifraude-eenheden zoals de douane en FIOD. UCLAF, het Europese coördinerende orgaan van dergelijke organisaties, had de aangesloten organisaties ge waarschuwd voor een nieuwe smokkeltruc en daar meer infor matie in de vorm van een 'profiel' over verschaft. opslagplaats voor bagger. Het Hoogheemraadschap Sehieland, dat bezig is met het uitbaggeren van de Bergse Plassen, kan maar de helft van de vervuilde bagger kwijt op de locatie Hoge Limiet. Door ook de Lage Limiet als op slagplaats te gebruiken zou de omslachtige en kostbare methode waarmee nu een groot deel van het sterker vervuilde slib ver werkt wordt, verleden tijd zijn. Kombrink komt volgende maand naar de deelgemeente om het da gelijks bestuur'aan te zeggen' het opschortingsbesluit in te trekken en 20 snel mogelijk te beginnen met nieuwbouw m de Lage Li miet. Prins betreurt het dat ten onrechte de indruk is gewekt dat het opschortingsbesluit opgehe ven zou worden. „Maatregelen moeten altijd een draagvlak heb ben by de mensen om wie het gaat. En momenteel is er geen draagvlak om het opschortingsbe sluit op te heffen. Maar ik heb er alle vertrouwen in dat er een com promis mogelijk is." Rotterdam Omdat de be hoefte aan huizen daalt, wil de Stadsregio Rotterdam het aantal geplande nieuwbouw woningen tot 2005 bijstellen. In 1995 werd nog uitgegaan van een minimum van 59,550 nieuwe huizen voor een perio de van tien jaar. Dat aantal kan voorlopig met ruim 6.5ÖÖ omlaag. In het jaar 2000 kun nen de gemeenten overwegen dit 'overschot' alsnog te bou wen, als dan mocht blijkendat er behoefte aanbestaai Met de gemeenten die deel uitmaken van de' Stadsregio, zouden -afspraken gemaakt 'moeten worden hoeveel hul- -- zen zyieder maximaal tot het jaar 2000 mogen bouwen. Sa- men zouden dat er niét meer dan 53,000 mogen rijn. De Stadsregio val behalve over aantallen,, ook harde af spraken maken over de prijs klassen van. de nieuwbouw huizen.- Op de grote Vinex-lo- caties wil de Stadsregio ten minste twintig procent 'be reikbare' woningen gebouwd zien 'Dat zijn huurwoningen uit de goedkoopste klasse (tot 725 gulden per maand) en tien procent andere sociale huur- en koopwoningen. Een sociale koopwoning is een huis met een prijs van maximaal 171.000 gulden. Een sociale huurwoning heeft in dit ver band een huurprijs tussen de 830 en 1200 'gulden per maand. Op, kleinere bouwlo caties, tot vijfhonderd huizen, wil de Stadsregio vijftien pro cent 'bereikbare' 'woningen realiseren. Rotterdam De Belgische poli tie heeft via de politie in Rotter dam strenge controles aange kondigd rond de mega-house- party Thunderdome aanstaan de zaterdagavond en zondag morgen in het Sportpaleis in Antwerpen. Reden voor deze aanpak is het feit dat een groot aantal Neder landers op de houseparty wordt verwacht De Rijkswacht en de gemeente politie van Antwerpen zijn van plan vooral het gebruik en het in bezit hebben van drugs scherp te controleren. Bezoe kers van de houseparty die drugs, van welke aard ook, bij zich hebben, krijgen minimaal een proces-verbaal. Hun toe gangsbewijs wordt ingenomen. Tot deze veiligheidsmaatrege len is besloten naar aanleiding van de tragische dood van de Nederlandse tiener Ronnie de Rooij. De 16-jarige jongen uit het Brabantse Hank verdween op 19 oktober na een bezoek met een groep vrienden aan een me- ga-houseparty in het Sportpa leis. Hij had XTC gebruikt. Zijn lichaam werd weken later terug gevonden in een dok. Na de laatste mega-party troffen bewakers in de buurt van het Sportpaleis ook andere ver dwaaldejongeren aan, die in pa niek en gedesorienteerd waren na drugsgebruik. Naast een controle op drugs, kunnen be zoekers ook worden gevraagd zich te legitimeren. Alleen per sonen van zestien jaar en ouder worden tot de party toegelaten. Bepaalde kleding is niet toege staan. Attributen die doorgaans in gebruik zijn bij voetbalsup porters. zoals sjaaltjes en T- shirts, zullen worden geweerd. De aangekondigde controles zullen worden gehouden in het Sportpaleis en op de wegen er heen. Ook op parkeerterreinen, de we gen rond Antwerpen t-h op de stations zal door de politie wor den gecontroleerd. Rotterdam Freek Westerman, eigenaar van een reeks cof feeshops in Rotterdam en Schiedam, zit sinds gisteren in een politiecel. Na een inval dinsdag in een bedrijfspand in Sehie- dam-Noord, waar wiet en joints werden verpakt voor distribu tie via zijn coffeeshops, meldde Westerman zich gisteren vrij willig bij de Schiedamse politie. Hij werd prompt gearres teerd. De Rotterdamse 'wietkoning' had een tasje met toiletartikelen by zich toen hjj zich meldde aan de balie van bet bureau. Westerman houdt rekening met een verblijf van enkele dagen in de cel. Zijn woordvoerder Salco Oechipinto maakt duidelijk dat Westermans gang naar de politie moet worden uitgelegd als een protest. Westerman heeft ernstige bezwa ren tegen het Nederlandse soft drugs-beleid, dat het bestaan van coffeeshops en de verkoop van wiet wel toestaat, maar het kwe ken, verpakken en vervoeren er van in grotere hoeveelheden be straft. „Het mag wel de voordeur uit, maar niet de achterdeur in," zei Oechipinto eerder deze week boos. Westermans coffeeshops blijven uit protest voorlopig gesloten. De sluiting ging dinsdag in en duurt in elk geval totdat de acht mede werkers die by de inval werden gearresteerd, op vrye voeten zijn Zij verblyven in politiecellen in Schiedam en Vlaardingen. Door de sluiting lydt de coffeeshop-ke ten, die zegt zo'n 60.000 softdrugs- gebruikers als klant te hebben, forse schade. Oechipinto beweert dat de Schie damse politie de hoeveelheid wiet die in het verpakkingscentrum in beslag werd genomen, schrome- Wethouder H. Simonsen di recteur F. Meijer van de Gemeentebi bliotheekbe kijken de boe- kenselectie die in de cen trale hal van de biep aan de Hoog straat wordt geëxposeerd. Foto Niels van der Hoevan/Rotter dams Dagblad Rotterdam Het is al langer be kend: Nederlanders lezen steeds minder. De interesse voor litera tuur neemt af en de jeugd lykt al helemaal niet meer warm te lopen voor een goed boek. Op allerlei manieren proberen bibliotheken en ministeries dit te voorkomen en het boek te promoten. Zo ook de Gemeentebibliotheek Rotterdam. Met een doorlopende tentoonstelling van de boeken- keuze van bekende Rotterdam mers moet een nieuwe groep le zers aangesproken worden en zouden oudere lezers op nieuwe ideeen gebracht moeten worden. Deze maand zijn de favoriete boe ken en cd's van wethouder Hans Simons te zien in de hal van de bi bliotheek. Directeur F. Meijer: „Het idee is eigenlijk al ontstaan tijdens de verbouwing van de bi bliotheek. We willen het informa tieplein gebiuik.cn voor verschil lende doeleinden, Tentoonstellin gen, optredens, presentaties van de politieke partijen met het oog op de komende verkiezingen. En dit past daar prima in. Op deze manier laten we zien wat er in de stad gelezen wordt door bekende Rotterdammers en betrekken we de boeken erby die hier in de bi bliotheek te leen zijn." Voor Hans Simons bleek hetgeen makkelijke opdracht te zijn. „Ik heb nog nooit een boek voor de tweede keer gelezen. Daarom had ik op een gegeven moment wel dertig boeken liggen die indruk op mij hebben gemaakt. Uiteinde lijk heb ik tot deze tien besloten, omdat ik ze mee zou nemen naar dat denkbeeldige onbewoonde ei land." De boeken van Simons stammen vooral uit de jaren zestig en ze ventig. Wellicht zyn ze niet echt geschikt om een dertienjarige aan het lezen te krijgen, maar het blijft natuurlijk een kwestie van persoonlijke smaak. Literatuur over de Tweede Wereldoorlog en biografiën over mensen die zich in moeilijke situaties wisten te redden, interesseren Simons. Boeken als 'Hersenschimmen' van Bernlef, 'Is dit een mens' van Primo Levi en '1933' van Ph. Met calfe hebben zijn persoonlijke voorkeur. Maar ook een fotoboek van B. Lanker, 'I dream a world' hoort bij zijn favorieten. Zijn muziekkeus is ook vrij tradi tioneel Jazz, klassiek en zangers en zangeressen van Nederlands en Franstalige chansons staan by Simons in het cd-rek. Simons: „Popmuziek heeft metzo mijn in teresse. Ik volg het wel een beetje, maar het doet me niet veel. Ik vroeg me nog af waarom ik niks van Herman van veen hierbij heb geplaatst; daar heb ik thuis bijna alles van. Dat soort muziek boeit me wel." Simons blijkt een fervent lezer te zijn. Het liefst zit hij op zondag middag op de bank met klassieke muziek aan en een goed boek in de hand. De bibliotheek bezoekt hij nauwelijks. „Ik koop af en toe gewoon een boek. Vroeger kwam ik hier wel elke maand voor het wethoudersspreekuur, maar te genwoordig nauwelijks meer," legt hij uit. Daardoor komt het misschien ook dat de tentoongestelde boeken uit zijn privécollectie afkomstig zyn en niet uit de bibliotheek. Meijer: „Mensen willen deze boeken mis schien ook lezen. Als ze hier bene den in de vitrine liggen, kunnen ze natuurlijk niet uitgeleend wor den. En op deze manier is het ook een stuk authentieker." Zo'n 110 kinderen zijn elkaar gisteren tegemoet gelopen op de nieuwe voetgangers brug die de Afrikaanderwijk en de Kop van Zuid verbindt. Scholieren van basisschool de Wissel en de Pijler (Kop van Zuid) en de Globetrotter (Afrikaanderwijk) hebben de feestelijke opening bijge woond. Ai Jaren nebben bewo ners zich voor deze verbin ding sterk gemaakt. Ook gis teren opende het Servicepunt Afrikaanderwijk aan de Hille- dijk zijn deuren. Hier zijn de Bewonersorganisatie Afri kaanderwijk en de wijkpost van de deelgemeente geves tigd. Foto Bod Dijkstra lijk overdrijft. „Ze zeggen veertig kilo, maar dat slaat werkelijk ner gens op. Als ze vier kilo hebben meegenomen, is het veel." De hennepverwerkingsfabriek stond in de Nijverheidstraat op het industrieterrein Nieuw Ma- thenesse. In het gebouw werd van buiten aangeleverde hennep ge wogen, in kleine hoeveelheden gesplitst en vervolgens in zakjes gedaan voor de verkoop. Ook wer den in het fabriekje op professio nele wijze joints gemaakt. Freek Westerman is eigenaar van onder meer de coffeeshops De Poel, Reefers, Contrabande en Gr eenhouse in Rotterdam, Sponk m Schiedam en Parade in Hoek van Holland. Oechipinto heeft meteen een handtekeningenactie aangekon digd m de coffeeshops. „Met die handtekeningen ga ik naar de ge meenteraad in Rotterdam en ver koop ze bij opbod. Hier heb ik zes tigduizend stemmen, wie wil ze hebben?" aldus Oechipinto. De politiewoordvoerster: „Als de ze meneer boos is, moet hij met by ons zyn, maar by justitie. Wij voeren ook alleen maar uit wat we opgedragen krjgen." Rotterdam De KNVB heeft een 34-jarige Feyenoord-supporter uit Schiedam een boete van duizend gulden opgelegd. De Schiedam mer mag daarnaast tot het jaar 2002 geen wedstrijden meer be zoeken die door de KNVB worden georganiseerd, De voetbalbond ging over tot deze maatregel, om dat de man zich niet aan een eer der opgelegd stadionverbod hield. De supporter kan een boete wor den opgelegd omdat hij zelf lid is van een bij de KNVB aangesloten voetbalvereniging. De Schiedammer werd deze zo mer door de KNVB veroordeeld tot een stadionverbod van vier jaar. Hij kreeg deze straf opge legd, omdat hij aanwezig was by de vechtpartij tussen Feyenoord- en Ajax-supporters in Beverwijk op 23 maart vorig jaar. Bij deze on geregeldheden kwam Ajax-fan Carlo Pieomie om het leven. De KNVB besloot alle aanwezigen in Beverwijk - ongeacht of hy of zij door de rechter veroordeeld zou worden - te straffen met een sta dionverbod van vier jaar. De Schiedammer overtrad het stadionverbod en bezocht de Champions League-wedstrijd Feyenoord-Manchester United Helaas voor hem werd hy door een agent herkend en besloot de KNVB hem de maximale boete op te leggen die de reglementen van de voetbalbond toestaan en het stadionverbod met een jaar te ver lengen. De Feyenoord-fan moet zich ove rigens ook nog voor de Haarlemse rechtbank verantwoorden voor zyn aandeel in de gevechten by Beverwijk. Wanneer hy precies moet voorkomen voor de meer voudige kamer is nog niet be kend. Het Openbaar Ministerie besloot eerder vijf zaken tegen voetbal-hooligans aan te houden om meer onderzoek te kunnen verrichten. Deze vooronderzoe ken lopen nog steeds. Rotterdam De zomeruniversL teitgaat pas óver enkele jaren ran start, maar de eerste zomercursus dient zich dit jaar al aan. Het gaat om een vierdaagse cursus 'inter cultureel management', die toe komstige leidinggevenden met werknemers uit andere culturen leert omgaan. „Ik kon niet meer wachten tot de zomeruniversiteit van start gaat," zegt initiatiefnemer H. Brouwers van TR&O (Transfergroep Rotter dam en Omstreken, een dochter van de Hogeschool Rotterdam en Omstreken). Hij rekent op zeker honderd belangstellenden uit heel Europa. „We spelen in op de veranderende samenleving," zegt Brouwers. „Het gedeelte van de bevolking dat uit een andere cultuur komt, neemt toe. Dit betekent dat be drijven ook steeds meer te maken krijgen met allochtonen." P. Versteegen, die ook bij de cur sus betrokken is, denkt dat mana gers best wat meer kennis over andere culturen kunnen gebrui ken. Ze geeft een voorbeeld.Als je bepaalde allochtone groepen via advertenties wilt bereiken, zul je andere media moeten kiezen dan de kranten en tijdschriften y die.veel Nedet^jlers lezen." Maar'succesvol werven alleen is niet .voldoende, Brouwers: „fin nen het bedrijf moeten de alloch tone werknemers zich ook wel kom voelen. Zo niet, dan is het moeilijkwerken." Volgens Brouwers wordt aan de hand van voorbeelden uit heel Eu ropa gewerkt. „Een hoge militair zal bespreken hoe de NAVO pro beert om internationaal samen te werken met de Oost-Europese krijgsmacht, die een heel andere cultuur van werken heeft." Een ander voorbeeld is de gezond heidszorg in Nederland. Brou wers: „Er was een tekort aan per soneel in deze sector. Dat pro bleem is opgelost door allochto nen te werven. We bekijken tij dens de cursus waarom de wer ving succesvol is geweest." Volgens Brouwers komen ook heel andere voorbeelden aan bod. Ook andere zaken die met 'inter cultureel management' te maken hebben komen aan bod Zo zullen de deelnemers uitleg krijgen over het Nederlandse polder-model, de demografische ontwikkelingen en de verhoudingen op de ar beidsmarkt. Rotterdam Veel vluchtelingen die voor voedsel en onderdak aan kloppen bij de Pauluskerk en daar een poosje verblijven, ver- dwynen na verloop van tijd in het illegale circuit. De Rotterdamse kerk is de laatste halte voordat zij onderduiken, Ook al is de politieke toestand in hun land van herkomst verbeterd, vaak willen of kunnen deze vluch telingen niet meer terug omdat ze in Nederland wortel hebben ge schoten. Mentaal Mentaal zyn deze mensen er vaak slecht aan toe. Opvallend veel hulpvragers verkeren in een slechte geestelijke toestand, meldt dominee H, "Visser in zijn jaarverslag over het vluchtelin genwerk in zijn kerk 1997. Bijna vijfhonderd mensen uit an dere landen klopten vorig jaar bij de Pauluskerk aan voor hulp. De grootste groep werd gevormd door circa zeventig jonge Noord- Afnkanen. Zij hadden veelal in een,van de Zuid-Europese landen een verblijfsstatus weten te be machtigen, maar waren om eco nomische reden uitgeweken naar Noord-Europa. Vaak ging het om kinderen die door hun ouders naar Europa wa ren gestuurd en die opgroeiden in kindertehuizen in Spanje of Ita lië. Hun situatie in Nederland is weinig hoopgevend, Fransen vormen de tweede groep hulpvragers. Mensen van deze na tionaliteit behoren tot de vaste cli entèle van dominee Visser; in 1986 klopten 85 Fransen aan om voedsel en geld, in 1995 zelfs 130. Vorig jaar waren het er zo'n zestig. Een opvallend verschil met voor gaande jaren was dat in 1997 niet zozeer harddrugsverslaafde Fran sen op de stoep stonden, maar mensen die op de bonnefooi naar Nederland waren gekomen voor werk of die hier gestrand waren als toerist. Hetzelfde ging op voor enkele tientallen Belgen, Spanjaarden en Duitsers. Europeanen krygen volgens het beleid van dominee Visser overigens geen geld meer om hun terugkeer te kunnen be kostigen. Zij moeten maar een beroep doen op hun familie of op het consulaat. Andere nationaliteiten die in be hoorlijk grote aantallen hun toe vlucht zochten in de Pauluskerk waren Afrikanen (Ghana, Nigeria, Sierra Leone, Guinee. Eritrea, Ethiopië) en Russen, Wit-Russen enOekrainers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2