17 Verbazing over snelle sloop De Fiets Training voor ouders ADHD-kinderen moet de sfeer in het gezin verbeteren Klacht ingediend over schietende politieman Milieufederatie wil debat over ruimte en natuur Optreden van deelgemeente bekritiseerd; resultaat verwelkomd Kruisplein het toneel van grote bouwdrukte De Coolsi Cel en tbs geëist wegens doodslag De losse burger als excuus-Truus Rotterdams Dagblad Zaterdag 7 februari 1998 Rotterdam Advocaat mr. K. Blonk heeft namens haar cliënt, een 30-jarige Rotterdammer, een klacht ingediend over het optre den van een politieman van het district Groot-IJsseimonde. Die maakte op 1 januari van dit jaar bij de aanhouding van dc man in een woning aan de Bermdyk ge bruik van zijn dienstwapen. De agent schoot volgens de raads vrouw dwars door de deur van het pand heen, omdat hij zich be dreigd voelde door haar cliënt die een jachtgeweer in de handen had. Volgens haar heeft de politieman met zijn actie onnodig risico geno men en zich bovendien niet aan de ambtsinstructie van de politie gehouden. „Er staat in die in structie datbij het lossen van een waarschuwingsschot gevaar voor personen of zaken zoveel moge lijk moet worden vermeden. Dat is hier zeker niet gebeurd," stelt mr. Blonk. De politie werd op Nieuwjaarsdag gewaarschuwd door omwonen den. De man zou ruzie hebben ge had met zijn vriendin, wat zich in eerste instantie op straat afspeel de. Toen de agenten ter plekke kwamen, was de man inmiddels naar binnen gegaan. Toen de agenten de woning wil den binnengaan, sloeg de ver dachte met de loop van het ge weer van binnen uit een ruitje uit de deur en richtte naar buiten. Eén agent vond die situatie zo be dreigend. dat hij besloot te schie ter. Volgens de advocaat heeft de be trokken functionaris nagelaten eerst te roepen dat hij wilde schie ten. Verder waren er in haar ogen nog diverse andere mogelijkhe den om de problemen op te los sen. Zo hadden de politiemensen zich kunnen terugtrekken en wachten op een arrestatieteam. Ook wekte het verbazing dat er in de richting van de man. die zich achter de deur bevondwerd geschoten. ,.De kogel doorboorde de deur op buikhoogte." zegt mr. Blonk, „en miste de man op een haar. Het projectiel werd later in de keuken teruggevonden. Vooral zijn vriendin was heel boos. Ze had meermalen tegen die agenten geroepen dat ze niet moesten schieten, omdat er ook een kind binnen was. Op die hoogte had de kogel dat meisje in het hoofd kunnen treffen. Nadat er was geschoten, kwam mijn di ent naar buiten met het kind op zijn arm." Een woordvoeder van de regiopo litie Rotterdam-Rijnmond beves tigt dat de klacht is binnengeko men. „We zullen daar zeer zorg vuldig naar kijken." luidt zijn re actie. Justitie is eveneens op de hoogte gebracht, wat gebruikelijk is als een politieman zijn wapen gebruikt. Door Kor Kegel Den Haag Het provinciebestuur neemt de handschoen op, die gis terechtend is toegeworpen door de Zuid-Hollandse Milieufedera tie. Onbegrijpelijk vond directeur N. van Brussel het dat er geen en kele politieke discussie is over het feit. dat een aantal belangrijke milieudoelstellingen niet gehaald wordt. „Als dit het bedrijfsresultaat van een onderneming zou zijn, zou- l- den de aandelen kelderen/' zei Van BrusseL Hy riep de statón- commissie Rotterdam Milieu op tot een debat om de zeilen bij te t;; zetten en prompt kreeg hij bijval - uit alle fracties. y PvdA, D66 en Groenlinks/De Groenen grepen de kritiek van de •f Milieufederatie dankbaar aan om r,; nog eens hun zorg kenbaar te ma li ken dat de dubbele doelstelling van meer economie en een beter milieu uit balans raakt, met name bij de havenontwikkelingen in de Rotterdamse regio (ROM-project fRijnmond). Maar ook CDA en VVD toonden rich gevoelig voor de woorden van Van Brussel, die verwees naar de toekomstverken- ning Milieu, Water en Natuur v 2000-2010, Hieruit blijkt dat het provinciale beleid op onderdelen succesvol is. Zo is de productie stopgezet van I' stoffen die de ozonlaag aantasten, zodat de ozonlaag zich halverwe- V ge de volgende eeuw vermoede- lijk kan kerstalten. Maar op vrij- wel alle andere beleidsonderdelen blijken extra inspanningen nodig j le zijn. Van Brussel las voor. Stank blijft een hardnekkig probleem. Nieu we natuur wordt moeilijk door zu- re regen en vermesting, Het vei- ligheidsrisico van transportver- keer neemt toe. Er komen barriè- res bij in de ecologische hoofd- structuur van Zuid-Holland. Het i.' oppervlaktewater verbetert niet vanwege algengroei, zware meta- f-. len en bestrijdingsmiddelen, In landbouwgrond blijven zware me- talen zich ophopen. Zomersmog en fijn stof blijven de gezondheid f bedreigen. Het wegverkeer blijft eenenorm probleem. •Van Brussel meent dat economie i/ nog altijd voorgaat, omdat er 1; brood opde plank moet. „Maar nu de economie als een lier draait, V wordt het de hoogste tijd voor een l oriëntatie op de kwaliteit van de f woonen leefomgeving," aldus de sJ directeur van de Milieufederatie. Hij ziet in de prakrijk dat het ruimtelijk beleid de weg moet vrijmaken voor bouwlocaties en f infrastructuur, en dat daarna ge- keken wordt hoe het met het mi- h lieu moet Van Brussel: „Het ruimtelijk beleid was juist be doeld om bij voorbaat de milieu- kwaliteit bepalend te doen zijn voor wat verder mogelijk is. Het beleid moet de zwakke functie van natuur en milieu bescher- Hij hield de provinciebestuurders voor dat toekomstige generaties ook 'rust' moeten kunnen vinden - ook in Zuid-Holland, CDA-sta- 7 teniid S. Veerman bleek het met hem eens dat het provinciebe- stuur zich ernstig moet afvragen wat in Zuid-Hollana nog wel kan en wat niet meer verantwoord is. Ook WD'er R.E. Waterman vond het "absoluut nodig' dat de provin cie en het bedrijfsleven de uitda ging aannemen om de moeilijke weg te gaan om tot schone pro ductieprocessen te komen. „Zijn we wel op de goede weg?" vroeg Waterman zich af. D66-statenIid R.D. Stam zag als een van de oorzaken dat veel pro blemen geen 'eigenaar' hebben, waardoor niemand zich eerstver antwoordelijk voelt voor de gang van zaken. De provincie is maar een van de spelers op het veld. Er zijn ook andere overheden en het bedrijfsleven, zei hij. Net als PvdA-slateniid I.H. van Kooten- van der Meulen, die het eerst op Van Brussel gereageerd had, pleitte Stam voor een stevige dis cussie, gedurende enkele verga deringen in de komende maan den. Gedeputeerde J. Wolf zei zo veel druk vanuit de commissie niet te kunnen weerstaan. Hp deed de toezegging dat de priori teiten in het milieubeleid helder op tafel komen. Van Brussel: „U hebt nog één jaar te gaan. Dan zijn er weer verkiezingen..." Door Mieke de Bont Rotterdam - De plotselinge sloop gisteren van gebouw De Fiets aan de Linker Rottekade in Crooswijk heeft geleid tot verdeel de reacties. Gedeeld wordt echter wel de verbazing over de snelle actie van de deelgemeente Kralingen-Crooswijk: nie mand had verwacht dat het pand onmiddellijk tegen de vlakte zou gaan. De inkt van de sloopvergunning is nog nat en be langhebbenden kunnen zes weken lang bezwaar aantekenen tegen de afgifte van de vergunning. Bovendien ontkende de deelgemeente Kralingen-Crooswijk vorige week nog dat er ontwikkelingen waren rondom De Fiets. Hel Wijkorgaan Crooswijk rea geert woest. „Wc nemen dit zeer hoog op," zegt H. van KUnken- .„We worden niet serieus geno men. De deelgemeente zou ons by alle plannen betrekken. Op don derdag verklaart de deelgemeen te nog dat de normale bezwaar procedure wordt gevolgd en op vrijdag ligt de zaak plat!" Zowel het Wijkorgaan ais een groep bewoners was van plan be zwaar aan te tekenen tegen de sloopvergunning. Rob van den Bergh. die lange tijd het pand met een aantal Crooswijkers bezet hield, weet nog niet of hij de pro cedure doorzet. ..We hebben geen pand meer. dus geen verweer. Als een dief in de nacht zijn de slo pers gekomen. Schandalig, dat de deelgemeente zo stiekem han delt. Ook wij hebben weer geen recht van spreken gehad. Waarom heeft de deelgemeente dit niet recht voor zijn raap gezegd. Dan hadden wij nog onze spullen uit De Fiets kunnen halen." Bij de sloop zouden geluidsinstal laties. barkrukken, bouwmateria len, speelgoed van kinderen en andere spullen onderzijn vermor zeld. 'Niet elegant' Een woordvoerder van de vak groep staats- en bestuursrecht van de Erasmus Universiteit Rot terdam geeft aan dat de deelge meente met de onmiddellijke sloop wel in haar recht staat. „Het is niet elegant, maar het mag," verklaart hij. „Als een besluit be kend wordt gemaakt dan treedt het in werking. De sloop is een ri sico voor de deelgemeente. Als de rechter het besluit herziet dan hebben ze een probleem." De rechtsman geeft aan de zaak niet te kennen en is daarom voorzich tig met uitspraken. „Bezwaar aan tekenen zou zin hebben voor het verkrijgen van schadevergoe ding," meent hij. Fractievoorzitter J. La Croix van het CDA in Kralingen-Crooswijk meent dat de bezetters op hun hoede hadden moeten zijn. „Zij kennen de situatie," stelt hij, doe lend op het voornemen tot sloop. La Croix is blij dat de woning- bouwplannen nu gerealiseerd kunnen worden. „Vorige week heeft deelraads voorzitter de pers voor leugenaar uitgemaakt vanwege berichten over sloopplannen." verbaast, fractievoorzitter P.Tuinenburg van GroenLinks zich. „En nu is er inderdaad gesloopt. Dat is toch een vreemde manier van commu niceren. Als je keuzes maakt moet je die eerlijk naar buiten bren gen." Tuinenburg geeft toe dat de sloop van De Fiets 'in de pen' zat ,maar betreurt het dat er nog steeds geen alternatief is voor de Crooswijkse jeugd. Fractievoorzitter K. Verkruisen- Schutte van de PvdA is er 'wet blij' om dat het pand is gesloopt. Verder wil zij niet op de zaak in gaan. Ook voor M. Harbers, frac tievoorzitter van de WD, kwam de sloop onverwacht. „We weten als raad niet meer dan wat we in de krant lezen, en dat werd tegen gesproken. De WD heeft altijd achter sloop gestaan. Ik denk dat dit de enige mogelijkheid was. Voor de jongeren zoeken we een andere oplossing." Van den Bergh heeft 'ludieke ac ties' aangekondigd. Het Wijkor gaan Crooswijk 'laat het er niet by zitten' en beraadt zich over te on dernemen stappen. Hot Kruisplein In Rotterdam wordt gedomineerd door bouwdrukte. BIJ de Doelen gaan palen de grond In voor de bouw van de Hogeschool voor Muziek en Theater en het nieuwe congrescentrum dat straks aan 700 bezoekers plaats moet bieden. Even verderop wordt hard gewerkt aan de fundering van de Mlllenlumtoren. Foto wets van dor NoevervH«twd*m oagwad Rotterdam - Tegen de Rotterdam mer W.B. is gisteren voor de rechtbank in de Maasstad drie jaar cel en tbs met dwangverple ging geëist wegens doodslag op de 26-jarige Natasja Veerman uit Bergschenhoek. De vrouw had haar relatie met B. na enige maan den beëindigd, waarna B. zijn ex- vriendin in haar slaapkamer tij dens een laatste gesprek met ne gentig messteken ombracht. Aanvankelijk had officier van jus titie mr. G. Münnichs moord ten- laste gelegd, maar bij nader in zien viel dat niet te bewijzen zodat alleen doodslag overbleef, B. was ongevraagd op bezoek ge gaan bij Natasja Veerman om over de al beëindigde relatie te praten. Volgens de verdachte ontstond ruzie, waarna bij hem „de stoppen doorsloegen". Hij kon zich weinig meer herinne ren van de vele messteken. In het huis van de vrouw brandden kaar sen en was de gaskraan openge draaid. Tegenover rechter mr. W. Pulles verklaarde B. dat hij zelf moord wilde plegen/ nadat hij weer bij zinnen was gekomen; Gedragsdeskundigen oordelen dat de verdachte sterk vermin derd toerekeningsvatbaar is voor zijn daad. In het Pieter Baan Centrum, in Utrecht oordelen deskundigen dat de kans op herhaling groot is. Zij adviseren de rechtbank om de man een dagbehandeling in een therapeutisch centrum te laten ondergaan. Volgens het OM is de dagbehandeling te licht en kort stondig om de zeer ernstige ge breken van W.B. te behandelen. Uitspraak op 20 februari. Een op de tien kinderen heeft ADHD, een bersenstoorois die onder meer hyperactiviteit en conce d tra ties toomiss en veroor zaakt. Deze aandoening is tot op heden niet te genezen en moei lijk te behandelen. ADHD, Atten tion Deficit Hyperactivity Disor der, is daarom behalve een me disch ook een maatschappelijk probleem, zegt de Schiedamse psychosociaal therapeut Hanne- ke Houkes. „Vijftig procent van de pubers met adhd belandt in de criminaliteit. Twintig tot der tig procent van de drugsverslaaf den heeft adhd," stelt zij. Schokkende cijfers. Toch wordt adhd door de medische stand nog lang niet zo serieus geno men. Houkes deed zelf onder zoek en zette een training op voorouders met een ADHB-kind. De training'Gezond Ouderschap bij ADHD' heeft als doel ondanks de handicap van bet kind toch een redelijk gelukkig gezinsle ven op te bouwen. Door Joyce de Bruijn Schiedam Hoewel ADHD, vroe ger Minimal Brain Disfunction (MBD) genoemd, tegenwoordig beter wordt gediagnostiseerd, ontbreekt het nog aan goede hulp verlening aan kind en ouders. Nog steeds wordt een hyperactief kind gezien als het gevolg van een verkeerde opvoeding. Een beeld dat vaak ook by de ouders zelf be staat. Ze hebben het idee het alle maal fout te doen. Hanneke Houkes kan het weten. Zij heeft een inmiddels l9jaarou- de zoon met deze handicap. Ze kwam destijds zelf op het spoor van ADHD nadat ze in een dames blad een artikel had gelezen waar van de ingrediënten haar erg be kend voorkwamen. Kinderen met ADHD hebben moeite de aan dacht bij taken of het spel te hou den, lijkt niet te luisteren als het wordt aangesproken, beweegt vaak onrustig met handen en voe ten, rent rond of klimt overal op of in. Ze baseert haar training dus zowel op ervaring met ADHD, als op haar bekwaamheid als thera peute. „De hulpverlening is rond uit slecht," vertelt Houkes. „Weet je hoe dat gaat? Dan kom je met je met het slaapprobleem van je kind by de hulpverlener en die vraagt: 'slaapt je kind met de deur open?' Ja. antwoord je dan, 'Oh, dan moet je de deur maar dicht doen.' Kom je na negen maanden terug met het zelfde probleem, zit er inmiddels een ander. Slaapt je kind met de deur dicht? Oh, dan moet je het maar met de deur open proberen." Vastlopen Wellicht een chargerend voor beeld, maar Houkes heeft derge lijke verhalen gehoord van ouders die zij sprak voor haar onderzoek. In dat onderzoek zocht zij naar een antwoord op de vraag waarom het ene gezin met een of meerde re ADHD-kinderen wel vast liep terwijl het andere redelijk func tioneerde. Ze vergeleek gezinnen met inmiddels opgegroeide ADHD-kinderen met families met schoolgaande ADHD-kinderen. Daaruit kwam onder meer naar voren dat ouders zich continu schuldig voelen over de manier waarop zij met hun kind om gaan. „Ouders hebben het gevoel als een kampleider met hun kind om te gaan. Ze zijn voortdurend aan het corrigeren en straffen. Waar ze niets aan kunnen doen, want zt; proberen hun kind zo in de hand te houden. Vraagje aan volwassen ADHD-kinderen hoe ze hun jeugd hebben ervaren, dan valt op dat hen dat continue straffen niet is bijgebleven. Het viel allemaal wel mee, zeggen ze dan. Ze zyn best tevreden met hun opvoeding." Ouders van kinderen met ADHD hebben vaak het gevoel als een kampleider om te gaan met hun kind. Ze zijn continu aan het corrigeren en straffen. Foto wicnei Biertiuizervcorvos Met andere woorden: ouders kun nen dat schuldgevoel beter over boord zetten. Verspilde energie, want een ADHD-kind vergt nu eenmaal alle aandacht en voort durende correcties. Door hun handicap zijn ze na een dag alle correcties weer vergeten en ma ken ze weer dezelfde fouten. De opvoeding van het kind gaat ook vaak ten koste van de relatie met de partner en eventuele an dere kinderen. Omdat het kind al le aandacht opslokt, komen de ou ders niet meer toe aan een sociaal leven. Ook al omdat de naaste om geving, familie en vrienden, het euvel niet begrijpt of serieus neemt. Vast onderdeel van Hou kes individuele begeleiding is dan ook een gesprek tussen de therapeute Houkes en familie en vrienden van het gezin. „Je ziet vaak dat de familie het probleem niet serieus neemt. 'Als Pietje bij mij is, doet ie nooit zo/ zeggen ze dan. Het probleem is dat ie thuis ook niet altijd zo doet en dat het kind geen weken lang bij familie verblijft. Dan hebben toch weer de ouders het gedaan. Het gezin met een ADHD-kind moet dus kiezen: of ze laten zich de op- en aanmerkingen van de familie welgevallen, of ze breken ermee. Wat ook gebeurt is dat ze worden gemeden. Daarom roep ik de familie bij elkaar. Ik praat over de stoornis en probeer te bouwen aan een sociaal netwerk. Ik doe een beroep op datgene waar het familielid goed in is." Kortom: opa gaat zo nu en dan met het kind vissen, tante nodigt hem of haar uit om koekjes te ko men bakken en oma leest het kind op woensdagmiddag voor. Voor de ouder schept dat wat lucht in gespannen tijden. Ook eventuele broertjes en zusjes van het kind krijgen hierdoor wat meer aandacht. „Broertjes en zus jes hebben eigenlijk geen leven. Alle aandacht gaat naar het ADHD-ktnd. Ze zijn bovendien niet veilig met een ADHD-kind in de buurt. Toen mijn dochter net was geboren, kon ik haar en myn zoon niet alleen in de kamer laten. Hij reed met zijn driewieler rustig over haar heen. Zonder de bedoe ling om haar pijn te doen." Werk Houkes heeft ook ontdekt dat moeders die werken zich iets be ter voelen dan vrouwen die hele dagen thuis zijn. „Omdat je als ouder vaak het gevoel hebt in de opvoeding te falen, geeft werken bevrediging. Want je krijgt dan het idee dat je toch nog wel iets kunt. Ik raad moeders dus vrijwil ligerswerk aan. Of iets met hun hobby's te doen," Een ADHD-kind kan de verwach ting die ouders over hun leven hadden, behoorlijk in de war schoppen. Ouders moeten de tijd nemen hun verdriet daarover te verwerken, vindt Houkes. „Je hebt je verwachtingen van het le ven continu moeten bijstellen, 'Gewoon' is het nooit meer. Je leeft in feite in een voortdurende crisissituatie. De training is een praktisch wapen tegen de handi capvan het kind. De kwaliteit van het omgaan met het kind én met elkaar wordt erdoor verbeterd." Binnenkort start Houkes in haar Schiedamse praktijk twee ouder- groepen die haar training zullen volgen. Daarna wil ze deze metho de landelijk opzetten in samen werking met de landelijke vereni ging voorontwikkeiings- geórags- en leerproblemen Balans. Wie meer wil weten of wil deelnemen aan de training kan contact opne men met de praktijk voor psycho sociale therapie van Hanneke Houkes. telefoonnummer 010- 247.78.98. In weerwil van allerlei beloften en doelstellingen van politieke zijde, wordt het de burger tegenwoordig bepaald niet eenvoudig gemaakt om met inspraak iets te bereiken. Met allerlei initiatieven (stadsge sprekken, wijkpanels) lijkt het alsof de burgerij intenser bij het beleid betrokken wordt. Tegelijk zijn er zo veel ontwikkelingen die de participatie ondermijnen, dat er per saldo een teruggang merk baar is. Je kunt stellen dat sommige be wonersorganisaties het zichzelf hebben aangedaan, dat hun rol wat minder is dan voorheen. De Rotterdamse wethouder Herman Meijer (GroenLinks) nam deze week geen blad voorde mond» toen hij zei dat er behoorlijk con servatieve clubs bij zitten. Dat zijn dan gesloten bolwerken, waar de gestaalde kaders weinig be lang hechten aan wat anderen in hun wijk vinden. Een gezonde verenigingsstructuur is er niet, ze kijken naar de vermeende belan gen van zittende wijkbewoners (vaak de autochtone) en ze hou den geen rekening met de conti nue doorstroming en bovenwijkse belangen. Meijer zei dat in IJssel- monde. Er zijn buurten, zoals Groenenhagen en Tuinenhoven, waar jaarlijks dertig procent ver huist. Op enkele scholen zitten veel alloehtonekinderen uit ande re wijken; hun ouders gaan op zoek naar 'witte' scholen. Er zijn in IJsselmonde diverse bewoners organisaties die echter weinig met elkaar doen. Om die reden heeft het Steunpunt Wonen een wijkpanel gevormd. Het levert nieuwe gezichten op, Er denken nu mensen over de wijk mee, die dat via d,e bestaande organisaties niet dèdènrUat blijkt goed te zijn voor de visie-ontwikkeling. Maar het vermindert de rol van de be wonersorganisaties. w In het Oude Noorden gebeurt dat net een beetje beter/Ook hier een wijkpanel met 'losse' burgers die geen vereniging of groep verte genwoordigen. Maar nadrukke lijk is hier bepaald dat het staande overleg - dus met de bewonersor ganisaties - onverminderd door moet gaan, Dat is terecht Een frisse bewonersorganisatie, die representatief is en flink terug koppelt naar de achterban, kan zich ook in het tijdperk van indi vidualisme heel goed staande houden. Het principe zou moeten zijn dat wijkbewoners zich in zo'n organisatie echt verenigd weten. Hun gezamenlijke spreekbuis dient dan meer recht van spreken te hebben dan individuen die hun mening nooit hebben hoeven te toetsen aan die van de buren. Toch is er een trend merkbaar, waarbij 'losse' burgers gebruikt worden als breekijzer om ouder wetse bewonersorganisaties tot vernieuwing te dwingen. Het kan zinvol zijn, om te forceren dat ook bewonersorganisaties meer een afspiegeling van de multiculture le samenleving worden. Goede bewonersorganisaties zijn dat overigens al; zij zien zelf tijdig welke verandering nodig is. Maar als dat het doel is, zou de {deebgemeente dat hardop moe ten zeggen: vernieuw uzelf en u telt weer mee. Dat nu wordt aan politieke zijde nagelaten. De be wonersorganisaties worden links en rechts gepasseerd door buurt bewoners die individueel bena derd zijn. Dat is niet constructief. De lokale overheid zou er beter aan doen om er actief aan bij te dragen dat bewonersorganisaties zichzelf bij de kop willen pakken om volop de vertegenwoordiging van hun wijk te kunnen zyn. Een vernieuwing van binnenuit op gang helpen, dat is verstandiger. Het stikt tegenwoordig van de platforms waar bewoners op per soonlijke titel zitten en waarbij de bewonersorganisaties ontbreken. De bewoners vormen dan een ex cuus-Truus: kijk eens, we praten toch met bewoners? Er is beslist onderzoek nodig of dat nu wel een juiste koers is. Niet alleen loopt een individu eerder risico ondér tafel te worden geluld, ook blijkt dat de enkeling nogal eens ver stek laat gaan. Dat is minder het geval als bewoners een dub verte genwoordigen. Als je daarby be trekt dat mondige bewoners te genwoordig niet alleen bij de overheid iets moeten zien ie be reiken, maar ook bij verzelfstan digde organisaties (politie, wo- ningcorporaties)en het bedrijfsle ven, dan behoort een duurzame, kwalitatief goede inbreng van be- wonerszijde de politiek een grote re zorg te zijn dan nu het geval is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1