13 Gemeente praat met eigenaren van lege winkels in Hoogstraat Rotterdams Dagblad 'Schiedammers kunnen spelen met Stadserfplein' Gemeente en Des Bouvrie zijn in de afrondende fase Bestuur Fort wordt kleiner en jonger Wakkere burger Fluiter gehuldigd Opnieuw twee aanhoudingen Tien auto's niet gesloten Inbraak in Wijkgebouw Brandje in nissenhut Beleggers beïnvloeden om uitstraling te verbeteren Onttakeling Kolpabad in volle gang Protestants- christelijke lijsttrekkers in Maassluis 'Precario- inkomsten inzetten voor onderen' Tijdelijke parkeerplaatsen Brinkplein vervallen Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 10 februari 1998 m Schiedam Liesbeth Fluiter, de meest wakkere burger van ons land, is gisteren gehuldigd in het Schiedams stadhuis. De p$èeretaris varf de bewonersver- eniging de Plantage werd het afgelopen weekeinde m Am sterdam verkozen omdat ze zich al tijden actief inzet voor haar buurt. Soms tot verdriet, maar vaker tot groot genoegen van de gemeente Schiedam. Fluiter sleepte zaterdag in een afgeladen Amsterdams stad huis zowel de jury- als de pu- bbeksprys in de wacht. Burgemeester Seheeres roem de de inzet van Fluiter maar liet doorschemeren dat hij er niet van opkeek. De bewoners van de Plantage hebben vol gens Seheeres door de jaren i héén bewezen dat ze zeer be- - trokken zijn bij hun omgeving. De burgemeester wist zelfs voorbeelden aan te dragen uit de achttiende eeuw. De leden v van de Plantage zijn zich vol gens Seheeres goed bewust van het feit dat ze op een speci aal plekje in Schiedam wonen. Maar ze zijn ook bereid om van alles te doen om dat plekje spe ciaal te houden. Liesbeth Fluiter bevestigde dit m haar dankwoord en 'waar schuwde' de burgemeester dat ze ook in de toekomst een wak kere burger zal blijven. „En bo vendien heb ik genoeg wek kers om me heen staan om me goed wakker te houden," zo zei de secretaris, die een kristallen vaas en een bos bloemen kreeg van de gemeente Schiedam. Schiedam Twee Rotterdam mers van 25 en 39 jaar zün giste ren aangehouden voor het onder zoek naar het hennepverwerken- de bedrijf in de Nijverheidstraat in Schiedam. In het bedrijf werd vorige week een inval gedaan. De twee zgn aangehouden op grond van de Opiumwet en op verden king van deelname aan een crimi nele organisatie. In het pand werden ongeveer 40 kilo hasj en lOO.OOOjomtsmeteen geschatte straatwaarde van zo'n 500 000 gulden in beslag geno men. Bij de mval werden al vier man nen-en drie vrouwen aangehou den. Later op die dag werd nog een vrouw aangehouden die het pand in wilde gaan. De 41-jarige huurder van het pand werd later m de week opgepakt. Alle ver dachten zijn inmiddels weer vrij gelaten. Vlaardingen By een preventieve autocontrole in Holy bleek gister avond dat tien auto's niet waren afgesloten. De politie wist vier ei genaren te vinden en zij kregen meteen alle gevaren te horen. De andere zes eigenaren zijn schrif telijke benaderd. Maassluis—Een medewerker van een^ójkgebouw aan de Schubert- laah ontdekte gistermorgen dat in het gebouw was ingebroken. Een raam was ingegooid en binnen was er limonade uit de koelkast gehaald. De daders had de fris drank ui het wijkgebouw opge dronken. Ook was er graffiti op verschillende wanden geschil derd, Na een rondgang door het gebouw bleek dat het koffiezetap paraat was gestolen. Maassluis Door onbekende oor zaak ontstond gisteravond een af- valbrandje in de Dr A Sehweit- zerdreef, Naast de zogeheten nis senhut en in de hut brandde het. De brandweer moest de deur for ceren voor het blussen. De politie vermoedt brandstichting. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat nog deze maand praten met de eigenaren van de leegstaande panden in de Hoogstraat. Het is de bedoeling om zo snel mogelijk een zoge noemd pandenplan op te stellen. Op deze manier wil de ge meente de verhuurbaarheid stimuleren. De leegstand op de Hoogstraat tussen de Afrol en de Korte Hoogstraat heeft daar bij de hoogste prioriteit. Dat hebben burgemeester en wet houders van Vlaardingen aange kondigd naar aanleiding van een rapport dat is opgesteld door BRO, een adviesbureau dat eer der de binnensteden van Schie dam en Maassluis onder de loep nam. De belangrijkste conclusie die BRO over de Vlaardingse Hoogstraat trekt, is dat er 'zeker voldoende economische potentie is'. Hoewel er zowel in Vlaardin gen als in Schiedam nog wei mg van is te merken, zou de belang stelling voor historische winkel straten toenemen als tegenhan ger van de moderne winkelstra ten met de bekende landelijke fi liaalbedrijven. Burgemeester en wethouders vin den dat de/e ontwikkeling 'zo veel mogelijk moet worden uitge buit'. „Door de aanwezigheid van deze historische winkelstraat di rect naast een nieuw modern win kelcentrum onderscheidt Vlaar dingen zich positief van andere stads(deel)centra in deze regio." luidt de conclusie. Volgens b en w is in Vlaardingen 'de potentie aan wezig' om naast het Liesveld 'ook m een gezellige historische win kelstraat verrassend te winkelen'. „De Hoogstraat kan een belang rijke aanvullende functie voor het Liesveld vervullen en zo de aan trekkingskracht van de totale Vlaardingse binnenstad verder vergroten Eerder is al bekend gemaakt dat BRO de toekomst van de Hoog straat positief in ziet als deze 'een hoog snuffelkarakter* krijgt. Bur gemeester en wethouders onder schrijven dat. Voorbeelden van winkels met een hoog snuffelka rakter zijn onder meer zaken voor handgemaakte kunst, feestartike len, natuurlijke woondecoratie, verzamelproducten of golfartike- len Maar, stellen b en w in een reactie op het onderzoeksrapport, het gaat de gemeente Vlaardingen niet alleen om het herstel van de winkelfunctie. „De aantrekkings kracht van de totale historische binnenstad is in het geding. De Hoogstraat is een belangrijk on derdeel van de historische rug gengraatstructuur. Het vormt een essentiele verbinding tussen het Buizengat en de markt Beleggers Doel van het pandenplan voor de Hoogstraat is, zoals een woord voeder van de gemeente het zegt, een bewustwordingsproces bij de beleggers op gang te brengen. Zo wel wat betreft de uitstraling van hun eigen pand{en), als de uitstra ling van de Hoogstraat in /'n ge heel Indeling BRO heeft ook een vergelijking van de huurprijzen van vergelijk bare panden m andere steden ge maakt In een behoorlijk aantal gevallen is de gevraagde huur m Vlaardingen hoger. Maar, stelt de woordvoerder, dat heeft ook te maken met soms nogal wemig ef ficiënte indeling van de panden. Als de verhuurbare ruimte twee honderd vierkante meter is, maar de helft is een kelder, dan wordt de beschikbare winkelruimte ei genlijk twee keer zo duur. De gemeente is zich er echter van bewust dat ze op de huurprijs wei nig invloed kan uitoefenen en daarom zal de nadruk m de ge sprekken vooral liggen op het ver beteren van de uitstraling van de panden, waardoor deze aantrek kelijker moeten worden vooraspi- rant-Hoogstraat-winkekers De uit 1955 daterende binnen- en buitenbassins van het Kol pabad naderen hun definitieve einde. De slopers zijn met grof geweld bezig om het onder leiding van de toenmalige directeur ir. J. J. Kolpa door Gemeentewerken Vlaardingen ontworpen eerste echte zwembad van de stad af te breken. Op de daarna vrijkomende, al voor de middeleeuwen bewoonde, grond is de bouw gepland van ongeveer negentig eengezins- en dertig ge stapelde woningen in een 'parkachtig milieu'. Over de juiste vormgeving is het overleg in een afrondende fase. De belang stelling voor dit nieuwbouwproject in de Indische Buurt Is groot. De bedoeling is dat er volgend jaar mensen wonen. Foto Roel Dijkstra Wethouder L. A. Hafkamp (links) en kun stenaar Matt Mumean leg gen samen de eerste na tuursteenvan het plein aan hetStadserf Het plein is het aetste onderdeel van de bouw van het Stad- serfcomplex. Foto Frcd Ubo* chant/Roet Dijkstra Schiedam Het Stadserfplein moet dé entree worden van het nieuwe stadskantoor, het theater, het gemeente-archief en de biblio theek. De gemeente Schiedam heeft er dan ook drie miljoen gul den voor uit getrokken om het plem de allure te geven die inmid dels by de omgeving past. Voor dat geld wordt onder meer in de vloer een kunstwerk gemaakt. Het roze en grijze natuursteen is speciaal gemaakt in Bretagne. De Amerikaanse kunstenaar Matt Mullican was gisteren in Schie dam voor de presentatie van zijn kunstwerk. Hij is al meer dan tien jaar bezig met een concept waarin symbolen elkaar versterken. Dat concept heeft hij door de jaren heen al in verschillende varianten toegepast, maar zo groot ais in Schiedam is een kunstwerk van zijn hand nog nooit geweest. Het plem heeft een oppervlakte van ongeveer vierduizend vierkante meter. Het kunstwerk bestaat uit twee delen. Allereerst is er een vloer- voorstelhng, waarin het bestra tingspatroon van het plein is op genomen. In deze voorstelling heeft Mullican zijn zelf ontwor pen pictogrammen verwerkt, waarmee hij zyn visie op de we reld vertaalt in simpele en com pacte symbolen. Drie symbolen zyn in de vloer terug te vinden; een cirkel met daarm vier kleme cirkels verbeeldt het materiele, een hoofd symboliseert het gees telijke en een ingekaderde aard bol symboliseert het samengaan van het materiele en het geestelij ke. Dwars door dit persoonlyke systeem heen. is een systeem zichtbaar dat verwyst naar de ge schiedenis van Schiedam. De symbolen kunnen ovengens als er een papier overheen wordt gelegd, worden overtrokken. „Het is een openbaar plem en de men sen moeten ermee kunnen spe len," zei Mullican gisteren tijdens de presentatie. „Vandaar ook dat de beelden in het kunstwerk een directe relatie hebben met de om geving." Het andere deel van het kunst werk wordt gevormd door een ob ject dat naast de vloervoorstelhng ligt. Het object -op zithoogte- heeft een bovenplaat van gegra veerd aluminium. Daarin is, naast de pictogrammen, een aantal typi sche Schiedamse elementen ge graveerd, zoals een stadsplatte grond, distilleerketels en een mo len. De eerste officiële steen werd gis termiddag geplaatst. Het plein zal eind april klaar zyn en wordt 15 mei officieel onthuld. Het nieuw- bouwcomplex is dan al officieel geopend, dat gebeurt 15 april Door Edwin Cömelise Schiedam Jan des Bouvrie wordt vrijwel zeker de nieuwe gebruiker van de Koren beurs en de voormalige bibliotheekruimte aan de Lange Haven in Schiedam. Burge meester en wethouders én de ontwerper zijn met hun onderhandelingen in de af rondende fase en beiden verwachten dat de overeenkomst binnen afzienbare tijd kan worden getekend. Alleen een onover- koombaar verschil in opvat1 i nog roet in het eten kunnen gooie - 2 par tijen verwachten echter niet dat tut nu, na alle hobbels die al zijn genomen, nog zal ontstaan. De grote wens van Des Bouvrie, de twee historische gebouwen in eigendom krij gen, ml overigens niet worden ingewilligd door het Schiedams college. B en w willen een erfpachteonstruetie toepassen. Op de ze manier heeft de gemeente nog genoeg zeggenschap over de twee gebouwen. Ook zal er een bepaling worden opgenomen dat de panden worden teruggegeven aan de gemeente als Des Bouvrie zou vertrekken. Deovereenkomstprys van de twee panden zal rond de vijf ton liggen. Volgens de ge meente lijkt dit weinig maar niet als alle bepalingen en beperkingen in aanmer king worden genomen. Zo zal Des Bouvrie niet de eigenaar worden waardoor hij niet de vrijheid heeft om te doen en te laten wat hy wil in de Korenbeurs en de voormalige bibliotheek. Bovendien zal hij de panden grondig restaureren. De erfpachtconstructie is overigens ook toegepast bij het Arsenaal, de vestiging van de ontwerper in Naarden Vesting. Tot grote tevredenheid van de gemeente én de ontwerper is daar in 1992 een contract af gesloten met vrywel dezelfde bepalingen als de gemeente Schiedam voor ogen staat. De wens van Des Bouvrie om een brasserie te openen in de Korenbeurs zal volgens de gemeente geen problemen opleveren. Het bestemmingsplan voorziet op het moment met in de vestiging van horeca maar met een kleine wijziging wordt dit wel moge lijk. Uiteraard loopt dit volgens de regulie re procedures die gelden voor bestem mingsplanwijzigingen. Ook inspraak en bezwaar aantekenen is dus nog mogelijk. Het bod van Maarten Velhnga -deze Schiedamse ondernemer heeft een mil joen gulden geboden voor de twee gebou wen - wordt op het moment met door de gemeente m overweging genomen. Velhn ga wil een 'culturele oase' maken van de twee gebouwen. Hij denkt hierbij aan beurzen, tentoonstellingen en uitvoerin gen. De gemeente zegt echter dat het bod van Velhnga niet in overweging wordt ge nomen zolang de gemeente met Des Bou vrie in onderhandeling is. Het is overigens geen geheim dat de gemeente verwacht dat de komst van Des Bouvrie de stad meer op zal leveren dan het plan van Vel hnga. Daarbij wordt ze gesterkt door de verschil lende ondernemersverenigingen in Schie dam. Deze hebben allen laten weten dat ze Neerlands bekendste ontwerper graag naar Schiedam zien komen omdat hij de economische motor zal zyn die de Schie damse binnenstad de broodnodige impuls kan geven. Daarbij wordt gewezen op erva ringen in Naarden Vesting. Het winkelbe stand in de oinnenstad leefde helemaal op toen het Arsenaal de deuren opende. Maassluis - Gert Schutte, Bas van der Vlies en Leen van Dijke, de landelijke lijstrekkers van respec tievelijk GPV, SGP en RPF, ko men woensdagavond 18 februari naar Maassluis. In gebouw De Kern aan de PC Hooftlaan luiste ren ze de regionale verkiezings bijeenkomst van-de protestants- christelijke pqljji^xombinatie op. Op de'avond; waarvoor 1200 men sen zyn uitgenodigd, zal het be lang van christelijke politiek cen traal staan. In Schutte's verhaal is 'vaste grond' het centrale thema, 'woord houden' is waar Van der Vlies het over zal hebben en RPF'er Van Dijke richt zich op 'christelijk-soeiaal perspectief. De verkiezingsbijeenkomst be gint om 20.00 uur. Een half uur eerder is de zaal open. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen moet alles in het werk steUen om extra geld ter be schikking te stellen voor de oude- renrecreatie en de ouderenzorg. Dat vindt het AVO/Unie 55+. Als financier zien zij daarvoor de in komsten van de precano. Het steekt de ouderenpartij hoge lijk dat bijvoorbeeld de PTT geen precariorechten betaalt, terwijl dit bedrijf al enige tijd geleden is geprivatiseerd. „Het AOV/Unie 55+ vindt dan ook dat het moe derbedrijf KPN precariorechten moet betalen voor brievenbussen en telefooncellen die op de open bare weg staanuKJN maakt grpte winsten op ae post en telefoomDe gemeente Vlaardingen moet daar om ,00kde, uKRN.aanslaan voor precariorechten," aldus de oude renpartij Met het geld dat de gemeente hiervoor binnen krygt kunnen de wensen van het AOV/Unie 55+ makkelijk worden vervuld, schrijft de party. „Mocht KPN geen precariorechten willen beta len dan moet de gemeente de postbussen en de telefooncellen sluiten. Andere instanties staan te trappelen om de plaats van KPN in te nemen." Hoek van Holland - De tijdelijke parkeerplaatsen op het Brink plein voor het Herman Visserhuis m Hoek van Holland zijn verval len. De Front Office van de dienst gemeentewerken is begonnen met de voorbereidende werk zaamheden voor de winkelbouw op de Brink. Daar zullen in sep tember van dit jaar dertien nieu we winkels verrijzen. De officiële starthandeling voor de bouw is op 10 maart. Voordat het zover is moeten kabels en bui zen worden omgelegd, de bestra ting moet voor een deel worden verwijderd en er wordt een hek werk geplaatst rond het bouwter rein. Kooien City Developers gaat op de Brink dertien winkels in één laag realiseren. Op de hoek van de Rietdijkstraat en de Pnns Hendrikstraat komt een ronde kiosk. De bouwtijd neemt een half jaar in beslag. Met de bouw van de nieuwe win kels wil de deelgemeenteraad een echt winkelhart maken m de bad plaats. Met twee supermarkten en andere trekkers en voorzieningen heeft het plem nu al aantrek kingskracht en die zal worden vergroot door de dertien nieuwe winkels. Het project beslaat in to taal 1900 vierkante meter winkel oppervlakte. De kiosk moet een overbrugging vormen tussen de bestaande winkelstraat en het nieuwe winkelplein. Architect Re- né Hoek heeft er naar gestreefd om de Brink te ontwikkelen tot een gezellig centrumplein, waar ook plaats is voor horeca met ter rassen en waar ook de weekmarkt kan worden gehouden. De huidi- o ge winkelstraat -de Prins Hen-" drikstraat- wordt vrijwel gelijk tijdig opgeknapt, zodat deze straat en het vernieuwde plein el- c kaar versterken. Hoek van Heiland Het bestuur van de stichting Fort aan den Hoek van Holland gaat uit minder mensen bestaan en bovendien is er een streven naar veijongmg. Voorzitter Wil Meier, sinds enkele maanden aan het bewind, vindt dat het bestuur uit te veel mensen bestaat „Dat komt het functione ren niet ten goede," stelt hij. Ver der wordt er in de toekomst naar gestreefd om bij vacatures jonge re bestuursleden te benoemen. Dat wil overigens niet zeggen dat er geen waardering bestaat voor het werk van de huidige bestuurs leden, De 'oudgedienden' in het fort bestaan niet alleen uit men sen die in het grijze verleden in het fort hun militaire dienstplicht vervulden. Onlangs namen twee trouwe oudgedienden uit eigen gelederen afscheid, Cees Jansen en René Nijland hebben sinds de oprichting van de stichting hun steentje bijgedragen en ze vinden het allebei tijd een stapje terug te doen. Voor Jansen was zijn ver huizing naar Roosendaal beslis send. Nijland stapt uit het be stuur, maar hij blijft als adviseur aan de stichting verbonden. Bei den kregen uit handen van voor zitter Meier een cadeaubon aan geboden,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1