14 Zeeschepen lozen veel afval op zee Buitenruimte Veranda krijgt eigen identiteit Dolfijnen en een stier op weg naar Cape Brett Opdracht voor architecte Beth Galf Lancering as Danny uitgesteld. 'Nu duimen voor later' Feestje jongerenpooler eindigt in mineur ap V De Cooisirij Vele Fluiters en Elemansen Rotterdams Dagblad Dinsdag 10 februari 1998 Hij droomde era! van toen hij zes jaar jong was: een fietstocht rond de wereld. Rotterdammer Marco Mout was als kind al gek van fietsen en is dat altijd gebleven. Halverwege '97 vertrok hij om zijn droom waar te maken. In het Rotterdams Dagblad doet bij daarvan verslag. Van daag aflevering 11. De lang gekoesterde droom is uit gekomen. Na de hitte, het stof en de invallende winter in Azië, zit ik nu, met hulp van een Boeing 747, in Nieuw-Zeeland. Hier is het zo mer en er is veel natuur en frisse lucht. Na de komende maanden in dit land volgt misschien Au stralië, Indonesië of Zuid-Ameri- ka? Wie weet Maar voorlopig valt er weinig te fietsen. Een bijna onzichtbare scheur in het frame maakt een eind aan mijn fzetsdromen. De Britse fietsenbouwer zegt toe een nieuw frame te sturen. Mooi. Maar het duurt minimaal 5 we ken. Niet zo mooi. Dus wat doet een fietser die niet fietsen kan? Die regelt in Auck land een rugzak en gooit daar al les in. Hij steekt zijn duim op, wordt door een vriendelijke kiwi meegenomen, 250 kilometer naar het noorden. En daar staat de fiet ser, zonder fiets, maar met rugzak aan de rand van the bush, zoals de Nieuw-Zeelanders de jungle noe men. ik ben overweldigd door de uit bundige plantengroei, de prachti ge vogels en hun merkwaardige lied en besluit naar Cape Brett te gaan. Een vuurtoren op een land tong, alleen te bereiken via 20 ki lometer track door de bush. Maar eerst naar Ngaiotonga. Het is het laatste gehucht aan deze gravelweg. Voedsel, water en cho cola genoeg. Ik loop langs de kust, af en toe moet ik onder of over de enorme dooie bomen klimmen die op het strand zijn aangespoeld. Ér is geen mens te zien, alleen een school dolfijnen. Ze springen uit de golven en ik doe niets anders dan gefascineerd toekijken. Een gratis dolfinariumshow. Op de topografische kaart zie ik de mangrovebossen dichterbij ko men, In het echt ook. Steeds die per zak ik in de bruingroene prut tussen de bomen. Het is gelukkig laag-tij, maar ik zak er nu al tot boven mijn knieën m.'Link, als ik-vast-komttte-zitten is hier geen Baywatch-babë"om me eruit te halen. Ik hijs me op aan een tak en over zie de situatie. Nog zeker 400 me ter mangrove te gaan. Om me een beetje uit de modder te kunnen trekken zaag ik twee flinke tak ken af. Als ik die op de prut leg, kan ik me omhoog werken. Het lykt te lukken. Over de 400 meter doe ik ander half uur. Alles zit onder de vettige brij. Om de hoek van een rots val ik midden in het paradijs: een hel dere beek stroomt door nat gras land de zee in. Binnen een minuut is de beek vol modderwater, binnen twee minu ten ben ik schoon maar nog wel zeiknat. De rivier stroomopwaarts volgend kom ik bij een kleine brug. Ik klim omhoog naar een smalle asfaltweg. Na twee kilometer doemt een nieuw probleem op in de vorm van een jonge, zeer opgewonden stier aan de verkeerde kant van het hek. De rode rugzak lijkt me een beetje misplaatst nu. Het gro te dier lijkt erg nerveus door mijn verschijning en gaat recht yoor me staan. Ik kan de weg niet af, Links en rechts zijn afgerasterde weilanden. „Verdomme, ik ga niet terug hoor," roep ik vriendelijk naar de zwarte bid. Die zwaait zijn kop heen en weer, laag over de grond. Wat moet ik hier mee? Die zware rugzak maakt rennen onmogelijk, toch moet ik langs dit beest. Elke keer als ik een stap voor waarts doe, gaat hij snuivend en bokkend een stap terug en dan twee stappen voorwaarts. Uitein delijk moeten we dan elkaar wel eens raken. Op deze stille, van god verlaten achterweg rijdt zelden een auto. Gelukkig nu wel. Een dikke, vro lijke Maori in een Buick uit 1974 stopt. „Niet 20 bfij zeker," zegt hij met kamerbrede glimlach. „Nee, kun je me een lift langs dit dier geven?" „Tuurlijk, leg je rugzak maar op't dak." Ik stap in de afgeleefde wagen, die me nu als een Rolls Royce voorkomt. Terwijl we de verbaas de stier passeren remt de man af en roept naar de stier: „Hij zit hier binnen hoor, als je hem zoekt. Ha- ha." Dat laat de stier zich geen twee keer zeggen en rent op de auto af. De lachende Maori geeft gas. Met een schurend geluid glijdt mijn rugzak van het dak en land met een doffe bonk op het asfalt. „Shit," roep ik. „Stop." „No way me stoppin' boy, sony for you pack." „Eikel," roep ik en ik zie de stier op mijn rugzak afgaan. Op veilig afstand stopt de auto. Ik ben langs de stier, nu mijn rugzak nog. Toerend rijdt de man achter uit Pas als we vier meter van de rugzak zijn, rent het dier plotse- lingweg. Opgelucht pak ik de rugzak. De man neemt me nog 'rijf kilometer mee. „Jammer dat je die stieren niet vertrouwen kan," zegt hij. Het lijkt me een waarheid als een koe. Uiteindelijk bereik ik Cape Brett. Twee dagen later. Maar daarvoor werd ik ook nog even part-time onderwijzer. Dat vertel ik later nog wel. Rotterdam Viskisten, touwen, netten, jerrycans, pallets en zelfs complete koelkasten. Minstens 45 procent van het zwerfvuil op de stranden is afkomstig van zee schepen. Op bepaalde plaatsen loopt dit zelfs op tot 85 procent, Die conclusie staat in het Coast- watch-rapport, de jaarlijkse in ventarisatie van zwerfvuil aan de kust. Dit jaar telden leerlingen van middelbare scholen, die voor Coastwatch op stap gingen, ruim 38.500 stuks vuil, waaronder zes duizend lappen plastic, vijfdui zend stukken scheepstouw en veertienhonderd viskisten en jer rycans. De Stichting Werkgroep Noordzee presenteerde gisteren de Coastwatch-resultaten op een vuilnisbootje in de haven van Rot terdam. Duizenden Op ruim honderd kilometer kust telden, de leerlingen duizenden flessen, blikjes en drinkpakjes. Zestig procent van dit afval be staat uit kunststof Gemiddeld liggen op een kilometer kust bijna vierhonderd stuks vuii. Het scheepsafval op de kust is vorig jaar met bijna tien procent toege nomen ten opzichte van 1996. In de Rotterdamse Waalhaven de monstreerde het vuilnisbootje gisteren hoe het eigenlijk moet, volgens de Werkgroep Noordzee. Het bootje takelde scheepsafval van een groot zeeschip. Volgens de Werkgroep Noordzee zou voor alle zeeschepen een afgifteplicht van afval moeten gelden en een verbod op dumpen op zee. Ook moet er een voor het milieu ver antwoorde bedrijfsvoering op schepen komen en moet de servi ce van havenontvangstinstalla- ties worden verbeterd. Volgens de Stichting Werkgroep Noordzee is het zichtbare afval op de kust slechts het topje van de ijsberg. Veel scheepsafval ligt op de zeebodem of spoelt aan in bij voorbeeld Scandinavië. Dat zeelui afval overboord zetten, zegt veel over het gebrek aan mi- lieumentaliteit op schepen. Het zichtbare zwerfvuil is ook een in dicatorvoor vervuiling die we niet met het blote oog waarneembaar is. Juist in het Internationale Jaar van de Oceanen moet alle vervui ling van de wereldzeeën serieus worden aangepakt, stelt de werk groep. Nederland wil de Mainport van Europa zijn en daarom zou de overheid, de politiek en het be drijfsleven een voortrekkersrol moeten vervullen in plaats van de verantwoordelijkheid van scheepsafval aan elkaar door te schuiven. Nieuwe Binnenkort wordt in de Tweede Kamer de nieuwe regeringsnota Scheepvaart en Milieu bespro ken, De Werkgroep Noordzee, die haar rapport vandaag aanbiedt aan de Tweede Kamer, vindt dat het beleid weliswaar in de goede richting gaat, maar dat veel kan sen onbenut blijven. Door Rein Wolters RotterdamDe ontwikkeling van het nieuwe woon- en (schone)in- dustriegebied Veranda is in volle gang. Op het terrein van de voor malige scheepswerf van Piet Smit tussen de Stadionweg en de Nieu we Maas komen over de volle lengte twaalfhonderd woningen. De bouw hiervan is in volle gang en krijgt al het aanzien van een nieuw rivierfront. Hierbinnen wordt naast wonen ook de thema tische invulling van 'sport en re creatie' realiteit, evenals de bouw van eenMega-bioscoop. Uitgangspunt van de plannenma kers is dat de inrichting van het gebied kwalitatief hoogwaardig moet zijn, maar ook dat de diverse functies tegelijkertijd individueel eigen herkenbaarheid uitstralen. De zuidelijke entree van Rotter dam krijgt hiermee een entree van allure, zo voorspelt het dage lijks bestuur van de deelgemeen te Usselmonde. Om de voorspelling werkelijkheid te laten worden, heeft men de Spaanse architecte Beth Gali op dracht verleend voor het maken van een ontwerp voor de buiten ruimte. Als grondgegeven is haar opgelegd gebruik te maken van aparte materiaalsoorten, die moe ten bijdragen aan een eigen iden titeit van de Veranda. De inrichting van het gebied ge schiedt rondom twee belangrijk recreatieve dragers; de centrale as (met de Mega-bioseoop en par keerterreinen) en de voetgangers boulevard langs de rivier. Aan de De nieuwbouwvan de Veranda langs de Nieuw Maas vordert langzaam, maar wel héél zekeren krijgt al een beetje het aanzien van een rivierfront. Foto Niets van derHoeverVRotierdamsDagb'ad twee straten is binnen het master- plan een bijzondere uitstraling en functie toegedacht. Het master- plan is de oasis waarop in de loop van tijd de diverse in richtingsplannen vorm krijgen. Doordat in het gebied wordt voorbijgegaan aan een standaardin richting, pakt het onderhoud van de buitenruimte voor de deelge meente IJsselmonde aanzienlijk duurder uit. De extra kosten van ongeveer vijfhonderdduizend gulden kan IJsselmonde niet be talen uit het eigen onderhouds budget. Het dagelijks bestuur re kent daarom op het structureel meebetalen door de gemeente Rotterdam. Op de Veranda moeten, naast de wettelijk voorgeschreven parkee- reis voor de woningen en kanto ren en bedrijven, ook nog eens ne genhonderd parkeerplaatsen wor- den aangelegd voor de bezoekers van evenementen in het Stadion Feijenoord. IJsselmonde wil hierin een eigen parkeerbeleid gaan voeren en daarmee voorkomen dat het ge bied straks een soort vrijplaats voor automobilisten wordt, als in de aangrenzende wijk Kop van Zuid in de deelgemeente Feijen oord ifi het jaar 2000 volledig be taald parkeren is ingevoerd. Voor bewoners van de Veranda worden binnen dit kader koop- of huur- parkeerplaatsen aangelegd, ter wij! bij evenementen het bewn- nersdee! voor derden wordt afgesloten met paaitjes die in het wegdekzakken. Aan de overkant van de Veranda, in de Stadiondriehoek, bouwt en ex ploiteert (na gereedkomen) de dienst Recreatie Rotterdam in op dracht van het college van b en w ook een zogeheten Topsporthal. Rotterdam investeert in het me- ga-project 7,5 miljoen gulden. De deelgemeente Usselmonde draagt éénmalig 250.000 gulden bij en daarnaast per jaar nog eens 75.000 structureel gutden in de ex ploitatie. De Topsporthal is bedoeld voor het houden van topsportevene menten. maar ook aan breedte sport biedt het gebouw straks on derdak. Dat moet ook we), want als compensatie sluit de deelge meente de sporthal aan de Dwars- dijk. De bouw van de hal gaat ten koste van parkeerplaatsen direct naast het Maasgebouwen het sta dion. Volgens de wettelijke richt lijn moeten by de Topsporthal 383 parkeerplaatsen komen. Becijferd is dat als de hal op palen wordt gebouwd, dit honderd van de huidige plekken kost. Als het pand op het maaiveld wordt opge trokken, kost dat zeker plaats voor tweehonderd auto's. In de di recte omgeving betekent dat het zoeken naar ruimte voor tussen de 483 en 583 parkeerplaatsen. Ondeizochl wordt of parkeren wellicht mogelijk is op de locaties van de Nederlands Aardolie Maat schappij (NAM) aan de Noorder- heilhng of het bouwen van een parkeerdek in de Stadiondrie hoek of ander de Topsporthal. Voordat de eerste paal voor de hal een feit kan zijn, moei eerst het parkeerprobleem afdoende zijn opgelost. Door Peter Louwerse Lompoc, CaliforniaTussen acht tien over vijf en kwart voor acht plaatselijke tijd moet de Taurus- raket in Lompoc de lucht ingaan. De ongeveer 200 aanwezigen op de luchtmachtbasis Vandenberg hopen op de vroege maandagmid dag intens dat het zal gebeuren. Maar hun verblijf in de ijzige kou wordt niet beloond. „The winds are No Go for today," blaffen de luidsprekers even voor half acht Vrij vertaald: de wind maakt de lancering onmogelijk. Het nieuws gaat is als een deken van ontgoocheling over de ver kleumde gezichten. In plaats van een vlammende ra ket zien ze slechts de met vetplan- ten begroeide heuvels en in de verte de Stille Oceaan die kalm en vredig de volgende lancering af wacht. Onder de afdruipende kijkers de nabestaanden van Danny van der Hoek, de 15-jarige tiener uit Hoogvliet wiens as aan boord van de Taurus-raket in de ruimte moet worden gebracht Dat was de wens van Danny, een echte StarTrek-fan, Zijn moeder Tineke, zijn I2-jarige broertje Robert, zijn vriendin Ruby en zijn oom Karl-Heïnz zijn speciaal naar Amerika gereisd om aanwezig te zijn by het ruimte graf van Danny en 29 anderen wier as in een baan om de aarde wordt gebracht, Ze hebben hun hoop nu gevestigd op de nieuwe poging tussen even na tweeën en kwart voor vijf vandaag Ballonnen Komt er dan weer een kink in ka bel, dan heeft Danny's familie pech gehad. „Als het vandaag niet Inkt, dan wordt het verschoven ar de 19e februari," legt Karl- lleinz van Hardeveld uit. „Daar kunnen wij helaas niet bij zijn. Dat is jammer, maar dat risieo loop je nu een keer bij lancerin gen. Het weer op de grond was perfect maar in de lucht zat het helaas niet mee." De Amerikanen noemen de perio de waarin de lancering van een ruimtevaartuig in principe moge lijk is een „launch window". Die window (raam) geldt gedurende een beperkte periode. Dan is de De plechtigheid rond het ruimtegraf maakte heftige emoties los bij de nabestaanden van Danny van der Hoek. Bij een lied van John Denver Heten ze hun tranen de vrije loop. Foto Peter louwerse/fcotterdamsDGgwad stand van de aarde ten opzichte van de maan en andere planeten zodanig dat de satellieten in de ra ket terechtkomen in hun baan. Of zo'n 'raam' ook open kan gaan hangt van een groot aantal om standigheden af die de exploitan ten van een raket niet in de hand hebben. Het weer is daarbij de be langrijkste spelbreker. Wind, re gen en onweer beïnvloeden de richting van de raket. Gisteren ga ven de ballonnen in Lompoc aan dat de hoge winden een lancering onmogelijk maakten. „Shit!" is de eerste reactie van Ti neke van der Hoek op het uitstel van de lancering. „Ja, ik had er echt op gerekend, toch wel. We wachten al zo lang." Ze twijfelt sterk aan het doorgaan van de lan cering vandaag. „Ik heb er een hard hoofd in," zegt ze met het oog op de weersvoorspellingen. Mocht dit doemscenario door gaan, dan nog is de reis naar Ame rika niet voor niets geweest, vindt 2e. „Je bent toch bij de raket ge weest," zegt ze. Haar zwager Karl-Heinz vult aan: ,We wisten dat deze kans erin zat. Maar we hebben zaterdag bij de raket afscheid kunnen nemen van Danny, en we zijn hier ook voor de herdenkingsdienst. Ais die eenmaal aehter de rug is, is de lancering eerder een formaliteit." John Denver Celestis, het bedrijf dat de ruimte- begrafenissen organiseert, be steedt veel aandacht aan de op vang van de ontgoochelde nabe staanden. In de ha] van het hotel houdt directeur Chan Tysor van Celestis een kleine speech waarin hij uitlegt dat het hem uiteraard een groter plezier had gedaan als de raket werkelijk de lucht was in gegaan. „Maar uitstel van een lan cering is eerder regel dan uitzon dering," houdt hjj zijn gehoor voor. „Laten we duimen voor mor gen." Hoe groot de tegenvaller 's och tends ook is, hij wordt goedge maakt door de indrukwekkende herdenkingsplechtigheid die *s middags wordt gehouden in de Village Oak Country Club in het dorpje Vandenberg bij Lompoc. Muziek is daarvan een belangrijk onderdeel. Het klassieke strijk kwartet Festival Strings (twee vio len, een altviool en een cello) speelt stemmige werken. Het begin van deze middag is zeer ingetogenVeel bezoekers krijgen het echter te kwaad als de ruimte vaartconsultant dr. Carol Sue Ro sin een cassette speelt met het lied Flight van de vorig jaar over leden zanger John Denver. 'Hoe hoger we vliegen, hoe verder we gaan/Hoe dichter we bij elkaar ko men/Hoe donkerder de nacht, hoe helderder de sterren/Mijn broers en zusters gaan in vrede/ zo luidt het laatste couplet van deze zwaarmoedige batlade. Eerst be gint Ruby zachtjes te snikken. La ter kunnen Tineke, Karl-Heim en Robert hun tranen niet meer be dwingen. Een huilende omhel zing. Zo emotioneel kan een doodsritueelzijn. Terwijl foto's van de gecremeerde deelnemers aan het ruimtegraf verschijnen np een reusachtig vi deoscherm is Karl-Heinz één van de sprekers. „Danny heeft veel mensen verdriet gedaan door zich van het leven te beroven," zegt hij. Een brok in zijn keel. „Ik heb er veel van geleerd. Het leven is kostbaar, er is veel liefde. Maar je moet het weten te vinden. En dro men kunnen uitkomen." Dr. Carol Sue Rosin, een goede vriendin van de goeroe Timothy Leary wiens as bij de vorige vlucht de ruimte in is geschoten, speelt met een troostend woord in op de gevoelens van veel aanwezi gen. „We zijn nu verbonden met de mensen die ons dierbaar zijn. De geliefde dode is een ruimtepio- nier geworden." Door Martijn van der Kooij RotterdamDe 2500ste jongeren- pooler die werk heeft gevonden, beleefde gisteren een meer dan enerverende dag. Na de felicita ties van minister Melkert en wet houder Simons (werkgelegen heid), kreeg de 24-jarige Auke de Groot een stroom van negatieve publiciteit over zich heen. Hij zou actief geweest zijn bij de CP'86. „Ik schrok erg toen ik het hoor de," zegt Y. van Odijk, hoofd van de Jongerenpool. Haar tweede re actie is dat het verhaal toch wat genuanceererligt. „Onze doelstel ling is jongeren uit probleemsitu aties halen. Dat is in het geval van Auke goed gelukt. Hij heeft nu een braaf leven." Van Odijk vindt de negatieve aan dacht vervelend. „Zo staan jonge- renpoolers weer in een verkeerd daglieht Het accent had moeten liggen op het positieve effect van de jongerenpool." Auke de Groot was zelf niet be reikbaar voor commentaar. Gis termiddag was hij in ieder geval nog blij met alle aandacht voor de pool. „Er heerst een negatief beeld over jongerenpoolers. Mis schien dat jongeren hierdoor be seffen dat het echt loont om er aan mee te doen." Volgens hem ziet zijn leven er an ders uit door deelname aan de pool. „Ze hebben de scherpe kant jes van mijn karakter afge schaafd." Hy heeft vooral leren omgaan met kritiek. „Vroeger werd ik altijd meteen wantrouwend. Nu heb ik geleerd te vragen waarom iemand kritiek heeft." Werk was voor Auke moeilijk te vinden. Door een moeilijke jeugd, een alcoholistische vader en de gang naar diverse kindertehui zen, maakte hij zijn school niet af. Auke: „Ik stond voor de keus: ver der leren of gaan werken. Ik koos voor geld verdienen." Een goede, vaste baan zat er niet in. Auke werkte voor uitzendbu reaus, maar dat ging niet fantas tisch. De sociale dienst stelde hem ongeveer vier jaar geleden voor een duidelijke keus: de uit kering verhezen of aan de jonge renpool deelnemen. Achteraf is hij blij dat hij drieënhalf jaar aan de pool heeft deelgenomen. „Ik heb er veel werkervaring door ge kregen. De persoonlijke betrok kenheid van de medewerkers heeft mij goed gedaan. Het is zelfs gelukt een vaste baan te vinden." Niet zomaar een baan, maar iets waarvan hij altijd gedroomd heeft. „Het klinkt gek," zegt Auke verontschuldigend, „maar als achtjarig jongetje wilde ik al by Correct werken." Met het werk op de muziekafdeling, heeft Auke van zijn passie voor muziek zijn werk gemaakt. Auke de Groot ontving glstermidddag—voor hij negatief in het nieuws kwameen cadeau van minister A. Melkert. FotoMeisvan der HoevervHotterdams Dagbla d Vermoeid door alle interviews, overpeinst Auke hoe zijn toe komst er uit zal zien. „Het liefste zou ik een eigen zaak beginnen; jeu met entertainment doen. Maar als ik tot mijn pensioen bij Correct blyf werken, ben ik ook tevreden." Nou, de volgende keer dat Neder land de wakkerste burger kiest en de beste lokale volksvertegen woordiger, zou het niet gek zijn om dat in de Rotterdamse regio te organiseren. Het Instituut voor- Publiek en Politiek en dc stich-, ting Agora Europa zullen daar niet afkerig van zijn, ook al zijn beide initiatiefnemers in Amster dam gevestigd. Liesbeth Fluiter uit Schiedam de meest wakkere burger, en Hans Elemans uit Hoogvliet de meest burgernabye bestuurder - cabaretier Marcel Verreck keek op zijn neus dat de pry zen vanuit Amsterdam rich ting Rotterdam vertrokken. Het was zaterdag een dolle boel m het Amsterdamse stadhuis/mu ziektheater. Met duizenden be zoekers uit stad en land had bur gemeester Schelto Patyn het reu ze naar zyn zin. Maar zoiets moet op de Coo [singel in Rotterdam of het gloednieuwe Stadserf m Schiedam ook kunnen lukken. Hoogvliet ligt voor zon Dag vat£ de Lokale Democratie wat uit <fe loop voor het grote publiek - tenzy er gratis boten worden ingezet de belangstellenden vanaf de Sehie en de Rotte richting Oudé Maas te transporteren. Voorzitter Hans Elemans van de deelgemeente Hoogvliet zei zater dag na zyn uitverkiezing tot beste loka 1 e volksvertegenwoordiger van Nederland, dat de Rynmond- problematiek van dien aard js dat burgers en bestuurders elkaarwe! móeten opzoeken en nieuwe we gen naar samenwerking móeten inslaan, zodat er vele Fluiters en Elemansen m de Rotterdamse re gio actief zijn. Dat is zeker waar, maar 't blyft aardig dat er twee m Amsterdam zijn doorgestoten en de landelijke titels hebben ge pakt. Democratie is tegenwoordig net sport, rflet titels en winnaars. Nog een overeenkomst tussen sport en democratie? Je moet er een lange adem voor hebben. „Er is een kentering merkbaar in de beleving van de lokale demo cratie," zei Tonny van de Vonder voort zaterdag. De qua stadspro vincie onfortuinlijke staatssecre taris van Binnenlandse 2aken vond het opvallend in het recente onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat bij meer burgers het besef door breekt datje wel degelijk het ge meentebestuur kunt beïnvloe den, als je er maar wat voor doet en je mening iaat horen. Het cy-H nisme over de plaatselijke poli tiek lijkt af te nemen - lijkt... Alg, dat zo is, is het wel eigenaardig dat er van diverse wetenschap pers nu pleidooien komen om de lokale democratie anders te orga niseren zelfs met een ander sqort verkiezingen, zoals prof. dr. Wim Derksen morgen in het Haagse Nieuwspoort zal bepleiten. Periodiek keert de discussie over de gekozen burgemeester terug. Bram Peper hield zaterdag in het Engelse Scarborough een harts tochtelijk pleidooi voor de door het volk gekozen burgemeester, ongeveer op hetzelfde moment dat Schelto Patijn er in Amster dam met andere burgemeesters over debatteerde. Burgemeesters zyn voor het publiek hét gezicht van het gemeentebestuur, maar, formeel hebben ze minder te ver tellen dan de wethouders. Daar- doorvervalt de modale burge- meester tot rituelen zoals bloeme tjes brengen bij jubilarissen. 26jn burgemeester is niet meer van de ze tijd, redeneert Peper. Het pu-' bliek vraagt om politici die hun nek uitsteken. Het publiek wil dat hun favoriete burgemeesters meer te vertellen krijgen. Jawel, maar de WD wil er niets van we ten en nota bene die partij lijkt de grootste verkiezingswinst in de wacht te gaan slepen - fijkt... Hans Elemans is als lijsttrekker van de grootste partij in Hoog vliet, de EBP, te vergelijken met een gekozen burgemeester. Hij is populair, beweegt zich onder de mensen, discussieert volop mee en als hy niet de titel van deel raadsvoorzitter zou hebben, zou hij eigenlijk een heel wakkere burger zijn. Liesbeth Fluiter in Schiedam doet als wakkerste bur ger heizelfde, ze roeit zich uuuei de mensen, komt op voor wijk- en buurtbeheer, legt ambtenaren het vuur na aan de schenen, en ais ze een politieke functie had, zou ze net zo goed de beste volksverte genwoordiger kunnen zijn. Wakker zijn en het volk dienen, dat kan op vele manieren. In de stad en in het stadhuis,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2