14 'Stadhuis onderschat millenniumprobleem' n, 'Ongewenste kinderloosheid niet serieus genomen' 'Ik zie hier meer straatvegers rondlopen dan politie-agenten' f> K31 W#4 s* Commissie schrikt van 'gevangenisfort' Tussenwater College zet ambtenarij aan tot maatregelen Netelenbos: tekort aan leerkrachten valt mee Rotterdam stopt 5 miljoen in projecten EK-voetbal Vice-admiraal overleden Fotojournalist beschuldigd van CF86- sympathieën ICI maakt kans op schadebedrag RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 32 februari 1998 Demuren rond degevangenisdielnHoogvlietinoetkomen(2iefoto van maquette),zljntesaal, vinden raadsleden. Debouwgaatdoor, want er is meer kleur beloofd. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad RotterdamDe bewoners van de Hoogvlietse nieuwbouwwijk Tus senwater hadden de hoop al opge- gegeven. Twee weken geleden tij dens een hoorzitting was hen reeds duidelijk geworden dat de bezwaren tegen de bouw van een gevangenis geen enkele kans maakten. Ze lieten dus verstek gaan toen de raadscommissie ruimtelijke orde ning gisteren een definitief stand punt innam. Waren ze er wel ge weest, dan hadden ze misschien weer eventjes wat hoop kunnen koesteren. Wantdecommissieleden toonden zich opeens zeer negatief over het bouwplan. Dat de gevangenis er moest komen stond voor hen. bui ten kijf en met de gekozen plek was ook niets mis, maar het ont werp van de architect Herman de Kovel van het bureau DKV zinde het merendeel van de leden aller minst. „Het lijkt wel een fort," constateerde PvdA-iaadslid J, G. M. Peet. Stadspartij-voor man M. M. M. Kneepkens: „Justi tie heeft het gewonnen van de ar chitectuur." Het was vooral de vijf meter hoge muur rondom het complex die de commissie stoor de. „Maak het voor de omwonen den toch wat aantrekkelijker," stelde het CDA-raadslid E. Heli- wig. De commissie wilde vooral meer inzicht in het te gebruiken mate riaal en de kleur. De door de archi tect meegenomen schetsen en maquette zinden hen allerminst. Het in opdracht van de Rijksge bouwendienst neer te zetten com plex zou er weieens heel erg grauw uit kunnen gaan zien, werd verondersteld. Maar volgens De Kovel zou dat in de praktijk best meevallen. De meegenomen illustraties gaven volgens hem geen reëel beeld. Als uiteindelijke kleur zou voor iets tussen paars en metallic worden gekozen en het te gebruiken gro ve beton zou voor voldoende structuur in de enigszins schuin staande muur zorgen, „Dit is uiterst verwarrend," aldus Groenlinks-raadslid L. H, M. Kruse. „Architecten kunnen zich niet voorstellen dat wij het met deze impressies moeten doen. Daar moeten wij ons standpunt op baseren. Zorg dan ook voor een goede presentatie." Wethouder J.C. Kombrink was het met haar eens. „Een goede vi suele presentatie is gewoon pure noodzaak." Volgens het WD-bur- gerlid Th. Woudenberg 'had de fo tograaf gewoon een verkeerd che misch bad gebruikt' en zou het re sultaat best mooi worden. Daar vertrouwden de overige commissieleden ook maar op en zc gaven groen licht voor het bouwplan. De architect zal met de uiteindelijke kleurkeuzes nogwel een keer bij de welstandcommis sie langs moeten. Rotterdam Vice-admiraal bd. G. B, M. van Erkel is, naar nu bekend is geworden, op 1 februari overleden. Hij is 91 jaar geworden. Bij de Duitse inval van mei 1940 werd hij benoemd tot commandant van de 'O 24' met P. de Jong (de latere premier) als zijn tweede man. Na het bombardement op Rot terdam kreeg hij opdracht om de oversteek naar Engeland te maken. Dat was gewaagd om dat Duitse vliegtuigen magne tische mijnen hadden afge gooid boven de Nieuwe Water weg. Voor de geslaagde ontsnap ping werd Van Erkel onder scheiden met het Bronzen Kruis, later omgezet in Bron zen Leeuw). Tijdens de oorlog was hij ook elders actief. Daar voor kreeg hy een tweede Bronzen Leeuw. Ook ontving hij de Britse 'Distiguished Service Order'. In 1954 was hij de eerste commandant van de kruiser 'De Zeven Provinci ën'. Hij zwaaide af als com mandant van de Allied Naval Forces Central Europe. In zijn laatste jaren woonde hij in Doom. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Rotterdam De gemeentelijke diensten onderschatten het zo genoemde 'millenniumprobleem'. De Rotterdamse ambtena rij heeft nog geen maatregelen genomen tegen de chaos die op 1 januari 2000 kan ontstaan doordat computerprogramma's nooit zijn ingesteld op een datum in een volgende eeuw. Het college van b en w noemt de situatie - een maand of 22 voor het begin van het nieuwe millennium- uitermate zorgwek kend. Het college baseert zyn oordeel op de resultaten van een onderzoek door BDO CampsObers register accountants. Het bureau consta teerde dat nog nauwelijks een be gin is gemaakt met de aanpak van het millenniumprobleem, „waar door het veelal onduidelijk isof de systemen in 2000 nog zullen wer ken". Zelfs de voor Rotterdam meest wezenlijke automomatise- ring blijkt nog niet onderzocht. „Zo ontbreken plannen van aan pak of zyn deze onvolledig, is er onvoldoende zicht op de kosten en zyn met leveranciers geen of onvoldoende harde afspraken om trent het jaar 2000 probleem ge maakt," schrijft het college in een brief aan de verschillende hoof den van dienst en de deelgemeen tesecretarissen. In de bnef wordt streng gesteld dat alle diensten nog voor 1 april van dit jaar een pakket maatrege len op tafel moeten leggen. Daar in mag de financiële pargraaf niet ontbreken. „Helaas kost het aanpakken van hel jaar 2000-probleem alleen maar geld zonder dat het iels ex tra's oplevert. In die zin is het een verzekeringspremie," zo staat ge schreven in Info, een blad van de Bestuursdienst. Een enkele dienst liet zich voor het oplossen van het millenniumprobleem ove rigens al wel van zijn beste kant zien. De RET bijvoorbeeld heeft de problemen al geïnventariseerd Rotterdam Staatssecretaris Ne telenbos van Onderwijs heeft gis teren verklaard dat de problemen met het tekort aan leerkrachten wel meevallen. Ze sprak van een 'seizoensverschijnser omdat in de wintermaanden veel leer krachten nek zijn. „Op zich zijn de geluiden niet alarmerend," al dus de staatssecretaris. Volgens haar zijn er voldoende wachtgelders die het werk van zieke leraren kunnen overnemen. "Zij meent dat de bemiddelende 'instanties harder moeten werken ,en dat schoolbestuurders wel wat ircreatiever' kunnen zijn. Netelen bos voelt veel voor h et plan van de CNV-bonden een arbeidspool van wachtgelders per regio te maken. Ze zei brieven te ontvangen van allochtone onderwijsassistenten die niet aan de slag kunnen ko men. De Rotterdamse wethouder Den Oudendammer noemde het pro bleem van de wachtgelders van morgen op basisschool Jan Prins 'ingewikkeld'. Wel riep hij men sen die met een onderwijsbe voegdheid thuis zitten op zich te melden om weer voor de klas te komen. „Dan moeten er wel aan vullende maatregelen, zoals kin deropvang, komen." Rotterdam Rotterdam is vast van plan zoveel mogelijk profijt te slepen uit het Europees Kampi oenschap voetbal dat in het jaar 2000 onder meer in Rotterdam i wordt gespeeld. De gemeente wil, om economische en publicitaire 'spin-off te bevorderen, vijf mil joen gulden steken in diverse pro- jecten en activiteiten die rond het EK worden georganiseerd. 'Het is in 2000 voor het eerst dat 'twee landen - Nederland en Bel gië- samen een EK voetbal ver borgen. Zestien landenteams ne- -,men deel aan het evenement. De Verwachting is dat meer dan 1,5 'miljard tv-kijkers en 900.000 toe schouwers de verrichtingen van de elftallen m 31 wedstrijden zui pen volgen. Hiervan zullen er zes- tien in Nederland worden ge speeld, waarvan vijf in de Rotter damse Kuip. Eerste prioriteit van de gemeente is het voetbalfestijn, dat EURO 2000 wordt genoemd, zonder cala miteiten te laten verlopen. Daar voor is voorzien in politie-inzet 'met de platte pet' en zal een ade quaat vervoersplan (openbaar vervoer over weg en water) wor- i den opgesteld. Ook een parkeer- plan (parkeren op afstand) en goe de communicatie met bewoners en toeschouwers maken daarvan onderdeel uït Een ordelijk verloop van het EK onderstreept, zo is de gedachte, de reputatie van Rotterdam als 'voetbalstad'. In dat kader zullen in de aanloop naar 2000 diverse voetbalevenementen worden ge organiseerd, zoals een internatio naal jeugdtoemooi voor D'tjes en een voetbalontmoeting tussen sportjournalisten, politici en men sen uit de entertainment. Op het gebied van communicatie denkt Botterdam aan de ontwik keling van een eigen logo, een site op Internet, een pers- en media centrum en een VIP-dorp. Onder de noemer 'citydressing' zullen in Rotterdam EK-boulevards en EK- pleinen, versierd met bijvoor beeld vlaggen en billboards, wor den gemaakt. Ook komen er con gressen, beursen, een toeristische chipcard en specials souvenirs. Vast staat al dat de projectorgani satie van EURO 2000 (UEFA, KNVB en de Belgische KNBVB) haar hoofdkantoor in Rotterdam zal vestigen. De gemeente hoopt dat in het kielzog andere organi saties - zoals FORTO 2000, het sa menwerkingsverband tussen de -Belgische en Nederlandse publie ke omroepen - in Rotterdam zul len neerstrijken. Dc vestiging van deze organisa ties zal Rotterdam geen windeie ren leggen, zo verwacht de ge meente. EURO 2000 beschikt over een organisatiebudget van onge veer 130 miljoen gulden. Het werkbudget van FORTO 2000 is circa dertig miljoen. Iets minder dan 3500 journalisten en technici zullen de wedstrijden verslaan. De gemeente hoopt dat Rotter dam het zal brengen tot 'zenuw centrum' van het ËK Inmiddels is een speciale ge meentelijke werkgroep, onder voorzitterschap van sportwethou der H- den Oudendammer, aan de slag gegaan om plannen te ma ken. Doel is om in het najaar, dus na het WK voetbal '98 in Frank rijk, de eerste plannen en de pro grammering te presenteren. Rotterdam De overheid moet vruchtbaarheidsproblemen seri eus gaan nemen en meer geld pompen in de behandeling ervan. Op dit moment wordt vruchtbaar heidsbehandeling te veel be schouwd als een luxe geneeskun de, terwijl kinderloosheid wel de gelijk een ernstig gezondheids probleem is. Dat stelt prof. dr. Bart Fauser, onlangs beëdigd als hoogleraar gynaecologische endo crinologie aan de Erasmus Uni versiteit Een op de tien paren meldt zich jaarlijks met vruchtbaarheidspro blemen bij een arts. De bekendste behandeling bij ongewenste kin derloosheid is In Vitro Festilisa- tie, oftewel IVF. Maar op IVF, zegt Fauser, is een smet komen te lig gen door extreme berichten in de media over bijvoorbeeld 60-jarige vrouwen die nog een baby hebben gekregen dankzij IVF. Ook berichten in de media over klonen, het invriezen van em bryo's en genderselectie -het vooraf bepalen van het geslacht van het kindje - hebben de moder ne technieken op het gebied van vruchtbaarheidsbehandelingen in een kwade reuk gebracht. Juist door al die eenzijdige en tamelijk uitzonderlijke berichten, ontstaat van IVF een verkeerd beeld bij de gemiddelde Nederlander en de overheid. „Waar je veel minder over leest, zyn de risico's die ko men kijken bij IVF. Te veel stimu latie van de eierstokken kan er bijvoorbeeld voor zorgen dat de eierstokken sterk vergroot raken. Dat kari levensbedreigend zijn. En je hoort niets over chirugische methoden om een gestoorde wer king van de eileider te behande- Daar komt bij dat reageerbuisbe vruchting allerminst zaligma kend is. Ongeveer één op de drie paren raakt zwanger met IVF. Dat Prof, dr. Bart Fauser, hoog leraar gynae cologische endocrlnolo Erasmus Uni versiteit, vindt dat vak broeders zich staren op de ken. Hij hoopt op een genu- beeldvor- mlng. Fotolngrif! vanBwh zyn er heel wat, maar het moet veel beter kunnen. Ware het niet dat zyn beroepsgroep zich te druk bezig houdt met bijvoorbeeld pro blemen rond het invriezen van embryo's of klonen, allemaal ont wikkelingen die in het verlengde liggen van IVF. Onderzoeken waarvan het nut voor de mens heid nog helemaal niet bewezen is. Waarom die energie niet ste ken in verbetering van bestaande IVF-techniek? Men zou bijvoor beeld in het lab betere eitjes kun nen bevruchten, waardoor betere embryo's kunnen worden terug geplaatst in de baarmoeder. - „Daar moet onderzoek naar ge daan worden, want we weten nu te weinig over de kwaliteit van eitjes en embryo's." Nederland kent een ongekend groot aantal paren dat IVF onder gaat. De hoge gemiddelde leeftijd waarop men kinderen wil is daar mede debet aan. Dat gemiddelde ligt op 28 jaar. Het vruchtbaarst is de vrouw tussen het twintigste en dertigste levensjaar. Mensen zijn bovendien slechte voortplanters. Per menstruatiecyclus hebben vrouwen 2D tot 25 procent kans zwanger te raken. Vergeleken met de dierenwereld is dat een be roerde score. Fauser pleit voor een brede dis cussie met overheid en vakbroe ders over de grenzen van deze tak van de geneeskunde. Berichtge ving naar de buitenwereld over IVF moet genuanceerder. De overheid moet zich bovendien realiseren dat ongewenste kinder loosheid een gezondheidspro bleem is. In de vorig jaar gepubli ceerde Toekomstverkenning Volksgezondheid, waarin aller hande ziekten en problemen op een rij worden gezet, komen vruchtbaarheidsproblemen niet eens voor. Hij zou graag een commissie op gericht zien die de overheid op de hoogte zal houden van alle ont wikkelingen op het medisch ge bied van de voortplanting. Dat be vordert een geïntegreerde visie en voorkomt paniek wanneer nieuws over bijvoorbeeld klonen naar buiten komt. Op dit moment is de overheid genoopt onder zoekscommissies in de stelten naar de ethische wenselijkheid van bepaalde ontwikkelingen. Vakbroeders moeten zich tot slot niet zo blind staren op wat Fauser noemt de excessen van de voort plantingstechnieken. In het ver lengde daarvan hoopt hij dat de beeldvorming genuanceerder zal worden en dat IVF uit het diskre diet wordt gehaald. Een schietpartij tussen twee drugsdealers, waarbij een jochie van 10 gewond raakte, heeft Rot terdam-West weer in vuur en vlam gezet. De gemeente pro beert de dealers het leven zuur te maken, door hun panden te sluiten. Maar helpt dat wel? De buurt ziet het probleem alleen maar een stukje opschuiven, steeds weer. Door Care! van der Velden Rotterdam Krijsend van plezier komt de jongen aanrennen. Hij tikt aan, dit potje buutjebal heeft hij tot een veilig einde gebracht- Met tien vriendjes en vriendinne tjes speelt hij in bet donker onbe vangen zyn spel Het tafereel is wel eens te zien in veilige buiten wijken met woonerven, maar deze kinderen spelen vanavond op de hoek van de Mathenesserweg en de Willem Beukelszstraat. Alsof het een levende reclamespot is. Het oogt weer veilig in dit stukje Rotterdam waar de gemeente ver leden 'sar startte met het sluiten van drugspanden. Op 14 november van het vorig jaar werd in de Rotterdamse Willem Beukelszstraat voor het eerst de wet Victoria toegepast Die geeft de burgemeester de mogelijkheid om overlastgevende woonpanden voor een jaar te sluiten. De actie was gericht tegen een dealpand op nummer 39b. De buren waren opgelucht. Het dealen leidde tot veel aanloop en een enorme her rie, 24 uur per dag. Het straat beeld werd bepaald door handela ren, gebruikers en drugsrunners, wat tot veel overlast en onveilig heid in de omgeving leidde. Bijna drie maanden na dato lijkt het succes van de actie te beklij ven. Het beeld van de samenklon- terende dealers en gebruikers is op deze plek verdwenen. Spelen de kinderen op de plek waar eerst heroïnespuiten lagen. Is het leven ineens echt zo mooi op dit deel van de Mathenesserweg, de straat die vorige week nog zo negatief in het nieuws was toen een 10-jarig jongetje een kogel in het been kreeg? Het aanbellen bij de buren van het dichtgetimmerde pand levert geen antwoord op. licht schijnt door de vensters en er klinkt mu ziek, maar de deur blijft gesloten. Aan de overzijde gebeurt hetzelf de. Daar houdt een oudere dame moedig stand. Links van haar v»*srd gedeald. Het pand werd gesloten, waarna het door onverlaten in de brand werd gestoken. Rechts van haar was het ook raak. Ook hier zijn de dea lers inmiddels verjaagd. Maar ook zonder drugsverkooppunten blijft dit een straat waar veel onguur volk rond hangt Vandaar dat zij de bel onbeantwoord laat. Maar dan schuift er op twee hoog een raam open. Het hoofd van Ma nuel Conceicao (16) wordt zicht baar, nummer twee in een gezin met zeven kinderen. Tot 14 no vember was hij de directe buur man van de dealers op 39b. Hy maakte twaalf ontruimingen mee, voordat het pand werd. dichtge timmerd. Nieuwe wet Dankzy de nieuwe wet is het in ie der geval een jaar rustig bij de bu ren. „We zijn heel blij, het is veel stiller geworden. Wij kunnen ook weer buiten spelen, al doen we dat meestal onderaan de Mathenes- serdjjk. Daar heb je een voetbal veldje." Op de hoek, in café Statendam, wordt het succes van het nieuwe sluitingsbeleid gerelativeerd. „De situatie bij ons in de omgeving is er duidelijk op vooruit gegaan," zegt eigenaar Marcel Wielinga. De gebruikers, rondrijdend in auto's met Duitse, Franse en Belgische kentekens. De afrekeningen, de vechtpartijtjes, dc here ine hoer tjes. Bij de Statendam zijn ze blij van dergelijke randverschijnse len verlost te zijn. Wielinga: „Maar toch is het de vraag of het sluiten van de pan den iets oplost. Aan deze handel wordt door zoveel mensen zoveel geld verdiend, dat hou je niet te gen. Het probleem verplaatst zich alleen maar. Vroeger zat de scene op de West-Kruiskade, later in het Nieuwe Westen. Door alle veegac- ties zijn ze de brug over gekomen. Als het hier wordt schoonge veegd, vestigen de dealers zich in Oud-Mathenesse." De harde acties leiden volgens de café-eigenaar ook tot ongewenste neven-effecten. „Vorige week wa ren er drie invallen op de Mathe nesserweg, het was heel de dag wildwest. Het gevolg was dat ver schillende gebruikers hun vaste adresje kwijtraakten. Dan komen ze bij ons aankloppen, met de vraag of we hasj of coke verkopen. Het zou beter zijn om een aantal gedoogpanden te handhaven, om te voorkomen dat de problemen zich verplaatsen. Een deel van de drugsscene hier is inmiddels ver plaatst naar andere woonstraten in de buurt. Zitten de mensen daar met de gebakken peren." Naast slagerij Bodrum aan de Ma thenesserweg herinnert een in middels bijna verweerd politie- plakkaat op de voordeur van de woning aan de recente actie De derde verdieping van het pand werd eind januari gesloten, nadat de deelgemeente Delfshaven an derhalf jaar lang op andere ma nieren had gepoogd iets aan de door dealers veroorzaakte onvei ligheid en overlast te doen. Hier werd de wet 'Victoria voor de twee de keer van stal gehaald. Op de stoep blijkt dat de sluiting hier allerminst tot een zichtbare verbetering heeft geleid. Direct naast de door de politie gesloten deur gaan drie jongens een ande re woning in. Binnen een tijdsbe stek van een paar minuten komen vier anderen naar buiten. De stroom houdt aan, alsof zich in het verveloze pand een vestiging van Albert Heijn bevindt. Het ver waarloosde uiterlijk van enkele klanten verraadt echter dat hier niet wordt gespaard voor airmües. Binnen wordt geld omgezet in bruin of wit, heroïne of cocaïne. „Zo'n inval is aardig, maar er is echt niks veranderd," zegt mede werker S. Telli van slagerij üo- drum. „In de directe omgeving van de winkel is het aantal junks af en toe nog steeds groot. Soms leidt dat tot problemen, pas gele den gooide er één nog een steen door de ruit van de snackbar aan de overkant. In de slagerij hebben wij gelukkig niet direct last van hen. Maar indirect natuurlijk wel. Er zijn minder mensen op straat, de loop i«! er een beetje uit Ook een trekker als Wibra heeft inmid dels de deuren gesloten." „De straat is hier prachtig schoon, dat komt doordat er de hele dag wordt geveegd. Ik zie hier alleen veel meer straatvegers dan poli tie-agenten. Dat zou moeten ver anderen. Drugsproblemen wor den volgens mij voor een belang rijk deel veroorzaakt door werk loosheid. Ik zie hier veel jongens van 16,17 jaar rondhangen. Het zou beter zijn als hen ook een be zem in de handen wordt gedrukt. Laat ze maar vegen." Volgens deelraadsvoorzitter Tom Harreman van Delfshaven hoe ven de ondernemers niet te wan hopen. Het sluiten van drugspan den gaat volgens hem door, vol gens het recept van de Willem Beukelszstraat. Deze straat is in middels dealervry, maar verpau pering is de hoge prijs. „Het is logisch dat er niet wordt gedeald," zegt Marcel Wielinga van de Statendam. „Alle panden zitten dichtgespijkerd." Justitie voorzag dit effect reeds vorig jaar, bij monde van woord voerder mr. R. A. F. Gerling. Deze verpaupering zou volgens hem op den duur opnieuw dubieuze huur ders kunnen aantrekken. De (deel)gemeente heeft inmiddels twee ijzers in het vuur om deze ontwikkeling te keren. Het eerste is een project voor particuliere woningverbetering, waarbij on willige huisbazen kunnen worden onteigend. En verder is er de wet Victor, een initiatiefvoorstel van de kamerleden Van Heemst en Korthals. Dit richt zich met name op het traject na sluiting en regelt zaken als de onteigening en de overname van het beheer van (voormalige) drugspanden. en ging enkele knelpunten op het gebied van de dienstregeling al doeltreffend te lijf. En de leveran cier van de Rotterdamse ver keerslichten heeft ai laten weten dat ook op 1 januari 2000 de stop lichten gewoon op de gewenste momenten op rood, oranje en groen zullen gaan. Rotterdam De Rotterdamse fo tojournalist Cees Spruyt over weegt een kort geding aan te spannen tegen de antifascistische aktiegroep Kalka. In het boek 'CP '85 met name genoemd' wordt Spruijtmet foto en al genoemd als sympathisant van die party. De journalist ontkent sympathiek te staan tegen over CP '86. Kafka, dat in het boek per provin cie vermeende CP'ers in kaart brengt, vermeldt dat Spruyt - als ANP-journalist soms fotografe rend voor het Rotterdams Dag blad - regelmatig gezien is tij dens CP-bjjeenkomsten in bin nen- en buitenland. Bovendien zouden foto's van hem af en toe verschijnen in extreemrechtse publikaties. Ook zou hij extreem rechts foto's van antifascistische actievoerders hebben geleverd. Spruijt zegt om journalistieke overwegingen inderdaad aanwe zig te zyn geweest op extreem rechtse bijeenkomsten. Omdat hy steeds vaker beschuldigd werd van extreemrechtse sympathieën, stapte de fotograaf onlangs uit de bewuste 'scene'. Jammer voor Kafka. Want ik had nog heel wat aan het licht kunnen brengen." De journalist ontkent dat hy fo to's van actievoerders aan ex treemrechts heeft geleverd. Die ene keer dat een foto van hem in het blad rechtse blad JFN '94- nieuws stond, was dat volgens hem uit de krant geknipt. Het ANP heeft vanmorgen voor Spruijt de journalistenvakbond NVJ ingeschakeld. „Wij vinden dat Kafka een grote fout heeft ge maakt," aldus chef nieuwsdienst Saskia Belleman. Den Haag - De kans is groot dal de provincie Zuid-Holland een scha debedrag ter hoogte van 280.000 gulden aan het petrochemische bedrijf ICI Holland BV in de Bot lek moet betalen. Dat is gebleken tijdens de zitting van de Raad van State in Den Haag. ICI eist het schadebedrag omdat het bedrijf zich benadeeld voelt door een ver bod op het vervoeren van zuive ringsslib. Gedeputeerde Staten iGSi van Zuld-Hoilanö verbood ICI in 1994 om 570 ton industrieel zuiveringsslib naar Rutte Recy cling in het Noord-Hollandse Halfweg te laten afvoeren. ICI staakte daarop onmiddellijk de afvoer naar Rutte en liet het slib door de Dordtse verwerker DRSH ophalen. Maar de vervoers- en verwerkingskosten bij DRSH bleken vele malen hoger uit te vallen dan bij Rutte, ICI meende dat GS onterecht het slibvervoer naar Rutte had verbo den en ging in beroep bij de recht bank in Den Haag. Die oordeelde dat GS ICI inderdaad ten onrech te een vervoersverbod had opge legd en dat het Rotterdamse be drijf voor gedeeltelijke schade vergoeding in aanmerking kwam. GS menen dat ICI niet voor een schadebedrag in aanmerking komt omdat zij niet alles gedaan hebben om de hogere kosten te voorkomen. Een GS-woordvoer- der wees er tijdens de zitting op dat ICI na het vervoersverbod een schorsingsverzoek bij de Raad van State had kunnen indienen. In afwachting van behandeling van het schorsingsverzoek had ICI door kunnen gaan met het slibvervoer naar Rutte. De drie leden van het rechtscolle ge vielen na het GS-betoog bijna van verbazing van hun stoel. „Dus GS vinden dat het ICI te ver wijten valt dat ze onmiddellijk ge hoor gaven aan de wettelijke be palingen die GS nota bene zelf hadden toegepast." Mocht de Raad van State ICI in het gelijk stellen dan zullen GS 280.000 gulden aan het petroche mische bedryf moeten betalen. De Raad van State doet over zes weken uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2