14 Rotterdams onderzoek naar aankoop van kunstschatten in oorlog Popfestivals willen subsidies Jenseits der Stille bewijst goede dienst aan de doven 'Dialoog van twee zieke geesten die elkaar proberen te troosten' f ff p |1 'ff p; P? éi fff In memoriam concert Addie de Jong AmsterdamTwere/ristad Moorden voor de kick Bijna literaire scherven 'RKS-directeur is kunstvernieler' Rotterdams Daglriad Donderdag 12 februari 1998 Rotterdam —Het Rotterdamse col lege gaat onderzoeken onder wel ke omstandigheden tijdens de oorlog kunstvoorwerpen in het bezit zijn gekomen van musea. De aanleiding voor het onderzoek is de ontdekking in de archieven van het museum Boymans Van Beuningen dat tijdens de bezet tingsjaren tekeningen van de Duitse autoriteiten zijn aange kocht Het onderzoek wordt gedaan door een ambtelijke commissie en zal zich in eerste instantie richten op het bezit van museum Boijmans Van Beuningen en het Historisch Museum in Rotterdam. Ook de periode kort na de oorlog wordt bij het onderzoek betrokken. Uit bestudering van de archieven moet blijken of kunstwerken die tijdens de oorlog zijn aangeschaft zijn gestolen of onder druk ver kocht. Volgens het college zal in deze gevallen worden geprobeerd de eventuele rechthebbenden op te sporen om hen het rechtmatige bezit terug te geven. De commis sie moet binnen een maand aan het college rapporteren. Een complicatie zou kunnen zijn dat veel belangrijke werken in de collectie van Boijmans Van Beu ningen juridisch in particulier be zit zijn. Het dagelyks bestuur van de stichting museum Bojjmans van Beuningen heeft echter alle medewerking aan het onderzoek toegezegd. De gemeente heeft dinsdag enkele Joodse organista- ties en vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap in Rot terdam van het onderzoek op de hoogte gesteld. Door Laurens Schellen Den HaagDe directies van alie grote meerdaagse popfestivals in Europa hebben een belangenor ganisatie opgericht. Onder de co- dëhaam Yourppe wordt volgende maand in Londen officieel de Eu ropean Festival Association (EFA) gepresenteerd. Het( bin nenhalen van Europese subsi dies'en internationale harmoni sering van de (milieu)vergun- ningsvoorschriften voor open luchtfestivals zijn de belangrijk ste doelstellingen van de EFA. De eerste afspraken voor de tot standkoming van de nieuwe or ganisatie zijn vorig jaar gemaakt tijdens een conferentie van. festi valdirecteuren. in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Pink-" popbaas en voormaligPvdA-poli-f ticns Jan 'Smeets, die'- zelf ook van de partij is in Londen, geldt ren dag als een. van gen, komt de popmuziek er in dat opzicht uiterst bekaaid van af. In de meeste landen, waaron der Nederland, worden popfesti vals en andere evenementen in de regel niet of nauwelijks ge subsidieerd door de nationale, provinciale oflokale overheid. Hoop De toonaangevende popfestivals in Europa hebben daarom hun hoop gevestigd op de Europese Commissie - het dagelyks be- voorwaarden en (milieu)wetge- ving tussen de EU-lidstaten vaak te groot "Met als gevolg dat, om maar eens een sprekend voor beeldje te noemen, een popfesti val in België tot ver na midder nacht kan1 doorgaan, terwijl op Pinkpop'de stekker er - letterlijk - om elf uur 's avonds uit moet. Daar staat dan weer tegenover dat Pinkpop volgens zijn eigen directeur 'het eerste openlucht festival ter wereld' is met een of ficiële en alomvattende milieu- stuur van de EU - en het Euro- jvergunning. Een meer uniforme pees Parlement! „In Brussel'iigt wet- en regelgeving voor'grote voor belangrijke culturele evene- popfestivals is dan ook op z'n mentèn een grote zak met geld. plaats", zo verklaart Smeets de Probleem is alleen dat er te wér- tweedepittige klus voor deEFA-, 'de 'grootste' voorvechtersvan- meerfmanriëlehverhèidssteun |ij.!tégeristel- ituurstromin- ling'toDmiilere nig gebruik van wordt gemaakt; Een. sterke belangenorganisatie van. alle grote popfestivals, tot 'die in .Spanje, eh Portugal toe, kan in dit opzicht een heel be- langrijkerol spelen," denkt'de Pinkpopbaas.' Het andere oogmerk yan'de EFA is volgensSmeetsniet '•minder belangrijk. Waht-"^^§pfJ de' verschillen in; vergtföhirig^ lobbyisten inBrussèl Intussen is Pinkpop zelf hard op weg naar een notering in het Gu- iness Book of Records. Sinds de allereerste editie van Europa's oudste popfestival in 1970, zijn meer dan 1,3 fniljoeri bezoekers "de kassa's gepasseerd. Voor zo- ver bekend^komt geen enkelen-' maar in de buurt van. ditcyfer. Door Leo Bankersen Films over mensen met een ge brek lijden vaak aan stevig uitver grote sentimenten. 'Jenseits der Stille' van de beginnende Duitse filmmaakster Caroline Link is echter een plezierige uitzonde ring op die regel. Met een prettige combinatie van nuchterheid en gevoeligheid laat Link zien hoe het horende meisje Lara opgroeit met twee dove ouders. Dat is een relatie waar beslist bijzondere kanten aan zitten, maar het wordt nooit als een 'probleemgeval' ge presenteerd. Veel verwikkelingen in 'Jenseits der Stille' zouden ook in een gewone familie kunnen voorkomen. Juist door zo quasi achteloos met die doofheid om te gaan bewijst Link de doven een goede dienst. Gebarentaal vermengt zich in 'Jenseits der Stille' vloeiend met gesproken dialoog. De negenjari ge Tatjana Trieb (Lara) moest die tekens speciaal voor deze film le ren, maar ze gaat er even onbe vangen mee om als haar volwas sen tegenspelers, de dove acteurs Kowie Seago en Emmanuelle La- borit De tweetalig opgegroeide Lara treedt ondanks haai" jeugdi ge leeftijd vaak op als tolk voor haar ouders. 2e is daarbij eigen- wijs genoeg om tijdens een ouder- gesprek op school de vertaling voordelig in te kleuren. Caroline Link zet zulke situaties met veel gevoel voor humor neer, maar je proeft toch a! de verwijde- Scène uit 'Jenseits der Stille'van van de beginnende Duitse filmmaakster Caroline Link; goed voor een Oscar-nominatie. Foto gpd ring die op komst is. Tot verdriet van haar vader wordt Lara inge palmd door zijn excentrieke zus ter Clarissa, met wie hij nooit overweg kon. Clarissa appelleert aan Lara's liefde voor muziek en schenkt haar een klarinet. Voor een dove vader steekt dat dubbel. Wanneer Lara als tiener (nu over tuigend gespeeld door Sylvie Te- stud) genoeg heeft van haar ro! als oppas en kiest voor het conserva torium in Berlijn is de breuk com pleet. Door de dove vader zo'n talentvol le muzikale dochter te geven neigt Link toch een beetje naar de oppervlakkige dramatiek die ze eigenlijk wil vermijden. Link ge tuigt van een goed inzicht in de emotionele spanningen die optre den. maar als het op uitvoering aan komt mist ze nog een vaste hand van filmvertellen. Ze wil in 'Jenseits der Stille' te veel verha len tegelijk kwijl. Naast de relatie dochter-ouders en het opgroeien van Lara tot een zorgelijke puber worden we ook lastig gevallen met het mislukte huwelijk van tante Clarissa, komt Lara's moe der onverwacht tè overlijden, wordt Lara verliefd en moet ze haar vriend meteen weer vaarwel zeggen, en zc nog een paar zij sprongetjes. Ook is de enscene ring wisselvallig van kwaliteit, met geïnspireerde momenten naast schools aandoende stoplap pen, zoals een zogenaamd jolige uitstapje van Lara en Clarissa in Berlijn. Meer concentratie op het eigenlij ke onderwerp, de relatie van Lara met haar ouders, had ongetwij feld een sterkere en intiemere film op geleverd. Dat neemt niet weg dat 'Jenseits der Stille' goed was voor diverse Duitse filmprijzen en een Oscar-nominatie voor de beste buitenlandse film, waardoor het nu met 'Karakter' en een aantal andere niet-Amerikaanse films mag concurreren voor de hoogste eer. In Venster 2. Rotterdam Ter nagedachtenis aan de in april vorig jaar overle den musicus Addie de Jong wordt zaterdag een concert gegeven in de Goede Herderkerk in Schie- broek. De Jong bespeelde jaren lang het orgel in die kerk. Vanaf eind 1967 was hij cantor-or ganist van de Goede Herderkerk. Verder was hij stadsbeiaardier van Rotterdam, - op de torens van de Laurenskerk en van het stad huis Schiedam, Vlaardingen en Voorschoten. De hoogste onder scheiding voor een organist, de 'Prix d'Excellence' won hij op ze- ventwintig jarige leeftijd in 1968. De Jong schreef talrijke werken voor koor, orgel, piano, orkest en beiaard. In 1996 schreef hij orgel- bewerkingen van psalmen en ge zangen. Het was zijn voornemen deze werken zelf op cd te zetten. Bij de aanvang van de opname werd hij echter onwel en de vol gende dag, op 3 april, overleed hij. Zijn orgelbewerkingen zijn later toch opgenomen; nu gespeeld door de organisten aan wie ze zijn opgedragen. Tijdens het concert zal de orgel-ed worden gepresen teerd en vier van de organisten zuilen verschillende stukken la ten horen. Aan dit bijzondere concert wordt medewerking verleend door on der anderen Lisette Emmink (so praan), Jane Harvey (hobo), Wil liam Beyk (fagot), Sander van Ma rion (orgel), Bas de Vroome (orgel) het stykorkest 'L'Estro Armoni- co' onder leiding van Jouke van der Leest en de Cantorij van de Goede Herderkerk onder leiding van Wiecher Mandemaker. Te beluisteren is onder meer het concert voor altviool en strijr «j en de 'Passacaglia' uit de hem geschreven Marcus Pasw, Bijzonder is ook zijn 'Koraal So nate' voor fluiten orgel. De zange ressen dragen solistisch of met de Cantorij aan dit concert bij met werken van Bach, Handel en Al fred Hollins. Het in memoriam concert Addie de Jong begint om 19.00 uur. De toegang is vrij."'" <r?ael ziet schilderij van leer meester. Denkt: hm, kan beter. Leermeester geefi hém het,schil derij mee. Gezel gaat rap aan de slag en beschouwt z'n docent in middels vrijmoedig als collega en vriend. Die moet bekennen dat z'n schilderij er inderdaad beter is van geworden. Welke kunstenaar staat het een collega toe zijn geestesproduct aan te raken, te veranderen zelfs? Rotterdammer Arie van Geest (1948) ging, hoewel sidde rend van angst, akkoord met het dringende verzoek van zijn leer ling en stadgenoot Martyn te Winkel (1974). Met een gewone bla»rv°alpen voegde Te Winkel zijn bri arre associaties en soms zijn zeLjwrtret toe aan de teke ningen inCiostindische inkt van Van Geest. Beiden zijn even trots op de vrachten van hun bijzondere sa menwerking. De bewerkte teke ningen zijn te zien in Galerie Delta, waar zowel Van Geest als TCVftnkel eerder diverse keren som exposeerden. Binnen een weekwas de helft van de 26 wer- kenverkocht, ondermeer aan de Rotterdamse Willem de Kooning Academie voor Beeldende Kunst. jNotlties van een soms chaotisch, soms hilarisch, soms absurd ge sprek, dat afgelopen vrijdag door een fout van de persen in ver minkte vorm In de krant ver scheen en dat we daarom van daag herhalen. Door Peter van Eijkelenburg RotterdamArie: „Bijna vier jaar terug meldde Martij n zich by de toelatingscommissie- vair de Laea-c demie. Ik vond z'n werk-niks, maar hij werd toegelaten. Een jaar later kwam hij bij mij in de klas en ging meteen eigenzinnig zijn gang. Hij wilde geen lessen vol gen, voelde zich geen student, wil de autonoom werken. Zijn metho de is alles te observeren, of het nu mode is, porno of een schilderij van Van Gogh. Door die afbeel dingen te bewerken met potlood of pen maakt hij een soort totaal- registraties." Martijn: „Ik 2ag een expositie van Arie in Delta. Ik vond z'n te keningen leuk, maar wel met erg veel wit. Ik wilde er dus iets mee doen. Uiteindelijk kreeg ik van hem tien tekeningen mee uit z'n atelier." Arie: „Ik scheet in m'n broek. Want het waren goed verkoopbare tekeningen uit verschillende pe riodes, geen winkeldochters. Hij ging gewoon met een paar keer tienduizend gulden van mij de deur uit. Daarover scheet hij weer in z'n broek. Martijn: „Ik heb een paar dagen goed gekeken en nagedacht maar daarna ging ik heel snel. Op zeker moment belde ik hem op: ik begin nu aan de laatste, dus morgen kom ik met de hele serie van tien bij je terug." Arie: „De prent op de uitnodiging Dezeteke ning had Arte van Geest (links) hori zontaal ge dacht, maar Martijn te (rechts) heeft er een staan de prent van gemaakt. Diagonaal mag ook, vin den beiden. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dag- Glibbers en harige poten 13 en 14 februari Twee nachten kuntu terechtin de sprookjesachtig verlichte Hortus: u komt oog in oog* te staan met spannende dieren en kunt zich vergapen aan diverse shows. Hortus Botanicus. Indië omlijst 12 februari t/m 3 januari 1999 "Expositie van vier eeuwen schilderkunst in Nederlands-Indië. Met bruiklenen,van onder andere het Museum voor Volkenkunde en het Rijksmuseum. Tropenmuseum. Poppenkast op de Dam 11 januari t/m 26 april Beroemde poppenkastvoorstelling, vanwege het ween nu knus - binnen. Met gratis koffv* en limonade. Elke zondag om 13.30 en 15.30 uur. Theater Panbjn. VBcJ voor informatie 0900-400 40 40 (VW Amsterdam) a 1 g./min. voor onze expositie was een lig gende man. Maar Martijn heeft 'm gekanteld. Nu is het een man die op twee hartjes danst tussen twee vrouwen." Martijn: „Ik moest snel werken. Arie was al klaar, hij hoefde niet meer over het werk na te denken. Ik moest als het ware opnieuw be ginnen." Arie: „Z'n talent is dat hij heel snel reageert op de dingen die hij ziet. Ooit zei Martijn dat hij de zij kant van een orkaan wil schilde ren. Dat vind ik het beste bewijs dat hij ver wil gaan. Hij wil het bij na onmogelijke realiseren." Martijn: „Ik wilde groter gaan schilderen. En een orkaan is rede lijk groot, dacht ik." Arie: „Elke kunstenaar wil het ul tieme kunstwerk maken, maar niemand doet het. Martijn zie ik er toe in suat Ik kwam eens in zijn jongenskamertje op bezoek en zag al die spullen daar van hem. fit dacht: ik ben letterlijk in zijn hoofd. Ik zag al zijn verlan gens en zijn depressies. Zo ver ga je niet snel met een student. Ik wist toen nog niet hoe dit project zou uitpakken. Ik zag dat hij dwars tegen mijn werk intekende. Maar wel respectvol en inventief. Ik dacht dat misschien twee van de tien stuks zouden lukken. In zyn werk komt hy naar me toe en neemt hy tegelijk afstand van me. Op de eerste tekening kom ik hem letterlyk de strot uit." Geheimzinnig Martijn: „Hij werkt heel surrea listisch. Daar heb ik wel over na gedacht. Ik gebruik elementen uit zo'n tekening. Ik dacht: ik ben niet zo helder in mijn bewoordin gen, dus ik teken mijn commen taar wel voor Arie." Arie: „Die eerste tien tekeningen waren allemaal goed. Toen mocht hij meer tekeningen van my on derhanden nemen. Uiteindelijk zijn het er zesentwintig gewor den." Martijn: „Ik kreeg tekeningen van hem mee die normaal al 1750 gulden per stuk opbrengen. Gek idee." Arie: „Het is ontroerend en ge- heimzinig geworden. Kijk hier bijvoorbeeld, ik heb zelden zo'n mooie masturbatietekening ge zien. Martyn doet ingrepen die kloppen en mijn eigen werk ver rijken. Hij gebruikt ook veel ver wijzingen naar werk van Picasso, Dali, Magritte, Klaas Gubbels, Hy is de ideale kunststudent. Gaat dialogen aan, ook in zijn eigen hoofd." Martyn: „We laten elkaar met rust maar we zien elkaar wel veel. Omdat het prettig is. Soms praten we alleen over muziek. We ont dekten dat Bob Dylan een geza menlijke liefde is. Op de dag voor de begrafenis van Diana belde Arie en we vertelden wat we aan het doen waren. Ik dacht: als Di in de hel komt. dan is zij daar de baas. Dan hebben we eindelijk Hitier eens aangepakt, die er nu de leiding heeft. Want Diana had twee miljard aanhange-s, zoveel heeft Hitier er nooit gehad. Als zij een kind ontmoette vroeg ze hoe ze kon helpen. Als Hitier een kind zag zei hij: jij bent fout." Arie: „Martijn wil dit project over tien jaar herhalen. Ik weet het nog niet. Hij heeft me op een speelse manier onderuit gehaald. Zo rela tief is je werk, weet je dan weer. Hoewel ik zelf altijd m'n werk al behoorlijk relativeer." Martijn: „Tekenen met balpen is onherroepelijk maar ik ben niet bang om een foutje temaken." Arie: „Hij gebruikt een tekening van mij van mijn vrouw toen ze vijftig werd om Jan Dibbets een snier te geven." Martijn: „Met die ontzettend saaie perspectiefstudies van hem." Arie: „Het was tussen ons geen spel van de meerdere en de min dere. Het was een dialoog van twee tamelijk zieke geesten die el kaar proberen te troosten. Maar het interessante is de samenhang die Martijn aangebracht heeft. Ik zou dwars over het werk van die ander heen gewalst zijn. Hij ge bruikte de vrije ruimte, vrijwel nooit ging hij met zijn balpen echt over mijn tekeningen heen. Hij heeft'het hfgemaakt." Martijn: „Maar hij heeft hét pa pier betaald." Arie: „We hebben er eigenlijk nog niet over nagedacht wie de gees telijk vader is. Wij als duo, denk ik. De opbrengsten delen we in ie der geval. Voor de expositie heb ben we ieder dertien stuks geko zen. Een paar willen we zelf hou den." Martijn: „Ik luister veel naar mu ziek. Boeken lees ik nooit. Ik kijk alleen naar kunstplaatjes." Arie: „Je hebt twee soorten stu denten. De trendvolgers, de sla ven, die nu bijvoorbeeld allemaal op de multimedia duiken. En je hebt er die zeggen: ik kom ge woon werken. Dat zijn de beteren, Ik heb met Martijn een risico ge nomen, maar het is goed uitgeval len. Ik ontdekte het associatieve, het romantische, het pornografi sche in hem. Die jongen heeft een ziel." Martijn: „Ik kon alleen maai' met Arie werken omdat hij ook een ziel heeft." Arie: „Een student moet z'n do cent vermoorden, alles uit hem zuigen en gebruiken." Martijn: „Ik wilde niet afstude ren op de academie. Ik ben eerder weggegaan. Eerst studeerde ik verpleegkunde maar werd na twee jaar weggestuurd. Je kunt trouwen, werken en in je vrije tijd een beetje knutselen. Of je kunt kunstenaar, filosoof worden. M'n tweelingzus heeft voorbeeldig al haar studies afgemaakt. Ik ging van VWO naar HAVO naar MAVO." Arie: „Op de academie paste hy in geen enkel leerplan. Mede-stu denten van destijds kunnen in middels zijn bloed wel drinken, want hij is gewoon goed." Face Face: Artie van Geest - Martijn te Winkel, t/m 21 februa ri. Galerie Delta, Oude Binnen weg 113, Rotterdam. Rotterdam Drie Rotterdamse kunstenaars vinden RKS-diree- teur Robert de Haas te vergelij ken met de vernielers van kunstwerken van Newman- en Malevich. Ernstvan der Hoé ven, Geer Pouls en Guus Vree burg .schrijven.':in een Open Brief aan De Haas: „Met ver wondering en verbijstering heb ben wij vastgesteld dat u beel dend kunstenaar Milou van Ham heeft gelast haar werk 'Scheldwoorden en koosnamen' te verwijderen van de vensters van café De Unie." De drie begrijpen niet- dat De Haas aanvankelijk het kunst werk met daarin ondermeer de woorden 'teringjood' en 'Afdüy- der' toeliet, maar het ha de eer ste protesten al liet weghalen.- „Kunst moet zich bij een open bare kunstinstelling veilig voe len, beschermd en verdedigd. De RKS heeft dit kunstwerk niet beschermd, maar doen ver nietigen. Een ingrijpende daad. die nauwelijks het gevolg lijkt van enige openbare discussie over de fundamentele vragen die het werk van Van Ham wel degelijk aan de orde wil stellen." DoorHan Geurts Rotterdam —De nieuwste mode bij de Romeinen is een te kort hemd en een merkonderbroek die tot boven de lange broek wordt gehesen. Daartussen spreekt de blote navel lichaams taai en laat zien hoe de dames en heren bevangen zyn door sco ringsdrift, hoe ze bevrediging van hun lusten zoeken en wel di- rekt. Denken valt deze lieden zwaar, doen heel gemakkelijk. Een moord meer of minder is niet iets waar ze wakker van lig gen. 'Dood Paard' speelt 'Titus An- dronicus' van Shakespeare los jes als hangerige jeugd. De spe lers werpen met handgebaren verontschuldigingen in eikaars gezicht of simuleren buigingen waar geen enkel eerbetoon van- afstraalt. Het is echt een stuk voor in verkiezingstijd, met het optimistische, van democrati sche rechtvaardigheid door drenkte 'Waarde burgers van Rome' aan het begin en het slot. Leunstoelen Tussen dat kiezen van nieuwe keizers door zien we hoe kwaardaardige ellendelingen el kaar een kopje kleiner maken. Niemand is een haar beter dan een ander, hooguit slechter, dommer of kortzichtiger. De wirwar van leunstoelen waartus sen 'Dood Paard' speelt staat model voor het grillige strijdto neel der politici, waar iederepo- sitie weer nieuwe gevaren met zich meebrengt, Een teil vol ta felpoten is het wapendepot, waar rijkelijk uit wordt geput. Vertrouw niemand, moet hier het devies zijn. Andronicus zelf is een beste ge neraal maar ook een hardvoch tig mens en een buitengewoon slecht politicus. Zyn trots is zo gemakkelijk te krenken en tege lijkertijd is hij zo goed van ver trouwen dat hij een willoos slachtoffer is in handen van de genen die er lol in hebben om een verdenking te ensceneren of een intrige in elkaar te zetten. Dan wordt Utus boos en ver moordt zijn eigen toeverlaten. 'Dood Paard' brengt leven in de brouwerij met hectische aan kondigingen en afkondigingen en laat verder vooral heel Veel weg. Moorden zijn een kwestie van pief paf poef. Een over hemdsmouw gedrenkt in bloed voor een afgehakte hand is het enige spectakel Een paar spe lers zetten tientallen personages neer en dat is niet altijd even overzichtelijk Toch voel je in de alom aanwezi ge desinteressee de agressie, het gevaar, knaagt het cynisme, en het totale gebrek aan morele be denkingen. Aan het slot schet tert Bom to be Alive door de luidsprekers en swingen de moordenaars door de zaal. Vrij actueel, nu afranselingen steeds vaker op klare dag plaatsvinden door groepjes jongeren 'die op zoek zijn naar de kick 'Titus Andronicus' naar WU$t liam Shakespeare door Dood Paard. Gezien: gisteravond in - de Rotterdamse Schouwburg. (kleine zaal). Herhaling: van*' avond. 1 artiest Youpvan 'tHek I b Scherven d u u 124.37 min Youp van 't Hek was op 31 december niet op televisie te zien, de oude jaarsconference werd ditmaal verzorgd door Freek de Jonge. Maar Youp zat wel een dag of wat eerder bij de Vara met de registratie van zyn pro gramma 'Scherven'. Inmiddels is daarvan ook de dubbel-cd verschenen. Pit album is ten eerste een mooie herinnering aan de voorstelling, maar laat ook weer goed horen hoe de 'kunst' van Van 't Hek in elkaar steekt, ditmaal fraai muzikaal ondersteund door de veelzijdige Rens van der Zalm. De conference is ook nu meer dan een reeks grappen. Het is een subtiel en geestig spel met het publiek, verpakt in een verhaal dat niet domi neert en zijn humor een kader geeft. De voorstelling heeft daardoor by- na iets literairs en laat zich daarom als luisterwerk weer eens genieten. Maar voorop staat toch de kunst van het spel met het publiek, zoals met die mevrouw die het aandurfde in legging op de eerste rij te gaan zitten en 'dus' daarmee het risico bleek te hebben genomen de pispaal van de avond te worden. Inmiddels is de grofheid van Youp zo innemend ge worden. dat hier het aloude principe 'publiek ik veracht u' zijn scherpe kantjes heeft verlorenen ervan hem nauwelijks anders tneer wordt ver wacht. En toch: Youp blijft zijn publiek wakker schudden, via het thea ter, de televisie èn via de geluidsdrager, die rtu functionéert als een repe terende wekker. Hans Visser

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4