Verp ieeghuistekort dreigt HUIS Wachtlijsten zorgbehoevende ouderen en zieken groeien Dode en gewonden bij gasontploffingen Op Koers Fruitcontroleur wordt in de haven toegejuicht Cultuur Digitaal 'Muizen' met een balletje Duitsland is nog niet klaar met Brecht Tevredenheid bij sprintsters Miskraam voor olifantmoeder Abonnee Service PvdA wil brieven Docters van Leeuwen Geen kans op compromis Irak Bij tanken hoefje de auto niet meer uit .11 Lasten minima gedaald door armoedebeleid Opinie6* Regio 9,10,11' RTV13* Barometer 14» Op Koers 15,16,17* Spört 19 e.v. Digitaal 22 Cultuur 23 ew. j Jaargang 7 I Nummer 2114 Vrijdag 13 februari 1998 Rotter Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, 010-4004400. G D Nu hetolympischeskïtoernoolelndelijkgoedislosgebarsten, is er aan sensatie geen gebrek. De Oostenrijkse favoriet Her mann Meier treurt om zijn levensgevaarlijke crashopdeafda- ling, waardoor hij het goud moest laten aan de Franse outsider Jean-Uic Cretier. Foto Robert suiiivan/EPA De spanning is te snijden op de vrouwensprint, want de ver schillen tussen de medaillekan didates zijn zeer klein. Achter LeMay, die met een olympisch record (38.39 sec) het tussenklas- sement aanvoert, volgen haar landgenote Susan Auch (38.42) en de Japansen Okazaki (38.55) en Shimazaki (38.75). De grote verliezers van de eerste 500 metermanche waren de Duitsen, van wie Franziska Schenk prolongatie van haar ti tel uit Lülehammer wel kan ver geten, a Het is onwaarschijn lijk dat Marianne Timmer mor genochtend een plek op het ere podium van de olympische, 500 meter verovert. Maar de schaats- ter uit Sappemeer kon net als haar teamgenoten zeer tevreden zijn over de eerste 500-race. Met 39,12 sec reed Timmer vanoch tend een nieuw Nederlands re cord, waarmee ze negende staat in het tussenklassement, An drea Nuyt (15de), Sandra Zwolle (20de) en Marieke Wijsman (25ste) scherpten allen hun per soonlijk record aan. llZW 3 Zie ook weerbericht op pagina 14 Rotterdam Blijdorps olifant moeder Khaing Pyo Pyoheeft ver moedelijk een miskraam gekre-, gen. Vanmorgen was er in de Rot terdamse dierentuin nog maar weinig hoop dat het eerste kalf van de olifant in leven was. Al woensdagmorgen vroeg waren bij Khaing Pyo Pyo de vliezen ge broken en kreeg zij de eerste wee- en, Die waren echter al na enkele uren gestopt. Vanaf gistermorgen heeft de moederolifant wee-op wekkers toegediend gekregen. De afgelopen nacht heeft Khaing Pyo Pyo persweeën gehad, maar tot een geboorte was het vanmorgen nog niet gekomen. Blij dorp-dierenarts W. Schafte- naar heeft daarop de olifantmoe- der onderzocht. Hij achtte het niet waarschijnlijk dat het kalf nog in leven was. Om het kalf toch gebo ren te laten worden is vermoede lijk een operatieve ingreep nood zakelijk. Mmt doft 300JnwntfcQon met mdowDonidgaënw ritwvofle luinprin 5 bricanda Nsdarlandart tonen :f in het'HncK&riwetar'; hun vUt ep, jrv;; 6 t/m 15 februari Ahoy" Rotterdam ma »/tp vrij: il l.OÖjat tf.OOuur v M 19.00 M 2^30 uw, za en zo: 11.00 lot 17.00 uur kttwneh www.bitmeohuisjtl Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Den Haag De PvdA en de Socia listische Partij in de Tweede Ka mer willen de brieven hebben die procureur-generaal Docters van Leeuwen afgelopen weken aan minister Sorgdrager van Justitie heeft gestuurd. Ze hebben de mi nister hier gisteren om gevraagd. In de brieven schrijft Docters van Leeuwen onder meer dat de mi nister de Tweede Kamer onjuist heeft ingelicht over de gang van zaken voorafgaand aan de gezags crisis tussen de minister en het college van procureurs-generaal. Volgens de minister heeft Docters van Leeuwen de kwestie laten es caleren door zich als belangenbe hartiger van procureur Steenhuis op te stellen. Die lag en ligt onder vuur, omdat hij de schijn van be langenverstrengeling niet heeft vermeden. Docters van Leeuwen stelt echter dat hij zich jegens de minister constructief heeft opge steld. Nu is uitgelekt dat Sorgdra ger hem wil ontslaan, wil de PvdA opheldering. Docters van Leeu wen heeft al laten weten geen be zwaar te hebben tegen openbaar making van de brieven. Volgens PvdA-woordvoerster Kalsbeek gaat het niet meer lou ter om een personeelskwestie. „Hier is de relatie tussen het Openbaar Ministerie en het mi nisterie van Justitie in het ge ding." Toen Sorgdrager vorige week bestreed dat Docters van Leeuwen een 'begin van overeen stemming' met haar zou hebben gehad over de toekomst van Steenhuis, zei Kalsbeek nog: „Ik geloof de minister' op haar woord." RotterdamDe Rotterdamse verpleeghuizen dreigen op korte termijn de stroom zorg behoevende ouderen en zie ken niet meer aan te kunnen. Van een nijpend tekort aan verpleeghuisplaatsen is op dit moment nog geen sprake, maar dat zit er wel snel aan te komen, waarschuwt direc teur J.H.M, van den Berg, directeur van verpleeghuis Antonius Binnenweg en voorzitter van de indicatie- commissie psychogeriatri sche en somatische zorg. De wachtlijsten voor verpeeghui- zen zijn de laatste twee jaar steeds langer geworden; mede doordat veel vemleeghuizen zy n gesloten. De thuiszorg, een van de zorgin stellingen die het tekort dat daar mee zou ontstaan moest opvullen, kan dat gat door geldgebrek niet opvullen. De vraag naar verpleeg huizen blijft daardoor groot. Zorgen zijn er vooral over de zoge heten crisisplaatsing, geregeld door de Riagg, waarbij ouderen met verstandelijke problemen acuut vanuit hun thuissituatie moeten worden opgenomen. Het gaat dan om 'levenslange' opna men. Wel redelijk goed geregeld zijn de opnamen vanuit een zie kenhuis, omdat daarover tussen verpleeghuizen en ziekenhuizen goede afspraken zijn gemaakt. Het gaat dan om tijdelijke opvang ten behoeve van revalidatie. Hoe groot de wachtlijsten nu zijn, kan Van den Berg niet exact ver tellen. De gegevens zijn niet slui tend of verouderd. Men kampt met 'vervuilde bestanden'. Per 1 juni moet dat veranderen. Dan gaat de Stichting Rotterdam Indi catieorgaan officieel van start. Die zal alle ouderen die verpleeghuis zorg of een plaatsje in een verzor gingshuis wensen beoordelen. Nu is de indicatie in drieën verdeeld; voor verzorging, voor psychogeri atrische zorg en voor somatiek. De wachtlijsten voor verpleeghui zen in Amsterdam zijn ook verder toegenomen. Enkele honderden mensen wachten op opname. Vol gens de Amsterdamse gezond heidszorgkoepel SIGRA wordt de sütuatie steeds nijpender. Ook de Nederlandse Vereniging voor Verpleeghuizen (NWZ) con stateert een stijging van het aan tal wachtenden. In 1994 ging het om 6680 mensen, twee jaar later was dit aantal opgelopen tot 7310. Tokyo Irak maakt geen kans op een compromis met de Verenigde Staten over de basisopdracht van de wapeninspecteurs van de Ver enigde Naties in Irak. De enige mogelijkheid is dat Irak voltij voldoet aan de VN-resoluties. Dat zei de Amerikaanse ambass^; deur bij de Verenigde Naties Ri chardson gisteren in Tokyo, waaï hij van de Japanse regering steun kreeg voor de Amerikaanse pos|: tie in het conflict met Irak, Richardson zei dat hij tevreden was over zijn gesprek met de Ja panse premier Hashimoto. Vo£ gens de Amerikaan streven de VS nog steeds naar een diplomatieke oplossing maar begint de tijd nü echt te dringen. Zie ook pagina 7 r De brandweer had het vuui- in de Schiedamse Lekstraat binnen een kwartier onder controle. Fotormh Dijkstra Hellevoetslais/Schledam Bij twee gas ontploffingen in woningen, een in HeUe voetsluis en een in Schiedam, zijn van nacht een dode en drie gewonden geval len. Een van de gewonden is een 24-jarige Schiedamse politieman. Hij ligt met tweede- en derdegraads brandwonden in het brandwondencentrum van het Zui derziekenhuis in Rotterdam De explosie in Schiedam gebeurde aan de Lekstraat. De bewoonster kwam om het leven. Twee agenten reageerden op de melding van buren dat er een sterke gas- lucht hing. Ook had het latere slachtoffer een hoog oplopende ruzie met een nog onbekende man. Toen de agenten om kwart over een 's nachts de voordeur openden, volgde de ontploffing die gepaard ging met een enorme steekvlam. Een uitslaande brand was het gevolg. De kleding van een.van de agenten vatte vlam. Collega-politiemensen die poolshoogte kwamen nemen, waren naderhand zo ontdaan door de gebeurtenissen dat colle ga's van omliggende korpsen de diensten moesten opvangen. De brandweer had het vuur binnen een kwartier bedwongen. De benedenwoning en de woning erboven brandden geheel uit. Andere panden liepen rook- eh water schade op. HeUevoetsluis In HeUevoetsluis raakte vannacht de 26- jarige bewoner zwaargewond bij een ont ploffing in zijn woning aan de Zalm. In af wachting van de ambulanehe werd hij by buren onder de douchegezet. Ook. deze man ligt in het Zuiderziekenhuis.:"?r-0 Door de kracht van de explosie werden'de voorgevel en het dak Van de woning ont zet De grootste zichtbare schade ont stond echter in de woning: de binnenmu ren raakten 'zo zwaar beschadigd dat ze doordëbrandweerjnoesten woxdënneèri gehaald. Doorrondslingerend glas én puin raakten geparkeerde huto's bescha digd;;-r Waardoor de gasexplosie is veroorzaakt kan de politie nog niet zeggen. Rotterdam Tanken en wegrij den zonder te betalen. Dat kan bij SheU. De oliemaatschappij is bijhaar benzinepomp op het Hofplein in Rotterdam en bij drie andere tankstations in Zuid- Holland gestart met deze servi ce. Duizend automobiisten zijn ge selecteerd om aan de proef mee te doen. Zij krijgen een chip op de achterruit van hun auto ge plakt, of een speciale sleutelhan ger met zo'n halfgeleider. Een in de pomp aangebrachte zender/ ontvanger herkent het signaal daarvan en zorgt dat het bedrag automatisch van de bank-of giro rekening van de klant wordt overgeschreven. Shell zegt dat veel autobezitters zitten te springen om deze beta lingswijze, omdat de gang naar de kassa hen te veel is. In de Ver enigde Staten is het radiogra fisch betalen zeer populair. Daar bij speelt een rol dat veel Ameri kanen uit angst liefst niet eens uit hun auto komen. Daar wor den al proeven gehouden met automatisch tanken, waarbij de W«i Prodolct Een in de pomp aangebrachte zender/ontvanger herkent het signaalvan de chip in de achterruit en zorgt dathetbedragauto- matisch van bank-of girorekening van de klant wordt overge schreven. Foto Jaap RMema/Rottefdatns Dagblad slang zelf de tankdopweette vin den. Als het experiment met de ze wijze van betaien in Neder land slaagt, zal Shell die op gro tere schaal invoeren. De kfant hoeft niet bang te zijn de Air Mi- les of de zegeltjes mis te lopen. Die worden automatisch bijge schreven of opgestuurd. Toch zal Shell betalen aan de kassa hand haven. want veel klanten komen daar om andere artikelen dan benzine te kopen; motorolie, si garetten of supermarktartikelen. Rotterdam Sommige minima hebben het dankzij het Rotter damse armoedebeleid vorig jaar wat breder gekregen, maar veel mensen zitten desondanks nog in een uitzichtloze situatie. Dat blijkt uit de cijfers die wet houder H. J. Simons (sociale za ken) vanmorgen bekendmaakte. De woonlasten, die zo'n veertig procent van het inkomen van mi nima opslokken, daalden gemid deld met vijftig gulden per maand. De verruiming van de huursubsidie door het Rijk droeg daaraan bij. Eenoudergezinnen en samenwonenden profiteerden het meest. De dienst Sociale Zaken en Werk gelegenheid heeft volgens Si mons vorig jaar aan meer dan 34.000 Rotterdamse huishoudens bijzondere bijstand uitgekeerd. Zij ontvingen voor 42 miljoen gul den aan eenmalige uitkeringen. Het leeuwendeel ging op aan me dische kosten. Huishoudens met thuiswonende kinderen die al minstens drie jaar van de bijstand leven kregen 1100 gulden contant voor de aanschaf van duurzame gebruiksgoederen, bijvoorbeeld een koelkast, een bed of een was machine. Er hebben 7300 gezin nen van deze regeling gebruik ge maakt. De bijzondere bijstand wordt ge zien als het belangrijkste wapen in de strijd tegen de armoede. Si mons dringt er bij het Rijk op aan hier extra geld voor uit te trekken, omdat de grote steden tegen grote tekorten dreigen aan te lopen. Verder kondigde hij een onder zoek aan door de sociale diensten van de vier grote steden naar de verwachte hoogte van de bijzon dere bijstand op de langere ter mijn. Een ander instrument tegen de armoede is het kwijtscheldings- beleid. Vorig jaar hoefden 46.009 huishoudens geen ozb te betalen, tienduizend gezinnen betaalden geen reinigingsrechten. Door een verdere verruiming van de kwijt scheldingsnorm zal hun aantal dit jaar stijgen tot meer dan 36.000. Vorig jaar kostten de kwijtschel dingen de gemeente meer dan 19 miljoen gulden. Van de uitkeringen die minima kunnen opvragen bij hetwoonlas- tenfonds is het effect no" niet be kend. Berekend is dat rond de tienduizend huishoudens (vooral ouderen en grote gezinnen) vorig jaar recht hadden op zo'n uitke ring van maximaal 1200 gulden. Wat opvalt in de cijfers, is dat on geveer 75 procent van de Rotter damse minima huursubsidie ont vangt. Landelijk lag dit percenta ge vorig jaar op minder dan vijf tig. Het gebruik op grote schaal in Rotterdam wordt toegeschreven aan goede voorlichting. Onderzoek door de sociale dienst wijst uit dat het aantal mensen met ernstige schulden vorig jaar in aantal niet is toegenomen en dat de gemiddelde schuld iets daalde. Volgens eerdere ramin gen zitten 20.000 Rotterdamse huishoudens in ernstige schuld problemen. Het rapport Rond of Rood '97 merkt op dat ondanks al le positieve maatregelen, de be steedbare ruimte van de minima de afgelopen drie jaar toch weer verder is gedaald. De woonlasten zijn gestabiliseerd, maar verzeke ringen, schuldaflossingen en ziektekosten zijn duurder gewor den. „De situatie is soms zo schrij nend, dat mensen uit de betere klassen gesrbnekeerd zouden zijn, als ze bij arme gezinnen zou den rondkijken," aldus onderzoe ker A. Brand van de sociale dienst. Oe eerste twee Weken 2Qn gratis,-/ '5 VJ a<xept-gkofeu. Hfct tfeza achaean ebvBtaOModpr- (iosütjgfti naari Roaeriwr® Oagjta&j; 10981"15863

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1