13 'College heeft zaak laten voortmodderen' Gasfitter ontloopt superclaim van Shell Rotterdams dagblad 'Douane vond goed wat Interbunkers deed' B en w Vlaardingen al jaren op de hoogte van mogelijke fraude bij Gemeentewerken Ongeschonden Hoppeflat is schijn Plaatsen blokcontainers leidt in Holy tot conflicten 'Arbeidsconflict GGD staat niet op zichzelf Twee gulden omroep bijdrage in Maassluis van de baan Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winketen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Digbtad Waterweg Woensdag 18 februari 1998 Door Edwin Comeiisse Vlaardingen Het Vlaardings college is ernstig nalatig ge weest door niet direct na melding van mogelijk frauduleuze handelingen bij de voormalige dienst Gemeentewerken, een diepgaand onderzoek in te stellen. Door deze nalatigheid kon den geruchten en personele problemen jarenlang doorwoeke ren. Dit stelt de Vlaardingse SP-fractie in een reactie op het nieuws dat het college nu wél een onderzoek iaat houden. De gemeente Vlaardingen maak te gisteren bekend dat er een ex tern onderzoek komt naar 'moge lijke dubieuze handelingen' bij de voormalige dienst Gemeentewer ken. Aanleiding hiervoor zijn vol gens de gemeente de geruchten die worden verspreid door een werkneemster tegen wie nu een ontslagprocedure loopt. Dit is één van de werknemers die in 1992 mêlding maakte van de organisa torische chaos en van het vermoe den dat er frauduleuze handelin gen werden gepleegd op de afde ling. Kort na deze melding kreeg de werkneemster een arbeidscon flict waarbij haar positie flink on der druk kwam te staan en waar door ze zich uiteindelijk ziek meldde. Ze zit nu al jaren thuis. Voorafgaand aan de bekendma king van het extern onderzoek zijn alle fractievoorzitters in een spoedvergadering bijeengeroe pen. Enig agendapunt waren de meldingen van het mogelijk frau duleus handelen bij aanbestedin gen in de periode 1992/93 bij de af deling die toen nog Gemeente werken heette. De fractievoorzit ters kregen bij deze vergadering ook een spreekverbod opgelegd. Gisteren werd dat ook gedaan bij de andere raadsleden die een brief thuiskregen van het college. Verbaasd De SP die het spoedberaad door omstandigheden niet kon bijwo nen. is uiterst verbaasd over hel bijeenroepen van de Vlaardingse fractievoorzitters. De SP verbaasd zich voornamelijk over de plotse linge haast van het eolle^el De fractie stelt dat het college im mers al jaren op de hoogte is van de frauduleuze handelingen. Al in juli 1993 komt VB-accountants in een geheim rapport tot de conclu sie dat de chaos bij de gemeente lijke dienst een ruimte creëerde waarbij individuele aannemers gdmakkelijk bevoordeeld kunnen worden. Het college liet VB-accountants een oriënterend onderzoek hou den omdat er meerdere meldin gen waren ontvangen van moge lijk frauduleus handelen. In hun rapportage adviseerden de onder zoekers om een diepgaand onder zoek te houden. Ook moest vol gens hen het aanbestedingsbeleid drastisch worden aangepast. Dui delijke afspraken en strikte re gels moesten de gemeente weer overzicht en grip geven op het aanbestedi n gsbe leid. „Met de aanbevelingen van VB- accountants heeft u vier jaar lang niets gedaan, behalve hel aanpas sen van het aanbestedingsbeleid. Conclusie kan dus zijn dat het aanbestedingsbeleid voor die tijd niet fraudebestendig is geweest, of tenminste aanscherping be hoefde. Het is voor ons werkelijk onbegrijpelijk dat de aanbevelin gen van VB-accountants niet on middellijk en tot op heden nog steeds niet zijn nagevolgd." zo schrijft de SP-fractie in brief aan het college. Rijmen Na de verkiezingen wil het college komen met een voorstel aan de gemeenteraad over de rechtsposi tie van het personeelslid dat des tijds melding deed van mogelijk frauduleus handelen. De SP kan dit niet rijmen omdat de rechtspo sitie van het personeelslid, wat de fractie betreft, onlosmakelijk is verbonden aan de uil slag van het nog in te stellen onafhankelijk on derzoek. Als mocht blijken dat er geen frauduleuze handelingen zijn ge pleegd dan is er alle reden voor ontslag omdat de werkneemster zich schuldig heeft gemaakt aan laster waarmee mensen ernstig zijn beschadigd. Maar als het on derzoek aan het licht brengt dat er wel degelijk dubieuze praktijken zijn toegepast bij de aanbestedin gen. heeft de meidster gelijk en heeft zij rechtop een passende op lossing. Het is dan niet onwaar schijnlijk dat het een 'gouden handdruk" zal worden. Want na een slepend conflict van vier jaar is hel niet reëel te verwachten dat de werkneemster gewoon weer aan de slag gaat bij de gemeente. Al de onduidelijkheid, geruchten en speculaties over de periode vóór 1993 had het college kunnen voorkomen, volgens de SP. „Naar onze mening is er sprake van een onverantwoord personeelsbeleid van het huidige college door deze onverkwikkelijke kwestie een he le raadsperiode lang te laten voortmodderen. Nu zijn personen die verantwoordelijk zijn (waren) voor aanbestedingen onnodig lang in het onzekere gebleven. Ook zijn de onderlinge relaties onnodig lang gespannen geble ven," aldus de SP. De verbazing van de SP komt het college van burgemeester en wet houders wat merkwaardig voor. Het college is dan ook zeer onge lukkig met de wijze waarop de SP omgaat met de informatie. „Dit schaadt het aanzien van de ge meente in het algemeen en ver sterkt de sfeer van verdachtma kingen, die wij nu juist in het be lang van onze medewerkers wil len voorkomen." In de schriftelijke reactie zegt het college verder: „In het overleg met de fractievoorzitters is afge sproken dat niets naar buiten zou worden gebracht om zo het kc- mend onderzoek niet nodeloos Ve schaden." Het college zal er bij de onder zoekscommissie op aan dringen om medio april met de rapportage te komen, zodat de uitkomst van het onderzoek zonodig een rol kan spelen bij de aanvang van de nieuwe raadsperiode. De overkapping van de hal en de gevel van het station Schiedam-Rotterdam-West zijn grotendeels weggevaagd, maar de Hoppeflat lijkt onge schonden boven het puin uit te steken. Schijn bedriegt. Bouwvakkers zijn volop bezig met het gebouw, dat eind april tegen de vlakte moet lig gen. De sloop rond het station ver loopt voorspoedig, volgens project-begeleider D. Folk- erts van de metro Beneluxlijn toe. Op de plaats van de Hoppeflat komt de stations hal van de metro. Vanwege de vele mensen, die altijd rond een station lopen, wordt er voorzichtig gewerkt. Puin wordt tijdens de sloop zo veei mogelijk via gaten in de vloeren naar beneden ge bracht en boven 17,5 meter +NAP wordt er handmatig ge werkt De gevel boven die hoogte wordt niet met een kogel kapot geslagen, maar 'met de hand' losgesneden en met een kraan aangepakt. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen - „Een 'overkill' aan blijven praten met bewoners is ons probleem. Eén ronde van in spraak moet eigenlijk voldoen de zijn." Wethouder Ton van der Steen constateerde dat gister avond toen een bewoonster van de Malusdreef zich by de com missie verkeer, vervoer en groen kwam beklagen over de plaatsing van een blok vuilcon tainers voor haar deur en de ver koop van een stukje openbaar groen aan een van haar buren. Nelleke van der Zwan vindt dat de gemeente onvoldoende reke ning houdt met haar belangen als de gemeenteraad instemt met de voorsteilen van burge meester en wethouders voor de herstructurering van de Malus- dreef. Zij vindt dat de situering van de blokcontainer op negen meter afstand van haar voordeur en keukenraam niet correct is. „Het is niet zoals was voorge steld in het voorlopige gemeen teplan, dat we voor de eerste in spraakavond kregen thuis ge zonden." De wethouder en zijn ambtenaren erkenden dat later aanpassingen hadden plaatsge vonden. Van der Zwan zei te beseffen, dat het moeilijk is om het ieder een naar de zin te maken en ook dat ze niemand wil 'opzadelen' met blokcontainers. „Maar waarom," zo vroeg ze, „is het voorlopige voorstel van de ge meente gewijzigd?" Het aantal parkeerplaatsen zou met een in plaats van twee autoplekken worden uitgebreid als voor een voor iedereen aanvaardbare containerplek was gekozen. De wethouder joeg de inspreek- ster letterlijk de commissiezaal uit door zijn opmerking dat de politici zich niet met details kon den bezig houden. Met een har de klap gooide Van der Zwan de deur achter 2ich dicht na in een slotwoord netjes bedankt te heb ben voor de gelegenheid die ze had gekregen om haar woordje tcdocn. Overigens had de wethouder haar eerder toegezegd dat ze de uitgang van haar achtertuin zal behouden, De voorgenomene verkoop van een stukje open baar groen aan een andere be woner van de Malusdreef gaat niet door. Daarmee behoudt de familie Van der Zwan zijn ach terpad. „Dergelijke stukken snipper- groen stoten we alleen af als alle omwonenden ermee akkoord gaan. Dat blijkt in de Malus dreef niet het geval te zijn, dus verkoopt de gemeente die grond niet," aldus Van der Steen. Na het luidruchtige vertrek van de inspreekster vertelden de verantwoordelijke ambtenaren dat zij zeer veei tijd besteden aan een zorgvuldige afhande ling van de opmerkingen van betrokkenen over de herstructu reringsvoorstellen. Er zou met Van der Zwan ook uitgebreid overleg zijn geweest. Nelleke van der Zwan had overi gens al snel de D66-wethouder gelyk gegeven, dat één in spraakronde voldoende zou moeten zijn. „Mits u duidelijke informatie geeft aan de belang hebbenden over welke belangen er met die besluitvorming ge moeid zijn." Over de plaatsing van blokcon tainers in de Komoeljedreef is momenteel ook een hevige dis cussie aan de gang. Het recht van de gemeente om container plaatsen aan te wijzen wordt be streden op grond van regels uit het geldende bestemmingsplan. Dordrecht/ Vlaardingen Het Vlaardingse bedrijf Interbunkers heeft vier jaar lang op grote schaal minerale oliën verduisterd. Offi cier van justitie mr. H. J. M. van Maren eiste gisteren daarom voor de Dordtse rechtbank een ton boete tegen het bedrijf plus terug betaling van 600.000 gulden we derrechtelijk verkregen voordeel. 'Tegen de 4I-jarige \"?.aruinger R.V. van der L., aandeelhouder en bestuurder van Interbunkers, eiste zij vijftien maanden cel waarvan vijf maanden voorwaar delijk. Zijn medewerkster, de 32- jarige Vlaardingse M. M„ hoorde zes maanden tegen zich eisen, waarvan de helft voorwaardelijk. M. zou valsheid in geschrifte heb ben gepleegd. Op de eerste dag van de zitting die de Dordtse rechtbank deze week wijdt aan een grootse oliezwendel werd ook nog drie jaar gevange nisstraf geëist tegen een 52-jarige oüehandclaar uit Nigtevegt. De fraude met olie, die de schatkist volgens Van Maren 20 miljoen aan accijnzen en een even groot bedrag aan misgelopen belastin gen en premies heeft gekost, kwam in 1994 aan het licht, Bij het bedrijf in Nigtevegt werden bij een controle van de boeken nota's aangetroffen van utdryven die niet bij de belasting bekend wa ren. Omdat het in totaal om 28 miljoen gulden ging, en de nota's vaak contant waren betaald, stel den politie en FIOD een onder zoek in. Daaruit kwam naar voren dat het oliehandel- en transportbedrijf Julianasluis in Gouda tussen ja nuari 1991 en oktober 1995 grote hoeveelheden kerosine, gasolie en benzine heeft achtergehouden en doorverkocht. De rol van Inter bunkers in dit geheel bestond vol gens Van Maren uit het structu reel te weinig leveren van bunker olie aan zeeschepen. „Met de ver voerder van de bunkerolie. Juli anasluis, was afgesproken dat er twee tol drie procent minder zou worden geleverd dan er was be steld." Dat kon volgens haar door te schipperen met het soortelijk olie. Geleidelijk liepen de achterge houden leveringen aan de zee schepen op tot vijf a tien procent. En daarvan was Van der L. van In terbunkers op de hoogte, betoog de Van Maren. „Hij zegt zelfs te hebben overwogen daarvan aan gifte te doen, maar dat het daar niet van is gekomen." De advocaat van Interbunkers voerde aan dat wat het bedrijf deed met de temperatuur en het soortgelijk gewicht in overeen komst was met internationale normen. „Bovendien is dat een praktijk waar de douane vrede mee heeft, dus ik begrijp niet wat mijn cliënt nu ineens verkeerd zou hebben gedaan." Dat er bij de leveringen soms wel tien procent werd achtergehou den, was volgens de advocaat te wijten aan andere praktijken van de vervoerder niet aan Interbun kers. „Op de schepen werd ge rommeld. De olie werd rondge pompt, voordat hij in het zeeschip belandde, passeerde twee keer de tellers. Dat zijn zaken, die niet kunnen. Maar wat Interbunkers deed, is algemeen gebruik." Vandaag moeten de eigenaren, schippers en matrozen van Juli anasluis voorkomen, donderdag en vrijdag staan de transporteurs en helers terecht. De rechtbank doet op 13 maart uitspraak. Door Mariëtte OI st hoorn Vlaardingen Het ontslag van Carla Witte door haar voormalig werkgever GGD Nieuwe Walen- weg Noord is geen op zich zelf staand incident. Sinds enige maanden speelt er nog een ar beidsconflict binnen de dienst. Bovendien zijn er nóg veertien namen bekend van personeelsle den die bij de GGD zijn wegge gaan na een conflict. Dat schrijft de Vlaardingse fractie van GroenLinks in een vertrou welijke brief aan het dagelijks be stuur van de GGD. Voor een on derzoek naar het personeelsbe leid van de organisatie, waar de party in de brief op aandringt, ga ven de leden van het algemeen bestuur overigens vorige week het groene licht. Fractievoorzitter B. E. van der Velde is uiterst voorzichtig in een reactie op de uitgelekte brief. Zijn partij wil alles behalve de indruk wekken dat het uit is op een ver kiezingsstunt en heeft daarom be sloten niet voor 4 maart met haar bevindingen naar buiten te ko men. „Van de zestien mensen die met conflicten bij de GGD zijn weggegaan hebben we er een aan tal benaderd en daar werden we niet vtoIijker van. De directie zal dat ontkennen, vandaar dat wij hebben aangedrongen op een on derzoek," wil Van der Velde, die benadrukt dat het om een eigen onderzoek gaat, wel kwijt. GroenLinks stelt in de brief dat 'na gesprekken met ex-perso- neelsleden de indruk is bevestigd dat door het personeelsbeleid van de GGD Nieuwe Waterweg Noord de laatste jaren nogal wat mede werkers ernstig zijn beschadigd.' De partij spreekt van 'de keerzij de van het succesverhaal van de dienst, die volgens GroenLinks van een 'wat kwakkelende organi satie is veranderd in een bloeien de. goed draaiende organisatie, die landelijk goed bekend staat'. Een keerzijde die volgens de frac tievoorzitter niet zonder gevolgen kan blijven. Op die consequenties wil Van der Velde desgevraagd niet ingaan. „Wat de gevolgen zijn, ligt aan de uitkomst van het onderzoek." GroenLinks zegt in de brief niet te rusten voordat het onderzoek is uitgevoerd en er een bevredigend resultaat is. Pas dan is voor dc partij de kous af en zal het zwart boek, dat de partij aan het maken is, over de vermeende wantoe standen binnen de GGD niet ver schijnen, Functioneren Voorzitter A. F. de Leede van het dagelijks bestuur van de GGD en wethouder voor GroenLinks in Schiedam zegt op de hoogte te zijn van het vertrek van diverse medewerkers. Maar de veertien namen van personeelsleden die na een conflict zijn opgestapt, zegt hij niet te kennen. Op het lijstje van vertrokken medewer kers dat De tweede onder ogen heeft gehad stonden volgens hem redenen variërend van pensione ring tot het accepteren van een andere baan. Op zich geen aanlei ding om een onderzoek in te laten stellen, aldus de voorzitter. Wel zegt De Leede op de hoogte te zijn van gevallen waarin sprake zou zijn van functionedngspro- blemen. „Maar dan kom ik niet aan veertien zaken, maar aan de helft. De afgelopen zes jaar zijn er zeven mensen vrijwillig bij de GGD vertrokken na functione- Door Marc Floor Rotterdam/Schiedam De klus voor dc Schiedamse gasfitter T. G. was dit keer bij de Rotter damse vestiging van Shell Neder land Chemie BV geweest, en zoals gebruikelijk kwam hij ook nu niet met lege handen thuis. Want zoals vele aannemers en ook G.'s colle ga's gewoon zijn, laadde de 47-ja- rige Schiedammer wat materiaal in zijn busje dat weliswaar niet zijn eigendom was, maar door een groot bedrijf als Shell toch niet ge mist zou worden. Meestal ver kocht zijn baas het achteroverge drukte spul door en dan kreeg ie dere werknemer van het bedrijf wat van de opbrengst. Dit keer be sloot G. er zelf eens geld voor te vangen. Een dik half jaar later zit G. voor de politierechter en hangt hem een claim van Shell van ruim 31.000 gulden boven het hoofd. Want hoewel G. dacht een paar leuke, maar niet al te bijzondere leidingen in z'n wagen tc hebben geladen, bleek het om vijf pijpen te gaan die tezamen een waarde van 20.000 gulden vertegenwoor digden. Nietsvermoedend had de Schiedammer de zes meter lange pijpen in handzame stukken ge zaagd en ze in totaal voor ruim 800 gulden verkocht. Daarmee ruï neerde hij hoogwaardig gelegeerd materiaal dat uitsluitend met cer tificaat wordt geleverd. .Als ik wist dat ze die waarde ver tegenwoordigden, had ik het nooit gedaan," verdedigde G. zich gisteren dan ook voor de Rotter damse politierechter mr. W. F. H. Hendriks. „Iedereen in mijn branche neemt illegaal spullen mee van de opdrachtgever. Ik wil het niet goedpraten, maar het is echt normaal En dat is het inderdaad, als je G. moet geloven. Alleen al bij de Shell-bouwput waar hij de afgelo pen zomer werkte, werd minstens vier keer in de maand materiaal van de opdrachtgever achterover gedrukt. G. had echter de pech te worden betrapt en hij verloor zijn baan bij de firma waar hij al der tien jaar werkzaam was. Daar overheen kwam Shell nog eens met de supereis van 20.000 gulden voor de ontvreemdde buizen die later werd verhoogd tot meer dan 3 i.OÖü gulden. Maar een schadevergoeding van dat kaliber mag op z'n minst hel der zijn onderbouwd, vond offi cier van justitie mr. C. H.W. Stein. „Dit soort vorderingen moet in een strafproces simpel en evident zijn," verwoordde hij het. Bovendien kon dc officier zich niet vinden in de plotselinge ver hoging door Shell van de eis tot schadevergoeding met ruim 10.000 gulden. Vandaar dat hij de rechter vroeg de vordering niet ontvankelijk te verklaren. Hij hield het bij een boete van 750 gulden voor het feit van de ordi naire diefstal. G.'s raadsman R. van den Boogert kon bepaald tevreden zijn met de ze eis. maar probeerde toch nog een volledige vrijspraak voor zijn cliënt te krijgen. Want, 70 rede neerde Van den Boogert, het ste len van materiaal was immers schering en inslag bij G.'s bedrijf. Dus wie weet had de aangifte van diefstal wel betrekking op een heel ander stel pijpen dan dat G. had meegenomen. Er zullen na melijk ongetwijfeld meer zijn ge stolen. Maar rechter Hendriks hielp hem uit de droom: voor diefstal is een aangifte niet noodzakelijk. Het kan slechts als één van de bewijs stukken dienen. Toch besloot hij, tot grote opluchting van de ver dachte, de eis van Shell niet ont vankelijk te verklaren. Vooral de plotselinge en slecht beargumen teerde verhoging met ruim 10.000 gulden was voor hem slecht te verteren. Gezien zijn blanco strafblad en ziin ontslag als gevolg van de af faire, veroordeelde de rechter G. slechts tot een boete van 500 gul den. Shell kan nu proberen vla een civiele procedure de vorde ring alsnog te verzilveren. ringsproblemen. Slechts in één geval ging dat om een onvrijwillig ontslag en dat is het geval dat uit gebreid in de kranten heeft ge staan." Over het nu spelende arbeidscon flict met een medewerkster van de Arbodienst meldt de voorzitter dat het z'n langste tijd heeft ge had. „Er dreigde een procedure omdat de medewerker het niet eens was met een functieverande ring. Dat bezwaar is ingetrokken na gesprekken waarin afspraken zijn gemaakt over afronding van werkzaamheden voor de GGD," aldus De Leede. Het onderzoek naar het gevoerde en huidige personeelsbeleid dat voor 14 april klaar moet zjjn, moet volgens de voorzitter een situatie van aanval en verdediging voor komen. „De gesprekken die Ben van der Velde met medewerkers heeft gehad, vertellen één kant van het verhaal. Dat lokt een reac tie uit van de andere kant waar niemand iets wijzer van wordt. Daarom hebben we besloten een objectief onderzoek te doen waar in ieder zijn kant van het verhaal kan laten horen. Alleen zo worden conclusies onontkoombaar om op te volgen." Ex-werkneemster Carla Witte, die een aantal weken geleden haar verhaal deed in deze krant, zegt blij te zijn met het onderzoek, maar plaatst er vraagtekens bij. „Ik ben bang dat er niet veel uit komt. Hopelijk worden ook de mensen waarmee GroenLinks heeft gesproken geïnterviewd. Maar wie durft er nog wat te zeg gen na alles wat er is gebeurd?" Witte, die nog steeds wacht op een oproep voor de hoorzitting van de vaste commissie voor beroep- en bezwaarschriften, heeft ondertus sen een door de GGD geboden be drag geweigerd. „Mijn advocaat heeft een bedrag genoemd rich ting 90.000 gulden, maar daar kan ik niks mee. Met mij valt niet te onderhandelen. Ik wil een eervol ontslag met een wachtgeldrege ling. Van daaruit kan ik verder solliciteren. Waarom biedt de GGD een bedrag als ze vinden dat ik mijn ontslag aan mezelf heb te danken? Ik zie dat als een stukje schuldbekentenis." Maassluis De twee gulden die Maassluizers aan lokale omroepbijdrage zouden gaan betalen, gaat niet door. In de commissie stads- en milieube heer waren gisteravond alle poiiueke fracties tegen dit col - legevoorstel. In Vlaardingen werd eind vorig jaar wel beslo ten de omroepbelasting in te voeren, iets wat de zender op jaarbasis 60.000 gulden ople vert. De twee gulden per huishou den was nodig om de in finan ciële nood verkerende radio zender Waterweg FM te onder steunen. Het college van b en w motiveerde het voorstel on der meer met de uitkomsten van het onderzoekje dat men twee maanden geleden liet uit voeren. Daaruit bleek dat er, ondanks de matige belangstel ling en de slechte bekendheid, relatief veel mensen bereid zijn de omroepbelasting te be talen om zodoende Waterweg FM in stand te houden. De fracties legden gisteravond de nadruk op die belangstel ling en bekendheid en op het gegeven dat een paai jaar gele den al was besloten de subsidie af te bouwen. Waterweg FM zou in 1998 'self-supporting' moeten zijn. Wel vonden met name WD. D66 en de combi natie RPF/SGP/GPV dat ze de zender voor Vlaardingen en Maassluis niet helemaal de nek om moesten draaien. On der strakke voorwaarden zou er, nog twee jaar, een subsidie bedrag uit de algemene midde len beschikbaar moeten wor den gesteld. Het caliche van b en w gaat nu een nieuw voor stel voorbereiden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1