'Net gestold frituurvet' Aftrap voor Zweeds project Rotterdams Dagblad Monté wil sowieso stoppen Belangstellingprojectontwikkelaars voor sportpartk in de Broekpolder CDA wil autogebruik in binnenstad terugdringen Lekkende vrachtwagen trekt een spoor van palmpitolie Man te water Rijden met een slok op Autokraker gepakt Rechter en oud-burgemeester doen fraudeonderzoek in Vlaardingen PvdA verkiezingsprogram in verzekerde bewaring Muziekweek herbergt jong talent Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Dagblad Waterweg I Wnoncrtafl Oa fohrnari lOQfi Door Marc Floor Vlaardingen Een vrachtwagen met palmpitolie heeft gister avond voor consternatie gezorgd. De politie kreeg rond 19.15 uur een telefoontje van een automobilist die een vreemde gladde substantie op de Vlaardingse mr. L. A. Kesperweg weg ontdekte. De politie volgde het spoor terug en kwam uit bij het op- en overslagbedrijf Van Ommeren Tank Terminal aan de Vlaardingse Wilhelminahaven. Onderzoek wees uit dat het om vertrokken. Dat deed onmiddel- een lekkende lading palmpitolie van een tankauto van het Franse vervoersbedrijf Citenord moest gaan, die richting Frankrijk was Schiedam Marina Monté wil na de gemeenteraadsverkiezingen zelf haar lidmaatschap van Plat form Schiedam opzeggen om op die manier negatieve publiciteit te voorkomen. Het bestuur van Platform Schiedam heeft haar per onmiddellijk geroyeerd als lid omdat ze zich gedraagt als een 'ongeleid projectiel'. Volgens het bestuur van de partij heeft ze meer oog voor het eigen belang dan voor de partij waarvoor ze aan de verkiezingen meedoet. Monté is het niet eens met de re denen voor het royement. „Als een paar maal niet verschijnen op een vergadering een reden zou zijn voor royering dan houden po litieke partijen wel heel weinig le den over," schrijft Monté in een brief aan hel bestuur. In de korte periode dat Monté lid is van Platform is ze tot twee keer toe ter verantwoording geroepen. „Beide keren berustte dat op een misverstand," schrijft Monté. „Maar ja, als men een stok zoekt om de hond te slaan, dan is die al tijd te vinden." Monté besluit met de mededeling dat zij binnenkort door een nieuwe studie sowieso geen tijd meer voor politiek heeft. Schiedam Omstanders hebben gisteravond rond 18.00 uur een 51- jarige Rotterdammer uit het wa ter aan de Sehiedamse Voorha venkade gehaald. De man was door onbekende oorzaak vanaf de kade tussen wal en schip geval len. Nadat ambulancepersoneel hem had behandeld bracht de po litie hem terug naar zijn schip. Schiedam—Twee automobilisten zijn gisteravond door de Sehie damse politie betrapt op het rij den onder invloed. Om 21.00 uur werd op de Keenstraat in de Spaanse Polder een 46-jarige Rot terdammer aangehouden die 1,50 promille blies. Zijn rijbewijs is di rect ingenomen. Op de Boerhaa- velaan hield de politie om 5.00 uur een tweede automobilist aan die te diep in het glaasje had geke ken. De 26-jarige Schiedammer was goed voor 1,15 promille. Te gen beide bestuurders is proces verbaal opgemaakt. Schiedam Op verdenking van autoinbraak hield de Sehiedamse politie gisterochtend op de Park weg een 21-jarige Rotterdammer aan. De man voldeed aan de be schrijving van een autokraker die even daarvoor bij de politie was binnengekomen. De verdachte had alleen het frontje van een au toradio bij zich, maar de politie vond in een naburige vuilcontai nereen schroevendraaier en auto radio. Bij een op de Parkweg ge parkeerde auto was een ruit inge slagen en de radio gestolen. De verdachte gaf bij zijn anestatie de naam van een familielid op. Hij is ingesloten. lijk de angst rijzen dat het spoor tot aan de Belgische grens zou lo pen. Dinsdagavond omstreeks 21.30 uur is er een verzameling politie- en brandweeruniformen op het Vlaardingse kruispunt Schiedam- seweg/mr L.A. Kesperweg. Een brandweerauto staat met zwaai lichten aan op de rijbaan. De kop lampen beschijnen een vettig wit spoor van een centimeter of dertig dat op de Kesperweg glinstert zo ver het oog reikt. Waar het ophoudt weet niemand. „Die vrachtauto is natuurlijk al lang bij de Belgische grens," denkt een politieman. Er zijn al meldingen over een vervolg van het verharde olietraject op de rijkswegen A4 en A20. In de boch ten is het spoor verbreed tot ware plakkaten, die de gladheid van een ijsbaan benaderen. De Vlaardingse brandweer pro beert de substantie te lijf te gaan met een beproefd ontvettingsmid- De Vlaardingse brandweer stond gemeentewerken bij in het zand strooien op de spiegelgladde palmolie. Een lekkende tankauto trok het olïespoor vanuit Vlaardingen over de rijkswegen A4en A20 naar Schiedam. Foto Roel Dijkstra del. Hoewel dat sterk genoeg moet zijn om olie van de weg te verwijderen is de poging tever geefs. „Dit is net gestold frituur vet," roept een brandweerman. „En het is tc weinig om weg te kunnen wegscheppen en te veel om te laten liggen." Intussen houden politiemensen een motorrijder tegen. Die wordt geadviseerd een andere route te kiezen. „Een auto kan er last van hebben, een motorrijder gaat ge garandeerd onderuit," weet offi cier van dienst H. van Doorn, be last met de coördinatie van de brandweer van Vlaardingen en Schiedam. Van Doorn weet dat de palmpi tolie - onder meer grondstof voor zeep en boter - is te verwijderen met heet water. Maar dat kan zo snel niet worden gerealiseerd, dus moet er een noodoplossing ko men. De Vlaardingse en Sehie damse gemeentewerken worden gealarmeerd om zand over het spoor te strooien. Zand „We hebben altijd zand in voor raad voor calamiteiten," vertelt G. Zondag van de gemeente Vlaar dingen, nadat hij is gearriveerd. Telefonisch bestelt hij nog snel even wat borden met een glad heidswaarschuwing. Een kwar tiertje later verschijnt een vracht auto met zand en wordt begonnen met de bestrijding van de glad heid. Binnen een mum van tijd wordt een breed zandspoor over de mr. L. A. Kesperweg getrokken en verdwijnt de truck met perma nent zandscheppende mannen in de laadbak richting A4. Het Korps Landelijke Politie dienst poogt intussen de lekken de tankauto op te sporen. Er is echter niets meer te vinden, waar door het vermoeden ontstaat dat de vrachtwagen België al heeft bereikt en er deze nacht nog heel wat kilometers weg gereinigd moeten worden. Rijkswaterstaat kan tot haar grote opluchting echter na enkele kilo meters op de snelweg geen spoor meer ontdekken. Bij de Moerdijk- brug wordt de zoekactie naar de palmpitolie gestaakt. „Waar schijnlijk heeft de chauffeur ont dekt dat zijn lading lekte en is hij gekeerd op een oprit bij het Keth el plein," meldt hoofd van de Dienstkring Dordrecht C. M. Abrahamse. .Als hij echt door de Beneluxtunnel was gereden had den we dat zeker gemerkt met on ze camera's. Dan was het echt een smeerboel geweest." Zijn collega's zijn inmiddels aan het werk om de palmpitolie van de rijkswegen te verwijderen. Een dure klus, weet Abrahamse. die zeker in de tienduizenden gul dens gaat lopen. „Gewoon weg dek is al moeilijk, maar uit zoab is zoiets helemaal niet te verwijde ren. Twee jaar geleden verloor een vrachtwagen een lading fri tuurvet bij de Van Brienenoord- burg. Toen hebben we nog dezelf de nacht de weg moet opfrezen en een nieuwe zoab-deklaag opge bracht. Zo'n nachtje kost 150.000 gulden." Veel hoop dat de kosten op de schuldige vrachtwagenchauffeur kunnen worden verhaald, heeft Abrahamse niet. De praktijk wijst uit dat als die niet op heterdaad wordt betrapt, de schoonmaak kosten bijna altijd voor Rijkswa terstaat zijn. „Zo'n chauffeur zegt later doodleuk dat hij die route niet heeft gereden. Zo werkt het gewoon en het is voor ons heel las tig om het tegendeel te bewijzen. Vooral in de Rotterdamse haven gebieden, waar de transporten af en aan gaan." Het Vlaardingse bedrijf Van Om meren Tank Terminal voelt zich in ieder geval niet aansprakelijk voor het ongeval. „Het spoor is ook pas buiten de poorten van ons bedrijf begonnen," zegt woord voeder van het bedrijf J. Wij ten- burg. „Op zich is dat heel opmer kelijk. Maar de verantwoordelijk heid ligt dus bij de vervoerder." Volgens Wijtenburg is het een vaste procedure om vrachtauto's te checken op lekkage direct na het laden. Maar zijn mensen heb ben aan de betreffende tankauto niets kunnen ontdekken. De woordvoerder weet uit ervaring ook dat palmpitolie alleen met goed heet water van de weg is te verwijderen. „Met koud water spoel je het alleen maar naar een andere plek." Staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken iiccft gisteren ds aftrap ge geven voor het nieuwbouw project Da Island in Schie dam. Dat verliep niet hele maal zonder gevaar, want Kohnstamm en wethouder A. Rel/nhout kregen daarbij bij na een bord voor hun kop. De bewindsman van D66 kon er echter wel de humor van in zien. Het project aan het Dr. Wi- bautplein, de Savornln Loh- manlaan en de Dr. Kuyper- laan is geïnspireerd op de Zweedse stadsarchitectuur. De wijk Nieuwland ondergaat een ingrijpende verjongings kuur. Oude woningen worden gerestaureerd of maken plaats voor nieuwbouw. Het project Dalsland maakt deel uit van de algemene renova tie van de wijk. Het plan om- - vat de bouw van 32 koopeen- gezinswoningen, 70 koopap partementen en 24 huureen- gezinswoningen. Het plan wordt ingericht door een landschapsarchitect en krijgt een speels en glooiend ka rakter. De verkoop van de wo ningen is afgelopen week van start gegaan. Verwacht wordt dat het project in de loop van 1999 klaar is. Foto Roel Dijkstra Door Bas van den Berg Vlaardingen De realisering van een multifunctionaa! sportcom plex in de Broekpolder komt steeds dichterbij. Dat verteldegis- teravond projectleider Ron Steens aan de leden van de Vlaar dingse Sportraad. Hij concludeer de dat naast burgemeester en wet houders van Vlaardingen en Shell, die willen meefmancieren, ook projectontwikkelaars belang stelling hebben voor het unieke sportcomplex dat ruim dertig mil joen moet gaan kosten. Te ver Om het sportcomplex te kunnen exploiteren is het nodig dat op de Broekpolder zesduizend mensen (leden) sporten. Een groot deel zal afkomstig zijn van de ROVS. De sportafdeling van Shell telt 10.000 leden, maar verwacht wordt dat een aantal leden afvalt omdat het te ver uil de buurt is. Steens meent echter dat daarna het aan tal leden weer aantrekt omdat de Broekpolder een uniek sportcom plex gaat worden. In gesprekken met de bestaande sportverenigingen heeft de pro- jectleider een duidelijk beeld ge kregen wat hun financiële moge lijkheden zijn. Hij kwam tot de conclusie dat de nieuwe fusieclub, die uit de voetbalclubs Delta Sport. Fortuna en TSB zal ont staan, tot een sluitende exploita tie kan komen. „Dan moet de fu sieclub wel uitgaan van zo'n 1500 leden," rekende hij voor. „Ook van de sportclubs die - in fusie- verband- gebruik gaan maken van de aan te leggen atletiekac- commodatie, wordt vernacht dat zij hun eigen broek zullen ophou den. Die verwachting heb ik ook ten aanzien van de hockeyclub Pollux wanneer die groeit tot 500 leden. De rekensommetjes zijn echter nog steeds een slag in de lucht, omdat het sportcomplex zo wel twintig als vijftig miljoen kan gaan kosten." Steens stelde verder dat veel acti viteiten nodig zijn om een sluiten de exploitatie van het totale sport complex te krijgen. „Om dat te realiseren is een professionele be geleiding nodig om de verschil lende sporten op elkaar af te stem men. Ook moeten bijvoorbeeld bedrijfsdagen van de Shell en ge handicaptensport een bijdrage le veren om een sluitende exploita tie te krijgen. We hebben duide lijk afgesproken dat het pierebad- je op de Broekpolder geen concur rentie voor zwembad De Kulk mag worden. Binnenkort vinden gesprekken plaats met de mane ge. tennisvereniging VLTC en de scouting of zij ook deel willen deelnemen aan het sportcom plex." Positief .Al met al ben ik positief ge stemd, al kan ik nog steeds niet met concrete cijfers komen. De di rectie van Shell Pernis heeft en thousiast gereageerd op het rap port en mij verzocht op de ingesla gen door te gaan. Wat Shell er werkelijk voor over heeft om aan het multifunctionele sportcom plex een bijdrage te leveren is mij onbekend. Bij Shell loopt het alle maal over veel schijven en het hangt ook af van de grond van de Vijfsluizen die in verband met de uitbreiding van de Benluxtunnel aan Rijkswaterstaat moet worden verkocht." Van de aanwezige fractievoorzit ters vroeg Jaap Barnouw (WD) zich af of Steens zich niet rijk re kent en zich wel realiseert dat de concurrentie voor sportfacilitei ten in de regio groot is. ..Er wordt in Vlaardingen en omgeving veel getennist en de fitnesscentra rij zen als paddestoelen uit de grond. Met een professionele begelei ding ben ik verder bang dat de vrijwilligers de brui aan zullen ge ven." Steens trachtte de pil te vergul den dat de regio arm is aan een dergelijke sportaccommodatie waarop men zoveel sporten tege lijk kan beoefenen. „Bovendien beschikken de mensen over steeds meer vrije tijd." Regionaal Dat het multifunctionele sport complex een regionale uitstraling moet krijgen, stond bij Cor de Jonge (SGP/RPF/GPV) voorop. „Is het dan mogelijk dat ook de stadsregio aan de Broekpolder gaan meefmancieren? Of bestaat er een landelijk potje om dergelij ke initiatieven te steunen?" Op a! deze vragen moest Steens nog het antwoord schuldig blij ven. „Ik ben al tevreden dat de eind rapportage zo enthousiast is ont vangen. Deze maand wordt een stichting opgericht waarvan alle sportclubs lid worden. Intussen zullen ook grote bedrij ven (onder andere Heineken. Shell, Philips) worden gevraagd zich voor de Broekpolder te inte resseren. Ik ben er nog steeds van overtuigd dat een multifunctio neel sportcomplex in de Broek polder financieel haalbaar is." Vlaardingen Een rechter en een oud-burgemeester vormen de speciale commissie die is in gesteld om te onderzoeken of de geruchten over dubieuze hande lingen binnen de gemeente Vlaardingen op waarheid berus ten. Het gaat daarbij met name om het voormalig bedrijf Ge meentewerken. Een werknemer van de gemeente Vlaardingen, tegen wie momenteel een ont slagprocedure loopt, heeft die geruchten verspreid. Het gaat om dc periode voor 1990. Burge meester en wethouders van Vlaardingen willen weten wat er van die geruchten waar is en hebben daarom een speciale commissie ingesteld. Het gaal om twee zwaargewichten: me vrouw mr. R.C. Lensink-Bos- man, voormalig vice-president van de rechtbank in Rotterdam, en C.M. L. Roozemond. Hij is burgemeester van Alkmaar ge weest. Het tweetal wordt onder steund dooreen ambtelijk secre taris van de gemeente Vlaardin gen. B en w van Vlaardingen, die vanmorgen het personeel heb ben ingelicht, hebben de com missie gevraagd om medio april met conclusies en aanbevelin gen te komen. Burgemeester Stam beraadt zich met zijn juri dische staf momenteel nog op stappen tegen de SP. Het college vindt dat de oppositiepartij de belangen van de gemeente heeft geschaadDit uit de school klap pen heeft z'n uitwerking in de onderlinge verhoudingen niet gemist. Zo weigerde wethouder H. C. J. Roijers vorige week een beslo ten vergadering te houden om dat de fractie van de Socialisti sche Partij aanwezig was. Na af loop van de commissie financiën heeft hij het besloten deel van de vergadering opgeschort Zijn motivatie: „Ik wil eerst met de burgemeester overleggen." Schiedam De meeste bezoekers van de Sehiedamse binnenstad komen slechts eenmaal in de week naar het centrum en doen dat meestal met de auto. Dat blijkt uit een mini-enquête die de plaatselijke CDA dit weekeinde heeft uitgevoerd. Het beleid rondom de Sehiedam se binnenstad zal wat het CDA be treft de komende raadsperiode wederom een belangrijk item worden voor de politiek. De mate waarin delen van het stadscen trum autoluw of -vrij kunnen wor den gemaakt spelen daarbij een grote rol, denkt het CDA. Ook zul len de fietsvoorzieningen sterk moeten worden verbeterd om het autogebruik in de binnenstad te rug te dringen. Het afgelopen weekeinde ver goedden de christen-democraten een half uur lang het parkeergeld bij twee parkeerplekken en on dervroeg tegelijkertijd de gebrui kers van de plekken. Maar liefst dertig procent van de ondervraag den bleken bewoners van het Centrum te zijn. Ruim 24 procent kwam uit Noord, zo'n zes procent uit Rotterdam en ruim dertien procent kwam uit andere ge meenten. Dat veel mensen uit Noord met de auto komen, heeft het CDA verbaasd omdat er van daaruit een goede tramverbin ding met de binnenstad is. Het openbaar vervoer en het gebruik van de fiets moet verder worden bevorderd. Slechts 13.5 procent be-zoekt per auto de binnenstad voor de dage lijkse boodschappen. Minder dan een kwart van de ondervraagden komt slechts incidenteel naar het centrum. Het CDA denkt overi gens dat wat meer reclame voor de Sehiedamse binnenstad in HICC? RöttOr- dammers naar het centrum zal trekken. Schiedam Het duurt nog tot 2010 voordat de verzegelde versie van het verkiezingsprogram van de PvdA uit het stadsarchief van de gemeente Schiedam kan wor den gehaald. Al eerder zullen de kiezers tijdens verkiezingen met de partij afrekenen, maar de toe komstbeloften van de partij kun nen in 2010 opnieuw worden ge toetst. Het plaatselijke verkiezingspro gram werd gistermorgen door Jacques Wallage, fractievoorzitter van de PvdA tn de Tweede Kamer, naar het stadsarchief gedirigeerd. Wallage was eerst door de stad rondgeleid door de plaatselijke socialisten. Tijdens de tocht door de binnenstad konden de mid denstanders met de socialisten over de toestand in de binnenstad praten. De rondleiding van Wallage door Schiedam was op een vreemde plek begonnen. De socialistische delegatie kreeg van pastoor Vis- mans een uitgebreide toelichting op de ingrijpende restauratie van de Sint Liduinabasiliek, een rooms-katholiek bolwerk bij uit stek. Voor veel deelnemers is de Maassluise Muziekweek een op stap naar gerenommeerde provinciale en nationale concour sen. Of dat ook voor de 13-jarige Maassluise alt-saxofoniste Tessa Koning geldt, liet zij gistermiddag zien en horen in ont moetingscentrum Koningshof aan de Uiverlaan 20. Met meer dan 120 kinderen en jongeren dost zij mee aan dc 33ste Maas sluise Muziekweek. De prijswinnaars worden op donderdag middag om 16.00 uur bekend gemaakt. Dan worden ook de ju ryrapporten uitgereikt. Tijdens de slotavond op vrijdag zijn de eerste prijswinnaars te beluisteren en gaan de composities van de Maassluise componist/dirigent Meeuwis Rebel in pre mière. Wethouder van cultuur L Wesenhagen-Kastefein zal de prijzen Uitreiken. Foto Roel Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1