13 ad 'Extra geld voor inpassing A 4' Rotterdams Dagblad Projectontwikkelaar is zeker van komst rijksweg mw>\ tótim mA 'De Rits past exact in nieuwe gedachte over ruimtegebruik' Bewoners Rotterdamsedijk krijgen gelijk Eigenaar Luxortheater voorziet weinig problemen Klachten renovatie Westwijk 'vÉpl 'Vlaardings bestuur wil niet samenwerken' WD onderscheidt zich bij armoedebestrijding Kluis gekraakt Radarcontrole Collectebus gestolen Rijden onder invloed Bram Peper (Wassenaar) pas op, ik kom er aan! lijst 7 Stadspartij Opnieuw conflict over plannen Lickebaert .TAW-LlU-- t -V: t" Ml Platform wil verkiezingen ongeldig laten verklaren MJ «w.V] HJ l, Li iJfcJJJAUhLLLU Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 3 maart 1998 Vlaardingen De renovatie van de flats in de Vlaardingse Westwijk brengt de bewoners voorlopig meer ellende dan genot. De werkzaamheden die worden uitgevoerd door het aannemersbedrijf Bokx Bouw uit Schiedam zorgen voor veel overlast. Zowel vanuit de flats die al gerenoveerd zijn als de flats die nu op de schop wor den genomen, komen klach ten over lekkages en schade in de woningen. Betaling van de opgelopen schade blijft in veel gevallen uit. De renovatie van 720 flatwo ningen in de Westwijk is al twee jaar bezig. Daarvan wor den er 540 opgeknapt en 180 woningen worden gesloopt. De complete renovatie is nu bijna halverwege. „Natuurlijk is er daarbij overlast, dat is niet te voorkomen," zegt A. G. Houwers van de Stichting Wo ningbedrijf Vlaardingen, eige naar van de flats.„Maar als er problemen zijn, proberen we samen te zoeken naar een op lossing." Volgens projectleider A, M. Kleywegt van Bokx Bouw ver loopt de renovatie tot nu toe 'perfect'. Hij houdt de klach ten van de bewoners op een escalatie van tien jaar frustra ties. Zie ook pagina 15: Bewoners boos over renovatieschade Vlaardingen Bij een inbraak in een bedrijfje aan de Vlaardingse Gerard Burgerlaan zijn gisteren enkele honderden guldens buit gemaakt. De kluis van het getrof fen bedrijf werd opengebroken en het daarin aanwezige geld meege nomen, Ook werd geld uit een kast gestolen. Vlaardingen - Een radarcontrole op de Vlaardingse Marathonweg le verde gisteren een bekeuring op voor 67 automobilisten. Van de in totaal 1535 gecontroleerde auto's reden 61 harder dan de toegesta ne maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur. Nog eens zes auto mobilisten kregen een bon omdat ze medeweggebruikers met licht signalen op de politiecontrole at tent probeerden te maken. Vlaardingen Een fastfoodbedrijf heeft gisteren bij de Vlaardingse politie aangifte gedaan van de diefstal van een collectebus met inhoud, bestemd voor het Sophia Kinderziekenhuis. De bus werd vanaf de toonbank van de vesti ging aan het Veerplein meegeno men. De buit bedroeg zo'n hon derd gulden. Vlaardlngen/Schiedam De afge lopen nacht zijn er de nodige be keuringen uitgedeeld aan auto mobilisten die teveel hadden ge dronken. Om 01.00 uur kreeg een 'alcomobilist' uit Nieuwerkerk aan den f Jssel op de Schiedamse- weg een schikkingsvoorstel van 390 gulden. De Vlaardingse politie deed later in de nacht een schik kingsvoorstel van 700 gulden aan een Maassluise automobilist die op de Maassluissedyk werd be trapt met een slok op. ïn Maas sluis overkwam een Vlaardinger op de Laan 1940-1945 hetzelfde: hij moest 900 gulden betalen. ^fïïTPIsiiT>nRTTi Door Ben van Haren Vlaardingen De aanleg van het stuk A 4 tussen het Kethel- plein en de Kmithuisweg bij Delft wordt bij de komende kabi netsformatie geregeld. Die overtuiging leeft bij ir. F. F. de Reede, directeur van IBC Vastgoed, één van de partners van de regionale woningstichtingen in de ontwikkelingscombina tie voor het plan De Rits. Dat plan gaat uit van de bouw van 1500 woningen en 70.000 vierkante meter voorzieningen bo ven een A 4-tunnel op de grens van Vlaardingen en Schiedam. Er zal straks extra geld beschik- Rijn by Utrecht, Resident in Den baar komen voor een goede inpas sing, meent De Reede. „Het sluit aan op het Stimuleringsprogram ma Intensief Ruimtegebruik (STIR) van minister De Boer en Rijkswaterstaat. Nu al is voor on derzoeken geld beschikbaar, maar dat wordt straks meer. Voor al ook omdat de rijksbouwmees ter zich hard maakt voor het op el kaar afstemmen van bouw- en in frastructurele plannen. Er wordt breder gedacht dan voorheen, kijk naar plannen als de Leidse Maassluis De Stichting Groei end Verzet in de Lickebaert (SGVL) verzet zich tegen de aan leg van een tien hectare grote ka- novyver, een parkeerplaats en een loopbrug bij de Boonervliet in Maassluis. Volgens de stichting zyn de plannen die de Recon structiecommissie Midden Delf land en de Dienst Landelijk Ge bied (DGL) wil uitvoeren natuur- onvriendelijk en totaal overbodig. De plek die men op het oog heeft voor de aanleg grenst volgens de stichting aan een overvloed aan vaarmogelijkheden die boven dien nauwelijks gebruikt worden. De kostbare surfpiassen in het Zuidbuurtgebied vormen volgens de SGVL het bewijs van de plano logische blunders die de DGL in het verleden heeft gemaakt. Blun ders waarvan men niet bereid is te leren. De SGVL is het met omwonenden van het beoogde gebied eens dat de plannen voor de Lickebaert in strijd zijn met de Algemene Wet Bestuursrecht. Volgens deze wet moeten plannen openbaar ge maakt worden waarbij ook de be roepsmogelijkheden vermeld ho ren te worden. Ook een hoorzit ting hoort daarbij en niet een 'in formatieavond met de mogelijk heid schriftelijke vragen te stel len'. Bovendien zijn de plannen volgens de stichting in strijd met het geldende bestemmingsplan en afwijkend van het dertien jaar geleden gepresenteerde inrich tingsplan Lickebaert. De stichting bespeurt bij de orga nisatie die verantwoordelijk is voor de plannen een 'uiterst arro gante houding'. Volgens de SGVL is het verbazingwekkend dat een lichaam dat enerzijds klaagt over budgettaire problemen als gevolg van gederfde stortinkomsten door de door omwonenden verijdelde Lickebaertstort, toch wil volhar den in de aanleg van een overbo dige voorziening. De plannen staan volgens de stichting aan veel kritiek bloot, niet alleen van de omwonenden maar ook van de gemeente Maas sluis. Ook de gemeente is van me ning dat de gang van zaken rond de plannen bepaald niet de schoonheidsprijs verdient. Daar om is een bijeenkomst van de Re constructiecommissie Midden Delfland die in eerste instantie in het stadhuis van Maassluis zou worden gehouden, door de ge meente buiten de deur gehouden. Haag, het NS-gebied in Rotter dam en straks ook Vijfsiuizen bij Vlaardingen." De investeringen in de A 4 tot en met Delft en in de Tweede Bene- luxtunnel zijn volgens De Reede bovendien te hoog om nu nog af te zien van de aanleg van het verbin dende stuk weg door Midden-Del fland. „De tijd is er rijp voor na dertig jaar," zegt hij. Voorschieten Eind vorig jaar heeft De Reede op het ministerie van Verkeer en Wa terstaat gesproken over het plan, dat zijn bedrijf met collega-pro jectontwikkelaar Mabon. met tun- nelbouwer KBW, Hollandse Be ton- en Waterbouw en met de ge zamenlijke woningstichtingen uit Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis heeft ontwikkeld. Hij heeft toen ook de door het ministerie gevraagde bereidheid uitgespro ken om de nu ontbrekende mil joenen voor een andere aanleg Inhetplanvan Inke woning stichtingen, IBC, Mabon en H BW wor den de noor delijke wijken van Vlaardin gen en Schie- dam aane - kaar geritst. Repro Roel Dijkstra i »-■*' —""li UW dan op maaiveldniveau te willen voorschieten. Na overleg met Rijkswaterstaat kon de begroting van het plan De Rits worden verlaagd tot 453 mil joen gulden. De besparing van 83 miljoen gulden komt voort uit het schrappen van kosten in het rijks plan voor bij een tunnel niet meer noodzakelijke onderdoorgangen, wegfundatie en geluidschermen. Voor de aanleg op maaiveldni veau is door Verkeer en Water staat 370 miljoen gulden bere kend. Vlaardingen—De aanleg van rijks weg A 4 door Midden-Delfland kan niet meer worden geschrapt, redeneert ir. F. F. de Reede. „Het rijk heefl al te veel geïnvesteerd in de A 4 en de Tweede Beneiux- tunnel. Bovendien zie ik de be reidheid groeien om voor een ver antwoorde inpassing te kiezen." Frank de Reede is directeur van projectontwikkelaar IBC Vast goed en woordvoerder van het consortium, dat in april 1997 met het opzienbarende plan kwam om de wijken Groenoord en Woud- hoek in Schiedam en Holy in Vlaardingen aan elkaar te 'ritsen' bovenop de A 4. Hij wil met een spandoek boven het dertig jaar oude zandliehaam op de gemeen- tengrens de aandacht vestigen op het plan. De Reede hoopt binnenkort uit Den Haag groen licht te krijgen voor de uitwerking van het plan De Rits. Dat voorziet in de bouw van 1200 eengezinshuizen, 300 ap partementen, 24.000 vierkante meter kantoorruimte, 20.000 vier kante meter parkeergarages. 3000 vierkante meter winkels en een scholencentrum van 20.000 vier kante meter boven de op de ge meentegrens aan te leggen A 4- tunnel. Naast IBC nemen de pro jectontwikkelaar Mabon, tunnel bouwer HBW en de gezamenlijke woningstichtingen van Schie dam, Vlaardingen en Maassluis deel in het consortium. Eind vorig jaar heeft De Reede op het ministerie van Verkeer en Wa terstaat samen met vertegen woordigers van de provincie en de Stadsregio het plan besproken. Minister Jorritsma moest op het laatste moment afzeggen voor die bijeenkomst omdat ze toen druk was met actievoerende buschauf feurs in het noorden van het land. Ze liep daarmee een ontmoeting mis met de Zuid-Hollandse gede puteerde George Brouwer, over wie ze zich kort daarvoor weinig vleiend uitliet tijdens de discussie over het stuk A 4 tussen Delft en Kethelplein in de vaste kamer commissie voor Verkeer en Wa terstaat. In dat gesprek heeft De Reede aangegeven, dat 'zyn' consortium voor "slechts' 83 miljoen gulden meer dan Rijkswaterstaat voor een rijksweg op maaiveldniveau rekent, kan zorgen voor een opti male stedenbouwkundige inpas sing van de A 4. Het wegvallen van kosten voor fiets-, voetgan gers- en andere onderdoorgan gen. de 13 meter hoge geluid- schermen, wegfundaties en alle bijbehorende overhead halveerde het eerder berekende kostenver schil tussen De Rits en de rijksva riant, De IBC-directeur kon -na overleg met enkele banken- te vens toezeggen, dat het consorti um de nog niet begrote miljoenen onder bepaalde voorwaarden aan Verkeer en Waterstaat zou kun- Hetspandoek M datdeontwik- kelingscom- bi natie boven het 30 jaar oudezandli- ys chaamwil hangen. nen voorschieten. Het optimisme van De Reede over instemming met de plannen voor een milieuvriendelijke aanleg van de A 4 is gebaseerd op berich ten uit Den Haag, dat er meer aan dacht komt voor een integrale aanpak van ruimtelijke proble men. „Ons plan past exact in de nieuwe gedachten over ruimtege bruik. Verder hebben wij vastge steld dat de financiële mogelijk heden er zijn. Op zichzelf zijn er enkele tientallen miljoenen te vinden voor een betere inpassing, via de gemeentes, bij de Stadsre gio en de provincie. Wat nog ont breekt is een 'pot', een organisa- tievorm om dat geld bijeen te krij- gen. Daarvoor hebben wij een plan ontwikkeld, waarmee we half april naar buiten komen. Het is een bestuurlijke oplossing voor weg- én woningbouw, die recht doet aan de verschillende bestuurlijke verantwoordelijkhe den en aan de financiële verant woordelijkheden van dc verschil lende partijen. Een oplossing, die met de gemeenteraden buiten spel zet." De Reede, enthousiast: „De kracht van ons plan is, dat het voor twee zaken oplossingen geeft. De noordelijke wijken van Schiedam en Vlaardingen zijn ge diend met een herstructurering. De Rits biedt die gelegenheid." Schiedam De bewoners van de Rotterdamsedijk in Schiedam hebben van de bezwaar- en be- roepschriftencommis sie gelijk ge kregen. Bewoner R. Wolters had bezwaar ingediend tegen de nieu we verkeersmaatregel, waardoor op de Buitenhavenweg beperkt eenrichtingsverkeer werd inge voerd. Volgens het college zou door de nieuwe situatie het ver keer beter doorstromen omdat met de maatregel één van de toe voerwegen tot de Koemarkt wordt afgesloten. De indieners van het bezwaar schrift betoogden juist het tegen deel. Doordat de bewoners aan de oneven zijde van de Rotterdamse dijk tussen de Buitenhavenweg en de Nieuw Mathenesserstraat niet langer meer gebruik kunnen maken van de route over de Bui tenhavenweg. maar om moeten rijden zijn er juist meer verkeers bewegingen bijgekomen. De commissie heeft de situatie bij de Buiten havenweg/Koemarkt bekeken en oordeelt dat de belan gen van de bewoners niet vol doende bij de maatregel zijn be trokken en dat zij in hun belan gen worden geschaad. Het college heeft het invoeren van de nieuwe verkeersmaatregel onvoldoende onderbouwd en ook vindt de com missie dat de alternatieven onvol doende bekeken zijn. Burgemeester en wethouders be raden zich over het advies. Maassluis De Christelijke Jon gerenvereniging Maassluis (CJV) is 'niet ontevreden' over het Raad van State-besluit dat er in het Luxortheater aan de Van der Horststraat jaarlijks niet meer dan vyf voorstellingen mogen worden gegeven. Voorzitter J. G. Teertstra van de CJV zegt dat er nu al niet meer dan vijf voorstel lingen worden gegeven in het ge bouw dat eigendom is van de ver eniging. De Raad van State besloot ook dat er een geluidsbegrenzer moet worden aangebracht en dat er een geluidsrapport zal worden opge maakt. Met de besluiten komt het rechtscollege gedeeltelijk tege moet aan de bezwaren van E. Wijnhorst, die naast het gebouw woont. De Maassluizer was het niet eens met de in 1995 door de gemeente verleende vergunning omdat hij vreesde voor overlast door muziek en bezoekers. Teertstra zegt geen grote proble men te hebben met de besluiten. De 'voorzaal' is al geluidsdicht, voor de verbouwde 'achterzaal' wordt dat uitgezocht. Een geluids begrenzer op de muziekinstallatie acht de CJV-voorzitter niet zo no dig. „Het geluid zal nooit echt hard zijn, Wellicht dat hij weieens wat hoort, maar dat is nog nooit objectief vastgesteld." Dat laatste gaat nu gebeuren als DCMR Mi lieudienst Rijnmond daarover een rapport laat opstellen. „Dan krijgen we misschien een verma ning. Daar zullen we dan iets aan moeten doen," reageert Teertstra gelaten. Bij de voorstellingen die de CJV - enkele malen per jaar- organi seert gaat het bi ivoorheeld nn> ca baret en jongerentoneel of een popgroep. Ze hebben plaats op de zogenoemde open avonden waar op iedereen (dus niet alleen de ruim vijftig leden) welkom is. Het Luxortheater wordt, als het niet door de CJV zelf in gebruik is, ver huurd aan andere verenigingen. Voor allen geldt de op de deur ge plakte waarschuwing 'neem bin nen afscheid'. Om geluidsoverlast voor de voordeur van het gebouw te voorkomen, let de vereniging er op dat de bezoekers niet buiten blijven hangen. Ook het met de claxon toeterend afscheid nemen is taboe, vertelt Teertstra. Schiedam De plakoorlog in Schiedam duurt voort. Dit keer is niet een politieke partij, maar een gemeentelijke dienst de veroorzaker. Het Stedelijk Mu seum heeft de posters voor de tentoonstelling van Lijst 0 over de posters van Platform Schie dam geplakt. De lokale partij is zo boos, dat lijsttrekker Th. Schoenmakers een advocaat heeft ingeschakeld om de ver kiezingen van aanstaande woensdag in Schiedam ongel dig te laten verklaren. „Ons recht om bekendheid aan onze partij te geven is recht streeks doorkruist door een ge meentelijke dienst," aldus de lijsttrekker. Hij ziet alleen van een kort geding af als de ge meente als vergoeding voor het ontstane leed advertenties plaatst namens Platform Schie dam in de lokale kranten. Dat moet dan voor woensdag 4 maart gebeuren. Als lokale par tij heeft Platform volgens Schoenmakers geen doos met posters achter de hand. „Ik zou nu nieuwe posters moeten laten drukken, dat kost alleen maar extra geld." Eerder al ontstond commotie in Schiedam over posters van de SP die over de andere partijen heen waren geplakt. Volgens de SP ging het om gestolen affi ches die buiten de schuld van de SP om op de borden in de stad waren geplakt. Door Desiree van der Jagt SchiedamMet het huidige colle ge in Vlaardingen zal een goede samenwerking met Schiedam nooit goed van de grond komen. Dat is de stellige overtuiging van wethouder Bart de Leede. „Het Vlaardingse bestuur wil alleen als Vlaardingen er beter van kan wor den en anders niet," zei hij gister avond tijdens een forumdiscussie over samenwerking tussen beide gemeenten in 't Paard. „Ik ben niet onder de indruk van het bo venlokaal denken van Vlaardin gen." De vraag wat de twee gemeenten voor elkaar kunnen doen, stond gisteravond centraal tijdens de door Musis opgezette forumdis cussie. Onder de Sehiedamse po litici blijken de meningen over een samenwerking sterk ver deeld. Wil van Wijk (WD) vindt dat het om twee verschillende ge meenten gaat waar veel dingen anders lopen. „Natuurlijk moeten we samenwerken waar dat kan, maar slechts op bepaalde punten. Op politiek vlak heb ik bijvoor beeld ook zeiden con tact met mijn Vlaardingse collega Lex de Lan ge." Judith Boertjens (GroenLinks) wil veel meer de beide bevol kingsgroepen mobiliseren om ge zamenlijk acties te ondernemen bijvoorbeeld tegen de A 4 en het vliegveld en ziet niet zo snel een samenwerking tussen de bestu ren. .Alles wat we lokaal kunnen regelen moeten we doen, maar de twee steden moeten we niet sa menvoegen." Paul van Mansum (CDA) zit ergens in het midden. „Het blijven toch twee verschil lendeculturen." Misschien wel opmerkelijk is dat Henk Metaal van Gemeentebe langen Schiedam veel minder sentiment heeft over zijn eigen stad. „Ik zie toch weinig verschil len. Op zakelijke overeenkomsten zie ik nog veel gebieden waar we gezamenlijk zaken aan kunnen pakken." Ook de Socialistische Partij is voor samenwerking met Vlaardingen. „Het grote verschil is momenteel dat we daar al de grootste partij zijn en hier nog niet in de raad zitten," zegt Yorick Haan. Het standpunt van Aad Wiegman. PvdA-wethouder, over samenwer king is niet onbekend. Toen Wieg man zjjn ideeën over de samen werking uiteenzette, werd hij er van beschuldigd een fusie met Vlaardingen op poten te zetten. Desondanks hield hij gisteren op nieuw een vurig pleidooi om de samenwerking verder uit te brei den. Marcel Houtkamp van D66 ging zelfs nog een stap verder. Hij ziet uiteindeiyk wel wat in de sa menvoeging van beide gemeen ten. Tot zover de standpunten van de partyen die aan het forum deelna men. Een discussie over wat de twee gemeenten nu daadwerke lijk voor elkaar kunnen doen, gin gen de politici uit de weg. Of lie ver gezegd zoals iemand uit de zaal zei, 'dat interesseert toch nie mand'. Het is nu wachten op een ander college in zowel Vlaardin gen als Schiedam. Door Jan Rozendaal Vlaardingen De WD in Vlaar dingen onderscheidt zich duide lijk van met name coalitiepart ners PvdA en CDA als het om de armoedebestrijding gaat. Daar waar het CDA de komende vier jaar meer geld wil uittrekken voor de armoedebestrijding en ook de PvdA 'vierkante afspraken' wil maken, vindt de WD die toezeg gingen 'heel gevaarlijk'. Lijsttrekker H. Roijers. namens de liberalen de afgelopen vier jaar wethouder van financiën, vindt dat er eerst maar eens een evalua tie moet komen van het huidige armoedebeleid. Mede op basis daarvan moeten prioriteiten wor den gesteld en dient er een vast bedrag voor armoedebestrijding te worden afgesproken. CDA en PvdA voelen met name voor dat laatste niet veel. Ze zijn bang dat als dat potje dan leeg is, mensen die om wat voor reden dan ook wat later een aanvraag voor de één of andere extra bijstand heb ben gedaan, achter het net vissen. De twee huidige coalitiepartners, die daarbij de steun kregen van ondermeer GroenLinks, voelen meer voor een zogenoemde open einde-regeling: er worden maarre gelen aangekondigd en los van het aantal mensen dat aanspraak maakt op zo'n tegemoetkoming wuruen de aanvragen gehono reerd. Het was één van de twee tegen stellingen tussen de huidige coali tiepartners die gisteravond in De Harmonie aan het licht kwamen tijdens het lijsttrekkersdebat, de officiële afsluiting van de cam pagne voor de gemeenteraadsver kiezingen van morgen. De andere betrof het multifunctionele sport park in de Broekpolder. WD en D66 zijn warme pleitbezorgers van het sportcentrum, al wordt er wel de voorwaarde aan verhonden dat het financieel haalbaar moet zijn. „En dan kan het op termijn de gemeente zelfs geld opleve ren." aldus Roijers. Maar voor met name het CDA is dat niet genoeg omdat die partij bang is dat met de nieuwbouw de sport uit de wijken wordt gezo gen. Dat het alleen om de vereni gingen in de Westwijk gaat. die moeten wijken voor woningbouw plannen, is voor de christen-de mocraten geen zekerheid. „Zo'n complex kan naar mijn beleving niet draaien op twee voetbalver enigingen, een korfbal-, handbal en tennisclub. Dat is niet gehoeg en dan worden er andere vereni gingen bijgesleurd om het te kun nen exploiteren," aldus lijsttrek ker C. Oosterom, die vindt dat daarmee de leefbaarheid in de wijken te veel achteruit gaat Verder leverde het debat gister avond weinig verrassingen op. Of het moet zijn dat CP'86, de ex treem-rechtse partij die in Vlaar dingen voor het eerst meedoet aan de gemeenteraadsverkiezin gen, ondanks toezeggingen het af liet weten. Er was op voorhand wel politie en een officier van jus titie in de zaal aanwezig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1