Bewoners boos over renovatieschade I 'We leven in omstandigheden die onmenselijk zijn' BVSO wil onderzoek naar warmtelevering wooncomplex Corrupte CID-poIitieman moet opdraven als getuige Geweldige stad Uitslagenavond verkiezingen Verkiezingsuitslag Muzieklessen i St. Radboud bij Cursus 'spelen op de blokfluit' Uitslagenavond Kinderen exposeren genda Ensemble avond Rotterdams Dagblad Dinsdag 3 maart 1998 Van de week even op het Stadserfplein gelopen. En met mij vele an dere Schiedammers, want het plein in aanleg was - noodgedwon gen - gedeeltelijk begaanbaar voor boeren, burgers en buitenlui. Het loopt zalig moet ik zeggen. En dan die kleuren. Prachtig! Het gekke was wel dat aan de zijkant, daar waar het holletje naar de ingang van het nieuwe stadskantoor ligt, het roze en grijze natuur steen voor het oprapen lag. 'In een boom zo vol geladen, mist men ééni* prui mpjes niet' dacht ik en nam stiekem een stuk van het Bretonse product mee naar de redactie. Het moet wel heel raar lo pen. willen ze straks als het miljoenenproject officieel wordt ge opend. een steentje te kort komen. Zou natuurlijk wel leuk zijn. Wet houder Luub Hafkamp en kunstenaar Matt Mullican leggen de eer ste steen en ik... de laatste. Het is nu al een genot via het plein in wording de hal van het nieuwe stadskantoor, de bieb, het theater en gemeente-archief binnen te gaan. fk kan bijna niet wachten tot ik op de voorste rij van het thea ter zit. Nu ben ik nog aangewezen op de bibliotheek, hoewelhet daar heerlijk toeven is. En uitgerekend daar kwam ik tot de ontdekking dat ik het allemaal te zwartgallig zie in Schiedam. Leegloop in De Nieuwe Passage? Fout! Verpaupering Hoogstraat? Nee! Armoedige uitstraling Broersveld? Stom! In de leeszaal van de bieb werd ik door de pagina van het Centrum Management in het huis-aan-huisblad op mijn vingers getikt en door de Volkskrant om mijn oren gemept. „De Hoogstraat," zegt ju welier Johan Verpioegen, tevens voorzitter van Ondernemersver eniging De Nieuwe Passage, „biedt historische ambiance, geen eindheidsworst". En Centrummanager Lex van Hulst die al hele maal de lente voelt: „Er gebeurt wat in Schiedam. Neem de onthul ling van de beeldjes op de Koemarkt. Dat is toch geinig." De advertentie i n de Volkskran t, waarin door de gemeente wordt ge vraagd naar verschillende managers, liegt er ook niet om. 'Wie in Schiedam rondloopt, kan het met eigen ogen zien; hier worden de zaken met grote voortvarendheid aangepakt. Schiedamse plannen blijven geen plannen, maar worden gewoon gerealiseerd.' Blijft u er bij? "Want er komt nog meer. In de zelfde annonce: "Het nieuwe stadshart klopt meer dan ooit en maakt van Schiedam een vitale, bruisende stad. Om verder te kunnen bouwen aan de kwaliteit van de bestuurlijke organisatie en de externe dienstverlening aan de burgers van Schiedam, zijn we op zoek naar ervaren managers met visie en daadkracht die een substantiële bijdrage willen leveren aan de toekomst van de gemeente Schiedam'. Mmmm. wat is dat Schiedam toch een geweldige stad. En het wordt nog fraaier, straks met al die nieuwe managers. Ik ben benieuwd. SANDERSONNEMANS Vlaardingen Burgemeester Stam maakt woensdagavond rond 21 30 uur de uitslag van de gemeenteraadsverkiezin gen in Vlaardingen bekend. De bijeenkomst vindt plaats in het restaurant van hel stadhuis. Westmeuw- land ti De deur gaat om 20 15 uur open en de avond duurt tut 22 30 uur. Waterweg FM verzorgt die avond een live-uitzending vanuit hel restaurant. Het is inmiddels traditie in Schiedam dat de avond van de verkiezingen op informele wijze wordt door gebracht. Tijdens deze bijeenkomst wordt de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen bekend ge maakt. De avond heeft plaats m het bedrijfsrestau rant van het stadskantoor en begint om 20.00 uur. Muziekvereniging St. Radboud start op woensdag met muzieklessen. De leerlingen krijgen les op ver schillende muziekinstrumenten, die zij gratis kun nen lenen. Deskundige docenten geven de deelne mers dertig minuten per week individueel les. De eerste maand kan iedereen kosteloos kennis maken met de blaasmuziek en St. Radboud. Daarna moet vijftig gulden por maand worden betaald. De mu ziekvereniging belooft de deelnemers al binnen vier maanden samen muziek te maken in het leerlin genorkest. Beroepsmusicus en leraar aan het Rotterdams Con servatorium Tom de Vette verzorgt de introductieles up 4 maart in zaal De Noord aan de Kerkweg 46a, het verenigingsgebouw van St. Radboud. De les duurt van 15.00 tot 16.31) uur. Belangstellenden vanaf 10 jaar kunnen zich opgeven voor de muziekopleidin gen. Voor mtormatic: Jeanet de Vette, telefoon 015- 2570371. Een repetitie bijwonen kan ook op dinsdag van 18.30 tot 10,30 by het leerhngenorkesl of van 19.30 tot 22 00 uur bij het harmonieorkest. De christelijke muziekvereniging Harpe Davids za) vanaf half maart de cursus "spelen op de blokfluit' ge ven voor maximaal twaalf kinderen van 8 tot 12 jaar oud. Deze lessen worden gegeven in het verenigings gebouw 'De Tamboerijn' aan het Nijhoffplein 22 in Schiedam-Noord. Er zal gebruik worden gemaakt van een moderne methode waarbij de leerlingen ook thuis met een cassetteband kunnen oefenen. De kos ten bedragen 5 gulden per les van 45 minuten, exclu sief materialen. Vanmiddag is er vanaf 16.30 uur een informatiemiddag in het verenigingsgebouw voor geïnteresseerde jongens, meisjes en ouders. Voor aanmelding of meer info kan men bellen naar: 010- 4715959/2730721. In de burgerzaal van het stadhuis wordt woensdag avond 4 maart een uitslagenavond gehouden. Vanaf 20.30 is iedereen welkom. Verwacht wordt dat de einduitslag om 21.00 uur bekend is. Vertegenwoordi gers van de Maassluise politiek partijen zijn aanwe zig om de uitslagen van commentaar te voorzien. Leden van de jeugdschildersgroep van het creatief en educatief centrum Klei en Kleur laten tot 1 april hun werk zien in de hal van Woning Stichting Maas sluis. De jeugdige schilders in de leeftijd van 8 tot 13 jaar hebben, samen met de docenten Ans van der Wiel en Betsy Nijs, zelfportretten gemaakt met pas telkrijt, De tentoonstelling aan de P. J. Troelstraweg 6 is te bezichtigen tijdens de openingsuren van maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 16.30 uur en op vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur. Door Tonnv van der Mee Vlaardingen In de woonka mer van hun flat, het enige leefbare plekje in de kale wo ning. maakt zich een machte loze woede meester van de familie Van der Spek. Wil: „Je kan niks meer doen in je eigen huis. We leven in om standigheden die onmense lijk zijn." Haar dochter gooit nog eens wat in de magne tron. Ook vanavond zal het wel weer een afhaaldiner worden. De vraag is of het dit keer de Chinees of de snack bar wordt. Het decor is de flat aan de Johan nes van Bijnenstraat in Vlaardin gen die momenteel een grote op knapbeurt krijgt. Een ingrijpende verbouwing die 224 flatwoningen in de Westwijk reeds hebben ge had en die 315 andere woningen nog te wachten staat. De wonin gen worden onder meer voorzien van dubbele beglazing en nieuwe centrale verwarming, douche, toi let en keuken. Per woning wordt gerekend op drie weken werk zaamheden „Het is af en toe een bouwplaats in de woning, dat klopt," moet A. G. Rouwer.s van de Stichting Woningbedrijf Vlaardtngen toege ven. ..Maar wij doen alles wat bin nen ons vermogen ligt om de overlast tol een minimum te be perken. We hebben wel overwo gen om alle bewoners tijdens de renovatie vervangende woon ruimte te bieden. Dat hebben wc bewust niet gedaan, omdat dat te ingrijpend was." De woning van Van der Spek op de eerste verdieping van de flat heeft inderdaad veel weg van een bouwput. De keuken en de dou che zijn er volledig uitgebroken, in het toilet staal een pot zonder bril. De ervaring leert dat als de bovenbuurman naar het toilet gaat de familie Van der Spek de overstort letterlijk op haar dak krijgt. In de slaapkamer van het echtpaar staat een heus 'hemel bed'. zij het met een groot geïm proviseerd plastic zeil als afschei ding om het meubilair tegen het 'Dit is de 225ste woning die we renoveren en alles verloopt tot nu toe perfect volgens plan,' aldus de aannemer. Foto Roei Dijkstra stof te besehermen. Ook de rest van de woning wordt 'gesierd' door plastic zeilen Puinhoop Wat de bewoners het meest stoort, is de in diner waarop de uitvoer ders vun Bokx Bouw te werk gaan. Ze komen 's ochtends vroeg binnen, gaan aan de slag en ver trekken 's middags weer naar huis. een enorme puinhoop ach terlatend. zowel in de woning als rond de flat, Bokx Bouw zegt dat het de verantwoordelijkheid van de bewoners zelf is om kostbare spullen weg te halen, af te scher men en de boel vrij te maken zo dat de bouwers kunnen werken. De 'finishing touch' na het grove werk is ook voor de bewoners zelf. In de slaapkamer van Van der Spek staat een rol keukenzeil, he lemaal beschadigd en onbruik baar geworden door de werk zaamheden. „We zijn allemaal mensen en we maken allemaal fouten." zegt Wil. „Maar zij ma ken schade waar ik niet om ge vraagd heb. Het is allemaal prach tig hoor die renovatie, maar het is in feite dertig jaar achterstallig onderhoud. Dat wordt nu op de bewoners afgewenteld," Ook bewoner Jan Breugem is woedend. Zijn woning is niet on geschonden uit de renovatie te voorschijn gekomen. Net als bij andere inmiddels gerenoveerde woningen zijn duidelijk de na weeën van de operatie zichtbaar Het behang vertoont scheuren en walerplckken door lekkages en het "nat boren'. „Ze leveren ge woon half werk. De 1250 gulden schadeloosstelling die we krijgen, weegt bij lange na niet op tegen de schade die gemaakt wordt." Zoon Mare aan de overkant in de flat aan de Professor Telders- straat wacht al maanden op de af handeling van zijn schaderapport van 3500 gulden. Volgens Breu gem is Bokx Bouw niet in slaat de verzekeringsgelden uit te keren. Dat wordt zowel door Bokx Bouw als het Woningbedrijf ontkend. Rouwers: „Dat schaderapporten blijven liggen, bestrijd ik. Daar durf ik mijn handen voor in het vuur te steken. Tot nu toe is alles 7ort"vuldig afgehandeld." En pro- jectk 'der A. M. Kleijwegt van Bokx Bouw: „Er wordt op alle schades gereageerd. We proberen alles gewoon snel en soepel af te handelen. Ik vind de beschuldi gingen dan ook pure onzin. Ik heb nooit het woord onderverzekering laten vallen. Bewoners moeten eerst proberen om het via de ei gen inboedelverzekering te rege len. Lukt dat niet. dan komen ze bij ons." Frustraties Kleijwegt en Rouwers zeggen dat de klachten van Van der Spek vooral hel resultaat zijn van jaren lange frustraties en meningsver schillen. Ze betreuren het dat 'de boel zo wordt opgeblazen*. Kleij wegt: „Dit is de 225ste woning die we renoveren en alles verloopt tot nu toe perfect volgens plan. De mensen worden zelfs extra ver wend. We laten letterlijk en fi guurlijk niemand in de kou staan. Ik vind het dan ook jammer dat de bouwvakkers de escalatie van tien jaar frustraties over zich heen krijgen." De familie Van der Spek vindt echter dat er een smerig spel ge speeld wordt. Als alles achter de rug is, wacht nog een huurverho ging van tweehonderd gulden. Van der Spek zegt destijds onder dwang te hebben getekend voor de renovatie. .Anders krijg je een rechtszaak," zo werd gezegd. Wil: „We zijn al negen jaar bezig een andere woning te zoeken. Maar dan was de puntentelling weer te laag en dan de gemiddelde leef tijd weer te hoog. En nu zitten we midden in de ellende. Er wordt gewoon over ons heen gelopen." Een rechtszaak tegen grote hasjhandelaren is gisteren begonnen in de Rotterdamse rechtbank. Tot de verdachten behoren een bekende Vlaardingse vleeshandelaar en een douanier die zou zijn omgekocht De strafvervolging kent tot nu toe veel complicaties: bij een advo caat werd huiszoeking gedaan, drie rechercheurs zijn geschorst we gens vermeende betrokkenheid bij de criminele organisatie en het onderzoek zou onrechtmatig zijn verlopen, waarbij de corrupte poli- belangrijke rol speelt. tieman Richard L. een b Rotterdam De inmiddels ont slagen politieman Richard L. draaft vandaag op als getuige in een grote rechtszaak. L. had als brigadier een belangrijke functie bij de Criminele Inlichtingen dienst (CID). Er loopt al twee jaar een onderzoek tegen hem op ver denking van het aanbieden van vertrouwelijke informatie aan criminelen. Recentelijk is hij ge arresteerd in verband ,met han del in vervalste dan wel gestolen documenten. De rechtbank in Rotterdam ho noreerde gisteren het verzoek om hem té horen als getuige. Vol gens mr. D. A. HarfTis hij belang rijk om aan te tonen dat justitie en politie bij de vervolging van zijn cliënt Cees S. (50) uit Vlaar dingen buiten hun boekje zijn gegaan. Formeel is het onder zoek naar de hasjhandel van S. in 1994 gestart Harff heeft echter al zelfvan Ri chard L. te horen gekregen dat dit eerder was. De Rotterdamse strafpleiter denkt die verklaring te kunnen staven met uitspraken van andere CID-medewerkers. Die rijn gehoord omdat Harff zelf procedeert nadat in zijn kantoor huiszoeking is gedaan. In deze civiele procedure hebben de CI- D'ers uitspraken gedaan die de verklaring van L. lijken te onder steunen. Het was een juridisch aardig heidje van Harff: terwyl CID'ers in strafzaken byna niets (hoeven te) verklareh, moesten de mede werkers van deze geheim opere rende dienst in de civiele zaak cp last van de rechter wel antwoord geven opvragen. Harff en de andere advocaten is er alles aan gelegen de opspo ringsmethode aan de kaak te stellen. Op deze manier kunnen ze het Openbaar Ministerie met- ontvankelijk laten verklaren en gaan de verdachten vrijuit wat betreft de handel in de soïtdrug. De ten laste gelegde feiten tegen de zes verdachten liegen er niet om. In de dagvaarding wordt ge rept van ruim 22.000 kilo hasj die vanuit Pakistan naar Nederland zou zijn vervoerd, bedoeld om verder te worden verscheept naar Groot Brittannië. Vermoe delijk is dit slechts een fractie van waarin de organisatie han delde en lykt een schatting van tonnen juister. Partijen waarmee tientallen miljoenen guldens moeten zijn verdiend. De drugshandel gebeurde met medewerking van havenbedrij ven, meestal eenmanszaken, waarbij de containers binnen kwamen. Douanier Martin K (38) uit Oudenhoorn zorgde tegen be taling voor het vervalsen van do cumenten. De bende zou worden geleid door de bekende Vlaardingse vlees handelaar Cees S. en Jan B. (48) uit Rotterdam. S. wordt tevens verdacht van wapenbezit. Daar naast zouden de Vlaardinger en Robert F. (65) uit Rotterdam ge knoeid hebben met de failliete boedel van Vleesshop Vlaardin gen. Hierbij zou Vleesshop Rot terdam bevoordeeld zijn boven andere schuldeisers. Alle ver dachten zijn op vrjje voeten. Ze hebben wel in voorarrest geze ten. maximaal drie maanden. De eerste dag van de grote rechtszaak werd gisteren vooral besteed aan afspraken over het horen van getuigen. Behalve Ri chard L. zal ook de CID-chef van Rotterdam-Rijnmond worden ge hoord. De rechtbank heeft nog niet beslist over het verzoek van de verdediging voormalig CID- officier mr. R, de Groot en twee rechercheurs van de rivierpolitie als getuigen te laten komen. Die beslissing is afhankelijk van wat Richard L. vandaag zal zeggen. Parallel aan de rechtszaak tegen de hasjhandelaren loopt nog een aantal andere rechtszaken. Drie geschorste rechercheurs willen hun naam gezuiverd zien omdat ze in eerste instantie werden ver dacht van samenwerking met de bende. En advocaat Harff vecht de rechtmatigheid van de huis zoeking bij hem aan. Hij beschul digt diverse personen bij justitie, politie en de rechtbank van vals heid in geschrifte in verband met de inval op z\jn adressen. By de civiele procedures in het verlengde van de hasjzaak wor den schadeclaims van miljoenen guldens geëist. Ze zijn niet afge rond, wat mede te maken heeft met het afwachten van de straf zaak, Dinsdag 3 maart SCHIEDAM Wijkpost Zuid. Brngo, 13 30-16 OOu. De Ark. leang met And ré Lasearis, pater domini caan 20.0022.15uPodiu m Café. Jamses sie. 21.30u VLMROINGEN Dc de Bijenkorf. Optreden volksdansgroepen en demonstraties van gymnast leKgroepen, 13.30-16.30u. ROTTERDAM Dizzy. Beets BrothersOrchestra. 22u. fl'dam- se Schouwburg, gr j, juiietta, 20.15u; ku. WolokolamskerChaussee l-V. 20.30u. Sport paleis AhoyABNAMRO World TennisTouma- ment 1998,10 en 18.30u Lantaren 2. Dis aster Musical, 20.30u, Luxor. Paul van Vliet, 20.15u. Erasmus Universiteit Nederland in 203Q/Denkenaan Holland. 16-17.30u. Woensdng4 maart SCHIEDAM Dc Oost Activiteitenclub. 10.00-i2.00u en handwerken welfare. 14,00-16 OOu. Wijk post Zuid. Koeisöal, koers bal, 14.00- i6.CQu. Stedelijk Museum, Lunchconcert. 12.30U. De 4 Molens. Soos-insturf, 19.00- 22.00u. Podium Café. Bedrock, 22 OOu VLAARDINGEN Dc de Bijenkorf. Engelse middag, 13.30- 16.30u, Stadsgehoorzaal. Flairck met Lijf m concert, 20.0Qu. Stadhuis. Urtstagenavond gemeenteraadsverkiezingen,2015-22 30u. MAASSLUIS Stadhuis. Uitslagenavond.20 30u ROTTERDAM Sportpaleis Ahoy. ABN AMRO World Tennis Tournament 1998,10 en 18 30u. Lantaren 1. Disaster Musical, 20.30u. Luxor. Paul van Vliet, 20.15u. R'damse Schouwburg; gr.z. Hartzeer. 20.15u: kl.z. WolokolamskerChaus see l-V, 20 30u. Theater Zuidplein; gr.z. Fa celift. 20.15a SKVR. Lezingencyclus, 20- 22u, Zaal de Unie. Volgspot-live. 20.30u. Bioscopen van do 26 <eb. t/m wo 4 nut. ROTTERDAM Cinerama 1: litanie' f 12) dag. 14-20. Cln.2: Tomorrow Never Dies' (12) dag, 12.45- 15.30-18.30-21.30Cin.3: The Boxer' {16) üdg.18.40-21 30, ma.di.ook 12.45-15.40. Cin.4: 'Starship Troopers' (16) dag. 18.15- 21.15. ma.di. ook 12.30-15.15. Cin.5: The Game'{16) dag. 16.15-21.15. ma.dr. 12.30- (max The aten 'Amazon' {al} dag. 14-16. 'Su per Speedway' (al) dag. (beh.ma.) 15, ma.di, 13. Titanic' {12) dag. {beh.ma.) 10-17.15- 21.15, ma. 16-20, di17.15-21.15. Venster 1; The sweet hereafter' (al) dag, (beh ma.) 19.30 22, ma.22, dc.vf .zo.'.vo.ook 14.30. Sneak Preview ma 22. Ven. 2: 'Felice- ...Felice' (16) dag.{beh.do.ma.) 19.30, do- .zo.wo.ook 14.30. 'Salaam Cinema' dag 21.30, do 22 'les 40Q coups' (16) ma.19.30. 'Downhill' (16)do,20. 'Bashu' 16) Moviezone vr.15.30. Ven.3: 'Hana-Bi' (16) dag. 19.30-22. V#n4: 'De trip vanTeetje' (16) dag. 20. 'Funny Games' (16) dag.22. Lumlère 1; 'Mortal Kombat II; annihilation' (16) dag. 12-14 20-16.40-19-21.30. turn. 2: 'Event horizon (16) dag. 16.30-19-21,30, ma.di.ook 14. Lum. 3: The Postman' (16) dag. 12-16-20. Lum. 4r 'G.fJane' (12) dag. 18-21. ma.di.ook 22-15. Rexane; 'Hollywood Sex' (18) do. t/m zo. door), voorst. 'Pittige Poesjes'(18) ma. t/mwo. door), voorst. Pathé: Titanic' (12) dag. 11.10-15.10- 19.30, za-zo.metom 11.10. 'Sevenyears in Ti bet12) dag. 1110-14.55-18.20-21.20. di met om 21.20, wo.metom 14.55. 'As good as rtgetstalidag. 11.50-14.55 18-21. 'FTubber' (al) dag.19-21.4Q, ma.dr.ook 11.30-13-45- 16.10. 'Devil's Advocate' {16) dag. 18.10- 21.10, ma.di.ook 11.20-14.45. 'Kiss the Gids' (16) da.11-13.35-16.10-18.50- 21.30. 'Good Will Hunting (al) dag. 15.30- 1B.20-21.10, ma.di.ook 11,50. 'Dagje Die rentuin' (16) sneak preview di.21.30. KJndermatinees: Cin,3: 'Anastasia' ao.t/m zo. wo.12.30-15.30. Cfn.4: 'Rubber' do. t/m zo.wo. 13.15-16. Cin,6: 'Hercules'do.&'m zo. wo. 13.30. Ven 1; 'Pippi gaat van boord' do.vr- .zo.wo. 14. Ven,3: 'Kraanvogels' do.vr- .ZO.WO. 14Lum.2: 'Flubber' do.t/m zo. wo.12- 14.15. Lum.4: 'Anastasia' do.t/m zo, wo.13.30-16. Pathé'Spiceworld the movie' do.Vm zo. wo.11.30-13.45-16.10. 'Anasta sia' do.t/m zo.wo. 11-12.50. Schiedam Muziekvereniging St. Radboud uit Schiedam-Kethel houdt vrijdag een ensemble- avond in verenigingsgebouw Zaai De Noord aan de Kerkweg 46a in Schiedam. Diverse ensembles, sa mengesteld uit leden van St. Rad boud, zijn vanaf 19.30 uur te be luisteren. Ook het leerlingenor kest van de vereniging zal vrijdag van zich laten horen. Schiedam De Bewonersvereni ging Schiedam-Oost (BVSO) wil een onderzoek naar het slechte functioneren van de twee zogehe ten warmtekrachtcentrales van het Schiedamse wooncomplex Stetionstraat/Reaumurstraal. De vereniging meent dat de huur ders van het tweehonderd woon eenheden tellende complex finan cieel voordeel zijn misgelopen door het uitzetten van de centra les door exploitant ONS zo'n drie jaar geleden. De BVSO heeft nu in een brief aan het Schiedamse col lege van b en w gesteld dat com pensatie voor die jaren aan de be woners moet worden overwogen. De twee warmtekrachtcentrales zijn in 1987 op voorspraak van toenmalig wethouder Zijdeveld door het nutsbedrijf ONS naast de al aanwezige hoge-rendements- ketel in het gebouw geplaatst. Niet alleen was daar een aantrek kelijke landelijke subsidie voor, ook zouden de installaties schelen in de stroomkosten en de belas ting van het milieu. De centrales wekken stroom op en bij dat pro ces komt warmte vrij. Die kan ver volgens worden gebruikt voor de verwarming van het complex. De opgewekte stroom wordt terugge kocht door het ONS. Maar volgens de BVSO zijn de centrales wegens technische mankementen al drie jaar gele den op non-actief gesteld, zonder de bewoners van het complex Sta- tionstraaVReaumurstraat daar over in te lichten. En die hebben dus zonder het te weten over die periode meer aan energiekosten betaalu dan hen aanvankelijk was beloofd. Want de BVSO meent dat dat de hoge-rendementsketel op een duurdere wijze warmte levert dan de twee warmtekrachtcentra les. „De bewoners is voorgehouden dat er een goedkope vonn van energievoorziening zou komen legt 3. Freijee van de BVSO uit. „Daar tegenover staat nu een du re vorm van stoken. Mensen is iets moois voorgespiegeld wat ze vervolgens niet krijgen. Wethou der Zijdeveld experimenteerde met nieuwe vormen van energie voorziening en nu zitten wij met de erfenis daarvan." C. de Ruijter van het ONS meent echter dat de BVSO er naast zit. Ten eerste houdt hij vol dat de centrales niet drie jaar geleden zijn uitgeschakeld, maar pas in het voorjaar van 1997. En ten tweede maakt het volgens hem weinig uit m de kosten of de cen trales nu draaien of niet. „De warmtekrachtcentrales leveren warmte tegen een iets lagere prijs." weet De Ruijter. „Maar het is bijna verwaarloosbaar: het gaat slechts om procenten." Bewijzen Woningstichting Noordvest, eige naar van het complex tot septem ber 1997, bevestigt dat. ..Zowel de hoge-rendementsketel als de warmtekrachtcentrales draaien met een rendement van rond de negentig procent," zegt woord voerster T. Hurkmans. „We heb ben ook rekeningen laten zien aan de BVSO die dat bewijzen." Daar komt bij dat volgens ONS- woordvoerder De Ruijter zijn be drijf sinds de installatie van de warmtekrachtcentrales de ener gienota voor het wooncomplex enigszins heeft verlaagd omdat het nutsbedrijf financieel voor deel had van de lagere milieube lasting. „Maar die reductie wordt nog altijd geneven, hoewel d<-> cen trales uitstaan," aldus De Ruyler. „En dat blijft voorlopig ook zo." Een andere klacht van de BVSO is dat voor de plaatsing van de warmtekrachtcentrales in het ver leden voor de aanleg van een blokverwarming is gekozen in plaats van kleine ketels per woon- eenheid. Volgens Freijee is het systeem van blokverwarming achterhaald omdat het te duur zou zijn. „Blokverwarming is echt zo'n uit vinding uit de jaren '50," scham pert de BVSO-vertegenwoordiger, die tevens architect is. „Het geeft ontzettend warmteverlies door de lange leidingen die ervoor nood zakelijk zijn." Maar het ONS ontkent dat het een ouderwets systeem is. Volgens De Ruijter wordt het zelfs nog volop toegepast in de nieuwbouw. „Het kan alleen verspilling opleveren wanneer de leidingen niet goed zijn. geïsoleerd of wanneer bewo ner s met hun open ramen dc warmte gaan regelen," licht hij toe. „Maar mits goed gebruikt en ontworpen scheelt het een stuk aan investeringen ten opzichte van vele kleine ketels per woon- eenheid." Niet overtuigd De BVSO is daarvan niet over tuigd. Zij vindt het hoe dan ook tijd voor een onderzoek naar de warmtekrachtcentrales door een onafhankelijk bureau. Komt daar uit naar voren dat de huurders van de woningen aan de Stations straat en Reaumurstraat te veel hebben betaald, dan moet dat ge compenseerd worden. Of dat voor rekening van het ONS, de ge meente Schiedam, voormalig ei genaar Noordvest of nieuwe eige naar Fortress Groep moet komen, wil de BVSO ook onderdeel van het onderzoek maken. ..Maar het is vooral een principe kwestie," meent Freijee. „Wij er geren ons ddii iiel gemak waar mee wordt besloten zo'n warmte krachtinstallatie te installeren en aan de ongemerktheid waarmee het vervolgens wordt uitgescha keld. Het is aardig om uit te vin den wie daarvoor nou verantwoor delijk is. Wij hebben die brief dan ook aan b en w gestuurd om ze te confronteren met de erfenis van hun experimenten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3