7 Schroder ligt ver voor op Kohl Rouwstoet als actiemiddel in Bagdad 'Dit is ons land, dood aan de Albanezen' CDU sluit demonstratief de gelederen rond bondskanselier Ook Libanon vestigt hoop op Kofi Annan 'Bevolking Halabja zwaar getroffen door zenuwgas' Omwegregering voor Zuid-Korea India op weg naar nieuwe patstelling Noord-Korea zonder voedsel Ankara milder over doekjes Hoger losgeld Aanwijzingen voor grote oceaan op Jupitermaan Europa v. Houwelingen Rotterdams Dagblad Dinsdag 3 maart 1998 Seoul—De Zuid-Koreaanse presi dent Kim Dae-jung heeft vanmor gen via een maas in de wet een re gering gevormd. De omstreden Kim Jong-pil werd tot waarne mend premier benoemd. De nood maatregel was nodig nadat de op positionele Nationale Partij giste ren opnieuw de benoeming van Kim Jong-pii tot premier had ge blokkeerd. De oppositie vindt Kim Jong-pil (72) onaanvaardbaar omdat hij aan het hoofd heeft ge staan van de geheime politie on der de militaire regimes in Zuid- Korea. Volgens president Kim Dae-jung is de noodgreep volko men legaal, maar de oppositie kondigde aan naar de rechter te stappen. New Delhi De algemene verkie zingen in India lijken geen duide lijke winnaar te hebben opgele verd. De drie belangrijkste party en lopen zich alle warm voor de regeringsmacht. De hindoepartij BJP wordt de grootste, zoveel staat vast. De laatste prognoses wezen vanmorgen op 240 tot 250 zetels voor de nationalistische hindoepartij. De concurrenten juichen echter al omdat de partij daarmee een twintigtal zetels van de absloute meerderheid verwij derd blijft. De Congrespartij en het Verenigd Front hebben al be cijferd dat ze samen waarschijn lijk op nét voldoende zetels uitko men om een meerderheidscoalitie te kunnen vormen. Congres ste vent af op ruim 170 zetels. Het Verenigd Front zal net boven de honderd zetels uitkomen, aldus de prognoses. Daarmee lijkt dan de absolute meerderheid, 273 ze tels, binnen handbereik. Seoul Noord-Korea heeft giste ren bekendgemaakt dat het dreigt door zijn voedselvoorraden heen te raken, hoewel het dagelijkse rantsoen'voor de bevolking van 24 miljoen Koreanen de afgelopen maanden aanzienlijk is 'vermin derd. Het Noord-Koreaanse natio nale persbureau meldde dat de graanvoorraden per 1 januari 167.000 ton bedroegen, In januari was hiervan dagelijks 300 gram per persoon uitgedeeld, in februa ri 200 gram. „Zelfs als in maart 100 gram wordt uitgedeeld, zal de voorraad half maart uitgeput zijn," aldus een door het persbu reau geciteerde functionaris, Vol gens internationale deskundigen is een dagelijkse hoeveelheid van minimaal 450 gram voedsel nodig om een volwassene enigszins ge zond te houden. Ankara De Turkse regering is gisteren teruggekomen op het be sluit dat meisjes geen hoofddoe ken mew mogen dragen op school. Over deze kwestie was grote onenigheid ontstaan binnen de coalitie en ook de bevolking had in demonstraties haar onge noegen kenbaar gemaakt over het beleid. „Meisjes zullen niet wor den gedwongen hun hoofd te be dekken of niet te bedekken,"1 zei premier Yilmaz gisteren na kabi netsberaad. Hij zei dat de beslis sing was genomen uit respect voor de tradities en gewoontes van de studentes. In een poging de invloed van de islam in het da gelijks leven terug te dringen had de regering op aandringen van het seculiere leger een strikte na leving van het verbod op hoofd doekjes geëist. Veel leden van Vilmaz' Moederlandpartij waren het niet eens met die beslissing en duizenden universiteitsstu denten gingen de straat op om te protesteren tegen het verbod. Londen Ontvoerders van perso neelsleden van buitenlandse be drijven vragen steeds meer los geld. Bedroeg het gemiddelde in 1989 iets meer dan 500.000 dollar, nu wil de gemiddelde Colombi aanse ontvoerder een miljoen dol lar hebben. In Mexico moeten be drijven zelfs 3 miljoen dollar beta len. Dat blijkt uit cijfers van de Britse verzekeraar Lloyd's. Het aantal ontvoeringen is de afgelo pen vijf jaar verdubbeld. Vorig jaar waren er 881_in Colombia, 197 in Mexico en 60 in Brazilië. Maar niet alleen Latijns-Amerïka is een gevaarlijk gebied. Wie naar Indo nesië, Taiwan of door burgeroor logen geteisterde gebieden als Kashmir, Tadzjikistan of Tsjetsje nië reist, maakt een gerede kans op een ontvoering. Bonn De nieuwe kandidaat-kanselier van de SPD, Gerhard Schroder, ligt in peilingen ver voor op premier Helmut Kohl. Ook zijn waarschijnlijk opvolger, de christendemocratische fractievoorzitter in de Bondsdag Wolfgang Schauble. laat Kohl achter zich. In een peiling zei 52 procent van de duizend ondervraagden voor Schroder te zijn en was slechts 25 procent voor Kohl. Daarnaast is 42 procent van de mensen van me ning dat niet Kohl. maar Schauble kandidaat voor de CDU moet zijn. Eenenveertig procent houdt het op Kohl. de geplande lijsttrekker. In een andere peiling was 46 pro cent van de duizend ondervraag den voor Schroder en 25 procent voor Kohl. Op de vraag naar de CDU-kandidaat wil in deze pei ling zelfs 39 procent liever Schau ble dan Kohl. die slechts 31 pro cent van de ondervraagden achter zich krijgt. De CDU heeft zich gisteren, een dag na de forse nederlaag van de party bij de verkiezingen in de deelstaat Nedersaksen, overigens demonstratief achter haar leider bondskanselier Kohl geschaard. Na afloop van een bijeenkomst in het Bonner hoofdkwartier van de christen-democraten, verzekerde de partijtop dat er geen discussie zal ontbranden over de vraag of Kohl nog wel de geschikte kandi daat is voor de Bondsdagverkie zingen van september. „Kohl blijft onze man," vertolkte minis ter van Werkgelegenheid Norberl Blüm. de langst dienende minis ter in de regering-Kohl, de me ning van alle CDU-kopstukken. Kohl gaf gisteren toe 'zeer teleur gesteld' te zyn over het resultaat van zondag. Maar hij toonde zich ook strijdlustig. Hij kondigde een 'harde confrontatie' aan met Schroder. ..De regeringspartijen hebben een duidelijke kans op de overwinning." zei hij. Het thema van de campagne staat al vast: een rood-groene regering in Bonn. eventueel gedoogd door de 'post-communistische' PDS, zal het land in chaos storten. Door het debacle in Nedersaksen zijn de volgende deelstaatverkie zingen, volgende maand in Sak- sen-Anhalt, plotseling van groot belang geworden. Lijdt de CDU daar opnieuw een nederlaag, dan wordt het dempen van een discus sie over Kohls positie een bijna onmogelijke klus. Ook een andere regeringspartij, de liberale FDP. likte gisteren haar wonden. De liberalen waren er zondag niet in geslaagd over de kiesdrempel van vijf procent te komen en zyn nu definitief de zwakke schakel in Kohls coalitie Party leider Gerhardt bevestigde zijn steun aan de bondskanselier, maar de waarde van die toezeg ging wordt met elke verkiezing minder. Als de FDP ook in sep tember over de kiesdrempel strui kelt, is het einde van het tijdperk- Kohl na 16 jaar een feit. Dat vooruitzicht gaf de feeststem ming bij de SPD gisteren extra ca chet. Hoewel Schroder by de lin kervleugel van zijn party op een diep geworteld wantrouwen stuit, werd hy in de euforie van het mo ment praktisch unaniem tot lijst trekkergekozen. Bij de stemming in het partijbestuur kreeg hy 38 van de 41 uitgebrachte stemmen by drie onthoudingen. Schroder ging gisteren na zyn be noeming geiyk in de aanval. ..Met alle respect voor de historische verdiensten van Kohl. maar het wordt tijd dat hij afgelost wordt. Hij heeft met meer de creativiteit om het land in de volgende eeuw te leiden Hij maakte ook duide- lyk dat luj zich niet gebonden achtte aan partybesluiten die 'de toets van het echte leven niet doorstaan'. Dat was een hint aan het adres van de linkervleugel, die in Schroder een 'vriend van het grootkapitaal' zien. Door Ad Bloemcndaal Tef Aviv Het gerucht gaat dat de Verenigde Naties op het punt staan zwaar geschut naar het Mid den-Oosten te brengen om Israel te bewegen tot een militaire te rugtrekking uit Libanon. Secreta ris-generaal Kofi Annan, de veel geprezen temmer van Saddam Hussem en Bill Clinton, /ou in principe bereid zyn opnieuw naar he* Midden-Oosten tc reizen om uitvoering af te dwingen van een besluit van de Veiligheidsraad. Is rael verklaart steeds luider dat het bereid is resolutie 425 uit te voeren door zyn troepen uit Liba non weg te halen. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan, zolang wat Svrie betreft Israels positie in Libanon niet precair ge noeg kan zijn. Oud-mimster Beilm van de Israë lische Arbeiderspartij voert al meer dan een jaar actie voor een Eon Iraakse vrouw treurt bij het zien van een begrafenisstoet (zie inzet) die gisteren door Bagdad reed om te wijzen op de gevolgen van de economische sancties tegen Irak. Taxi's ver voerden het stoffelijk overschot van 43 kinderen die volgens de autoritetten door het gebrek aan medicijnen zijn gestor ven. De kisten waarop portretten van de kinderen te zien wa ren, waren gehuld in witte doeken. De stoet ging door het cen trum van Bagdad naar een kantoor van de Verenigde Naties. „Deze kinderen stierven door het simpele feit dat zij voedsel en medicijnen nodig hadden/' zei de leider van de manifesta tie, parlementslid Sultan al-Shawi. Hij beschuldigde de Ver enigde Staten van volkerenmoord. Foto's Reutor» en ëpa Door Harald Doornbos Pristina 's Ochtends hebben de Albanezen gedemonstreerd en zijn in elkaar geslagen door de Servische politie, 's Middags zijn de Serviërs aan de beurt om de straat op te gaan. Zij begraven in een buitenwijk van Kosovo's hoofdstad Pristina een Servi sche politieman die afgelo pen weekeinde met drie an dere agenten om het leven kwam tijdens een treffen met Albanese guerrillastrijders die vechten voor afscheiding van Kosovo van Servië. De ruim duizend rouwenden zijn razend. Ondanks het feit dat 90 procent van Kosovo's bevolking van Albanese af komst is, en de Serviërs slechts de resterende tien procent vormen, schreeuwen sommige Serviërs na afloop van de begrafenis: „Dit is ons land, dood aan de Albane zen." In tegenstelling tot de Albanezen, mogen de Ser viërs in Kosovo wel demon streren worden zelfs be schermd en ondersteund door de politiemacht, die voor 100 procent bestaat uit Serviërs. „Wij zijn doodziek van de ter reur van de Albanezen," zegt Goran Delic, een Serviër, doelend op de recente acties van gewapende Albanese se paratisten die streven naar een onafhankelijk Kosovo. Deiic wijst op een politie-eenheid die over straat marcheert en die blauwe uniformen, helmen en ge weren draagt. „Zonder hen zou den we worden uitgemoord door de Albanezen," meent Delic. In het chaotische Pristina is er niet alleen blauwe oproerpolitie aanwezig. Overal lopen leden van de Servische geheime politie. En met grote regelmaat patrouilleren in het zwart geklede Servische commando's door de straten. Nie mand weet waar deze comman do's vandaan komen of wie aan het hoofd staat van hun eenheid. Op hun zwarte baretten is alleen een tweekoppige adelaar zicht baar en een Groot-Servie-teken. Albanezen zijn als de dood voor deze figuren; ze worden vergele ken met para-militaire groepen die het vuile werk opknappen voor de Servische regering die fel Een Albanesejongen knielt en geeft het dubbele V-teken tijdens de later uit eengeslagen demonstratie in Pristina, de provinciehoofdstad van Kostovo. Foto Petar Kujundzje/Reuters is gekant tegen onafhankelijk heid voor Kosovo. Met 45.000 poli tiemannen op een bevolking van twee miljoen is Kosovo een van de staten met de grootste politie- dichtheid ter wereld. Maar niet alleen de Albanezen hebben last van de Servische poli tie. Ook vier buitenlandse journa listen maakten gistermiddag op een weinig aangename manier kennis met de ordetroepen. Zon der enige reden werd een Belgi sche collega uit een auto gesleurd en tegen een muur gezet door po litieagenten, die buitenlandse verslaggevers beschouwen als 'anti-Servische elementen'. De politieman dreigde de Belg ter plekke te executeren, terwijl de anderen werden gedwongen uitte stappen en uiterst vijandig wer den bejegend. „De volgende keer sturen we de jongens in het zwart op jullie af," zei een lid van de geheime politie, wijzend op leden van een comman do-eenheid die van afstand toekeken. Dit incident is kenmerkend voor de situatie in Kosovo, dat sinds het afgelopen weekend in een stroomver snelling is geraakt van ge weid en wanorde. Op zater dag schoten leden van. het Kosovo bevrijdingsfront (UCK) twee Servische poli tieagenten dood in een door Albanese separatisten be heerst gebied op twintig ki lometer ten westen van de hoofdstad. Als tegenmaat regel sloten de Servische autoriteiten enkele dorpen van de buitenwereld af. Tij dens politieacties, waarbij gebruik werd gemaakt van tanks, pantserwagens en helikopters, werden zestien Albanezen op het platteland gedood. Albanezen schoten daarop nog twee agenten dood, waardoor het totaal aantal dodelijke slachtof fers opliep tot twintig. Hier mee was dit het meest bloe dige weekeinde sinds 1981, toen .ruim honderd Albanezen omkwa men tijdens een volksopstand. Na het bloedvergieten van de af gelopen dagen staan de Albane zen en Serviers verder dan ooit uit elkaar. Recente pogingen van de speciale Amerikaanse afgezant voor het voormalig Joegoslavië, Gelbard, om beide partijen aan de onderhandelingstafel te krijgen, liepen op niets uit. De Albanese media spraken gisteren van een 'bloedbad' en beschreven de Ser viërs als 'terroristen'. Foto's van de zestien Albanese slachtoffers onder wie een zwangere vtouw en kinderen verschenen op de voorpagina's van alle Albanese kranten en zorgden voor een ware woedereactie onder de Albane zen. Ruim 50.000 van hen gingen gis terochtend de straat op, maar wer den op bruut geweld getrakteerd door de politie. Traangas en wa terkanonnen werden ingezet te gen de demonstranten. Rellenpo- litie sloeg tientallen Albanezen in elkaar. Een van de demonstran ten werd tot in een gebouw ach tervolgd en vanaf de tweede ver dieping door politie naar beneden gegooid. Hij brak een arm. Speci ale politie probeerde de demon stranten in stille straatjes af te ranselen. Met een auto reden ze in op een groep Albanezen, waarbij een vrouw zeer zwaar gewond raakte. Het is onbekend of zij is overleden aan haar verwondin gen, aangezien Albanezen weige ren zich bij de ziekenhuizen te melden uit angst voor represailles door de Servische autoriteiten. De toegangspoort tot Pristina's groot ste ziekenhuis werd gisteren ge blokkeerd door politie. Wat nieuw en uiterst gevaarlijk was tijdens deze protesten, was het gebruik door Servische bur gers van automatische wapens. Verscheidene ooggetuigen zagen hoe gewapende Servische inwo ners van Pristina de politie hiel pen en over de hoofden van Alba nese demonstranten schoten met pistolen en kalasjnikovs. Gisteravond had de politie de si tuatie voorlopig weer onder con trole. Tanks en panterswagens pa trouilleerden door de uitgestor ven straten omdat ae meeste Al banezen uit voorzorg binnenble ven. Vandaag zullen de Albanese par tijen in Kosovo zich beraden over mogelijke nieuwe demonstraties. Ook zullen tien van de zestien slachtoffers worden begraven. Tijdens de begrafenisplechtig heid worden tienduizenden Alba- New York Tien jaar nadat de Iraakse leider Saddam Hussein chemische wapens gebruikte in Halabja lijdt de bevolking van de Washington Nieuwe foto's van Jupitermaan Europa wij zen op een grote oceaan onder het met ijs bedekte oppervlak van het hemellichaam. De lei ding van de missie van de Amerikaanse ruimtesonde Ga lileo heeft dit gisteren ver klaard. De toto's zijn in decem ber genomen. Europa is een van de zestien manen van Jupiter, Vorig jaar al zei het Amerikaanse ruimte- vaartbureau NASA het moge lijk te achten dat er op deze maan organisch leven is. De aanwezigheid van water, warmte van binnen uit en or ganische stoffen vanaf kome ten of meteorieten hebben sa men een omgeving geschapen waarin leven kan zyn ont staan. Galileo werd in 1989 gelan ceerd en arriveerde in 1995 bij Jupiter vmr een missie van twee jaar. Maar NASA heeft be sloten de missie met twee jaar te verlengen, zodat opnieuw over de manen Europa, Gallis- to en lo kan worden gevlogen. Aan het einde van zijn trip ver brandt Galileo in de atmosfeer van Jupiter. Koerdische stad zwaar onder de gevolgen. „Ik was diep geraakt door wat ik aantrof," zei Christine Gosden, een genetisch deskundige uit Groot-Brittannte die Halabja in januari in het geheim bezocht. In een tv-documentaire die van het bezoek werd gemaakt, wordt ver teld hoc Saddam de 70.000 inwo ners van Halabja wilde straffen omdat zij in de oorlog tegen Iran steun hadden verleend aan de vij and. Bij de aanval stierven 5000 mensen, talloze anderen liepen zware verwondingen op Gosden stelde vast dat veel men sen lijden aan beschadigingen van zenuwen en hersenen, onbe handelbare huidziekten, verlam ming, onvruchtbaarheid en kan ker. Hiroshima Gosden is de eerste westerse arts die in Halabja was. Geen enkele internationale hulp- of medische organisatie is in staat gesteld on derzoek naar de gevolgen van de aanval met mosterdgas en andere chemische wapens te doen. Gosden vergeleek de situatie in Halabja met het lijden van de overlevenden van de atoombom bardementen op Hiroshima en Nagasaki aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. De zenuw gassen hebben in Halabja geleid tot de beschadiging van het DNA van slachtoffers, die het risico lo pen kinderen met geboorteafwij kingen te krijgen. Gosden zei te wezen dat de afwijkingen genera ties lang kunnen aanhouden. Israëlische terugtrekking uit Li banon. Hij heeft daarbij de hulp gekregen van ouders van solda ten die in Libanon dienen. En dat is een potentieel sterke lobby. De terugtrekking uit Libanon is niet langer een partijkwestie' ook in de Likud en andere rechtse partijen gaan steeds meer stem men op om de soldaten naar huis te halen. Wat rechts betreft, speelt ook een andere factor een rol. Men hoopt daar dat een terugtrekking uit Li banon het verlangen naar een ak koord met Syrië over de Golan- hoogvlakte zal verminderen Oin dezelfde reden zyn de Svners er natuurlijk juist op gebrand de druk op de ketel te houden Ze hebben geen behoefte aan een confrontatie met Israel op de Go lan. maar in het zuiden van Liba non kan het hen niet onrustig ge noeg zijn. Alle party en zyn het dus over een ding eens: zonder medewerking van Syne zal een regeling voor Zuid-Libanon met lang stand houden. Alleen Syrië kan de isla mitische verzetsbeweging, de Hezbollah, in bedwang houden. Sleutel De sleutel voor een oplossing in Zuid-Libanon is een vredesver drag tussen Israel en Syrië. Maar zolang de regenng-Netanyahu al leen vrede wal met behoud van de bezette Golan, is daar geen kijk op. Beilin wil dit probleem omzei len door derde landen in te scha kelen, met name de VS en Frank rijk, een land met invloed in Liba non. Gisteren zei hy dat er nu zicht is op Amerikaanse mede werking. „De Amerikanen heb ben me informeel laten weten dat ze samen met andere landen over leg willen voeren met president Assad van Syrië." zei hy. „Dat wil zeggen: als Israel Iaat welen dat het bereid is zyn leger uit Liba non terug te trekken. Amerika en de andere landen willen Assad in dat geval duidelijk maken dat Is rael niet de bedoeling heeft zich te onttrekken aan het vredesproces met Syne. En ze zullen van hem eisen dat hy zich onthoudt van het aanmoedigen van vijandelijk heden tegen Israel. Blijft hy in ge breke, dan zal Syrië verder wor den behandeld als een paria- staat." Vroeger stelde Israel aan zyn te rugtrekking een aantal eisen, zo als een officieel vredesverdrag met Libanon. Dat is niet langer het geval. Minister van Defensie Mordechai voert donderdag in Frankryk besprekingen, onder meer over Libanon. Hy zei vorige maand dat Israel nu bereid is zon der meer te voldoen aan Veilig heidsraad-resolutie 425 'volgens zyn eigen uitleg'. Dat laatste betekent dat Israel de verzekering wil dat het Libanese leger orde en rust in Zuid-Liba- non zal handhaven. De officiële uitleg van de Libanese regering is anders. Minister van Buitenland se Zaken Fayez herhaalde giste ren dat zijn land een onvoorwaar delijke terugtrekking van Israel eist. Dat wil zeggen dat Israel zyn leger moet terughalen en dan maar moet afwachten. De Libanezen iijken ie zijn verge ten dat resolutie 425 twee onder delen kent. In het eerste wordt in derdaad aangedrongen op een Is raëlische terugtrekking. Maar verderop staat dat er een tijdelij ke VN-vredesmaeht zal worden gevormd (Unifii, nog wel bekend in Nederland). De taak van die VN-troepen zal met alleen zijn het 'bevestigen van de terugtrekking van de Israëlische troepen', maar ook 'het herstellen van internatio nale vrede en veiligheid en het helpen van de Libanese regering bij het herstel van zijn effectieve gezag in het gebied'. Niet alleen Israel leidt uit dat laat ste af dat Libanon we! degelijk de plicht heeft in het zuiden orde en rust te handhaven. De VS en an dere westerse landen vinden dat ook. In de Libanese media is al ge suggereerd dat Libanon aan Kofi Annan moet vragen hoe resolutie 425 precies moet worden uitge legd, Sinds het Bagdad-akkoord geniet de secretaris-generaal in het Midden-Oosten onbeperkt krediet. Maar voor iedere regeling is de medewerking van Assad no dig en de Syrische president zal op zijn minst eisen dat het vredes overleg met Israel wordt hervat. Daarvoor is nodig dat Netanyahu zijn eis laat vallen dat de Syriers akkoord gaan met het schrappen van alle bereikte resultaten in eer der overleg. Misschien ligt daar een taak voor de Amerikanen. .andere keuken Uel. 0180-514425 Adm. de Ruyterstraat 10 ...de andere KRIMPEN A/D LEK 1 in l T «UMlIMKHUi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6