ill Gemeente tegen ontwerp nieuw recreatiegebied Bemoeienis van omstreden CIP Kennemerland met hasjzaak Cofferdams Dagblad Transport op weg naar Schotland Ouderen krijgen korting op maaltijd Grote belangstelling voor het Theater a.d. Schie Schoenmakers neemt geen genoegen met excuusbrief 'Geen oeverrecreatie. We hebben immers ai de Krabbeplas' Zwembad vreest concurrent niet Brand blust zichzelf Stormschade Plantage opgerold Klachten over pamfletten Stam tot pensioen in Vlaardingen Nieuwe Passage Passage Schfë&anry Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 4 maart 1998 1 Maassluis De gemeente Maassluis is het niet eens met de wijzigingen die zijn aangebracht in het ontwerp van de recrea tiepias die in de Aalkeetbinnenpolder moet komen. Belang rijkste bezwaar is de route die auto's moeten afleggen om op de parkeerplaats van het gebied ten oosten van de Booncr- vliet te komen. Het gisteren door de reconstructiecommissie Midden-Delfland gepresenteerde plan voorziet in een par keerplaats die alleen via de Zuidbuurt is te bereiken. In de plannen waar de gemeente raad ruim tien jaar geleden mee instemde, /ouden auto's via een nieuwe brug over de Boonervhet de parkeerplaats bereiken. De in het verlengde van de Vermeer laan aan te leggen brug is in het nieuwe ontwerp nu alleen be stemd voor fictsvorkeer. De ge meente pleit voor een autobrug onder meer om het autoverkeer op de Zuidbuurt te beperken, iets waar ook de bewoners van dit groene gebied tussen Maassluis er, Vlaardingen zich hard voor maken De recomlruetieeommi.ssie vindt een zwaardere en duurdere auto- brug met meer nodig omdat er - wat tien jaar geleden nog niet be kend was - geen sprake meer is van de komst van sportvelden of extra glastuinbouw in het gebied. Een ander be/waar van 'de ge meente is de te grote nadruk die in het plan op de recreatie plas ligt De gemeentewoordvoerder h lei over ..Eigenlijk zou het al leen een wandel- en fiets gebied moeten worden Water is prima, maar geen oevenecreutie. We hebben immers al de Krabbe plas." De plas moet. als het aan de gemeente ligt. du* geen plek wor den om te zwemmen en aan een strandje te liggen. ..Maar kano's of modelbootjes of/o. dat mr et wel kunnen Spelevaren De reconslruetieeommissie /egt zich in de Aalkeetbinnenpolder te richten op 'oeverrecreatie, spele varen en een waterplaats' maar dan wat kleinschaliger dan bij de Vlaardingse Krabbeplas het geval De Zuidbuurt tussen Maassluis en Vlaardingen waarrecratie moet komen. Foto Roei Dijkstra is Net als de Foppen plas is dat watergebied groter en heeft het een meer regionale funetie De aan te leggen 'Aalkeetplas' is daarentegen vooral bedoeld voor recreeerders uit het oostelijk deel van Maassluis Of daar behoefte aan is. kon P. Ro bijn van de Dienst Landelijk Ge bied. de organisatie die de plan nen uitvoert, gisteren niet /eg gen. Uitwerking van de plannen wordt ingegeven door het ruim tien jaar geleden vastgestelde onderdeel Lickebaert van het reconstructie plan Midden-Delfland. Een duidelijke verandering inhet ontwerp is dat de aanvankelijk grillige vorm van do plas heeft plaatsgemaakt voor twee in el kaar overlopende rechthoeken. In een landschap met alleen lijnen past dat beter, aldus Robijn. „De ontwerper wijst op de Krabbeplas en de Foppenpias die beide vry rechthoekig zijn. De organische vorm past daarbij eigenlijk niet," Om dezelfde reden zijn de eiland jes geschrapt uit het ontwerp van ruim tien jaar geleden. Ook het groen rondom de pias zal er anders uitzien dan in eerste in stantie de bedoeling was. Ter voorkoming van 'enge plekken' moeten de bomen en struiken niet al te hoog worden cn ook niet te dicht op elkaar staan. Robijn: „Een slecht voorbeeld daarvan is het traditioneel ingerichte Oever- bos. Dat gebied is dicht beplant en is geen toonbeeld meer van socia le veiligheid." Daarnaast wordt bij manege Mid denhof een deel van de grond be stemd als weide. Zowel de paar den en ruiters als andere recreeer ders kunnen hier gebruik van ma ken. Over de plaats van de spring bak van de manege, die door de aanleg van de plas dreigt te ver dwijnen, is de reconstructiecom- missie nog in gesprek met de ma nege. De reconstructiecom missie, die nog dit jaar wil beginnen met de inrichting van het recreatiege bied Maassluis-Oost. presenteert haar plannen volgende week don derdag 12 maart an het stadhuis Maassluis „De concurrentie zal gering zijn. denk ik," mij mert J. Ph. van den Nieuwel- ant, manager van hei vlakbij de geplande recreatiepias gele gen zwembad Dolfijn in Maas sluis. Alleen bij mooi weer ge durende een korte periode voorziet hij nadeel „Bij een lange periode mooi weer is er vaak toch weer voordeel cmdat open water dan. vaak wordt af gekeurd." Van den Nouwelant vindt, wij zend op onder meer de surf- plas, het Lickebaertbos en het strand, wel dat er in de omtrek veel gratis recreatiemogelijk heden zijn. „Maar ja, wij heb ben natuurlijk een optimale si tuatie. Een goede kwaliteit van het water, schone toiletten van Maassluis. De reacties zullen, werd gisteren verklaard, 'zo veel mogelijk worden gehonoreerd'. „Want," stelt voorzitter A. van de Berg „onze bedoeling is dat het plan door iedereen gedragen wordt." Tegenactie is volgende week in elk geval te verwachten van de ge meente Maassluis, de in het Zuid- buurt-eomité gegroepeerde om wonenden en de Stichting Groei end Verzet Lickebaert. Laatstge noemde stichting vindt de plan nen natuuronvnendelijk en over bodig. Als de plannen doorgaan zal, schetste de reconstructiecommis sie gisteren, het recreatiegebied in het jaar 2000 zijn ingericht. Schiedam Do Schiedamse poli tie kreeg gisteren een melding van wateroverlast in een woning aan de 's Graven land seweg. Een maal met de brandweer gearri veerd bleek dat de bewoner door een stroomdefect waxinelichtjes had aangestoken om licht in de badkamer te krijgen. Daardoor was de aanvoerslang van de wasmachine in brand ge raakt. Het vrijkomende water doofde echter het vuur vervolgens vanzelf. De 22-jangc bewoner kon met flink dweilen de situatie op lossen. Vlaardingen De hevige wind heeft gisteren voor enige storm schade gezorgd tn Vlaardingen. Een omgewaaide boom die de Maassluissedijk blokkeerde moest door de brandweer worden opgeruimd. Aan de Londen weg cn de Brusselweg waren enkele dekzeilen losgewaaid, die door de verantwoordelijke aannemer weer werden vastgemaakt. De brandweer moest aan de Parkweg met een hoogwerker in actie ko men om een op vijftien meter hnngtp losgewaaide regenpijp vast te zetten. Aan de Van Kogen- dorplaan tenslotte werden wegge waaide delen van een steiger door de aannemer opgeruimd. SchiedamIn een woning aan de Schiedamse Kandetaarweg in de Noord-Kethelpolder ontruimde de politie gisterochtend een hen nepplantage. Negenhonderd planten en de bijbehorende groei- ap pa ra tuur werden in beslagge nomen en vernietigd. De 36-jarige Rotterdammer die het pand huur de kreeg een procesverbaal. Vlaardingen De Vlaardingse po litie kreeg gisteravond verschil lende klachten van inwoners die CP'86 pamfletten in hun brieven bus vonden. De politie trof vervol gens vier mannen aan in de Am- bonlaan in de Indische Buurt die de pamfletten aan het versprei den waren. Er werd vastgesteld dat er geen discriminerende of beledigende opmerkingen in de folders ston den. Het viertal stelde zich echter provocerend op ten opzichte van de agenten. Een van de vier, een 14-jarige jongen, moest mee naar het bureau omdat hij zich niet kon identificeren. Door de enorme hoeveelheid wind was de kraan van 450 ton gistermiddag niet sterk genoeg om de door het Technisch Bureau Dahiman gebouwde offshore installatie op een dieplader te zetten. Na enkele pogingen werd bestoten om een tweede kraan naar het Maassluise bedrijf te halen om de installatie op transport te zet ten. Met het transport - de installatie moest 400 meter over de openbare weg worden ge reden - moest sowieso tot na 20.00 uur worden gewacht, omdat voor die tijd geen zwaar transport over de weg mag rijden. De tweede kraan Het even op zich wachten, maar rond half elf gisteravond was de klus geklaard en werd de dieplader met de Instal latie op een coaster In de haven gezet. Het transport gaat nu over zee verder richting Schotland. Het is de eerste keer dat het Maassluise be drijf een installatie heeft ontworpen voor de filtratie van zeewater. De machine wordt ingezet op een schip dat in de Noordzee olie oppompt. Tot voor kort wer den deze filterinstaHaties voornamelijk ge bouwd in Groot-Brittanië en Noorwegen. Foto Roel Dijkstra Schiedam Ourlpren m»>t pp» mi. mmum-mkomen komeii sinds kort in aanmerking voor eon kor ting op warme maaltijden van de Stichting Ouderenwerk Schie dam. De korting, die met de dienst sociale zaken van de ge meente Schiedam tot stand kwam, moet het gebruik van fi nanciële regelingen door ouderen bevorderen. Want gebleken is dat veel gebrui kers van de maaltijden met een minimuminkomen, die voorheen een beroep konden doen op de bij zondere bijstand, geen gebruik maakten van die mogelijkheid. Onbekendheid met dc regelmg, het opzien tegen de omslachtige aanvraag- en betalingsprocedure en de schaamte om de hand op te moeten houden, maken dat oude ren vaak met vragen om bijzonde re bystand. Met de nieuwe rege ling worden deze bezwaren om zeild en kan by de aanvraag voor maaltijden direct een prijsverla ging worden berekend. Afhankelijk van het inkomen, vermogen en de gezinssituatie wordt de hoogte van de kortmg vastgesteld. Mensen met een AÖW-uitkering en een netto inko men tot 75 gulden betalen bijvoor beeld slechts f. 3,70 in plaats van de normale prijs van 8 gulden. Hoewel het ouderenwerk de rege ling een stap in de goede richting noemt, zijn volgens de stichting nog met alle hindernissen geno men. Ais de lagere maaltijdprijs is vastgesteld, moet er namelijk nog een uitgebreid formulier worden ingevuld om de korting definitief te maken en moet de aanvrager zich legitimeren met een identi teitsbewijs. Omdat dit extra kos ten met zich mee kan brengen, zoeken het ouderenwerk en de dienst sociale ?aken nog naar een oplossing voor dit probleem. Verwacht wordt dat in de loop van het jaar steeds meer mensen ge bruik gaan maken van de rege ling. Het aantal maaltijdgebrui kers dat gebruik maakte van bij zondere bijstand was op 1 januari van dit jaar 6,5 procent. In Vlaar dingen en Dordrecht, waar de kor tingsregeling al langer bestaat, waren dat percentages van res pectievelijk 40 en 60 procent. Informatie over de korting op maaltijden is te krijgen bij het Centraal meldpunt wonen, zorg en welzijn, bereikbaar op werkda gen van 8.30 tot 12.30 uur via tele foon 2463261. Schiedam De belangstelling van het publiek voor het nieuwe Schiedamse Theater a.d. Schie is overweldigend. Zowel bij de rond leidingen als de voorstellingen loopt het storm. Een aantal voor stellingen van het proefseizoen is al uitverkocht en er zijn extra rondleidingen ingelast om aan de grote vraag te voldoen. Tot nu toe zijn er zo'n zeventien honderd mensen rondgeleid door de schepping van architect Hans Ruijssenaars. Maar de 21 rondlei dingen blijken niet genoeg om aan de grote vraag te voldoen. Daarom zijn er extra rondleidin gen ingelast op zaterdag 14 en zondag 15 maart. Daarnaast is de leiding van het theater ook afge weken van de rondleidingen in het weekeinde en zijn er twee avonden ingelast en wel op dins dag 10 en woensdag 11 maart. De ze extra voorstellingen zullen vol gens hoofd programmering én marketing Peter Mulder echter de laatste zijn. „Hoewel de vraag nog steeds groot is, stoppen we er nu mee," zegt hij. „Er is veel tijd mee gemoeid en die hebben we niet meer aangezien de eerste voor stelling op 5 april op het program ma staat." Mulder zegt een beetje verrast te zijn door de gretigheid waarmee mensen op rondleidingen en voorstellingen afkomen. „De be trokkenheid is blijkbaar groot," zegt hij. „Dal blijkt ook uit de en quête die we hebben gehouden. Van de 3800 mensen die we heb ben aangeschreven hebben er drieduizend de vragenlijst inge vuld, Bovendien hebben die men sen elfhonderd nieuwe namen op- gegegeven. Verder zijn er al vier duizend kaarten verkocht voor de eerste reeks voorstellingen in het theater. Dat betekent dus dat de helft is uitverkocht." In de enquête waren ook vragen opgenomen over theatergenres. Daaruit blijkt dat mensen die heb ben gereageerd vooral geïnteres seerd zijn in cabaret, toneel en musical. Vlaardingen Burgemeester L.W. Stam van Vlaardingen is door de gemeenteraad voorgedra gen voor herbenoeming. De ge meenteraad heeft geen verzoek ingediend bij de commissaris van de koningin om een vertrouwens commissie in te stellen. Daarmee gaat de raad er van uit dat Stam wordt herbenoemd door de com missaris van de koning. Dit houdt naar alle waarschijnlijk heid in dat de bijna 60-jarige Stam tot zijn pensionering in Vlaardin gen blijft. Een herbenoeming geldt voor zes jaar. Stam is op 16 september 1992 be noemd tot burgemeester van Vlaardingen. Daarvoor bekleedde hij die functie in het Noord-Hol landse Sehagen. Schiedam Een excuusbrief aan alle politieke partyen is al zo goed als klaar. Het Stedelijk Mu seum Schiedam zit dan ook be hoorlijk in de maag met de plak- opdracht die het heeft gegeven. „Het was de bedoeling dat de posters voor Lijst 0 wild door Schiedam zouden worden ge plakt. Niet dat ze over de affi ches van de politieke partijen zouden gaan," vertelt Cathy Ja cob, woordvoerder van het mu seum. De hele dag zyn mede werkers van het museum giste ren bezig geweest met het ver wijderen van de posters van de officiële plakborden. „Het komt waarschijnlijk door het vochtige weer, maar de posters laten ge lukkig goed los, De posters van de politieke partijen zijn nu weer te zien," vertelt ze opge lucht. Lijst verwijst naar de tentoon stelling 'Ed en Ellis in Schie dam', die momenteel in het Ste delijk Museum te zien is. Lijst trekker van deze 'partij' is de ac teur John Buijsman en zyn ge zicht was na de wilde plakactie overal in Schiedam te zien. Ook grote delen van de plakborden zaten onder Lijst 0. Dit tot grote woede van vooral T. H. B. Schoenmakers van Plat form Schiedam. Zijn partij was door de stapel posters heen en hij zat samen met zijn partijge noten met de handen in het haar. Hij dreigde met het ongel dig verklaren van de verkiezin gen en wilde dat de gemeente advertenties voor zijn partij zou bekostigen zodat hij niet de du pe zou worden van de plakactie van het museum. Bij zowel het museum als de gemeente von den ze die reactie nogal over trokken. „Het is niet correct wat er is gebeurd en dan druk ik me nog eufemistisch uit," zegt een gemeentewoordvoerder. „Maar ik kan me moeilijk voorstellen dat Schoenmakers geen posters meer achter de hand heeft. Als hij er eentje heeft dan kunnen daar toch kopieën van worden gemaakt en dan plakken wij ze weer op," Cathy Jacob vermoedt dat Schoenmakers in een soort van schrikreactie zo reageerde. „Hij was heel erg boos. Eigenlijk kan ik daar niet zo heel veel zin nigs over zeggen," zegt ze. „Het was wel een erg extreme reactie en hy is een beetje uit zijn slof geschoten. Natuurlijk is het heel vervelend wat er is gebeurd, maar in zijn reactie heeft hy geen enkele andere partij mee gekregen." Schoenmakers maakt zich nog steeds boos. „Diane Windt (directeur van het museum) heeft gezegd dat dins dagmiddag alle posters waren verwyderd, maar dat is niet waar. We worden gewoon keer op keer belogen. Die laatste twee dagen zijn voor ons als plaatse lijke partij cruciaal. Dit kost ons gewoon stemmen," Ook de komst van een excuusbrief kan zijn boosheid niet sussen. „Dit heeft ons enkele honderden gul dens gekost. We hebben zondag een speciale plakactie gestart die meteen goed aansloeg, maar door die actie van het museum volledig wordt doorkruist. Ook voor mijn mensen is dat ver schrikkelijk demotiverend." Het is duidelijk: Schoenmakers wil genoegdoening en alleen met een excuusbrief komt het Stedelijk Museum er bij de plaatselijke politicus niet. Zie ook pagina 17: Ed en Ellis verbeelden 'de treurige meneer Schiedam'. De door de IRT-affaire bekend cn omstreden geworden Crimi nele Inlichtingendienst Kenne merland blijkt bemoeienis te hebben met de vervolging van een paar grote hasjboeren in de Rotterdamse haven. Dit bleek gisteren tijdens de tweede zit tingsdagvan de zogeheten zaak Barbeque, Met als opvallende ge tuige ex-politieman Richard L., verantwoordelijk gehou den voor de meest geruchtmakende cor ruptie-affaire bij de politie in Ne derland. Door Paul Smits Het was een bijzon der moment. In het getuigen- bankje zat gisteren in de Rotter damse rechtbank Richard L. (34), de inmiddels ontslagen politie man die verantwoordelijk wordt gehouden voor de grootste cor ruptie-affaire bij de Nederlandse politie. Als medewerker van de Criminele Inlichtingendienst (CID) wordt hij ervan verdacht te gen betaling criminelen uiterst gevoelige informatie te hebben doorgespeeld. Voor het eerst smds hij twee jaar geleden werd opgepakt, trad L. in de openbaarheid. Hij was zicht baar niet op zijn gemak. Af en toe haperde hij met antwoorden of gaf hij naar de zin van ook de rechtbank onduidelijke, vage ant woorden. „U moet zich in mijn si tuatie kunnen inleven. Ik zit nu ook al een maand m alle bpperkin- gen," zei hij. L. is vorige maand opnieuw gear resteerd op verdenking van han del in valse danwel gestolen docu menten. Sindsdien is elk contact niet de buitenwereld voor hem verboden. Opmerkelijk was gisteren de ver klaring van zijn toenmalige CID- chef H. m 't Veld die L. werd voor gehouden. Opmerkelijk omdat In 't Veld ineens na de eerste zitting van maandag een nieuwe verkla ring heeft afgeiegd. dus vlak vóór het horen van L. Ook opmerkelijk omdat In *t Veld daarin toegeeft dat in deze rechtszaak informatie gebruikt is die afkomstig is van CID Kennemerland. Inzet van de rechtszaak is aan te tonen dat een criminele organisa tie onder leiding van Jan B. (48) uit Rotterdam en Cecs S. (50) uit Vlaardingen tienduizenden kilo's hasj via de Rotterdamse haven heeft ingevoerd. De verdediging van de verdachten denkt dat het onderzoek niet in 1994 is gestart, zoals het Openbaar Ministerie be weert. maar in eerder stadium. Als dat zo is, dan ontberen de ad vocaten bruikbare informatie voor een goede verdediging en kan het Openbaar Ministerie in een lastig parket komen. L. zou als betrokken CID-man meer weten over die voorgeschie denis. Hij suggereerde gisteren dat al eerder actief onderzoek is verricht naar de activiteiten van Ben S. Zo werden nog voordat de rechter-commissaris toestem ming had gegeven voor bepaalde opsporingsmethoden observaties verricht en belastingdossiers ge licht van verdachten. En L. gaf min of meer aan dat een door CID Kennemerland gebruik te en in het Van Traa-rapport ge noemde informant/infiltrant ook is gebruikt in deze zaak. Deze dienst uit Noord-Holland speelde een hoofdrol in de IRT-affaire, waarbij ongeoorloofde opspo ringsmethoden werden gebruikt. Door de commissie-Van Traa werd bijvoorbeeld bekend dat Kennemerland grote partyen drugs gecontroleerd doorliet en een informant twee miljoen gul den betaalde. CID-chef In 't Veld gaf tijdens zijn verhoor tegengas. Nee, volgens hem was de door CID Kennemer land geleverde informatie niet 'IRT-achtig', Nee, hij kon niet zeg gen of de informant in deze zaak dezelfde is zoals die in het Van Traa-rapport wordt omschreven. Nee, hij wilde niet bevestigen dat al vóór de officiële start van het onderzoek naar B. en S. actief in formatie is vergaard over beide heren. Wel liep er een havenpro ject waarbij ondermeer de politie, de douane en de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst waren betrokken. In 't Veld: „Het doel was de criminaliteit in de haven inzichtelijk te maken. Daarbij do ken op een gegeven moment de namen van de verdachten op." Het leek er gisteren veel op dat L. meer en soms tegenstrijdig met In 't Veld verklaarde. Hoewel L. geen CID'er meer is, geldt voor hem nog steeds een ambtsge heim. Iets waar officier van justi tie A. M. Zwaneveld de corrupte politieman fijntjes op attendeer de. Behalve de getuigenis heeft L. ook op kantoor van advocaat mr. D. Harff, de raadsman van S., een verklaring afgelegd. Toen heeft hy volgens de verslaglegging" dui delijker verklaard dan gisteren. Het horen van L. ais getuige is een buitenkansje voor de advoca ten. „Het is niet verdedigingsonvrien- deiijk," omschreef advocaat mr. Tj. van der Spoet het eufemis tisch, Van der Spoel sprong giste ren ineens bij als co-advocaat van hoofdverdachte S. De Rotterdam se advocaat is goed thuis in opspo ringsmethoden en beheert ook het belang van een in Zwitserland gevestigde zakenman die met de organisatie banden heeft. Normaliter zeggen CID'ers wei nig in verband met hun werk zaamheden Ze worden van tevo ren zorgvuldig geïnstrueerd. Voor de ontslagen L. ligt dat anders, hoewel ook hy dus geheime infor matie niet naar buiten mag bren gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1