4 li®! €2 Ziekenfondsraad verscherpt controle na fraude patiënten mmmmwM r Leolux 5995,= LAGERWAARD TBS voor rioolmoord Jonge belagers van omgekomen peuter Daisy naar jeugdpsychiater Doff betreurt 'stemmingmakerij5 WD stelt schriftelijke vragen aan minister Borst 1K Drie doden en veel overlast door storm Man smokkelt wurgslangen De rubriek waar U dé aanbiedingen vindt K V&Wtilt tilt) aiMiitOehzeti Brandweerkorps wilde opstappen Journalist weer terecht Keihard door bebouwde kom Weinig spiering in Usselmeer Tekenen voor mensenrechten Onderzoeknaar ontuchtzaak Boetes voor specialisten Bel dan Tinie Outjes 010-4004408 1 CDA wil onderzoek bemoeienis justitie met rapport-Bakkenist SÉ@ppiig pT KOM NU EN WIN EEN VLOER T.W.V, 5.000,- ofVjelofBÜjfc üwuj tjefwtjscL esign Tel: 010-4507466 Lfesian ffilk'iKKWm Timeless editions Rotterdams Dagblad Donderdag 5 maart 1998 Kollum De problemen met het vrijwillige brandweerkorps in Kollumerland zijn op het aller laatste moment opgelost De 26 vrijwilligers hadden gedreigd gis termiddag hun pieper in te leve ren. De brandweerlieden waren kwaad over de plannen een deel van hun gebied over te hevelen naar een ander korps. De gemeen te was van mening dat het andere korps sneller ter plaatse zou kun nen zjjn. Onder de dreiging dat het complete korps zou opstappen heeft de burgemeester het plan nu ingetrokken. Amsterdam De 36-jarige Neder landse fotojournalist Teun Voeten is weer terecht. Hij was sinds 14 februari zoek in de regio Guinee/ Sierra Leone. Voeten is inmiddels op weg naar huis, meldt de Neder landse Vereniging van Journalis ten (NVJ). De omstandigheden rond de verdwijning van Voeten zijn nog onduidelijk. De journalis tenvereniging vermoedt dat hij zich weUicht heeft schuilgehou den met het oog op conflicten tus sen de junta en het BUF met de internationale interventiemacht ECOMOG. Dc ECOMOG-troepen namen maandag de stad Makeni in, het gebied van waaruit Voeten op 13 februari voor het laatst iets van zich had laten horen. Dongen De politie in het Bra bantse Dongen heeft gisteren bij een grootscheepse snelheidscon trole een automobilist aangehou den die 77 kilometer te hard reed. De man uit Kaatsheuvel scheurde met 122 kilometer per uur door ie bebouwde kom. Zijn auto, een Mercedes, werd direct in beslag genomen. Een speciale reden voor zjjn hoge snelheid, had hij niet. Den Haag Watervogels, snoek baarzen en andere vissen die wel een spierinkje lusten, moeten de komende maanden op zoek naar ander voedsel. Dat komt, omdat het kleine visje nauwelijks meer te vinden is in het IJssel- en Mar kermeer. De komende maanden wordt dat ook niet beter. Sinds gisteren mogen de spieringvis sers van de rechter in elk geval weer twee weken deze kleine vis jes vangen. Rotterdam Amnesty Internatio nal krijgt steun van de Neder landse student. Jongeren in het hoger onderwijs proberen r-on miljoen handtekeningen \oo" de mensenrechtenorganisatie te 'er- zamelen. Voorzitter L. Pans vtui de landelijke studentenvakbond LSVb en minister Ritzen van On derwijs zetten als eersten hun krabbel. Ritzenen Pans luiden de actie 'Een miljoen handtekenin gen in een machtige beweging' om half negen 's ochtends in bij het centraal station van Den Haag. Als zjj hun pen hebben neergelegd, beginnen studenten op de universiteiten en hogescho len handtekeningen te verzame len. Nijmegen De Nijmeegse politie onderzoekt hoeveel mindeijarige jongens mogelijk misbruikt zijn door een 45-jarige inwoner van die stad. Volgens de verdachte, die sinds 23 februari in voorlopige hechtenis zit, heeft hij wel licha melijk contact met kinderen ge had, maar is er geen sprake van ontucht geweest. Verleden jaar le verde een onderzoek geen straf bare feiten op. In januari van dit jaar kwamen de ouders van een 11-jarige jongen met hun zoon naar de politie. Volgens deze jon gen zou de man hem enkele maanden ontuchtig hebben be tast. UtrechtDe economische contro ledienst heeft verleden jaar tegen veertien medisch specialisten en fysiotherapeuten proces-verbaal opgemaakt, omdat zij te hoge de claraties hadden ingediend. Bij elkaar gaat het om een miljoen gulden. Amsterdam De Ziekenfondsraad heeft het Amsterdamse ziekenfonds ZAO onder strenge controle gesteid, omdat het duizenden mensen ten onrechte vergoedingen heeft ver strekt. In totaal zou het gaan om veertig miljoen gulden per jaar. Ongeveer twintigduizend verzekerden kregen vergoe dingen, maar waren ten onrechte in het bestand van het zie kenfonds opgenomen. Volgens de Ziekenfondsraad is er sprake van achterstanden in de werkzaamheden over 1996. Deze achterstanden hebben mogelijk geleid tot onrechtmatige inschrij vingen. Het WD-Kamer!id Kamp heeft gisteren over deze zaak schriftelijke vragen gesteld aan minister Borst (Volksgezond heid). De Ziekenfondsraad overweegt nog om een bewindvoerder aan te wijzen die het ziekenfonds gaat leiden. Dat is een weinig toege paste sanctie. De fraude bleek al in oktober uit een accountants rapport. De raad controleert nu elk kwartaal da boeken van het fonds, dat met een omzet van 1,2 miljard gulden een van de groot ste ziekenfondsen in Nederland is. Normaal is een jaarlijkse con trole voldoende. Na het accoun tantsrapport is vervolgonderzoek ingesteld, dat na de zomer wordt afgerond. Pas dan kan volgens de Ziekenfondsraad worden gecon cludeerd of er daadwerkelijk spra ke is van verwijtbare nalatigheid. De raad zegt geschrokken te zijn van de omvang van de fraude. Hij kan het bedrag van het zieken fonds terugvorderen of een kor ting op het budget opleggen. Men sen die ten onrechte hebben gede clareerd, kunnen worden bestraft met een boete van tweehonderd gulden voor elke maand dat zij geld hebben ontvangen. ZAO ontkent dat er sprake ts van een grote vervuiling van het ver zekerdenbestand. Sinds vorig jaar zomer zijn in samenwerking met de Ziekenfondsraad dertig duizend inschrijvingen gecontro leerd. Daarvan bleken minder dan 150 personen ten onrechte te zjjn ingeschreven, aldus ZAO. Wel bleek vorig jaar bij interne controles dat de regels voor het in ert uitschrijven van verzekerden sinds 1996 niet volgens de formele procedures is uitgevoerd. Ook bleek er een achterstand te zjjn van de controles. Per jaar con troleert ZAO twintig procent van de verzekerden. De procedures zijn inmiddels aangescherpt en ook zijn maatregelen genomen de achterstanden weg te werken, al dus ZAO. Rotterdam—Door de harde tot stormachtige wind die ge paard ging met regen, zijn gis teren in het verkeer drie do den gevallen. De hoosbuien en de stevige wind veroor zaakten in het hele land een reeks aanrijdingen. Ook de scheepvaart raakte in de pro blemen. Op de A58 richtingNoord-Bra- bant tussen de afslag Kapelie en de Vlake-tunnet kwam een Zeeuws echtpaar om het le ven. Hun auto raakte in een slip door aquaplaning en bots te tegen een boom. De man en vrouw, de 65-jarige A. den Herder en zjjn 53-jarige echt genote, droegen geen gordels. Een 20-jarige inwoner van het Belgische Minderhout vloog in de Brabantse grensplaats Castelré met zijn auto uit de bocht Volgens de politie was hij de macht over het stuur verloren door een combinatie van de harde wind en een te hoge snelheid. De zwaarge wonde man overleed in een ziekenhuis. De Poolse bulkcarrier Wadag is gistermiddag door de storm voor de kust van Vlieland op een zandbank gelopen. Het schip is geladen met 8000 ton sojabonen. Bergers zijn ier plaatse voor hulp. Op de Westersehelde is woensdagavond de hulkcarri er Tal vlotgetrokken. Het schip was gisteren eveneens op een zandplaat vastgelopen, waarschijnlijk door de storm. De Tal, geregistreerd in Hong kong, was geladen met 30.000 ton ijzererts op weg naar Gent. Ook het treinverkeer had last van het slechte weer. Dooi een breuk in de boven leiding reden er enige tijd geen treinen tussen Leiden Lammenschans en Woerden. Door de zware windstoten viel bij Woerden een slagboom op de bovenleiding. Op het tra- led Amersfoort-Amstefdam CS/Schiphol reden korte tijd :geen Intercity's nadat., een trein tussen Amsterdam Mui- derpoort en Weesp de boven leiding kapot had getrokken. Maastricht De 28-jarige hoofd verdachte in de Heerlense riool- moordzaak is gisteren door de rechtbank in Maastricht veroor deeld tot TBS met dwangverple ging voor onbepaalde tijd. De rechtbank aeht K.K. uit Heerlen schuldig aan het toebrengen van de dodelijke messteken bij de 14- jarige drugsverslaafde Ronald Ba ten. De straf is conform de eis. Psychiatrisch deskundigen heb ben K volledig ontoerekenings vatbaar verklaard. Ronald Baten werd op 24 september vorig jaar in een studentenhuis in Heerlen met een groot aantal messteken om het leven gebracht. De daders dumpten zijn lichaam in een na bijgelegen rioolput. Een van de twee andere verdach ten, de 25-jarige M.T. uit Heerlen, kreeg zes weken voorwaardelijk. R.G., een 19-jarige vrouw die ge holpen zou hebben de sporen van het misdrijf uit te wissen, werd vrijgesproken. Tegen beiden was drie maanden voorwaardelijk ge- eist. De verdachten verkeerden ten tijde van het misdrijf in een psychotische toestand door ge bruik van harddrugs. Ronald Ba ten was vaak in hun gezelschap. De dood van Ronald Baten heeft in Limburg geleid tot een discus sie over de kwaliteit van de jeugd zorg. De jongen zwierf in Heerlen over straat, raakte binnen een jaar van de softdrugs aan de hard drugs en spijbelde van school. Bij hulpverleningsinstanties was hij weliswaar geen onbekende, maar hij kon wegens gebrek aan midde len niet tijdig geholpen worden. Rotterdam De Algemene In spectiedienst (AID) en de douane hebben gisteren op Schiphol een rugzak gevonden met elf levende slangen: tien boa constrictors en een regenboogboa. De rugzak bleek van een Nederlander die naar Equador was geweest. De reptielenfan wist wel dat hij de beesten niet had mogen importe ren, maar had een speciale aan bieding in Equador niet kunnen weerstaan. De gladjanussen wa ren hem voor het kennelijk zachte prijsje van 250 gulden per stuk aangeboden. Hij stopte zijn aankopen in hard- plastic bussen met luchtgaten. De dieren zijn ondergebracht in een reptielenopvangcentrum en ma ken het redelijk wel, Lelystad De twee 9-jarige jon gens uit Lelystad, die betrokken zijn geweest bij de dood van de 3- jarige Daisy Kruiswijk, moeten voor verdere behandeling naar de jeugd-en kinderpsychiater. Dat is de uitkomst van het psychiatri sche onderzoek dat op last van de Raad voor de Kinderbescherming bij de twee jongens is uitgevoerd. Ook zal de Raad de kinderrechter vragen om de ouders en de jon gens verplicht een opvoedingson dersteuning op te leggen, zo is gis teren door het Openbaar Ministe rie in Zwolle bekend gemaakt. Brief Zowel de ouders als de buurtbe woners in Lelystadse wijk De Jol zijn per brief op de hoogte ge bracht van deze laatste ontwikke lingen. De afgelopen dagen is ook nog een derde jongen uit Lelystad door de politie gehoord. Volgens het OM is echter vast komen te staan dat hij niets met de zaak te maken heeft. Dat is eveneens aan de buurtbewoners en de betrok kenen meegedeeld. Op dit moment staan de twee 9-ja- rige jongens al onder toezicht van opvoedingsdeskundigen van een instelling voor gezinsvoogdij, j Daartoe was op 24 januari beslo ten, twee weken nadat de peuter Daisy in het Academisch Zieken huis in Amsterdam overleed. Het OM heeft gisteren besloten de situatie rond de dood van Daisy deels uit de doeken te doen. „In een zaak met minderjarige ver dachten is dat ongebruikelijk," zegt het OM er zelf over in een persbericht. „Besloten is van dat uitgangspunt af te wijken in ver hand met de onrust die deze zaak heeft veroorzaakt." Die onrust leidde onder meer tot een handte keningenactie voor verbanning van de jongens en hun ouders uit de wijk. De ingezamelde handte keningen zijn overigens nog niet aangeboden aan burgemeester Leeuwe van Lelystad, zoals de be doeling was. Us Uit het politieonderzoek is geble ken dat het al langer gistte en rommelde onder de jeugd in de wijk. Al een halfjaar was er 'we derzijds kennelijk sprake van jen nen en pesten', aldus het OM, „Op donderdag 5 februari waren zowel de jongens als de peuter aan het spelen bij een bevroren waterpar tij. Beide jongens besloten het meisje te plagen." Daisy werd het ijs opgeduwd, dat nog onbetrouw baar was. Ze werd er door de jon gens niet meer afgelaten: „Het meisje heeft een aantal malen ge poogd weer op de kant te komen. De jongens hebben dit telkens verhinderd door haar te duwen, te slaan en ook te schoppen." Het is tijdens het politieonder zoek niet duidelijk geworden of het meisje uiteindelijk achterover is gevallen en door het ijs is ge zakt, of is weggelopen van de jon gens en toen door het ijs ging. In elk geval zijn de jongens blyven staan kijken toen het meisje in het water lag, zonder iets te doen. Ook hebben ze geen hulp ge haald, Pas na een paar minuten zijn ze samen met wat andere kin deren, die inmiddels naar de wal kant waren gekomen, naar de moeder van Daisy gegaan om te vertellen dat haar dochter in het water lag, aldus het OM. Uit on- derzoek is ook gebleken dat de jongens heel goed wisten dat het ijs nog niet hield, toen ze Daisy daar met een tak opduwden. Een buurman heeft nog geprobeerd het meisje met reanimatie te red den, maar niettemin was haar li chamelijke toestand zeer ernstig toen ze naar het ziekenhuis werd gebracht. Drie dagen later over leed het meisje. Keurslager De Pater Groene Hilledijk 249 Boulevard Zuid 3073AH Rotterdam Tel 010-48594 40 CORDON BLEI! 4 stuks 10,- De Rotterdams Keurafo Wilt U informatie over deze manier van adverteren Rotterdam De gereformeerde synodevoorzitter ds. J. Doff be treurt het dat gelovigen in de Sa- men-op-Wegkerken een verband hebben gelegd tussen de zaak- Den Heyer en de affaire-Van Drimmelen om 'aan te tonen' dat het in de gereformeerde kerken niet pluis is. „Dat is een slechte wijze van communiceren", zegt Rotterdammer Doffin Kerkinfor matie van maart. De nieuwe synodevoorzitter, die geen namen noemt, levert daar mee impliciet kritiek op onder an deren. dr. ir. J. van der Graaf, alge meen secretaris van de Gerefor meerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. Van der Graaf constateerde half januari een sa menhang tussen de twee affaires die in korte tijd tot veel opschud ding binnen de Gereformeerde Kerken hebben geleid. De kwestie-Den Heyer ging over het leerstuk van de verzoening. De gereformeerde Kamper hoog leraar dr. C. den Heyer had ge schreven dat het Nieuwe Testa ment geen melding maakt van de traditionele verzoeningsleer. De gereformeerde synode besloot eind vorig jaar geen maatregelen tegen Den Heyer te nemen, maar zyn omstreden opvattingen te ge dogen. Dit tot ongenoegen van be houdende gereformeerden en de orthodoxe SoW-partners. De affaxre-Van Drimmelen on stond na een omstreden pleidooi voor acceptatie van pedofilie van de gereformeerde predikant L.C. van Drimmelen. Dat leidde tot het opstappen van Van Drimmelen als synodeadviseur en als VU-do- cent en tot het aftreden van syno devoorzitter ds. R. Vissinga. Tij dens deze crisis zei Van der Graaf in Trouw: „Als je Jezus Christus niet meer als de verlosser ziet, heeft dat zijn consequenties, ook op ethisch gebied." Doff vindt het „treurig dat men sen kennelijk tot stemmingmake rij hebben willen overgaan". Vol gens hem bestaat er geen enkel verband tussen de twee zaken. Doff verwacht niet dat het kerke lijk fusieproces door de gebeurte nissen in gevaar is gekomen. Wie hier munt uit probeert te slaan door dat te beweren, slaat de plank heel duidelijk mis." Den Haag De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil een onderzoek naar aanwijzingen dat de top van het Openbaar Ministerie recht streeks heeft ingegrepen in het rapport-Bakkenist. Dit rapport over de slechte ver houding tussen politie en justitie in Groningen leidde in januari tot het aftreden van de Groninger korpschef Veenstra. Het speelde eveneens een belangrijke rol in het ontslag van burgemeester Ou- werkerk van Groningen en de overplaatsing van hoofdofficier van justitie Daversehot. Leden van de Vaste Kamercommissie voor Justitie zouden zich volgens het CDA in een werkgroep moe ten buigen over de wyze waarop het rapport tot stand is gekomen. Eerder al pleitte CDA-Kamerlid Van de Camp voor een onderzoek door een werkgroep naar de gang van zaken rond het ontslag van super*pg Docters van Leeuwen. De paarse regeringsfracties PvdA, WD en D66 wezen zijn voorstel toen af. Van de Camp dient vol gende week een officieel onder zoeksvoorstel in bij de commissie. „Als de paarse fracties dat op nieuw afwijzen, dan hebben we dat in elk geval als politiek feil." aldus Van de Camp. Oud-burgemeester en korpsbe heerder Ouwerkerk suggereerde vorige week dat het rapport-Bak kenist 'gekleurd' is door de top van het Openbaar Ministerie. Uit de transcripten bij het rapport- Dolman blijkt dat Docters van Leeuwen en procureur-generaal D. Steenhuis vonden dat de rol van Ouwerkerk in het laatste con cept-rapport 'niet was belicht'. Docters van Leeuwen dreigde het rapport van tafel te vegen als dat niet alsnog zou gebeuren. Steen huis nam hierover telefonisch contact op met Bakkenist. Het OM vreesde politieke conse quenties als het rapport zou wor den gepubliceerd terwijl justitie nog onderhandelingen voerde met de voormalige Schiermon- nikoogse politiechef R. Lancee. Lancee werd op initiatief van het Groninger OM in 1996 gearres teerd - naar later bleek ten on rechte - op verdenking van incest. Hij eist een forse schadevergoe ding. Adverteren? Tel: 010 - 4004 264 (vraag Mor voorwaarden.) V I5f «ViahemniilimL9..30& W&Jom iati 030 - 476 2054 jtim'ngaln. 322, A'dom iZ-W.i M; 020 - 617 64 50 ...natuurlijk bij Lagerwaard- Lagerwaard Design heeft nu een wel heel speciale aan bieding. Het bekende model Bora-Bora van Leolux is in twee schitterende Ploegstoffen tijdelijk in prijs verlaagd 2 en 2,5 zits van 7255,- voor Kom vrijblijvend proefzitten onder het genot van een kopje koffie Kanaalweg 39-53 Capelle a.d. IJssel C» wocfBTMXtnai van Aren, Artrfon, Ariptrg, Baru Bert. Van BfiSOuw, CastebA EiHsarson, Fiam, Onstian Frsdibaaier, Gelderland, Kamrfo Hulsta, tntersur. Jab, Jort Henme dfl Jong, Kentfx. LeoUi*. Walls' Knoll. MOtatorm. Montis. Mew Sity. Parade, Young. Pneltorm, Tonon. Pare Vandel, Ptoegstaffan, Wittman Elegant en uitnodigend zitcom fort; dat is hét handelsmerk van Van Maarten Timeless Editions. Daarnaast bieden wij, als de 'meest veelzijdige interieur- inrichter van de Randstad, vele duizenden m' merkmeubelen onder één dak. Onze interieur- adviseurs -voor wonen én slapen- staan voor u klaar, u kunt voor de deur parkeren en... we ver rassen u met 'plaisierige prijzen'. Timeless editions Ridderkerk centrum Lagendijk 99 0180.423500 Vrijdag koopavond, maan dagochtend gestoten D/cficn- met "Pkuxo'* Advertentie o 'K ...de .andere keuken Eleveld totaalinrichting Alexandrium III, Watermanweg 203 ROTTERDAM Tel. 010-455031 I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 10