2 Doodgewone bloedprik haalt Linda's leven overhoop Britse kinderen krijgen boeken met luchtje In achttien maanden te paard van Mongolië naar Parijs Uitgesproken, Confrontatie tussen tennissers en hele kleine pennenlikkers Orka Keiko krijgt grootste waterverblijf Armoede O Recept Gehaktsaté Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: 010-4004337 Donderdag 5 maart 1998 Door Ferdi Schrooten Achttien maanden heeft Parijze- naar Franck Egraz er over gedaan om te paard van Mongolië naar Nederland te komen. In die tijd is hij overvallen door rebellen in Kirgizië, hebben plaatselijke overheden diverse malen zijn paard in beslag genomen en heeft hij barre klimaten en onherberg zame landschappen moeten trot seren. Deze week reist hij verder naar de Franse hoofdstad die tot augustus 1996 zijn woonplaats was. In zijn reisdoel is de 38-jarige Fransman nog voor het bereiken van zijn eindbestemming al ge- slaagd. „Ik wilde mijn leven ver anderen," zegt Egraz koeltjes in de kantine van manege Heihof, gelegen aan de rand van de ge meente Landgraaf, waar hij na een reis door Duitsland arriveer de. Net als gedurende zijn hele reis wordt de Parijzenaar ook hier met open armen ontvangen. Voor de ruiter is er een bed en eten. Zijn paard Fakir moet het doen met een stal, haver en hooi. Egraz hoopt ergens in het voor jaar in Parijs aan te komen. Iets wat zyn vriendin nooit had ver wacht „Ze dacht dat ik nooit meer terug zou komen," zegt de Fransman lachend. De vrees van zijn vriendin was overigens niet geheel ongegrond als je de verha len van Egraz hoort In Kirgizië doken plotseling enkele rebeilen voor zijn neus op. „Kalashnikovs, pistolen, noem maar op," herin nert de Fransman zich. „Ze na men alles mee. Mijn paard, mijn geld, mijn bagage, alles." Het zou niet de laatste keer zijn dat de marathonruiter zijn paard kwijtraakte. Op de grens van Hongarije namen douaniers afge lopen zomer voor de vierde keer een viervoeter van hem in beslag. „Vraag me niet waarom. Dat weet ik nog steeds niet: ik kreeg geen document of niks van de inbeslag name." Zoals zo vaak bleef Egraz niet lang zonder lopend vervoermid del. De Slowaakse premier Vladi mir Meciar schonk hem bij het aanhoren van Egraz' verlies zyn huidige paard, de vieijarige Fakir. Eerder had de minister van trans port van Tadjikistan hetzelfde ge baar gemaakt, nadat Egraz zijn paard aan de rebeilen in buurland Kirgizië was kwijtgeraakt. Hoewel de wereldruiter onderweg veel kou heeft geleden (zo moest hij zich ondermeer in Turkmenis tan door sneeuw en ijs een weg banen) heeft hij bij de meeste mensen die hij op z'n tocht tegen kwam vooral warmte ontvangen. Het heeft hem verbaasd dat juist de mensen in de voormalige Sov jet-republieken zo hartelijk zijn. „Bij de buitenwereld heerst vaak een grauw en somber beeld over deze landen en de bevolking daar. Maar het was fantastisch zoals ik overal ontvangen ben, zo aardig en gastvrij," vertelt Egraz. Als voorbeeld noemt hij de nomaden in China, Kazachstan enMongolië die hem onderdak gaven. Als Egraz in Parijs aankomt, heeft hij zes paarden 'versleten' en zo'n twaalfduizend kilometer afge legd, het meeste stapvoets. Zelfs menig ervaren ruiter moet al pijn krijgen in zijn achterste bij de ge dachte daaraan. Zo niet Egraz. „Pijn? Welnee, met mijn kont gaat het fantastisch!" TROS-presentatrice Tineke Verburg in VARA TV-Magazine: „Mijn opmerkelijkste daad? Ik denk het feit dat ik de baan bij Aktuaaannam. Het was heel eng om als 'omroeptrutje' naar een actualiteitenrubriek te verhuizen. Wibo van der Linde ging daar net weg en de collega's zagen mij daarvoor terugkomen. Dat was voor hen niet echt feestelijk." OPLOSSING DAGPUZZEL DINSDAG Horizontaal: 1. Armenzorg; 9. vuil; 10. ober; 11. om; 12. aan; 14. ei; 15. en gel; 17. dit; 19. aks; 21. dal; 22. oma; 23. log; 25. Eta; 27. eivol; 30. ar; 32. rad; 33. ge; 34. naja; 36. eter; 38. etensrest. Verticaal: 1. Avond;2. rum; 3. mi; 4. elan; 5. zone; 6. Ob; 7. ree; 8. gries; 13. aga; 15. etage; 16. lamel; 18. Ido; 20. kat; 23. liane; 24. eva; 26. alert; 28. Iran; 29. Oder; 31. rat; 33. ges; 35. je; 37. te. DAGPUZZEL do. 5 mrt. HORIZON TAAL: 1. Strik; 4. tennisterm; 6. elpenbeen; 9. werelddeel; 11. voorzetsel; 12. stapel; 13. voor zetsel; 15. keg; 17. nobel; 19. En gels bier; 20. Ja panse parel- duikster; 21. jong dier; 23. god v.d. liefde; 24. uitroep van pijn; 25. hand vat; 27. voorzet sel; 28. mario net; 32. toe vluchtsoord; 34. graanafval; 35. wig. VERTICAAL: LM' JP-47 schip; 5. waterstand; 7. durende vijandschap; 8. rivier in Frankrijk; 9. handgeklap; 10. ranonkelachtige plant; 11. stad in Japan; 14. noodsein; 16. mager; 18. waterkering; 22. flink; 23. behoeftige; 26. ereis; 29, gladde zijden stof; 30. vogel; 31. klein kind; 33. landbouwwerktuig. Toptennissers zijn vaak niet zo happig op persconferenties, zeker niet een paar minuten na een ver loren partij. Dan zijn ze niet zel den nukkig en slecht bestand te gen kritische vragen. Toch ziet de spelersvakbond ATP de mach', van de media wel in. Dit jaar zijn wereldwijd zelfs spe ciale acties in het leven geroepen om de tennissers en hun kritische volgers nader tot elkaar te bren gen. Een voorbeeldje daarvan was dinsdagmiddag het Happy Hour in het perscentrum van Ahoy', waar deze week het ABN AMRO- wereldtennistoernooi wordt ge houden. Spelers als Richard Krajicek, Paul Haarhuis en Greg Rusedski ston den achter de tap, schonken de drankjes in en keuvelden infor meel met de journalisten. Mis schien met frisse tegenzin ('Laten we net doen of we goed met de journalisten kunnen opschieten', zei Krajicek tegen zyn maten), maar toch. Anders is het als de journalisten nog geen tien jaar oud zijn en hun bewonderende ogen tijdens de persconferentie niet van de spe lers kunnen afhouden. Zoals gis termiddag in Ahoy', waar de tradi tionele Kid's Day werd opgeluis terd met het al even gebruikelijke vragenspel tussen spelers en jour nalisten. Vier spelers ondergin gen die persconferentie, drie Ne derlanders (Jan Siemerink, Fer- Jan Sieme rink reageert als de kinde ren proberen zijn aarsöacht te trekken. r f-otc trnstfCof non Wibier en Peter Wessels) en de Fransman Guillaume Raoux. De tientallen journalistjes in spc waren de kraker van Siemerink tegen Ivanisevic uiteraard niet vergeten. En zijn tegenstander van vanavond. Raoux, zat aan de andere kant van de tafel. „Wat zijn jouw sterke punten?" vroe gen ze hem dus tactisch. „Dal moetje maar Jan vragen," luidde het antwoord. Les een in ontwij kende vragen voor de kleine pen nenlikkers. Geinig Jan Siemerink zat met een ka merbrede glimlach achter de ta fel. Hoe het voelde om een beken de Nederlander te zijn? De Rijns burger vond het wel geinig. „Als mensen aan je vragen hoe het gaat. hebben ze toch inieressc in je werk. Dal is toch leuk?" De kinderen waren flink onder de indruk van het geld. dat Raoux in zijn loopbaan bij elkaar heeft ge slagen. Bijna twee miljoen dollar, dal is een flinke spaarpot vol. „Oohhhh." klonk het bewonde rend. „Zoveel?" „Maar jullie moeten niet denken dat iedereen zoveel geld ver dient," riep Fernun Wibier. die naast hem zat. „Dat geldt alleen voorde topspelers en dan ook nog voor een korte periode. Veel ten nissers die niet tot de wereldtop behoren, komen maar met moeite rond." Dat al deze jonge tennisfanaten dus hun school niet moeten ver waarlozen, waarschuwde Sieme rink. „Dat heb ik ook niet ge daan," zei hij. „Ik heb ook eerst mijn school afgemaakt. Want niet iedereen kan prof worden." Maar je kunt er toch altijd nog van dromen, zag je de journalistjes denken. Door Joke Korving Het is een relaas geweest over on voorstelbare tegenslag en veel verdriet. Toch zegt Linda Stolk bijna aan het eind van dat ge sprek: „Het leven voelt weer goed." Ze kan ook wat optimisti scher zyn. Linda (32) heeft kort geleden haar ondememersdiplo- ma gehaald en is pas aan een an tiekcursus begonnen. Nog even en het plan om Engels antiek te gaan verkopen, wordt verwezen- •lijkt. Maar dan nog zijn er grote problemen. Linda Stolk kan haar linkerarm nauwelijks meer gebruiken. Een verkeerde prik om bloed af te ne men bij een medische keuring in maart 1993, veroorzaakte 'post traumatische dystrofie'. De spie ren van haar arm functioneren nagenoeg niet meer. Sinds de fa tale prik wordt ze bovendien ge kweld door pijn. Linda werd volle dig arbeidsongeschikt verklaard. Zij heeft inmiddels een proces aangespannen tegen het medisch keuringsinstituut. Halverwege 1996 trad er,dankzij onder meer intensieve fysiothera pie, een lichte verbetering op. „Ik voel me vanaf die tijd wat energie ker, hou dingen langer vol. De pijn lijkt ook draaglijker." Voorburgse Linda Stolk, altijd ge wend geweest aan een druk be staan, durfde aan een toekomst te denken. „Ik wilde weer iets gaan Linda Stolk: 'Ik wilde weer iets doen. Maar dat moest wel inpas baarzijn in mijn situatie'. Foto JacquesZorgmarVGPO doen. Maar wat? Het moest wel in pasbaar zijn in mijn situatie. Ik heb zo mijn beperkingen. Autorij den bijvoorbeeld kan ik niet meer. Ik kan ook niet temidden van mensenmassa's zijn, omdat ik veel te bang ben dat iemand te gen mijn arm stoot." Antiquair Een tante uit Engeland bracht uit komst. De Britse is antiquair en vroeg Linda een deel van haar werk over te nemen. „Zij koopt in Engeland antieke spullen op en verkoopt die op antiekbeurzen. Ze is over de zestig en wil nu stop pen met de verkoop. 'Ga jij dat in Nederland doen', suggereerde ze. Vast stond meteen dat het nooit grote voorwerpen konden zijn; Linda moest zich op de kleinere artikelen richten omdat zij niet kan tillen en sjouwen. Ze sprak het plan door met haar specialisten van het St. Antonius- hove Ziekenhuis in Leidschen- dam. Die vonden het een prima idee, maar er waren wel voorwaar den. Linda moest een woon/win kelpand zoeken, zodat ze niet hoeft te reizen. Bovendien werd haar op het hart gedrukt geen vol le werkdagen te maken. De volgende stap was het GAK Daar kreeg ze totale goedkeuring voor het plan en ook de mogelijk heden tot het volgen van noodza kelijke opleidingen. Het GAK zorgde bovendien dat zij in con tact kwam met AVO-Arbeid, de or ganisatie die mensen met een handicap begeleidt bij het vinden van een passende werkkring. Want van het ene op het andere moment kun je gehandicapt zijn, heeft Linda Stolk ondervonden. De medische keuring had ze in 1993 nodig vanwege een hypo theek voor een huis en een daar aan gekoppelde levensverzeke ring. „Het waren simpele verrichtin gen, zoals een bloedafname. Er werd ontzettend met de naald in mijn arm gewroet voor die prik; het bloed spoot daarna alle kan ten uit. Vlak erna voelde ik pijn." Diagnose Linda ging direct de volgende dag naar de huisarts, die op dat mo ment geen goede diagnose kon stellen. Maar de pijn bleef aan houden. Ze werd doorverwezen naar diverse ziekenhuizen voor onderzoeken. In augustus 1993 kreeg ze van de neuroloog de dia gnose: posttraumatische dystro fie. De arts gaf haar tegelijk een prognose. „Het kan ineens over gaan of nooit, vertelde hij. De neu roloog heeft toen een intensief be handelingsprogramma opge steld." Gelukkig gaat het nu een stuk be ter met Linda. Ze heeft intussen ontdekt dat er toch mogelijkhe den zijn. Ook dat helpt wellicht. Bovendien was de steun van haar man, familie, artsen en fysiothe rapeuten een weldaad, vertelt ze. AVO-Arbeid bleek evenzeer een hulp. Met de instelling schreef zij Samen een ondernemersplan. Dankzij dat plar kreeg ze de fi nanciering rond voor de aankoop van een woon/winkelpand. „In mijn geval is dat toch wel bijzon der; het is een vrij grote som die ik nodig heb." Linda Stolk, die sinds een paar weken de kunst- en antiekcursus volgt bij het veilinghuis Glerum. zal straks in haar winkel artikelen van ongeveer na 1800 verkopen. Op tafel heeft zij het een en ander uitgestald, zoals wat Royal Albert- servies, een setje botermesjes, le pels en decoratieve vaasjes. „Mijn tante weet wat gewild is. Zij blijft voor mij inkopen. Het is wet de bedoeling dat zij my gaat introdu ceren in het Engelse inkoopcir cuit. Maar nu is dat teveel voor mij. Dat gebeurt als ik me nog wat sterker voel." Haar zaak krijgt de naam 'Treasu res' ofwel 'Schatten'. „Ja," lacht ze door haar tranen heen, „óf dat een dubbele betekenis heeft." Een Britse uitgeverij gaat 20.000 kinderboeken uitgeven die stinken naar olifantenpoep, schoollunches en zweetsokken. Wanneer lezers over de met speciale inkt gedrukte letters wrijven, kornen de geuren los. De twee delen van de stinkuitgave heten Pooey Zoo en Stinky School. Uitgever Stanley Press hoopt er een nieuw lezerspubliek mee te berei ken, zo meldt de BBC. De orka Keiko, die door zijn rol in de film Free Willy wereldbe roemd werd, verhuist volgend jaar uit een aquarium in New port, Oregon, naar het grootste omheinde waterverblijf ter we reld. Vertegenwoordigers van de stichting Free Willy Keiko, die de zwaardwalvis bezit en wil vrij laten, hebben gemeld dat een 22.000 kubieke meter groot ver blijf wordt aangelegd in een baai aan de Noordatlantische kust. Daar kan de ongeveer 20 jaar ou de Keiko, die 18 jaar in gevan genschap leeft, wennen aan het leven in vrijheid. De stichting bracht de orka in 1996 van een bekken met chloor- water in Mexico over naar het" zeewateraquarium in Newport, Oregon. Zoon Tom heeft gister met vee) aplomb voor de eerste maal ge bruik gemaakt van zijn democra tisch recht om te stemmen. Hij wilde niet zeggen welke partij hy zijn stem gegund had. dus het zal wel een splinterpartij zijn die zich legalisering van alle drugs als voornaamste doet heeft gesteld. Zo hebben we allemaal onze prio riteiten. Zelf heb ik lang vergeefs gezocht naar een partij die zich, in ieder geval op papier, bereid toonde de groeiende armoede te bestrijden met bijvoorbeeld de 6,5 miljoen gulden gemeenschapsgeld die nu bijna bestemd waren voor de aan koop van een toevallig in Neder land verblijvende Cezanne. Dat bedrag bleek gelukkig te laag. Een vermogende anonymus heeft toen de benodigde 35 miljoen uit een achterzak getrokken om ons het verlies van dit schilderij te be sparen. De opgeluchte snikken weerklonken door hel hele vader land. Een nieuwe ramp dreigt echter al. De handschriften van de schrijver Simon Vestdijk zullen op de vrije markt verkocht te gaan worden omdat het Letterkundig Museum maar vijf ton voor de aankoop ter beschikking heeft en de weduwe Vestdijk daar niet prettig genoeg van met pensioen kan. Mijn hart bloedt voor haar. Als staatssecre taris Nuis het echter waagt om zijn uitgespaarde 6,5 mifooen nu in te zetten voor de handschriften van Vestdijk ga ik pas echt bloed zien. Er mag wat mij betreft geld, zelfs een boel, worden gespendeerd aan kunst en cultuur, want schoonheid is het broodnodige voedsel voor de ziel en zonder ver armen we dus allemaal Maar 6,5 miljoen vooreen schilderij, laat staan 15 miljoen, is een hoeveel heid geld waarmee voorlopig nog nuttiger dingen gedaan kunnen worden. Dan maar even geen Ce zanne, of desnoods een fraai inge lijste poster. En waarom zou mevrouw Vestdijk geen genoegen nemen met vijf ton voor handschriften die ze niet eens zelf geproduceerd heeft? Er zijn hele volksstammen die in hun hele leven niet zoveel geld bijelkaar gezien hebben en toch een tevreden oude dag slijten. Ze klaagt dat zc jaarlijks nog maar f 10 000 aan royalty's over Vestdijks boeken ontvangt. Ook al geld waar ze niets meer voor hoeft te doen behalve het uitgeven. Zijn haar persoonlijke hebberigheid en hang naar comfort belangrij ker dan betere voorzieningen in de gezondheidszorg of hel onder wijs? Alle politieke partijen hebben de kreet armoedebestrijding wei hoog in het verkiezingsvaondel staan maar ik heb niemand in de Kamer horen protesteren tegen Nuis' voornemen miljoenen uitte geven aan één Frans doekje. Ik begreep gister voor het eerst hoe mensen ertoe komen om hun stem verloren te laten gaan. Ik heb mij echter niet laten kennen en heb toch gestemd, en wei op de lokale partij die ervoor gaat zor gen dat alle inwoners van mijn dorp een eigen zwembad in de achtertuin krijgen. Weg met de ar moede. De rechter mr. Jesse van Muyiwijck Heinz Rene Windigcn Eddiede Jong /aetm'// tweede tzxsec scacot /Ar DE 0OA GDHSTf&C7&& VA// C.OLA DGfHLMAS AAA/ EEEEA/, ZÜG4 T HAA/E AZT 7Q-7AAL IA/HET fvATEfl VIEL- TOe-eVje. wat" zier vie «JERSUAATD© BR SLECHT oir, ze<s j \jreseh)k PAT OÏTGETCEROE SejldHT; Die haajgwau^m pie TKACiSCHE «SeKAMgrupe AV W-iK WA Af? SAAT'T OVER 7 paKi.oze HeRoWeveptsuAAFpe^ V 1M A^VSTERpAM.. pie EËW OPS/AM6TC«yiS. Ai V EEXS7E AOSEL T&cE OEOE2ETTE' A>A EEGAAI 14W &Ajv2fG& £t/i/£VE. - BMSi-A... ZwA/VtzvV* M. /V/7 AIS 'm/jvbM. Fred Basset Peanuts Charles M. Schulz Kun je'h foxte^fer' -Vj-eigenheimer <*- noemen'? FRED BASSET by C RAH AM Spotje wil nooit YYiet cmsF spelen; Hfj iserg ap zichzelf. y~ DIT 16 EEN MOEILIJK PROEFWERK. DIT IS GEEN PROEF WERK, SIR..ZE WILLEN ALLEEN JE GEBOORTE DATUM WETEN.. TE LBAT..IK HEB AL 1492 OPGESCHREVEN! Bereiding: U kunt dit recept op twee manieren ma ken. De rauwe balletjes op satéprikker steken en on der de hete grill van de oven (of in een grillpan) gaar roosteren. Of de balletjes gehakt in de koekenpan gaar braden en dan pas op stokjes te steken. Eventu eel kunt u de balletjes bijvoorbeeld 's ochtends al klaarmaken en aflaten koelen, dan op stokjes steken en vervolgens in de magnetron opwarmen. Sjalot pellen en snipperen. Olie verhitten en hierin sjalot 2 minu ten zachtjes fruiten. Intussen knoflook pellen. Knoflook boven pan uitpersen en 1 minuut meef- ruiten. Citroensap en nasikruiden toevoegen en pan van fornuis ne men. Inhoud koekenpan laten afkoe len. In kom gehakt mengen met ge kruid uimengsel, ketoembar en peper en zout. Hiervan balletjes draaien. Bal letjes in de koekenpan bruin en gaarbakken en op satéprikkers steken. Lekker met pindasaus en seroen deng Ingrediënten (4 personen): l sjalotje, 1 eet lepel olie, 1 - 2 tenen knof look, 2 theele pels citroen sap, 1 eetlepel nasikruiden, 500 gram run dergehakt, mespunt ke toembar, peper en zout.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2