Actueei Extreem-rechts weggevaagd Stadhuis Rotterdam even van de SP In Rotterdam loopt alles goed, Den Haag is het lelijke eendje Schande uitgewist Beperkt treinverkeer 'Kiezers hebben ingezien dat stemmen op racisten niet helpt' Enige CD-raadslid ziet verkiezing als 'een overwinning voor mezelf Rotterdams Dagblad Commentaar IPv Djanko Rotterdams Dagblad Donderdag 5 maart 1998 bP-partij lei der Jan Marij nissen, met PvdA-mmis terMelkert het enige lan delijke kop stuk dat in Rotterdam aanwezig was, werd door al e me dia extra ge- Foto Moreel Anto ni&se/ANP Rotterdam Het Rotterdamse stadhuis is eventjes van de SP en van landelijk voorman Jan Marij - nissen in het bijzonder. Hij is met PvdA-minister Melkert het enige landelijke kopstuk, dat in Rotter dam aanwezig is en bovendien ie mand die door alle media extra wordt gevolgd. Dus lopen de ca mera's en verlichten de jampen de Burgerzaal van het stadhuis als Marijnissen een kopje koffie haalt Chris van Heumen loopt ernaast en glimt. Het is vooral zijn avond. De Rotterdamse lijsttrekker gaat immers van één naar vier zetels. „Het is de beloning voor het werk dat we hebben gedaan. We reken den op winst, maar vier zetels is boven verwachting." Marijnissen, terug in het par tijkantoor in de Vijverhofstraat in Rotterdam, geconfronteerd met uitslagen in percentages: ..Hoe veel zetels zijn dat? Negen kamer zetels? Vierhonderd gemeente raadzetels? Hoe is het mogelijk? Dit hadden we nooit verwacht. Het is ongelooflik. Wc zuilen in een aantal gemeenten de grootste partij'worden". Later blijkt dat het waarschijnlijk iets minder zal zijn, maar nog al tijd veel meer dan de SP voor mo gelijk heeft gehouden. Partijleider M-'ijnissen verwijst voor het sua van zijn partij naar de inzet van de leden. „Zij hebben de afgelopen jaren en niet alleen tijdens de verkiezingscam pagne keihard gewerkt. Daar ben 3 k heel trots op." Volgens hem weten steeds meer kiezers wat zij aan zijn partij heb ben. „We hebben laten zien dat we geen actiepartij zijn. maar een ac tieve politieke partij. Zowel in ge meenten als in de Tweede Ka mer." Veel mensen hebben, meent hij, gestemd op zijn partij omdat zij kritiek hebben op het paarse regeringsbeleid. „Deze mensen wiilen geen tweedeling in de samenleving." Marijnissen durft nog niet te den ken wat de landelijke verkiezin gen op 6 mei zijn partij zullen brengen. „Als je je realiseert dat één op de drie Nederlanders woensdag op de SP heeft kunnen stemmen omdat we maar in 59 ge meenten mee hebben gedaan, wat gebeurt er dan op 6 mei als ieder één zijn stem op de SP kan uit brengen?" De nummer twee van de Rotter damse lijst, Patrick Keizer, staat door de grote winst wellicht voor een aangenaam dillemma. Hij is ook lijsttrekker in Charlois en daar heeft de partij vier zetels ge haald. „Dat betekent dat we met de WD de tweede zijn en de PvdA met ons coalitie-onderhandelin gen zal moeten voeren. Komen we in het dagelijks bestuur, dan ga ik niet in de raad." Hij acht die kans overigens klein. „Ik wil een beetje water bij de wijn doen, maar het Rotterdam - Dordrecht Zaterdag 7 maart de hele dag Zondag S maart tot 15.00 uur Wegens werkzaamheden aan het spoor rijden er op zaterdag 7 maart de hele dag en op zondag 8 maart tot 15.00 uur geen sneltreinen en Intercity's tussen Rotterdam Stadion en Dordrecht en geen stoptreinen tussen Rotterdam Lombar- dijen. Barend recht en Zwijndrecht. NS zet bussen in. Houdt u rekening met een extra reistijd van ongeveer 30 minuten. Reist u met de trein van Leiden/Den Haag/Rotterdam naar Dordrecht/Roosendaal/ Breda/Eindhoven of in omgekeerde richting? Dan reist u tussen Rotterdam Stadion en Dordrecht per bus. Vanaf Dordrecht kunt u uw reis per trein vervolgen naar Roosendaal, Breda en Eindhoven. Reist u met de stoptrein tussen Rotterdam en Dordrecht? Dan reist u tussen Rotterdam Lombard ij en, Ba rend recht en Zwijndrecht per bus. Vanaf Zwijndrecht rijden er weer trei nen naar Dordrecht en verder. Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze en andere werkzaam heden in dit weekend? Kijk op Teletekstpagina 754, bel OV Reisinformatie 0900-9292 (75 ct/min), raadpleeg Internet (http://www.ns.nl) of haal de gele folder op het station. Uiteraard staan onze loket listen en conducteurs u ook graag ie wuoid. moet wel heel rood blijven." De SP lijkt vooral de proteststem- mers, die vier jaar geleden voor extreem-rechts kozen, aan zich te hebben gebonden. „Nee," zegt Keizer, ..ik geloof per se niet dat wij nu al> 'naai mensen hebben die toen zo n hekel aan buitenlan ders hadden. Ze wilden alleen hun protest kwijt. Dat hebben ze via ons gedaan, maar ook via de WD." De SP is vandaag meteen begon nen met het bedanken van de kie zers. In het hele land worden affi ches opgehangen met de tekst: „Tegenstemmers, bedankt. Op 6 mei de finale." Burgemeester Peper: „Er was in Rotterdam een zetel of tien te ver delen, waaronder die 2es van CP en CD. Wie daarvoor in de markt zou zijn en zijn gezicht zou laten zien, kon die beet pakken. Dat is de SP geweest." Door Carel van der Velden Rotterdam In Nederland werd afgelopen week wat lacherig ge daan over Rotterdam. De we reldhaven met de futuristische architectuur zou de bekendma king van de landelijke verkie zingsuitslag wel weer hopeloos ophouden, was de veronderstel ling. Want in Rotterdam worden de stemmen nog met ae hand geteld en dat werd vier jaar gele den doorwerken tot in de kleine uurtjes. Maar de stad revan cheerde zich wonderbaarlijk. Tien voor elf was gisteravond de uitslag bekend, als eerste van de vier grote steden En dat was met name pijnlijk voor Utrecht en Den Haag, steden die vele miljoenen hebben geïnvesteerd in stemcomputers. Rotterdam plukte de vruchten van de inzet van extra tellers. Si multaan werden de uitslagen van de raadsverkiezingen en de deelraadsverkiezingen geteld, waarna de uitslagen per stembu reau in de computer werden in gevoerd. Geheel volgens sche ma kon de uitslag en de zetelver deling worden doorgegeven. Hoe anders liepen de zaken in Amsterdam, waar net als in de Maasstad het rod^ potlood nog dienst doet bij de verkiezingen. Ook in de hoofdstad was een planning gemaakt en die wilde dat de eerste uitslagen om ne gen uur bekend zouaenzijn. Het boze gezicht van burgemeester Patijn verried dat het goed mis was. De uitslagen waren ernstig vertraagd door een storing in een hoofdcomputer bij het Re gister Amsterdam. Pas vlak voor elf uur kwamen de eerste uitsla gen binnen. Het was tot laat in de avond nog niet mogelijk een nieuwe zetelverdeling in de ge meenteraad of een opkomstper centage te geven. Dankzij Henk Westbroek sprak iedereen in de Domstad gister avond over Leefbaar Utrecht, maar de nieuwsgierigen naar de uitslag spraken van !Traag UtTecht.' Pas om tien voor half twee kon de voorzitter van het stembureau de sensationele uit slag bekendmaken. Gesterkt door de peilingen en de tussen standen was het feest bij de raadsleden voor de lokale pro testpartij reeds lang begonnen. Tsja, en toen was er nog Den Haag, net als Utrecht in het trot se bezit van stemcomputers.In grote steden zou de uitslag in theorie een uur, hooguit twee uur na het sluiten van de stem bussen bekend moeten zijn. Mooi niet. Halverwege de avond was daar nog maar zes procent van de stemmen geteld. De vertraging werd veroorzaakt doordat één stembureau ver zuimde de uitslagen in te voeren in de hoofdcomputer. Daardoor moest alles opnieuw worden ge laden. De hofstad eindigde als hekkensluiter bij de gemeente raadsverkiezingen. Rotterdam Extreem-rechts is gisteren nagenoeg van de politieke kaart geveegd. Overal in het land moeten Centrumdemocraten en CP'86-vertegenwoordigers in de gemeenteraden hun boel tje pakken. De verliezen zijn opzienbarend. Zo houdt de CD in dit land nog één raads- zetel over: in Schiedam. Ze hadden er 42... CP'86 keert nergens meer terug. Het Ne derlands Blok behoudt een zetel in Utrecht. De kiezers in de Rotterdamse re gio rekenden ondubbelzinnig af met de extreemrechtse volksver tegenwoordigers, die vrijwel in ie dere gemeente ruzieden met el kaar. Op een enkeling na lieten zij hun gezicht nauwelijks zien in de raden. Rotterdam telde vijf CD'ers en één CP'86-raadslid. Ze ruimen allemaal het veld. In Dor drecht verdwijnen alle drie CD'ers. In Schiedam kelderden de CD'ers van vier naar één zetel. Zwijndrecht (twee CD'ers) is ook af van extreem-rechts. Spijkenis- se idem dito: min drie. Hard Voor de 'slachtoffers' kwam de klap hard aan. Wim van Ginneke stond gisteren bedremmeld in een hoekje van het Rotterdamse stadhuis. De fractievoorzitter van de Rotterdamse Centrumdemo craten geloofde er al niet meer in, nadat negentig procent van de stemmen in Rotterdam was ge teld. En even later: „Nee, hoor, het, blijft nul," bevestigde een zijn partijgenoten. Van Ginneke zelf zou er trouwens toch al mee stoppen. Niet omdat hij een aanvaring had met partij leider Janmaat, zoals velen vol gens hem willen doen geloven, maar wegens privéredenen. Zijn vriendin vindt het maar niets dat hij voor een extreem-rechtse par tij in de gemeenteraad zit. Maar dat zijn partij nu tot nul wordt ge reduceerd, dat komt zelfs bij de vertrekkende CD-kopman hard aan. „Dat we niet op winst zouden zitten, wist ik wel," klinkt het mat. „Al geloofde ik die peilingen niet zo." Wegblijven van het 'verkiezings- bal' in het stadhuis - de CP'86-ers Freling en de van de-CD overge stapte Teijn worden niet gesigna leerd- wüde de grote verliezer Van Ginneke niet. „Ik ben uitge nodigd voor deze bijeenkomst, dus dan kom ik." Nog steeds ver doofd door de realiteit haalt hij eerst zijn schouders op als hem wordt gevraagd naar een verkla ring voor de totale ontmanteling van zijn partij. Maar dan, na een slok van een nieuwe pils, doet hij toch een poging. Eerst klinkt het overbekende ge luid. „Er verdwijnen nu eenmaal steeds meer autochtone Rotter- GemeenteraadszetelsextreemFt'ê~chts Almelo Enschede Zwolle Arnhem Amersfoort Utrecht Alkmaar Amstelveen Amsterdam Beverwijk Haarlem Haarlemmermeer Heemskerk Hilversum O weggevaagd 9 A zetel N.B.:in het overzicht zijn geen gemeenten opgenomen waar tussentijdse verkiezingen zijn gehouden. O Zwolle sterda EnschedeQ Utrecht Den Haag'g Arnhem O Hoorn Purmerend Velsen Delft Dordrecht Den Haag Katwijk Leiden Schiedam Dordrecht V(is&ngenv oven van\ crii rens dammers naar buiten de stad, hè." Daarna volgt een meer steek houdend argument. „We hebben ook vier jaar last van de CP'86 ge had," doelt Van Ginneke op het negatieve beeld, dat die partij ex- treem-rechts bezorgde door diver se incidenten, zoals de mishande ling van GroenLinks-wethouder Herman Meijer. „Ik zeg al vier jaar dat we niet met CP'86 op een hoop geveegd willen worden, maar er wordt niet geluisterd." „En daarnaast," vervolgt hij, „hebben de partijen die het hier voor het zeggen hebben, de afge lopen vier jaar dingen gedaan waarom wij hebben geroepen. Zo als de aanpak van drugsrunners, criminaliteit en schooluitval. En de WD heeft ons natuurlijk ook de wind uit de zeilen genomen. Elke keer roept Bolkestein iets over allochtonen, wat dan later weer wordt afgezwakt." Over de toekomst van de CD wil hij geen voorspelling doen. „Ik blijf in ieder geval lid." Van Ginneke, in tegenstelling tot veel partijgenoten in den lande trouw bezoeker van raads- en commissievergaderingen, verwijt zichzelf niets. „Ik heb bjj mijn aantreden beloofd dat ik bij mijn afscheid een bijdrage zou hebben geleverd. Nou, dat heb ik ge daan." Bij de andere partijen overheerst opluchting door het verdwijnen van extreem rechts. „Hoi, heer- Door Jan Rozendaal Schiedam A. Bierhuizen uit Schiedam is na de gemeente raadsverkiezingen van gisteren nog het enige CD-raadslid in Ne derland. „Ja," zei hij vanmorgen op weg in de auto naar z'n werk, „dat heb ik ook begrepen. Of de CD dan nog bestaansrecht heeft? Zo lang ik nog een zetel heb, heb ik bestaansrecht." De 38-jarige Schiedammer ziet het als 'een overwinning voor mezelf. „Als persoon heb ik me de afgelopen vier jaar in Schie dam goed opgesteld," vindt hij. „ïk heb geen raadsvergadering overgeslagen. Hoe het komt dat de CD alleen nog maar in Schie dam in de raad zit?- Schiedam is een voorloper. Vier jaar geleden hadden we procentueel hier ook de meeste stemmen." Bierhui zen wil niet onvermeld laten dat hij toch niet de grootste verlie zer is. „Dat is D66. Die ging van zes naar twee zetels. Ik denk dat wij veel stemmen hebben verlo ren aan AOV, Nederland Mobiel en de S?, allemaal nieuwe partij en in Schiedam," Het beeld dat de Centrumdemo craten niets hebben gedaan en daarvoor een afstraffing krijgen, spreekt Bierhuizen tegen. Vol gens de Schiedammer, die een dikke negenhonderd stemmen haalde, is het vooral 'de druk van buiten' waaraan de partij is bezweken. „Het is toch niet nor maal dat je in een democratisch land zo wordt genegeerd? We zullen nu onze wonden moeten likken en daarna kijken wat er fout is gegaan. Misschien is het de uitstraling van de top ge weest. Dat zou heel goed kun nen. Na de Tweede Kamer-ver kiezingen weten we meer." lijk," zegt wethouder Herman Meijer van GroenLinks. „Geluk kig komen we dat gajes niet meer tegen op het stadhuis." Ook zijn PvdA-eoIlega Hans Si mons is blij. „Dit is het mooiste van de avond. Ze zijn met de grond gelijk gemaakt. De Rotter dammers hebben ingezien dat stemmen op partijen die racis tisch zijn Rotterdam niet verder helpt." Volgens hem hebben ook de grote partijen 'hun les' geleerd en meer aandacht gekregen voor veiligheid en leefomgeving. Die lijn moet worden voortgezet, vindt hij. Burgemeester Peper is in zijn nopjes met de teloorgang van CD en CP'86. „Nederlanders laten graag proteststemmen horen, maar als die partijen ruzie gaan maken, houdt het op voor ze. Bo vendien hebben we bij herhaling gepleit voor een volwassen opstel lingen tegen deze partijen. We zijn het debat aangegaan. Echte democraten zijn niet bang. Het gaat om argumenten. De demo cratie kan wel tegen een stootje." Peper gelooft ook dat het 'geïnte greerd veiligheidsbeleid' van de gemeente wat heeft betekend om de extreemrechtse onvrede weg te nemen. Vooral de sluiting van Perron Nul is, denkt hij, een goe de zet geweest. „Het werkt als de gemeente toont dat het wat kan doen in de wijken," Janmaat Jaap van Donselaar. onderzoeker aan de Rijksuniversiteit Leiden en deskundige op het gebied van extreem-rechts, noemt het verlies 'buitengewoon groot'. „Het is gro ter dan ik had venvacht. Op basis van wat ik nu weet. verliest de CD driekwart van haar aanhang. Zet deze trend door, dan is Janmaat straks in de Tweede Kamer goed voor hooguit twee zetels." Hy geeft als belangrijkste oorzaak van het verlies de ruzies in de ex treem-rechtse partijen. Ridderkerk Rijswijk Rotterdam Schiedam Zoetermeer Zwijndrecht Viissingen Eindhoven Brunssum Heerlen Maastricht Roermond Aimere Lelystad CP'86 De kiezer heeft afgerekend met extreem-rechts. In heel Nederland houden de volgelingen van Janmaat, Glim merveen, Freling en consorten nog maar twee gemeente raadszeteltjes over, waarvan een in de Rijnmond, in Schiedam. Vooral voor deze regio is de teloorgang van CD en CP'86 een ver heugend feit. Vier jaar geleden was het bepaald niet fijn om Rijn- monder te zijn. Extreem-rechts haalde pijnlijk hoge scores in juist dit gebied, een verschijnsel dat Rotterdam en omgeving de reputa tie van 'bakermat van het neo-nazisme' bezorgde. Het was in 1994 geen verkiezingsresultaat om trots op te zijn. Maar de schande is gisteren uitgewist. Een stad als Rotterdam stemde weer redelijk 'normaal', met dien verstande dat de PvdA veruit de grootste partij is gebleven. De bespiegelingen van de plaatselijke WD over een liberale burgemeester in deze typische werkstad blijft een droom. Althans deze eeuw. Met enige fantasie - door PvdA, GroenLinks en de SP bij elkaar op te tellen - kan zelfs wor den gesteld dat Rotterdam weer 'rood' is geworden. Dat is mis schien wel dé verrassing van de raadsverkiezingen van 1998. Deze constatering verdient echter wel een paar kanttekeningen, die de vreugde in het progressieve kamp enigszins zullen intomen. Een deel van de (protest)stemmen in de oude wijken verschoof van de extreem-rechtse partijen naar de Socialistische Partij. Het is maar de vraag of men daar binnen de SP zo trots op moet zijn. De Stads partij, luis in de pels van de Hansen en de Brammen, behield zo waar twee zetels. Een progressieve partij als D66 kwam nog meer in een vrije val terecht dan was voorspeld. En hoe men het ook wendt of keert is het een gegeven dat de WD, ook in Rotterdam/Rijn mond, nu definitief kan worden betiteld als een machtige partij die niet zomaar valt te negeren. PvdA-lijstaanvoerder en collegeforma- teur Simons zal in Rotterdam van goeden huize - en met goede ar gumenten - moeten komen, wil hij inderdaad de liberalen de ko mende vier jaar in de oppositiebanken krijgen. Het beloven in Rotterdam, maar ook in tal van andere gemeenten, de komende weken boeiende college-onderhandelingen te worden. Bijvoorbeeld in plaatsen als Utrecht en Oud-Beijerland, waar lokale partijen een monsteroverwinning boekten. Het zijn ontwikkelingen waarmee de 'gevestigde' partijen wel degelijk rekening moeten houden, al is de opmars van de plaatselijke groeperingen landelijk gezien minder sterk dan de opiniepeilingen hadden gesuggereerd. De kiezers hebben gisteren ook op andere fronten de opiniepeilers weer behoorlijk in hun hemd gezet, net als vier jaar geleden. Zij hadden niet gedacht dat het CDA het zo aardig zou doen. De partij van De Hoop Scheffer kan hier weer enige hoop uit putten; ze hoeft zich nog niet definitief neer te leggen bij een oppositierol voor nog eens vier jaar. Veel zal afhangen van de komende twee landelijke (campagne)maanden, met als sluitstuk de zesde mei. Dan pas staat echt vast wie in de Tweede Kamer de grootste wordt en wie met wie in zee kan gaan. Paars II is zeker nog geen gelopen race, ook al wil len de huidige drie coalitiepartijen het momenteel nog zo graag. Als Kok het niet wint van Bolkestein en. D66 de schade niet weet te be perken, wordt het zelfs een heel moeilijke race. Het is nu in elk geval maar goed dat de gemeenteraadsverkiezin gen achter de rug zijn. Ze kunnen niet meer worden vervuild door de landelijke politici, die hun campagnes nu geheel op een nieuwe Tweede Kamer en een nieuwkabinet kunnen richten. En daarna zouden ze eens serieus moeten nadenken over een andere organisa tie van de gemeenteraadsverkiezingen, waardoor de lokale demo cratie beter dan thans tot haar recht kan komen. Want Den Haag heeft onmiskenbaar ook nu weer onevenredig diepe sporen nagela ten op de lokale stembusstrijd. Een duidelijke ontkoppeling, ook in de tijd, van nationale en plaatselijke verkiezingen, had er ongetwij feld voor gezorgd dat bijvoorbeeld D66 in de Rijnmond niet zo zwaar was gestraft als nu is gebeurd. En dat een partij als de SP niet zo fors was beloond. Het huidige stelsel veroorzaakt een onzuiver beeld dat in het nieuwe millennium best eens tegen het licht mag worden gehouden. Uitslag verkiezingen Rijnmond fe' Uitslag verkiezingen In de gehele regio van 1994 en 1998 In procenten, 0,5 3,3. EP93 PvdA fêZES l 1 WD 1 OSal CDA 1 066 1 "1 SGP/GPV/PPF ifémi Solidair GroenLinks CO/CP '86 fÉüüü Ouderen SP 1 1 Lokale lijsten ADA. OoET HET VERRASSEND £,oED HEEL WAÏ PgAkliSOiEK DAn OE PRutLAR.A *ÊJ vA" 4«dere ToetesTopT kRECsÊN HET U.ToeL£n vAw 'CpA- RE6EN- WinD/A^S* TyDfwS CE %LE£k £ew CiOUDEw lil Te zy GEWEtsT

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 9