Zeebodem bij Filipijnen met buit bezaaid Hollands Glorie op de maan Zalmsnip Deskundige Dorlas: Eigendomsbewijs geroofde goederen moeilijk te leveren Meer roofbuit Rotterdams Dagblad Commentaar k G IK ockeifis vast- 'IJsvondst is keerpunt besloten het be- geschiedenis' Koppeling kan student beurs kosten BELANCMMJKi MS&I9IMNG Djanko NoTARiSSE* veRPifNfM Te \jeeL •SS. Rotterdams Dagblad Zaterdag 7 maart 1998 Door Joop Spanjersberg Den Haag Hij zegt het met grote stelligheid: alle sche pen die tijdens de Tweede Wereldoorlog richting Japan voeren, hadden geroofde goederen aan boord. Niet al leen kunstvoorwerpen, goud. zilver, juwelen en geld maar ook vitale grondstoffen als olie, rubber en titanium - zo'n beetje alles eigenlijk dat de Japanse oorlogseconomie draaiende kon houden. On vermijdelijke vraag: wie be zit de rechten op de geroofde rijkdommen die Japan niel bereikten en ergens tussen Singapore, de Filipijnen en Japan op de zeebodem rus ten of, zoals wel wordt be weerd, begraven zijn in tun nels in het moeilijk begaan bare noorden van de Filipij nen? Maritiem deskundige H. Dorlas, met als specialisatie de slag om de Pacific in WO II, ontvangt het be zoek thuis in Den Haag, waar zijn bescheiden studeerkamer getuigt van de liefde voor zijn professie. Boeken, mappen en ordners over maritieme zaken alsmede scheepsmodellen vullen de werk ruimte van plint tot plafond. Elke uitspraak wordt onderstreept met citaten uit gereedliggende stan daardwerken of gelardeerd met eigen ervaringen. Als de welhaast legendarische Awa Maru, het in '45 by Taiwan getorpedeerde hospitaalschip dat 40 ton goud vervoerde, ter sprake komt, zwaait hij enthousiast met een exemplaar van de Janae, de officiële verllezenlijst van de Ja panse marine en koopvaardij. Met ingehouden trots: „Ik heb hier ook een scheepsherkenningsboek waarover indertijd alleen Ameri kaanse onderzeebootkapiteins in de Pacific beschikten. Dat is uniek materiaal." Als-erkend krijgsexpert, werk zaamf op de afdéling Maritieme Historie van het ministerie van Defensie, haalt Dorlas naar blijkt z'n neus allerminst op voor 'goud- zoekersbedrijvïgheid Het is inte ressante materie die, mits onder bouwd met harde feiten, kan re kenen op z'n warme belangstel ling. Vraagtekens zet de Haagse deskundige onmiddellijk bij de 'feestverhalen' over de rijkgevul- de Japanse tunnels op de Filipij nen. Die tunnels bestaan, daar over geen misverstand, maar nooit is waterdicht aangetoond dat ze waren volgestouwd met kostbaarheden, manshoge gou den boeddha's incluis. Spelonken Dorlas: „Van de Fiiipijnse oud dictator Ferdinand Marcos die echt onnoemelijk rijk was, is be kend dat hij alles van waarde liet confisqueren. wordt gezegd dat hij ook een deel van de Japan se tunnelbuit in handen had, maar harde bewijzen zijn cr niet. Ik vermoed dat het Japanse leger inderdaad oorlogsbuit op de Fili pijnen heeft verborgen maar niet op grote, georganiseerde schaal. Een artist impression van het Japanse hospitaalschip 'Awa Maru' dat begin '45zonkin deStraatvanïaiwanna te zijn getorpedeerd door een Amerikaanse onderzeeër. Het schip vervoerde onder meer 40 ton goud, 12 ton platina, 40 kisten met juwelen en ettelijke balen papiergeld, niustratieen foto's Asian Pacific Antiquities Den Haag—Meer dan tweeduizend kunstvoorwer pen hebben de duikers op het wrak van het Japan se hospitaalschip tot dusver geborgen, meldt Asi an Pacific Antiquities op Internet, iün meer op winding is in aantocht. Een voor dit jaar geplande buikoperatie op hetzelfde schip is gericht op het bergen van honderden kisten met gouden en zil veren munten, juwelen en (volgens de ladingpa pieren) bijzondere gouden boeddha's. In de nabij heid van het bewuste wrak zouden intussen de resten van één en mogelijk twee andere hospitaal schepen zijn gelokaliseerd. Asian Pacific zegt geen overdreven prijzen te vra gen voor de opgedoken goederen: Chinese mun ten worden aangeboden voor 10 dollar per stuk, delen van Japanse scheepsserviezen doen 150 dol lar per stuken voor een gegarandeerd-echte 18de eeuwse bronzen wierrookbrander wordt 1000 dol lar gevraagd. De aangeboden voorwerpen zijn te vinden op de website van Asians Pacific Antiquities (www. pacificarüfacts.eom). Eert van de kuhstvoowerpen die onlangs door Fiiipijnse duikers uit dë resten van ëehTapans hospitaalschip zijn geborgen. Rechts:Totde opgedoken oorlogsbuit die de Amen kanen te koop aanbieden, behoort ook deze grote bronzen wie- rookbrander. Awa Mam f 'Taiwan glHospilaatechi^gW-gi Singapore.„.j- J ■*'- Voor mezelf heb ik geconcludeerd dat ervan hoog tot laag rovers in het Japanse leger rondliepen, die zich rijk stalen en hun spullen op geheime plekken, zoals in tun nels, grotten en spelonken, be groeven." Onomstotelijk vast staat, meldt Dorlas, dat oorlogsbuit in enorme hoeveelheden via de Filipijnen werd verscheept. Alles van waar de werd naar Japan gestuurd: van genoemde kunstschatten, in be slag genomen goud uit mijnen in Nederlands-Indië tot krijgsgevan genen die dwangarbeid konden verrichten. Duizenden schepen verzorgden het geregelde ver voer; zelfs hospitaalschepen ('hellships') werden daarvoor in gezet. Kvvijt Dcrlas: „Die schépen waren voor zien van Rode Kruis-herken- ningstekens - groene streep over de hele romp en 's nachts fel ver licht- maar ze vervoerden ook grondstoffen voor de industrie en troepen. De krijgsgevangenen la gen op planken in de ruimen en stierven bij bosjes. Geroofde waardegoederen waren stukken waardevoller: diewerden apart, in de dekhuizen, opgeslagen. Er was zoveel roofbuit aan boord dat je nauwelijks van een hospitaal- schip kon spreken. Het waren re gelrechte plunderschepen." De wateren rond de Filipijnen, concludeert hij aan de hand van rapporten, zijn bezaaid met wrak ken van Japanse hospitaal- en koopvaardijschepen. In en voor de Baai van Manilla liggen er vele tientallen; de meeste vergingen er tussen september en november '44. Het zijn deze schepen, veron derstelt Dorlas, die thans door lo kale duikers en bergingsbedrij ven worden opgespoord en van hun kostbare lading ontdaan. Dorlas daarover: „Eigenlek ver baast het me dat het nog zo lang heeft geduurd voordat de schat- duikers in actie zijn gekomen. Dat zal zeker te maken hebben met de verbeterde opsporingsap- paratuur maar ook met Marcos. Wie in zijn tijd iets boven water haalde, was het veelal meteen weer kwijt." Bewijs De vraag over de eigendomsrech ten heeft op zich iaten wachten. Zijn gezicht krijgt een olijke uit drukking. Gedecideerd. „Ik durf met grote zekerheid te stellen dat er Nederlands-Indische bezittin gen bij de kunstvoorwerpen zit ten die nu ineens worden aange boden. Ik acht het zelfs niet on mogelijk dat mensen met .een.In dische achteigroiid'die de 'websi te' van het Amerikaanse bedrijf aanklikken, aangeboden kunst voorwerpen zullen herkennen." Maar hij beseft tegelijk dat het on weerlegbare eigendomsbewijs moeilijk te leveren zal zijn. Van de Nederlandse overheid hebben de gedupeerden weinig heil te ver wachten. Die heeft in het verle den nooit Japanse oorlogsbuit op geëist. Dorlas:Misschien dat de Indonesische overheid iets tegen die Amerikaanse antiekfirma kan ondernemen. Tenslotte is door Ja pan heel veel cultuurgoed uit In dia meegenomen. Als een buitenlandse overheidsin stantie, om het even de Fiiipijnse of Indonesische, ooit Dorlas' me dewerking zoekt voor gegevens over gezonken Japanse boten dan staat zijn uitgebreide archief van zelfsprekend ter beschikking. Met voldoening: „Ik heb de loca tie van elk Japans schip dat inder tijd in de Pacific is vergaan." En als er geldbeluste schatduikers om informatie bij hem aanbellen? „Die zijn ook welkom - ik hou wel van een beetje leven in de brou werij." Door Judith Flier Den Haag' ..Nederland moet de stoutp schoenen aantrekken en in samenwerking met de andere Eu ropese landen het project op de maan in handen krijgen." Dat zegt ruimtevaartdeskundige Wubbo Ockels, die zeer verheugd is over het geleverde bewijs dat er water in bevroren staat op de maan aanwezig is. „Die bevesti ging is voor ons van enorm be lang, Het wordt namelijk hoog tijd dat Europa het initiatief neemt en het ijs op de zuidpool van de maan gaat onderzoeken." De ESA, de Europese ruimtevaartorganisatie waar Ockels werkzaam is, zou daarmee als eerste een stap zetten om een aardse kolonie op de maan vestigen. Voor het project is 400 miljoen gulden nodig. NASA, de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie, maakte deze week bekend dat op de polen van de maan grote hoeveelheden ijs te vinden zijn. Gegevens daarover zijn sfkomstiguit de ruimtesonde Lunar Prospector die zich sinds twee maanden in een baan om de maan bevindt. Een belangrijke vondst, omdat uit het water brandstof gewonnen kan worden waarmee vanaf de maan missies naar Mars mogelijk zijn. Even eens kan water omgezet worden in zuurstof. De maan dreigde als onderzoeks object terrein te verhezen aan Mars, maar met de zekerheid dat er een belangrijke bron vsn ener gie aanwezig is, staat de maan plotseling weer volop in de be langstelling. De Verenigde Sta ten, Japan en Europa staan te trappelen om het prestigieuze project binnen het eeuwige licht', de krater waar nu het ijs is ontdekt. Na dit nieuws blijkt die plaats dus een schot in de roos te zijn." De ruimtevaartdeskundige pro beert driekwart van het benodig de bedrag van het bedrijfsleven los te krijgen. Uit de ruimtevaart- industrie zijn nog geen concrete toezeggingen gedaan. De ESA zou de overige 100 miljoen gulden be schikbaar moeten steüen. Eind nodigde bedrag van 400 miljoen gulden bij elkaar te krijgen. Sinds 1994 is de wetenschapper-astro naut bezig met Euromoon 2000 van de ESA, dat ais doel heeft tij dens de millenniumwisseling voor het eerst gedetailleerde fo to's van het zuidpoolgebied te ma ken. Ockels: „Begin 1994 waren er al indicaties dat er ijs op de maan is. Op basis daarvan planden we voor 2001 het sturen van een 'lander' naar de zuidpool, vol met weten schappelijke instrumenten en ro botwagentjes om de kraters te on derzoeken. Als plaats om te lan den kozen we toen ai de 'piek van maart komen de lidstaten van de ESA in Parijs bijeen om over het project te praten. In juni valt de beslissing. Ockels bevestigt dat de directeur- generaal van de ESA, Antonio Ro- dota, een week geleden een voor stel om samen te werken naar de directeur van de NASA heeft ge stuurd. „Maar Europa blijft dan de voortrekker en de Verenigde Staten rmgen meedoen. Tot nu toe was het andersom en daar moet verandering in komen," zegt Ockels. Carl Koppeschaar, maanexperten wetenschapsjournalist, twijfelt er aan of Nederland in samenwer king met andere Europese landen het project op de maan zal begin nen. „Het geld is er nog niet. De ESA is bezig met expedities naar Mars en wie weet willen ze alleen daar geld aan besteden. We zullen het in juni wei zien." Koppeschaar is in de zevende he mel door het nieuws van NASA. „Dit is een keerpunt in de ge schiedenis!," roept hij enthousi ast. ïn zjjn in c\p boek 'De 1X1 U-t maan' dat in 1992 uit kwam, voor spelde hij al dat er water op de maan is. „Ko meten sloegen 3,3 miljard jaar ge leden kraters van soms wel negen kilometer diep in de maan, Die kometen bestaan uit waterijs, een soort enorme vervuilde sneeuw ballen. Dat ijs is verdampt in de grond en daarna wet» neet 'gere gend'. Op de zuidpool is het con stant 230 graden onder nul en de zon schijnt met in de kraters. Van daar dat het ijs er nog moest zijn." In Japan zijn deskundigen bezig met het ontwerpen van maanste- den. De aanwezigheid van water en dus energie maakt de plannen voor het stichten van een kolonie it«T V- Deze door de NASA vrijgegeven foto toont de noordpool van de maan. Devondstvanijsopzoweldenoord-alszuidpOol biedt per spectief voor exploitie van de maan. Zo wordt in Japan al volop gewerkt aan ontwerpen voor maansteden. fmoafp/nasa op de maan wat concreter, Koppeschaar: „Naar schatting is er tot 1200 miljard liter water aan wezig. Daarmee kunnen duizend gezinnen een eeuw lang wassen, land verbouwen en zwembaden aanleggen. De Japanners ver wachten rond 2008 de eerste over koepelde steden op de maan te hebben gerealiseerd. Ikzelf ver wacht rond 2020 de eerste toeris ten, Rond die tijd, als alles meezit, open ik op de maan mijn eigen reisbureau." Dit voorjaar wordt iedereen verblijd met een inkomensex traatje van 100 gulden. Het is een cadeautje van het paar se kabinet, bedoeld om de gestegen kosten van levenson derhoud, vooral op het terrein van de gemeentelijke tarieven, te compenseren. Het honderdje komt uit de kas van minister Zalm van Financien en heet daarom in de volksmond 'Zalmsnip'. Minister Zalm heeft natuurlijk geen tijd iedereen het extraatje per soonlijk te komen overhandigen. Uitbetaling in de stemlokalen af gelopen woensdag was - in het kader van opkomstbevordering - misschien een idee geweest maar dat vond men kennelijk, en te recht, toch niet zo gepast. Voor de verrekening heeft het rijk daar om een intermediair ingeschakeld. In Rotterdam is die tussen-in- stantie de Dienst Gemeentelijke Belastingen. Die heeft de uitvoe ring weer uitbesteed aan het energiebedrijf ENECO, dat niet alleen de gas- en lichtrekening int, maar bijvoorbeeld ook de reinigings rechten. Het betekent in de praktijk dat van de Rotterdamse particuliere ENECO-klanten een keer dit voorjaar 100 gulden minder van hun bank- of girorekening wordt afgeschreven. Wie normaal 200 gulden per maand aan voorschot betaalt, is een maand slechts 100 gulden kwijt. Dus heeft elk huishouden in die maand een snip meer vrij te besteden. Als men er tenminste voor heeft gezorgd dat de voor schotbedragen van ENECO ook trouw zijn afgeschreven en men niet bij het energiebedrijf in het krijt staat. B en w van Botterdam hebben namelijk besloten bij die mensen die bij het energiebedrijf in het rood staan, het Zalm-honderdje in min dering te brengen op die schuld. Veelal gaat het om mensen die fi nanciële problemen hebben en daardoor bij onder meer het ener giebedrijf als wanbetaler te boek staan. In het ergste geval worden zij uiteindelijk afgesloten van een of meer ENECO-producten. Maar hoe dan ook merken deze mensen, die de Zalmsnip juist het hardst nodig hebben, er niet direct iets van. ENECO is ook maar een bedrijf, weliswaar een firma met aandeel houders in de overheidssfeer. Dat ook deze onderneming wil incas seren wat haar rechtens toekomt, is nret meer dan normaal. De vraag is alleen of het psychologisch wel zo handig is de Zalmsnip op deze manier te verrekenen met uitstaande schulden. De gang van zaken vergroot alleen maar de onvrede nu deze week duidelijk is geworden dat de uitkeringen ook terecht komen bij personen voor wie dat extraatje helemaal niet is bedoeld, zoals kamerverhuurders. Hier is op z'n zachtst gezegd geen sprake van loepzuiver handelen. Als de Staatsloterij een prijsje uitkeert, wordt daarop ook geen be drag aan nog uitstaande verkeersboetes ingehouden. De gemeente c.q, ENECO heeft by de uitbetaling van de Zalmsnip in feite slechts de functie van kassier. Het is doorgeefluik van geld dat van het rijk afkomstig is (en niet van de gemeentelijke aandeelhouders) en dat naar alle particuliere huishoudens moet. Voor het aanpakken van dubieuze debiteuren heeft ENECO andere trajecten tot haar be schikking, De. Zalmsnip gebruiken voor schuldvermindering zoor der zelfs maar aan de klant te vragen of deze het wel goed vindt, oogt niet erg chique. Misschien had die klant dat honderdje wel wil- lenigebruikenom-eeh geheet andere schuldeiser tevreden te'stel len. Bijvoorbeeld een van Zalms eigen inspecteurs van belastingen. Amsterdam Koppeling van de bestanden van de Informatiebe heergroep en de bevolkingsregis ters kan uitwonende studenten in ernstige financiële problemen brengen. Een uitbreiding van de Koppelingswet maakt die verge lijking binnenkort mogelijk. Studenten die niet meer thuis wo nen, ontvangen maandelijks een uitwonendenbeurs. Die is 300 gul den hoger dan de beurs voor thuiswonenden. Maar in de grote steden staan veel studenten niet formeel te boek als huurders, bij voorbeeld omdat ze zich van hos pita of huisverhuurder niet op het adres mogen inschrijven. De re den daarvoor zou zijn dat de ver huurder bang is problemen te krijgen met huiseigenaar, belas ting of uitkeringsinstanties. Minister Ritzen (Onderwijs) er kent het probleem en wil hierover overleggen met de studentenbon den. Ook wü hij de zaak in het ka binet aan de orde stellen. Hel is gebleken dat in 'Kwaliteitsmerk ananasstukjes op eigen sap' met een nsftogewicht van 567 gram en een uitlekgewicht van 340 gram een smaakofwijking is opgetreden. Dit product voldoet niet aan onze hoge kwaliteitseisen. Daarom is uit voorzorg besloten dit product terug te halen. Het betreffende product is uitsluitend via de supe-markten van Cl 000, Spar Voordeelmarkt, Casper, Kopak, Plusmarkt, 4 a 6 en Goranfmarkf verkocht. Consumenten die net product in huis hebben, wordt verzocht dit naar genoemde supermarkten terug te brengen. Het aankoopbedrag krijgt u dan direct terug- Deze terughaaiacfie betreft uitsluitend bovengenoemd product. De overi ge blikken met ananasproduden zijn dus absoluut veilig en kunnen gewoon warden gebruikt. Voor eventuele vragen over 'Kwaliteitsmerk ananasstukjes op eigen sap' kunt u bellen met het informatienummer 023 - 541 09 51 Wij bieden u onze oprechte excuses aan voor het veroorzaakte ongemak. BV KWALITEITSMERK LEVENSMIDDELEN eh kfcjAew KoRTiwA ALS £bjVEw STA An 2^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4