Slimme winkels voor bewuste kopers Tweedehandswinkel ook in Schiedam genda 'Het is geen Malie Pietje-winkel' Abonneeservice Sanering Maassluise Vogelbuurt zal lang op zich laten wachten 'Grenswaarden zijn niet voor niets gesteld' Mannetje van de radio Info-avond over gewrichtsklachten Rotsgravures Vastenactie kiest voor Slovenië Het volk en het bestuur Rotterdams Dagblad Dinsdag 10 maart 1998 Gelukkig, Rob Oosthof gaat door bij Gemeentebelangen. Ja, hij heeft er nog eens goed over nagedacht. Voorbijgestreefd door de wakker ste burger van Nederland noemde hij zichzelf een slecht verliezer. „Ik moet er nog eens goed over nadenken of ik nog wel doorga," was de 'ijsgigant', doorgaans het toonbeeld van optimisme en strijdvaar digheid, duidelijk teleurgesteld en uit het veld geslagen. Hoe ik dat allemaal weet? Op de radio gehoord. Radio Schiedam. Da's pas la chen! En dat voor maar twee gulden. „Met die twee gulden," heb ik eens een medewerker van de lokale ra dio in het openbaar horen verkondigen, „is de hobby van enkele tien tallen mensen gered." Hoho, dacht ik toen. Moet ik betalen voor an dermans hobby? Daar pas ik voor. Maar ik ben niet gaan protesteren omdat ik de sportverslaggevers Joop Gouweleeuwen Daan Zonne veld hoog heb staan. Door weer en wind gaan ze elk weekeinde op pad en schotelen de luisteraars (ik ga niet alle namen noemen), onbe zoldigd, de mooiste wedstrijden voor. Dat is geen sportverslaggeving, dat is entertainment. Prachtig gewoon. Daarom ben ik niet over die twee gulden gevallen. Vorige week woensdag had ik daar alweer spijt van. De gemeente raadsverkiezingen van Schiedam werden live verslagen en achteraf had ik voor de o1 "duitzending nog geen kwartje over gehad. De ver slaggever ter pitjute meldt al vijf minuten op zoek te zijn naar Aad Wiegman en vraagt de tweede man van de PvdA, Piet Tijssen, of de wethouder er misschien met de kas vandoor is. 'Als dat zo is, bent u straks de eerste man' laat de verslaggever Tijssen kennelijk behoor lijk schrikken van de onzinnigheid want een antwoord blijft uit. Lo gisch ook. Vervolgens wordt zo'n 84 keer gezegd dat het bedrijfsres taurant van het stadskantoor misschien niet de geschikte plek is voor een dergelijke bijeenkomst omdat het te krap is, te warm en te roke rig. Ik had te doen met het mannetje van de radio op locatie. De man in de studio speelt hem de te stellen vragen door, de verslaggever ver staat die een aantal malen niet goed, gaat dan maar weer terug naar de studio om te vragen wat de vraag is en stelt die tenslotte weer aan de mensen aldaar. En dan vanuit de studio tegen het einde van het programma: 'We gaan nog even een rustpuntje inbouwen en dat is muziek. Muziek, dat is het fijne van de radio. En na het nieuws kunt u naar Waterweg FM, de concurrent, luisteren'. Het fijne van de radio? Dat is de knop die erop zit. Waarmee je 'm uit kan zetten. SANDER SONNEMANS Vlaardingen Vanwege de grote belangstelling voor de bijeenkom sten over gewrichtsklachten houdt het Holy Zieken huis vanavond een extra informatie-avond.In Neder land hebben naar schatting twee miljoen mensen reumatische klachten. Dokter P. A. H. M. van der Lubbe, reumatoloog van het Holy Ziekenhuis spreekt op de avond aan de hand van dia's over de verschijnselen, vormen en de behandeling van ge wrichtsklachten. Naast schriftelijk voorlichtingsma teriaal is er ruim gelegenheid tot het stellen van vra gen. De lezing heeft plaats in het personeelsrestau- rant van het ziekenhuis en duurt van 20.00 tot 22.00 In de werkruimte van boerderij Hoogstad heeft woensdag een lezing plaats van Helenium. In boer derij Hoogstad worden in de werkruimte onder meer dia's getoond van rotsgravures in Zuid-Noorwegen en Zuid-Zweden door de heer Jurriaanse. Hij is een van de vrijwilligers die vanuit een museum in Zuid- Scandinavië de rotsgravures documenteert voor het nageslacht. Door luchtverontreiniging en betreding verdwijnen langzamerhand de gravures, die al date ren van voor de Bronstijd. Op de rotswanden is een groot scala aan afbeeldingen te vinden, waaronder boten, krijgers, muziekinstrumenten en zelfs een boemerang. De lezing begint om 20.00 uur en de toe gang is vrij. Boerderij Hoogstad bevindt zich aan de Westlandseweg 2J8 in VlaaTdingen. Voor de dertiende keer wordt dit jaar de Oecumeni sche Vastenaktie gehouden in Schiedam-Noord, ge organiseerd door alle kerken en basisscholen in de wijk. De bedoeling van de vastenactie is, om in de vastentijd extra stil te staan by medemensen in lan den, waar de levensomstandigheden veel moeilijker zijn dan in onze Westerse wereld. Dit jaar heeft de werkgroep oecumenische vastenactie gekozen voor een project in Slovenië, een van de republieken van het voormalig Joegoslavië. Met de vastenactie wordt getracht de kinderen hulp te bieden. Vanuit Nederland wordt de Slovene Foun dation, een project om getraumatiseerde kinderen te helpen, ondersteund via de stichting Kinderen in de Knel. Tijdens de vastenactie wordt een aantal activi teiten gehouden zoals vanavond een Gemeente-Pa rochieavond in het Trefcentrum van de St, Martinus- kerk. Aanvang 22.00 uur. Redactie Waterweg: Edwin Cornel isse, Marc Floor, Ben van Haren, Danielle Hermans, Desireevan der Jagt, Judith van Klaveren, Sentinavan der Meer, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Schiedammers kankeren. Waarop? Op de verpaupering van de woonwij ken, op de achteruitgang van de binnenstad, op de verspilling van belas tingcenten, ga zo maar door. Waarom? Omdat het in hun aard ligt maar vooral omdat ze er ook alle redenen toe hebben. Na 4 maart is het echter over met het Schiedamse gekanker. Waarom? Omdat de Schiedamse burgerij haar recht om te kankeren heeft ver speeld! De ene helft omdat ze niet naar de stembus is gegaan. De andere helft omdat ze voor nog eens vier jaar hetzelfde heeft gekozen. Het Schiedamse electoraat is globaal in vier groepen onder te verdelen: links (stemt op Kok), rechts (stemt op Bolkestein) christelijk (stemt op De Hoop Schefïer) en tegen (stemt op Marijnissen) Wat krijgt het Schie damse volk vervolgens voor zijn stem? Respectievelijk Wiegman, Van Wijk, Van Mansum en Calimero. Had u ze voor de verkiezingscampagne weieens gezien of gehoord? In de gemeente met de volgens Kor Kegel meest luie gemeenteraad al ler tijden werd afgelopen woensdag het meest actieve raadslid door de Schiedamse burgers ontslagen. Theo Schoenmakers, de man die de af gelopen vier jaar van gemeentepolitiek zijn leven heeft gemaakt, mocht op 660 stemmen rekenen en werd aldus genadeloos door de Schiedamse kiezers afgestraft. Waar andere raadsleden afhaakten, daar ging Schoenmakers altijd door. Kunt u zich de sloopaffaire nog herinneren? En weet u dat Schoenma kers in een zeer vroeg stadium de OZB-verhoging aan de kaak stelde? Schiedammers, ga nu niet zitten piekeren, maar wees blij dat u de ko mende vier jaar niet meer hoeft te kankeren. U heeft uw keuze gemaakt en denk maar zo: in onze democratie kiest het volk een bestuur dat het volk waardig is. John Crama, Schiedam Door Desiree van der Jagt Schiedam/Amsterdam De inkoop start begin mei. On geveer een maand daarna gaat het nieuwste filiaal van Cash Converters open in een pand aan de Monsigneur Nolenslaan in Schiedam. In de winkels van deze Australi sche keten draait alles om in- en verkoop van tweedehands spullen. De ouderwetse lom merd, maar met één groot verschil; de spullen worden meteen weer doorverkocht. Het idee voor deze nieuwerwetse tweedehandswinkel ontstond in 1984 in Perth, Australië. „De be denker van het concept had daar een pandjeshuis. Na een tijdje was de voorraad zo enorm groot dat hij besloot om in een winkel ernaast ook spullen te gaan verko pen," vertelt Rene Verhulst. Sa men met zijn partner Edzard van Basten Batenburg heeft hij Cash Converters naar Nederland ge haald. Al snel bleek de winkel in Austra lië zo'n groot succes dat in mum van tijd er zo'n honderd winkels waren. De formule werd vastge- Mïchïel Schepers staat samen met zijn vrouw Janet in de enige Cash Converters-winkel die de regio nu nog rijk is. Binnenkort zal Schepers een nieuw filiaal openen aan de Nolenslaan in Schiedam. Foto Roei Dijkstra legd en daarna ging het alle maal zeer snel. Op dit moment zijn er winkels in Nieuw-Zee- land, Zuid- Afrika, Enge land, Frank rijk en sinds twee jaar ook m Nederland. Van Basten zijn verblijf in Australië op Cash Converters. „We kennen el kaar van de Hotelschool en zijn daarna in het buitenland terecht gekomen. Op het moment dat we samen iets op wilden zetten kwam Edzard met het idee van Cash Converters. Hij had het daar echt zien ontwikkelen en het con cept had enorme groeipotentie. Ik heb de winkel toen in Australië bekeken en we voelden er wel voor," vertelt Verhulst. In Nederland werd een consu mentenonderzoek uitgevoerd en in 1996 ging de eerste winkel in Amsterdam open. „We hebben eerst naar allerlei vestigingsplaat sen gezocht. In eerste instantie wilden we juist niet in Amster dam beginnen met deze winkel, maar uiteindelijk hebben we dat toch gedaan omdat we hier een goed pand vonden," vertelt hij. Na Amsterdam volgden al snel Gro ningen, Utrecht en Amersfoort en sinds vorig jaar staan er ook win kels in Den Haag en Rotterdam. De formule van de keten is vrij simpel. Er zijn twee naast elkaar gelegen winkels; één voor de ver koop en één voor de inkoop. De laatste winkel is volgens Verhulst het belangrijkste omdat daar de prijzen voor de verkoop worden bepaald, „De belangrijkste taak is weggelegd voor de inkoper. Het is de kunst om niet te veel te betalen voor een product, maar ook om de verkoper niet het gevoel te geven dat hij of zij benadeeld wordt. Na tuurlijk moet een inkoper nooit te veel betalen omdat het dan niet meer te verkopen valt." Aan de Dinsdag 10 maait SCHIEDAM Podium Cafe. Jamsessie, 21 30u Trefcen trum St. Martlnusfcerk. Parochie avond Vas tenaktie, 20.00u VLAARDINGEN De Pljpelaar. Bingo, 2000u. Holy Zieken huis. Informatie-avond over gewnchtsklach- ten.20 00-22.00u ROTTERDAM de Doelen Jurriaanse Zaal 20.15 Sinjkkwar- tetten (Kamermuziekvereemging). Takacs Quartet (Boulder. Co'orado, VS). Dizzy 22.00 De Gehoorgangsters Luxor Theater 20 15 Paul van Vliet. Rotterdamse Schouwburg Gr.z 20.15 John Gabriel Borkman Erasmus Universiteit zaal A116 00-17.30 SG Dos sier Darvvm Mensbeeld en moraal. Met prof- mr.dr P8 Cliteur. Lantaren/Venster 19.30 Acteurs als auteurs Lezing. Woensdag 11 maart SCHIEDAM Dc Oost. Activiteitenclub. 10 00 12 OOu en handwerken welfare, 14.00-16 OOu Wijk post Zuid. Koersbal, 14 00-16 OOu VLAARDINGEN Dc West. Dansavond. 19.30u. Boerderij Hoogstad. Dia-lezing rotsgravures. 20.00 uur ROTTERDAM de Doelen Jurnaanse Zaal 20.15 Schubertia- de. Ahoy 20.00 Genesis. Luxor Theater 20.15 Paul van Vliet Rotte rdamse Schouw burg Gr z 2015 John Gabnei Borkman. RO THEATER 2015 MOJO. SKVR, HennekJjn: straat 6 20 00-22.00 Lezingencyclus: De duistere eeuwen, zaal de Unie 20 30 Volg- spot-Lwe. Bioscopen wanden hangen overal adverten tieblaadjes zodat het personeel weet hoeveel geld de goederen nieuw opbrengen. „Om scherp in te kopen moet je heel goed weten wat de prijzen doen en als je het niet weet moetje het altijd navra gen." Uniformen Cash Converters moet volgens de Australische bedenker niet zo maar een tweedehandswinkel zijn. Qua uiterlijk heeft de ver koopwinkel wel iets weg van een Kijkshop. In stellingen worden de goederen aan de man gebracht. Alleen het glas rondom de artike len ontbreekt. Het personeel loopt in uniformen en klantvriendelijk heid staat voorop. De winkel kenmerkt zich ook door de hoeveelheid ruimte. Maar de grote kracht is het aanbod. „Geen enkele winkel van Cash Converters is hetzelfde. We zijn afhankelijk van het aanbod dat we binnenkrijgen en dat is me teen ook de kracht. Je kunt hier elke dag binnenkomen en dan ziet de winkel er telkens anders uit," vertelt Verhulst. Toch wordt in de winkels niet ai- les verkocht. Cash Converters verkoopt geen witgoed, meubels, kleding en autospullen. De meu bels nemen veel te veel plek m en het witgoed is vaak moeilijk te testen. „We nemen alleen goed- werkende spullen in en met wit goed is dat moeilijker te controle ren. Bovendien hebben we geen monteurs in dienst." Het weige ren van autospulien heeft vooral te maken met diefstalpreventie. „We willen voorkomen dat er hier wordt geheeld en dat kan alleen als we streng zijn bij het inko pen." Van alle verkopers wordt dan ook een legitimatiebewijs ge vraagd en de gegevens worden in gevoerd in de computer. „De poli tie is daar erg blij mee, want met een druk op de knop kunnen zij Schiedam De Schiedamse winkel van Cash Converters gaat, als de verbouwing voor spoedig verloopt, 7 mei open. Dan wordt door de franchisene mer Michiel Schepers uit Spijke nisse begonnen met het inkopen van goederen. Eind mei zal dan naar verwachting het Schiedam se filiaal van Cash Converters geheel open zijn. Voor Michiel Schepers betekent de opening van de winkel het be gin van zijn carrière als zelfstan dig ondernemer. Nadat Michiel na vijftien jaar door zijn baas op straat werd gezet, besloot hij een eigen zaak te beginnen, „We hebben overal gekeken. Wilden eigenlijk iets in de horeca doen, maar we hebben een klein kind en dan is de horeca toch niet de beste keuze," vertelt hjj. Na lang zoeken kwam Schepers in contact met Cash Converters. „In Rotterdam heb ik de winkel bekeken en van het één kwam eigenlijk het ander," Dat Sche pers uiteindelijk in Schiedam te recht is gekomen, is puur toeval. „Ik heb allerlei makelaars aan geschreven met het verzoek dat ik het liefst in Spijkenisse wilde starten. Maar daar was niets te vinden. Voor de winkel was drie honderd vierkante meter nodig en dat was daar niet te vinden," vertelt Schepers. De keuze voor het pand in de Nolenslaan is de jonge ondernemer goed beval len. „Het is een schitterende plek." Schepers is wel heel nieuwsgie rig hoe Cash Converters in Schiedam aan zal slaan. „De tweedehandswinkels zijn in op mars. Sommige mensen scha men zich nog wel om een winkel met tweedehands spullen bin nen te stappen, maar de Cash Converters heeft toch een ande re uitstraling. Het is niet zoals de winkel van Malle Pietje." Als de winkel in Schiedam een succes is, wil Schepers ook een filiaal openen in Spijkenisse. hier alles nakijken. Helers zijn daar niet happig op." Diversiteit Alle andere spullen, van keuken machines tot gitaren en oude pla tenspelers, worden wel verkocht. Ook is er de mogelijkheid om, net als bij de ouderwetse lommerd, spullen tijdelijk te verkopen en ze een maand later weer terug te ko pen. De diversiteit maakt het ook dat de winkelketen nog zo'n groeipo tentie heeft. „Overal in Nederland kan dit concept goed werken. Wij denken dat in elke plaats in Ne derland met zo'n 40.000 tot 50.000 inwoners één van onze winkels bestaansrecht heeft." De groeipo tentie in Nederland is dan ook enorm. Dat is ook te zien op de kaart van Nederland die in het kantoor van de twee Amsterdam mers aan de muur hangt. Er zijn nog voldoende plaatsen waar Cash Converters zich in Neder land nog kan vestigen. De ge meenten zij'n met een gele markc- ringsstift aangeduid. „Wij denken zelf zeker tot de honderd te kun nen komen." Concept Maar het zoeken van goede fran chisenemers is een enorme klus, zo is de afgelopen twee jaar geble ken. „Deze winkel in Amsterdam is een pilot. Alle potentiele fran chisenemers komen hier kijken of het een concept is waar ze mee uit de voeten kunnen. Nu we steeds meer winkels hebben in Nederland zie je dat het steeds be ter gaat. Vooral in het begin heb ben de mensen echt de kat uit de boom gekeken." Dat hetfranchisen niet altijd goed gaat bleek onlangs nog toen de twee Amsterdammers een winkel terug hebben gekocht. Inmiddels zijn wel nieuwe franchisenemers gevonden en is die zaak weer af gestoten. In Schiedam opent de winkel 7 mei de deuren, maar voordat Schiedam begint gaat er eerste nog een nieuwe franchise in Scheveningen van start. Van do 5 t/m wo II rnrt. ROTTERDAM Cinerama 1: Titanic' (12) dag 14-20. Cln.2: Tomorrow Never Dies' (12) dag 12.45- 15.30-18 30-2130. Cin,3: The Postmarf (16) dag. 16.15-20.30, do.vr. ma. ook 12.30, Cm.4; *G IJane' (12) dag.18.30-21.30. do.vr.ma.di ook 12.45-15.30. Cin.5: The Game' (16) dag. 21.15. do.vr.ma.d>. ook 12 45-15 30. Vmax Theater. 'Amazon' (al) dag (beh.ma.) 14-16 Super Speedway' (al) dag (beh.ma 15. Titanic" (12) dag ibefi ma.) 10-17.15- 2115. ma 16-20. Venster 1: The sweet hereafter' (al) dag. (beh. ma.)19.30-22. ma.22. vr.to.wo.ook 14 30 Sneak Preview ma.22. Ven.2: 'Felice- Felice' (16) dag.(beh.ma.di.}19 30, vr- .wo 14.30. 'Conspirators of pleasure' {16} dag 2130.di 22 30.FilmsvanJanSvankma- jer (16) zo 14.30. "Alice in den Stadten' (16) ma. 19.30. 'De acteur als auteur' (16) di19 30gevolgddoor'Smoke'20.30. Ven.3: 'Hana-Bi' (16) dag. 19 30-22Ven 4: 'Mother and son (16) dag. 20 "Shooting Fish' (16) dag.22. Lumière 1: 'I know what you did last summer' (16) dag 15.45-18 30-2115. do.vr.ma.di. ook 13. lum. 2: 'Event horizon' (16) dag 18 45-21.30, do vr.ma.di.ook 13.30-16. Lum. 3: 'Mortal Kombat II: annihilation' (16) dag 13.15-16-18.45-2130. Lum. 4: 'Rub ber' (al) dag. 13-15.45-18.30-21.15. Rexana: Hollywood Sex' (18) do. ï/m zo dood, voorst. 'Pittige Poesjes' (18)ma.t/mwo. dood. voorst. Pathé; Titanic' (12) dag. 11.10-15,10- 19 30,za.nietom 11.10. 'Goodwill Hunting" (al) dag 11.50-15.30-18.30-2130, warnet om 15.30. 'Seven yeais in Tibet' (12) dag. 15.10-18.20-21.20, dt.raetom 21.20, do.vr- .ma.di.oak 11.10. 'As good as itgets (al) dag. 11.50-14.55-18-21. 'Kiss the Girls' (16) dag.15.10-18.50-21.30, do.vr.ma.di.ook 11-13.35. 'Devil'sAdvocate' (16) dag, 11.20- 18.10-21.10, do.vr.ma.di.ook 14.45. 'Amis- tad' (16) dag. 11-14.15-17.35-20.50. 'No comment! sneak preview di.21.30, Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004444 Dit is de plek Inde Maas- sluise Vogel- buurtwaarde John F. Ken- nedyschool stond en naar aanlei dingvan de vondsten hier gingen omwonen den onder zoeken hoe schoon de grond van hun tuinen WaS. Foto Roel Dijkstra Door Jos van Nierop Maassluis Pas bij renovatie of nieuwbouw zal de vervuilde bo dem in de Maassluise Vogelbuurt worden gesaneerd. Daar gaat H. de Baas van Nederland Gifvrij een werkgroep van de Stichting Natuur en Milieu, van uit als de verwachting van de gemeente uit komt. Maassluis denkt dat de pro vincie de vervuilde bodem als 'niet urgent' zal classificeren. „De term saneringsnoodzaak is puur theorie," stelt De Baas. „Omdat er geen actueel risico is, zal er waar schijnlijk pas bij een functie- of bestemmingswijziging worden gesaneerd." Maassluis - „Tot hoever loopt die verontreiniging," vroeg Plevier straat-bewoonster B. Scheffers zich vorig jaar af. Het terrein aan de andere kant van haar straat - waar de John F. Kennedyschool had gestaan - bleek immers ver vuild. Scheffers liet vervolgens een onderzoek in haar tuin ver richten. Op eigen initiatief, want de gemeente Maassluis wilde aanvankelijk niet meewerken. „Hoogst merkwaardig dat bewo ners die er al achtentwintig jaar wonen, moesten afwachten of er nog iets gebeurde." In de tuin werd een verhoogde concentratie zware metalen ge- constateerd waarna het balletje ging rollen. Andere bewoners lie ten hun tuin onderzoeken en uit eindelijk liet de gemeente het bodemonderzoek van eind vorig jaar uitvoeren. Ondanks dat de gemeente stelt dat er geen actue le risico's zijn, blijft Scheffers op haar hoede. „Ik blijf er op hame ren dat de grenswaarden, die zijn overschreden, niet voor niets zijn gesteld Voorlopig zegt de huurster van een woning aan de Plevierstraat echter weinig an ders te kunnen doen dan afwach ten. Op provincie, gemeente en verhuurder WSM. Ook W. Oldenburg van de bewo nerscommissie van de Korhoen- straat neemt een afwachtende houding aan. De vertegenwoor diger van huiseigenaren bena drukt dat het om een niet-urgen- te zaak gaat. „De waarden die uit het onderzoek komen, over schrijden de interventiewaarde niet heel veel. En de verontreini ging is in onoplosbare vorm, dus komt het niet in het grondwa ter," Oldenburg zegt niet in paniek te raken van het gegeven dat hij in een koophuis woont dat wel eens minder waard kan gaan worden. Als je tegenwoordig gaat meten, kom je denk ik heel vaak zulke waarden tegen. Vaak boven de normale waarde en soms boven de interventiewaarde." Uit onderzoek is vorige week ge bleken dal de bodem rond de bouwlocaties Merellaan en Ple- vierstraat op een aantal plaatsen matig tot sterk vervuild is met vooral arseen en zink. De ge meente liet de bodem onderzoe ken omdat ze wilde weten of de bij de meuwbouwlocaties geconsta teerde verontreiniging zich be perkte tot die plek. Dat bleek niet het ge, al Rare uitslag De eind vorig jaar uitgevoerde bo ringen zorgden voor een, zoals een gemeentewoordvoerder het noemt, 'rare uitslag'. De veront reiniging is immers niet gelijk over de buurt verdeeld. Op som mige plekken is er geen vtront- reiniging, op andere overschrijdt de verontreiniging de zogenoem de interventiewaarde. Daar is de concentratie aan arseen en/of zink dan zo hoog dat er, volgens de Wet bodembescherming, so wieso gesaneerd moet worden. Onoplosbare vorm Of de vervuiling zich nog verder uitstrekt dan het nu onderzochte gebied rondom de bouwlocaties is niet duidelijk. Onder meer omdat de metalen alleen in onoplosbare vorm voorkomen, en zich dus niet via het grondwater kunnen ver spreiden. verwacht de gemeente dat de provincie de vervuiling als niet urgent zat zien. Gevolg daar van zou zijn dat de provincie geen startdatum hoeft te bepalen voor de sanering die daardoor lang op zich zal laten wachten. „Dit project scoort niet hoog," zegt P. de Vries van Grondslag, het bureau dat de bodemveront? reiniging onderzocht. „Dat wordt echt de lange termijn. Vooral ook omdat niemand staat te trappelen om de knip er voor open te trek ken." Volgens De Baas van Nederland Gifvrij zal ook het door de provin cie bepalen van de urgentie niet a la minuut gebeuren. „Dat kan één of een paar jaar duren voordat dat duidelijk wordt." Iets wat hij niet heel erg bezwaarlijk lijkt te vin den: .Arseen en zink zijn nou ook niet de meest schadelijke stoffen. Maar goed haast hij er aan toe te voegen, „toch worden de inter ventiewaarden overschreden." Hoewel er geen 'actueel risico' be staat. zegt de gemeentewoord voerder het wel verstandig te vin den om geen groente uit eigen tuin te eten. „Het is misschien overdreven, maar bij dit soort za ken kun je maar beter voorzichtig zjjn." 'Helemaal geen aanleiding' be staat er volgens haar voor veront reinigd drinkwater. „Het valt nooit uit te sluiten, maar dan zou het door de leiding moeten gaan." Iets waarvan 'zelfs' bij de veel sterker vervuilde Steendijkpolder nooit sprake is geweest.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 7