16 Fusie uitgeverijen afgeketst ra m ongleren in de takels m Fusiecontroleurs laten steeds vaker hun tanden zien Rijbewijs nodig voor winkelhorren Van Ruiten vaart wel bij Europese tankcombinatie Bij Consumentenbond vervallen 47 banen Dilbert PTT Post wordt TNT Post Group KBB verkoopt schoenketen Alcoa wordt nog groter VWS doet stap terug in België Canal Plus in megafusie Ford stopt met Scorpio Total vervangt tankpasjes Europese concurrentieregels verhinderen samengaan Elsevier en Wolters Kluwer Tante Agaath' is populair 3000 kopjes koffie per seconde Shell Pernis sluit cat cracker Poging 'foute' prijzen in supermarkten te voorkomen Rotterdams Dagblad Dinsdag lOmaart 1998 Den Haag TNT Post Group (TPG) gaat het postbedrijf van de TNT/PTT Post Groep heten. De nieuwe naam wordt 9 april offici eel samen met het logo van de on derneming gepresenteerd. PTT komt in de naam niet voor. Die letters zouden te veel associaties oproepen met overheidsonderne- mingen. „Die hebben internatio naal - terecht of niet - een wat stof fig. bureaucaralisch imago. Dat beeld past niet bij ons bedryf," licht de woordvoerder van het concern toe. TPG behoort tot de topvier op de wereldmarkt voor post, expresse en logistiek. Het bedrijf is actief in meer dan 200 landen en heeft ruim 100.000 me dewerkers, van wie 56.000 in Ne derland. Amsterdam Koninklijke Bijen korf Beheer gaat Van Dalen Schoenen verkopen aan Mexx Shoes. De verkoop van Van Dalen past in de plannen van KBB om de winstgevendheid van het con cern te verbeteren. Van Dalen heeft 28 winkels in Nederland en België. Met inbegrip van het hoofdkantoor werken er bij Van Dalen ongeveer 190 mensen. KBB gaat ervan uit dat de verkoop van de schoenketen geen gevolgen heeft voor de werkgelegenheid. New YorkHet Amerikaanse con cern Alcoa gaat zijn positie als grootste aluminiumproducent ter wereld verder versterken door de overneming van branchegenoot Alumax. De twee maakten giste ren bekend het eens te zijn gewor den over een bod van 3,8 miljard dollar (f7,8 miljard) in aandelen en contanten. Door de fusie on- staat een groep met ongeveer 100.000 werknemers en een jaar omzet van 17 miljard dollar (ƒ35 miljard). De combinatie heeft 250 vestigingen in dertig landen, waaronder één in Rotterdam. Rotterdam Het aannemerscon- cern Volker Wessels Stevin (VWS) brengt zijn belang in het Belgi sche bouwbedrijf Danheux Ma- roye (D&M) terug tot 17 procent. Deze stap maakt deel uit van een strategische heroriëntering bij het Rotterdamse bedrijf. Het ma nagement van D&M neemt het gros van de aandelen over. Parijs In Frankrijk wordt het conglomeraat Compagnie Géné rale des Eaux(CGE) volledig eige naar van Havas, het grootste me diaconcern van het land. Als het bod slaagt, ontstaat een groep met een jaaromzet van 215 miljard franc (ƒ72 miljard). CGE verwierf ruim een jaar geleden al een be lang van 30 procent in Havas, dat op de wereldranglijst van media groepen de vijfde plaats bezet. Havas heeft een belang van 34 procent in de betaaltelevisiegroep Canal Plus. die ook in Nederland actiefis. Keulen De Duitse Ford-fabrie ken stoppen met ingang van de komende bedrijfsvakantie de pro ductie van het model Scorpio. De belangstelling voor auto's uit de hogere middenklasse wordt al maar kleiner en het heeft dan ook geen zin om in Europa een opvol ger te gaan maken, aldus be stuursvoorzitter Jim Donaldson. De 1500 werknemers die bij de productie van de Scorpio zijn be trokken, kunnen bij Ford blijven werken voor andere modellen. Hilversum Benzinemaatschap pij Total Nederland vervangt deze maand alle klantenpassen. Bij de oude tankpasjes is het mogelijk om uit de twee cijferreeksen op de pas ue pincode af te lezen. Total Nederland in Rotterdam zegt dat driekwart van de klanten inmid dels al een ander pasje heeft ont vangen. De vervanging zou in de eerste plaats te maken hebben met de overschakeling van het computersysteem op het nieuwe miilennium. Hij ontkent dat van alle pasjes de meegedrukte pinco de te ontcijferen is. Amsterdam/ Brussel De fusie tussen de twee grootste Neder landse uitgeverijen Heed Elsevier en Wolters Kluwer is van de baan. De strenge regels van de Europese mededingingsautori teiten hebben roet in het eten gegooid. „Wolters Kluwer staat /oor winstgroei. Dat hebben we de aandeelhouders beloofd. We moesten veel afstoten om aan de voorwaarden van de anti trustautoriteiten te voldoen. Met Reed Elsevier wilden we daarom opnieuw onderhandelen om de voorwaarden te veran deren." verklaart woordvoerder C. Vogelzang van Wolters Kluwer het afketsen van de megafusie. Heel opvallend noemt de Europe se Commissie het besluit om de fusie niet door te laten gaan voor barig. Volgens de woordvoerder van commissaris Karei van Miert (mededinging) is het nog veel te \Toeg om te concluderen dat Eu ropese fusieregels het samengaan van de twee concerns verhinde ren. „Brussel heeft nog geen en kele cis op tafel gelegd, de hoor zitting over de fusieplannen moest nog worden gehouden," al dus zegsman Stefan Rating. De door Wolters Kluwer gewenste veranderingen zouden de fusie onaantrekkelijk maken voor de aandeelhouders van Elsevier en van Reed International, zo staat in een summiere persverklaring. De zwarte Piet voor het misluk ken van wat een mooi huwelijk leek wordt vooral aan Brussel ge geven. De woordvc erder van Eu ropees commissaris Van Miert noemt dat wat al te makkelijk. „Het verwijt is niet terecht. Wij hadden zelfs nog geen formeel standpunt bepaald." De Europese Commissie in Brus sel is de afgelopen maanden wel overspoeld met klachten van te genstanders van het ontstaan van de mega-uitgeverij. Advocaten en bibliotheken vreesden dat de mo nopoliepositie van de mega-uitge- verij tot pry sverhogingen zouden leiden. De Commissie zelf vroeg opheldering aan beide uitgeverij en over 'een aantal punten van zorg'. Het ging daarbij vooral om de dominante positie die de uitge verijgigant op de Nederlandse markt zou krijgen en om toegang van derde partijen tot online- diensten zoals Nexis Lexis verze kerd zou worden. Een helder ant woord op de vragen van de Com missie was door beide partners niet op een A-4tje te geven. Vrijdag nog overhandigden de fu- siepartners een 180 pagina's dik antwoord aan Van Miert. De hoor zittingvan de Commissie, komen de woensdag, hebben Reed Else vier en Wolters Kluwer niet afge wacht. Vooral in een aantal Europese lan den zou nieuwe combinatie Reed Elscvier/Wolters Kluwer een monopoliepositie innemen op de markt van juridische en medische uitgaven. Met wetenschappelijke uitgaven en electronische dien sten zou de nieuwe uitgeefgigant niet alleen in Europa maar ook in Amerika en Azie het grootste deel van de markt in handen hebben. De nieuwe mega-uitgeverij had in 1997 een jaaromzet van ruim 14 miljard gulden. Dat resultaat werd behaald door 42.000 werknemers. Reed Elsevier was met een omzet van 3.4 miljard pond sterling <9,8 miljard gulden) en 25.800 werknemers de grootste uitgeve rij ter wereld. De beurs reageerde gisteren di rect op het afketsen van de fusie. Elsevier ging zwaar onderuit en verloor 3.10 gulden op 34,50 gul den. Ook Woiters KJ uwer was met echt geliefd bij de beleggers ook al ging het aandeel van het con cern eerst nog omhoog. Aan het eind van de bcursdag had het aan deel toch 3.90 gulden verloren en kwam daarmee uit op een koers van 303.10 gulden. Diverse orga nisaties hebben opgetogen gerea geerd op het afblazen van de fu sie. ..Dit is buitengewoon goed nieuws." zei directeur B. Do ma van de Nederlandse Federatie van Belastingadviseurs (NFB). Ook NVJ-secretaris H. Verploeg reageerde positief. De NFB vreesde dat de fusie van beide giganten de belastingadvi seurs op hoge kosten zou jagen bij de aanschaf van vakliteratuur. Wolters Kluwer heeft op de markt van fiscale uitgaven een hele ster ke positie. Het samengaan met Reed Elsevier zou de concurren- tie helemaal de kop indrukken. Gemiddeld geven belastingadvi seurs j 30.000 per jaar uit aan fis cale uitgaven. Algemeen-secretaris Verploeg var. ',e journalistenvakbond NVJ zag alleen maar nadelen in de fu sie omdat de nieuwe uitgeverij dan in veel sectoren bij de vaktijd schriften vrijwel een monopolie zou krijgen. Daar zouden vooral freelance-journalisten het slacht offer van worden, meent Ver ploeg. Hy zei zich best te kunnen voorstellen dat Brussel bedenkin gen had bij het samengaan van beide uitgeverijen. NFB-directeur Donia zou de/.e week nog met een delegatie naar Brussel gaan om gehoord te wor den door de Europese Commissie. „Dat hoeft dus niet meer. Ik denk dat dit voor het Nederlandse be drijfsleven buitengewoon goed nieuws is. We hopen dat de con currentie tussen Reed Elsevier en Wolters Kluwer weer nieuw leven krijgt ingeblazen." aldus Donia. Bibliotecaris dr. A. Klugkist van de Universiteitsbibliotheek Gro ningen toonde zich tevreden over het stranden van de uitgevers fusie. Klug- kist maakte eind ok tober bekend dat de Nederlandse weten schappelijke biblio theken besloten had den een front te vor men tegen de toegenomen macht van de uitgeverijen. Het geza menlijke front was vooral een re actie op dc plannen van Reed El sevier en Wolters Kluwer. Klugkist zei in oen reactie dat de bibliotheken vooral problemen hebben met de exorbitante prijs stijging van wetenschappelijke tijdschriften. Inmiddels is de sa menwerking in de bibliotheekwe reld de afgelopen maanden ver der gegaan, zodat er nu een we reldwijd platform ontstaat. Amsterdam De mededingings autoriteiten laten steeds meer hun tanden zien gezien het feit dat de uitgevers Reed Elsevier en Wolters Kluwer bekend maakten hun fusiegesprekken te '.uilen beeindigen omdat de fusiecontrole-organen in Brus sel en de Verenigde Staten be zwaren hadden tegen de machtsconcentratie. Officieel had dc fusiecontroleur uit Brussel niets bekendge maakt, maar al eerder liet de waakhond van de Europese Commissie blijken ernstige twij fels te hebben over het samen- gaan van de Nederlandse uitge vers. De uitgevers zijn niet het eerste slachtoffer, Eerder dit jaar sneu velden de accountants KPMG en Ernst Young. Hun huwe lijkspoging strandde plotseling nadat steeds meer mededin gingsautoriteiten bezwaren maakten. Brussel speelde een dominante rol bij het afbreken van de onderhandelingen, zo bleek. Na oppositie vanuit de Europese Gemeenschap krab belden de Amerikaanse autori teiten. die al wel toestemming hadden gegeven, terug. De opmars van de fusiecontro leurs voorspelt weinig goeds voor de megafusies die nog op stapel staan. In de wachtkamer zitten nogal wat Nederlandse bedrijven. De havenbedrijven Van Ommeren en Pakhoed, die het grootst.- havenopslagbedrijf van de wereld willen worden, verwachten dat Brussel de ver koop van enkele opslagtermi- nals zal eisen. Echt zwaar tilt de nieuwe nog te vormen combina tie er niet aan: .Alleen als ze zeggen 'stoot Rotterdam maar af houdt het voor ons op." De warenhuizen Vendex en KBB houden Brussel ook scherp m de gaten. Als de autoriteiten eisen dat de twee fusiepartners een van hun warenhuisketens weg zou moeten doen. dan gaat dc fusie onder de naam Operatie Nachtwacht niet door, zo klonk de waarschuwing richting Brus sel. Toch rekent Vendex met op grote problemen. Weliswaar ko men alle Nederlandse warenhui zen (V&D, Hema en de Bijen korf) in één hand, maar het marktaandei in de detailhandel komt niet boven de 11 proeent. Vendex maakte gisteren onver wacht bekend dat de fusiege- sprekken met KBB voorspoedig verlopen. Den Haag De Tante-Agaath- regeling, een fiscaal begun stigde investeringsmogelijk heid voor kleine ondernemers, heeft sinds de invoering in 1996 een grote vlucht geno men, Het ministerie van Fi nanciën denkt dat er onder de regeling al tegen de ƒ800 mil joen is verstrekt ABN AMRO geeft komende maand nieuwe bankbrieven uit om aan de doorgaande vraag naar de leningen te kun nen voldoen. Volgens de rege ling hoeven 'suikertantes' die hun familieleden financieel helpen bij het beginnen van hun eigen bedrijfje ondermeer geen belasting te betalen over de genoten rente. Deze ligt on der de geldende marktrente. Naast particulieren omarmden grote banken als ABN AMRO en Rabo de fiscaal aantrekke lijke mogelijkheid van staats secretaris Vermeend van Fi nanciën met aparte Agaath-be- leggingsfondsen, die de rol van de suikertante op zich nemen. Aanvankelijk maakte de agra rische sector gebruik van de le ningen. Er komt steeds --eer vraag uit andere sectoren. „De vraag naar de leningen zit ste vig in de lift," aldus een woord voerder van ABN AMRO. „En ook kleine zelfstandigen zoals tandartsen en specialisten hebben de mogelijkheden ont dekt." T _120,MO KÜ. Het blijft natuurlijk een hele 'hijs' om zware stukken te ver plaatsen. Van het balanceren in de takels hebben de 'jong leurs' van de Rotterdamse haven, de bokken en slepers van Smit Internationale, alle verstand. Gisteren werd een kraan, gebouwd bij Bailey in Nleuw-Lekkerland, die bevestigd moet worden op de nieuwe sleephopperzuiger Queen of the Nether lands, vervoerd over de Nieuwe Maas bij het Noordereiland in Rotterdam. Het gevaarte gaat naar de werf van Wilton-Fljenoord in Schie dam waar de bij Verolme Heusden gebouwde Queen of Nether lands van Koninklijke Boskalis Westminster wordt vervol maakt. Foto Victor van Breukelen Bergschenhoek Van Huiten Transport in Bergschenhoek vaart wel bij de inmiddels tot veertien leden uitgegroeide com binatie Tankceu. Na de start in 1992 zijn nu veertien transportbe drijven in negen landen bij het sa menwerkingsverband aangeslo ten Alle bedrijven zijn gespeciali seerd in tanktransport. Volgens voorzitter F. Hofman van Tankceu, die tevens directeur is van Van Ruiten Transport, heeft het samenwerkingsverband na ruim vijfjaar inmiddels een hecht fundament. De veertien bedrijven opereren op de markt al onder de naam Tankceu, maar hebben elk hun eigen identiteit behouden. Tank Combinatie Europa is in 1992 opgericht om als middelklei ne bedrijven in de veranderende Europese markt samen het hoofd te kunnen bieden aan de grote, in ternationaal opererende trans portbedrijven. Hofman: „De eer ste vijf bedrijven die gingen sa menwerken waren klein maar sterk. Maar ze waren ook be vreesd voor een toekomst waarin grote verladers de dienst uitma ken." Tankceu heeft naast Van Ruiten nog een tweede Nederlandse part ner: transportbedrijf Jonker uit Veendam. De andere twaalf leden komen uit België, Frankrijk (2), Italië, Spaiye, Duitsland (4), De nemarken, Finland en Groot-Brit- tannië. De samenwerking is voor al op het gebied van iadinguitwis- seling. De veertien bedrijven heb ben echter ook afspraken ge maakt over onder meer noodhulp aan elkaar voor het geval er iets met tankwagens gebeurt. Van Ruiten Transport is één van de leidende partners. Geneve Het Zwisterse voe dingsmiddelenconcern Nestlé vierde het zestigjarig bestaan van ziijr oploskoffie Nescafé. Bij die gelegenheid werden enkele sta tistische gegevens bekend, waar uit naar vnren komt dat er gemid deld per seconde over de hele we reld 3000 kopjes Nescafé worden gedronken. Over heel 1997 kwam het verbruik uit op maar liefst honderd miljard kopjes. Daarmee is Nesc na Co- ca-CoIa de meest gedronken niet- aicoholische drank ter wereld, voor Pepsi-Cola, Schweppes en Perrier. Nederland behoort tot de koplo pers bij de oploskoffie. Na de in woners van de Noordse landen volgen de Nederlanders met 1105 kopjes per hoofd van de bevolking per jaar. De geschiedenis yan de oploskof fie is begonnen in Brazilië. In 1930 had het land een grote over schotproductie van koffie en om de prijs op peil te houden werd veel koffie vei niet jgd. Nestlé, dat toen bekend was om zijn procédé voor het drogen van melk, werd te hulp geroepen. De eerste Nescafé kwam in 1938 op de markt. Den Haag Winkelwagentjes gaan hun eigen weg. Meestal dus de verkeerde kant op. En het kost hee! wat kracht om de kar op koers te houden. De consument ergert zich daar wild aan. Slecht rijdende winkelwagentjes vor men de grootste irritatie bij een bezoek aan de supermarkt, bleek uit een onderzoek onder winke lend publiek. De fabrikant wijst met de beschuldigende vinger naar de supermarkt die de wagen- tjes beter moet onderhouden. Maar de consument kan zelf ook iets doen, want het duwen van een winkelkar is een kunst op zich. „Misschien moeten we een rijbe wijs invoeren voor het besturen van een winkelwagen," grapt Jan Bindels, directeur van Wanzl Ne derland. Het Duitse Wanzl levert tachtig procent van de winkelwa gens in Nederland. De directeur doet het even voor: zó bestuur je een winkelwagen. Niet de handen in het midden van de stang, maar aan de zijkant. Door links of rechts druk te ge ven. gaat de wagen als vanzelf de bocht om. En wie niet wil duwen, kan ook trekken aan de korf. Wanzl werkt aan wagentjes met een speciaal handvat op de plek waar anders de haak voor de boodschappentas zit. Bindels is verrast dat geklungel met de winkelkar nummer één staat in de ergernissen-toptien. Klachten krijgt hij namelijk niet of nauwelijks. Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel (CBL) zet om de twee jaar de ergernissen in de super markt op eèn rijtje nadat tweedui zend consumenten zijn onder vraagd. Wachttijden bij de kassa stonden lange tijd bovenaan. „Maar de supermarkten hebben keihard gewerkt om die rijen weg te werken," zegt Theo Roos, direc teur van het CBL. „Misschien dat het onderhoud van winkelwagens er wat bij ingeschoten is." Een slechte zaak. meent Bindels. „De winkelkar is het visitekaartje van de supermarkt. De consument rijdt er toch al gauw een half uur mee rond. Als hij zich ergert, gaat hij morgen naar de concurrent." Wanzl onderhoudt zo'n 200000 van de 700.000 wagens die in Ne derland rondrijden. „Met onder meer Albert Heijn hebben we een contract," zegt Bindels. „Maar het blijft de verantwoordelijkheid van de bedrijfsleider of de filiaalhou der om rotte wagens apart te zet ten en een monteur te bellen. De meeste ketens hebben een onder houdscontract, maar er wordt hier en daar ook wel gebeund." Winkelwagens hebben het meest te lijden van stoepranden, zeker als het personeel een rij met vijf tig karren het trottoir op of af duwt. „Dan raken de wielen uit hun verband en rijdt de kar niet meer goed." Tip: ga met de wagen achteruit de stoep op en af. Dat scheelt kracht voor de consument en betekent het behoud van de kar. Veel winkelwagens vallen ook ten prooi aan vandalisme. Bindels schat dat zo'n zevenduizend wa gens per jaar gaan zweiven, van fiats af worden gekieperd of in een sloot belanden. In brand ge stoken muntsloten of doorgeknip te verbindingskettingen komen ook nogal eens voor. Wanzl zet per jaar zeventigdui zend winkelwagens af in Neder land, gemiddeld voor driehon derd gulden per stuk. „En dan gaat het niet alleen om vervan ging. Veel supermarkten stappen over op grotere winkelwagens. De klant doet steeds meer bood schappen per bezoek," Een paar jaar geleden was negen tig liter de normale inhoud van een winkelwagen. Inmiddels is 120 liter gangbaar. Bindels ver wacht dat de inhoud nog verder zal toenemen. „Grotere karren zijn echter niet altijd even consu ment-vriendelijk." Daarom wordt het winkelwagen aanbod gedifferentieerder. Zo is er de seniorenwagen met een on diepe korf zodat de klant niet meer hoeft te bukken. De nieuw ste uitvoering heeft zelfs een hou der voor het boodschappenlijstje. Andere hebben aan boord speel goed bij het kinderzitje of een koelvak, zodat de klant niet met gesmolten ijs bij de kassa staat. Bij goed onderhoud kan de kar wel tien jaar mee. Den Haag Bij de Consumenten bond verdwi,,nen 47 banen. Om dat niet alle formatieplaatsen be zet zijn, trefl de reorganisatie fei telijk dertig banen. Gedwongen ontslagen vallen er niet. Er blij ven 171 arbeidsplaatsen over. Door de ingreep bespaart de bond jaarlijks 2,5 miljoen gulden op de loonkosten. Dat blijkt uit het reorganisatie plan dat de directie van de Consu mentenbond gisteren aan het per soneel heeft gepresenteerd. De re organisatie behelst volgens de di rectie sanering, maar vooral ver nieuwing. Dc bond handhaaft de diensten en producten voor haar leden, de individuele dienstverle ning krijgt nog meer aandacht. De bond zal investeren in infor matietechnologie en marketing. De doelmatigheid moet omhoog. Over de afgelopen vijfjaar is een tekort van 5,8 miljoen gulden ont staan. De kosten liepen mede op door de hogere kosten van indivi duele ledenservice. Bovendien daalden de subsidies. Het aantal leden loopt sinds 1995 licht terug. De ondernemingsraad spreekt zich deze maand uit over de in houd van het reorganisatieplan. De or heeft eerder al hel vertrou wen m de directie opgezegd, om dat die debet zou zijn aan dc fi nanciële problemen bij de hond. Zo zou er te veel geld zijn uitge ven aan de nieuwbouw De leden van de vakbonden zijn vorige week akkoord gegaan met een so ciaal plan. Rotterdam De cat cracker' nummer één van Shell Vernis is gisteren na 47 jaar dienst defini tief buiten gebruik gesteld. Hel werk van deze productiekolom voor benzine, diesel, butaan en propaan is overgenomen door de vernieuwde cat cracker II en de hydrocracker, die vorig jaar in het kader van het moderniserings programma Per gereed kwa men. De sluiting van de oude eat crac ker leidt tot een verbetering van de raffinaderij op milieugebied. De uitstoot van stof neemt per jaar met 650 ton af en de uitstoot van stikstofoxiden -mede ver antwoordelijk voor smogvor- ming- vermindert met 1000 ton per jaar, zo laat Shell weten. Het stilleggen van de cateraeker bete kent tevens dat een groot aantal waterkoelers verdwijnt en daar mee het risico van ohelekkage in de haven. De cat cracker van Shell was bij de ingebruikname in 1951 de eer ste catalytischc kraakinstallatie in Europa. De fabriek is in totaal 17.000 dagen in bedrijf geweest. In die periode produceerde deze 37,8 miljoen ton benzine, 15.6 mil joen *on diesel, 6,8 miljoen ton bu taan. 3.6 miljoen ton propaan en 3.2 miljoen ton stookgas. De dertig direct betrokken werk nemers worden bij Shell intern overgeplaatst of gaan met ver vroegd pensioen. Utrecht - Hoogvliet in Alphen aan de Rijn is het eerste Europe se supermarktbedrijf dat de prij zen in de winkels elektronisch gaat vermelden. Verschillen tus sen de prijzen op het schap en die aan de kassa lijken daardoor uitgesloten. De supermarktketens Albert Heijn, Edah, Super en COOO zijn onlangs nog pijnlijk verrast door een steekproef van het week blad Panorama waaruit blijkt dat klanten 2,6 procent te veel betaalden voor hun boodschap pen door foute kassabonnen. Het nieuwe systeem dat Hoog vliet toepast, bestaat uit elektro nische schermpjes (displays) die een plaats krijgen in de schap- pen. De displays staan via radio signalen in verbindir* met de computer van het centrale arti kelenbestand. Als daar nieuwe prijzen worden ingevoerd, ver andert meteen de prijsinforma tie op de schermpjes in de 28 su permarkten van Hoogvliet. De methode maakt het mogelijk de prijzen in stillere uren te ver lagen om te verkoop te stimule ren. Met knipperende tekst kun nen winkels via de displays de aandacht richten op speciale aanbiedingen. Omdat de schermpjes tegelijk meerdere valuta's kunnen vermelden, ver eenvoudigt het systeem ook de aanpassingen die nodig zijn door de invoering van de euro. door Scott Adams DE KOSTEN OM EEN K/NP TE LATEN STUDEREN WORDEN CTEED\ HOGER.. IK MOET NU VAST EEN BEGRO TING MAKEN. VOOR HET GEVAL IK OOIT GA TROUWEN EN EEN KIND KRIJG PAT IE DAN DE PRUS DIE JE MOET BETALEN WANNEER JEIN EEN MODERNE MAATSCHAPPIJ- WILT LEVEN. TOT HET ZOVER IS MOETEN WE MAAR INEEN GROTGAAN WONENEN BIZONS JAGEN. HrrtJ OltUHS, JU

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8