9 'GroenLinks en D66 op één wethouderspost' Eén etage per week Nieuw plan kanovijver heeft niet veel kans van slagen Geuzenpenningen moeten universaliteit mensenrechten benadrukken Rotterdams Dagblad Wiegman reageert niet Consternatie bij sportclub na rigoureus kapwerk STOP MET GESLEÜR, WIJ BEZORGEN AAN DE DEUR! Kattengrit HomeService Tel. 0111-642585 Euro20kgv,a. f9.- o PvdA Schiedam komt met 'verrassend' voorstel Banier waait weg van Grote Kerk Hardrijders -SIS A-BOT Rotterdams Dagblad Ui Waterweg Vrijdag 13 maart 1998 Dooi Dosiree van der Jagt Schiedam De PvdA gaat proberen om ondanks het verlies van D66 en GroenLinks de huidige coalitie voort te zetten. Hiervoor hebben ck onderhandelaars van de PvdA een verras sende constructie bedacht. D66cn GroenLinks zouden samen één wethouderspost bezetten. D66 de eerste twee jaar en daar na zou GroenLinks een wethouder moeten leveren. De PvdA levert dan twee wethouders. De partijen praten zondag verder over de haalbaarheid van het voorstel. Hot verrassende voorstel kwam nadat (te huidige coalitiepartijen eerder deze week met elkaar heb ben gepraat. ..We hebben do afge lopen vier jaar goed met elkaar sa mengewerkt. Natuurlijk hebben we ook problemen gehad, maar die hebben we altijd op een goede manier kunnen oplossen." vertelt onderhandelaar Aad Wiegman. „Maar de situatie is wel veran derd. GroenLinks is geheel nieuw en DMi is in volume behoorlijk af genomen." Maar Wiegman heeft wel de inten tie om met de huidige coalitie door le gaan. „Er/ijn processen in gang gezet die continuïteit behoe ven. Kijk naar Sveaparken of de stadsvernieuwing," vertelt hij. „Er moet een mogelijkheid zijn om die continuïteit vast te hou den. Vandaar dit voorstel." In het voorstel zou de wethou derspost DÜfi/G men Links door vijf raadszetels worden gesteund (twee van Df>6 en drie van Groen Links) De grootste van de twee. GroenLinks, is sceptisch over het voorstel. „We sluiten het op voor hand niet uit, maar ik vraag me af o f h et wewerk t Er 1 tt en behoo r- hjk wat haken en ogen aan," zegt Judith Boertjens. GroenLinks wil eerst duidelijk heid over de inhoud van hel col le geprogram. De partij heeft negen tien uitgangspunten op papier ge zet waar ove" moet worden ge- praal. „Wij willen het over de in houd hebben, zodat we op een zo goed mogelijke manier de Groen- Links-punten kunnen verwezen lijken. De afgelopen vier jaar heb ben de kiezers toch een beetje het GroenLinks-profiet gemist. Eerst willen we duidelijkheid hebben over de inhoud anders doen we het niet. Maar de uiteindelijke be slissing is aan onze achterban." DG6-voorman Adri Reijnhout vindt het voorstel 'constructief en creatief. „Dit is toch de oplossing om met elkaar verder te gaan." zegt hij. Reijnhout denkt aan twee jaar voldoende te hebben om zijn beleid voort te zetten. Als gro te verliezer van de verkiezingen moet Reijnhout zich noodge dwongen uiterst bescheiden op stellen. Als je naar de sfeer in de ze coalitie kijkt dan bluft het mo gelijk om ook als kleine partij met voorstellen te komen en volledig deel te nemen aan de discussies. Als dat niet het geval zou zijn dan moetje daar niet aan beginnen." DoWD-fractjp heeft zich nftgniet gebogen over het voorstel. Lijst trekker Will van Wijk voert samen met zijn fractie nog een 'vergelij kend warenonderzoek' uit over de vraag of het voorstel van de PvdA überhaupt wel mogelijk is. „Het is een redelijk creatief voorstel," zegt Van Wijk, die wel al verder kijkt. Ook zijn partij zou met twee zetels winst zeker in aanmerking Vlaardingen De banier die dins dag door burgemeester Stam aan de Grote Kerk werd gehangen in het kader voor de landelijke cam pagne voor de mensenrechten is woensdag al weer weggewaaid. Aangezien pas maandag een nieu we banier met de tekst 'Iedereen heeft dezelfde rechten' kan wor den opgehangen, zal de ceremo nie rond de Geuzenpenningen vanmiddag in de Grote Kerk het zonder de vlag moeten stellen. De nieuwe banier zal blijven hangen tot 10 april. Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft gisteren snelheidscon troles gehouden. Op de Zuidbuurt kregen 24 van 70 gecontroleerde automobilisten een boete voor te hard rijden, op de Marathonweg 47 van de 1200. komen voor twee wethouders, vindt hij. „Als wordt gekeken naar de onderwerpen die op ons alkomen: het grote-steden-beleid. jongerenbeleid, de wijkwethou ders Dat betekent een extra be lasting op het bestuur." De PvdA wil in de onderhandelin gen eerst over de venn van de coa litie pralen. Pas als zondag de par tijen akkoord gaan met deze con structie wordt volgens Wiegman over de inhoud gepraat. Maar weer niet over alles, want over een heikel punt als de erfpacht zal vol gens hem een aparte discussie ko men. PvdA is voor erfpacht en D66 en de WD willen dat ook gronduitgifte mogelijk wordt. „We moeten proberen een oplos sing te zoeken die recht doet aan beide standpunten," zegt Wieg man diplomatiek. Schiedam De PvdA komt woensdag 25 maart bijeen om een nieuwe voorzitter te kiezen. Huidige voorzitter Chris Zijde veld kondigde eerder deze week aan om te stoppen. Zijdeveld wil met langer als een soort 'kop van jut' fungeren. In de brief waarin hij aankondigt te zullen vertrek ken trekt hij fel van leer tegen onder meer wethouder Aad Wiegman, die zonder overleg met het bestuur direct ging on derhandelen met de andere par tijen. „Het is altijd zo geweest dat direct na de verkiezingen wordt gepraat met de andere lysttrekkers, daar moet je niet mee wachten. Als grootste partij moet je daartoe initiatieven ne men, zo leert de ervaring zegt Wiegman. Op de inhoud van de kritiek van Zijdeveld wil Wieg man niet ingaan. „Ik heb niet de behoefte te reageren," zegt hij na overleg met zijn fractie. In het centrum van Vlaardingen groeit het appartementencomplex Hoogwitte. Op de kruising van het Liesveld en Veerplein is sinds deze week de eerste woonver- dieping van vier appartementen te zien. De bedoeling is dat er per week één etage bij komt. Na vertraging in de voorbereiding, maandenlang problematisch hei werk van 140 palen op een oppervlak van 400 vierkante meter, volgde ook nog discus, ies tussen constructeurs. Acht maanden later dan gepland werd, rond de jaarwisseling, het viaductniveau bereikt en kon de bouw van het woongedeelte starten. Op het twee verdiepingen tellende algemene deel, waarin entree, bergin gen en een openbare lift naar het winkelniveau zijn opgenomen, komen 23 verdiepingen met in totaal 77 woningen. IBC Muwi, ontwikkelaar en bouwer van de met de straatnaam Hogewerf aangeduide toren, gaat uit van het elke week opzetten van een etage. Complete prefab-elementen van bijvoorbeeld binnen- en buitenmu ren met afgewerkte vensters worden door een in een liftschacht opgebouwde hijskraan op hun plaats getild. De verwachting is dat in het najaar het hoogste ge bouw van Vlaardingen wordt opgeleverd. Liefst 67,5 meter boven het viaductniveau komt op het dak een vlaggenmast te staan. Foto Roei Dijkstra In plaats van Bal op dak', past deze da gen Bal op rijksweg' be ter als bij naam voorde voetbalver eniging Ur- sus. Foto Roel Dijkstra Ktttauum Door Sander Sonnemans Schiedam Wordt er komend weekeinde gevoetbald of niet? Het is deze weken maar al te vaak de vraag die spelers en bestuurs leden bezighoudt als de nattig heid gestaag naar beneden komt. Weer of geen weer, bij voetbalver eniging Ursus vraagt men zich af of sowieso kan worden gespeeld. Het bestuur vreest met de wed strijden op het hoofdveld wel eens brokken op rijksweg A 4 te kun nen veroorzaken of een flink aan tal ballen kwijt te raken. Want plotseling zijn alle bomen langs het veld gekapt waardoor het een koud kunstje is de bal de snelweg op te knallen. „We hebben nog net de reclamenborden weg kunnen halen," zegt Ursus-voorzitter Ber ry Antonissen nog altijd stomver baasd, „anders waren die waar schijnlijk ook in de houtversnip- peraar gegaan." Waar eens dicht begroeide bossages dienst deden als ballenvanger, gapen nu naast de tribune op het complex dat door HBSS en Ursus wordt ge deeld, twee enorme gaten. Het lijkt alsof de rijksweg een stuk dichterbij is komen te liggen. An tonissen zegt niet gerust op de si tuatie te zijn en heeft de Dienst Sport en Recreatie (DSR) van de gemeente Schiedam om advies gevraagd. „De bal ligt zó op de rijksweg," meent de verontruste preses. „Ik vraag me af of het eer ste elftal er zondag wel kan spe len. Stel je voor dat er een bal te gen een passerende auto wordt geschoten. De bestuurder krijgt de schrik van zijn leven en wie weet wat voor ongelukken er van kunnen komen. Ik zou dat als clubbestuurder niet op mijn ge weten willen hebben. Ik weet ook niet hoe het verhaal verzekerings technisch in elkaar steekt." Ferdinand van Helden van de DSR zegt daar geen antwoord op te kunnen geven. Wel beaamt hy eveneens zeer verrast te zijn door het rigoureuze kapwerk van de onderaannemer die het karwei voor Rijkswaterstaat uitvoert. „Een communicatiestoornis," zegt Van Helden. „We wisten dat die bomen zouden verdwijnen, maar niet dat het nu al zcu gebeu ren en in dit tempo. Het is alle maal ",o snel gegaan dat we geen voorzGigsmaatrcgelen hebben kunnen treffen, Ik heb met de KNVB gebeld en daar hebben ze verklaard dat er geen richtlijnen voor dergelijke risico-factoren be staan. Er kan komend weekeinde gewoon worden gevoetbald." Door de gemeente, Rijskwater- staat en diverse onderaannemers zijn al gesprekken gevoerd en af spraken gemaakt om nieuwe on voorziene situaties te voorkomen. Maassluis Het lijkt uitgesloten dat de kanovijver ii de Zuidbuurt tussen Maassluis en Vlaardinger er komt zoals de reconstructie commissie Midden-Delfland dat wil. Tijdens de informatieavond van gisteren in het stadhuis van Maassluis, waar een kleine hon derd belangstellenden op af wa ren gekomen, lieten nogal wat te genstanders van zich horen. Tot geruststelling van velen had den zij in demissionair-wethou- der Lenie van Duijn-Camfferman een bondgenoot. Namens het col lege deelde ze mee voorstander te zijn van een pias met slechts een beperkte oeverrecreatie. Ook een wijziging van het bestemmings plan van ruim tien jaar geleden zit er wat haar betreft niet in. „Aan ontsluiting van het gebied via de Zuidbuurt zal de gemeente niet meewerken." De reconstructie- commissie zal nu, in overleg met betrokkenen, haar huiswerk over moeten doen. Om bij de kanovij- ver, of liever op de parkeerplaats daarnaast, te komen was aanvan kelijk gekozen voor een autobrug in het verlengde van de Vermeer- laan. In het nieuwe plan verving de reconstructiecommissie deze brug voor ccn - goedkopere - fiets brug. Een autobrug vond men im mers niet meer nodig omdat er - in tegenstelling tot tien jaar gele den - niet meer is gekozen voor sportvelden en glastuinbouw in het gebied. H. Dekker, de ontwer per van het nieuwe plan: „Dan is die dure voorziening niet meer nodig, en is het dus logisch om van de huidige ontsluiting ge bruik te maken." Gemeente en omwonenden vind .n dat minder logisch. De Zuidbuurt autoluw, is het devies. Ook de bewoners van het woonpark Boonervliet verkie zen het oude plan. Wooidvoerder M. van de Ree gaf aan dat er bij hen nog iets anders speelde dan een pleidooi voor een rustige Zuidbuurt. „Wij pleiten voor handhaving van de autobrug an ders komen er nog meer auto's in de wijk te staan." Auto's die men liever op de in het recreatiegebied geplande parkeerplaats ziet. Gedrag Dat er in het gebied überhaupt een parkeerplaats is gepland, had volgens P. Robijn (van de uitvoe rende organisatie Dienst Lande lijk Gebied) vooral te maken met 'het gedrag van de mensen'. „De ervaring leert dat mensen zo dicht mogelijk bij de recreatievoorzie ning willen staan." Een motivatie die werd gevolgd door een punti ge reactie van één van de aanwe zigen, „Misschien moet het ge drag van de mensen dan maar veranderd worden." Dat de plas groter wordt dan in eerste instantie de bedoeling was gaat vooral ten koste van manege Middenhof, Ruiters mogen welis waar mede gebruik maken van een paardenweide, maar het nu aanwezige springveld dreigt een deel van de recreatiepias te wor den. Paardensportvereniging Lic- kebaert voorziet daarnaast pro blemen met het vlakbij de ruane- ge geplande strandje. „Vliegers en voetballendekinderen. Moetje je voorstellen wat paarden dan gaan doen. Dat is Levensgevaar lijk want paarden zijn schrikdie ren. De mensen vallen er dan ge woon van af," aldus secretaris H. Buys. „Er is ontzettend veel aan dacht voor kanoërs en fietsers, maar er wordt voorbijgegaan aan vijfhonderd paardenliefhebbers." De paardensporters zouden de ka- novijver het liefst een stuk zuide- lijkeMegen-despoorlijaaan, zien liggen. Ook wat betreft de ontslui- tingsmogelukheid kyken ze, net als dt bewoners van de Zuid buurt, naar het zuiden. „Bij de ijs baan ligt een parkeerterrein dat met een eenvoudig tunneltje on der de spoorbaan zeer goed be reikbaar is," vond T. Jegen, woordvoerder van Zuidbuurt-ver- eniging in oprichting. De bij velen op de lippen brandende vraag of er nou eigenlijk wel behoefte is aan een nieuw recreatiegebied met kanovijver, kon J. Polkerman van de reconstructiecommissie niet echt concreet beantwoorden. Doelend op de eis van de overheid voor een groene bufferzone: „Midden-Delfland moet voor een groot deel recreatief worden inge richt omdat daar grote behoefte aan is. We zijn nu bezig met de uitwerking van het vastgestelde reconstructieplan." Polkerman zei het jammer te vinden dat na recente gesprekken de recon structiecommissie door zowel de bewoners ais de Stichting Groei end Verzet Lickebaert een arro gante houding was aangemeten. „Het is verkeerd overgekomen. Men denkt 'ze doen maar', terwijl wij nog in de ontwerpfase zitten. Wij geven aan wat de achtergron den zijn van de wijzigingen. Niet met als doel om het plan door te drukken. We willen uw reacties horen en met elkaar in discussie blijven." Bovenal vond Polker man het nieuwe plan echter niet essentieel anders dan het oude., „De functie blijft hetzelfde: recre atie. Alleen in detail zijn er hier en daar uitwerkingswijzigingen." Vlaardingen Omdat het dit jaar vyftig jaar geleden is dat de Uni versele Verklaring van de Rech ten van de Mens door de Verenig de Naties werd aangenomen reikt de Stichting Geuzenverzet dit jaar voor het eerst vijf stuks van de Geuzenpenning uit. Daarbij is voor mensenrechtenactivisten ge kozen uit vijf verschillende we relddelen om de universaliteit van het manifest te benadrukken. Doordat de Indonesische vak bondsleider Muchtar Pakpahan vanwege de recente ontwikkelin gen in zijn thuisland en de Neder landse vinger in de Indonesische historie het meest in het oog springt, zijn de vier andere acti visten een beetje in de schaduw komen te staan. Maar de Aborigi nal Noel Pearson is bijvoorbeeld niet minder bekend in Australië dan Pakpahan in de Indonesische archipel. Jurist en historicus Pearson is één van de grote voorvechters van de rechten van de Aboriginals. Deze groep oorspronkelijke bewoners van het Australische continent is de 'outcast' van de natie, wiens problematiek sterk overeenkomt met die van de Indianen in Ameri ka. Ze leven in reservaten, komen moeilijk aan werk en zijn al de cennia in een strijd verwikkeld met de overheid om wat van hun vroegere land terug te krijgen. Pearson kan niet naar Nederland komen om zijn Geuzenpenning persoonlijk in ontvangst te ne men. Hij was hard nodig in het de bat met de nieuwe conservatieve regering in Australië, die druk doende is de weinige verworven heden van het Aboriginalvolk weer terug te draaien. Op een persconferentie in het Vlaardingse stadhuis gistermid dag werd hij vertegenwoordigd door twee van zijn collega's uit de Aboriginal emancipatiebeweging. Australië was ooit het land van de Aboriginals," zei één van hen. „De blanke man kwam en stal on ze mensenrechten. Maar wij zijn geen dieren, we zijn net zoveel mens als iedereen. Nog steeds ziet de Australische regering het con tinent als hun land en willen ze niks aan onze rechten doen." Vera Chirwa uit Malawi is net als Noel Pearson juridisch geschoold. Van 1981 tot 1993 zat ze in de ge vangenis, nadat ze met haar man Orton -oprichter van de Malawi Congress Party- was gearres teerd. Beiden werden wegens 'hoogverraad' ter dood veroor deeld. Later werd de straf omge zet in levenslang, maar dat kwam voor Orton te laat; hij stierf in de gevangenis. Hij en zijn vrouw za gen elkaar gedurende hun ll-jari- ge detentie slechts één keer. Na haar vrijlating in 1993 richtte Vera Chirwa de burger- en men senrechtenorganisatie Carer' op. Ook was ze betrokken bij de tot standkoming van de vrouwenor ganisatie Woman's Voice'. Voor haar jarenlange strijd in Malawi neemt ze vandaag persoonlijk de Geuzenpenning in ontvangst. De Russische bioloog Sergei Ko valyov zat bijna tien jaar als poli tieke gevangene opgeborgen in de beruchte Siberische kampen. Daarvoor had hij onder meer ge protesteerd tegen de Russische inval in Hongarije. Na zijn vrijla ting in 1984 werd hij persoonlijk assistent van de beroemde dissi dent Andrej Sacharov. Met de vai van het communisme ging Kovalyov een belangrijke rol spelen in het Russische landsbe stuur. In 1995 trad hij toe tol de Doema, het Russische parlement, waarin hij zat als voorzitter van de Commissie voor de Rechten van de Mens. Aan zijn rol als adviseur van president Jeltsin kwam een einde toen Kovalyov kritiek bleef uiten op het Russische ingrijpen in Tsjetsjenië. Dc mensenrechten worden in Rusland vandaag de dag vooral in staatsinstellingen met voeten getreden, zei Kova lyov in het Vlaardingse stadhuis. „Rij gevangenissen en inrichtin gen hebben de opgeslotenen meestal niet meer dan bvee vier kante meter vloer tot hun be schikking," aldus de stokoude ac tivist. „Bij verdachten in voorar rest is dat meestal nog minder." Er is ook een Geuzenpenning voor Rosalina Tuyuc Velasquez, één van de vele Dwaze Moeders van Guatemala. In 1980 werden na een razzia in haar dorp haar man en vader meegenomen. Zo als zoveel mannen in Guatemala keerden ze nooit meer terug. Met andere weduwen richtte Velas quez in 1998 dc organisatie Convi- gua op, die zich inzet om het lot van de verdwenen mannen te ach terhalen. De organisatie telt in middels meer dan 13.000 leden. Velasquez zit momenteel in hel™ parlement van Guatemala als af gevaardigde van het Democra tisch Front voor een nieuw Guate mala FDNG, die ze zelf oprichtte. Maar ondanks haai functie als volksvertegenwoordiger heeft ze nog steeds te maken met intimi datie van het leger. Directeur Adri Kemps van Am nesty International Nederland liet gisteren de ontvangers van de Geuzenpenning meteen hun handtekening zetten voor de actie die de organisatie momenteel houdt in het kader van de men senrechten. Daarmee kwam de actie, die tot nu toe uö.GOö b<uafte keningen heeft opgeleverd, weer een klein stapje dichter bij het streven naar 1 miljoen parafen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1