2 Hi t 'Rotterdam doet nu duidelijk mee' Lisa Loeb: 'Schrijven is net als autorijden' 1 V Elton John treedt niet meer op voor Diana-fonds Reünie Apollo dertig jaar Uitgesproken Dagpuzzel Landschap .O Recept Snelle rijstschotel Rotterdams Dagblad I Voor tips en reacties: 010-4004337 Donderdag 19 maart 1998 Nachtrijdster De rode loper, dranghekken en twee heu se portiers vormden het decor van de Nederlandse première van de film Boogie Nights in het Pathé Thea ter. Irene van der Laaramu seert zich met dewachtende fotografen. Foto onder Johnny Lion met zijn 'So fïetje'. Foto's Fred Ernst/ Cor Vos Serge Henri Valcke met vriend. Sir Elton John zal met meer optre den ten bate van het Diana. Prin cess of Wales Memorial Fund. In een interview met het tv-station GMTV, dat gisteren werd uitge zonden, zei John dat hij heeft ge daan wat hij kon en de prinses nu „op zijn eigen persoonlijke ma nier" wil gedenken „zonder over het podium te springen." De zanger, die vorige maand door koningin Elizabeth II werd gerid derd, zong op de begrafenis van de prinses het lied Candle in the Wind 1997, dat miljoenen op bracht voor het Diana-fonds. Apolio, een vereniging voor lesbische, bi- eri homojongeren, bestaat dit jaar dertig jaar. Dat is de aanleiding voor het houden van een reünie. Apollo-Jeden zijn momenteel druk bezig om mensen te achterhalen die in de afgelopen drie decennia iets met de vereniging te maken hebben gehad. Wie de reünie graag wil bezoeken, of nog mensen van vroeger kent die misschien ook geïnteresseerd zyn, kan een briefje sturen naar Apolio. Postbus 1490,3000 BL Rotterdam. Tv-presentatrice Dieuwertje Blok in Libelle: „Weetje wat ik vaak heb bij mannen? Het gevoel dat zij stil blijven staan en dat ik ze voorbij streef. Af schuwelijk, maar dat gevoel heb ik. En ik wil gelijk waardigheid, ik wil dat een man mij aanvoelt, de juis te dingen zegt op het goede moment, en z'n mond houdt op het goede moment. Kortom: ik wil het on mogelijke." Archieffoto ANP Oplossing dagpu2zel dinsdag Horizontaal: 1 Evident;7.knik; 8 10 les; 12 dei; 13 Tsere' 16 idee; 18. erwt; 20. ink; 21. neen; 23. kits; 26. desem; 28. ere; 30. kei; 32. tele; 34. rein; 35. meikers. Verticaal: 1. Ene; 2. visie; 3. ik; 4. el; 5. neder; 6. tee; 7. klei; 9. glit; be; 14. Seine; 15. rekke; 17. Dee; 19. wet; 21. niet; 22. edele; 24. imker; 25. sein; 27. si; 29. rem; 31. eis; 33. ei; 34. re. Horizontaal: 1. Beroep; 8. soort bert; 10. uniek; 12. vrouw; 14. bazige vrouw; 15. een zekere; 16, oude lengte maat; 17. insect; 19. schrijfgerei; 21. elektrische eenheid; 22. mannetjeshond; 23. speelkaart; 25. landtong; 26. bijwoord; 27. streling; 28. die rengeluid; 30. le venslucht; 32. deel v.e. vaar tuig; 34. vlas- kam; 36. kaart spel. Verticaal: 2. Plant; 3. aal vork; 4. muziek- JP-52 noot; 5. handigheidje; 6. lofdicht; 7. scheepsvloer; 9. oever; 11. drinke broer; 13. bijbelboek; 18. familielid; 20. lof; 24. met elkaar; 25. stad in Frankrijk; 26. vis; 29. Griekse godin;31. tijdperk; 33. zangstem; 35. fami lielid. 't Is voor de Rotterdammers nog steeds een beetje wennen, al die Nederlandse premières van speel films met wereldberoemde ster ren. Air Force One, Spiceworld The Movie, daar tussendoor nog twee Disneyfitms, en dan nu weer Boogie Nights. Alarmfase één op het Schouwburgplein zou je dan denken. Want filmpremières jok ken bekende Nederlanders en sterren trekken weer publiek. De onvermijdelijke dranghekken stonden er gisteravond inder daad, evenals de onvermurwbare 'kleerkasten'. En er lég een lange rode loper. Maar uitgezonderd een handjevol fotografen interes seerde het gisteravond niemand wie er overheen liep. Het Pathé Theater baadde in een zee van licht, de gasten poetsten bij het betreden van de loper hun stra lendste glimlach te voorschijn, maar op het plein bleef het verder stil. De muziek inspireerde slechts een handjevol rollerska ters. En een verkoopster van de Straatkrant klampte onvermoei baar alle potentiele klanten aan, beroemd of niet. Ze verkocht uit eindelijk drie krantjes. Rotterdam moet dus nog wennen aan filmpremières en de daarbij gebruikelijke glitter en glamour. Maar waar Veronica's filmpresen- tator René Mioch voor zijn Grol- sch Master Premières als be roemdheden vooral Nederlandse soapsterren laat opdraven, zo no digt Polygram Filmed Entertain ment by het grote publiek onbe kende filmmakers, schrijvers en andere uitsluitend m 'het wereld je' bekende Nederlanders uit. Daardoor leek de Nederlandse première van Boogie Nights (met Mark Wahlberg, Juhanne Moore en Burt Reynolds) op een door snee, wat vrolijk aangeklede bio scoopavond. „Toch is het leuk dal belangrijke Nederlandse premiè res nu ook naar Rotterdam komen en niet alleen maar m Tusehins- ki," aldus Polygram-medewerk- sterElike van Sluis. „De volgende première gaat weliswaar weer naar Amsterdam, maar Rotter dam doet nu heel duidelijk mee." Door Hans Piet Op de waranda van je strandhuis liedjes schrijven voor andere arties ten. Het is behalve een romantisch idee - dat perfect zou passen in een speelfilm - de droomwens van de Amerikaanse muzikante Lisa Loeb. „Ik hoef niet per se mijn eigen werk uit te voeren." dat een stap is verwijderd van de werkelijkheid, „Dat biedt my de mogelijkheid tot overdrijven, wat ik in mijn werk graag doe." Zc pauzeert even en zegt dan: „Toch reflecteren mijn liedjes heel erg de manier waarop ik tegen de we reld aankijk, heb ik een voorkeur voor belangrijke onderwerpen en schrijf ik het lu. over de relatie tussen mensen. Ei is geen fasci nerender onderwerp. Sinds ik als achtjarige aan de piano mijn eer ste liedje schreef, heb ik gepro beerd mijn zienswijze in composi ties te vangen. De honger, die be langrijke gebeurtenis of dat inte ressante visuele beeld te beschrij ven, is nooit verloren gegaan. Bo vendien werd ik gegrepen door gi taristen zoals Jimi Hendrix, Jim my Page en Brian May, die met hun instrumenten zoveel emotie wisten uit te drukken. Dat wilde ik ook kunnen. Om straks in staat te zijn de woorden op een heel na tuurlijke manier om de noten te buigen en geen beperking meer te voelen, ga ik komende zomer een jazzcursus volgen. Ik wil2oals Bill Frisell in staat zijn een geluid te creëren dat past bij het verhaal dat ik vertel, zonder steeds te ver vallen in die couplet-refreinstruc tuur." Om haar ideeen niet verloren te laten gaan, draagt Lisa Loeb altijd een kleine cassetterecorder bij Voor Lisa Loeb (28) is muziek eer der een ambacht, dan een uitlaat klep voor persoonlijke frustraties. .,Het leven met mijn vriend en fa milie is privé Dat gaat echt nie mand wat aan. Daarom schrijf ik er ook niet over. Wat niet weg neemt, dat het heel slim is je ei gen leven tot onderwerp te bom barderen. Je leeft, dus beleeft, en hebt op die manier altijd wel een onderwerp voor handen," laat ze in Rotterdam weten. „Maar, wat mjj juist zo boeit, is het vakmanschap. Neem James Joyce, die in 'Ulysses' niet alleen op een ongekend fascinerende manier met verschillende schrijf stijlen speelt, maar ook politieke uitspraken doet en een boeiend verhaal neerzet. Wat zou ik graag op zo'n experimentele manier werken. Een verhaal met een inte ressant plot vertellen, waarin te vens belangrijke historische en culturele elementen zijn verwe ven, die ook nog eens op een hel dere manier in een aantal vier-mi- nutenliedjes zijn samengevat. Ik heb er over gedacht een album te schrijven, waarbij elk bedje een gebeurtenis vanuit een ander per- specüefbelicht." Overdrijven Het liefst schrijft Lisa Loeb werk Usa Loeb: 'Je leeft, dus be leeft, en hebt op die manier al tijd wel een onderwerp voor handen.' FotoGPD zich. „Laatst in Newport bedacht ik mij, dat ik een verhaal wilde vertellen over twee mensen in Las Vegtó die veibefd op elkaar woi- den. Wat door mijn hoofd speelde, was het refrein. Dat heb ik al lo pende op het bandje ingezongen." Inspirerend Lisa Loeb, wier tweede album 'Fi recracker' zojuist is verschenen, vindt Nederland een inspirerend land. „Drie zaken zorgen daar voor," zegt ze nadenkend, „Het water - dat dankzij z'n rustgeven de werking mijn concentratie aanscherpt, waardoor mijn geest en daarmee mijn fantasie wordt gestimuleerd - en verder de rijke historie en de visuele aankleding van het land. Ik hou van bloemen, maar Nederland telt ook vee! prachtige architectuur. En jullie sterke koffie is fantastisch. Niet dat ik eraan verslaafd ben, Eén, hoogstens twee kopjes per dag is voldoende. Maar, ik word er wel heel vrolyk van." Lisa Loeb, een na oudste van een gezin van vier kinderen, mag in haar werk dan terughoudend zijn als het om privé-zaken gaat, wan neer ze op haar praatstoel zit, neemt ze geen blad voor de mond. Zo blijkt de zangeres verslaafd te zijn aan televisie. „Ik kijk graag naar kanalen als Homeshopplng en The Foodnet- work, maar ik hou ook van films en soaps. En natuurlijk 'The X Fi les', hoewel ik die serie alleen be kijk wanneer er iemand bij my in de kamer zit. Het is té eng om in mijn eentje te volgen. Angst is mijn grootste angst. Een vriendin vroeg of ik uit Denemarken een trol wilde meenemen. Ik zal haar straks teleurstellen. Ik vond ze te angstaanjagend om in mijn koffer mee te dragen." Muzikaal Lisa komt uit een muzikale fami lie. Hoewelzij de meest succesvol le Loeb is, maakt haar oudere broer Ben, die de orkestratie op 'Firecracker' voor zijn rekening neemt en de strijkers dirigeert, naam in de klassieke wereld en zitten haar jongste broer en zus ook in de muziek. De gitanste, die aan stekel yke en behoorlijk romantische poplied jes aflevert, blijkt niet te beroerd de kennis die ze inmiddels heeft opgedaan, met anderen te delen. Zo kwam ze or.langs Mzriah Carey op een feestje tegen, „Nadat we over kleren hadden staan praten en zij my vertelde, dat ze, grappig genoeg, in het ap partement heeft gewoond, wat ik nu in New York bezit, kwamen we op het schrijven van nummers. Mariah zou dolgraag eigen werk leveren, Ik zei: 'Bel mij maar. Ik help je wel'. Hetzelfde heb ik te gen Celine Dion gezegd. Ze zei: 'als ik het probeer klinken ze al tijd als Broadwaynummers', Schrijven is eigenlijk hetzelfde als autorijden. Je moet het ge woon veel doen. En denk nu niet dat ik het voor de credits doe. Ik vind het gewoon leuk om de ken nis die ik heb opgedaan, over te dragen. Ik zei tegen Mariah: 'het blijven jouw woorden en ideeen'. Ze heeft nog met teruggebeld. Ik ga straks wel, samen met Dweezel Zappa, wat optredens doen en mo gelijk dat ik samen met Lyle Lo- vett wat schrijf. Maar, wij zijn dik bevriend. Waar ik nog altijd op hoop, is een telefoontje van David Bowie, Robert Smith van The Cu re of Brian Eno. Ik bedoel, als je het hebt over met wie ik écht graag zou samenwerken, dan zijn het die muzikanten wel." Het landschap dat ik rond myn hoekhuis beheer meet ongeveer zeventig vierkante meter. Aan de achterkant en eén zijkant wordt het begrensd door strakke heggen die myn ordelievende buren er geplant hebben. De andere zy- kant loopt naadloos over m de rui me gemeentebeplanting waarvan ik als eeuwig stadsmens alleen in staat ben berk. hulst en lijsterbes te benoemen. Er huizen al even onbenoembare beesten en beest jes. die de kadastrale begrenzin gen van het landschap niet op merken, algemene beheerders van het buitengebeuren als zy zyn. Mijn merel (of is het een mis lukte raaf?) let niet op een heg meer of mmder en zingt (dus toch een merel) even onbekommerd in het gemeenteperk als bij de bu ren. Want een merel is een vrye vogel. Het groen dat ik in de Joop der ja ren in mijn privélandschap heb ge/et kan zich niet zo makkelijk aan myn zorg en aanblik onttrek ken. Dank zy de bordjes m het tuincentrum waar ze geboren zyn ken ik ze zelfs bij naam: gras, krulwilg, pruim, akelei, vinger hoedskruid, judaspenning, cle matis, vlinderstruik, jasmijn, se ring. roos. enzoverder enzovoort. Tegen de tyd dat zy en ik uit hun winterslaap ontwaken inspecteer ik myn landgoed en spreek het jonge groen stimulerend toe: 'Kom maar jongens, het wordt straks lekker warm, en ik hou de katten wel binnen tot jullie wat meer weerstand hebben.' Terwijl ik goedkeurend toekijk trekt er langzaam een groene waas over het buiten. Ik doe er niks aan en toch heb een buiten sporig gevoel van macht. Dat kan tot misbruik leiden. Over het gemeentegroen heb ik formeel geen zeggenschap. Wat te doen echter als een gemeente berk uitgroeit tot een vyftien me ter hoog zonnescherm dat mijn pnvégroen de fotosynthese be neemt? Eén telefoontje blijkt vol doende. myn verzoeknummer tot moord op de berk wordt onmid dellijk ingewilligd, niks trage bu reaucratie. Of ik maar zo vriende lijk wil zyn de boom in kwestie zo danig te merken dat de jongens met de grote zagen weten wie ze moesten omleggen. Nog voor ik ergens een rode lap heb gevonden, staan de huur moordenaars ai by mij n voordeur, zaag m de aanslag. Ze hebben haast, want straks gaat het stor men en dan kon de berk wel eens de verkeerde kant uitvallen. Ze kyken veelbetekenend naar het tere bollengroen in mijn achter tuin. Ik, Judas, wijs de boom aan. Met trillende vinger. De lichtste groenambtenaar klimt omhoog om de stam van de nu nog levende berk met een touw te zekeren. Even later klinkt het snerpende geluid van de elektri sche zaag: eerst een driehoekje uit de valkant en dan de genade slag aan de andere zijde. Koning berk ruist compleet met groene waas aan de takken waardig naar beneden en is even later verdwe nen in de versnipperaar. Precies op schema barst de storm los met boze windstoten. Er is weerlicht in mijn landschap, maar de prijs was hoog. mr. Jesse van MuyMjck Heinz Rene Windig en Eddie de Jong De rechter M-A-A-e f&a+s- z-ij-rf e-te „t'O c-A-A £.-£■$ £-Af /VLA-O- J.£ (£-£-& Zöfft'/iV. O-P D-£ S-G&P-S. APA-AtZ.Y O-P P-A-T At-B-T<$-£</Act- t$. J-£ H-Z-Ö-T D-ST ff-A^L f-A/ &-£ &0.£-J.£S £-Af, KX?£- Af O pt-At2» J-£ \£<0-L&&VVS P-A a?-£:ts.-£~trS V-V-/T M-i-Af-u-T'£Af z-o-£-*r-£-/v ER EVEN' LANéS WAT" KOMT O HiETR DOEM 7 ö&jraaSo of 2 a DAAR. v/EEU SELEERP HAD, ANTWOORDDE ZO- VAN DA A J4E6RPE /AlMiSTER SDHSPRASGR TERiO© OÏT C-llNA HALLO 1 AAO&S-fJ ASÏ&». AAMVLAöEM Peanuts Charles M.Schulz Fred Basset of wil Je een second opinion? y ..gewoon «n fc>ed blijven, veel sapLdrin ken en wat «d aspeme nemen»* WAT MOET IK TEGEN JE JUF ZEGGEN? IK GA VANDAAG NIET NAAR SCHOOL .IK VERSTOP ME TOT HET AVONDETEN ONDER M'N BED. ZEG MAAR DAT IK HAAR NIEUWE VRIENDJE GISTEREN HEB GEZIEN EN DAT ZE BETER KAN KRIJGEN., Je ziet er-wel erg bleekjes uit... Deze rijstschotel is geïnspireerd Ingrediënten op de Spaanse paella. Deze schotel (4 personen); 1 is niet alleen veel eenvoudiger en ui; 1 rode pa- sneller te bereiden, maar ook veel prika; 1 teen goedkoper. Echte paella hoort na- knoflook; 2 melijk saffraan te bevatten, maar eetlepels olie; is daardoor ook veel duurder. De 209 gram lang- saffraan is vervangen door papri- korrelrijst; ca. kapoederen kurkuma, dat ook wel 8,5 dl kippen- geelwortel wordt genoemd. Zowel bouillon; 1/2 kerrie als mosterd ontlenen hun theelepel geel- gele kleur aan deze specerijwortel (kurku- Bereiding: Ui pellen en fyn snip- ma); l/2theele- peren. Paprika wassen, halveren pel paprika- en pitjes verwijderen. Vruchtvlees poeder; 200 in stukjes snijden. Knoflook pel- gram gerookte len en fijn snipperen. Olie verhit- ham (2-3 plak ten in hapjespan en hierin uisnip- ken); 109 gTam pers 2 minuten fruiten. Paprika, diepvriesdop- knoflook en rijst toevoegen en al erwten; 125- omscheppend samen I minuut 150gram roze zachtjes bakken. Bouillon, geel- garnalen wortel en paprika toevoegen en 8-9 minuten zachtjes koken. Intussen ham in repen snijden. Ham en dop erwten toevoegen en 6-7 minuten meekoken. Garnalen toevoegen en 1 minuut meewarmen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2