4 Rekentruc hielp Schiphol Bolkestein begint pas Splinternieuwe woning op dak na met grond gelijk gemaakt 'Een dag heeft 24 uur. Die tijd moet je goed besteden' 'Randstad ontwikkelen tot groene metropool' RLD goochelde met cijfers, waardoor groei luchthaven voldongen feit werd Desnoods timmert de politie omstreden Genderkliniek dicht Woede bij gedetineerden over minder bezoekuren De Marwei Opgepakt voor aanslagen op asielzoekers ANWB wil een rampenplan voor campings Rotterdams Dagblad Donderdag 19 maart 1998 Hilversum De Rijksluehtvaardienst (RLD) zou door de jaren heen een omstreden rol hebben gespeeld bij de uitbreiding van Schiphol. Door de cijfers over de hoeveelheid passagiers per vliegtuig bewust lager voor te stellen dan dé werkelijk heid kon de luchthaven ongeremd groeien, en stond de over heid telkenmale voor voldongen feiten. Tot deze conclusie komt de actua liteitenrubriek Netwerk in de do cumentaireserie onder de titel 'Dossier Schiphol, de voldongen groei*. Dit dossier wordt vandaag en morgen uitgezonden via Ne derland 1 (20.25 uur). Netwerk citeert uit vertrouwelij ke brieven en rapporten. Boven dien baseert Netwerk zich op uit spraken van ir. M. Emhoven, oud directeur Milieubeheer van het ministerie van VROM. Volgens hem heeft de RLD het aanwijzen van geluidszones rond de luchtha ven jarenlang getraineerd. In een brief uit 1989 van het ministerie van VROM staat dat de vertegen woordigers van de RLD 'oncon structief, oncoöperatief en onbe trouwbaar'waren. Oud-minister Nijpels (WD) van milieu is eveneens kritisch. „Ik denk dat de RLD heel duidelijk staat en stond voor het luchtvaart- belang. En de cijfers zijn daar dus heel duidelijk op afgestemd." Nij pels bekritiseert zijn partijgenote minister Jorritsma, die verant woordelijk is voor Schiphol. „Wat ik een slechte ontwikkeling vind. is dat voortdurend de nonnen worden opgerekt. Ik vind dat je daarmee jezelf niet geloofwaardig maakt." De RLD zou in 1993 een bezet tingsgraad van 55 procent hebben gehanteerd, wat 20 procent onder de reële situatie was. Op basis hiervan werd het aantal vluchten vanaf Schiphol vastgesteld, met als gevolg dat de grens van 44 mil joen reizigers per jaar veel eerder zal worden bereikt. HSL Het kabinet negeerde volgens Netwerk ook een kritisch rapport over de Hogesnelheidslijn. De HSL-treinen zouden volgens aan names een groot deel van de reizi gers van Schiphol (5 tot 10 mil joen) kunnen overnemen, waar door de druk van de luchthaven zou worden verminderd. Een Haags onderzoeksbureau becij ferde echter dat de HSL-treinen slechts 1,3 miljoen passagiers zul len overnemen. De resultaten van dit onderzoek zijn nooit eerder ge publiceerd. Utrecht Het is binnen enkele weken afgelopen met de Gender kliniek. Sluit de kliniek, waar ou ders het geslacht van hun toe komstige baby zelf kunnen 'bepa len', niet uit zichzelf de deuren, dan timmert de politie het pand in Utrecht dicht. De behandelingen verplaatsen naar Oost-Europa is niet meer dan een poging de dans te ontspringen, aldus de voorlich ter van het ministerie van Volks gezondheid. „Ze proberen bet ge woon." De Algemene Maatregel van Be stuur, die het tevoren bepalen van het geslacht van een baby ver biedt als daarvoor geen medische noodzaak is, ligt nu ter goedkeu ring in de Eerste Kamer. Naar ver wachting is die maatregel binnen kort van kracht. Gisteren werd be kend dat de Genderkliniek de be handeling wil verplaatsen naar Oost-Europa, waar geen verbod geldt. De inspectie onderzoekt of een 'Genderbalie' wél is toege staan. Volgens de Algemene Maatregel van Bestuur zijn 'intakegesprek ken' verboden als ze deel uitma ken van de behandeling en er bij voorbeeld voor moet worden be taald. Maar een 'Genderbalie' is wel toegestaan, als alleen maar in formatie wordt gegeven over de behandeling. Leeuwarden Gedetineerden in de Leeuwarder gevangenis De Marwei zijn kwaad over de nieu we bezoekregeling, die deze week ingaat. De deuren van de peniten tiaire inrichting blijven in het ver volg op zaterdag en zondag geslo ten voor bezoek. Ook moeten de gedetineerden 's avonds een half uur eerder naar hun cel, waarna deze achter hen op slot gaat. De directie heeft tot deze maatrege- Werkendam De politie in Wer kendam heeft in totaal achttien jongeren aangehouden die ruiten van woningen van asielzoekers hebben ingegooid. Ook had de groep jongeren tussen de 14 en 21 jaar muren met hakenkruizen en racistische leuzen beklad. De groep heeft in wisselende samen stellingen sinds de zomer van vo rig jaar aanslagen gepleegd op woningen van asielzoekers aan de Wilgenlaan, Havenstraat en Ere prijs. Ze gooiden daarbij met ste nen, waardoor ruiten en meubi lair sneuvelden. De politie kwam de daders op het spoor na een aantal tips vanuit de bevolking. Tegen de jongeren is proces-verbaal opgemaakt we gens discriminatie. Een aantal van hen zal zo mogelijk justitieel worden vervolgd. Sommigen moeten een boete betalen en voor de minderjarigen is bureau Halt ingeschakeld. Twee kinderen die met stoepkrijt hakenkruizen op een schoolmuur natekenden, zijn naar huis gestuurd. Een woordvoerder van de politie ontkent met klem dat er sprake is van een toenemende haat tegen asielzoekers en minderheden in Werkendam. „Ook is er absoluut geen sprake van diep geworteld racisme. Slechts een aantal jonge ren toonde racistische trekken, terwijl het bij de meesten ging om baldadigheid." len besloten nu voor het personeel de 36-urige werkweek wordt inge voerd. Het aanhouden van be zoekuren in het weekeinde kost extra medewerkers in dure over uren. De gedetineerden stellen dat familie en vrienden juist op zaterdag en zondag gelegenheid hebben om naar Leeuwarden te reizen. Als de directie het komend weekeinde geen bezoek toestaat, start een groep gedetineerden maandag een protestactie. Zij wil len de dagelijkse gang van zaken in de gevangenis lamleggen tot de beperkingen zijn teruggedraaid. Adjunct-directeur O. Veldman zei gisteren, dat hij zich de boze reac ties kan voorstellen. „Het is niet leuk, maar wij kunnen niet an ders. De nieuwe 36-urige werk week maakt het ons onmogelijk om de bezetting in het weekeinde zo op peil te houden dat bezoek mogelijk blijft." De Marwei overi gens al een van de laatste gevan genissen die nog bezoek op zater dag en zondag toestaan. Een supermarkt ziet hij nooit van binnen en televisie kijkt hy nauwelijks. Frits Bolkestein w erkt alleen maar. AI krijgt de WD-leider binnenkort AOW, aan stoppen denkt hij niet. Als zijn politieke carrière ophoudt, wil hij zich onsterfelijk maken met een vuistdik standaardwerk over westerse intellectuelen. Door Dineke van der Burg en Margit Kranenburg Amsterdam Wel vijftig boeken liggen in stapels op het tafeltje in het midden van de kamer, klaar om te worden gelezen. Jammerge- noeg komt het er niet van. VVD- fractievoorzitter Bolkestein heeft het te druk. Al acht jaar lang lukt het hem niet echt rustig een boek te lezen, ter wijl dat toch een van zijn grote hobby's is. „Dat is nu eenmaal het nadeel van het vak dat ik uitoe fen. De dag wordt in erg veel klei ne stukjes geknipt en tyd om te lezen blijft er vrijwel niet over." Bolkestein voelt zich al helemaal thuis in zijn nieuwe appartement vlakbij het Amstelstation in de hoofdstad. Zijn onberispelijke werkkamer maakt een tijdloze in druk. Veel boeken en tijdschrif ten, een sofa, een groot bureau en op de kastjes vooral veel foto's. Zijn vrouw neemt in de portret- tengallerij een opvallende plaats in. Het uitzicht van zeven hoog op de Amstel is één van de vergezichten die de WD-leider graag ziet. Hij houdt van Amsterdam, is er gebo ren en getogen. De liberale voor man heeft elf jaar in Den Haag en achttien jaar in het buitenland ge woond, maar het liefst blijft hij nu in de hoofdstad. Met uitzicht op de rivier, waar hij in zijn studen tentijd de nodige kilometers roei end en zeilend heeft afgelegd. Fawlty Towers Eigenlijk concentreert de WD- leider zich helemaal op de poli tiek. Dagelijkse dingen zoals boodschappen doet hij niet. Hh vindt het vanzelfsprekend dat zijn vrouw die haalt. „Ik vraag mijn vrouw toch ook niet te gaan stemmen in de Tweede Kamer?" Bolkestein heeft geen idee hoe een supermarkt er van binnen uitziet. Je moet hem ook niet vra gen hoeveel een liter melk kost. „Hoe duur nieuwe zolen zijn onder vhnonen? Dat kan flink prij zig zijn en te gen de hon derd gulden aanlopen." Ook televisie kijken past niet in zijn dagschema. Favo riete Engelse comedy-series als Fawlty Towers en Are you being served? zjjn uit zijn programma geschrapt. Alleen Den Haag Van daag probeert hij trouw te volge- n.„Een dag heeft 24 uur. Die tijd moet je goed besteden, Daarin moet ik eten, drinken, heb ik be zoek en moet ik mijn werk doen. Zondagavond bijvoorbeeld komt er vaak familie langs. Dan kijk ik dus niet naar Netwerk. Een drang om toch te kijken, kan ik gemak kelijk onderdrukken, zeker bij Netwerk," zegt hij grappend. Het eeuwige gebrek aan tijd be paalt ook zijn optreden tijdens de verkiezingscampagne. „Ik doe al leen datgene dat het meest ren deert en dat zijn zaken voor het massapubliek. Dat betekent op treden voor televisie, radio en kranten. Bovendien vind ik be zoeken van politici aan verpleeg huizen in verkiezingstijd erg kunstmatig. Het springt zo in het oog, omdat er verkiezingen zijn." Stropdas De liberaal blikt af en toe naar zijn boekenkast oflaat zijn ogen naar buiten dwalen. Soms glijdt zijn Wel vijftig boeken liggen in stapels op hettafeltje in het midden van de kamer, klaar om te worden gelezen. Jammergenoeg komt het er niet van. WD-fractievoorzitter Bolkestein heeft het te druk. Foto Cees ZOm/GPD hand gedachteloos over zijn strop das, alsof hij daar een antwoord of statement kan vinden. Hij rea geert direct op vragen, heeft vrij wel geen bedenktijd nodig, maar wil wel een paar keer duidelijk heid hebben of zijn uitleg goed is overgekomen. Bolkestein wordt geprezen om de duidelijk taal die hij bezigt tijdens poJitieke'bijeenkomsten, „Ze zijn erg blij als ik op een politieke avond kom," zegt hij zelfverze kerd. Vreemd genoeg echter zijn de meeste mensen niet echt ge charmeerd van de gedachte dat hij een volgend kabinet zou kun nen gaan leiden. Uit een onlangs gepubliceerd onderzoek van hei Nipo, de Universiteit van Amster dam en de Volkskrant, blijkt dat zelfs WD-kiezers Wim Kok meer zien zitten als premier dan Frits Bolkestein. De WD-leider zegt niet onder de indruk te zijn van het gebrek aan vertrouwen bij zijn eigen aan hang. Nuchter en laconiek als al tijd reageert hij ook nu. „Och, dat is een verschijnsel datje ziet met elke minister-president. Dat was zo met Lubbers, met Van Agt en met Den Uyl," voert hij aan. „De zittende premier is altijd populair. Ik ben geen minister-president, dus ik heb te maken met een ach terstand waar elke nieuwkomer voor die post mee te maken heeft. Die cijfers verontrusten me dus ook totaal niet." De WD-leider geeft toe dat hij wel 'moe wordt' van alle discus sies over een eventueel premier schap. Hij heeft er een uitgespro ken hekel aan, maar omdat Wim Kok is begonnen, kan. hij niet an ders dar. reageren. „Het is blijk baar het enige wapen van de PvdA," meent de WD-leider. „Dat de PvdA haar toevluchtmoet zoeken tot slechts één persoon, wijst op bloedarmoede. De WD heeft die bloedarmoede niet. Wij hebben vier a vijf mensen die dat ambt kunnen vervullen." Hoewel hij niet wil zeggen of hij 'in' is voor het premierschap, denkt hij hiervoor wel voldoende ervaring te hebben. Vooral het in ternationale werk dat een premier moet doen, trekt hem aan. „Hoe wel er een minister van Buiten landse Zaken is, speelt de minis ter-president toch ook een inter nationale rol Met dat aspect zou ik de minste moeite hebben." Hij verwijst naar de veertien maanden dat hij zelf minister van Defensie was in het kabinet Lub bers II. Toen maakte hij naar ei gen zeggen zelf mee dat de bui tenlandse topontmoetingen voor 95 procent waren voorbereid door ambtenaren en diplomaten. „Het komt dan vaak nog neer op de kers op de taart, een handteke ning en een foto." Toch lijkt Bolkestein niet vies van de functie te zijn- Waarom zegt hij dat dan niet gewoon? De vraag enigszins ontwijkend, lacht hij: „Mijn fractievoorzitterschap heeft de WD geen windeieren ge legd, dus misschien blijf ik dit wel doen. Elke rationele strategie zou erop wijzen dat ik doorga als frac tievoorzitter." Bolkestein, die volgende maand 65 wordt, peinst er niet over om het na de verkiezingen rustiger aan te doen. Hij vindt het klink klare onzin om vanwege zijn leef tijd met het werk te stoppen. Ne derland lijdt volgens de WD-lei der aan een 'overdreven jeugdcul tuur'. „Kijk naar andere landen om ons heen. Vrijwel overal zjjn de politici ouder dan in Neder land." De liberaal vindt dat die overdre ven jeugdcultuur vooral bij het CDA te ver is doorgeslagen. „Het is bespottelijk dat CDA-partij- voorzitter Helgers zegt dat men maximaal drie termijnen in de Tweede Kamer mag zitten. Het gevolg van dit beleid is dat van de eerste dertig mensen op dc CDA- iijst er nu zo'n zestien nieuwelin gen zijn. Ik had dat geweigerd. Als mijn hoofdbestuur mij had ge dwongen te werken met een frac tie waarvan de meerderheid nieuw was, was ik afgetreden.*' Bolkestein stelt dat Helgers vol strekt voorbij gaat aan 'de brood nodige ervaring'. „Hel werk in de Tweede Kamer is niet zo gemak kelijk. Je moet je vak kennen, je eigen fractie overtuigen, een goe de verstandhouding hebben met andere partijen en met de media. Dat is niet eenvoudig. Het heeft mij ook een lange tijd gekost. Ie mand die zegt dat je na drie ter mijnen kunt weggaan, kent de Tweede Kamer niet." Bij de WD staat op dc 26ste plaats pas de eerste nieuwkomer. Bolke stein verwacht dat zijn fractie na de verkiezingen voor eenderde wordt vernieuwd. Hij rekent op minimaal zes extra zetels, uit gaande van de minst gunstige pei lingen. Als de WD wederom in de regering komt, waar Bolkestein van uitgaat, zal een aantal men sen ook nog eens doorstromen naar het kabinet. „Dan krijgen we te maken met zo'n twaalf nieuwe lingen." Ouderen Niet alleen binnen de politiek, maar ook op de arbeidsmarkt is volgens de liberale voorman veel te veel nadruk komen te liggen op de inbreng van jongeren, ten kos te van ouderen. Op dit moment werkt slechts een kwart van de mensen tussen de 55 en 65 jaar. De WD wil dit percentage fors omhoog brengen. Op het verkiezingscongres in ja nuari stelde de WD-top voor om de WW-uitkering te korten. Dit moest het dumpen van oudere werknemers via de WW een stuk onaantrekkelijker maken. Het congres noemde deze maatregel echter 'onrechtvaardig'. Dc WD- top werd gedwongen het voorstel uit hot verkiezingsprogramma te schrappen. Nu zoeken de liberalen naar nieu we maatregelen om ouderen lan ger in het arbeidsproces te hou den. „Wij willen het voor werkge vers goedkoper maken ouderen in dienst te nemen. Daarnaast moeten werknemers boven de 57,5 jaar verplicht blijven te solli citeren," licht Bolkestein een tip je van de sluier op. Hij verwacht oprecht dat zo'n sollicitatieplicht daadwerkelijk effect heeft „Hoe veel weet ik niet. Dat moet de praktijk uitwijzen. Maar je ziet nu al knelpunten ontstaan op de ar beidsmarkt. We hebben al veel ge daan voor jongeren en daar werk te het ook. Nu is het de beurt aan ouderen." Plannen Bolkestein stikt zelf in elk geval nog van de plannen. Hij heeft al een aardige boekenplank volge schreven, maar voelt zich op zijn 64ste nog een beginner. Zyn pu blicaties over onderwerpen als de islam en het communisme om schrijft hij slechts als 'vingeroefe ningen. Aan het échte schrijf werk is hij nog niet toegekomen. „Als ik met het politieke werk stop, wil ik een goed boek schrij ven. Dat zal gaan over de invloed van Westerse intellectuelen op de ze eeuw. Het is een nogal groot onderwerp en er valt veel over te zeggen. Als ik dat boek ga schrij ven, zal ik mezelf opstellen als een waarnemer van dat proces. Nu ben ik nog deelnemer aan dat proces. Ik voel me actief betrok ken bij het reilen en zeilen van ons land en dat kan niet samen gaan met het schrijven van zo'n boek. Dus op dit moment kan ik niet verder gaan dan politieke pamfletten en vingeroefeningen. Dat échte boek, dat komt later." Den HaagHet beleid van het mi nisterie van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieu is veel te defensief. Het beleid om het Groene Hart open te houden is niet voldoende. De sluipende verstedelijking gaat toch gewoon door. De Randstad kan daarom beter actief worden ontwikkeld tol een groene metropool. Dat bepleitte directeur mr. P.A. Nouwen van de toeristenbond ANWB gisteren in Den Haag tij dens een congres over dc ruimte lijke ontwikkeling van Neder land. Het huidige beleid roeit vol gens hem teveel tegen de stroom in. Om de verstedelijking in goe de banen te leiden is hel beter met de stroom mee te roeien. De groene wereldstad die de ANWB-topinan voor ogen staat, heeft een open en groen centrum, dat fungeert als binnentuin van de Randstedeling. Er zijn forse in vesteringen nodig in groen en wa ter in die tuin en goede recreatie ve verbindingroutes. Boeren zul len voor natuur en recreatie ruim hartig schadeloos moeten worden gesteld, aldus Nouwen. Ook VNO-NCW-voorzitter J. Bian- kert deed een aanval op het beleid van minister De Boer (VROM) Volgens Blankert worden econo mische kansen door het ruimte lijk beleid om zeep geholpen. „Er wordt een papieren dam opgewor pen om het landschap tegen wer ken en wonen te beschermen." meent Blankert. Volgens hem zijn stedenbouwkundigen heel goed in staat om de verschillende func ties met elkaar te ver/oenen. De Zuid-Hollandse gedeputeerde TJansen (WD) deed op het con gres ook een duit in het zakje. Het stadsgewest Leiden heeft volgens hem dringend ruimte nodig voor wonen en werken. Hiervoor komt op korte termijn alleen de Grote Polder in Zoeterwoude in aan merking. Minister De Boer is te gen bebouwing van deze polder, omdat het landschap deel uit maakt van het Groene Hart. „De rand van het Groene Hart vraagt om inrichting, waarmee de verste- delijkingsbehoefte van de Lcidse regio moet worden gecombi neerd," betoogde Jansen. Den Haag De ANWB vindt dat alle Europese campings binnen afzienbare tijd verplicht een ram penplan moeten hebben. Om de veiligheid van de campings te ver beteren moeten er verder waar schuwingssystemen (met nood verlichting) op het terrein aanwe zig zijn, moet een evacuatieplan gereed liggen en moeten alle vluchtwegen op de camping dui delijk zijn aangegeven. Al deze aanbevelingen staan in een rap port /lat ANWB-hoofddirecteur Paul ."Jouwen heeft aangeboden aan Eurocommissaris Papoutsis, die onder meer toerisme in zijn portefeuille heeft. Ket rapport is opgesteld door een internationale werkgroep van Europese toeris- tenciubs, die mede naar aanlei ding van de campingramp in het Spaanse Biescas in 1996 is opge richt. De in een rivierbedding ge legen camping stroomde tijdens noodweer vol regenwater en mod der. De veiligheidsregels voor campings in de EU-lidstaten ver schillen nogal. De situatie in Frankrijk 'springt er positief uit, omdat daar een campinghouder pas een vergunning krijgt als te gelijk aan een groot aantal veilig heidsnormen wordt voldaan. Erika filmt de 'operatie-dak'. Ze zegt: 'Ik moet eerstzien of het lukt. We hebben al zoveel tegensla gen meegemaakt.' FmoGPO Sint NicoSaasga Gespannen staan Evert en Erika Terpstra voor hun uitgeklede huis in Sint- Nicolaasga. De stenen buitenmu ren en de dakpannen zijn al ver wijderd. Nu moet het dak er in zijn geheel nog af worden getild. Als het heel blijft, kan dat weer op hun nieuwe woning worden gezet. Dat bespaart enkele weken bouw tijd. Erika is pessimistisch. „Ik moet eerst zien of het lukt. We hebben al zoveel tegenslagen meege maakt." Eind april vorig jaar ont dekte haar man dat hun nieuwe woning, die bijna af was, niet op de goede plaats stond. Een ambte naar van de gemeente Skarster- lan had de piketpaaltjes verkeerd uitgezet. De woning stond te ver van de rooilijn en schuin ten op zichte van de omringende wonin gen, waardoor een deel van de Bijna een jaar al had het echtpaar Terpstra uit Sint-Nieo- laasga in hun nieuwe woning kunnen wonen. Maar toen het huis in april 1991 bijna af was, bleek dat het per ongeluk op de verkeerde plek was verrezen. grond van de buurman in beslag werd genomen. De gemeente bekende direct schuld, zodat het echtpaar Terp stra goede hoop had voor de win ter hun nieuwe stee op de juiste plek te kunnen betrekken. De verzekeringsmaatschappij van de gemeente, Centraal Beheer, wilde echter niet voor de hele schade opdraaien. Ze vond dat ook bou wer Wielinga en de Terpstra's zelf de fout eerder hadden moeten ontdekken. De Terpstra's namen met succes een advocaat in de arm. Eind vorig jaar stelde de rechter de verzekeringsmaat schappij in het ongelijk. Daarna vergde het bepalen van het scha debedrag nog enkele maanden, voordat de afbraak vorige week kon beginnen. Aan de blunder van de gemeente tilt Erika niet zo zwaar. „Waar ge werkt wordt, worden fouten ge maakt. Maar ik vind het schanda lig dat niemand op liet gemeente huis ooit belangstelling heeft ge toond. Er kon zelfs geen briefje of telefoontje af." Zij kijkt toe hoe medewerkers van een bouwbedrijf een constructie met ijzeren balken maken om het dak te lichten. Dat neemt twee uur in beslag. Als de kraan het dak optilt, lopen de Terpstra's nerveus rond. Ze horen gekraak, maar het lukt de kraan om het 28 ton wegende gevaarte zonder een schrammetje een eind verderop te tillen, vlak by de plaats waar het nieuwe huis moet komen. Erika zucht opgelucht en op het gezicht van haar man breekt een ontspan nen lach door. „Nu kunnen we op schieten, als de verzekerings maatschappij tenminste snel uit betaalt. Het opmetselen van de nieuwe buitenmuren kost vier weken en dan kan het dak erop." Eindelijk durft zijn vrouw echt te hopen dat ze voor de bouwvak kunnen verhuizen. Overmeetfou- ten zit ze niet meer in. „Mijn man blijft erbij staan als ze de woning uitzetten." Volgens buurman Ni co Zwart kan ze dat nu gerust aan dezelfde ambtenaar overlaten die de fout van destijds op zijn gewe ten heeft. „Onlangs zag ik hem nog op een bouwterrein. Hij heeft de paaltjes voor die nieuwe wo ning wel vijf keer nagemeten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4