12 Son-rise therapie geeft ouders autistisch kind weer hoop Rondvaartboten in haven redelijk veilig Flessentrekkerij: kwestie van geld opstrijken en wegwezen Docenten krijgen slechts tien minuten Netelenbos Studiemiddag over 'rugzak' De schooltandarts: minder bullebak, meer vriend Opheldering gevraagd over taakstraf neo-nazi ma Portemonnee afgenomen Gewond bij brand Passagiers tram lopen Rotterdams Dagblad Donderdag 19 maart 1998 Rotterdam Met veel bombarie werd de komst van staatssecre taris Netelenbos {Onderwijs) op de studiedag voor het openbaar onderwijs aangekondigd. Ruim 100 directeuren van Rotterdam se openbare basisscholen zaten gisteren dan ook met gespitste oortjes te wachten op de woor den van de belangrijke gast. Ti neke Netelenbos, voor wier op treden ruim een half uur was uitgetrokken, was echter na tien minuten al vertrokken. Mét het eerste exemplaar van 'De Affectieve school' in haar tasje, dat wél... 'De Affectieve school' is de titel van een brochure, die het derde en laatste deel van een serie vormt. De serie werd uitgege ven door de dienst Openbaar Onderwys Rotterdam. Affectief, clat wil zeggen: zorgzaam, lief devol, attent, herbergzaam, dis creet. meelevend, warm, veilig... en ga zo maar door. 'De Affectie ve school' verenigt al die ele menten in zich. De serie boekjes is bedoeld om openbare scholen met elkaar in gesprek te brengen en als het even kan iets van elkaar op te steken. In de eerste twee delen (De Effectieve School en De Ac tieve school) stonden leerpres taties en de plaats van de school in de omgeving centraal. Netelenbos liet weten veel te zien in het concept van de Bre de School, waar het idee achter de Affectieve School naadloos op aansluit. De Brede School be oogt het verbeteren van het schoolklimaat in de breedste zin des woords. Daartoe moeten scholen samenwerken met 'bondgenoten' in de .wijk, zoals moskeeën, sportinstellingen, wijkposten van politie en wat dies meer zij, In Rotterdam wer ken ai ruim vijftig basisscholen en elf vbo-scholen op deze ma nier. De staatssecretaris prees Rot terdam als een van de koplopers in onderwij srenovatie. Ook brak ze nog even een lans voor klassenverkleining: „In Twen te, waar ik onlangs op bezoek was, zitten de lokalen overvol, omdat het allemaal witte scho len zijn. Die kennen de proble matiek van 'zwarte' scholen niet, maar zij zitten weer met het probleem dat er werkelijk geen plaats in de klas over is vooreen computer." Een docent in haar gehoor wist daar wel raad op: „Geef ze alle- maaleenlaptoppie!" Rotterdam Wethouder Den Ou dendammer (onderwijs) opent woensdag 25 maart een studie middag over de leeriinggebonden finaeiering van onderwijs aan kinderen met een handicap. De studiemiddag, 'Gewoon naar school maar dan wel met een rug zak', wordt vanaf 13.15 uur gehou den in Jeugdtheater Hofplein. Leerkrachten en onderwijsinstel lingen krijgen de gelegenheid van gedachten te wisselen over de ontwikkeling van leeriinggebon den financiering, ook wel de rug zak genoemd. De regeling, die be oogt gehandicapte kinderen zo veel mogelijk naar normale scho len te laten gaan, maar dan wel met wat geld voor eventueel nood zakelijke aanpassingen, zou in augustus dit jaar in gaan. De voor bereiding duurt echter veel lan ger dan staatssecretaris Netelen bos (Onderwijs) had verwacht. Streefdatum is nu augustus 1999. Rotterdam—De veiligheid van de rondvaartboten in de Rotterdam se haven is redolijk in orde. Tot die conclusie komt de Rotterdam se Rivierpolitie na een onderzoek naar 31 schepen. „We zijn niet vreselijk geschrokken," zegt een woordvoerder van de Rivierpoli tie. De politie onderzocht de 31 rond vaartboten van januari tot okto ber 1997. Er werden zeventien waarschuwingen uitgedeeld en zes processen-verbaal Deze be keuringen betroffen de gebrekki ge reddingsmiddelen (of het ont breken daarvan), het ondermand varen of fouten in het diensten boekje. In dat boekje worden de vaartij- den bijgehouden van de ongedi plomeerde varensgezellen. AJs ze genoeg vaaruren gemaakt heb ben, kunnen ze hun diploma krij gen. De Rivierpolitie heeft het onder zoek gedaan omdat men wilde be schikken over een nulmeting', een e ie vaststelling van het veiligl. »dsniveau binnen de rondvaartwereld. Het onderzoek maakte deel uit van een landelij ke actie. „We gaan dit jaar weer verder," zegt een woordvoerder van de Ri vierpolitie. Dat onderzoek zal waarschijnlijk in mei of juni uit gevoerd worden. Op de vraag of mensen nog veilig op de Rotterdamse rondvaartbo ten kunnen stappen, antwoordt de woordvoerder van de Rivierpo litie bevestigend: „Als je even van te voren kijkt waar de reddings middelen zijn, kun je veilig mee varen," zegt hij. Twee 18-jarige jon gemannen zijn gisteren op de Binr.enrotte in het centrum be roofd van hun geld en bankpas sen. Ze werden voor de Laurens- kerk aangevallen en bedreigd door drie gemaskerde mannen. Rotterdam Drie personen zijn vannacht gewond geraakt bij een binnenbrandje in een woning aan de Tolhuisstraat in Katendrecht. Een 24-jarige vrouw, een 21-jarige man en een enkele maanden oude baby konden zich aan de achter kant van het pand in veiligheid stellen. Omdat ze nogal wat rook hadden ingeademd, werden ze naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer had het vuur snel on der controle. De ontwikkelingsstoornis autisme is moeilijk te behandelen. Het Ca- pelse echtpaar Jaap en Antoinette Koedood heeft echter goede erva ringen met de uit de Verenigde Staten overgewaaide Son-Rise thera pie, Nadeel van deze therapie is evenwel dat die zeer arbeidsintensief is. Dagelijks moet eigenlijk zeven uur met het kind worden gewerkt. Een schier onmogelijke opdracht voor iemand die daarnaast ook nog een baan en andere kinderen te verzorgen heeft. En dus zoeken de Koedoodshulpm/v. Rotterdam/Oapelle aan den IJssel Een half jaar geleden ervoeren Antoinette en Jaap Koedood uit Capelle aan den IJssel een klein wonder. Hun zoon Lex, geboren in oktober 1995, keek moeder An toinette wel twee minuten lang aan. Even later kwam hij zelfs uit zichzelf op schoot zitten. Nou en, zult u denken, dat is toch normaal? In het geval van Lex is het dat niet. Het is zelfs heel bij zonder. Want Lex is autistisch. Dat wil zeggen dat zijn contacten met andere mensen, en dus ook met zijn ouders, ernstig verstoord zijn. Autisten hechten daarnaast heel veel belang aan een onveran derlijk levenspatroon. Bovendien is hun spraakontwikkelmg ver stoord. Een veel voorkomend verschijn sel bij autisten is dat zij hun ou ders niet aankijken. De kleine Lex wilde zelfs nooit worden op gepakt. Ais zijn ouders hem optil den, verstijfde hij als een plank. Duurde de ongewenste intimiteit hem te lang, dan beet hij zijn va der of moeder, „Dat is zoiets ergs, datje je eigen kind niet kunt op pakken om hem te troosten," ver telt Antoinette. Tot die ene dag in september 1997toen de familie Koedood een dagje naar het strand ging. Lex had plezier en lachte veel. Zijn ou ders begrepen er niets van. Na vraag bij diverse specialisten le verde niets op. Geen van hen kon een verklaring geven voor die plotselinge toenadering daar in dat paradijsje van zon, zee en zand. Over de oorzaak tasten Jaap en Antoinette nog steeds in het duis ter. Maar Jaap vermoedt achteraf dat het te maken heeft gehad met de intensieve aandacht die er op dat moment was voor Lex, plus een rustige omgeving zonder in tense prikkels. Teruggetrokken Zogeheten één-op-één aandacht in een prikkelarme omgeving is een van de belangrijkste pijlers waarop de Son-Rise therapie rust. Het echtpaar Koedood stuitte na melijk diezelfde maand stomtoe- valhg op een BBC-documentaire over deze methode, ontwikkeld door het echtpaar Bears en Samahria Kaufman. Het verhaal van de Kaufmans lijkt bijna te mooi om waar te zyn. Begin jaren zeventig deden zij wat de hele medische wetenschap voor onmogelijk had gehouden. Zij genazen hun zoon Raun van autisme. De jongen had een IQ van minder dan dertig, sprak niet en was vol ledig teruggetrokken m zichzelf. De prognose was somber: uitein delijk zou Raun in een instituut moeten worden opgenomen. Maar dat pikten zijn ouders niet. De methode van de Kaufmans was simpel maar arbeidsinten sief. Twaalf uur per dag werd in de eerste plaats zielsveri van Raun gehouden, werd er i .iet hem gespeeld in zijn eigen belevings wereld. Zijn ouderdeden zijn be wegingen na en aanvaardden daarmee zijn gedrag. Raun werd, kortom, geaccepteerd zoals hij was. Vooral in dat laatste schuilt het geheim van de metho- de-Kaufman. Het is tenslotte he lemaal niet prettig om bij iemand te zijn die jou afkeurt. „En dat is eigenlijk best moei lijk," verklaart Jaap Koedood, die naast Lex ook nog twee kinderen van acht maanden en vier jaar Het Capelse echtpaar Jaap en Antoinette Koedood met de kinderen Tom, Bas en Lex. Foto Peter de Jong/CorVos heeft.Als je kind wordt geboren, heb je er toch allemaal plannen voor en verwachtingen van. Die hoop moet jejeren los le laten." Sprookje In het geval van de Kaufmans werd de hoop overigens alsnog werkelijkheid. Hun zoon studeer de af aan een Ivy League universi teit. Want na drie jaar intensieve therapie was hij veranderd in een welbespraakte knaap met een IQ dat grensde aan het geniale. Het lijkt een ongeloofwaardig sprookje, maar volgens de Koe- doods werkt de methode echt. Lex is dan nog wel niet briljant, zijn gedrag begint te lijken op dat van een normaal kind. Hij vindt het fijn om door zijn ou ders te worden opgepakt en ge knuffeld, reageert op bezoekers en kijkt ze soms zelfs aan en be gint zowaar te huilen als zijn moe der of vader de kamer verlaat. Een halfjaar geleden was dit nog ondenkbaar. Kenmerkend voor autisme is niet alleen dat het kind de ander niet aankijkt, maar ook dat het de ouder niet volgt als die de kamer wil verlaten. Autisten vertonen kortom helemaal geen hechtingsgedrag, hetgeen ouders enorm veel verdriet doet. Typerend is ook dat ze niet huilen of troost zoeken wanneer ze zich pijn doen en weglopen als een an der kind contact met ze zoekt. Ze vertonen enigszins neurotisch ge drag, zoals eindeloos van het ene op het andere been wippen, rit misch heen en weer wippen in een stoel, wapperen met de han den en voorwerpen ronddraaien. Lex spreekt nog steeds niet, stopt alles in zijn mond, draait aan wiel tjes en tolt met voorwerpen. Maar de resultaten zijn tot zover zo hoopgevend dat Jaap en Antoinet te ermee door willen gaan. En dat alles zonder echte training. „In Amerika worden trainingen voor Son-Rise Therapie gege ven," vertelt Jaap, „maar een twee-weeks verblijfkost ongeveer ƒ30.000,-. Daar hebben wij het geld niet voor, en dus moeten we het op eigen kracht doen." Het echtpaar Koedood heeft voor een optimaal resultaat eigenlijk een paar vrijwilligers nodig die samen met Lex willen oefenen. Immers, er zijn meer kinderen in het gezin die aandacht behoeven. Wie belangstelling heeft kan con tact opnemen met Jaap of Antoi nette Koedood, telefoon: 010- 202.12.20. Ook andere ouders met autistische kinderen zijn wel kom om te reageren. We waren er vroeger bijna allemaal bang voor: de schcolCandarts. Maar er is in de loop der jaren wel iets veranderd. De tandarts is minder dan vroeger een bullebak en meer een aardige vriend die tracht een vertrouwensband aan te knopen met zijn patiënt jes. Die ontwikkelingen wilde de stichting Jeugdtandverzorging Rotterdam gisteren laten zien door middel van een terugblik en een vooruitblik op de jeugdtandheelkunde. De bijeenkomst had plaats in het pand van de stichting aan de Strevelsweg in Rotter dam-Zuid. Maar hoeveel er ook veranderd is: de meeste kinderen zijn toch weer blij als ze naar huis kunnen. Foio Jaap Rozema/Rotterdanis Dagblad Rotterdam - De anti-faseistiche or ganisatie AFA heeft opheldering gevraagd over de alternatieve straf die de Arnhemse neo-nazi C. Kusters dinsdag kreeg opgelegd van de politierechter in Rotter dam. Kusters kreeg zestig uur dienst verlening wegens het dragen van een spandoek met onder andere een hakenkruis en een adelaar. Daarmee zette hij volgens de poli tierechter aan tot haat en discri minatie tijdens een demonstratie in Rotterdam op 3 februari 1996. Ook had hjj tijdens zijn aanhou ding een agent geduwd. In een brief aan het Openbaar Mi nisterie in Rotterdam stelt AFA dat alternatieve straffen in de vorm van dienstverlening niet zijn bedoeld voor mensen die bij herhaling dezelfde strafbare fei ten plegen. „De veroordeelde Arn hemmer is aan te merken als een van de meest fanatieke Neder landse rechts-extremisten en wordt ook gezien als neo-nazi. Kusters is geen onbekende bij Justitie en politie en is dan ook aan te merken als recidivist." In 1994 kreeg Kusters zes maan den cel van de politierechter we gens verboden wapenbezit en openlijke geweldpleging. Officier van Justitie N. Leeman verzette zich toen bij voorbaat tegen een alternatieve straf. „Het is niet te verkopen dat dit soort mensen gaat schoffelen en stofzuigen", zei Leeman toen. AFA wijst er ook op dat projectlei ders van taakstraffen in de regio Arnhem weigeren Kusters op te nemen. Zij wezen problemen met andere gestraften in de groep om dat Kusters geen geheim maakt van zijn overtuiging. Verder wijst AFA op een richtlijn van 2 juni 1997, vastgesteld door ue procureurs-generaal. Daarin staat dat het Openbaar Ministerie „een betrouwbare en geloofwaar dige bondgenoot moet zijn in de strijd tegen discriminatie". Vol gens AFA staat de straf voor Kus ters in Rotterdam haaks op deze richtlijn. Het Openbaar Ministe rie in Rotterdam en het ministerie van Justitie kunnen nog niet rea geren op de kritiek van AFA. Rotterdam Het tramverkeer vanaf Schiedam naar het Marco- niplein is vanmorgen zo'n ander half uur gestremd geweest. De oorzaak daarvan was een botsing tussen twee personenauto's op de kruising van de Schiedamseweg en de Galileistraat. Passagiers van de lijnen 1 en 4 moesten de laatste meters naar het Marconip- lein lopend afleggen. Door Peter Louwerse Rotterdam „Gieren," noemt de advocaat mr. R.A Kiaassen de talrijke flessentrekkers die mis bruik maken van de goedgelovig heid (en de inhaligheid) van bona fide bediijven. „Enge circuits, waar normen en waarden ver te zoeken zijn. Het is een grote groep scharrelaars, die zich van een faillissement weinig aantrek ken." Mr. Kiaassen gooit er in zijn kantoor in het Groothandeisge- bouw een diepe zucht tegenaan: „Ja, het zit me hoog." Kiaassen behandelt als currtor jaarlijks zo'n twintig faillissemen ten, en het valt hem op dat hij de laatste tijd wel erg veel faillisse menten van 'foute' figuren te be handelen heeft. Het meest schrijnende geval was wel dat van Vaga bv. „Oorspron kelijk een keurig bedrijf," vertelt Kiaassen. „Ze handelden in woon decoratie. Maar van de ene dag op de andere werd de onderneming verkocht aan vreemde jongens die hun adres hebben in een deal pand. Hoe dat kan? Daar verbaas ik me ook over." De nieuwe mensen van Vaga pak ten de zaken direct groot aan. „Ze kochten alles wat los en vast zit," vertelt Kiaassen. „Vrachtwagens vol met boormachines, stofzui gers." Toen het op betalen aan kwam, waren de heren van Vaga uiteraard niet thuis. Kwikkie Een ander voorbeeld was het transportbedrijf LPW, dat volgens mr. Kiaassen ook werd gerund door een stelletje oplichters. „Ze deden net alsof ze heel belangrijk waren," herinnert de curator zich. „Ze plaatsten opdrachten bij be drijven. Ze werkten tegen bijzon der lage prijzen, dus ze hadden volop klanten. Betalen was er niet bij, de opbrengsten staken ze in hun eigen zak." Binnen de oplichtersbranche heet zoiets een 'kwikkie'. Snel geld op strijken en wegwezen zonder stil te staan bij de ellende die ze ver oorzaken. Een transportbedrijf in het noorden van het land gtng er aan kapot. „Het was een familie- bedrijfje," vertelt Kiaassen. „Ze hadden een vordering van een ton op LPW, maar dat geld zagen ze nooit meer." Op dit moment werkt Kiaassen aan de afwikkeling van het bank roet van twee bedrijfjes rond Henk B., die eerder bemoeienis had met het failliet gegane Singe- ling Ltd. „Er werden bouwmateri alen besteld bij bouwmarkten," zegt Kiaassen. „Die werden ver kocht in West-Brabant." B., die aanvankelijk als katvanger fungeerde bij Singeling, liet later zelf de stroman V. voor zich wer ken, zegt mr. Kiaassen. En zo gaat het maar door. B. werd vorig jaar door de curator van Singeling nog gegijzeld, en verbleef dagen in het Huis van Bewaring in Schevemngen. Hij heeft daar, volgens zijn vader, weinig van geleerd. „Hij is weer begonnen met rom melen," aldus B. senior. Alle maal rotzaakjes. Goederen bestel len en niet betalen. Wij worden er als ouders helemaal ziek van. Maar mijn zoon luistert niet, hij heeft agressieve buien." Natuurlijk kun je je afvragen of bedrijven niet te gemakzuchtig in zee gaan met oplichters. „Tja," zegt mr. Kiaassen, „Bedrijven wil len allemaal veel verkopen. Ze winnen over dienten wel infor matie in bij bedrijven Dun and Bradstreet en Graydon. Maar die informatie is niet altijd up to date. Vaga stond bijvoorbeeld nog be kend als een bonafide bedrijf, dat goed was voor zijn geld." Het gaat bij oplichting en flessen trekkerij om strafbare feiten, waarvoor mensen vervolgd kun nen worden door het Openbaar Ministerie. Mr. Kiaassen heeft echter met zo'n hoge pet op van de inspanningen van de politie en justitie op dit gebied. „Je moet enorm veel moeite doen om de politie in beweging te krij gen," is zijn ervaring. „De Econo mische Controledienst en de poli tie wijzen naar elkaar. Een slechte zaak, want als er weinig aan ge daan wordt, moedigt dit mensen uit het criminele milieu alleen maar aan." Kiaassen meent dat de samenle ving zich niet wezenlijk druk maakt over deze vormen van frau de. „Het wordt gezien als iets dat erbij hoort. Het wordt toegelaten omdat het in de massa niet zicht baar is. Banken willen het niet weten, bedrijven die er het slacht offer van geworden zijn dekken hun fouten liever af." Kiaassen vindt die houding niet terecht. „Uiteindelijk moet de sa menleving de lasten dragen. Je ziet het terug in verhoogde verze keringspremies en meer inzet v?n de politie." Oplichters Bij de Economische Controle dienst werken vijftien van de 170 rechercheurs aan faillissements fraude. Teamcoördinator B. Doo- renberg van de Economische Con troledienst in Utrecht bevestigt dat zijn opsporingsdienst vaak op flessentrekkerij stuit en ontkent dat zijn dienst nauwelijks actie onderneemt tegen dit soort op lichters. „We maken processen verbaal op. Uiteindelijk moet de rechter zich erover buigen." Hij geeft toe dat de opsporingsin stanties niet alle zaken aanpak ken. „Het is een capaciteitspro bleem. Wie gaat het betalen? In feite is fraude-opsporing een taak van de politie. Dat heeft de com missie-Van Traa vastgesteld." Mr. Kiaassen over flessentrekkers: 'Ja, het zit me hoog'. Foto Roei Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6