14 Cabaretvader Wim lbo heeft onverminderd de pest aan 'kleinkunst' Rotterdam Bericht tULS8ASHJfflS Gülke doet Gergjev heel even vergeten lain©- De rubriek waar U dé aanbiedingen vindt Lachen om ervanaf te zijn Techniek dient karakter Concert Judge Dread afgelast Danser van Nationale Ballet valt in orkestbak Alan Parsons Live Project ook in Nighttown James Brown moet afkicken OT-opera over de Afrikaanse prinsjes Bekendmaking onteigeningsplan Beatrix bij Introdans De Rotterdamse Keurslagers 4 Runderlapjes 10.- A Happy Hour. Knippen ƒ25,- Wilt U informatie over deze manier van adverteren? Bel dan Tinie Outjes 010-40044 08 Konijnendijk Rotterdams Dagblad Donderdag 19 maart 1998 Rotterdam In verband met het overlijden van ska-pionier Judge Dread is het concert dat hij zater dag zou geven in De Vlerk afge last, Hij zou tiaar hebben opgetre den met The Dreadnaughts. Jud ge Dread was de eerste ska-rasta die voor de hongersnood in Ethio pië een benefiet-single uitbracht. Hij heeft in zijn 25-jarige muziek- carrière miljoenen platen ver kocht. Vanavond komt de Amerikaanse band Make-up naar De Vlerk, dat zijn muzikale oorsprong vindt in de Amerikaanse gospelmuziek. Morgenavond is de Nederlandse hiphopband Bonecrushin" op het podium aan de Westblaak te ver wachten. Beide concerten begin nen om 22.00 uur. Amsterdam Een danser van het Nationale Ballet is gistermiddag gewond geraakt toen hij vanaf het podium van de Amsterdamse Sto pera de orkestbak in viel. Door het ongeluk ging de voorstelling van het stuk 'Romeo en Julia' gister avond niet door. De dansers van het Nationale Bal let waren bezig met de middagre petitie van het stuk 'Romeo en Ju lia'. Tijdens de oefening struikel de artistiek-directeur W. Eagling en viel de orkestbak in. Danser A. Money-Kyrie probeerde de direc teur tegen te houden, maar kiep erde na Eagling ook de twee me ter lager gelegen bak in. Hij liep verwondigen aan hethoofd op. De directeur bleef ongedeerd. Money-Kyrie is niet de hoofddan ser in het stuk 'Romeo en Julia1. De kinderen die in de balletvoor stelling meespelen waren tijdens het ongeluk niet aanwezig. De ar beidsinspectie onderzoekt de toe dracht van het ongeluk. Rotterdam Alan Parsons Uve Project komt in mei voor vier con certen naar ons land. De band rond studiofenomeen Alan Parsons treedt achtereenvolgens op in Groningen (Oosterpoort, 16 mei), Eindhoven (Muziekcentrum Frits Philips, 17), Utrecht (Vre- denburg, 18) en in Rotterdam (Nighttown, 19). De voorverkoop start zaterdag bij de bekende adressen, waaronder het be- spreekburo Rotterdams Dagblad. Alken - De Amerikaanse zanger James Brown heeft ingestemd roet de eis van een rechter dat hij een ontwenningskuur volgt om af te raken van drugs. De 'Godfather of Soul' kreeg deze week een boe te van duizend gulden en twee jaar gevangenisstraf opgelegd. De rechter bepaalde datBrown de ge vangenis kan ontlopen als hij in stemt met een drugontwennings kuur van negentig dagen in een privé-kliniek, aldus zij n. advocaat Lawrence Brown. De zanger ver bleef in januari al zes dagen in een ziekenhuis. De 64-jarige Brown werd op 27 januari aange houden op beschuldiging van hét in bezit hebben van marihuana en wapens. Hij had buiten, zijn huis in Augusta, in de staat Georgia, geschoten toen hij klaarblijkelijk onder invloed van drugs was. Rotterdam Het Onafhankelijk Toneel brengt in het jaar 2002 een opera-bewerking van Arthur Ja- pin's boek over de twee West-Afri kaanse Ashanti-prinsjes die ko ning Willem Iin 1837 tengeschen- ke kreeg. Het Rotterdamse gezel schap is op dit moment in onder handeling met een componist. Voor het libretto moet OT ook nog iemand vinder. Mirjam Koen en Gerrit Timmers zullen de produc tie regisseren. De uitvoering zal zijn in de Rotterdamse Schouw burg. Timmers: „Omdat het een heel aangrijpend verhaal is dat boven dien alles te maken heeft met ons houding vandaag tegenover bui tenlanders en allochtonen. Het boek is inmiddels een bestseller. Japin neeft prachtig beschreven hoe die prinsjes hier een West-Eu- ropese opleiding kregen, hun ei gen taal kwijtraakten en dus niet terugkonden naar hun land. De een werd pianist en pleegde zelf moord, de ander was mijnbouwin- genleur en stierf uiteindelijk in Indië." Het Nederlandse cabaret heeft alle reden om Wint lbo een warm hart toe te dragen. Jarenlang was hij als producent en samensteller ver- antwoordelijk voor talloze radio- en televisieprogramma's, grammo foonplaten en tal van publicaties. De ruim honderdjarige geschiede- nis van het cabaret der lage landen beschreef hij in zijn 'bijbel' en zon der hem zou derecent uitgegeven doos mettwintigcd's vol opnamen utt een eeuw Nederlands cabaret ondenkbaar zijn geweest. Op 10 april wordt lbo 80. Zondag al wordt hij in het Amsterdamse theater Bellevue getrakteerd door de bloem van het cabaret. Door Hans Visser Amsterdam Door het vertrouwd krakende geluid van een spette rende grammofoonplaat heen klinkt cle niet minder vertrouwde en altijd weer opgewekte stem van Heintje Davids. Voor een uit zinnig publiek kondigt ze een tekst aan van Wim lbo, 'die sym pathieke jongen'. Zijn bewerking van haar loflied 'Draaien, altijd maar draaien', gemaakt voor de viering van haar tachtigste ver jaardag. Wim lbo zit zich te ver kneukelen. En Heintje zingt: 'Tachtig, godallemachtig, een mens is tachtig voor hij het weet.' „Dertig jaar geleden was dat En nu ik zelf bijna tachtig bén, moet ik daar vaak aan denken. Ach, Heintje Davids..., Max Tailleur zou zeggen: '2e kon niet zingen, ze kon niet acteren en ze was le lijk. Maar ze wós er'. Maar het is jammer dat iedereen denkt dat ze nooit afscheid kon nemen. Een misverstand. Ze heeft wel dege lijk afscheid genomen. Maar toen niet lang daarna haar man over leed, is ze gelukkig niet in haar eentje in die flat blijven zitten, maar weer gaan optreden." lbo werd geboren in Arnhem. Na de HBS was hij enige tijd ambte naar bij de PTT, maar al snel werd hij bekend via het Cabaret der Onbekenden van Henri "Wallig. Radioregisseur S. de Vries jr. ont dekte hem da ar op 7 november 1937 voor het nieuwe medium. Maar na een jaar of wat bleek lbo vooral tot zijn recht te komen als producer. Een eigen carrière op het toneel heeft hij sindsdien nooit meer geambieerd. „Waarom zou ik? rk heb me altijd via ande ren waar kunnen maken." Kontje Zo produceerde hij in de jaren vijftig de legendarische radioserie 'De familie Doorsnee', Vaak een lastige positie, want de teksten van Annie M.G. Schmidt waren voor de in de jaren vijftig allesbe halve 'progressieve' VARA te grensverleggend. Zo moest ooit het woord 'kontje' worden ge schrapt. „Gelukkig hebben de ja ren zestig veel veranderd." Vaak ging hij met Annie op zoek naar artiesten die haar zouden kunnen inspireren. „Hoe langer zy dood is, hoe meer ik haar mis. Met haar teksten heeft ze in Ne derland baanbrekend werk ver richt." Het werk voor radio en later ook televisie met talloze artiesten maakte hem tot een eminent ca barethistoricus. „Ach, dat ging vanzelf. Ik presenteerde ooit voor de VPRO een cabaretkroniek. Uit brieven van kijkers bleek dat ik sommige dingen niet precies wist. Daarom besloot ik mij daar wat verder in te verdiepen. Zo merkte ik dat de geschiedenis van het ca baret nooit op papier is gezet en ontstond het idee dat zelf maar te gaan doen. Ik heb er tien jaar aan gewerkt en in 1970 was het klaar. Maar het was voornamelijk een kwestie van het aan elkaar schrij ven van citaten. In een latere ver sie ben ik meer 'de schrijver'." Kleinkunst....1 Hij heeft 'de pest' aan het woord. „Het moet een equivalent zijn voor cabaret. Maar wat is nou 'kléfnkunst'. In Zwe den spreken ze van literair varié té. De acteur Cees Laseur zei eens: 'Kunst is niet groot of klein, maar goed of slecht'. Er is te lang op het cabaret neergekeken. Het heeft jaren gekost om Den Haag ervan te overtuigen dat er naast een toneelschool ook een oplei ding voor het amusement zou moeten bestaan." Finale Maar de naam van die school is pijnlijk genoeg Academie voor.... Kleinkunst. Zeventien jaar gaf hij er les. „Tot ik 65 werd. Ik heb te veel oude artiesten gezien die hun eigen 'finale' hebben verpest om dat ze te lang doorgingen. Ik weet nu dat die grens van 65 jaar er niet zomaar is. Maar ik heb nog wel heel lang alle voorstellingen die ze daar gaven gevolgd. Nu niet meer.11 Met de hand maakt hij de schelp van zijn rechteroor wat groter. „Een gehoorprobleem, Moeilijk te accepteren, maar ik ben wel 80, dus ik moet niet zeuren. Al blijft De burgemeestervan Rotterdam maakt bekend: het plan tot onteigening van een onroerende zaak waarover de gemeente de beschikking behoeft ten behoeve van de uitvoering van een bouwplan aan de Koningsveidestraat in de wijk Liskwartier. Het onteigeningsptan in het belang van de ruimtelijke ontwikkeling en de volkshuis vesting heeft betrekking op een onroerende zaak die is gelegen in het gebied dat begrensd wordt door de Koningsveldestraat 11 29. De onteigening geschiedt ten name van de gemeente, ter realisering van de bestemmingen woonbebouwing(+ aantal lagen) en tuin. De onteigening vindt plaats ter realisering van woningen (in het midden van het bouwblok wordteen poort gemaaktterontsluiting van hel binnenterrein), buitenber gingen en tuin. Het plan ligt met ingang van 23 maart tot en met 22 april 1998 voor een ieder ter inzage bij: OntwikkeüngsBedrijf Rotterdam Galvanistraat 15, toren EPif, kamer 18.68 Openingstijden; 09.00 uur-16.00 uur. Belanghebbenden kunnen, gedurende de periode dat het plan Ier inzage ligt, huil zienswijze- omlrent het plan schriftelijk en gemotiveerd naar voren brengen bij: Burgemeester en wethouders van Rotterdam p/a OntwikkeüngsBedrijf Rotterdam Postbus 6575 3002 AN Rotterdam onder vermelding van nr. 588. Belanghebbenden die hun zienswijze mondeling naar voren willen brengen of nadere inlichtingen wensen kunnen terecht bij het Bureau Onteigeningen van het OntwikkeüngsBedrijf Rotterdam, aan hetzelfde adres waar het plan ter inzage ligt, tel.010-489.69.38. N.B. Het OntwikkelingsBedrijf Rotterdam is op 10 en 13 april gesloten. Rotterdam, 19 maal 1998 .ONTWIKKELINGSBEDRfJFROTTERDAM het jammer." Enthousiast zag hij op de academie op eenvolgende genera ties cabaretiers opgroei en. Waarderend spreekt hij over het duo Aeda en De Monnik. En bij Lenette van Dongen gaat hij rechtop zitten: prima repertoirekeuze en prima uitvoering. Iets van de geest van het oude cabaret zegt hij, ondanks het gemis aan liedjes, terug te vinden bij de hui dige stand-up-comedians. En toch. „Ik ben niet gelukkig met de huidige situatie. Eind ja ren vijftig kreeg je die bloei met de ensembles van Sieto Hoving, Paul van Vliet, Ramses Shaffy en Liesbeth List, Ivo de Wijs, Lurelei, Jaap van de Merwe, Don Quishoc- king.... Maar in de jaren zeventig werden ze opgevolgd door solis ten. Helaas hadden de meesten te weinig in huis om een hele avond te kunnen boeien. En in je eentje kun je geen dialogen spelen, geen ensemblenummers. Sieto Hoving legde me laatst uit hoe dat kwam: economisch is een ensemble te duur om te runnen en daarnaast is het een kwestie van egotrippe rij. Een Amerikaanse producer zei me: Overal is een soloprogramma de bekroning van een carrière, maar hier beginnen ze ermee." Vrouwtje Zijn ogen glijden naar een klein schilderij aan de muur. Vanuit de coulissen is een conferencier aan het werk te zien: Wim Kan. „Hij was de grootste," zegt lbo. En in de schaduw van een zijdoek zit een klein vrouwtje te breien: zijn vrouw, Cony Vonk. „Ik bewonder de manier waarop zij de carrière van Wim heeft op gevangen. Ze noemden hem een politiek cabaretier, maar hij was veel meer een artistiek filosoof, een wijsgerig cabaretier. En wat viel de kritiek over hem heen toen hij als oud-krijgsgevangene van de Japanners, écht stelling nam toen keizer Hirohito hier op be zoek kwam," Cabaret, intiem theater, heeft zijn voorliefde al heeft hij ook bewon dering voor de shows van bij voor beeld Karin Bloemen. En Ramses Shaffy in 'De man van La man- cha'.... „Onvergetelijk. In Ameri ka heb ik ooit prachtige shows ge zien. Maar op de terugweg hoorde ik in Lissabon een wijf in een café fado's zingen: zonder microfoon, het hart uit haar lijf." Eind vorig jaar verscheen 'Ik zou je 't liefste in een doosje willen doen', twintig cd's met een greep uit 100 jaar Nederlands cabaret „Er zijn 10.000 van die dozen ver kocht, voor meer dan driehonderd gulden per stuk." Zelf is hij met één bijdrage verte genwoordigd, het 'Kermisbed' van Annie M.G. Schmidt. „Ik hoorde dat voor het eerst in caba ret De Inktvis en vroeg haar of ik het op mijn repertoire mocht ne men." Het is een terugblik op het leven door iemand die plezier heeft gehad en af en toe wat ver- Arnhem Koningin Beatrix woont vrijdag 3 april in de Arn hemse Schouwburg het zevende Intro Dans Gala bij. Het benefiet gala is georganiseerd door het plaatselijke balletgezelschap In trodans. De opbrengst van de avond is bestemd voor het kinder fonds Unicef van de Verenigde Naties. Beatrix is beschermvrou we van het Nederlands Comité Unicef. Naast Introdans en het In trodans Ensemble voor de Jeugd doen aan het programma solisten mee van Les Ballets de Monte Carlo, het Wiener Staatsopembal- Jet, het Finnish National Ballet en Het Nationale Ballet, Ook het vol ledige Internationaal Danstheater is bij de uitvoering betrokken. Uit Zuid-Aftika heeft Vincent Sekwa- ti JVIantsoe van Moving Into Dance zijn medewerking toege- Wim lbo over Annie M.G- .Schmidt,met wie hij onder meersamen werkte bij 'De familie Door snee 'Hoe langer zij dood is, hoe meer ik haar mis. foto gpo driet. Het werd zijn lied. De 'sym pathieke jongen' glimlacht guitig en zingt de laatste zin: „Maar alles bij elkaar was het jofel evengoed." Het verjaardagsfeest van Wim lbo, zondag in theater BeUevue, is tevens de openingsavond van het elfde Amsterdams Klein kunst Festival. Van maandag tot en met donderdag worden in het zelfde theater in het kader van het Festival de halve finales ge houden van het concours om de Wim Sonneveld Prijs. De finale daarvan is op maandag 30 maart in het Amsterdamse Nieuwe de la Mar Theater. De geplande voorstellingen van het progTanuna 'En nu de mo raal', een hommage aan Wim lbo, is wegens de kosten komen te vervallen. Vorig jaar nog kon het festival steunen op een financië le bijdrage van de Postbank. Voor dit jaar kon niet op tijd een andere geldschieter worden ge vonden, 9^:10uur. Lijnbaan 56, R'dam, tel. 4131653 8-10 uur. Rulterlaan 428, Capelle a/d IJssel tel. 4425444 Door Willem Jan Keizer Rotterdam - Het is misschien maar goed dat Vaieri Gergjev geveld is door een armblessure. In het re pertoire rond Mozart en Brahms, zoals het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest dat deze week tame lijk fantasieloos op de lessenaars heeft gelegd, heeft Gergjev niet echt overtuigende papieren. Meermalen klonk Mozart bij hem als een verdwaalde Bruckner en lag Brahms daar evenmin ver vanaf. Wat dat betreft was vervan ger Peter Gülke bepaald geen slechte keuze, zij het dat dit con cert, aangevuld met de 'Vier letzte Lieder' en 'Tod und Verklarung' van Richard Strauss ook in Am sterdam in het Concertgebouw wordt uitgevoerd, alwaar de Vara tv-opnamen zou maken. Omdat Gergjev echter niet dirigeert gaat de opname voor tv niet- door. Flauw, provinciaals en een kolos sale misser, zoals gisteravond in de Doelen al gauw bleek. Gülke zette direct de toon in Brahms' 'Tragische Ouvertu re'; in slechts 3 repetities kwam dit werk goed voor het voetlicht. Mozart's pianocon cert KV 491 werd geheel in de geest van Brahms ingezet, doch pianist Stefan Vladar trok dit werk vanaf de eerste inzet te rug tot Biedermeier-proporties, en imponeerde met een piekfijne interpretatie waarbij het uitste kende samenspel met de houtbla zers in het tweede deel de meeste aandacht trok. De beide werken van Strauss vertegenwoordigen de twee Duitslanden: dat van voor en dat van na de oorlog. In 'Tod und Verklarung' rende Strauss aan achter de Wagneriaanse nei ging de duistere trekken van de mens uit te vergroten en tot pube- raai-overdreven proporties op te biazen - tot ver over de rand heen. In de 'Vier letzte Lieder', Strauss' echte zwanenzang ('Tod und Ver klarung' was daadwerkelijk pube raal in de poging van een jonge man om oud en riek over te ko men) bleek dat Strauss hard met beide benen op de aarde terug was aangeland na een zeer foute periode in de oorlog. De interpre- tatie van Gülke en sopraan Inga Nielsen was niet geheel zonder missers, maar wel sterk van zeg gingskracht door de wat droge vertolking zonder poespas waar door het zicht op de structuur van deze werken kraakhelder werd. Zo wierp Gülke zich op als een goed musicus mèt een scherp in zicht in deze materie die, ondanks de korte repetitietijd, Gergjev heel even deed vergetenEn dat is een prestatie op zich. De Doelen, grote zaal: Rotter dams Philharmonisch Orkest o.Lv. Peter Gülke m.m.v. Stefan Vladar-piano, Inga Nielsen-so- praan. Werken van Brahms, Mo zart, Strauss. Gehoord: woens dagavond. Herhalingen: van- en morgenavond. Ook nog zaterdag middag in het Concertgebouw en dinsdagavond in Muziekcen trum Vredenburg. DoorHanGeurts Rotterdam Even in vertrouwen vooraf: het is interessanter om ie mand te vermoorden die je goed kent dan iemand die je niet kent. Dan: we krijgen meteen even te zien hoe zoiets zou gaan. Kleine woordenwisseling, langzaam op gefokt raken, volkomen door het lint gaan en dan raggen met dat mes van onder tót boven, van links naar rechts, van achter naar voren in de dierbare bekende. Geen mes in de hand, maar wel rollebollend over de grond alle grote geweldfilms naspelen, dat geeft inderdaad een indruk van de staat van gekte waarin je je moet bevinden. Mensen als wolven. Met "What you see is what you get' van Paul Mennes laat de Vlaamse theater groep Victoria de onderhuidse driften zien van psychisch ge stoorde, maar in wezen doodnor male mensen. Licht gebracht, maar aangrijpend door het voort durende gevoel van onveiligheid en de suggestie dat er van alles op een ongelooflijke manier niet deugt, een gevoel dat veel Belgen sinds Dutroux vermoedelijk heb ben, Duidelijk is dat de wolven niet buiten, maar binnen zitten. Gemeen gegrinnik en steelse blikken naar het publiek. De grootste lachebek verandert nu en dan in een huistiran en het la chen van de anderen wordt dan een lachen in de luwte, voorzich tig wachten tot de bui weer over waait. Hoe dit viertal bij elkaar is gekomen blijft volstrekt onduide lijk maar de verhoudingen zijn die van een incestueus gezin. De oudere vtouw wordt aangespro ken met koosnamen als rimpel verzameling en knobbelkop, de jongere wordt over de keukenta fel gelegd en genomen. De voor stelling begint gezellig om de elektrische open haard en eindigt daar ook weer. Af en toe een wilde revue met wapperende gordijnen. Dan weer naargeestig gekras van lepels op de borden. Wolven zijn dolende dieren en hier wordt huisraad dwangmatig van kamer naar kamer gedragen. Vooral Eu gene Bervoets speelt prachtig, schakelt moeiteloos van een ge ïmproviseerd onderonsje met het publiek naar het beleven van een droom. Dun is het laagje vernis van z(jn beschaving. Een bizarre, boeiende voorstel ling die het statement van de schrijver volstrekt waarmaakt: mensen als wilde beesten, die van tijd tot tyd de botjes kluiven van hun eigen soortgenoten. In Bel-" gië, in Nederland, overal. 'Wysiwyg' van Paul Mennes door Victoria. Gezien: -woensdag avond in Lantaren/Venster. Her haling: vanavond. artiest Ivo Janssen Goldberg Variations JS Bach duur 78:23 min. Advertentie „coikfrew»*'»-#*# tam m k y M l m l'.M-. -de .andere -rt keuken Industriestraat 31 NUMANiSDORP Tel. 0186-653700 r t. ft 5 "ty 5 „Het wezen van muziek zit niet zozeer in de klank van een instrument als wel in de diepere intentie van de muziek, van de noten," schrijft Leo Samama in het booklet van deze in eigen beheer uitgegeven nieuwe op name. Wat Bachs Golberg Variaties betreft is de juistheid van deze con statering al eerder in de praktijk aangetoond door een aantal pianisten, onder wie Glenn Gould de prominentste plaats inneemt. Dat er ook na Gould nog leven is voor een pianoversie van deze geniale muziek be wijst pianist Ivo Janssen. Niet dat de in Venlo geboren pianist de even kristalheldere als eigenzin- nige benadering van zijn Canadese voorganger doet vergeten. Dat is ook haast onmogelijk; het eigenzinnige van Gould bepaalt juist in hoge ma te de attractiviteit van zyn aanpak. Wel is Janssen erin geslaagd de die pere intentie van de muziek duidelijk te maken: zijn soepele technische vaardigheden staan steeds in dienst van karakterisering en sfeersehü- dering, vooral in de snellere, dansante delen. Ze komen door de natuur lij ke cadans in zijn spel heel overtuigend over. In de langzame, wat meer beschouwende delen mis ik soms die haast mystieke diepte die Goulds benadering - speciaal die uit rijn laatste jaren - zo pakkend maakt. Over de opname kan ik maar matig tevreden zijn, omdat de vleugel in de discant wel erg nadrukkelijk 'nazingt'. Jos Frusch

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8