Werkgelegenheid daalt Rotterdams Dagblad Hoofdverdachte blijft zwijgen over hasjhandel Wachttijden oogoperaties tot minimum verkort PvdA Vlaardingen kiest nieuwe voorzitter Vragen over nota Ruijssenaars Darters strijden om Oldham cup Personeel pakt winkeldief Autodiefstal Tanken zonder te betalen Aantal bedrijven in het Waterweggebied wel toegenomen Titelsong Boemerang gonst al door Stadsgehoorzaal Een hobby- en werkruimte in 't geluidsscherm Steun voor de Schiedamse hondenwachter Nader onderzoek naar witsehilderen Stadserfcomplex M M i Het mooiste en Grootste Tuincentrum van de Regio. Deltaweg T6TVlaardingën I Tel.~010-2486999 I 4 Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 24 maart 1998 Schiedam De gemeente Schie dam laat de laatste nota van archi tect H. Ruijssenaars nader onder zoeken. De nota, ter grootte van ongeveer tweeenecnhalve ton, gaat over het meewerk dat door de architect voor de bouw van het Stadserfcomplex is verricht. Burgemeester R. Scheeres wil eerst duidelijkheid over de nota voordat de gemeente het bedrag overmaakt. „In de overeenkom sten met de architect zitten aller lei ingewikkelde voorwaarden," vertelt Scheei es. „De deskundige die wij in hebben gehuurd om het bouwproces en dan vooral dc kos ten in de gaten te houden had vra gen over de bedragen. We gaan nu eerst bekijken of deze nota ook volgens de voorwaarden is inge diend voordat we de architect be talen Het is volgens Scheeres de eerste keer dat er vragen worden gesteld over een rekening van Ruijsse naars. „Het is ook de eerste keer dat er een nota komt over de meerkoeten. Vandaar ook onze vragenScheeres verwacht dat beide partijen er zonder ruzie uil zullen komen. Schiedam De tiende aflevering van de jaarlijks terugkerende Schiedamse Darts Competitie zal gaan de John Oidhamcup. De in december vorig jaar in het Schie damse centrum vermoorde En gelsman was een verwoed darter en een trouw deelnemer aan het toernooi. De organisatie heeft, met toestemming van de nabe staanden van de Brit, ter blijven de nagedachtenis aan hem de wis selbokaal de John Oidhamcup ge noemd Het toernooi begint maandag 27 april, de finale is op zondag 12 juli. Vlaardingen Op verdenking van diefstal van zes pakjes batterijen heeft de Vlaardingse politie gis terochtend een 29-jarige Maas- sluiz.er aangehouden. De man was door een personeelslid van een supermarkt aan de 2e Van Leyden Gaelstraat betrapt. Schiedam Een 50-jange man is gisteravond aangehouden omdat hij in een gestolen auto reed. De man trok de aandacht van de poli tie omdat hij op de Overschiese- weg in Schiedam langs gepar keerde auto's snuffelde. De auto die hij bij zich had, bleek te zijn gestolen in Den Haag. Vlaardingen Bij een tankstation op de Vlaardingse Van Beetho- vensingel tankten gisteravond twee 16-jarigeMaassluise jongens hun brommer vol en reden weg zender te betalen. De politie reed het duo op de Arij Koplaan klem. Schiedam - De werkgelegenheid in het Waterweggebied is in de afgelopen vijfjaar met ruim 1400 banen afgenomen. De al in 1992 ingezette daling is voortgegaan ondanks de uitbrei ding van het aantal werkende vrouwen. De hardste klap viel in Schiedam met een afname van bijna 1100 arbeidsplaatsen. Minder mannen en meer vrouwen zijn gaan deelnemen aan het ar beidsproces Sinas 1992 werken ruim 2100 mannen minder en bij na 700 vrouwen meer in een be taalde baan in Schiedam Vlaar dingen en Maassluis Het vrouwenaandeel m de ge meente Maassluis is procentueel het sterkst gegroeid. De toename van het aantal werkende vrouwen met 10,2 procent m vijfjaar tijd zorgde ervoor, dat deze gemeente als enige m de Waterwegregio een banengroei kon registreren. Van het totaal van de 5.868 MaassJuise arbeidsplaatsen is nu 45.0 procent bezet door vrouwen. Dat is de hoogste score m de Waterwcgre- gio. Schiedam is mei 38,0 procent vrouwen hel laagst gebleven, on danks een groei van C.l procent sinds 1992 Hier z.ijn vorig jaar 10 074 werkende vrouwen tegen over 16 439 mannen geteld door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek De verschillen in Vlaar dingen zijn kieincr met 32 326 mannen en 8 301 vrouwen (40.2 procent) met een baan. Vlaardingen is z.elfs de enige ge meente in het Rijnmondgebied waar in de afgelopen vijfjaar bei de geslachten werkgelegenheids- verhes opliepen. De 2.7 procent afname bij de mannen was hier wel lager dan de 3,0 procent van Maasluis. Het percentage werkza me vrouwen zakte in Vlaardingen met 2.3. Uit de cijfers van het Bcdi ij ven re gister Zuid-Holland blijkt dat van de 450 000 banen in de 'Stadsregio Rijnmond' er 61,9 procent voor mannen en 38.1 procent voor vrouwen zijn. Ten opzichte van 1992 werken er 4.3 proeent man nen minder en 6.9 procent vrou wen meer. Het aantal bedrijven is door de gehele regio toegenomen. Schiedam en Vlaardingen volgen Rotterdam (22.405) met respectie velijk 2.562 en 2 308 bedrijfsvesti gingen in de stadsregionale rang orde. Maassluis (850 vestigingen) war m dc afgelopen vijfjaar de groot ste groeier van hel Waterwegge bied met 5.5 procent. Schiedam volgde met 4.7 en VIaardingen was laatste met 4,4 procent toena me sinds 1992. Het gemiddelde Maassluise be drijf telt thans 6,9 werknemers, in Vlaardingen is dat 8.9 en in Schie dam 10.3 In de cijfers is geen ver schil gemaakt tussen fulllimewer- kers en mensen met een deeltijd baan. In de orkestbak componist/arrangeur en revuebedenker Dick Borst, voorwieditdelaatste grote productie is, enophettoneelzijnveel jongere collega's van de artistieke leiding, regisseur Eric van der Ende, tijdens een van de laatste repetities voor Boemerang. Foto Roei Door Ben van Haren Vlaardingen - „Boem, boem, boe merang." De titelsong van de re vue over vijftig eeuwen Vlaar dingse geschiedenis gonst al door de Stadsgehoorzaal. Het Viaar- dmgs Musical Gezelschap heeft daar zijn kamp opgeslagen voor de laatste repetities, de decorop- bouw en lichtafstelling voor hun productie ter viering van het 725 jaar bestaan van hun stad. Dinsdag 31 maart is de eerste vcvirstpilim* woensdag I april de officiële première en vervolgens tot en met zondagmiddag. Bij el kaar vijf voorstellingen van bijna drie uur. Het is een humorvoile en leerzame revue, waarin met knap pe staaltjes van woord-, toneel- en zangkunst hoogtepunten uit de rijke Vlaardingse geschiedenis worden uitgebeeld. Toen artistiek leider Dick Borst, voor wie dit de laatste grote pro ductie is, de orkestleden en revue spelers vorig jaar vertelde welke onderwerpen er aan de orde ko men in 'Boemerang' kreeg hij ver baasde reacties. „Heeft Vlaardin gen zon belangrijke ro! gespeeld? Dat wisten we helemaal niet." Hij kreeg nadien verschillende uitno digingen om zijn verhaal over de geschiedenis van zijn stad te ko men vertellen. Een boemerang, zoals is opgegra ven langs rijksweg 20. zweeft door die Vlaardingse geschiedenis. De 'homo Flardingensis* en ridders uir de Middeleeuwen worden af gewisseld door oude Vlaardin- gers, die treuren over de leegloop van hun 'Ouwe Hoogstraat' van Bata, Zijlstra, Simon de Wit en Loewie Kornaat, de hoedenverko- per. Internationaal bekende le gendes en het 'zanggeschil* om lijsten de Grauwe Zusters uit het vroegere klooster aan de Waal straat en een discussie over Vlaar dingen als stankstad. Er is actueel cabaret in verwerkt en Wilhelm van Ruytenburg en andere histo rische figuren zitten m een raads vergadering met burgemeester Fred van Lier. 'Boemerang' geeft op een vrolij ke, onderhoudende en soms spet terende manier weer wat de histo rie van Vlaardmeen is Kaarten voor enkele voorstellin gen zijn nog verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoorzaal a 30 gulden. Door Edwin Comelisse Schiedam Een geluidsscherm waarin kan worden gewerkt, uit gerust of gewoon als opslagruimte kan worden gebruikt. Op het Slachthuisterrein in Schiedam kan het waarschijnlijk over een tijdje. Op de lap grond riaast de fiats aan de Slachthuislaan en de Vlaardingerdijk za! een nieuw- bouwwykje verrijzen dat op een bijzondere manier wordt afge grendeld van de herrie van rijks weg A 4. Een hoog geluidsscherm dempt hier niet alleen de herrie, het is ook een extra gebruiks ruimte voor de bewoners. Architectenbureau Treijtel/Van Dreven heeft in opdracht van de gemeente Schiedam een tekening gemaakt voor het ruim anderhalf hectare metende terrein in de Slachthuisbuurt. Het is de bedoe ling dat er 52 woningen worden gebouwd in vier verschillende ty pen. Het speciale van het project zit in de manier waarop de wijk wordt afgeschermd van de verkeersher- rie van de A 4. Dit wordt gedaan met een negen meter hoog ge bouw in de achtertuinen van der- l.">n woningen aan de zuidwest kant. Dit gebouw is nog het beste te omschrijven als een veredeld tuinhuisje met twee verdiepingen Het geluidsscherm in Beuningen is een goed voorbeeld hoe het er straks in de Schiedamse Slachthuisbuurt uit kan zien. Bij het Schiedamse plan zai er echter hoofdzakelijk baksteen in plaats van glas worden gebruikt. Foto Treijtel/Van Dreven Architecten en een entresol. De ruimte die ie dere bewoner zo extra krijgt in zjjn achtertuin meet 3.60 bij 5.40 meter. In ons land is een dergelijk pro ject slechts één keer eerder uitge voerd. In het Gelderse Beuningen hebben bewoners van een nieuw bouwwijk ook een dergelijke bouwconstructie in hun achter tuin. Er geldt de beperking dat er niet permanent in mag worden gewoond, maar voor de rest staat het de bewoners geheel vrij hoe ze de ruimte willen inrichten. In de gemeente onder de rook van Nij megen zjjn er speelruimtes voor de kinderen, ateliers en kweek kassen van gemaakt. Eén bewo ner heeft er zelfs een klein zwem- Bij het Schiedamse project za! er, in tegenstelling tot dat in Beunin gen, geen gebruik worden ge maakt van alleen maar glas. De ruimtes in Beuningen hebben na melijk als nadeel dat ze 's winters niet warm te stoken zijn en 's zo mers veranderen in fornuizen. Het Schiedamse geluidsscherm zai hoofdzakelijk worden uitge voerd in baksteen. Het bouwplan van architectenbu reau Treijtel/Van Dreven is on langs besproken in de Schiedam se politiek en gematigd positief ontvangen. Het zal nu verder wor den uitgewerkt. Om het plan mo gelijk te maken moet overigens een bestemmingsplan worden op gesteld. Als dit alles voorspoedig verloopt, zou op zijn spoedigst rond de eeuwwisseling de eerste schop de grond in kunnen. Pagina 17: Geluidsscherm prik kelt creativiteit van de eigenaar. Schiedam Schiedam krijgt hoogstwaarschijnlijk een honden wachter. De komst van de man of vrouw, die moet toezien op de na leving van de regels van het ge meentelijk hondenpoepbeleid, krijgt de instemming van alle po litieke partijen. De gemeente Schiedam wil nu voor eens en altijd een einde ma ken aan de overlast van honden poep in het zuidelijk stadsdeel. Een speciale projectgroep, be staande uit acht gemeentelijke af delingen en een vertegenwoordi ging van bewoners uit Schiedam- Zuid, heeft het hondenpoeppro bleem in Zuid bestudeerd en ad vies uitgebracht. De projectgroep stelt in de nota 'Zuid trapt er niet meer in' onder meer om extra hondentoiletten aan te leggen en poepafvalbakken neer te zetten. Daarnaast moeten er ook strenge re regels worden opgenomen in de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV), Wijziging van de APV betekent een verscherping van de opruim plicht tot een volle dige opruimplicht: hondeneige naren zullen de drollen van hun viervoeters moeten opruimen. Om ervoor te zorgen dat de regels ook worden nageleefd, moet een hondenwachter worden aange steld, adviseert de projectgroep die hierin bijval krijgt van de poli tieke partijen. De hondenwachter moet bovendien een opsporings bevoegdheid krijgen-, De Schiedamse politiek lijkt bij het toezicht aanhanger van de harde lijn. „Je moet die eigenaar gewoon keihard aanpakken waar het zeer doet. Als je toestaat datje hond op de verkeerde plekken poept, moet je daar ook maar voor betalen. Want het probleem is na tuurlijk niet de hond. Het is de baas, die moet worden opgevoed," verwoordde PvdA'erM. Siljée het in de raadscommissie stadsver nieuwing. Het aanstellen van een honden- wachter zal de gemeente jaarlijks zo'n 70.000 gulden kosten. Het is echter maar de viaag of het hier bij blijft. „Eén zo'n hondenwach ter kan nooit heel Zuid in de pei ling houden. Dat moet door ten minste twee of drie mensen ge beuren," zegt A. H. de Swart van deWD. Wethouder A Reijnhout beaamt dat één hondenwachter een beet je weinig is. Uitbreiding is vol gens de wethouder zeker een mo gelijkheid, „Dan wordt het uiter aard duurder. Maar dat is dan een keuze die je moet maken. Is dit zo belangrijk dat we er andere din gen voor laten schieten? Het zal een punt van aandacht worden bij het opstellen van de begroting," aldus Reijnhout. Schiedam Er komt een nader onderzoek naar de gevolgen van het witschilderen van de gevel van het Stadserfcomplex. Daarbij wordt hoofdzakelijk gekeken naar de reflectie en de mogelijke overlast daarvan voor de omwo nenden. Deze toezegging deed burgemeester Scheeres gisteren in de raadscommissie algemene en economische zaken. Scheeres reageerde hiermee op de brief van een bewoonster van het Stadserf die bezwaar maakt tegen het witsehilderen van het Stadserfcomplex: De vrouw woont tegenover het nieuw com plex en vreest flinke overlast als de schilderplannen doorgaan. Volgens haar zal de reflectie van zonlicht zo sterk zijn dat de bewo- ners van de appartementen aan de overkant van het plein ver blind worden. Scheeres deed de toezegging dat het effect van de reflectie op de di recte omgeving nader zal worden onderzocht. Maar tegelijkertijd liet hij duidelijk merken dat hij geen schokkende uitkomsten ver wacht. Zijn verwachting is dat het witsehilderen dan ook gewoon door zal gaan. Zelfs al zou men an ders willen: het Stadserfcomplex móet zelfs wit worden geschil derd, liet hij gisteren weten. Bij de keuze van de steensoort voor de gevel is al rekening gehouden met het witsehilderen. Het soort baksteen dat is gekozen is name lijk van iets mindere kwaliteit. „Dat wil niet zeggen dat het een slechte steensoort is," zei Scheeres. „Het zal niet door gaan lekken, of zoiets. Maar het za! geen fraai gezicht opleveren. Dat zie je nu al: hier en daar slaat de muur al wit uit." Ook het voegwerk dwingt bijna tot witsehilderen, droeg de burge meester aan. Bij het voegen is ge bruik gemaakt van een goedkope specie die een lichtere kleur heeft dan de rest van het Stadserfcom plex. „Het kan allemaal zo blijven als het nu is, maar dat is natuur lijk geen gezicht," aldus Scheeres. De op Z maart begonnen rechts zaak tegen twee grote hasjhan delaren is gisteren voortgezet met het verhoor van hoofdver dachte Jan B. (48) uit Rotterdam. Hield dc andere hoofdverdachte, Cees S. (50) uit Vlaardingen, het tot nu toe al kort bij beantwoor ding van vragen, B. zei helemaal niets. B. en S. wórden verdacht een bende te hebben geleid die mini maal 22.000 kilo hasj zou hebben ingevoerd. De zaak heet Barbe cue omdat de hasj onder meer werd verstopt in spaxeribs. Door Paul Smits Rotterdam/Vlaardingen Waarom zaten er allerlei interessante ge gevens in zijn 'organiser', een elektronische agenda? Waarom had hij ruim een mihoen gulden bij zich tijdens zijn arrestatie? De rechtbank wilde het graag we ten. Maar hoofdverdachte Jan B. (48) uit Rotterdam zei helemaal niets. Hij beriep zich op zjjn zwijg recht, zodat het verhoor van hem gisteren vooral beperkt bleef tot het oplezen van verklaringen en andere gegevens uit het Barbe cue-dossier. In de lezing van poli tie en justitie is B. de 'handelsrei ziger', de man die goede contac ten onderhield in hel buitenland en bijvoorbeeld via Dubai de hasj uit Pakistan regelde. Hij ie ook de gene die tijdens de pauzes van de rechtszaak volop zaken doet per mobiele telefoon. Net als de ande re verdachten is B. op vrije voe ten. In een in beslag genomen 'organi ser' van B. stond het telefoon nummer van de 'platte' douanier Martin K. (38) uit Oudenhoorn. Deze medeverdachte was bereid tegen betaling van 10.000 gulden per hasjcontainer mee te werken. Ook stond een schema in de elek tronische agenda over betalingen aan een andere betrokkene in de drugshandel. Eerder heeft B. er wel iets over verklaard. Toen beweerde hij dat anderen de data in zijn 'organiser' hebben gestopt. De rechtbank hield voor de vorm nog enkele an dere opmerkelijke bevindingen voor. Zoals de aanwezigheid van B. in een hotel m Dubai, op het zelfde moment dat hier de beman ning van een hasjboot logeerde. Of het bezoek dat B. en S. aan de vrouw van Robert F. (65) uit Rot terdam brachten, nadat F. was ge arresteerd en de 1.4 miljoen gul den die B. in een koffer by zich had toen hij eind 1996 werd opge pakt. Ook Charlie S. (54) uit Schiedam werd gisteren verhoord. Deze ver dachte gaf toe in opdracht beslo ten vennootschappen te hebben gekocht en directeuren daarbij te hebben gezocht. Maar van hasj zei hij niks te weten. Hij kon zich wel vinden in de benaming 'katvan ger' die de rechtbank hem toe dichtte. In het gezamenlijke verhoor van Jan B., Cees S. en Charlie S. m verband met hun betrokkenheid bij een criminele organisatie werd even ingegaan op een medewer ker van de ING-bank. Hij blijkt opnieuw een figuur uit de 'boven wereld' te zijn met banden met de Barbecue-organisatie. Eerder zijn al drie politie-recher- cheurs vanwege te innige banden met Cees S. ontslagen, douane man Martin K. en ECT-medewer- ker Antonie S. (51) uit Ouddorp zijn medeverdachten en een in Zwitserland wonende zakenman zou hebben gezorgd voor het wit wassen van het op criminele wijze verdiende geld. ING-medewerker Rinus van der L. (41) uit Nieuwer- kerk aan den IJssel had als be- dnjfsrechercheur een vertrou wensfunctie. Tot zijn aanhouding in januari vorig jaar onderhield Van der L. geregeld contacten met de Criminele Inlichtingen dienst (CID) van politiekorps Rot terdam-Rijnmond. Informatie die meestal eigenlijk illegaal gebeurt omdat pas in een later stadium of ficiële verzoeken om gegevens komen, als er een gerechtelijk vooronderzoek is geopend. Aan de CID vertelde Van der L. dat één van de drie politie-recher- cheurs een grote storting had ge kregen, die voor de CID mogelijk was te herleiden tot een Barbe cue-verdachte. En Van der L. be schikte over een organisatiesche ma van de bende. Cees S. gaf gis teren toe Van der L. te kennen. Voor de rest ging de rechtbank echter nauwekjks verder m op de relatie tussen de bedrijf srecher- cheur en de vermeende hasj ba- Vlaardingen Het Holy Zieken huis is er vorig jaar in geslaagd de wachttijden voor oogoperaties aanzienlijk te verkorten. In 1997 werden 530 opnamen gereali seerd; het jaar daarvoor waren dat er nog 2196. De wachttijd is daarmee teruggedrongen van plusminus zes maanden in 1996 naar minder dan drie nu. Het Vlaardingse ziekenhuis heeft dit gunstige resultaat bewerkstel ligd door subsidie van het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport om de wachtlijsten te bekorten. Omdat er in de loop van 1996 een behoorlijke wachtlijst begon te ontstaan voor oogoperaties, had het Holy Ziekenhuis voor 1997 een beroep gedaan op de wacht gelden, licht directeur M. Rook toe. Vooruitlopend daarop werd meteen voortvarend te werk ge gaan, Niet alleen werd een twee de oogarts ingezet, ook door effi ciënter te werken en extra inzet van het verpleegkundig perso neel konden vorig jaar bijna twee keer zoveel patiënten worden ge holpen als in voorgaande jaren. „Daarmee zijn wij in elk geval ge slaagd in de doelstelling zegt Rook. „Voor zover ik uit de media heb vernomen 2y n in heel Neder land maar zo'n dertig ziekenhui zen die dat hebben bereikt." De stijging van het aantal behan delingen deed zich grotendeels voor bij de cataract- of staarope raties bij oudere patiënten. Maar ook op de polikliniek steeg het aantal bezoeken fors: van 13.000 in 1996 naar bijna 18.000 vorig jaar (inclusief herhalingsbezoe- ken). De wachttijd (toegangstyd) op deze afdeling is hiermee te ruggebracht naar twee tot drie weken, Volgens Rook geldt zowel voor de operaties als voor de poli klinische ingrepen, dat de wacht tijd tot een minimum is bekort. „Veel korter kom je in de prak tijk niet tegen. Voorafgaand aan de ingreep moet altijd wel het een en ander worden geregeld, ook privéredenen van de patiënt spelen dan mee." Het Holy Ziekenhuis hoopt het huidige niveau ook dit jaar te kunnen handhaven. De subsidie, die over 1997 150.000 gulden be droeg, is daarom ook voor het ko mend jaar aangevraagd. Vlaardingen De PvdA in Vlaar dingen heeft gisteravond een nieuwe voorzitter gekozen. Ge rard Kester is de nieuwe man. Hij heeft die taak overgenomen van Fred Meerhof. Meerhof, die vier eneenhalf jaar voorzitter is ge weest van de Vlaardingse afde ling. heeft altijd ai gezegd dat hij na de de gemeenteraadsverkie zingen van 4 maart dit jaar de voorzittershamer zou overdragen. Gerard Kester zit al langer in het afdelingsbestuur van de sociaal democraten. Kester, die ook in het bestuur van atletiekvereniging Fortuna zit cn in het dagelijks le ven in dienst is bij de vakbond voor binnenschippers, werkte ac tief mee aan het verkiezingspro gramma van de PvdA. Kester werd gisteravond tijdens de le denvergadering unaniem geko zen. De PvdA sprak ook over de coali- tiebesprekmgen tussen de soci aal-democraten en de WD en het CDA De onderhandelingsdelega tie van de PvdA heeft het groene licht gekregen om door te gaan om met de liberalen en christen democraten een driepartijencoali- tie te formeren. Vanavond voeren de drie partijen de eerste inhou delijke besprekingen over een programma. TTTTT SrAKLDUIMfEBOl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1