2 't Mooiste is als mensen zeggen: ik zat te huilen' Joop van den Ende: 'Onze sterren zijn niet verbleekt' ri üw a ÖllkMsS B *%S* PI 4 Noodkreten Titanic te koop Ui^^roken, Dagpuzzel Stichting Wilhelmus ijvert voor bekendheid volkslied Pingpongbobo's Gevulde courgettes Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: 010-4004337 Donderdag 26 maart 1998 K" 'ét Door Marijke ISfijboer Een operadier in hart en nieren, maar dan wel een die een sterfscè ne in een ziekbed 't liefst speelt in een nachtpon en niet in een avondjurk. Opera mag een verhe ven kunstvorm zijn; Ma: .an van Loon blijft 't liefst dicht bij haar publiek staan. Graag houdt ze ook een verhelderend praatje vooraf, want als je iets meer weet over het leven van de componist en zijn be doelingen met een bepaald stuk, luister je toch heel anders. Haar benadering verraadt haar achtergrond: Marian is van huis uit lerares. Nederlands, om pre cies te zijn. Later raakte ze ver zeild in het bedrijfsleven. Ze maakte, ongeschoold, een heel ia- te start als zangeres. De Rotter damse (41) is er pas acht jaar mee bezig, waarvan de laatste vier jaar serieus. Ze is dan ook zeer ver guld met haar optreden, morgen, in het TROS-programma Una vo ce particolare' (een bijzondere stem). Bij dit zesdelig opera- en operette programmagepresenteerd door Ernst Daniel Smid, mogen tel kens zes niet op het conservatori um geschoolde vocalisten optre den. Die hebben dan overigens al een auditie achter de rug. Juryle den, onder wie Caroline Kaart en Jaap Montagne, beoordelen de kandidaten. Marian van Loon en haar mede dingers zingen een solo, een aria en een duet. Het programma is ai in december opgenomen. Hoe zij het er vanaf brengt wil Marian niet verklappen, maar ze onthult wel dat haar kennismaking met Caroline-Kaart ertoe heeft geleid dat ze nu les van haar krijgt. Laat beginnen met zingen heeft uiteraard z'n nadelen, „Ik had geen scholing en geen onder grond, en moet dus ontzettend 'Usberg geraakt... verlangen on middellijke hulp' en "We zin ken-we zetten de passagiers uit in kleine reddingsboten.... weer is helder...' De laatste telegrafi sche noodkreten van de Titanic, haastig neergekrabbeld door de verbindingsman van de Virgini an, zijn op 14 mei te koop bij vei linghuis Christie's in Londen. Ook worden drie sepia-foto's aangeboden die een passagier van de Oceanic een maand na de ramp ham op de plek waar de Titanic was gezonken. Hij legde de laatste nog ronddobberende eanvas reddingsboten vast, waarvan er één in avondkleding getooide slachtoffers bevatte. De bemanning van de Oceanic heeft hen op zee 'begraven'. Vol gens een woordvoerster van Christie's zijn de lijken op de fo to's niet te zien. Op 30 april heeft Christie's in Londen heel wat anders in de aanbieding: podiumkostuums van Elvis Presley, David Bowie en Ringo Starr en ook nog eens twee brieven van John Lennon, Hoogleraar medische ethiek Heieen Dupuis in HPI De Tijd: „Veel artsen lijden aan almachtsfantasieën. 2e wil len mensen gezond maken. Ingrijpen in de natuur geeft een gevoel van macht. Maar het krankzinnige is dat men dat wil doen zonder zich af te vragen of het eigenlijk wel nodig is." Archieffoto GPD Oplossing dagpuzzel dinsdag Horizontaal: 1. Bedompt; 7. re; 8. ar; 10. laf; 13. ole; 15. al; 16. tic; 18. in; 19. sake; 21. diva; 23. be; 24. do; 25. raap; 27. vork; 29. om; 30. oma; 32. nu; 33. bad; 35. vos; 36. Io; 38. ze; 39. ressort. Verticaal; 2. Erf; 3. de; 4, ma; 5. pro; 6. klas; 9. Lena; 11. Alabama; 12. ui; 14. Livomo; 16. te; 17. cd; 20, kea; 22. Ido; 25. robe; 26. Po; 27. va; 28. kust; 31. me; 34. die; 35. ver; 37. os; 38. zo. Horizontaal: 1. Slechte woning: 4. getand werk tuig;*?. persoon lijk vnw.; 8. ik (Latijn); 10. mu zieknoot; 13, stemming over toelating; 16. voorzetsel; 17. dierengeluid; 18. hetzelfde; 19. rivier in Spanje; 20. muzieknoot; 22. rivier in Ita lië; 23. hoogste top v.d. Alpen; 25. tandeloos zoogdier; 27. deel v.d. vinger; 29. voorzetsel; 30. worp, 31. ri- JP-43 Puitaal; 2. muzieknoot; 3. voorzetsel; 4. op deze wijze; 5. gereed; 6. echt genoot; 9. wildebeest; 11. edelmetaal; 12. soort pap; 14. kooplust; 15. boordsel; 21. wachthuisje; 23. inwendig orgaan; 24. schoudermantel; 26. geliefde van Zeus; 27. Chinese munt; 28. muzieknoot; 29. rund. hard werken om die achterstand in te halen. Maar er is ook een lichtpuntje: mijn stemsoort, dra matisch sopraan, komt pas na je veertigste tot bloei. Voor echte jonge vrouwenrollen zitten ze niet meer op mij te wachten, maar er zjjn ook veel rollen waarbij het juist een voordeel is als je gerijpt bent." Marian heeft gekozen voor de open belcanto-techniek, een ty pe scholing waarbij de stem niet wordt geïsoleerd en gepolijst, maar wordt behandeld als onder deel van iemands presentatie. „Via ontspanning laatje het alle maal gebeuren. Je gebruikt het middenrif als het ware als trampo line. Het voordeel is dat je stem meer kan, en je lichaam houdt 't veel langer vol. Als je tachtig bent, zing je nog." Zelf gebruikt ze deze techniek in middels ook om les te geven aan anderen. Aan koorleden, maar ook aan leraren die hun stem be ter willen leren gebruiken. Mari an wordt momenteel begeleid door de Rotterdamse dirigent en organisator van muziekevene menten Johan Vingerhoed. Ze so leert bij koren en organiseert ook zelf, met andere 'late starters', concerten onder het thema 'musi- ca di voci libere', muziek van de vrije stemmen. „Het mooiste compliment dat je kan krijgen is dat mensen zeg gen: ik zat te huilen. Zo'n sterfaria in La Traviata, als ik uiteindelijk achterover in die stoel hang. Stil te. Dan gaat er een zucht door het publiek, en dan pas: applaus. Dat is het mooiste cadeau, als ik de mensen mag raken." Una voce particolare', morgen avond, TROS, Nederland 2,20.05 uur. Het- kon^riet-|ii(hhjven, Neder land heeft een stichting die wor stelt tegen de verdampende be kendheid van het Wilhelmus. Eendrachtig hoopt een groepje van zeven studenten aan de Haar lem Business School te voorko men dat het Nederlandse volks lied verwordt tot een vergeten rijmpje. Aanleiding voor de strijd tegen de teloorgang van het volkslied vormt een enquête door de actua liteitenrubriek Nova. Daaruit blijkt dat het aantal getrouwen aan het Wilhelmus snel afneemt. In 1992 kende bijna de helft van alle inwoners van Nederland het eerste couplet uit het hoofd. Be gin januari was dat nog maar 14 proeent. Het aantal mensen dat anno 1998 uit volle borst durft mee te zingen, is zelfs nog kleiner. De Stichting Wilhelmus put ech ter hoop uit het feit dat het volks lied bij twee van de drie mensen in Nederland niettemin een ge voelige snaar raakt. De stichting hoopt met haar acti viteiten een vermelding in Guin ness Book of Records af te dwin gen. Tijdens Koninginnenacht, waarmee Den Haag traditiege trouw Koninginnedag inluidt, wil len de pleitbezorgers voor het Wil helmus een koor van drieduizend mensen op de been brengen. Voorts hoopt de stichting de grootste vlag van Nederland te to- Marian van Loon is laat begonnen met zingen en moet nti keihard wer ken om die achterstand m te halen. Aan de piano zit Johan Vin gerhoed. Foto Peter Molkenboer, Door Hans Visser Joop van den Ende maakt geen aangeslagen indruk. Integendeel. En toch: De musical 'Joe' heeft het naar verhouding tot de kosten slechts enkele maanden volge houden, Showbizcity zou geen succes zijn en tot overmaat van ramp zouden RTL en Veronica onder het contract met Endemol uit willen omdat de sterren uit de stal van Joop van den Ende niet meer zo helder zouden stralen en dus minder kijkers zouden trek ken. „Met mij zou het slecht gaan? Absolute onzin." Joop van den Ende aan het woord. Midden in Carré, het theater dat hij vorig jaar nog zei te willen ko pen. „Ik geloof niet dat het ooit te -koop zal zijn," En een locatie voor de bouw van een nieuw'tïïeater in Amsterdam? „Ik heb ooit gewei gerd een theater te bouwen bij de Arena. Daar heb ik eerst wel kri tiek op gehad, maar naderhand hebben steeds meer mensen mij gelijk gegeven. Daar bouw je geen theater. Er zijn sindsdien diverse gesprekken met de gemeente ge weest, maar die hebben niets op geleverd. Ik wacht maar af." Li Aalsmeer opende Van den En de half december zijn jongste pro ject, Showbizcity. Twee maanden na dato wilden geruchten dat het publiek geen trek zou hebben in het amusementpaleis met restau rants, theater en tal van attracties. Absolute onzin," reageert hij. „Er was een groot verschil tussen de belangstelling van particulie ren en bedrijven. De aantallen los se bezoekers bleven achter, maar de laatste tijd komt dat aantal veel meer gelijk te liggen. En alles bij elkaar liggen we qua bezoekers aantal op schema." „Maar wees nou eerlijk: Disney heeft er in Parijs drie jaar over ge daan om zoiets op te zetten, ter wijl ze dat al een paar keer eerder hadden gedaan. En wij zijn nog maai drie maanden bezig. We pro beren we hier en daar nog allerlei zaken aan te passen en moet je moetje afwachten hoe de mensen daarop zullen reageren." Maar dan het contract waarmee de HMG, de combinatie van RTL Joop van den Ende in zijn Showbizcity: 'Met mij zou het slecht gaan? Absolute onzin!' Archieffoto gpd en Veronica zich heeft verplicht jaarlijks voor een vast bedrag aan shows van Van den Ende aan te kopen. „HMG wil helemaal niet van dat contract af. HMG wil zoals elk bedrijf waar problemen alleen maar zijn betere afspraken." „Bij HMG speelt nu wat bij ieder bedrijf speelt waar het niet goed gaat. Daar zit nu iemand die moet gaan schoonmaken. En die ziet dat er bij SBS6 met zeventig man televisie wordt gemaakt, terwijl de HMG daar zeshonderd mensen voor heeft. Een enorme groei en dus teveel mensen in dienst. Ach, wie weet kunnen ze bij RTL in derdaad een goed Journaal ma ken met minder mensen." „Maar dat de sterren het niet - meer zo goed zouden doen? Dank zij hen staan onze programma's nog steeds in de top tien van best bekeken uitzendingen. Het is per tinent niet waar dat de mensen op hen zouden zijn uitgekeken. Maar kijk nou toch eens naar de pro gramma's van Nederland 1, waar om hoor je daarover nooit van zul ke verhalen?" „De kijkdichtheid voor 'Ook dat nog' is gehalveerd en de kijkcij fers voor 'Oud Geld' vielen tegen. Maar Henny Huisman scoort nog steeds gigantisch hoog en Brand- steder slaat nu weer alles. De glans eraf? Onzin! Natuurlijk is het niet makkelijk, maar we wer ken internationaal en geven daar mee de iaienten in ons bedrijf enorm veel kansen. Dat is ook on ze taak." Eerder dan gehoopt valt in Den Haag het doek voor de musical 'Joe', een onderneming van zeker 12 miljoen gulden, die niet het succes bracht dat ervan mocht worden verwacht. M?ar ook die te genvaller kan Van den Ende niet van de wqjs brengen. „Er zijn dan 300.000 bezoekers geweest Zet dat nu eens naast een reisproduc- tie als 'De Jantjes'. Dat was een enorm succes, maar daar zijn toch maar 160.000 bezoekers geweest." „Ik zal 'Joe' dus niet zien als een tegenvaller. Ik ben er trots op dat ik het heb gedaan en we hebben er enorm veel van geleerd. We zijn in een keer tien stappen verder gekomen. Artistiek gesproken was het een enorme investering. Vergeet niet dat we alleen een ou de film hadden om vanuit te gaan, er lag bij voorbeeld geen succes vol boek aan ten grondslag. Maar wanneer we nog eens zoiets doen... dat zal nog wel een jaar of wat duren. We zijn als bedrijf nu vooral met onze Amerikaanse partners nieuwe projecten aan het ontwikkelen." Beroemde Èen daarvan is 'High Society', de zelf ontwikkelde musical naar de beroemde film met Grace Kelly en Bing Crosby met muziek van de grote Cole Porter, die binnen een paar weken in première gaat. „We hebben net een periode van bijna vier maanden try outs ach ter de rug in allerlei plaatsen waaronder Washington en de vooruitzichten voor New York zijn goed. De kaartverkoop gaat goed en er wordt weer volop gerepe teerd. Want de show wordt totaal nieuw neergezet met nieuwe de cors en een nieuwe regie." Maar een nieuwe Nederlandse musical? Van den Ende aarzelt, maar ligt dan toch een tipje van de sluier op: „Er is en team onder lei ding van Eddy Habbema aan het studeren op de roman 'Lady Chat- terly's Lover' van D.H. Lawrence. Een bekend boek dat ook al diver se keren is verfilmd." Intussen twijfelt hij cr niet aan of er zal eer publiek voor bestaan. De afgelopen jaren heeft het mu- sicalpubliek in Nederland zich verdubbeld. Gingen er in 1995 nog 740.000 mensen kijken, in 1996 waren dat er 820.00 en vorig jaar 1.070.000. Dit jaar verwacht Van den Ende 1,2 miljoen bezoe kers en volgend zal dat aantal naar verwacht nog hoger zijn. Hij voelt zich allesbehalve een ge slagen man. Hoe lang is het alles bij elkaar ge leden dat sportief Italië werd op geschrikt door een geruchtma kend kledingconflict? Zal 't een jaar zijn geweest, 't Ging toen om ene Antonello Sdanganelli uit het Italiaanse La- merzia Terme, die in zo'n beetje alle kranten op deez' aardbol uit kraamde dat wat hij gezien had tijdens een volleybalwedstrijd tussen de damesteams van Su- lumficio en Palermo écht niet door dc beugel kon. Hij, Sdanganelli dus, had speel sters gezien in broekjes zó kort. zó hoog uitgesneden, zó strak, dat de hevig geschokte lokale volleybal bobo transpirerend uitriep dat volleyballen navelstaren was ge worden. Of die potige volleybalsters hier na Sdanganelli hoogst persoonlijk onder een koude douche hebben gezet is niet bekend - er is sinds dien gewoon niets meer van hem vernomen. Sdanganeili's kruistocht bleek geen incident. Een poosje later werd Italië opnieuw opgeschrikt dooreen kledingconflict. Dit keer niet met een opgefokte bobo in de hoofdrol, maar een tafeltennisten Sabrina Moretti. Deze kondigde heel dapper aan, dat zc het vertik te om nog langer in de voorge schreven tafeltennis-outfit - slob berbroek en dito shirt - achter de tafel te verschijnenSabrina wilde nu ook weieens iets frivolere aan. Tijdens een toernooi in Pescara zou ze gehuld gaan in een nauw sluitende bodystocking. Nu weet ik niet hoe het u vergaat, als u op televisie een partijtje tus sen twee tafeltennissende vrou wen gadeslaat, maar mij bekruipt steevast het angstige vermoeden dat deze sport wel heel erg slecht voor je lichamelijke ontwikkeling moet zijn. Je krijgt er dikke bil len, blubberende bovenbenen en misvormde kuiten van. Boven dien stagneert door dat weer- standsloze gemep naar zo'n piep klein balletje blijkbaar de groei, want die in hun bollende, te grote brqeken en lubherende truitjes naar voor-, achter- cn opzij bewe gende tafettennisters zyn negen van de tien keer propjes. Een uitzondering vormde een gmepje Turkse tafeltennisters dat, omstreeks de tijd dat Sabrina Moretti alle ogen op zich gericht wist, in het een of andere Europa Cup-duel de strijd aanbond met onze nationale pingpongtrots. Ik zag voor het eerst in vele jaren Studio Sport tafeltennisters met golvende lekken, welgevormde benen en slanke heupen. Het fraaie drietal verloor dan ook kansloos. Maar goed, Sabrina Moretti - ge tuige haar zesde plek op de Itali aanse ranglijst eerder mooi dan goed - bond dus de strijd aan met de verouderde kledingvoorschrif ten. Ze koos een fleurig en boven al opwindend bodystoekinkje uit, maar ze had het aërodynamische pakje nog maar amper in haar sporttas gestopt, of daar was al een Italiaanse pingpongbobo die briesend van woede uitriep: „Voor mijn part speelt Sabrina ind'r blo te kont, maar de kledingvoor schriften van de internationale fe deratie liggen er nu eenmaal." 't Blijven dus campingbroeken en floddertruien. 't Wordt nooit iets met die ping pongende vrouwen. Maar ach, waar maak ik me eigen lijk druk om; ik kon dat balletje op tv toch al niet volgen... In plaats van gehakt kunt u ook verse braadworstjes of saucijsjes nemen. Let in dat geval er wel op dat het worstevlees gekruid is. Bereiding: Verwarm de oven voor op 200 graden Celsius. Was de courgettes en halveer ze in de leng te. Venvijder de zaadjes in hetmid- den met een lepel. Pel en snipper ui en knoflook. Maak het gehakt aan met ui, knoflook, paneemieel, peterselie en peper en zout. Vul de courgettes met het gehaktmeng sel. Leg de courgettehelften dicht aaneengesloten in een ingevette ovenschaal. Schuif de schaal inhet midden van de oven en bak de courgettes ongeveer 25 minuten. Neem de schaal uit de oven, be strooi de gevulde courgettes rijke lijk met geraspte kaas en schuif de schaal terug in de oven. Bak de courgettes nogmaals 10 a 15 minu ten tot de kaas begint te bubbelen en lichtgekleurd is. Derechter mr. Jesse van Muylwii ck Heinz ReneWindigenEddiedeJong FK WAT S DAT? HET FKAfOS K/VMPiatENlSdHAP, OFTEWEL, HET WK WAARVOOR ALLEEM KAAfWES KOMMEN KRD&BN. wox&T-fW&srv&f&r VOOX$X£U>/ xx/rs i/ajvavo/<s£> At-tff KROK -W. ingrediënten (4 personen): 4 paar 2al. ue psn wel Achter, zi-msf-i.. kleine cour gettes; I ui; 1 teen knoflook; 400 gram half om half ge- nakt; 3 eetle pels paneer meel; l eetle pel fijngehak te peterselie; Fred Basset Peanuts peperen zout; Charles M.Schulz 150 gram ge we zaten inde file, werden bijna geramd raspte Goudse en daarna beschoten door deTukker-fcweei ing JE HOEFT NIET ALTIJD LEER VAN JE AF TE 8IJTENI LAAT NIET MET JE SOLLEN BANG TE ZIJN, ALLEEN OMDAT JE KLEIN BENT.. modern

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2