9 Duitse Groenen in diep dal Kreukel het Devellandschap De onzin van 'n Maasvlakte Airport Marcoumar Gravin Aleidazaal oetoverheveling Licht overdag Zorgen om de zorg Fundamenteel debat over kaartverkoop door FIFA is nog nooit gevoerd Rotterdams Dagblad Donderdag 26 maart 1 998 Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: 010-4004358 Hierbij een reactie op het anti-stollingsmiddel Mar coumar.'Vreselijk dat er een testis gedaanmet dit mid del en dat daarbij in 1996 zeventien doden zijn geval len als gevolg van een hersenbloeding. Deze mensen zij n helaas met deemgenMij n moedersiiktoookMar- coumar. Op 2 januari 1990 kreeg zij een hersenbloe ding door deze troep. Zij overleefde het, maar heeft wel vier jaar verlamd en al seen volwassen baby in een rolstoel gezeten. Door de trombosedienst, het zieken huis en het verpleeghuis werd deze hersenbloeding afgedaan met een 'het zal wel een zwak bloedvat ge weest zijn'. Ik snap niet dat dit middel een geregi streerd bruikbaar produet is en dat het steeds wordt voorgeschreven. Het veroorzaakt al jaren hersenbloe- ^■dfngen. Mensen, kijk uit! X 's' G. M, Wilbrink. Rotterdam Als rechtgeaarde Schiedammer juich ik het initiatief van de voorzitter van de Historische Vereniging Schiedam toe om de nieuwe raadszaal Gravin Alei dazaal te noemen. Deze naamkeuze is er een die recht doet aan hel historisch besef van de Schiedammer. De cultuurbarbaar die het in zijn hoofd heeft gehaald om ons nieuwe theater aan de Sch ie 'op te fleuren' met de aanvulling *VSB' moet niet opnieuw de kans krijgen de vervlakking vorm te geven. Het betreft hier name lijk een vervlakking die is ingezet met introductie van de zogenoemde RTL-normenen -waarden. Waarom in de toekomst hetbouwbudget niet wat lager gehouden om ten koste van alles te voorkomen dat dergelijke projecten gesponsord moeten worden? Degene die destijds de naam bedacht heeft van hel theater, zal ze ker niet begonnen zijn met de naam van de bank te noemen. Dus, nieuwe stadsraad: Gravm Aieidazaal! Ger Lems, Schiedam Door het afschaffen van de voetoverheveling toont dit kabinet wederom zjjn dubbelhartigheid. Men zou zelfs kunnen spreken van zijn Januskop. Het is nu eenmaal zo dat een aantal vrouwen bewust niet aan het arbeidsproces deelneemt, omdat zij het belangrij ker vindt om thuis te zijn om de kinderen (zo lang zij jong zijn) op te vangen. Aan de ene kant klaagt de overheid dat kinderen met twee werkende ouders vaak tussen wal en schip vallen en zodoende afwijkend gedrag gaan vertonen Aan de andere kant neemt de overheid, mcasu minister Zalm van Financien, een maatregel die duidelijk deze posi tieve houd mg doorkruist. De maatregel is hem kenne lijk ingegeven door het bedrijfsleven, dat immers om arbeidskrachten zit te springen. De opmerking dat de fiscus iemand 2.400 gulden per jaar cadeau geeft als hij zijn vrouw kan thuishouden, getuigt van weinigburgerlijk fatsoen. Nu hoeftonsdat niet te verwonderen. Dit paarse kabinet is al sinds jaar en dag gewend om te liegen en te bedriegen; als de re geringsploeg de eindstreep maar haalt. Komt u binnenkort weer fietsend de Erasmusbrug af, geachte heer Kok, om de burger de illusie te geven dat u zo dicht bij hen staat'? E.W.Th. Hanselman, Rotterdam Onder de kop'Licht overdag spaart levens' las ik in het Rotterdams Dagblad van 20 maart dat uit een rapport van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) in Leidschendam blijkt, dat als alle auto's en motoren in deEuropese Unie overdag met groot of dimlicht rijden, dat een afname betekent van 1,9 miljoen ongevallen. Daar tegenover staat wel een toename in de kosten voor extra brandstof, lam pen en milieu. Watdeextra brandstofkosten betreft,dezekunnenbe perkt blijven door het gaspedaal minder diep in te trappen, minder snel op te trekken en door met een la gere snelheid rijden. Wat de extra kosten voor lampen betreft, ik zou om twee redenen het rijden met groot licht in plaats van dimlicht willen aanbevelen. Overdag (in het daglicht) verblindt groot licht niet. 's Nachts wordt dimlicht, vooral binnen de bebouwde kom, zwaarder belast dan groot licht. Het gevolg van gebruik van groot licht overdag in plaats van dimlicht is. dat de slijtage van dat deel van de verlichting (tweede spiraal of aparte lamp) afneemt. H.L. van Veelo, Spijbenisse Wat zijn er toch veel mensen die. als ze de kans krijgen, via tv, radio, kranten en persberichten, gaarne blijk geven van hun zorgen om de zorg. Elke dag krijgt men een dergelijke hartekreet voorgeschoteld, vaak van personen die geacht worden het land, de gemeenten of de deelgemeenten te besturen. Want, zo zeggen allen, ineen beschaafd landals Nederland maghet niet voor komen dat er ouderen zijn die door eenzaamheid weg kwijnen. Dat er ouderen zijn die niet voldoende wor den verzorgd. Dat er sinds jaar en dag wachtlijsten in de gezondheidszorg zijn. Dat er ouderen zijn, die hun - laatste levensdagen niet door kunnen brengen zoals zedit gaarne zouden willen. Dat er wat betreft de hulp aan ouderen zowel in medisch als huishoudelijk op zichteen heel groot tekort is. En nog vele onbegrijpe lijke toestanden meer. Zodra je over deze toestanden spreekt, is eenieder het met je eens dat dit dergelijke hiaten in de zorg in een voortvarend en welvarend landals Nederland niet mo gen voorkomen. En dan volgt altijd weer 'Maar het geld ontbreekt om dit probleem nu op te lossen. Dat laatste is mijns inziens echtereen pertinente onwaar heid. Er is geld voldoende, het wordt alleen verkeerd besteed. In Nederland gaat het goed. De economie blijft nog steeds aantrekken, maar toch begint onze minister van Financiën met het oog op de volgende kabinets formatie al te zeuren over bezuinigingen in de zorg sector. Er zijn echter voldoende andere, minder be langrijke sectoren, waarop een volgend kabinet in dien nodig, zou kunnen bezuinigen. Gezien de resultaten in de zorgsector gedurende de laatste jaren zou het misschien wel goed zijn als me vrouw Terpstra weer ging zwemmen en mevrouw Borstweer een ziekenhuis ging runnen. Wij ouderen wachten inmiddels op een zeer sterke vrouw, man of organisatiedie eens flink met de vuist op tafel durft te slaan en is opgewassen tegen minister Zalm van Fi nanciën. Hoop doet leven. W. Akkermans, Rotterdam KOK'J Tekening Theo Gootjes Door Peter van Nuijsenburg Dg afgelopen dagen heeft de lei- ^dervan de Duitse Groenen, Josch- ^ka Fischer, weer eens moeten doen waar hij onderhand een gro te vaardigheid in heeft ontwik keld: het blussen van door partij genoten gestichte branden. „We hebben geen tegenstanders nodig om ons te dwars te zitten. Dat doen we zelf wel", zei hij na een crisisberaad over de onverwacht grote nederlaag bij de gemeente raadsverkiezingen in de deelstaat Sleeswij k-Holstein Wat was de aanleiding tot deze sombere zelfanalyse? Ruim twee weken geleden heb ben de Groenen op hun verkie zingscongres in Maagdenburg een programma aangenomen dat een poging tot politieke zelf moord genoemd kan worden. Dat de afgevaardigden de deelname van Duitse troepen aan de Sfor in Bosnië afwezen, was al een slag voor de partijtop, die de Groenen voor de Bondsdagverkiezingen van september ook in de buiten landse politiek als een serieuze regeringspartij hadden willen presenteren. De grootste schade werd echter aangericht door een ander voor stel. De Groenen willen de benzi neprijs in tien jaar verhogen tot vijf mark per liter. Die verhoging zou onderdeel zijn van een nieuw in te voeren milieu gericht belas tingsysteem en gepaard gaan met een verlaging van andere belas tingen. Dat zijn helaas nuances die in een verkiezingscampagne verloren gaan en waarmee je bij een bevolking, die de auto veraf goodt zoals een Braziliaan Ronal- do, geen stemmen wint. Waar schuwingen in deze trant van met name gedelegeerden uit de ooste lijke deelstaten werden door het congres in de wind geslagen. Hun gelijk konden ze zondag na de verkiezingen in Sleeswijk-Hol- steïn halen. Normaal zijn dit soort verkiezingen geen betrouwbare graadmeter voor de landelijke po litiek. Plaatselijke factoren en lo kale partijen spelen daarvoor te vaak een te prominenW rol. Maar die wijsheid bleek zondag niet voor de Groenen op te gaan. Het eerste grote verlies, 3,5 procent, dat de milieupartij sinds jaren De leider van de Duitse Groenen, Joschka Fi scher (links) overlegt met partijgenote Kerstin Muel ler tijdens het over de onver wacht grote nederlaag bu raadsverkie zingen in de Sleeswijk Holstein. Foto Arnd Wlegmans/ moest incasseren, was volgens analyses van de uitslag voor een belangrijk deel te wijten aan het Maagdenburger Benzinebesluit (MBB). Vliegvakanties Het effect van het MBB werd op de dag van de verkiezingen nog versterkt door het pleidooi van de Groene toerisme-expert in de Bondsdag voor een krachtige ver hoging van kerosineprijs, zodat de vliegvakanties fors duurder zouden worden. Een keer in de vijf jaar per vliegtuig nasr de zon was bovendien mooi genoeg, had ze er in de grootste boulevard blad, Bild am Sonntag.ter toelich ting aan toe gevoegd. Om de om vang van deze flater enigzins op waarde te kunnen schatten, is het nuttig om te weten dat misschien alleen de auto voor de modale Duitser belangrijker is dan zijn jaarlijkse trip naar Maliorca. De ravage werd niet alleen door de partijtop met grote zorgen op gemeten. Ook bij de SPD, die met de Groenen na zestien jaar een einde hopen te maken aan het tijdperk-Kohl fronste men de wenkbrauwen. De lijsttrekker van de sociaal-democraten, Ger hard Schroder, verklaarde in Isra el, waar hij zich als toekomstig staatsman probeerde te profile ren, dat de Groenen een 'risico worden voor de regeringswisse ling in Bonn'. En SPD-voorzitter Lafonlaine raadde de beoogde co alitiepartner aan nog eens goed na te denken over haar verkie zingsprogramma. Dat is een advies waar de Groe nen niet veel mee opschieten. Door het programma te verande ren, zouden ze toegeven dat ze aan de hand van de SPD lopen en als zelfstandige factor niet vee! waard zijn. Maar of de zelf geko zen oplossing, de kiezers duide lijk maken wat het MBB echt is, veel soelaas zal bieden, staat nog te bezien. Kiesdrempel De eerste gelegenheid daartoe zijn de landdagverkiezingen op 26 april in de oostelijke deelstaat Saksen-Anhalt. Het is de enige staat in de voormalige DDR waar de Groenen in het parlement ver tegenwoordigd zijn en met de SPD een minderheidsregering vormen. Deze coalitie wordt ge doogd door de ex-communisten van de PDS en dat is een toestand waar beide regeringspartijen van af willen. Maar de Groenen halen volgens de peilingen de kies drempel van vijf procent niet en deze horde is door het MBB ver moedelijk alleen maar hoger ge worden. En als rood-groen in Sak sen-Anhalt sneuvelt, ziet het per spectief voor Bonn er evenmin ge zond uit. De Groenen behaalden hun winst van de afgelopen jaren voorname lijk ten koste van een zwakke, verdeelde SPD. De sociaal-demo craten hebben zeker na de verkie zing van Schroder tot lijsttrekker de wind weer vol in de zeilen en zijn er in geslaagd de rollen om te draaien. Ze kapen de kiezers nu weer bij de Groenen weg. Per sal do schiet rood-groen daar niets mee op en dat geeft de aangesla gen regering van bondskanselier Kohl weer hoop. Door ir. Willem Bos Een nieuwe episode van de soap opera over de Hogesnelheidslijn (HSL) breekt aan. Het kabinet buigt zich over het tracébesluit, waarover eind vorig jaar inspraak is geweest. Op de valreep zijn kortgeleden verrassende plannen ontvouwd voor een betere land schappelijke inpassing van de lijn. Een groep ontwerpers, verenigd in 'Het Atelier' van de ministers De Boer en Jorritsma, heeft ge werkt aan innovatieve en creatie ve voorstellen. 'Breng ons maar in verlegenheid, kom met ideeën die wij vergeten zijn,' had HSL-pro- jectieider Wim Korf als opdracht meegegeven. Dat was niet aan do vemansoren gericht. Het Atelier, waaraan ook de architect Ashok Bhalotra deelnam, troont ons mee in een toekomstige wereld van magneettreinen en fietssnelwe- gen. Met als bekroning een spec taculaire spoorbrug over de Dordtsehe Kil, die reizigers een adembenemend uitzicht biedt op de Hollandse wateren. 'Wij heb ben bepaalde abstracties weten te concretiseren en illustreren wat verder gaat dan het zoveelste plan Bos,' schrijft het Atelier vol trots. Uit nood geboren vermoedelijk, want een nieuw tracé mocht van de opdrachtgever niet uit de hoge hoed worden getoverd. De Drechtstedenvariant langs de Dordsche Kil bleef dan ook buiten het gezichtsveld. De creativiteit werd gericht op het geven van een bijzondere waarde en uitstraling aan de beklonken lijn. Onder de boeiende titel 'Grand design for the smaller scale' heeft het Atelier met aansprekende voorbeelden willen aangeven hoe de lijn in het nationale én lokale maatschappelijke landschap kan worden ingepast. Deze integratie is vooral een po ging twee vliegen in één klap te slaan. Zoals het voorbeeld het idee van een nieuwe waterrecrea- tievaart door het Groene Hart, waaronder een afgezonken spoor tunnel ligt in plaats van een dure boortunnel. In hun wedijver voor grootse gebaren hebben de ont werpers tenminste één kleinood over hel hoofd gezien. Het schil derachtige groene Develland schap aan de noordelijke oever van de Oude Maas. Ingeklemd tussen rangeerterrein Kijfhoek en de oprukkende bebouwing van Zwijndrecht dreigt de HSL het kleine broertje van het Groene Hart te doorklieven. Hier woedt al jaren een zware strijd tussen het nationale en het lokale belang. Al jarenlang wordt de strijd fantasieloos gevoerd, in de vorm van touwtrekken om een tunnel. Wanneer de gemeentelij ke 'Calimero's' aan het langste eind trekken, komt de rekening bij de belastingbetaler te liggen en heeft de reiziger het nakijken in een donkere buis. Het departe ment dreigt het gebied op te zade len met een horizonvervuilende spoordijk. Het touwtrekken heeft tot nu toe slechts geleid tot een halve meter verlaging van de spoordijk tot vlak boven maai veld. Dour deze subtiele verlaging - het is als wisselgeld achter de hand gehouden- dreigt echter het kind met het badwater te wor den weggegooid. Door het hart van het Develland schap stroomt het riviertje de De- vel. Het verlaagde spoorwegvia duct ligt straks als een balk op het water waardoor het riviertje voor kanovaarders, roeiers en schaat sers in twee stukken wordt ge hakt. Dat zou de toekomstige na- tuur-recreatieve waarde van het Devellandschap doorkruisen. Durven kiezen voor een hooggele gen spoorlijn is aan het Devel landschap een herkenbare meer waarde geven. Je zou in de oksel van de kronkelende Devel een stuwwal kunnen opwerpen, waar in de spoorlijn als een tunnel in een berg verdwijnt. Om deze op geworpen stuwwal meandert de Devel dan op een schijnbaar na tuurlijke wijze. Vanaf de ruim tien meter hoge heuvelrug is er een mooi uitzicht op de landelijke omgeving. De Develheuvel zou kunnen ogen als een fraai Schots hoogland schap. Zoals in Zoetermeer nota- bene is ontstaan op een voormali ge bouwafvalplaats. waai' nu oer ossen en wilde paarden grazen. Ook is tegen de flanken daarvan de grootste overdekte skibaan van Europa te vinden. Naar de Oude Maas laatje de Develheuvel dan afdalen in een sleuf, waarbij de spoorlijn kwartverdiept in het landschap ligt. Vanuit de Lindt- sche sleuf omzoomd met lage ri vierdijken. Op ooghoogte houden de reizigers dan zicht op het waar devolle Devellandschap, zonder dat bewoners ruw gestoord wor den door de trein. De meerkosten van dit idee zijn 50 miljoen. Zij zijn uiterst bescheiden ten op zichte van een tunnel van 300 mil joen. Het Devellandschap is nu zo vlak als een biljartlaken. In plaats van de Spoordijk ook fantasieloos plat te slaan, kan juist beter gekozen worden voor het 'kreukelen' van het landschap. De spoorlijn krijgt daarbij vanzelf zijn plaats in de plooien. Het gaat hierbij om niet anders dan een landschapsvari ant op het in de volkswijken be kende 'opleuken' of op het op- zoomeren. waarin Rotterdam mers zo bedreven zijn. (Ir. Willem Bos is bekend van de jBos-uancmt, waarbij hij de HSL bundelde met de snelweg langs het Groene Hart. Ook bedacht hij de Drechtstedenuariant langs de Dordtsehe Kil) Door Gijsbert Spierenburg Het WK-voetbal, komende zomer in Frank rijk, werpt z'n schaduw vooruit met een rei rond de kaartverkoop die uitzonderlijk is en voor straks weinig goeds belooft. Een sportieve en betrouwbare indruk maakt de Franse campagne zeker niet en van fair play, het hooggeprezen motto van de wereldvoetbalbond (FIFA), lijkt al helemaal geen sprake. L'état, c'est moi: de staat, dat ben ik. Duister en schimmig zijn, op het eerste gezicht, de wegen van het Franse organisatiecomité, het CFO. De belang rijkste kritiek is dat de toegangskaarten voor het grootste sportevenement ter wereld schaars zijn en, zeker voor de gewone man, amper betaalbaar. De sponsors, de officials en de Fransen zijn eerst aan de beurt, tot grote woede inmiddels van 'Brussel'. De Europese Unie hekelt de aanpak van de organi satoren omdat het merendeel van de kaarten, bijna tachtig procent, bij het Franse publiek terecht dreigt te komen, met alle gevolgen van dien. Op de zwarte markt zullen de prijzen naar recordhoogte worden opgedreven. Europees commissaris Van Miert houdt het CFO verantwoordelijk en heeft zware sancties aangekondigd. De dreigementen maken op het CFO vooralsnog weinig indruk. De Franse gastheren zeggen vol gens de reglementen van de FIFA te handelen en geheel ongelijk hebben ze niet. Een fundamenteel debat over de toewijzing van de kaarten is binnen de FIFA nog nooit gevoerd. Pas vorige week wer den in Parijs enkele wijzigingen gemeld, meer tic kets in het vervolg voor pers en sponsors. Het CFO maakt strikt economische afwegingen, zo als elke goede koopman dat zou doen. De WK-be- groting (circa 400 miljoen gulden) bestaat voor de helft uit stadionrecettes. Het belang om de kaarten ver voor de loting aan de man te brengen, mag dui delijk zijn. Verkoop na de vaststelling van het speelschema zou onverantwoorde risico's met zich mee brengen: tickets voor volstrekt oninteressante wedstrijden zijn niet te verkopen. Uit zakelijk oogpunt valt de Fransen nauwelijks iets kwalijk te nemen. De economische risico's zou den anders te groot zijn geweest. De garanties van de FIFA ontbreken nu eenmaal. Over de uitwassen moet men daarom niet verbaasd zijn. Niet het CFO, maar de FIFA is het die de chaos rond de kaartverkoop laat bestaan. Het zijn economische motieven die tellen, geen sportieve In het grote rijk van voorzitter Joao Havelan go de FIFA telt meer leden dan de Verenigde Naties - moet alles eerst en vooral commercieel een succes zijn. Waar bij alle middelen lijken toegestaan. Door Paul van Oosterhout De lobby voor een luchthaven op de Maas vlakte brengt zijn boodschap gedoseerd on der de inwoners van Rotterdam en omstre ken. De berichten over zo'n luchthaven kruipen de laatste maanden echter steeds vaker als slangen uit een mand. Zo maakte het Rotterdams Dagblad don derdag 12 maart melding van een rapport van de Werkgelegenheids Advies Raad (WAR) waarin wordt beschreven dat een Maasvlakte Airport - hoewel het niet veel werkgelegenheid zal opleve ren - van groot belang is voor de ontwikkeling van de Rotterdamse regio als multimodale mainport. Rob Lubbers, directeur van HIM Furness NV en lid van de WAR, vroeg die dag in de krant aandacht voor de economische ontwikkelingen inclusief de groei van werkgelegenheid in de noordelijke vleu gel van de Randstad, Hij schrijft die gunstige ont wikkelingen toe aan Schiphol Airport. Lubbers speelt in op het gevoel van Wat Amsterdammers kunnen, kunnen wij Rotterdammers beter. In het voorjaar van 1997, toen de discussie over de Twee Maasvlakte volop speelde, werd ik voor het eerst geconfronteerd met het idee van een Maas vlakte Airport, Op dat moment speelde namelijk ook de discussie over iokaties waar Schiphol zou kunnen uitbreiden. De opties waren toen: Flevo land, Markerwaard of de kust voor IJmuiden. Een collega van mij meldde me toen dat 'de nieuwe luchthaven' door het Gemeentelijke Havenbedrijf Rotterdam al in de modellen voor een Derde Maas vlakte was gepland. Het leek mij een krankzinnig idee. De Maasvlakte werd en wordt toch vooral uit gebouwd voor de chemische industrie? Wie wil er dan vliegtuigen laten landen in de buurt de groot ste opslag van olie en olieproducten in Noordwest- Europa én in de buurt van zeer veel petrochemi sche industriële activiteit? Bovendien, eerst moe ten we die Tweede Maasvlakte nog aanleggen. Gelukkig zijn er velen die kiezen voor nieuwe acti viteiten die Rotterdam méér werk opleveren, bij voorbeeld activiteiten in de toeristische indrustrie of de dienstverlenende, culturele en recreatieve sectoren. Het is daarom van groot belang in Rotter dam een klimaat te scheppen, waarin het plezierig wonen en werken is. Bij deze benadering van eco nomische groei in onze stad passen ontwikkelingen als de Erasmusbrug, de Kop van Zuid, Rotterdam als culturele hoofdstad van Europa, de toeristische ontwikkeling in Delfshaven en de herinrichting van het Zuiderpark. Een groio Uvhthaven past hier niet bijwant een Maasvlak* /a!zo geeft de heer Lubbers ook aan. '.vliegtuigen ontvangen, de mees t lawa est vervuilen de toestellen, Het is absoluut niet zo dat wij met een Maasvlakte Airport een basisvoorwaarde scheppen voor econo mische en sociale groei, zoals op het ogenblik in het noordelijke deel van de Randstad plaatsvindt Ais we de heer Lubbers en de Maasvlakte Airport-lobby volgen dan nemen we met het luchtvrachtverkeer niet bloei maar de sores van Amsterdam Airport over. Deze sores hebben we in Rotterdam niet no dig. De regio Rotterdam is gebaat bij de versterking van het beeld dat de regio Rotterdam mooi is. Dat het er plezierig wonen is, omdat je er een combinatie vindt van rust en dynamiek. Omdat er een cultureel inspirerend klimaat heerst en omdat er in de buurt volop water is, en bos en open ruimte. (Paul va n Oosterhout is lid van de Partij uan de Ar beid in Rotterdam en beleidsadviseurop het gebied van milieu bij een particulier adviesbureau in Drie bergen)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3