Huls nieuwe voorzitter PvdA Kinderen herstellen stormschade 'Als ik een ouder dametje ga helpen schreeuwt ze direct om de politie' Ta Rotterdams Dagblad Siljée gaat fractie in Schiedam leiden heeft stijl heeft sfeer GroenLinks zet de toon Kat gered bij brand Beschonken achter het stuur Rennen voor het goede doel Abonnee Service Zalmsnip wordt verrekend met OZB-aanslag Nieuwe containers voor huisvuil in drie wijken ccl1 IL LiuuliaJ Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 26 maart 1998 Vlaardingen GroenLinks in Vlaardingen heeft de toon ge zet voor de komende vier jaar. In een brief aan de onderhan delaars van de beoogde coali tiepartners PvdA. WD en CDA, laat fractievoorzitter Ben van der Velde weten geen pun ten aan te willen dragen voor het collegeprogramma. In een brief aan alle partijen in de gemeenteraad hebben PvdA, WD en CDA gevraagd om de vijf prioriteiten die elke partij heeft op één A4-tje te zet ten. Omdat, 20 schrijven de co alitiepartners, PvdA, WD en CDA een programma aan de raad willen aanbieden dat op een brede steun kan rekenen. GroenLinks, dat heeft aange boden om mee te doen in de nieuwe coalitie maar door de drie aan de kant is gezet, hoeft niet zo nodig meer. „Wij hebben aangeboden onze bijdrage te leveren. U bent daar niet op ingegaan en be grijpen dan ook niet wat u nu precies met het verzoek be doelt," aldus Van der Velde, die daarmee de lyn aangeeft voor de komende raadsperio de. Al besluit hij zijn brief dat GroenLinks zich nog beraad over de opstelling. De keuze tussen de huidige strategie of eentje van een hardere opposi tie, wordt binnenkort gemaakt Schiedam Door vonken uit een meterkast aan de Grote Markt in Schiedam vloog gistermiddag de aanbouw van een winkelpand in brand. De woningen boven het pand liepen hierdoor flinke rook schade op. Ook de dierenambu lance moest uitrukken om een kat te redden die in een bovenwoning zat en door de rook ademhalings moeilijkheden had gekregen. Tij dens de reddingsactie raakte een medewerkster van de dierenam bulance licht gewond, doordat de in angst verkerende kat wilde ont snappen. De vrouw heeft een in jectie gehaald in het ziekenhuis. Uiteindelijk kon de kat in veilig heid worden gebracht en is tijde lijk door de medewerkers van de dierenambulance opgevangen. De brand was ontstaan door een gaslek. Het ONS heeft het lek ge dicht. Vlaardingen— De politie heeft van nacht drie automobilisten aange houden voor het rijden onder in vloed van alcohol. Een 25-jarige man uit Hoek van Holland werd net na middernacht in zijn woon plaats betrapt. Een 38-jarige Maassluizer reed beschonken over de Johan Wagenaarlaan in Maassluis en een 49-jarige Vlaar dingen werd in de Van der Duyn- straat in zijn woonplaats aange houden. Alle drie de automobilis ten kregen een proces-verbaal. Schiedam De Schiedamse afdeling van de PvdA heeft gis teravond een nieuwe voorzitter gekozen. Martin Huls heeft de voorzittershamer van Chris Zijdeveld overgenomen. Gister avond werd ook bekend dat Menno Siljée de nieuwe fractie voorzitter wordt van de PvdA in Schiedamse gemeenteraad. Siljée neemt deze functie over van Peter Groeneweg, die kan didaat is voor de tweede wethouderspost. De PvdA wil als grootste Schiedamse party met twee wethouders in het nieu we college van b en w zitting nemen. Huls is redelijk nieuw op het Schiedamse politieke toneel maar is zeker niet onbekend met het reilen en zeilen van de lokale poli tiek. Hij is geruime tijd actief ge weest binnen de Rotterdamse af deling van de PvdA. Bovendien is hij ook de schrijver van het huidi ge verkiezingsprogramma van de PvdA Schiedam. De kandidatuur van Huls - overi gens de enige kandidaat - onder- vond gisteravond geen tegenwer king tijdens de ledenvergadering. Er werden weinig woorden aan besteed. Dat was geheel anders toen het afscheid van inmiddels ex-voorzitter Chris Zijdeveld ter sprake kwam. Zijdeveld stelde be gin deze maand zijn functie ais voorzitter ter beschikking omdat hij diep teleurgesteld is over de manier waarop de verschillende stromingen binnen de Schiedam se PvdA met en over elkaar pra ten. „Het wij-zij-denken dreigt weer de kop op te steken," schreef Zijdeveld in een brief aan het be stuur waarin hij aankondigde dat hij zijn functie als voorzitter ging neerleggen. In zijn brief trok Zijdeveld fel van leer tegen het complotdenken, af straffen en konkelen binnen de Schiedamse PvdA. Volgens de ex- voorzitter heeft de partij vier jaar geleden een geslaagde poging ge daan om de sfeer te verbeteren. De laatste maanden sloop het ver leden echter weer langzaam bin nen. aldus Zijdeveld. Binnen het bestuur is vervolgens druk over legd hoe deze kwalijke ontwikke ling voor eens en altijd de kop konden worden ingedrukt. Chaos „Wat kan je dan doen. Weglopen? Dat heeft vier jaar geleden tot chaos geleid." lichtte Zijdeveld zijn stap gisteravond nader toe. ..Maar we vonden als bestuur dat er wel een signaal moest worden afgegeven. Een harde waarschu wing die zijn uitwerking niet zou missen, die iedereen zou wakker schudden. Want het kon en mocht niet langer zo verder gaan. Dat. waarschuwingssignaal is dus het aftreden van de voorzitter gewor den. En naar ik nu inschat, lijkt het signaal zijn uitwerking niet gemist te hebben. De boel is goed wakker geschud." Dat laatste was gisteravond inder daad het geval. Dat bleek niel al leen uit de unanimiteit waarmee de ledenvergadering de kandida tuur van Huls steunde of uit het feit dat coalitieonderhandelaar Aad Wiegman niet werd terugge floten na zijn uitleg waarom hij de huidige coalitie wil voortzetten. Ook uit de felle kritiek van som mige leden bleek gisteravond dat de brief van Zijdeveld inderdaad het beoogde schokeffect heeft op geleverd. Zo werd de brief een hoog Story- en Privé-gehalte toe gedicht en werd Zijdeveld er fijn tjes op gewezen dat zijn interpre tatie van de feiten op zijn zachtst gezegd rammelde. Goede wil Maar over één ding waren zowel voor- als tegenstanders het eens: de Schiedamse PvdA is wakker geschud. Lang niet iedereen zit op één lij n, maar de goede wil lij kt weer aanwezig. Ook de nieuwe be stuursvoorzitter zal daar zijn steentje aan bijdragen, beloofde hij gisteravond. Zo zal het bestuur niet meer alleen louter controle ren maar ook aandacht gaan be steden aan het ondersteunen van de fractie. „Ik wil de cultuur van afstraffen en tegenwerken veran deren in complimenteren en sa menwerken," zei Huls. Ondanks dat een heleboel kinderen waren geveld door de griep, renden gisteren toch nog zo'n honderd kinderen van openbare basisschool Jan Ughtart door 't Hof. Ze deden dat voor het goede doel. De Vlaardingse scholieren zamelen zo geld in voor het loopteam van het Holy-/Schieland Ziekenhuis, dat komende zomer meedoet aan de Roparun. Dat is een spon sorloop van Rotterdam naar Parijs, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Sophia Kinderziekenhuis en de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam. Foto Genitde Heus/Roel Dijkstra Vlaardingen/Schiedam In Vlaar dingen is de Nationale Boom- Feestdag gisteren aangegrepen om de schade door de storm die vorig jaar juni over de stad raasde te herstellen. Bijna driehonderd kinderen hebben 87 nieuwe bo men in de grond gezet. Daarmee is een flink deel van de storm schade van 7 juni hersteld. Tien tallen bomen werden die zater dagmiddag door de harde wind uit de grond getrokken. Politie en brandweer kregen in een paar uur tijd 150 meldingen. De schade werd geschat op een half miljoen gulden. De Morzartlaan was één van de plekken waar de storm flink had huisgehouden. Zestig leerlingen van basisschool de Maatjes en de Van Kampen school hebbert gis terochtend. in drie kwartier tijd zeven linden teruggezet. In de put bij de Mr. L. A Kesperweg, schuin tegenover het NS-station Vlaar- dingen-Oost, ook zo'n plek waar de gemeente dagen bezig is ge weest om de omgewaaide reuzen in stukken te zagen en te versnip peren, zijn nieuwe bomen neerge zet. Leerlingen van Het Mozaïek plantten twaalf essen en zeven po pulieren. Verder staan er dankzij de kinde ren van 't Ambacht weer vijf sier- peren in de Narcisstraat en De Singel en De Hoeksteen hebben gezorgd voor negentien bolaca- cia's aan de Lariksdreef. De zwaarste klus was bij het Holy Ziekenhuis, waar maar liefst twintig populieren en zeven essen de grond in gingen. Open Ven sters en Het Palet hadden daar voor 79 leerlingen afgevaardigd. Het gaat daarbij om de eeuwenou de oprijlaan van boerderij Holy. De boerderij is weliswaar al lang verdwenen, maar de oprijlaan blijft herkenbaar. Het is de tweeënveertigste keer dat de Nationale Boomfeestdag werd gehouden. De belangrijkste Op de plek in de Narcis straat in Vlaardinger- Ambacht waarop7Jum de storm een boom tegen de dakgoot van een wo ning drukte, hebben kin deren giste ren een nou we sierpeer geplantinhet Kader van de Nationale Boomfeest dag. Foto's Roel Dijkstra doelstelling ervan is om bij de jeugd belangstelling te kweken voor bomen en al het andere dat groeit. Door het planten van een boom worden ze nieuwsgierig ge maakt hoe het verder gaat met 'hun' boom, is de bedoeling. In heel Nederland deden er gisteren zo'n honderdduizend kinderen mee. Beatrixschool In Schiedam-Oost kwamen giste ren kinderen om een speciale door de bewonersvereniging ge kochte boom te verankeren. Dat gebeurde aan de Buijs Ballotsin gel, tegenover de Prinses Beatrix school. De noeste arbeid werd op gevrolijkt door een draaiorgel. De kinderen kregen ook nog wat we tenswaardigheden over bomen mee van Bente Zijdeveld. Zij is de milieudeskundige van de PvdA in Schiedam en verleide over de waarde van bomen. Niet over het aantal guldens dat een boom kost, maar over de kleur die bomen ge ven aan een straat. De schaduw die hij geeft op een warme dag. De boom als nestelplaats voor vogels en leverancier van zuurstof, voed sel of - nadat ie in stukken is ge zaagd- papier. In totaal gingen er gisteren zo'n honderd bomen de Schiedamse grond in. Vooral de basisscholen Kethel en De Peperclip deden een duit in het zakje. Zo werden op de oude iandijsbaan bij de Sehie- damseweg dertig knotwilgen ge plant en zijn er aan de Lorentz- laan ook nog eens veertig boom pjes neergezet. Statiger ging het er aan toe bij het nieuwe Stadserf. Daar, bij het nieuwe stadskantoor, plantten burgemeester Scheeres en wet houder Reijnhout een boom ter afsluiting van de boomfeestdag. Door Sentina van der Meer Schiedam Nini is duidelijk in haar eer aangetast. „ïk voel mij echt aangesproken door al die ne gatieve verhalen over de jeugd," zegt de Schiedamse tiener. „Ik ben een netjes opgevoed meisje en doe wel degelijk mijn best. Ik leef voor de toekomst en dat an dere kinderen dat dan niet" doen is hun probleem. Maar ik hoef er niet op aangekeken te worden," vertelt Nini in de pauze van de conferentie 'Schiedam op weg naar een integraal jeugdbeleid'. Gisteren werd met de conferentie in de raadzaal van het stadskan toor het startsein gegeven voor een beter jeugdbeleid en daar voor waren ook acht jongeren uit heel Schiedam uitgenodigd. Jon geren staan nu hoog op de politie ke agenda. „Het werd hoog tijd," merken Lonneke en Kosie van de jeugd- gemeenteraad op. Zij vinden ook dat er té negatief wordt gedacht en gepraat over jongeren. „Als we de verhalen mogen geloven spij belen we alleen, maar," valt Nini bij. „En hangen we vervelend rond, waardoor we ouderen bang maken." „Dat ligt aan de generatiekloof," probeert een aanwezige volwas sene tijdens een discussie in de raadzaal. „Dan moeten ze met hun tijd mee gaan," merkt Nini hard op. „Misschien moeten we wat meer van elkaar accepteren. Wat minder snel geïrriteerd zijn en wat meer respect voor eikaar hebben," probeert een andere volwassene. Oud dametje Respect ontbreekt nog aan beide kanten, blijkt tijdens de confe rentie. Zo wordt er een discussie gevoerd over het opstaan voor een oud dametje in de tram, Bri an: „Je hoort die oudjes altijd achter je rug mopperen over de jeugd is je in het openbaar ver voer zit. Dan heb ik niet meer de behoefte om voor zo'n mevrouw op te staan. Ze kan het toch ook recht in m'n gezicht zeggen. Of liever gewoon vragen of zy op mijn plekje mag zitten. Dan sta ik natuurlijk op." De voorzitter van de conferentie, Suzanne Mulder van Radio Rijn mond, sust de rumoerig gewor den zaal en vraagt; „Maar vraag je dan zelf niet aan hen, of ze wil len 2itten?" „Ze zijn toch niet achterlijk? Ze kunnen het ons toch gewoon vra gen?" is de reactie van de jonge ren. Theo uit Schiedam-Noord legt het uit:Als ik een ouder da metje met een zware tas zie en ik ga haar helpen om de tram in of uit te komen, dan schreeuwt ze direct om de politie. Dan denken die oudjes dat ik hun tas wil jat ten." Er wordt vermakelijk om het ver haal van de jongen uit Schiedam Noord gelachen. Maar het is wat stiller als hij het over de houding van volwassenen tegenover tie ners in zijn wijk heeft. Volgens Theo is het een pro bleem voor jongeren om in Noord te spelen of gezellig met elkaar te kletsen en daarbij op een bankje te zitten. „De mensen bij ons uit de buurt zijn doodsbang dat er krassen op hun dure auto's ko men. En als we ergens zitten, dreigen ze met de politie. Omdat we hun spullen zouden vernie len." Rijken Malike, die vaak op het Frans Halsplein rondhangt: „Goh, Noord is toch de mooie buurt. Tenminste wij uit West zeggen altijd dat daar de rijken wonen. Wij worden altijd de allochtonen- buurt genoemd, waar de proble men zijn. Maar als ik het vandaag goed hoor, hebben jullie meer problemen dan wij. Bij ons kan iedereen gewoon lekker spelen op het plein." „Dat meisje heeft helemaal ge lijk," merkt Yvette Wokken op. De moeder van twee kinderen uit Noord vindt dat haar wijk juist de aehterstandsbuurt is. „Het is de achterstandsbuurt voor jonge ren. Bewoners zijn als de dood dat hun dure schatten bescha digd raken. Hoe duurder de hui zen, hoe moeilijker het wordt voor de kinderen. Er hoeft maar een voetbal over de heg in het mooi aangelegde tuintje van de buren te komen en het is heibel." Als we de gemeente mogen gelo ven, is er wél al veel aandacht voorde jeugd in Schiedam. Maar dit zou te veel komen van ver schillende organisaties met ver schillende werkwijzen, waardoor er een duidelijk overzicht van de hulpverlening ontbreekt en er sprake is van dubbel werk, tegen strijdigheden en zaken die tus sen wal en schip terecht komen. De gemeente wil met het integra le jeugdbeleid een beter zicht krijgen op het aanbod van de voorzieningen, die uiteen lopen van kinderopvang en consulta tiebureaus tot arbeidstoeleiding in de Jongerenpool. Schiedam noemt zichzetf in dit beleid 'de regisseur'. Samenwerken Ais een regisseur wil de gemeen te gebruik maken van de talen ten die al bestaan. Iedereen, die in Schiedam deskundig is op het gebied van de jongeren, moet gaan samenwerken. „Want is het niet zo dat wanneer er goed sa mengewerkt wordt, er dingen tot stand komen, die we allemaal wil len en in ons eentje nooit hadden kunnen bereiken," merkt'wet houder Aad Wiegman voor on derwijs, sociale zaken en werkge legenheid bij de afsluiting van de conferentie enthousiast op. Malike zegt na de bijeenkomst teleurgesteld „Ik heb de hele middag naar ingewikkelde ver halen geluisterd. Maar eigenlijk heb ik niks gehoord. Er is alleen maar gesproken over wij willen zus en zo en wij moeten daarbij letten op dit en dat. Ik heb niks concreets gehoord. Niks over wij gaan dit en dat doen. Dus wat gaat er nu gebeuren? Niks?" informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 16.00 tot 19.0O uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Schiedam De gemeente Schie dam gaat de Zalmsnip verreke nen met de gebruikersaanslag van de onroerende-zaakbelasting (OZB). Ook mensen die in aan merking komen voor automati sche kwijtschelding van de OZB en mensen die bijvoorbeeld in een studentenhuis of een bejaarden oord wonen krijgen de honderd gulden lastverlichting terug. Die groepen worden individueel be naderd. Dat antwoordt het college van burgemeester en wethouders na vragen van de PvdA-fractie. De sociaal-democraten maakten zich zorgen over de manier waarop de uitkering in Schiedam zou wor den verrekend. De partij wilde weten hoe er met mensen zou worden omgesprongen die voor kwijtschelding van de lokale Jas ten in aanmerking komen. De OZB-aanslagen vallen in de maand mei in de bus. Schiedam —Bewoners van Woud- hoek, Spaland en Tuindorp krij gen in de maand april grijze mini- containers, ONS Milieu deelt vijf duizend van die containers uit en ook worden 72 verzamelcontai- ners in de drie wijken geplaatst. De grijze mini-container, even groot als de groene mini-contai ner voor groente-, tuin- en fruitaf val, vervangt de vuilniszak als in- zamelmiddel. Om het invoeren van de contai ners in goede banen te leiden ont vangen de bewoners in de veer tien buurten een informatiekrant- je waarin een en ander wordt toe gelicht. Bij het bezorgen van de mini-containers en het plaatsen van de verzamelcontainers wor den circulaires aan de bewoners uitgereikt waarin staat wanneer wordt begonnen met het legen van de nieuwe containers. De op- haalroutes van een aantal huis- vuilroutes worden door de invoe ring omgegooid. Woensdag 25 maart wordt van 19.30 tot 21.00 uur een inloopavond gehouden in het kantoorgebouw aan de Van Heekstraat. 0% 4CJU ICC Het Flexibele Woonsysteem Alexandfium 151, Waterman weg 205". Rotterdam Korte Hoogstraat 19, Rotterdam www.lundia.com

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5